r v IWEIN VAN AALST. J 2' JAAR N' 102. yA !l 'jfê%*kVï' - v ZATERDAG 10 DECEMBER 1896. LIEFDADIGHEID. 'r WèptkWi T •- iM-p-, ».v Dr Is. Bauwens. Bisschoppelijke Nota. Verblindheid der socialisten. LIEFHEBBERS Antivoord op de doodsbrieven Vroeg ..v;Su Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent™ Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Daar is eene plek, ruim genoeg om al de verschillende gezindhe den, al de geloofsbelijdenissen te omvatten. Die plek is het veld der liefda digheid. De ware liefdadigheid vraagt nimmer t Wie zijt gij Vol doende is het haar te weten, dat er een lijdende broeder in nood verkeert, om dien broeder ter J*g hulp te snellen. En wat is het groot, dit getal van noodlijdende broeders, voor al Volg ons in een arm huisgezin van den Schaarbeek hier tot Aalst. Grootvader, vrouw en kinderen, van al het noodige ont bloot, zitten er in 't enge huisje te bibberen en te huiveren onder het ellendig kleedsel, dat hunne uitgeteerde ledema ten dekt. Lijden en ontbering hebben op die ingevallen we zenstrekken diepe sporen gelaten honger en koude deden dien doffen blik ontstaan waaruit u wanhoop tegenstraalt. In een der algezonderste hoekjes zitten drie arme kleinen rond een oud moedertje. Grootmoê, waarom komt vader hier ook niet eten Het voedsel, dat de eerw. heer onderpastoor van onzen wijk ons bracht, is toch zoo goed en warm daarbij Grootmoê zwijgt en snikt, want vader, helaas die voedt en verwarmt zich metgenever I Waarom is vader hier toch niet vroeg de kleine ver der, nu dat wij alles in overvloed bezitten. Arme kleine Ik schrijf hier geen roman, doch geef in onvolmaakte trekken de werkelijkheid weer van hetgeen ik dijnsdag morgend met eigene oogen bestatigde. Wat smartte het mij dan niet rijk te wezen om zooveel ellende naar behooren te kunnen lenigen. Gij rijken, die in overvloed baadt, geeftgeeft met milde hand geeft brood en kleedsel, geeft deksel en vuur Het is uwe plicht, uwe heilige plicht die noodlijdenden ter hulp te komen, den honger dier arme kleinen te stillen, de wanhoop dier handwringende moeder in dankgebed te GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Gij zwoert, met de handen op de reliquieën der Heiligen, de voorrechten van Sint-Donaas' kapittel en de vrijheden der Bruggelingen te handhaven, hunne stedelij ke gebruiken en wetten onveranderd te laten. Dien eed hebt ge ook geschonden. Brugge eischt rechtsherstel. Met heel Vlaanderen wil het, moet het, zal het gered wor den 1 Een onbeschrijfelijk gewoel ontstond bij deze woor den. Willem, dien Rambold tevergeefs tot bedaardheid aanporde, rees op. Zou zijn toorn uitbarsten Iwein zag vreugdevol, hoe Willem zijnen raadsheer wegstiet en allengskens buiten zichzelven geraakte. Zonder erfrecht vervolgde hij, spandet ge Vlaanderens kroon Frankrijk's overmacht en onze vrees voor schrikkelijker rampen gaven u de teugels van het opperbewind in handen. Desniettemin zou niemand hadden vorstenwijsheid en liefde tot het volk, edele drijf- veeren uwer handelingen, het onwettige der troonsbestijging doen vergeten niemand, zeg ik, zou hier opdagen om u het graafschap te betwisten. Maar nu, nu gij, op éen jaar, zooveel onrecht hebt gepleegd, zooveel ellende ge sticht, willen de Vlamingen u rekening vragen over uwe daden en eischen daarom eenen landdag. Ja, eénen landdag I schreeuwde het volk. De scharlakenkleurig geworden vorst trok zijn zwaard «Mijn geduld loopt ten einde 1 Vergader uw hof, hervatte Iwein kalm zoo gij zulks verkiest, in de stad Ieperen, die midden in uw graafschap gelegen is. Roep daai de voornaamste leenhouders, de verstandigste geestelijken en poorters bij een, doch in vrede, zonder listen of booze inzichten. Zij doen overgaan. Geeft, opdat de werklooze vader u niet vloe- kegeeft opdat hij geene schuldige hand op uwen eigendom legge. Geeft, want de Heer zegde Wee hem, die mijnen noodlijdenden broeder niet zal geholpen hebben. Doch ook gij, die door de fortuin min beguns tigd zijt, dient aan uwe arme broeders te den ken. Een oude hoed, een afgedragen jas, eene half versletene broek, die in een of anderen hoek lig gen weggestoken, wat zouden die welkom zijn in dit gure jaargetijde Kost het dan zooveel moei te die voorwerpen, die voor u overtollig zijn, bij een te zoeken en ze den armen af t z staan Aan 't zoeken dus 1 De armen zullen er u om zegenen en gij zult die zoete voldoening smaken, die het plegen eener menschlievende daad steeds aanbrengt. Weet gij niet hoe uwe giften te bestellen, zendt ze dan aan iemand die daar wel raad mee weet, zendt ze maar naar Jefken. Met innige droefheid zien Wij dat de gazettender zoogenaamde Partij-Daens, niet de minste rekening houdende van den brief door welken de Bisschoppen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aanmanen, he viger dan ooit de verdeeldheid bewerken en verspreiden en de katholieke besturen aan vallen. Zooverre drijven de op opstellers dier gazetten den overmoed, dat zij hunne lezers pogen te doen gelooven dat, zoo handelende, zij de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragslijn is te veroordeelen, zij is hoogst nadeelig aan de belangen der ware christene democratiezij is gansch tegenstrijdig met de gedachten van Z. Heiligheid en de Bisschoppen en Wij achten het Onze plicht de geloovigen te vermanen zich door dergelijke gazetten niet te laten misleiden. f Antonins, Bisschop van Gent. Te Brussel, te Luik, te Gent komt alle weken bij de socialis ten veel geld toe, dat gestort wordt door arme werklieden, die uit oorzake hunner armoe de door de kopstukken opge hitst worden. Terwijl de opper hoofden prediken tegen de rij ken, kloppen zij geld uit den zak van de arme misleide werklieden. Dat geld moet dienen, volgens de roode predi kanten, om het lot van den werkman te verberen en om het eindelijk, (men zegt niet wanneer), te brengen in het luilekkerland, waar iedereen ge lijk zal zijn, even rijk zal zijn en op zijn gemak zal kunnen leven zonder veel te moeten werken. t Is met dat lokaas dat arme werklieden ge trokken worden naar Vooruit en andere so cialistische geldkoffers. Dat spel van Vooruit trekt alzoo wel op de fopperij van eenen charlatan, die 's Zondaags na de hoogmis aan de kerkdeur staat te tromme len en te roepen en met een pak kruiden (wel be taald) aan de menschen de genezing van alle ziekten belooft. Vooruit roept ook gedurig Werklieden, ondersteunt mij, geeft mij geld en ik zal u eenen hemel op aarde bezorgen. Maar de ondervinding leert alle dagen beter waar eigentlijk de spaarpenningen van de socia listen aan besteed worden. Het is om tangen van vrouwen, als Emilie Clays, te verdedigen en aan die serpenten toe te laten hunne gal en hun vergif op alle treffelijke lieden uit te spuwen. Het is om luie propagandamakers dik en vet te betalen. In 't land van Aalst zit er alzoo ook een uitgedraaide boer, die te lui was om zijn land van het onkruid te zuiveren en nu het middel gevonden heeft om te leven zonder wer ken. Alle dagen brengt men hem 3 franken op zijnen stoel om propaganda te maken en daarbij heeft hij nog eenen winkel, wel door de socialis ten bezocht. Zijne zuster heeft eene roode her berg geopend en leeft rijkelijk met de centen der werklieden. Geld heeft Vooruit vdn doen om voor Ansee- LE EN ANDERE WERKJONGENS PALEIZEN TE BOU wen, waar zij op eenen troon zitten en spotten met de onnoozele dutsen, hunne slachtoffers. Ja, wat krijgt 'tvolk voor zijne centen in Vooruit en elders Alle dagen komen er tegenwoordig schoone historiekens uit bij de socialisten van Gent, Brussel, Luik, Namen, enz. Het gegeven geld moet dienen voor geld- en eerdieven, die langs den rug van 't volk in de ka mers en andere goede postjes geraken. Eens dat zij daar gekomen zijn dan worden zij dwingelan den, die alle vrijheid bij het bedrogen volk wil len versmachten. Die nietpeist, die niet spreekt gelijk die dwingelanden, worden hunne vijanden, zij worden afgeloerd, vervolgd en aan de deur gesmeten. De geschiedenis van Vooruit se dert twee maanden is daar een treffend en on weerlegbaar bewijs van. En nochtans, ziehier eene gebeurde geschiede nis, die toont hoe verre de verblindheid kan ko men bij ongelukkige werklieden, die bij 't lezen van Vooruit, hun geloof en om zoo te zeggen htm verstand verloren hebben. Een socialist van den buiten had eene koei verloren. Hij zegde aan zijnen burgemeester Ik heb tot hiertoe 450 franken in Vooruit gestort, kon ik nu aan dat geld geraken, ik zou eene andere koei kunnen koopen, maar daar valt niet aan te denken. Hewel, zegt de burgemeester, ziet gij nu wat dommigheid het is zijn geld naar Vooruit,» te zenden En daarop antwoordde de socialist M. de Burgemeester, had ik nog 450 franken, ik zou ze nog aan Vooruit geven. Met alzoo eene verblindheid zullen de kop stukken altijd mogen roepen Vooruit maar voor het volk zal het zijn Achteruit. Katholiek. van treffelijk nieuws onschuldi ge zwans en veel plezier, leest en verspreidt De Volksstem 2,50 tot einde 1897. Gij ontvangt eenen doodsbrief, wat doet gij er mede Gij leest hem in aller- haast deze of gene is overleden, zegt gij, en gij werpt uwen brief in de mand, en gij legt den afgestorvene in het graf der vergetelheid, evenals de grafmaker die zijne laatste schup aarde laat nedervallen op de doods kistEn nochtans iets anders vroeg men u, van onder op den briefmen smeekt u voor die ziel de almoes af van een gebedvan eenen De profnndis. Gij hebt er niet aan gedacht deze almoes te geven O mensch van weinig geloof, van weinige liefdeGij zult mij ant woorden maar, moest men zich tot het gebed begeven, bij eiken doodsbrief dien men ontvangt, nooit hadde men er mede gedaan,» Nooit had men er mede gedaan De lengte van eenen De profundis verschrikt u?... Nu het zij zoo Maar geef dan min, en geef met een goed hert. Zou het te lang duren, bijvoorbeeld, indien gij, als antwoord op de doods tijding zegdet Piejesu Dominedona ei requiem. Goede Heer Jesus, geef hem de eeuwige rustOi welMijn Jesus barmhartigheid 1 (100 dagen all.) En wat zou dit aangenaam zijn aan Degenen die gezegd heeft Ik zal een glas water gedenken dat in mij nen naam werd gegevenE11 wat zou dit heilzaam zijn voor de ziel, die zooveel te lijden heeft in de vlammen des V agevuursCrucior in hac flamma! En hoeveel akten van liefde zoudt ge niet verzameld vinden op het einde van uw leven En welke schatten van gratie in den hemel opeengesta peld En hoeveel vrienden verwor ven in het Paradijs, waarvan zij voor u eens de deuren zullen komen ope nen O, bid dan bij eiken doodsbrief dien gij ontvangt, bid bij elke doodkist die gij van verre of van bij ziet voorbij- el ragen Mijn Jesus barmhartigheid Dit woord, werpt het in den wind, en het zal niet voorbijgaan Jesus onze Verlosser zal het hooren en, daarbo- boven uwen naam neerschrijven bij de namen der gelukzaligenZalig zijn de barmhartigen, want zij zullen barm hartigheid verwerven. Nolleken. Vrienden van 't Stemmeken, halte, zelle Goed nieuws III Te naaste, week komt onze nieuwe plak- alinanakuiten of hij zal puik zijn I... Maar, 't is waar ook, goed gued prijst zijn zeiven en daarmee zullen wij er over zwijgen alleenlijk moeten wij er toch ook nog bijvoegen, dat er ie dereen uiterst tevreden zal over zijn. Zoo I Meester Buis blijft dus toch burgemeester van BriiKscl 5 maar al- la, is het te verwonderen ook 25000 patotterkes jaarlijks moeten la ten vallen, dat is nog al iets ook. Och erremen I Tot ilnukcrque, Ma- deleineken Dannat, ro jaar oud, gaat naar de vespers.'s Avonds hare ou ders en zien haar niet weer komen en beginnen ongerust te worden... Men doet opzoekingen langs alle kanten en zijden, maarnietstedoen... Eindelijk dijnsdag vond men haar lijk in eenen zak gestoken langsheen liet kanaal liggen... 't Monster, die dat schelm stuk bedreven heeft, heet August Gal- lecque, 25 jaar oud en geboortig van Villers. Onze achtbare senator M. Van Vrcckcm is door de middensek- tie van het senaat gelast met het rap port op te maken over het wetsont werp over het vlaamsch, dat de ka mers komen te stemmenMVan Vreckem sluit zich ten volle bij het nieuw wetsontwerp aan en dringt aan opdat al de senatoren deze wet zou den stemmen zonder verandering, juist gelijk ze onze volksvertegen woordigers gemaakt hebben. M. Mesens, burgemeester van Etterbeek, heeft zijn ontslag ingediend. De prins van Orleans gaat op 't einde van Januari vertrekken naar Abyssinië, bij keizer Menelik... Maar ja, A pro- fios van Menelik, 't schijnt nu dat ve- e Italiaansche gevangenen Abyssinië

De Volksstem | 1896 | | pagina 1