In de KAMER. LUIBRECHTS. KOOKKUNST. KERKELIJK NIEUWS. Samenspraak in den Lindendreef. St. Antonius-Almanak Sint- Franciscus-Almanak. Nieuws van soorten. Galmaci'dcil. Verleden donderdag is onze geachte Burgemees ter getrouwd. Ingezien de besloten tijd van den Advent is het geschied zonder feestelijkheden. Handelen volgens den geest van Gods Kerk, dat is christelijk. Na dat het huwelijk gezegend en de mis bijgewoond was, dan is M1' de Bur gemeester met zijne echtgenoote naar huis gegaan. Iedereen zei dat is wel en dat is deftig. Mogen zé lange jaren gelukkig 't samen leven Brussel. Een meisje van 17 jaar, die als meid dient in de Congres- straat is sedert den 1°" December in eenen diepen slaap gevallen. Geen mid del van haar wakker te krijgen, de dok- toors hebben reeds alles in 't werk ge steld, maar vruchteloos. Het meisje is naar Sint-Janshospitaal overgebracht. OPHASSELT. NieuwenlioveNieuwenhove Nieuws uit Aalst. KOMT TE VERSCHIJNEN GELOOF EAT LIEFDE Les Bees a Incandescence m ilfcii w Natal, omdat er 's anderdaags (Zondag) eeno mis voor de passagiers in het salon gevraagd was. Voor mij, ik bleef in de Bisschoppelijbe Residentie en ik bad zoo het geluk van eens aan land te mogen slapen. (Wordt voortgezet). Al dezen welke ons een nieuwen Abonnent aan de hand doen, zullen vraehtvrlj eene kostelijke gra- ruur, de H. Familie voorstellende, ontvangen. Het abonnement van nu tot 31 December 1897 kost 2,50 voor gansch Belgie voor het buitenland 4,50. Pero.— Goeden dag, Mientje Waar gaat gij zoo op uw best gekleed naartoe Maakt gij misschien ook deel van de Sint Ambrosiusgilde in den Posthoorn?... De bieënhavers vieren vandaag hunnen dag.. Mientje. Wel neen ik, Pero. Het is vandaag Onze Lieve Vrouwdag en 'k ga ik zoo op't gemak naar de Hoogmis... PkbO. Och, t is nog waar, Mientje, g'hebt gelijk. Ik ben nog gansch met mijn gedachten weg ik denk nog altijd aan onzen goeden ouden burgemeester, die gisteren begraven is. 'k Heb hem toch zooveel jaren gekend hij was just twee ja ren ouder als ik hij van 1813 en ik van 1815, just daags voor den slag van Waterloo... Wat loopt de tijd toch zeer, niet waar, Mientje Mientje. Waar zijn, Pero 1 't Zal nu morgen al twee jaar zijn, dat het kiezing geweest is en dat dank aan de ver raderij, dank aan de medehulp der framassons, liberalen en sossialisten onzen Bugemeester vervangen is geweest door den groenen Held van Chipka... En zeggen, dat het nu nog niet genoeg en was hem te doen vallen, neen, diezelfde donchen en kunnen nu nog zijn lijk niet gerust laten en nog trachten zij in hunne gazetten zijne talenten te kleineeren, zijne nagedachte nis te bezwadderen !!l Pero. Zwijg, Mientje, dat is eene ellendige lafheid Die kerels zijn tot alles in staat....Nu dat ik er opdenk, is het vandaag ook twee jaren geleên, dat mijn zoon, in bet terugko men van de stad, hier een briefken meebracht, waorop al bo ven te lezen stond in groote letteren SCHANDE! SCHANDE! en waarin gezegd werd dat de katholieken een eerloos wijf uitgekocht hadden om den droeven vierden doen in schande te vallen. Dat gaat toch alle gedacht te boven Had ik het briefken niet gezien, nooit zou ik het kunnen gelooven hebben, Mientje.Ehjommer, Pero, welke treffelijke mensch zou durven peizen, dat mannen, die zich uitgeven als voor beelden van alle christene deugden, zulke kanaillestreek zou den durven uitdenken Pero. En 's anderdaags, Mientje, die komedie aan de kiesbureelen, die briefkens Kiest voor den martelaarKiest onder u" 2 1 Schoone martelaars, die zulke propere middels gebruiken MiENTJE. En toch hebben zij het zoo ver gebracht, dat onzeu Burgemeester afgekozen werd. Pero. En in de kamers durfde de fameuze Vierden dan nog vertellen dat 't briefken van 't wijf uitgegeven was buiten zijnen weet 1 Mientje. Och, Pero, ge weet toch wel, dat die mannen van de eerste leugen niet geborsten en zijn. Ik, ik weet heel goed, dat dit schandalig schrift op Chipka opgesteld is in het bijzijn van den merteleer, maar gedrukt werd in eene andere drukkerij ja zelfs, in den nacht van vrijdag tot zaterdag voor de kiezing, dien nacht, rondom 2 uren, kwam men nog met eene preuf naar de Vischmarkt geloopen. En dat is altemaal gekend, Pero en dat durft dan nog spreken van Eerlijkheid en Deftigheid Pero. Jo, dat zij nog om nen halven stuiver eer in hun lijf hadden, ze zouden van schaamte in den grond zinken. Mientje. Eergevoel indeDonchenkliek, ge zijt er wel meê I Ge ziet wel wat rekening dat die voorbeeldige chris tenen houden van de Bisschoppelijke Notas ze lachen daar- meê en noemen dat een stuksken papier, uit eene gazet ge scheurd li! En terwijl gaan zij maar altijd voort met de Katho- lijke partij te bestrijden, onze brave Geestelijkheid te lasteren en onze Werkmanskringen en Vakvereenigingen te ondermij Pe- wij nen Pero. Elk weet en ziet da genoeg, kamaraad.... Maar dat zij de hulp van liberalen en socialisten niet en hadden, wat zouden ze zijn Hoeveel treffelijke menschen zijn er bij die partij Ik geloof dat gij ze gemakkelijk op uwe vingers kunt tellen MIentje. Nog e wa geduld, ro. Binnen een jaar en half zullen den groenen Jambouus eens zwierig oplaten Met een draaiken aan zijn g. En da komt van Sis Patat. En dan zal Mientje er nog meer als éen leersken opzetten... Allo, Pero, nu moet ik voort, zelle maan, anders ben ik te laat. Salu en houdt u kloek Pero.Ja, Mientje, en kom eens omsteken als ge passeert we kunnen dan nog wat klappen. 197 viert zijnen plaaglust tegen de misachte poorters bot. De tirannij dorst het zelfs bestaan gilden, ambachten en neringen te ontwapenende schepenen tegen den wil der natie te benoemen en de beschuldigden aan de vier schaar dezer rechters te onttrekken de openbare ambten den meestbiedenden te verkoopen. De edelen, die, niet te verblinden door Frankrijks schijnschoon en klatergoud aan hun vaderland gehecht blijven, worden vernederd, geschandvlekt, gebannen I WTaar is Vlaanderens heinde en ver geroemde wel vaart Eilaas het is God geklaagd Te niet is handel en nijverheid de poorters, door onbillijke tollen en knellende belastingen uitgeput, door den balfaart gebrandmerkt, beweenen ontzenuwd, wanho pig, hunne armoede. Het is alom doodstilgeen nering noch hanteering meer Te niet is de scheepvaart uwe inhaligheid hief het overdreven kielrechtuwe heerschzucht verbrak het handelsverbond met Engeland, stelpte die bron van rijk dom. Te niet is de landbouw braak liggen de akkers omgewoeld door de strijdrossen, zijn de beemden gedrenkt met het bloed van landzaat en vreemde. Ah onze boeren lijden honger en kommer hun ongeluk is niet te over zien Eu, tot overmaat van rampen, ontneemt uw ont stichtend voorbeeld, uw voortdurend gehunker naar het genot, aan die geteisterde bevolking haar eenigen troost, den Godsdienst Wee hem wee hem die het volk dezen plechtanker in den nood rooft die hemeltergende diefstal zal eens zijn geweten wroegen en, vóór Gods rechterstoel gedaagd, moeilijk genade vinden.... Eene harde pil om te slikken mompelde men rondom den troon. Dat zijn gevleugelde woorden 1 dacht menig poorter. Dijnsdag rond twaalf uren stond Spiegels in statie van Aalst naar de landkaart van ijze renwegen te zien, wan neer onze vriend Lui- brechts hem op den schouder klopt. 'k Zeg, Spiegels, staat Ninove daar ook op? Jazeker, Luibe- ken, antwoordde deze. Ge moest eens zien, zei Luibrechts ot mijn broeder er aan de statie niet en staat om mij af te halen Wie nog in het bezit van dezen scboo- nen en goedkoopen Almanak niet is, moet zich baasten, zelle De laatste afdruksels zijn gereed om te vertrekken en daarna is 't gedaan.... dan en zijn er geene meer te krijgen. Men spoede zich dus. De prijs is 0,10 centiemen franco 0,12. Een der prachtigste Almanakken, in jlgië verschijnende. Groot formaat, prachtig papier en overschoone gravu ren. Prijs0,50 centiemen. Franco 0,5G. ziek en na de benediktie van het Heilig Sakra- ment, wierd de plechtigheid gesloten door het zin gen van eenen koor ter eere van onzen grooten pa troon, den Heiligen Franciscus-Xaverius. Wanneer men zulks ziet, moet men zeggen dat het Geloof op den buiten nog diep ingeworteld is, eu dat de socialisten, van welke kleur zij ook zijn, te vergeefs zullen beproeven de menschen tot zich en zoo tot het kwaad te trekken. Vr. teVelm. Alles ontvangen; salutA. B KI... is hier geweest... 't Was schoon Druivenazijn kan men dees jaar zeer gemakke lijk bekomen, daar er vele druiven niet rijp ge worden zijn. Perst de druiven (zoo als men de zeembezièn in den zomer perstgiet het sap door den tems doet al het sap op een zuiver vatje, of, bij ge brek er aan, mag men het sap in steenen krui ken zetten. Zet het te gisten op eene warme plaats, na twee, drij dagen zult gij beweging ontwaren en laat het gisten tot zoo lang er geene de minste beweging te bespeuren is. Tapt of giet het over in andere kruiken of vat je indien gij een vatje hebt gebruikt, sluit de bom en laat het klaren. Na eenige weken kunt gij het op flesschen trekken. Wilt gij er druivenwijn van maken vooraleer het eene tweede maal op 't vatje te doen, voegt er drij liters sap, 1 1/2 kilos suiker of honig bij, sluit lich telijk de bom en wanneer gij geen gedruisch meer hoort, sluit na eenige dagen dicht en laat den wijn eenige weken of maanden klaren en tapt hem over in flesschen. Die wijn laat zich zeer lang bewaren en is uiterst gezond en aangenaam. Roese. DICftCIl. Te Ruin pst, bij landbouwer Moeyersom, zijn dieven in den kelder gebroken en hebben 4 hes pen gestolen en 23 pond boter. Bij een gebuur hebben zij eenen zak en eenen kruiwagen genomen om hunnen buit te voeren. Te Reeth, als de bareel wach ter Flammées vrijdag morgend in zijn wachthuis kwam, zag hij dat zijnen sleutel om de vijzen der rails toe te draaien, en eene schup, en zijn vaantje om signaal te geven 's nachts gestolen waren. Wat zouden die liefhebbers daar mee van zin zijn Te Gheel, in den onweersnacht van vrijdag, dieven, langs den kelder in de pastorij gedron gen, maar moeten vluchten met de deur te openen eener kamer brachten zij de elektrieke bel in beweging het geen de huisgenooten deed ontwaken. Niets meegenomen dan eene zilveren schotel. Zondag verleden vierden de Xaveria- nen van Ophasselt op plech tige wij ze den f eestdag van hun nen heiligen patroon. Des 's morgens, te 7 ure, wierd er eene solemnele mis gezongen door den E. H. Onderpastoor, bestuurder van het Genootschap. Onder die mis naderden de Xaverianen, medaillie op de borst, ten getalle van 160 tot de Heilige Com munie. He was waarlijk aandoenlijk, alle die mannen te zien, hetmensckelijk opzicht onder de voeten trappende, hun heilig Geloof in het openbaar te belijden. Ook, na de vespers, klom de E. H. Onderpastoor van Geeraardsbergen, M. Vmdenbergen, op den predikstoel, en in een allerschoonste sermoen, wensoh- te hij de Xaverianen geluk over hun nen moed en hun geloof. Daarna zongen de zangers van het Genootschap een plechtig lof in mu- Zoudt ge niet wat is 'tM. Van de Velde, socialist en millionnair, is in de Kamer ambras komen maken tegen minister Begerem, omdat hij overlaatst ee nige engelschmans over de grenzen doen zetten heeft. Het waren brave menschen, lammekens,die niemand kwaad deden Ja, fameuze lammekens Die heerschappeu wa ren naar Antwerpen gekomen en gaven er meetin gen om de dokwerkers op te ruien en alzoo tot de werkstaking te brengen. En dat zou de minister moeten verdragen hebben Wat zaken hebben die vreemde luizen hier onder ons werkvolk En als er wanorde kwam en dat't volk zonder werk liep en zonder eten, door de schuld van dat vreemd ge spuis, zoudt gij ze dan geholpen hebben, M. Van der V.elde Wij weten wat gij van den zomer te Brussel uitgerecht hebt. Daar hebt gij de werksta king der schrijnwerkers verwekt en aangehitst en als zij u dan kwamen vragen om voor hen te spre ken en hen te helpen, wat hebt gij dan geant woord Dat gij daar allemaal niet kont tusschen- komen, nietwaar, fijne mijnheer De minister heeft opperbest gehandeld met die ruziemakers uit het land te drijven. Tot Hamburg, in Duitsch- land, hebben engelsche socialisten de dokwerkers ook tot werkstaking gebracht en sedert weken en weken zitten honderde huishoudens in den groot sten nood. Verleden jaar drukten wij wonders over de luis terrijke feestviering van d'Onbevlekte Ontvangenis van Maria, patrones dei Congreganisten. Alle oog getuigen waren dan in verrukkende verwondering geweest ovei de schitterende verlichting van het groot, schoon beeld der Onbevlekte Ontvangenis, ter dier gelegendeid in de kerk geplaatst. De plechtigheid van verleden dijnsdag heeft alle voorgaande feestvieringen aldaar verre overtroffen. Vóór de 7 uren mis naderden de Congreganisten in Algemeene Communie tot de Heilige tafel. Zij gingen, 63 in getal, ten offeren binst die mis, ge zongen ter eer der H. Maagd Onbevlekt Ontvan gen. Niet alleen de Congreganisten, maar al wie daar kandelaars bezit, bracht ze ter kerk en aan bougiën is er daar nooit gebrek als de Congrega nisten hunnen feestdag vieren. Tot zelf de geburen van de twee bevolkte wijken, Nijchen en Boter- daele van Denderwindeke, van waar er veel volk ter kerk van Nieuwenhove gaat, bracht men nu kandelaars en bougiën bij. Het reeds zoo groot getal kandelaars van verleden jaar wierd nu nog door in de zestig overtroffen. Ook was het eene waarachtige apothéose en hooge verheffing van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria. Jammer, in zulke omstandigheden, gelijk in het omstandigheidssermoen van 's namiddags, de kerk te klein is om plaats te verleenen aan de talrijke godvruchtige menschen, die er zich verdringen, 't Zal beteren als men aan 't werk zal geraken van d'herstellingen der kerk waardoor er plaats zal aangewonnen worden. Wij wenschen zoo veel te liever proficiat aan Nieuwenhoven over al 't goed nieuws, dat w'er tegenwoordig van hoeren dat ons Stemmeken daar druk verkocht en geleien wordt. II1.I. 1U lIIVjI gVIT VVOL. O WO ooi i - Lode. Zwijgen ls altijd en overal onver' lijk*... L Chalekeu. Ai, mijne vinger! Is de poo uit haren haak van over veertien dager Zou de kapel voltrokken zijn tegen ivcrsi-.e., Spijtig toch van die vensters, he V te Opha»; selt. Als gij langs Santbergen passeert, moet ge bij mij eens komen of 't en zal niet gepast zijn, zelle O.De menschen, die t1 Aalst 's mor gens naar d'eerste mis gaan, klagen dat de gaslan taarns op die uur niet meer en branden, niet waar, Melle Mocrzckc.Zekere Petrus Wigens, vanMoer- zeke, werd te Castel aangerand, erg mishandeld en van zijn uurwerk ontlast. Er is proces-ver baal te gen vier kerels van Castel opgemaakt. llerzele. Zondag nacht heeft een persoon van Kerxken den werkman Rotticrs verscheidene messteken toegebracht. Het slachtoffer verkeert in stervensgevaar. De gendarmerie van Herzele heeft een onderzoek ingesteld. I) P T?\ï Gij zult niet meer hoesten en aan flUlluÜn. de keel-noch luchtpijpen niet meer lyden indien gij de Pastil van Dr Walthery gebruikt, (t fr. de doos.) -p 1 Domien. De kaart ontvangen, fanoir. "^Vij verwachten de rest zoohaast mogelijk... De complimenten van W. Daniël. Dank voor den schoonen almanak en de g Nonkel. Doe nu ne keer uw best, zelle Passen de nieuwe bretels Snoeck. Hoe is 't moge lijk Tist. Er ligt ne schoonen boek weg voor u j B. Nieuwjaar nadert, zelle... en dan DlA-O-WI JZER Zondag, 13 December. H. Lucia, maagd en martelares. Omdat zij het Christen geloof niet wil de verzaken, deed de rechter Paschasius haar over gieten met pek en kokende olie en wierp haar dan in 't vuur. Maar de vlammen lieten haar onge deerd. Na haar allerhande tormenten te hebben doen uitstaan, deed Paschasius haar een zweerd dwars door de keel steken het is daarom dat zij aanroepen wordt als patrones tegen de keelpijn. Maandag 14. H. Nicasius. Dijnsdag, 15. H. Christiana, Woensdag, 16. H. Eusebius, martelaar. Van- daagde Guide Mis, de krachtigste mis van't jaar. Donderdag, 17. H. Begga. Vrijdag, 18. O.-L.-Vr. Verwachting. Zatderdag, 19. H. Nemesius, martelaar. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN De E. H. De Bouvrie is pastoor benoemd te St- Antelinckx. De E. H. De Meulemeester, proost van Durme (Zele) is pastoor benoemd van dezelfde kerk, die als parochie erkend is. Overlijden. De E. H. Ilendrickx, pastoor van Landegem, is overleden te. Gent tengevolge eener operatie. Oude Postzegel». Al deze welke hunne oude postzegels bewaren en die naar 't bureel van 't Stemmekeu zenden, verrichten een uitstekend gced werk ten voordeele der Missiën. Het getal, hoe kleiu ook, wordt dankbaar aanvaard. Zondngrunt. Zondag 13December. Dienst doende apotheker, van 's middags tot midder nacht. M. VAN TILBORG. Op den trein vuil Aalst naar Dender leeuw.Een jonge propagandist, spreker der Daenspartij, zeer wel gekend om zijn onnoozel ge zichteken en nog meer om zijnen dommen praat, zit op den trein. Hij haalt een pak liokens der Eop- perspartij uit den zak, maakt ambras men kan nie meer, zingt eens en gaat dan rond. Een behoudsgezinde Heer. Eh, M1', ge moest mij, a. u. b. een lieken geven... De Propagandist.(met vuur).Subiet..., Maar betalen, zelle 1 De heer. Heel goed,... maunekeu... Als ik doe gelijk uw papa, is 't dan wel 1.1.1. 't Snotbekske zweeg 't zou iu een mollegat ge kropen hebben.... Al de toehoorders lachten tot Brussel of.tot in Niuove.(Met dat den trein te Denderleeuw changeert voor Ninove, moet ge wel verstaan). Verschoven. Het St. Ce- ciliafeest der Koninklijke Har monie en van het Muziekkorps ,der Pompiers is wegens het over lijden van M. V. Van Wambeke, onbepaald verschoven. nnil A rr Een gemakkelijk en licht purgeermid- IjtiilAl» del is een ware schat in de familie; zoo komt het dat de Waltherypil, zoo onfeilbaar tegen de verstoptheid, de bloedonzuiverheid en de maagontstèlte- nissen, thans overal gebruikt wordt. (Pr. 1,25.) bij Julius Dc Meester te Rousselaere een verhaal uit den eersten Kruistocht door PETRUS VAN NUFFEL, met eene prachtige titelplaat, van den Kapitein- Kommandant Ameye, wel bekend door zijne be roemde geschiedstafereelen der Regimenten van hot Leger. Prijs bij Inschrijving l.oo. Te bekomen bij alle boekhandelaars en op ons bureel, Leopoldstraat, 19, Aalst. de la Lumière (Société Anonyme; 12, Place Rouppe a Bruxelles), sont en vente h Alost, ehez Monsieur D'Hoir-Mathys, Rue courte du sel, N° 21,

De Volksstem | 1896 | | pagina 3