1 Laatste Depechen. mIr! LUÏBRECIITS. De VRIJDENKER-LASTERAAR Denderwindeke.öi CONGO. St. Antonius-AImanak Sint-Franciscus-Almanak. Nieuws van soorten. Aldciicych. Dat is nog de Laekcil. Zaterdag avond, een arme bedelaar, ellendig gekleed, belde aan alle deuren om eene aalmoes te vragen. Kreeg hij iets, 't was mergi ma dame, kreeg hij niets, dan viel hij aan 't verwijten gelijk een vischwijf. Hij werd door de politie bij de kraag gevat en naar de wacht geleid. En weet ge wie die bedelaar was Ne vent van Molen Hcmlci'momlc. Droevig ongeluk De bewaarder der hypotheken, M. Van der Cleyen voor den noen een toerken doen per rijwiel, aan de bareel van de heirbaan Sint Gillis, hij stapt af, misschien ontsteld zijn, gaat twee, drij stappen voort, stuikt ineen en is dood. Estoteparati 't is te zeggen Houdt u altijd gereed, want de dood en wacht niet. Nieuws uit Aalst. M. RLAGUEUR, M. Niklaas. TeSt Niklaas, donderdag, een boomkapper, Livinus Brys, op Tereecken, was aan 't kappen op nen boom achter 't kerkhof, maakt eene verkeerde beweging en valt. Hij gaf taal noch teekenEr is groote vrees voor zijn leven de doktoor spreekt van inwendige kneuzingen. Brys heeft de H. Olie ontvangen. Alltwerpen. Aldaar is het groot biscuitfabriek van M. Parein af gebrand. Er is 400,000 fr. schade. 100 menschen zitten daardoor zonder werk, maar de heeren van 't fabriek hebben besloten van den loon aan al 't werk volk te blijven betalen totdat de fabriek zal heropgebouwd zijn. KOMT TE VERSCHIJNEN GELOOF EN LIEFDE Les Bees a incandescence tijd van de stortregens, als het water met geweld de rotsen afkomt, wordt het vooreerst in de bovenste putten verzameld die vol komen en overloopen de overvloed van water valt in de putten die zich daaronder bevinden en zoo komen opvol- gentlij k alle die kommen' vol. Iedere stam heeft er zijne put en zij houden daar zoo fel aan, dat niemand voor geen geld van de wereld uit eenen anderen put dan uit dien van zijnen stam zou willen drinken. Dat moet daar bij regentijd een prachtigen waterval zijn; 't is oprecht prettig en vernuftig gemaaktrond de putten zijn er overal trappen, zoodat men er kan rondwan delen, nogtans de zon was er zoo brandend, dat men de schoon heden van die wandeling niet lang durtt proeven, ook wij waren er alras uit, om ons naar de eigentlijke stad te begeven waar wij een groote doch meestal arme en ellendige bevolking aantroffen. ('t Vervolgt). Al dezen welke ons een nieuwen Abonnent aan de hand doen, zullen vrachtvrij eene kostelijke gra- vuur, de H. Familie voorstellende, ontvangen. Het abonnement van nu tot 31 December 1897 kost 2,50 voor gansch Belgie voor het buitenland 4,50. Ten tijde dat Kardinaal Gullen, aartsbisschop van Dublin was, werd op een kouden, onstuimigen winteravond aan het huis van een pastoor dier stad aangeklopt voor eene bediening. Onmiddelijk begaf zich een priester naar het hotel B..., waar de zieke lag. De eigenaar was een vrijdenker. Deze meende eene goede gelegenheid te hebben om wat kwaad zaad te strooien. Als de priester aan den stervende de troostmiddelen van den godsdienst had toegediend en op het punt was te ver trekken, verzocht de vrijdenker hem eenige oogenblikken in zijne kamer te komen uitrusten en eenige ververschingen te nemen. Eerweerde, zoo sprak hij, gij zijt toch wel goed om op dit uur door zulk een onstuimig weer een armen zieke te komen troosten. Uw gedrag is heel wat prijzenswaardiger dan dat van uwe hoogmoedige, vadsige bisschoppen en kardinalen. Ik ben zeker dat kardinaal Cullen op dit oogenblik zich bij een goed vuur met een glas champagne vergast. Mijnheer, geloof dat nietsprak de priester. Dat geloof ik zeker Ik weet wel wat bisschoppen en kardinaals zijn, hernam de vrijdenker. Kardinaal Cullen is thans niet in zijne woning, merkte de priester op. En waar zou hij dan zijn meent gij. In uwe kamer, mijnheerhet is Kardinaal Cullen, die met u spreekt. De vrijdenker was als door den bliksem getroffen. Eminentie, stamelde hij, verschooning... Ik had de eer niet u te kennen.... Ik heb mij deerlijk vergist.... Ik ga een rijtuig bestellen om u naar huis te brengen. Dank u, sprak de kardinaal.... Ik zal te voet gaan, gelijk ik gekomen ben ik ben daaraan gewoon. Twee dagen later kwam de hotelhouder bij den bisschop aankloppen. Hij vroeg om onderwezen te worden en verlangde zich te bekeeren. -Inlplinplv vraagt ons met misnoegen hoe het ÊH. /uneiIUCKA mogelijk is, dat wij zoo weinig ge drukt hebben over hunnen zóo verdienstelijken herder E. H. Van Lancker Wij bekennen ootmoediglijk, dat het geweest is bij gebrek aan inlichtingen. Nu hebben wii vernomen dat de kerk van St-Antelinckx verleden donderdag bij de uitvaart van M. Van Lancker veel te klein was. Niet alleen waren de huis gezinnen der parochie er vertegenwoordigd maar van wijd en breed waren talrijke priesters en wereldlijken opgekomen om eene laatste hulde van achting en genegenheid aan hunnen betreurden vriend te brengen, onder andere de heer Senator Van Vreckem en M. Vergauwen, kasteelheer van Berlaere. Op het graf werden twee lijkredenen afgelezen, door den heer Nuttinck burgemeester en door den onderwijzer der parochie. God verleene den overleden herder de eeuwige rust en dat het eeuwig licht hem verschijne den Zondag nacht gevochten en met revolvers geschoten.... Geene dooden, gelukkiglijk, maar eenen nog al erg gewond... Da komt ervan, van lang uit te zitten... Ten negen uren, 't allerlangste ten 10 uren 't huis zijn, 't is eene schoone uur. Dijnsdag is 't parket van Audenaerde reeds naar Denderwin- deke geweest. Een der kogels, in den rug van den geschotene, is tot hier toe nog niet gevonden...Niemand is er aangehouden maar de misdadiger is gekend. r8g Wat vermetelheid 1 merkte een Fransehe ridder op. Koning Lodewijk zou het niet verduren I morde een andere Fransehe edelman. Het is ongehoord 1 zeide een Henegouwer. Gij spreekt op hoogen toon, Heer van Aalst 1 beet Willem af, wiens verbittering door de opmerkingen zijner vreemde gasten was aangeprikkeld. Wij willen, ja, meer nog I wij eischen, dat Vlaan deren gered worde 1 vervolgde Iwein traag en met klem. Gij eischtl... Bij Sint-Willem Wat zijn we hier? vorst van den lande of een werpbal in de handen on zer onderhoorigen Let op, vazal 1 Ge speelt een ge waagd speln Staak die bedreigingen 1 onderbrak Iwein bij een minachtend schouderophalen. Ze zijn niet bij machte Vlamingen te doen beven,» merkte de heftige Danniël aan. Neen 1 neen galmde het uit alle kanten. Het volk woelde. In Cliton's omgeving zag men malkaar nieuwsgierig aan en drukte men zijne verbazing over de verregaande stoutheid der Vlamingen uit. Willem's gelaat bewolkte meer en meer de gram schap doortrilde zijne stem Ge stelt ons geduld op de proef! Eer ge op dien toon voortgaat, bedenkt dat wij alvermogend zijn,... Er zijn machtiger tyrannen gevallen I schimpte een Kerel. Een giftige dolksteek IEen bijtend gezegde! vezelde men achter den troon. •c Die stomme kinkel I schold Rambold. Willem vatte voorgoed vuurbedenkt dat ons pa leis van krijgsvolk krielt... u en van onze wapenbroeders krioelt, dreigde l'lorbert. ÉLuibrechts en Spie gels waren Zondag ver leden naar Antwerpen gegaan. Na er *de dokken en de bijzonderste merk- weerdigheden van de scheldestad te hebben bewonderd, kwamen ze eindelijk aan O. L. Vrouwkerk. Maar zie toch ne keer, Lui beken, zei Spiegels, hebt ge wel ooit zoo eenen schoonen hoogen toren gezien Nog nooit, antwoordde Spiegels, maar zeg ne keer, voegde hij er bij, zou <lie wel 't Antwerpen gemaakt zijn De herhaalde sterf- ten van Belgie in den Congo maken op ons pijnlijken indruk, dat is natuurlijk, maar hetgeen wonder is 't is dat de Belgen, die ginder blijven zich aan deze sterften weinig of ri:et gelegen laten. Wij zien dit in een brief die zekére Asselberg van tegen Brussel aan zijne ouders geschreven heeft den 10 October. Die jongeling was naar den Congo vertrokken met eenen zijner broeders die ei aan de koorts overleed in 't hospitaal van Kikando. Zijne ouders, door het overlijden zeer bedroefd, hebben aanstonds aan hunnen overblijvenden zoon geschreven om hem weer te roepen. Asselberg, schrijft eenen schoonen brief, waarin hij zijne ouders tracht ge rust te stellen, hun beleefd laat weten dat hij aan hun verzoek niet kan vol doen Ik ben heel wel te pas. Weerkomen ware belachelijk. En wat zou ik komen doen Heel den winter achter de stoof zitten, uw geld opeten en niets winnen? En als ik wat werk zou hebben altijd moeten vreezen van het kwijt te gera ken Hier is mijn werk verzekerd, en mij ne winst van 500 fr. per maand ook. En, och Heere, moest het kwaad wil len dan zult gij toch, brave ouders, profiteeren hetgeen ik hier gewonnen heb. Na dat er zooveel op den Congo uit gevallen wordt doet het ons toch plezier eenen werkman te hooren die er wat minder kwaad van zegt. Niet dat wij zot zijn van den Congo, maar altijd slecht nieuws verdriet op 't einde. Wie nog in het bezit van dezen schoo nen en goedkoopen Almanak niet is, moet zich haasten, zelle De laatste afdruksels zijn gereed om te vertrekken en daarna is 't gedaan.... dan en zijn er geene meer te krijgen. Men spoede zich dus. De prijs is 0,10 centiemen franco 0,12. Een der prachtigste Almanakken, in België verschijnende. Groot formaat, prachtig papier en overschoone gravu ren.Prijs: 0,50 centiemen. Franco 0,56. moeite weerd, zie 1 Een verken van 350 kilos en 2 meters lang I 't Is te zien bij nen landbou wer van Aldeneyck.... Ik wilde wel dat ze mij naar de verkenskermis riepen. als eene pluim in de lucht, neemt hem nen twee den keer op en plettert hem tegen den muur. Zijne dienstboden komen toegesneld, maar 't was te laat de man was een lijk. Madame Van der Cleyen was juist naar Brussel; ge kunt peinzen wat hartverscheurend tooneel er plaats had als ze te huis kwam en 't droevig nieuws vernam. BillClie. Zekere j uffer S. was naar Bincüe gekomen bij hare vriendin. Zij bleef er eenige da gen, at en dronk smakelijk en toonde eene vriend schap van den anderen wereld. Tot grootë verwondering van iedereen •was juffer S. op ne goeden morgen ver trokken zonder goeden dag of goén avond te zeggén. Juffer L. bij wie zij verbleven bad, verstond er haar niet aan maar 't kwam uit er waren verscheidene bank- briefkens van 1000 fr. verdwenen. Juffer S. werd opgezocht en te Brussel gevonden. Als de policie sprak van onderzoek, schoot Juffer S. in eene groote verontweerdiging. Inderdaad, de com missaris vond niets en begon al excuses te maken, als zijne oogen op den hoed der mammazei vielen. Hij nam hem af en de juffer werd zoo bleek als de dood maar de filinne wist wel waarom de com missaris haalde er de bankbriefkens uit. dnlmnw/lon De missie> hier de ixtumuer (ten. E> paters Kedemptoristen gegeven, is op eene bijzondere wijze van den Heer gezegend geweest. De moedige zendelingen stelden zich gansch ten dienste der parochianen en dezen hebben op voorbeeldige wijze hunnen oproep beantwoord. De avondsermoenen werden meest ge predikt door Pater Bloete, en volk dat er telkens in was, 't was te wreed.... Er zaten er tot op den hoogen autaar.Vier en twintig honderd Commu niën zijn in de kerk van Galmaerden binst de missie uitgedeeld. En dit alles hebben wij te danken aan onzen welbeminden herder, die het geluk zijner parochia nen zoodanig altijd en in alles weet te behartigen. Lang leve Pastoor Stockmans schap vac ZondagruNt. Zondag 29 November. Dienst doende apotheker, van 's middags tot midder nacht, M. Ch. Van Caelenberg, Leopoldstraat. CcclliarecNt. Zondag toe komende viert de Muziekmaat schappij De Jonge Aalstenaars ouder voorzitterschap van d'heer Max Moens en het bestuur van M. Frans De Wolf, haar Cecilia feest. Zij zal iu de llurenmis on zer hoofdkerk opvoeren La Teouvèee. Zondag 6 December is het de beurt aan de Ko ninklijke Harmonie, onder het bestuur vau d'heer F.-L. Vanden Bogaerde. En Zondag 13 December vieren de Fanfaren van het Vrijwillig Gewapend Pompierskorps, onder het bestuur van M. Gustaaf Pape, het Barbarafeest. In de mis van 11 uren zullen zij, o. a. uitvoeren Lentebloemen, levendige fantazijdoor Pape. Het Daensistenmuziek, alias Het IJzeren Hand viert wel Cecilia, maar en wilt in de kerk niet ko menze zou kunnen op die suojsutfo volksmannen hunnen kop vallen. Zondag liicld dc DacnspartJj Refe rendum op de V ie ii vvn( raai poort.Raadt een» hoeveel referendoininer» er wa ren Hiep in de ZE» BotervcrvaI»ehtcr. De genaamde Sophia D'Hondt van St-Lievens-Hauthem, op de markt van 29 Augustus II. betrapt met twee klonten ver- valschte boter en aangehouden door onzen knap pen adjunkt-commissaris M. Vernaeve, komt door ile rechtbank van Dandermoude veroordeeld te worden 1tot 6 weken gevang 2. tot 300 fr. boet beek, eigenaar van een huis met drij of 3 maanden gevaug 3. tot 26 fr. boet voor het verdiepen,waarvan hij 200 fr per maaud j opgeVieil van eea Taischen naam. Madammeken D'Hondt zal achter haar ooren krabben.... mijn rede, dat ik veel liever eene meeting van de bokken in mijn huis zou willen als van de douchen. Blagueur. Ik moet van geene bokken heb ben z'Hebben mij al meer als 20 groote plaatsen aangeboden, als ik wil overslaan, maar ik heb al tijd met verontwaardiging geweigerd !?f Vien. Mor, gebuur, en stoeft toch azoo niet Onder ons eens rechtzinnig gesproken, ik gel' dat zij u morgen, geene groote plaats, man. heel kleintje, aanboden, ge zoudt zóo kontent zijn Blagueur. WatWatIk, ik ben ne man die ze kruipen heeft Vien. Da weet ik wel I Maar waar, dat is wat anders Sus. Binnenkomende. Goeien dag alle maal 'tZal vandaag nog vriezen, want 't is er koud genoeg voor... Brrrr... Vien, nen druppel.... Aaaa, dag, M. Blagueur Vien. Volgeerne Sus. En wat nieuws Sus. A propos, M. Blagueur, ik kom daar van de stad en zij hebben mij in De Koeibelle ge vraagd of ge die kommissie al vergeten hebt? Blagueur. ...Neen ik, gebuur,... neen ik, Sus.... Als ge nog eens gaat, zeg.... zeg... dat ik eens zal., komen.... Salu, geburen... Ik moet wegl (Langs de middendeur af). Vien.Sus, jongen, onze gebuur is zoo gauw weg Sus. Jommer, diene mensch heeft veel werk, want, zie, ik heb daar zoo even vernomen, dat hij nu, bij al zijne stielen, nog den stiel van plekkcr bij doet (De gordijn valt), Het Lund van Kiem. Ons zóo bloeiend tooneelgezelschap heeft zich verleden Zondag, met een allerpuikst programma, ridderlijk uit den slag getrokken. Iietgene een bijzonderen lof verdient is voorzeker de rolvastheidwelko wij bij alle spelers moesten bewonderen. Miss Topsy, waarin de jonge acteurs hunne macht te toonen hadden, oogste een welverdienden bijval. De Twee Invalideneen stuk vol waarheid en gevoel, werd op meesterlijke wijze opgevoerd en ontperste menigen traan. Ten slotte vergaste men het groot publiek op het gekend blijspel van Van Peene Hotse-Botse. De schoone zang, welke dit stuk zooveel waarde bijzet, werd zuiver en wellui dend uitgegalmd door MejM. Lefobvre, van het Nederlandsch Tooneel van Brussel, door spelers en en figuranten. Het orkest, onder de leiding van onzen talent- vollen heer Gustaaf Pape, bracht niet weinig by tot het welgelukken der vertoouing de met smaak gekozene stukken zijn opperbest ten gehoore ge bracht. trekt. Zou zulke gierigaard geene ram meling verdienen Ja, ik vergeet nog te zeggen dat hij al 67 jaar oud is. Dat verdient lof, dat is edelmoedig gehandeld. VilVOOrdC. M. Roquette, veekoopman van stiel, was zijn beesten aan 't nazien in den stal, als een stier weest 1S j.ef waren ^aar een zestal menschen te- hem lostrok en op den koer liep. De genwoordigStoenen en in zijn broek d koopman, die van geen klein gerucht aa ieclereen. verveerd was, wilde hem terug in den Blagueur. En toch is mijn tonne bier afge- stal brengen. Hij grijpt naar de hoorns, j dronken maar de stier deinst achteruit, stormt j Vien. Ze was ver genoeg geloopen Men zegt iü eens terug op den man, werpt hem dat het eten en drinken was.... Doch, ik zeg voor (Blijspel in écn bedrijf). PERSONEN UI. Blagueur, rentenier. Vien, herbergier. Sus, gebuur. Blagueur. Gebuur Vien, schenk mij nen borrel Vien. A. u. b.. gebuur... Hoe is 't? Blagueur. O, allerbest 1 Hebt ge Zondag het volk bij mij zien binnenstroomen Vien. Neen ik, gebuur Ik heb gezien, dat gij uwe poort opengezet had, maar ik en heb geen levende ziel zien binnengaan. Blagueur. Jommer, man, Zondag avond was 't nog al nijg gesmoord 't is daarmeê da ge dat niet gezien en hebt. Vien. Arme raas, gebuur Ik weet zeer wel, dat de meeting der donchisten eene felle blaas ge weest is (Per Telefoon). 1° Uit Meohelen.—Zijne Eminentie Kardinaal Goossens is een weinig ziekelijk.... Maar geen erg. 2° Uit Liedekerke. Onze nieuwe pastoor is genoemd 't is de E. H. De Smedt, onderpastoor van Vilvoorde. 1',. I*,..-I Herinnert u dat eene enke- W .UI tJCll le doos Waltherypastillen van één frank voldoende is om uwen hoest, die dreigt gevaarlijk le worden, te genezen. "Pavlmi- Lode. Is alles goed toegekomen c 'T. F. Maandag hebben we nog eens geredekaveld over u met I. K. Waarom ons woensdag geen m... gegeven Tist. 't Is zaterd. verzonden; 't is u toch toegekomen, hé Domien. Alles wel t'Aalst. De complimenten van W... De timbers aan ons direct zenden, zelle. Nonkel. Ge kunt zoo veel en ge doet zoo weinig. Snoeck. g'Hebt opgepast I Zoo moet het zijn 1 B. 's Mor gens drij en 's avonds drij A. B. Niet lang wachten, zelle 1 Vr. V. G. te N. Was Pië kon tent Waar aan die marktprijs aangeraken Vr. te Velm. Heeft Saffelaere al nieuws gezonden Chaleken. De wereld De wereld 1 Wat zouden we zeggen Fflllisl '"dien gij geenen eetlust meer- hebt, in- Li^lUlSl. dien uwe tong beladen is, de mond vuil, het hoofd zwaar, 't is dat uwe maag onzuiver is. In dit geval, neemt een of twee dosissen Waltherypastillen, en (gij zult eetlust, frissche kleur en gezondheid werlervin- den. (Fr. 1.25). T7T7AT TTT7T7T} gratis aan J_yJ_yiN ll_C/Til\ te doen kennen aan allen die aangetast zijn door eene huidziekte, uitslag, eczemas, brand, jeuksel, sleepende bron chitis, borst- en maagziektens,rhumatism en breu ken, een onfeilbaar middel om zich spoedig te ge nezen, zooals hij zelf het radikaal was na geleden en vruchteloos alle vooruitgezette middelen te heb ben beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menscblievend doel zal waardeeren, is het gevolg eener belofte. Schrijven per brief of per postkaart aan den heer MNCENT, Place Victor Grenoble, welke gratis en franco per post zal antwoorden en de gevraagde inlichtingen Hugo, 8, te er keerenden zenden. bij Julius De Heester te Kousselaere :n verhaal uit den eersten Kruistocht door PETRUS VAN NUFFEL, met eene prachtige titelplaat van don Kapitein- Kommandant Ameye, wel bekend door zijne be roemde gescbiedstafereelen der Regimenten van het Leger. Prijs bij inschrijving i .«o. Te bekomen hij alle boekhandelaars en op ons bureel, Leopoldstraat, 19, Aalst. de la Lumière (Société Anonyme, 12, Place Rouppe a Bruxelles), sont en vente a Alost, chez Monsieur D'Hoir-Mathys, Rue courte du sel, N° 21.

De Volksstem | 1896 | | pagina 3