^LuiiSsr- VOLKSPARLEMENT. KOOKKUNST. aW St. Antonius-Almanak Sint-Franciscus-Almanak. Nieuws van soorten. Nieuwen- hove. g°- S t-Ca tharina - W aver Eetwaren. De minister van rechtswe zen heeft aan al de procureurs van 't land laten weten, dat ze wel moeten onderzoeken of de wetten tegen het vervalschen der eetwaren goed onder houden worden, en dat zij de pliehtigen duchtig moeten straffen. De coöperatief van Vooruitmet hare vervalsche boter, die zij aan 't werkvolk voor zuivere verkoopt Margarine. 'tIs ongelooflijk hoe de invoer van vreemde margarine verminderd is sedert dat de Kamers er verleden jaar rechten op gesteld hebben Jaarlijks werden er vroeger over de 12 millioen kilos uitlandsche margarine bij ons ingebracht sedert de wet geen 10,000 kilos per maand geen 120,000 kilo per jaar meer. DE BIECHT. Nieuws uit Aalst. Erembodegem. Erembimm'tfu vcap Hum! Hum! „(JallT!ijd,erw Parloir. ;dsc!ialeken' Frisch en blozend. KOMT TE VERSCHIJNEN GELOOF E\ LIEFDE Les Bees a incandescence ia 't zicht van 't eiland Ceylan, stil. Reeds tot hier kwamen ons de aangename geuren van dit vruchtbaar en weelderig gewest toegevlogen wij waren aan de ankerplaats blijven liggen, om slechts 's anderendaags 8 Maart, eenen zaterdag, de havo Colombo binnen te loopen. ('t Vervolgt.) Al dezen welke ons een nieuwen Abonnent aan de hand doen, zullen vrachtvrij eene kostelijke gra- vuur, de H. Familie voorstellende, ontvangen. Het abonnement van nu tot 31 December 1897 kost 2,50 voor gansch Belgie voor het buitenland 4,50. an k Jeppen. Stien, jongen, 't sjoepken van uwen neus ziet azoo rood als een kornellebees. Beozen. Dat is iet, eh Vien, dat vrieselement, mensch, azoo bijten, en als z'er een beetje wind bij doen, ze zoon uw teenen afvriezen. Jeppen. W'en mogen nie klagen, Brozen 't is den tijd mensch, 't is December, als alles op zijnen tijd komt... Beozen. Jommer Jeppen, 't en is nie zelle da'k murme- reer, maar den eersten kou pakt azoo gelijk toch meer. Jeppen. Weet g'het nog, Brozen, als 't in 't jaar negen tig azoo zes weken lang klasjoer gaf Beozen. Op Katrina avond begost, 'k zal tal mijn leven in mijn memorie graveeren. Jeppen.En vriezen en geen doen nie meer aan, en ze legden op een twee drij hier den dender toe, en 't lag al vast da scbip was, 't was een blokeering gelijk in den tijd van den oorlog tusschen de franschman en de pruis in 't jaar 70. Beozen. Jeppen 't moe nog een geheel bestier zijn Jeppen, om azoo de seizoenen altijd doen te suksedeeren en 't komt toch altijd goed uit, nooit nog mis geweest. Jeppen. Dat 't waar is, Brozen, 't is de groote Meester, jongen, en als hij er hem mee moeit.... Beozen. Maar om van iets anders te spreken, Jeppen, wa weer is 't azoo den dag van vandaag in de poletiek eh Jeppen. De katholieken Brozen, en ons bestier, 't go- vernement dammen zeggen, is wijs, en voorzichtig. Ze weten dat er mannen op loer liggen, en ze zijn op hunnen kivi. Beozen. En 't socialistegoed, Jeppen, is in dees leste dagen veel achteruitgeboerd, en dat is toch ook al zooveel gewonnen, peis ik. Jeppen. Zeker Brozen, maar die mannen en geven 't toch nie op zelle, ge weet wel dat is van da slangegoed, er en is daar geenen rechten kant aan te krijgen. Beozen. Wat is ten azoo uw jugement, Jeppen Jeppen. Da'k wil zeggen, Brozen, als de katholieke bijeen blijven, en z'en steken geen stokken in 't wiel, da't er kan schoon werk afgeleid worden in de kamers, en dammen meer om meer bij 't volk zullen winnen en in de condense komen. Beozen. Maar, Jeppen, die mijnheer Woeste da moe ne vent zijn, da liberalen en socialisten daar azoo katoen op ven en kabassen. Jeppen. 'k Geloof het wel, Mijnheer Woeste heeft aan departie van 't katholiek alleen al meer goed gedaan als tien ander te gaar. 193 uitroepingen. Dat is raak juichten de hovelingen. Dat is hemeltergende lastertaal donderde Da niël. Ja, lastertaal I raasde het volk. Die onbaatzuchtige Aalstenaar ontving nochtans de goederen der Erembalds... schimpte Rambold. Ge liegt, verdoemde vleier morde Daniël. Mijn schoonbroeder ontving enkel loon naar werk, riep de verontwaardigde Diederik van Beveren. ...en diens onomkoopbare broeder liet zich ook 420 marken zilvers in de hand duwen... schold Ram bold voort. Lafaards alleen belasteren de dooden Dit weefsel van logens is al te doorzichtig De scheldwoorden eens volksverraders raken mijne hielen niet, voegde de Heer van Aalst bij de uitroe pingen zijner vrienden. Veracht die logentaal en ga onbeschroomd voort, Mher Iwein gansch Vlaanderen is verantwoordelijk voor uwe aanklacht, viel de bezadigde Alijn van Bouchoute in, door Willem's en Rambold's snooden eerroof uiter mate verbitterd. Iwein wilde zijne aanspraak hervatten, doch een plotselinge uitval van Willem tegen Daniël deed ander maal zulk uitbundig geschreeuw en getier ontstaan, dat er aan geen spreken te denken viel. Wat gat aanleiding tot dit nieuw voorval? De voortvarende Dendermondenaar, wiens bloed gistte, gaf, na Alijus woorden, zijne verontwaardiging tegen Willem in een dreigend Dorst ge mij zóo beliegen, het zou u slecht opkomen 1 lucht. Nogmaals gij, Kastelein van Dendermonde, nog- maals gij IDe kruipende hoveling van voorheen vergeet wellicht, dat hij eenmaal in ons gareel draafde.snauwde de getergde vorst Daniël belcedigend toe. Beozen. Zeker, en een talent heb ben, en wijs zijn, mensch, en't azoo kunnen zeggen. Jeppen. 't Is door mijnheer Woes te ook zelle, jongen, dat den opslag ge komen is voor de jongens van den troep, van 10 frank op dertig gebracht, is da geen schoon werk Beozen. Eu dien donsjenboel, die afkomt mee zijnen zeever, da mijnheer Woeste tegen 't werkvolk is Jeppen. Ik zou ne keer willen weten wa voordeel dat al die kopstuk ken van Donsj van hen leven aan den werkman gedaan hebben. 'tEnis niet genoeg van te zeggen dagge voor 't werk volk zijt, en dagger nog moer zult voor zijn als gjin de kamers zult zitten om vier duizend frank in 't jaar te trekken, ze moeten 't nog bewijzen, fiat zegge kik, waar zijn allemaal die werken, eb Stien Beozen. Maar dunkt u niet, Vien, da't volk al geheel en gansch anders klapt over geheel die klik en heure cetera als over vier jaar als 't spel aan den gang ging Jeppen. Ai Brozen, ik ken mon- scheu, die in bun eigen schaamte heb ben als ze peinzen dat z'over twee drij jaar daar Loch nog iet van goed invou- den. Beozen. 't Zal stillekens aan, Jeppen, ne soofkepé werden en de donskes zullen daar staan zien, alleen, gelijk ne puit op een zieke koe. Spiegels was samen met Luibrechts op dezen laatsten zijn duivenkot geklom men. Terwijl ze in volle raison waren over de duiven werd Luibe- ken door zijne vrouw naar beneen geroe pen. Maar nauwelijks— was hij eenige trappen naar beaeen, als hij uitschuift eu met een helsch gedruisch van onder tot boven valt. Op zijn gehuil en gekerm komt Spie gels toegeloopen, die hem daar ziet liggen en vol compassie vraagt 'k Zeg, Luibeken, waar is 't dat gij u zeer gedaan hebt. Luibrechts Aan den trap vriend Wie nog in het bezit van dezen schoo- nen en goedkoopen Almanak niet is, moet zich haasten, zelle De laatste afdruksels zijn gereed om te vertrekken en daarna is 't gedaan.... dan en ziju er geene meer te krijgen. Men spoede zich dus. De prijs is 0,10 centiemen franco 0,12. Een der prachtigste Almanakken, in België verschijnende. Groot formaat, prachtig papier en overschoone gravu ren. Prijs0,50 centiemen. Franco 0,56. raakt er niet van uitgesproken Zoo een klein gemeente van 600 inwoners en in de prijstentoonstelling van den tabak tot Geeraardsbergen, daar bekomt Nieu- wenhove4 prijzen op zes. Louis Van Eesbeek Frans Temmermans kinde ren Van Vreckem en Petrus Van Ees beek, allen lezers en vrienden van 't Stemmeken wij wenschen u allen herte- lijk proficiat over uwen schoonen, lek keren eu welriekenden tabak. Het zijn immers die drie hoedanigheden die meest in acht genomen worden iu het toewijzen der prijzen. Appellersche ta bak is overal beroemd en nochtans heeft Nieuwenhove hem meermaals overtrof fen in den prijskamp van Geeraardsber gen. Zekerlijk ontneemt dat niet aan de goede hoedanigheden van den Appel- terreschen tabak. Alleenlijk bewijst zulks dat de Nieuwenhoofsche hem ovetreft. Advies aan de liefhebbers van een smakelijk lekker pijpken. Fho ITöIa^c -^e spikelinus van UL V CIO Engeland, die het wel uitgerekend heeft, zegt dat er sedert den 1 Januari 1896, in de enkele steden Birmingham en Coventry, niet min dan 750,000 velos gemaakt zijn. En'tmoet waar zijn want in Birmingham zijn 150 in Coventry 100 fabrieken van velos, 't Is een nieuwe nijverheid die veel menschen doet leven, maar is voor den eenen brood, voor den anderen is 't de dood. De koetsiers hebben niets meer te doen, de luxerijtuigmakers zitten zonder werker wordt niet meer in voituur gereden, 't is al per velo, rij kaarden moeten er niet meer zijn te jonden alleen is het getal peerden met 250,000 verminderd. Maandag morgend, eenige lieden die naar 't dorp gingen hebben nen man dood gevonden op den steenweg, 't Is ne smid, zondag te veel gedionken, langs de baan gevallen, blijven liggen in slaap geraakt en vervrozen. 't Zal maandag nen droeven Sint-Eloi geweest hebben in dit huisgezin. Te viane zijn dieven in 't gemeentehuis gebroken en hebben al de papieren van den burgerstand meegenomen Wat zouden ze daar mee van zin zijn Twee douaniers hebben te Calloo in het Steenland eene bende smokkelaars aangehouden neen aangehou den niet want zij'zijn ontvlucht met in 't water te springen, maar hunne geleurde waren aange slagen 6 balen tabak. TeSinay ook smokkelaars betrapt, 15 man, moeten vluchten, en daarbij hunne waren kwijt 417 kilos tabak, besten Holland- schen Verledene week vier woningen afgebrand te Moerbeke. bij Geeraardsbergen. Al de meu bels en de oogst in gebleven, maar gelukkiglijk toch verzekerd. OM BEVROZEN AARDAPPELEN TE BEREIDEN. Een recept te goe der ure. In dit bui tengewoon gure jaarge tij, dat menig behoeftig buisgezin ongetwijfeld van bevrozen aardappe len zal te klagen heb ben geven wij een recept om bet geleden kwaad te keer te gaan. t Om bevrozen aardap- pelen, zonder gevaar voor de gezondheid, op nieuw tot eetwaar ge schikt te maken, zet men die, na ze geschild te hebben, in kokend water op en voegt er eenen le pel meer zout bij dan men gewoon is. Hebben zij een oogenblik wel gekookt, dan giete men er het water af en zette de aardappelen opnieuw in ko kend water op, met de hoeveelheid zout die men er altijd bijvoegt. Indien ze dan gaar zijo, zal men aan den smaak niet bemerken dat ze bevrozen zijn geweest. Roese. Een zeer merkwaar dig als aardig geval is onlangs aan eenen priester uit Frankrijk voorgevallen. Eene hooge militaire overheid, ten einde een geestelijk huwelijk te kunnen aangaan, bood zich bij eenen heer onder pastoor aan, om een bewijs van biecht te ontvan gen. Zeer wel, vriend, zegde de priester maar vooreerst dient er gehandeld te worden. Ik weet wel, ik weet wel, eerweerde, ik ben er niet op uit het bedrag te weigeren. Ziedaar 100 franken. Wat is dat hernam de priester. Eh welIs het niet 100 franken, dat zulk ge tuigschrift kost? Gij zijt leelijk mis, mijnheer de Comman dant. Djanters Nogtans Indien gij meer ver langt? Ik zal er nog,.... Er is hier geen spraak van geld hetgeen gij eerst zelf hoeft te doen is zelf biechten. Zulk eene opmerking had de brave Comman dant niet verwacht, en scheen te kennen te geven, van daaraan niet te zullen beantwoorden. Nogtans de onderpastoor drong aan. Dit is voorzeker, mijnheer de Commandant, het noodzakelijkste het overige is maar een een voudig getuigschrift, wat wij gratis afleveren. Gratis Gratis 1 bulderde de officier, ten hoogste verwonderd en die beest van nen onder officier, die mij gezegd heeft, dat de pastoors zul ke biechtbriefjes verkoopen. Ja, mijnheer, gansch gratis geven wij dat, en niemand mijner medebroeders, zou daarvoor een centiem durven vragen, niet meer in Parijs dan op andere plaatsen, In Frankrijk niet meer dan in Amerika. Ik sta er stom over, mijnheer den onderpas toor. Wat kan ik beter doen, dan u uit uwe dwa ling trekken en uwe tegenwoordige plicht voor oo- gen leggen De officier sprak geen woord, en den onderpas toor ging voort Mijnheer, met uw militair karakter van op rechtheid, zult gij zeer gemakkelijk verstaan, dat ik ten uwen opzichte niets valsohelijk en mag be gaan, door u een getuigschrift der biecht te geven, indien gij in der waalheid niet biecht. Hum Hum 1 En gij zelf, mijnheer, zoudt gij de eer, uwe toekomende verschuldigd, willen te kort doen door haar doen te gelooven, dat uwe gewetensplichten eerlijk vervuld zijn Neen, heer, zoo zult ge uwe geliefde met geene leugens paaien, zoo zult gij een Sacramentrler H. Kerk niet durven onteeren. Op zulke wijze zult gij 't huwelijksbootje niet intre den met leugens, bedrog en sacrilegie I Neen ik Neen ik, mijDheer den onderpas toor, sprak de Commandant ernstig het is in onze kringen en herbergen dat de leugenaars en val- schaards zitten. Alons, laat ons biechteu. Gelief mij wat te helpen, eu dan zal ik zelf do rekening vereffenen van dien schelm van nen onderofficier. Ik gelast mij, in tegenwoordigheid van al de gezellen, eene wedding aan te gaan, die hem zal duur kosten. Na eenige oogenblikkeu onderhoud. God alleen als getuige, staat de officier recht, dankt en dankt wel duizendmaal den priester, niet kunnende be grijpen hoe hot mogelijk is zulke ketens te breken door zulk een oprecht en gemakkelijk middel. Zij ne blijdschap kent geene palen. Ilij had van God de gratie bekomen niet alleenlijk te verstaan, maar te gevoelen, dat het onmogelijk is oprecht gelukkig te zijn met een besmeurd geweten. Want allen zijn wij zondaars, herhaalde hij menigmaal. Biecht dus, vrienden, biecht op tijd laat nooit uw gebruik, meermaals 's jaars te biechten, ach ter niets wordt zoo gemakkelijk verwaarloosd als zijne fouten te belijden, eenieder ondervind het. Mochten al de ongelukkigen, die van den rechten weg zijn afgedwaald; er op terug keeren, zij zelf verlangen het zoo vurig, maar die droeve keten van het menschelijk opzicht. O gie ongelukkige, moet ge daar ook nog de slaaf van zijn Miju God, wat zijn zij te beklagen I Christene zielen, bidden wij er dagelijks voor. Zondngpust. Zondag 29 November. Dienst doende apotheker, van 's middags tot midder nacht, M. V. DeVaikeneer, Esplanade. Wint Ambi-oslus-Gildc, \:i!st. Postbooeii. Geachte Gildebroeder, UEd. wordt vriendelijk verzocht op dijnsdag 8 December, om 9 1/2 ure te willen tegenwoordig zijn t' onzen lokale, om van daar stoetsgewijze naar Sint Martinuskerk de gil- demis te gaan bijwonen, welke zal opgedragen wor den aan het altaar van St.. Ambrosius. Aalst, St. Elisiusieest, 1896. De Secretaris, De Voorzitter, H. Vandeesciiueben. J. Van Nuffel. Koninklijke Harmonie.Het Ceciliafeest, dat Zondag eersk. moest plaats hebben, is verscho ven ter oorzake der ziekte van M. Van Wambeke, hunnen Voorzitter. De toestaud van den achtba ren oud-burgemeester dezer stad is thans wanho pend. Reizigersstatie. Do heer Minister van Spoorwegen heeft de plaus goedgekeurd der her vormingen aan den spoorweg eu aan onze reizigers statie. De spoorbaan wordt ter statie tot 4 m. 95 centim. verhoogd. Deze werken zullen 2 millioen en half kosten zonder de steertjes. De openbare aanbesteding zal korts na Nieuwjaar plaats hebben en de werken reeds in Maart aangevangen wor den. eenen vijver onder 't ijs geschoten drij zijn kun nen gered worden, maar het vierde, dat 15 jaren oud was, heeft men als lijk opgehaald. nert u dat do Walthery- pastil den meest ingewortelden hoest in twee da gen tijds geneest, en slechts éen frank de doos kost. De ransels I de ran- t Spijt u, niet waar, dat dit niet is blijven voortduren Daniël. Alles wel toegekomen I Tist. In 't kort zal er u eene H.... geworden Lode. Nonkel zit voor de moment tot Biggenhaat 1 A. B. Ze zijn gekocht I T. F. Ziju die schoone dagen nu toch vervlogen om nooit meer te komen Domien. Mogen wij ze verwachten tegen Kerstdag Fliskcn. De complimenten zijn ons goed toegekomen... In't kort commandê. B. Vraag ons wat ge wilt, wij en kunnen u niets weigeren Nonkel, 't Zweet staar zeker in uwe schoenen Goei couragie wij verwachten u. Om eene tris- sche kleur te hebben en u van de bloedonzuiverheden te gene zen (dauwworm, puisten, eczema, jeukte), neemt de voortreffelijke bloedzuiverende Walthervnil (Fr. 1,25). bij .tullus Dc Reestor te Itoussclaepe een verhaal uit den eersten Kruistocht door PETRUS VAN NUFFEL, met eene prachtige titelplaat van den Kapitein- Kommandant Ameye, wel bekend door zijne be roemde gesehiedstafereelen der Regimenten vau het Leger. Prijs bij inschrijving' i,oo. Te bekomen bij alle boekhandelaars en op ons bureel, Leopoldstraat, 19, Aalst. de la Lumière (Société Anonyme, 12, Place Rouppe a Bruxelles), sont en vente a Alost, chez Monsieur D'Hoib-Mathys, Rue courto du sel, N"1.

De Volksstem | 1896 | | pagina 3