IWEIN VAN AALST. t Drtyani VAN WAMBEKE. 2' JAAR N' 101. ZATERDAG 12 DECEMBER 1890. HONGER EN KOUDE. Dr Is. Bauwens. Bisschoppelijke Nota. DE BURGERWACHT. LIEFHEBBERS Weg Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieveij worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent111 Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van scboc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen allo soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Hebt gij veel, geeft veel, hebt gij weinig, tracht dan toch van dat weinige iets met goed hart mede te deelen Bijtend waait de noorderwind door de eenzame straten. De rijke, in warme kleedij huid, voelt de bittere koude niet de arme, in eenige versletene lom pen gewikkeld, bibbert en klap- pertant. De rijke vleit zich met welbe- hagen in zijnen zachten leunstoel en steekt de warm geschoeide voeten naast 't gloeiend vuurtje, terwijl de arme op 't ellendig zol derkamertje naast een handvol uiégebrande assche, vruchteloos de versteven handen door zijnen adem tracht te verwarmen. De kinderkens die uit de school huiswaarts keeren en voelen geene koude, en al zijn de pollekens door den nijdi- gen wind blauw genepen, toch straalt een vroolijk leven uit de lieve oogjes, en toch wijz m die blauwe handjes met blijde verrassing naar de uitgestalde poppen, waarvan die groote, met hare echte bottinnekes en kleed met kanten volant, in stilte van den braven St-Niklaas afgesmeekt wordt. En die goede oude kindervriend, die de kleintjes zoo innig lief heeft, eü de minste verlangens die in de jeugdige hartjes ontstaan weet te raden en te bevredigen, wordt met even groot ongeduld door kinderen en ouders verwacht, door de de kinderen, om de geschenken, door de ouders, 'om het onuitsprekelijk geluk dat die kinderhartjes overstelpt wan neer zij des morgens het speelgoed en de groote koeken in hun mandeken ontdekken. Gelukkige kinderen Gelukkige ouders 1 Die hebben geene koude 1 Die lijden geen honger I Doch ginds in 't enge straatje, waar armoede en ellende u uit elk raampje, met papier beplakt, tegengrijnzen, daar verandert het tooneel. Wanneer wij den gebrekkigen trap opstijgen en aan eene der deuren van 't derde of 't vierde verdiep aankloppen en binnentreden, dan krimpt ons hart van medelijden, van innige droefheid om 't harde lot dier ongelukkige moeder, GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Zag Iwein eensdeels met genoegen de Vlamingen door onderbrekingen en gelawaai Willen tergen, hij stelde anderdeels met spijt vast, dat de tiran, ofschoon erg ge belgd, over zijne gramschap bleef gebieden en den strijd vermeed. Toen het gewoel afnam, poogde de Heer van Aalst zijne toespraak voort te zetten Het is alom geweten welke verdrukking en gewel denarij Rijsel onderging.... Die wederspannige gemeente dorst ons tarten, viel Cliton in. In eenen hoek der zaal riep, van op eene venster bank, een Rijselaar den vorst hooneud toe -< Gij, ge dorst wel, ter jaarmarkt, een onschuldigen poorter gevan gennemen. Hoe wij u en uw verachtelijk gevolg de stad uitdreven, hoeveel uwer Normandiërs in de omliggende moerassen versmoorden, dat zult ge maar verzwijgen 1 De billijke straf uwer snoodheid bleef ook niet achter, beet de Normandiër af. Laat u niet verstrikken, heer graaf. Ge kent hunne krijgslist ze willen den oorlog uitlokken, fluisterde Ram- bold, terwijl de opgewonden poorter tierde Billijke straf I Ge hebt Rijsel stormenderhand ingenomen, den opstand met geweld onderdrukt, ons 1400 marken zilvers als boete afgeperst. Dat is waar 1 maar in onzen boezem gloeit wraakzucht... Eerstdaags... Des Rijselaars laatste woorden gingen in het bravo geroep verloren, door welk de helklinkende stem van een anderen poorter echter drongUwe schraapzuchtige overmacht strafte ook St-Omaars met eene boete van 000 marken zilvers dit misdrijf zult ge insgelijks bezurenl f jiUiili die vruchteloos hare kinderkens aan haren boe zem tracht te verwarmen. De Kamer is gemeubeld met twee gebrekkige stoelen en een ledikant waarin eenige lompen in weg liggen, die tot legerstede en tevens tot dek sel dienen. De tafel werd verpand, de kleederen der vrouw en die van den man werden naar den Berg ge dragen.... Naakt en naar, die kamer zonder vuur noch vonk, want ofschoon moeder eiken morgen de aschbakken afloopt is tegen middag den karigen voorraad toch reeds verbrand. Vader ligt in 't hospitaal die heeft ten minste^ een warm bed en eene verzadigde maag geluk kige maag gelukkige vader, meenen de onnoo- zele kinderkens. Wie van ons kent zulke huisgezinnen niet En wiens hart is met zulke korst van onver schilligheid omgeven, dat hij zulke ellende niet naar vermogen zou lenigen Jefken. Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde Partij-Daens, niet de minste rekening houdende van den brief door welken de Bisschoppen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aanmanen, he viger dan ooit de verdeeldheid bewerken en verspreiden en de katholieke besturen aan vallen. Zooverre drijven de op opstellers dier gazetten den .overmoed, dat zij hunne lezers pogen te doen gelooven dat, zoo handelende, zij de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragslijn is te veroordeelen, zij is hoogst nadeelig aan de belangen der ware christene democratiezij is gansch tegenstrijdig met de gedachten van Z. Heiligheid en de Bisschoppen en Wij achten het Onze plicht de geloovigen te vermanen zich door dergelijke gazetten niet te laten misleiden. f Antonlus, Bisschop van Gent. Er waait een militaire wind over België. Men zou wel moeten vragen Wat is er op handen Generaal Brassine wil de eene geheele hervor ming van 't leger en het ramplaceeren afgeschaft. Het is niet gelukt. De burgerlijke ministers wilden niet meê, en de generaal is er van door. Maar nu heeft het ministerie toch een ontwerp ingediend tot herinrichting der burgerwacht. In afwachting dat de zaak in de Kamer bespro ken worde, gaan wij er een eerste woord over zeggen. Het is eventwel zeker dat de heringerichte burgerwacht veel zwaarder zal zijn als ze nu is. Ziehier wat men over de zake zegt I. De burgerwacht zou ingericht worden per ééne of meer gemeenten, volgens aanwijs van 't gouvernement, II. Zij zou twee bans bevatten, den i8tBnban mannen van 2i tot 32 jaar,de2de van 33 tot 40 jaar- In beide bans zouden vrijwilligers aangenomen worden. III. Tien opper-kommandanten zouden, voor het toezicht, over geheel het land worden aange steld. IV. De verschillige wapens zouden zooveel mogelijk gelijk in het leger worden ingericht voetvolk, kanonniers, jagers te voet en jagers te peerde. VDe hoofdofficieren zouden door den koning benoemd worden. De kommandanten der com- pagniën zouden gekozen worden door de wach ten doch de kandidaten zouden vooraf eene proef moeten ondergaan. VI. Het getal exercicies per jaar, zou 30 zijn voor den i8tün en enkel 3 van den 2denban. De wachten van den eersten ban, die hunne excerci- cie kennen, zullen maar aan 12 oefeningen 's jaars meer moeten deelnemen. VII. Binst de drie eerste jaren, zullen de wachten van den iBten ban 10 dagen kunnen bijeengeroepen worden, op bepaalde punten van 't land, om oefeningen te doen. VIII. In geval van mobilisatie (oproep) van den iBten ban, zijn de wachten aan de militaire voorschriften en reglementen onderworpen. IX. Daar waar de burgerwacht niet volkomen is ingericht, zullen de mannen van 21 tot 32 jaar, in vredestijd veiligheidspatrouiljcn moeten doen. In geval van mobilisatie, kunnen zij tot hulp dienst geroepen worden. X. Raden zullen worden ingesteld, tot onder zoek der feiten ten laste der officiers van allen graad. XI. In den iBt6n ban zullen de wachten die 28 jaar oud zijn bij de afkondiging der wet, vrij zijn van dienst. De wachten die ouder zijn dan 24 jaar en getrouwd, zullen niet onderworpen zijn aan de drij jaarlijksche exerciciën van 10 dagen. In dien zin wordt het algemeen gezeid en ge meend. Dat men, in dezen tijd, de burgerwacht ernstiger zou inrichten, dat is te verstaan. Maar ons dunkt, eene inrichting op den voet gelijk wij komen te zeggen, dat ware wat al te soldaatach tig- Nu, gelijk wij zeiden, wij zullen wachten en zien. van treffelijk nieuws onschuldi ge zwans en veel plezier, leest en verspreidt De Volksstem I 2,50 tot einde 1897. i Donderdag namiddag der verledene week is in onze stad overleden. M. VICTOR VAN WAM BEKE, advokaat, oud ondervoorzitter der Kamer, oud burgemeester van Aalst, Voorzitter der Be houdsgezinde Vereeniging van het Arrondissement enz., Commandeur van het Leopoldsorde, Com mandeur der Koninklijke Kroon van Roumanië, enz., enz. De betreurde overledene werd geboren te Aalst op 27 Augusti 1813. Hij was een der herinrichters, een der leiders van de Catholieke partij in onze Stad en het Arrondissement Aalst. Bij Koninklijk besluit van 21 Juli 1871 werd M. Van Wambeke Burgemeester onzer Stad benoemd, post welken hij bijna gedurende-25 jaren bleef bekleeden. Aan hem is de bloei, de uitbreiding, de vooruitgang onzer geliefde Stad te danken In 1864 trad hij, als afgevaardigde van het Ar rondissement Aalst, in de Volkskamer. Sedert werd zijn mandaat telkenmale ver nieuwd. In 1889 vierde men zijn zilve ren Jubelfeest als Volksvertegenwoor diger. Dank aan de verraders der Vischmijn, saamgespannen mor socia listen en anderen hakabiet word hij in 1894 niet meer als Volksvertegenwoor diger herkozen. Wij brengen hier eene rechtzinnige hulde aan dit leven van werken en strijden, aan die glansrijke, politieke loopbaan M. Van Wambeke's nage dachtenis zal immer bij allo Katholieke Aalstenaars in eer gehouden worden en zijne weldaden, onze moederstad bewe zen, in aller harten een weerklank van dankbaarheid vinden. Wij hopen dat weldra eene straat naar zijnen naam gedoopt, of een borstbeeld, ergens in een openbaar gebouw geplaatst, zijne nagedachtenis zal vereeuwigen. Dat zijne ziel in vrede ruste 1 iirt.ittii vis. Ondanks het regenachtig weder was de lijkstoet alleszins indrukwekkend. Eene overgroote menigte bracht een laatste huldebewijs aan den dierbaren overledenen. De lijkstoet was samenge steld als volgtVaandels en kartels der verschillige katholieke maatschappijen der Stad weesjongen, weesmeisjes, de kinderen der verschillige scholen, oud mannen en vrouwenhuis, vrijwillig ge wapend pompierskorps, Koninklijke maatschappij van Harmonie, de geeste lijkheid, het lijk gedragen door de pom piers, de familie, de genoodigden, een grootgetal maatschappijen, de Gemeen teraad in officieel costuum, de pupillen van het leger, de agenten van policie in groot uniform met helm, de doodkoets, rijtuigen. Tusschen deaanwezigenbemerktemen o. a. M. Beernaert, Woesfe.de Kerckho- ve,Coremans,TackIleuvelmans, Vanden Broeck, Dierickx, Do Sadeleer, gene raal d'Eeekhaute, de vertegenwoordi ger des Konings, senateurs Van Vrec- kem en Liènart, ministers Begerem, Scbollaert, De Bruyn en benevens, een aantal krijgs- en geestelijke overheden, meer anderen. Ten sterfbuize werden lijkredens uit gesproken door M.M. Gheeraerdts, De Clippele, Van Vreckem en Wooste. Op den doortocht van den lijkstoet hing aan al de woningen op weinige uit zonderingen na de vlag halftop de lantaarns brandden en waren met rouw- krep omhangen. De offer in de kerk duurde 36 minu ten men beweert dat er 977 mannen en ruim 400 vrouwen aan deel namen. Het was half een wanneer de rouwstoet zich op weg naar 't kerkhof begaf. Do Koninklijke Harmonie speelde hare schoonste rouwmarschen, beurtelings afgewisseld met het hoornblazon der pompiers, het tromgeroffel ofhetgezang der priesters. Het geheel had waarlijk een verheven en indrukwekkend uit zicht. De lijkplechtigheid was kwaart na een ure afgeloopen. Vrienden van 't Stemmeken, ge zijt allemaal gesaluweerd. Tot Uoornijk, is de Z. E. H. Wairavens, pre sident in 't groot Seminarie, door zijne Heiligheid Leo XIII tot hulpbis schop genoemd van Mgr Durousseaux déze nieuwe kerkvoogd, geboren te Marcq, tegen Enghien, is licentiaat in Gods- geleerdheid en was opvolgentlijk on derpastoor op St-Elisabeth tot Bergen en leeraar van wijsbegeerte in 't klein Seminarie van Bonne-Esperance. Hofstadc Hofstade, gc moogt er met recht fier op zijn op uwe Sint- Franciscusfeest van Zondag verleden.,

De Volksstem | 1896 | | pagina 1