Reis van Hotstade naar Mongolië E REIS ROD RE WERELD. T, -• ■- - -- - - - met de evenredige vertegenwoordiging Mengelingskens Al 't mansvolk van eene parochie, zonder eené uitzondering, zien te biechten en te communie gaan, dat is iets dat men in onze droeve tijden van socialismus en ontevredenheid nievers en ziet gebeuren ook had de E. P. Van Acker, die er de sermoenen ter dier gelegenheid heeft gepredikt, geen woorden om de moedige Xave- rianen van Hofstade naar waarde te danken. Ilgr Van Ronslé, de nieuwgenoemde bisschop van Congo, zal in korte dagen de Heilige wij ding ontvangen Lovendegem, zijn geboorte plaats, zal hem eenen ring en eenen mijter ten geschenke geven en zijne oude klasgezellen van 't Seminarie zullen hem eenen prachtigen bisschopsstaf aanbieden. De Senators zullen in 't vervolg gratis voor niets mogen naar Brus sel rijden om de Zittingen van 't Senaat bij te woonen... Zoo is het toch reeds gestemd in 't Se naat. Bravo Eindelijk is er in onze Katho lieke partij eenen Sprekcrsbond gesticht, waarvan de leden al de gemeenten van ons arrondissement zullen afloopen om overal de prapaganda der Donchisten tegen te werken.... 't Wierd hoogst noodig. Wij wenschen uit gan- scher harte, dat iedere katholiek van Aalst die 't woord een weinig machtig is, zich bij dezen bond aansluite. De evenredige vertegenwoor diging heeft haren doodsteek gekregen door de geforceerde demissie van 't Schepenkollegie van Brussel; 't is nu zonneklaar dat met de E. V. ons klein landeken langzamerhand den dieperik in moet... Ruzie... Ruzie, twist en tweedracht kan het evenredig stelsel ons verschaffen, maar vrede en goede regeering volstrekt niet. Maar hoe is het toch mogelijk dat de demokraten onzer volks kamer den persoonlijken dienst genegen zijn Hoe is het mogelijk dat zij tegen de plaatsvervanging zijn?...? Weten die heeren dan toch niet, dat het dank aan de plaatsvervanging is' dat de kerk, nu nog, hare priesters, kloosterlingen en zendelingen kan vrijkoopen met veel geld dat eens de plaatsvervanging afgeschaft, de jongelingen die zich tot 't pries terschap gevoelen geroepen, zullen gedwongen zijn hun vaderland te verlaten om hunnen roep te volgen Tot Rijssel is tegenwoordig ne reus te zien met name Constantinhij is Zwitser van geboorte en is nog maar 19 jaar oud. Die reus is 2 meters en 40 centimeters lang en weegt 157 kilos.... Zijne voeten meten 42 centimeters en zijne handen 36 centimeters in de lengte en 16 in de breedte. Zondag is hier in onze Sint- Jozefskerk tusschen vespers en lof, het beeld gewijd van den gelukzaligen Gerardus Majella Er was ne schrik van een volk. De lotelingen van 1897, die willen, in geval van slecht nummer, de vergoeding genieten van dertig franken, als militiaan, moeten zich laten inschrij ven op het gemeentebureel, vóór de loting, en de begeerte van ingelijfd te worden doen kennen. Tot Brussel is eene sociëteit tot stand gekomen voor 't verspreiden van alle anti-socialistische volks schriftjes'tis eene overschoone instelling, want in de hoofdstad alleen worden er maande lijks met duizenden socialistische drukwerkjes verspreid.... Aan 't hoofd dezer sociëteit staat de achtbare heer Hoyois, volksvertegenwoordiger van Doomijk. De dood, de dood, die droeve dood 1 Tot Marcinelle, doktor Thiebaut was bezig met eenen zieken 't onderzoeken en op eens hij verandert van kleur, en valt morssteen dood. -Tot Gent is overleden de Z. E. Heer Ka nunnik De Groot, directeur der broeders van Liefde. TotOost- Vleteren, bij Yperen, zekeren Henri Hovaere is aan't kaartspelen.... Hij toont nen negensten van 't aas pijken, eene geraaktheid overvalt hem en op de weerdij van twintig minuten was hij d'eeuwigheid in. 't Is nu zeker en vast, Mgr de Caroilères, bisschop van Montpellier, die Mgr d'Hulst zal opvolgen als volksvertegen woordiger in de fransche Volkskamer, en Mgr Abbeloos, rector der katholieke Universiteit, is commandeur genoemd der Leopoldsorde. Zaterdag verleden heeft de weduwe van doktor Van Tee, van Wam, verongelukt in de spoor wegramp ran Ceroux-Mousty, de som getrokken van 160,000 fr. als schadeloosstelling. Wij roepen d'aandacht in van al onze vrienden van 't arrondissement maar bijzonderlijk van d'Aal- stenaars op de propaganda die er dient gedaan te worden tegen die helsche Daenspartij geene middels en mogen verwaarloosd worden, maar de beste en de gemakkelijkste onder allen, is voorzeker het verspreiden der ware katholieke gazetten, 't is te zeggen van deze die niet ge doemd en zijn door Z. H. Mgr Stillemans... Dat ieder lezer van 't Stcmmeken ons een nieuw abonnement verschafte,... 't is't beste werk dat hij kan verrichten. Nooit of nooit en heeft Aalst eene prachtiger en indrukwekkender be grafenis gezien als maandag verleden die van den heer Victor Van Wambeke, oud onder-voor zitter der Kamer, en oud burgemeester dezer Stad. 'tWas 12,33 uren als de lijkstoet de kerk verliet naar 't kerkhof. 's Avonds laat opblij ven en is niets, maar 's anderendaags morgends in de eerste mis zijn, da's wat anders.... Pastoor Kneipp beweert dat de slaap van negen uren 's avonds tot middernacht de gezondste is. Onlangs stierf te Parij» de grootste en dikste burger de zer wereldstad, een koetsier, Kirsch genaamd. Hij woog 280 pond en was twee meters groot.... Hij kon zijn eigen rijtuig met één hand opheffen, maar kon ook nog ne goeie pot pakken, want er kwamen dagen dat da manneken tot 16 liters wijn per dag dronk... 't En is ook 't schoonste van zijn historie niet. Maandag op de begrafenis van M. Van Wambeke, juist op den oogenblik dat 't lijk uit 't sterfhuis kwam, M. Tack, volks vertegenwoordiger, wil zien wat uur het is.... Maar zijne gouden horlogie met ketting en al was gaan fluiten, den eenen of anderen scherre- weg had z'hem ontfutseld M. de Senator De Coninck-de Merchtem is maandag overleden en de vijf schepenen van Brussel, die verledene week hunne demissie hadden ingediend, zijn door den gemeenteraad weer herkozen. Zoodat Buis alleen er definitief van door trekt. Ai, oei Tot Ettelgem, op een klein parochieken, twee uren van Brugge, tegen Oudenbourg Ai Oei wat hooren wij Zondag nacht, eenige jongelingen verlaten de herberg In de Vrede... nauwelijks zijn ze buiten of ze krijgen ruzie.... Er wordt gevochten en gestoken met de messen, en dit wel zoodanig dat zekere Leopold Blomme op de plaats zelf stierf en 't grootste gedeelte van d'andere erge wonden bekwamen. Wat vuilen, zijpenden, plas sende regen hebben wij toch Zondag en maandag gehad... De sterreKijkers en weervoorzeg- gers hebben zeker scheel gezien als ze naar de sterren zagen.... Ze voorspelden ons niets dan vorst en sneeuw en wij en krij gen niet dan smoor en regen. Maar 't Hofstade en heeft het niet alleen feest geweest Zondag verleden, maar dijnsdag op On ze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen was het nog de feest der Congregatie 't was de E. Pater Kallen, die er preekte.... Wonderschoone plech tigheid onder alle opzichten, zoodat wij moeilijk zouden kunnen zeggen wie boven gelegen heeft, of te wel de Xaverianen ot te wel de Congreganis- ten. Och erremen toch I Tot Naringnca lagen de gebroeders Barboux alle twee metden typhus... Ze lagen beiden in dezelfde kamer.... Na eenige dagen verergerde hun toestand zoo zeer, dat de eene, Frans genaamd, kwaad zot werd.." Zondag namiddag rond 4 uren van den namiddag schiet Frans hem in eens op zijnen broeder, loopt er mee beneen naar den koer en slaat er hem morssteen dood en dit in 't bijzijn van eene oude tante, die den zinnelooze niet en kon tegenhouden.... Men heeft de gendarmen moeten roepen om den onge- lukkigen vast te binden en zoo schadeloos te ma ken. Vrienden van Aalst en gansch 't arron dissement, doet toch wel uwe oogen open en ziet met welke helsche razernij de Donchisten de her kiezing van hunnen vierden tegen binnen twee jaar reeds bewerken... Zij en ontzien zich geene moeite: Op Zondagen en Heiligdagen is het meeting op vijf zes plaatsen gelijk.... Waarom dan van onzen kant niet hetzelfde gedaan 't Tolk is met ons, nu wel te verstaan, maar gedoogen wij niet dat het eene andere maal bedrogen worde en wachten wij niet totdat tot in de kleinste gemeenten de leugens der donchisten en hunue opmakerij weerom als comptani geld aanveerd zij... Willen wij binnen twee jaar zegepralen, wij moeten onze kiesbewer- king niet meer uitstellen, maar aanstonds de hand aan 't werk slaan en dan zullen we met volle over tuiging mogen zeggen Nog 18 maanden en wij zijn onzen vierden kwijt 11! Ze mogen er van zeggen wat ze willen, maar de twintigste eeuw zal beginnen op middernacht, den 31 Decem ber 1901. De begrafenis van M. Van Wambeke was waarlijk eene manifestatie tegen het helsch gebroed der Donchisten. Volgens onze laatste berichten zou Baron Hlianis gestorven zijn in Congo.... Gesneuveld in een gevecht tegen de Madhisten, niet verre van Lado. Men hoort tegenwoordig niets meer dan van kerkdieften.... Tusschen Zondag en maandag zijn er schelmen nog ingebroken in de kerk van Sonvrct, maar de jon gens en konden hunnen stiel nog niet, want z'en hebben maar eenige flesschen witten wijn meege nomen, die ze dan nog uitgedronken hebben in 't portaal van de kerk. Moesten de helden van de Vischmerkt hunne politiek kunnen veranderen, 't zou al lang gedaan zijn... Maar die ingescheept is moet varen. De koster van St-Annakerk te Brugge is dijnsdag bestolen geweest voor 1600fr., terwijl hij zijnen dienst deed in de kerk... De mensch en kon terwijl ook zooveel niet winnen. De Volkskamer van Duitschland en heeft niet min dan 7310 petitiën gekregen om de hoogste straffen te stellen op het tweegevecht. In den Staat van Utah, in Amerika, is Madameken Camon, Staats- Sekretaris gekozen met eene meerderheid van over de 4000 stemmen en zeggen dat haren man haren tegenstrever was 1... 't Zal er zeker op geweest hebben als ze 't huis kwam. De President Faure van Frankrijk schikt naar Rusland te trekken met April aanstaande hij moet het maar weten, als hije* maar zoogoed van tussehen' komt als d< Kei zei in Rusland va:, zijne reis ia Frankrjja. Dai vrienden 1 Kibbla-kïEïcen, Erankrljk. De kanonuiers van Brest hebben St Barbara gevierd op nog al geweldige wijze. Van 's avonds 10 uren tot 's morgens 8 uren doorliepen benden kanonniers de stad al zingende en tierende, met den blanken sabel in de hand. Wee den voorbijganger, dien zij ontmoetten Om gansch op hun ge mak hunne baldadigheden te plegen, hadden zij de gasbekken uitgedraaid. Er zijn met heele dozijnen gekwetsten. Een honderdtal van die bedronken kerels heeft gepoogd eene kaserne te overrompelen, maar niet gelukt de soldaten, die binnen waren, hebben zich dapper verdedigd. Verscheidene van die woestaards zijn reeds in de kas gedraaid en Zitten daar nu te zuchten Om hunne dwaze kluchten. Holland. De suikerlabrikanten van Noord-Brabant klagen putten in de aarde. De laatste vorst heeft hun groote schade veroorzaakt. De beet, die ten deele nog op de laadplaatsen ligt, of buiten op den koer der fabrieken, is door den vorst overloopen en zal voor niets meer goed zijn. Men schat dat de meeste fabrikanten 2 a 3 inillioen bee- ten buiten hebben. ■talie. Een deel van de italiaan- sche soldaten, die bij den Negus iu Abyssinië krijgsgevangen zijn, hebbeu aan den minister van oorlog toelating raagd om daar te mogen blijven, zonder aanzien te worden als deser teurs. Zij hebben er werk gevonden en winnen eene schoone daghuur. Het schijnt dat de regeering hunne vraag zal toestaan. Ge kunt u geen gedacht geven van de ellende die er heerscht in Sardi nië. Bijna niemand is meer in staat zij ne belastingen te betalen. En al wie niet betaalt, wordt door 't bestuur aan de deur gezet en zijn goed eigendom verklaard van den Staat. Te Galtella zijn er maar drij eigenaars meer vroe ger was dit eene schoone stad met tien duizend inwoners, nu telt zij er nog ze ven honderd. Zoo groot is de armoede, dat de inwoners verleden jaar de pan nen van hun dak voor eenige centie men verkochten, om niet van honger te sterven. Italië wordt zienlijk gestraft voor zijne goddeloosheid en onrecht- veerdigheid jegens de Paus en de Kerk. Spanje. De vaderlandsliefde der Spanjaards is waarlijk bewonderens- weerdig. Oordeelt liever: De Spaansche kooplieden, nijveraars en financiers hebben aan den Staat voorgesteld hem 400 millioen te leenen zonder intrest, terug te betalen na den oorlog van Cu ba, op 10 jaar. Ge moet bekennen dat dit schoon is en edelmoedig. Engeland. Te naaste jaar viert koningin Victoria de 60° verjaring ha- rer troonbeklimming. Al de keizers, koningen en prinsen van Europa zullen uaar het feest gevraagd worden. Cuba. De Spanjaards hebben al tweemaal met de opstandelingen band- gemeen geweest en hen tweemaal met aanzienlijke verliezen op de vlucht ge dreven. Ariuenic. Na de vervolging, de hongersnood. De Armeniërs zijn in den grootsten nood. Te Diarbekir zijn 500 personen van honger gestorven. De ka tholieke bisschoppen smeeken om hulp. In den naam van de christene broeder liefde, eene almoes, als 't u blieft voor dit ongelukkig eu diep beproefd volk 1 (CHINA,) door den Eerweerden IHisslonuari» E. E. 33. Hoofdstuk VIII. 't Eiland Colombo. d'Indische Zee. Hoe verrukkend schoon was het zicht dat wij 's morgeus van op den boot genoten 1 Overal waar men de oogen wendde, ontwaarde men een weelderig groente, schoone en prachtige hoornen beladen met do overvloedigste vruchten. Dat bevoor recht gewest, 't welk men mot reden het aardsch paradijs noemt, moesten wij zeker gaan zien reeds vroeg in den mor- gend waren wij te been om ons stadswaarts te begeven. Nau welijks waren wij de stad binneu, of reeds boden zich van alle schoonheden aan onze oogen de straten zijn als zoovele lust en bloemhoven, waar de fijnste planten en bloemen, die bij ons met zorg in de serreD bewaard worden, als onkruid groei en en de lucht met hunne aangename uitwazemingeu vervul len. Aan de have van Colombo zou men zich iu eene schoone en prachtige Europeesche stad wanen men ziet er niets anders dan groote huizen, rijke hotels, die, met weelderige planten versierd, het voorkomen hebben van zoovele kasteelen, waar in de natuur al hare schoonheden heeft verzameld. In de stad zijn de huizen wat kleiner en wat minder in praobt en luister, doch het aangenaam groengewas dat rond de daken lieflijk heenkronkelt en de statige boomen die ze van alle kanten om ringen en belommeren, verheffen ze verre bovén de schoonste burgerbuizen onzer steden. Als wij de breede straten die als zoovele parken zijn, links en rechts gedurende eene uur had den rondgeloopen, kwamen wij eindelijk in de residentie van de Missionnarissen aan les oblats de Marie. Monseigneur Bonjean, een eerbiedwaardige grijzaard bevond er zich geluk- kiglijk bij onze komst, hij ontving ons met de goedheid vau eenen waren Vader, hij nootligde ons uit om met hem het mid dagmaal te nemen en al onzen beschikbaren tijd gedurende ons verblijl op het eiland bij hem te willen overbrengen Ge zijt hier't huis, zegde hijgij moet u hier hoegenaamd niet geneéren 1 Dit was oprecht te veel goedheid!!! O. L. Heer zal er den deugdzamen en heiligen man voor beloonen. Na den middag deed Monseigneur eenen Seminarist roepen om ons de schoonheden der stad zoo wat te toonen. Om twee uren begaven wij ons op weg, om slechts ten 6 ure terug te keeren. Wij begonnen met een bezoek te brengen aan ver- schillige Katholieke Kerken, die er zich in groot getal bevin den en waaronder er verscheidene in onze groote steden niet zouden misstaan. Daarna doorliepen wij opvolgende verschil- lige straten die onder het opzicht van natuurlijke schoonheden en luister het meest uitmunten. Met den besten wil van de wereld zou ik u geene trouwe beschrijving kunnen geven van al wat zich toen aan onze oogen vertoonde; gij zoudet dat moe ten zien om er u een gedacht van te kunnen vormen Overal Cocosnotenboomen, banaanboomen, dadelboomen, omringd van het fijnste groengewas, en de welriekendste bloemen; 't is om er zich de oogen op uit te kijken. Om onze wandeling te sluiten, brachten wij een bezoek aan het museum der stad, waar al de opbreugsels vau het eiland in vertegenwoordigd zijn men ziet er de eigenaardigste bees ten, de wondersto visschen, de raalste insecten en schelpen die men zich voorstellen kan, en in den hof vindt men eene verzameling van de rijkste bloemen en planten, die zich in het eiland bevinden. Maar, wat wil ik er meer over zeggen Het is immers onmogelijk van het te beschrijven gelijk men het er inderdaad aantreft. Laat ons maar terugkeeren bij Monseigneur en in zijn aangenaam gezelschap een vroolijken avondstond overbrengen. Monseigneur was nieuwsgierig bij onze aankomst, om te vernemen welke indruk de stad op ons had gemaaktwij wisten hem niets anders te zeggen dan dat wij alles wonderschoon gevonden hadden. Na het avondmaal gingen de confraters Van Belle en Verellen terug naar' den Verandering van gedacht, Mie en Tiest, een jong paar- ken, uit de Kempen, kenden sinds verscheidene jaren. Zeke ren dag zei Tiest Mie, ik kan met u niet trouwen. En waarom niet vroeg zij. Ja, ziet ge, zei dejonge boer, ik ben van gedacht veranderd... 't Is goed, sprak Mie,doch ziehier wat ons te doen staatIndien elk gaat weten dat ge mij afgezegd hebt, dan zal ik aan geen anderen man meer geraken, maar als de menschen wetëm dat ik u heb afgezegd, zal ik gauw aan 'uen an deren komen. Daarom, laat ons huwe lijk afkondigen eu wanneer de Pastoor u zal vragen Tiest Bouillon, neemt gij Mie Trekmuts tot uwe wettige huis vrouw, dan antwoordt gij Ja, ik neem: en wanneer hij zulks aan mij vraagt, zal ik zeggen Neen, ik wil hem niet, Tiest was op die voorwaarde content De huwelijksdag brak aan en M. de Pastoor vroeg Tiest Bouitlon, wilt gij Mie Tiek- muts tot uwe wettige huisvrouw Ja, antwoordde Tiest bevend. En gij, Mie Trekmuts, vervolgde de Pastoor, begeert gij Tiest Bouillon voor uwen wettigen echtgenoot 1 JA, antwoordde Mie. Het ouwelijk was voltrokken.— Wat! riep Tiest, rood van gramschap, gij hadt mij beloofd neen te zeggen I Dat weet ik, zegde Mie, doch sedert, ben ik ook van gedacht veran derd. Onder trommels en trompetten Zwijgen alle goede wetten. Daar het leger wordt geleid, Daar es geen godvruchtigheid. 196 Ja bezuren - galmde het allerwegen. Willem's geduld sloeg de hovelingen met verstomming hij, de hoogmoedige, verwaande vorst verkropte zooveel vernedering En nochtans meer nog zou hij verduwen. Wel door trilden zenuwachtige bewegingen zijne gestalte, die aan Rambold den geweldigen, inwendigen strijd verrieden, maar voor het volk was op zijn gelaat geen blijk van aandoening waar te nemen, toen hij zeide Opgemaakt spel is uwe driestheid. Wat ge in 't schild voert is ons tot eone oorlogsverklaring uit te tarteu. Ge zult ons echter in den strik niet vangen doch loon naar werk dra ont vangen uitstel is geen afstel 1 Eene gestrenge vierschaar zal over uw wangedrag vonnis vellen. Hoe ge er met schade en schande van afkomen zult, zal eerlang blijken. Spreek voort, Heer van Aalst, wij gewaardigen ons naar uwe lastertaal te luisteren. Bliksems hij is van alles onderricht 1 zeide Rijk aard van Woumen, daar hij zich verwonderd naar Walter Crommelin neigde. Vervolg uw gejank, Mher Iweiu, ginnegapte Rambold. Iwein wierp een verachtenden blik op den loozen raadsheer. Het vervelend geklaag dier lomperds loopt haast ten einde, moedigde de valschaard zijnen vorst aan. Geen onderbrekingen meer 1 galmde Daniel's stem. En Iweiu sprak in gloeiende bewoordingen Ja, het is geweten hoe onrechtvaardig, hoe boos aardig, gij met de burgers van Sint-Omaars omgingt geweten hoe oumeedoogend gij de Gentenaars behandel- det 1 Nooit zijn we zóo laag gevallen Wat is er geworden van de volksvrijheid, Vlaande- rens palladium, zijn dierbaarst kleinood u O gruwel I laatdunkende willekeur, doldriftige dwin gelandij gaf ze den genadeslag. Het schreeuwend^ onrecht

De Volksstem | 1896 | | pagina 2