Reis van listalle naar Mongolië REIS ROND DE WERELD. KOOKKUNST. maal O is O. Abyssinic. De bisschop Mgr Macaire, die door den Paus naar Keizer Menelik gezonden is om de vrijstelling te vragen der Italiaansche krijgsgevan genen, schrijft den volgenden brief 15 Augusti 1896. Oostenrijk. De minister Diiitsclilaml. Het oorlogs- budjet van Duitschland komt op niet min als 948 millioen leest wel 948 millioen dat is 370 millioen meer als over tien jaar. Keiser, majesteit, dat is wa folie grof I Engclscli-Indic. Men Spanje. Te San-Fausto in eene dynamietfebriek heeft eene ontploffing plaats gehad. Er zijn twee dooden. Amerika. In de Vereenigde Staten wordt door 't bestuur, alle jaren eene bijzondere dag aangeduid, die iedereen moet overbrengen in gods dienstigheid, om den Heer te bedanken voor de weldaden binst 't jaar bekomen. Ze noemen dien den dankzeggingsdag. Dees jaar is het den 26 november. Op dien dag mag er niemand werken iedereen moet naar zijne kerk gaan, het is nen dag van algemeen gebed. O dit is schoon, dit is plechtig een groot volk dat openbare hulde brengt aan God almachtig, en bidt, en hem bedankt voor den voorspoed die 't land genoten heeft, voor den zegen over den land bouw, voor den vrede, omdat er geene groote ziekten geweest zijn, of andere rampen. Zoo moet het zijn, de Groote Meester moet erkend worden. Een volk dat God vergeet kan niet gelukkig zijn zie naar Frankrijk en Italië. propos van Congo in 't kort zullen wij de namen geven van de jonge Congolanderkens, in België gestorven met den datum van hun overlijden daarbijwij zijn reeds ten vollen op bezig met de noodige opzoekingen.Halte zelle, nu is't gevonden Weet ge waarom de vrouwen geenen baard dragen Treed niet hierover in geschil, Want dit voorzag de Heer der Heeren Hun mondwerk staat geen oogslag stil Dat men de vrouwen eens moest scheren Wel zij ontvingen sneê op sneê De Heer wist waarlijk wat Hij deê. De twee Koninginnen van Hollaud zijn sedert eene goei drij weken op reis eenige alweters beweren dat het ter gelegenheid zou zijn van de toekomende verloving van de jonge Koningin Wilhelmina, maar daar en is niets van. De studenten der katholieke universiteit van Parijs zijn bezig met geld in te zamelen om een monu ment op te richten tot nagedachtenis van Mgr D'Hulst, hunnen ouden rektor. Wij zijn er voorzeker aan I dezen winter, is het dat de B weer voorzeggers gelijk krij- Igen. Ze voorspellen ons niets 1 dan sneeuw en vorst te begin nen van den.2 December tot half Meert... Wat zal er weer om al koü en honger afgezien worden bij de brave arme men- schen... Alla, rijke en welhebbende Lezers van 't Stemmeken, gedenkt toch met dit gure jaarge tij dê dat de armen uwe broeders zijn, en zet uwe beurs eens wijd open voor hen... En ziet toch op geenen liter houille, op geen brood of kleeding- stuk, want al wat gij geeft zal u duizendmaal te rug gegeven worden. Brrr, Brrr tot Ree- klinghanseu, in Duitschland, de grisou ont ploft in eene mijn en veertig werklieden, waar onder vele vaders van familie, onder de puinhoo- pen begraven. 't Zou nog heel gemakkelijk een gansch jaar kunnen aanloopen vooraleer er eenen definitieven minister van oorlog genoemd wordt. Heeren van 't Schepencollegie van Aalst, weet wel dat men op d'Esplanade, zoowel als op d'Houtmerkt nevralgies krijgt van al dat lawijtvan peerdekensmolens, barakken, enz Zou er dan toch geen middel zijn om d'inwoners van rond St. Jozefskerk 't ontmaken van al die vreemde luizen, die daar komen doorwinteren Een klein antwoordje, a. u. b. Overal, op alle dorpen, wor den er des Zondags meetingen gegeven door de donchisten Zondag verleden waren er tot Aalst niet min dan vier en over al is het eene opmakerij van 't werkvolk en een uitvallen tegen al wat overheid is. Het is ons recht, maar ook onze plicht, dit hier neer te schrijven dan zal men ons niet moeten beschuldigen, later, alswanneer onze scheurmakers het terrein dat zij sinds twee jaren in 't arrondissement hebben verloren, weerom zullen ingenomen hebben. Neen, neen, tegen dit alles moet er van den kant der katholieke partij ferm gewerkt worden. Waarom de oogen slui ten, om het gevaar niet te zien De propaganda der donchisten bestrijdt men niet met een schou derophalen, maar wel door eene gedurige en aanhoudende werking. Eenegroote verantwoor delijkheid rust op Allen, die zich in ons arron- dissemen met de politieke wending der katholie ke partij bezig houden. Waarorfi niet meeting te gen meeting gegeven De kieswerking mag niet uitgesteld worden tot veertien dagen voor kiezing Over eenige dagen hebben de pompierkens van Ninovc getoond dat ze voor de beste van 't land niet en moeten onderdoen nen hevigen brand was losgeborsten in 'thuis van den heer Jan Fransman, gelegen in de Burchtstraat, en won deren van moed en dapperheid hebben z'er ge daan... Niettegenstaande dit alles is de schade, door den brand veroorzaakt, zeer aanzienlijk. Maandag kwam generaal Baudrihay tot Luik in 't park op kleinen draf afgereden, als hij in eens van zijn paard werd geworpen en zich de linker hand verstuikte. Zondag nacht zijn dieven ge drongen in de kerk van IMontigiiy-Sur-Saiii- bre... Voor 600 fr. hebben ze meegedragen en d'Heilige Hostieën hadden ze in 't tabernakel uitgegoten. Van de elf leden van den gemeenteraad van St.-IVico- las, bij Luik, zijn er acht so cialisten.Onderdie acht waren er zeven herbergiers, en de achtste gaat nu op zijne beurt eene herberg openen. Om bijzondere reden heeft de wij ding van het beeld van den gelukzaligen Majella geen plaats kunnen hebben in onze St-Jozefskerk... Alles is uit gesteld tot Zondag toekomende 't is gelijk wij verleden week zegden, de Eerw. Pater Cousin die zal preeken. 't Is de E. Pater Ollivicr, van '1 orde van den H. Dominicus, die Mgr d'Hulst op volgt als predikant in O. L.Vrouwkerk te Parijs. M. Ed. Moyart, volksvertegenwoordiger van Doórnijk en burgemeester van Celles, heeft zich den rechter schouder gebroken met van eene leêr te vallen. Ze zegden zaterdag avond tot Brus sel dat den Graarvan Vlaanderen een ongeluk was overkomen op jacht, dat hij zelf in bedenke- lijken toestand verkeerde, doch^aar en is gelukkig- lijk niets van maar wat het eigentlijk is waarvan de graaf aangedaan is, dit en kunnen we hier niet mededeelen zeker en vast is hij ziek maar om te weten wat hij heeft, daarvoor kunnen zijne bedienden, met hunne vergulde knoppen aan hun ne broeken en ondervesten, veel te wel zwijgen. Zekere Margerite Drossens, in 't Ververstraatje te Brussel, komt van den zolder met een bloeiken van een kind op den arm van pas zeven maanden oudin eens krijgt z'eene draaiing in 't hoofd, ze boddert beneen, breekt zich den rechter arm en 1 't arm schaapken en was niets. Te Booui vragen alle treffe lijke menschen zich nog altijd gedurig af waarom onze vierden daar gaan pariassanten is in een klein herbergsken waar er ten hoogste vijftig personen in kunnen als er tafels en stoelen uit waren.... Wie had er hem daar gevraagd? Maar te Ninovc, daar is binst dem jubilé, of liever binst d'octaaf van de geloovige zielen, verledene week de Donchepartij eens deftig over den hekel gehaald... In tien uren in de ronde wordt er van anders niets meer gesproken... Spij tig dat den droeven held van Chipka daar niet tegenwoordig was. Sefflcrs, een der hoofdman nen van Vooruit, komt zijn ontslag in te dienen.... Wat er gebeurt in dien nest van Vooruit, zegt hij, walgt hem. Een werkman van Lobbes, in de Walen, thans verblijvende op den vreemde, is per telegram verwittigd dat zijn kind buiten zijnen weet reeds vier a vijf maanden begraven is.Eene klacht is bij den prokureur des: konings ingediend. Zes en twintig katholieken zetelen in de Hollandsche volkskamer en Zondag was de mist of nevel op Schelde zoo dik dat de scheep vaart moest onderbroken worden. Paul Braeck- man, die te Gent uit Vooruit is gezet, is nu rond leurder geworden wekelijks doet hij de markten van Gent, Deynze, Lokeren, enz. Zondag verle den was er te Gent 's avonds een socialistische fak kelstoet, om zoo Anseele en Van Beveren wit te wasschen van al de beschuldigingen tegen hen in gebracht... Och erremen Over de drij duizend vaartkapoenen van Hamburg en Altona zijn in werkstaking. Moet ge daarvoor nu toch van de duivels niet bezeten zijn Tot Westrode, tus- schen Wolverthem en Londerzeel, had men in 't begin van dees jaar op zekeren winteravond de moustachen afgesneden van zeker boerken, terwijl hij lag te slapen in de herberg In het oud Mie rennest Wakker geworden, besloot deze zich te wreken, zooveel te meer, hij, na onderzoek, be vond dat de bijzonderste plichtige zijnen aartsvij and was... Nu, over eenige dagen vond ons boer ken zijnen hertlap in de zelfde herberg in slaap zitten en op ne vloek had hij eene kan met petrol vast, goot ze over zijn hoold en stak vuur aan zijn haar... De ongelukkige brande als een fakkel Alle middelen werden gebruikt om het vuur uitte dooven maar niets aan te doen... Het slachtoffer is in bedenkelijken toestand naar huis gedragen. De socialist Fekeet is te Bordeaux doodgeval len op 't oogenblik dat de uitslag zijner kiezing als volksvertegenwoordiger werd uitgeroepen. Het grootste zeeschip, dat ooit in onzen Belgique is gekomen Fkiedkich dek Gbosse, heeft maan dag namiddag de have van Antwerpen verlaten en de socialist Van der Velde is Zondag tot Luik ge weldig zijn bolle gewasscben geweest omdat bij er op eene meeting tegen den genever had gespro ken. Zondag is tot Oostende de provisoire kerk ingehuldigd door den Z. E. Heer Deken De- cannière. Tot Voorde is sedert woensdag eene missie begonnen, gepredikt door paters redempto risten moge zij zooveel vruchten van zaligheid voortbrengen als die van Galmaerden. lUeu- wenliove heeft Zondag eene van zijne oudekens verloren, Anna-Maria Van den Herrewegede brave vrouw was 83 jaar en ieverige lezeres van 't Stemmeken Hare ziel ruste in vrede. R. I. P. En daarmee is 't uit voor deze week, zelle Vrien den! Kibeladoeken. AARDAPPELTAART OF PODDING. Steekt 5 of 6 gezoden aardappelen door den tems, voegt er, een voor een, 5 eierdooiers bij, 2/10 gestampte amande len, wat gestapte citroen schil, 1/4 kilo gemalen broodsuiker. Slaat de vijf eiwitten in schuim met wat zout en roert alles haastig te samen. Vult er een goed gesmeerden vorm ot taartenschotel mede, en laat een half uur bakken. N. B. Laat citroenschil goed uitdroogen op de plaat der stoof, totdat zij heel hard is geworden men kan ze dan heel gemakkelijk tusschen twee papieren starapen. N. B. In het Vleesch-extract der verledene week mag men niet verzuimen, des morgends wan neer de jeugd gesteven is, ze van al haar vet te ontmaken, daar dit aan de behoudenis zou schaden. Roese. Eindelijk hebben wij het doel onzer reis bereikt. Zij heeft eene maand ge duurd. Twee onzer mannen, graaf Ver- sovitz en zijn knecht zijn door eenen zonneslag gedood in de woestijn. Aan groote gevaren hebben wij blootgesteld geweest van wegens de hitte en de kou de, van wegens de serpenten en wilde dieren, maar God heeft over ods ge waakt, wij zijn gezond toegekomen. In Abyssinie, overal op onzen door tocht, heeft het volk ons veel eer bewe zen. Als Keizer Menelik onze aankomst vernam heeft hij een geleide van 150 soldaten afgezonden om ons 't onthalen. De Keizer heeft mij in plechtig ver hoor ontvangen. Ik ging naar't paleis vergezeld door al de geestelijkheid der hoofdstad, 60 man in getal. Ik overhan digde hem de brieven van den Paus en legde hem de rede voor van mijne reis. Met de grootste minnelijkheid ant woordde de Keizer op mijne woorden De Paus is de vader van ons allen, hij heeft recht van ons te schrijven en van te vragen wat hij begeert. Ik zal u nog wederzien en met u in 't bijzonder over die zaken handelen. Bij dit be zoek was immers heel het keizerlijk hof tegenwoordig. De Keizer behandelt mij met aller meeste eerbied, als afgezant van den Paus. Hij heeft mij eene schoone tent gezonden, met een kruis boven op, om mij voor kapel te dienen. Ik heb er dezen morgen het H. Misoffer in opge dragen in tegenwoordigheid van 80 Italiaansche soldaten. Menelik is een groot hert, en een overtuigde christen. Ik hoop dat hij de Italiaansche zal in vrijheid stellen, om dat de Paus het verzoekt hij heeft eenen allergrootsten eerbied voor den Paus van Rome. Het Italiaansch staatsbestuur, dat den Ouden Paus gevangen houdt en zooveel verdriet aan doet, zal dus in 't kort aan dien Paus de vrijstelling ver schuldigd zijn van verscheidene duizen den soldaten, 't Is God, die door die betuigingen van Menelik den Paus wreekt over de vernederingen, hem aangedaan door de Vrijmetselaars van Italië. De lieutenant Matia, die op ver zoek van Mgr Macaire in vrijheid gesteld is, zegt dat de Abyssienen volstrekt geene barbaren zijn, maar wel een be schaafd volk. Hij spreekt met lof van keizer Menelik, die den Italiaansche krijgsgevange zeer wel behandeld heeft. Verscheidene malen heeft Menelik met de Italiaausche officieren geëten en hun hertelijke woorden gesproken om hen aan te moedigen. Het is volkomen valsch dat er soldaten onraenschelijke straffen zouden ondergaan hebben. van oorlog heeft beslist dat er aan de katholieke soldaten tijd genoeg moet gelaten worden om 's zondags naar de mis te gaan. Een leger zonder religie is een slecht leger. voorziet verzachting in den honger snood: het Beeft nog al wel geregend in sommige provinciën, dit zal misschien den oogst redden. Och 't ware te wen- schen van honger sterven moet wreed zijn. In Engelsch-Indië is eene bevol king van 36,000,000 zielen. Clllia. Generaal Weyler, opper hoofd van de Spaansche troepen, wil kost wat kost, een einde stellen aan den oorlog, 't Is den eenen veldslag op den anderen tegen de Cubanen. Hij heeft in verscheidene ontmoetingen de bovenhand gehad en aan de opstan delingen groote verliezen doen onder gaan. Het schijnt dat de Cubanen zeer verzwakt en ontmoedigd zijnhunne levensmiddelen en oorlogsvoorraad be ginnen te ontbrekenvele soldaten ontvluchten. (CHINA,) door dm Eerweerden flissionnarls E. D. B. Hoofdstuk VII. Arabië en zijn Merkweerdigheden. Hier was er geene kwestie van aan land te komen, daar het bij onze aankomst reeds pikdonker was, en dat wij denzelfden avond om 9 uren nog vertrokkenwij waren alleenlijk stil gebleven om de brieven van die plaats op te nemen en do onze af te geven over Suëz, waar wij wel drie kwartiers afbleven, zou ik dus hoegenaamd niets kunnen schrijven. Kort na de lichting van het anker vaarden wij de Roode Zee binnen, en 's anderdaags (25 Februari) in den voormiddag trokken wij den berg Sinaï voorbij, die in de H. Schriftuur zoo merkweer- dig is, hij maakt deel van eene aaneenschakeling van bergen, nochtans men kan hem van de omliggende goed onderscheiden door zijne eigenaardige kruin die gansch plat en heel breed is: die berg, in zich zeiven genomen, is niets bijzonders, nochtans door de belangrijke gebeurtenissen vermaard, die er vroeger op plaats grepen, trekt hij ieders aandacht op zich. Geheel dien dag vaarden wij tusschen twee hooge en steile bergketens, van den eenen kant in Egypte en van den anderen in Arabië gelegen hoe meer dat wij vooruitgingen, hoe meer ook dat die bergen zich verwijderden eindelijk verdwenen zij teenemaal. De zee was heel kalm, nochtans de hitte deed zich stillekens aan voelen, om van dag tot dag heviger en heviger te worden. Van hier tot Aden ontmoetten wij niets bijzonders, tenzij hier en daar eenige bergen te midden van de zee gelegen en tegen Aden, de forten van Pirime, die op de zeeëngte van Bab-el-mondeb gebouwd, de engelsche bezittingen in Indië tegen alle vijandelijke aanvallen beschutten. Den vrijdag 29 Februari, om 1 uur van den morgend, hiel den wij voor Aden, eene Araabsche stad, stil. Toen wij "de H. Mis op den boot gelezen hadden, nieuwsgie rig zijnde om kennis te maken met deze streek, deden wij ons nogmaals aan wal brengen er was tijd genoeg, daar de Natal slechts laat in den namiddag zou vertrekken. Van op het schip zag het er hier juist niet lief uitwij zagen alleenlijk eenige Europeesche hotels voor ons, met nog eenige andere huizen en vefders anders niets dan steile en spitsige rotsen, die door hunne woestheid en volkomene onvruchtbaarheid, aan deze streek een verwilderd voorkomen gaven de eigent- lijke stad lag achter de rotsen verdoken om tot daar te komen, moet men eenen halven draai rond die rotsen maken, dan eenen weg volgen die kronkelend en zikzakkend tot den top loopt, en daar gekomen, ziet men de stad Aden in hare volle glorie voor zich pronken nochtans, gij moet u over dien luister geen groot gedacht vormen, de huizen hebben hoege naamd geen voorkomen van paleizen, verre van daar, 't zijn kleine vierkantige blokskes van steen gebouwd, waar men met moeite kan in recht staan en die voorzien zijn van onnoo- zele vensterkens en van eene deur, die slechts 75 centimeters hoogte heeft. Ge zult wellicht zeggen maar, dat is onmoge lijk, daar kan geenen mensch door dat is waar, nochtans, ge moet weten dat de inwoners van Aden liever in hunne huizen kruipen dan er, gelijk wij, rechtstaande in te gaan dat bestaat weeral in eene goesting, ze moeten het maar weten boven ieder huis is er eene plat-forme (of plat dak) omgeven van vier kleine muurkens, dit dient om bij regentijd het water te verzamelen, want water zou men er te vergeefs in den grond gaan zoekenhet is gansch onmogelijk van eenen steenput te delven, daarvoor is de grond te hard, 't zijn niets dan steenen en rotsen met dien voorraad van water kan men natuurlijk den ganschen tijd der droogte niet overbrengen (die soms 7 a 8 maanden duurt), daarom bevinden er zich een weinig buiten Aden groote waterkommen, regenbakken of putten van Mozes genaamd, (citerne de Moïse). Die putten, al het voornaamste wat men in Aden ziet, bestaan uit eene ver zameling van verscheidene groote waterkommen, die, de eene boven de andere geplaatst, in de rotsen zijn uitgekapt. In den De Heer van Aalst scheen in geenen deele voor Cliton's ooggegluur of gegrijns te schrikken, want hij sprak op uiterst bedaarden toon Heer graaf, dat on derzoek blijkt overbodig, die reis een nutteloos iets. Uwe onderdanen zijn immers te dezer plaats vergaderd, om hunnen boezem lucht te geven, hun hart te ontlasten. Ten bewijze, dat die zoogezegde oproerstokers de deftigste lieden uit alle standen der maatschappij zijn, vestig ik uwe aandacht op de tegenwoordigheid van Diederik van Beveren, Daniël van Genoeg viel de vorst geraakt in hunne na men zijn ons tot den laatsten toe bekend. Dit perkament zal, tot geschikter ure en wijle, de namen der muiters bewaren, ginnegapte Rambold en stak het stuk naar de menigte uit. De verwonderde Vlamingen bezagen elkander onder vragend Wie is de laffe verrader geweest Zoodat spioenen en verklikkers u ten dienste staan vroeg Daniël met zenuwachtige gejaagdheid. Dat zijn onze zakenklonk des Normandiërs overbits antwoord. Het paste der geestelijkheid niet deze politieke ver gadering bij te wonen, zeide Iweiu anders zou zij aan onze zijde Er is ook al iets van haren opstand uitgelekt en ons ter ooren gekomen, spotte Willem hoonend. Op dit ander perkament staan de namen der twist- zoekende gezalfden zorgvuldig aangeteekend, giegelde Rambold. Lage bespieders verweet Diederik van Beveren binnensmonds Wij zullen die laatdunkende priesterschap de vleu gels snoeien; ze zal onze roede kussen... Nu ter zake L. Wat verlangt ge van uwen heer en meester? En Iwein sprak met gloedHet bestaan van het vaderland is bedreigd wij. willen... Zij willen!... Hal Ha! lachte Rambold,

De Volksstem | 1896 | | pagina 2