Ras vaü .^mstade naar Mongolië gaan slapen dat is 't manneken. V olksparlement niet meer en willen verlaten, alhoewel ze nu ih. volle vrijheid gesteld zijn ze vinden het ginder beter als in Italië. M. Somzé, volksvertegen woordiger van Brussel, kwam te Brussel in voiture de Wetstraat afgereden als zijne twee paarden in'eens't zot in den kop kregenZe vlogen er van door als briesschende leeuwen geen middel van ze in te houden zoodat M. Somzé zich genoodzaakt zag uit het rijtuig te springen... Hij is er nog gelukkig van af geko men, een redelijk blessuurken aan de rechterzij. Tot Xeres, in Spanje, een huis ingestort Over d'honderd gekwetsten en n dood. Te Siut-Denis werd een 72 jarige ouderling, Felix Florae, in zijn kamertje doodgevonden.... Zijne oogen, gelaat en handen waren opgeknaagd door de ratten, waarvan het in de kamer krioelde Zijne dood wordt toegeschreven aan d'ellende.' Te Warlus, in Frankrijk, tegen Arras, kwa men twee werkmanshuizen, met stroo gedekt, in brand en werden gansch vernield... Twee ouder lingen, de echtgenoten Hanot kwamen in de vlammen om De zee De zee wat schrome lijk malheur! De duitschestomboot Salier is met krot en mot ver gaan op de kusten van Spanje.... Er waren 280 passagiers op en allen zonder uit zondering den dieperik in. Het wordt in de wereld van langs om meer voor den krijg, voor 't voorniet, van 't verhoogen, van 't verbeteren, en daarbij van 't gemak en op de zokjes.... De menschen zouden wel doen, van nu altemaal een traktement of een pensioen te vragen en ook van te mogen gratis reizen op treins en trams... Maar weet ge wat, en we kunnen 't niet genoeg herhalen, al dat meer en hooger en beter, en makkelijker en gratis, dat valt altemaal op n nek van de werkende en zwoegende irgcrij. In Brussel alleen staan er 307 als mkzinnigen aangeteekend. Tot Stekcne, de weezen De Vliegher, in 't Schuddeberd- aatje, staat een appelaar voor de tweede maal bloei dit jaar. Generaal Brialmont heeft ne zienswijze nopens het leger weerom eens m kennen die liefhebber en vraagt niet min 1 180,000 man onder de wapens, 'tis te zeg- I 60,000 man meer dan nu. Tot Hellena- -n in Noord-Brabant daar en is des Zondags middags na 1 ure in geen eene herberg nog cerke drank te krijgen.... Zou dat niet een wei- overdreven zijn Tot Disou is Zondag de tieoverste Tombeur verongelukt.... Rat de ee voeten afgereden en te Chapclle-Saint- ïnbert zijn de dieven voor de tweede maal reertien dagen in de kerk gebroken en hebben nogmaals den kofferfort niet kunnen open- :ken. IVog 18 maanden en wij zijn 011- II vierden kwijt. Den i6den, 't is te zeggen •ensdag avond, hebben de officiers der grena- rs in het koninklijk paleis van Brussel ont- ïgen geweest om den vijftigsten verjaardag vieren der inlijving van onzen Koning Leopold nun regiment. Kurieus toch, dat er zooveel >lag gemaakt wordt van den doop der Congo- derkens en dat hunne begrafenis integendeel o stillekens afloopt. Ai, ai, aiWaar gaan wij h naartoe I In de republiek 1 den Argentine moet nu vie op den ouderdom van jaar nog niet getrouwd en daarvoor potent betalen. eft die twistzoekende ga- 7 .schrijver, die verledene ek onzen achtbaren heer 1 iheeraerdts aanviel, dan ver- - en dat hij over eenige jaren in 't huis van on- heer burgemeester eenen knieval ging doen Tot Sprimont wilde een socialist in zitting i..\ den gemeenteraad bij eene geheime stem- ïg zijnen bulletijn doen gereed maken door zijner confraters omdat hij zelf niet en kon ■rijven, maar er wierd halte-la gedaan.... De gemeester beweerde dat zulks verboden was ■r de wet... Zoodat kerel een wit briefken est insteken. Al de gazetten van 't land Waas De vrije stem, De klok, De Volksbode l Land van Waas, allen zijn tegen den per- nlij ken dienst en een hunner volksvertegen- oordigers, M. Alfons Janssens, komt in volle - uners te verklaren dat hij deze nieuwigheid ge- V en is... 't Is waarlijk spijtig... Wij wenschen den grond van ons hert, dat vrede en een- cht zoohaast mogelijk weerom heerschen on- de katholieken van 't arrondissement M-Yi- tas. Och erremen! Tot Bui-diiuic, de gra- Albine de Henricourt, een mensch van 84 ;.i 'is over eenige dagen levend verbrand aan -pen vuur waar zij bij zat... 't Mensch dat ge- ig bij haar was om haar te verzorgen had r voor een uurken moeten alleen laten en bij me terugkomst de brave vrouw gansch ver- ko ld vinden.De liberale gazetten beweren dat in 't kort generaal Bocquet minister van log zal genoemd worden... Ewel, daar en is s van, want M. Van den Peereboom zal ten mmste nog eene goei zes maanden aan 't hoofd ui't ministerie van oorlog blijven. Nemna T Brussel heet zaterdag ne vieze spikelinus van ne vreemdeling, met name Papus, zich laten in eene doodkist le jr;en i l bijzin van sof. .ii en twintig getuigen.. Die kerei heeft een jspel aangegaan vai ,r j dagen gen zonder eten of drinken... Natuurlijk dat er een opening in de kist is, langs waar die kluchtspeler kan ademen. Ne volksvertegenwoordiger heeft voorzeker het recht ziju persoonlijk gedacht over eene politieke kwestie te verdedigen in de kamers, maar indien zijne kiezers dit gedacht niet en dee- len, hebben zij ook het recht het mandaat van hunnen volksvertegenwoordiger niet meer te ver nieuwen. Be twee volksvertegenwoor digers van Huy ofHocl, de heeren Warnant en Mouton, hebben aan de liberale associa tie laten weten, dat zij geen nieuw mandaat meer en willen aanveerden, dat het absoluut niet meer en kan zijn. Iede reen weet opperbest hoe men moet zweeren.Ewel, weet gij wat de chineezen doen om de waarheid van hun gezegde te bevestigen,ze blazen een bougie uit en werpen eene teiloor in stukken. Zaterdag is er nen trein ge reden van Brussel naar Luik met een vitesse van 75 kilometers per uur... 't is waarlijk om er duize lig van te worden. Bravo, burgemeester Ghec- raerdts g'Hebt het gedacht uitgedrukt van de gansche Katholieke bevolking van Aalst, toen gij op het lijk van 1VJ. Van Wambeke, uwen voorzaat, zegdetVerdwaalde of misleide personen, in wie de hoogmoed en de wraakzucht alle gevoelens van plicht en van dankbaarheid verdoovenhebben u, M. Van Wambeke, op het einde van uwe levens baan, door een afschuwelijk verraad bedroefd, maar het is U thans ook gegeven geweest de zege praal van uwe politieke vrienden in uwe geboorte plaats te mogen begroeten en de vernedering te aanschouwen van de droevigste sameiizwee- riug, welke er ooit in ons Katholieke België ont stond. n Be oudheidskundige kring van Gent heeft in zijne laatste zitting den Z. E. Heer Kanun nik Van den Gheyn een prachtig kunstwerk ten geschenke gegeven, als erkentenis voor den onver- moeibaren iever welke hij getoond had gedurende het kongres der maand September. Be gezond heidstoestand van Leo XIII blijft voortdurend uitmuntend een van dees dagen verklaarde Z. H. aan eenige Kardinalen waarmede hij in de hovin gen van het Vatikaan wandelde, dat hij de twintig ste eeuw wilde beleven. Voor vijf plaatsen van 1,000 fr. elk, inde Nationale Bank, hebben ge passeerde week 115 mededingers, waaronder offi ciers, advokaten en ingeniers, hun exaam onder gaan. In eenen gemeenteraad, rond St-Trui- den, was er spraak van eenen nieuwen muur rond 'tKerkhof te bouwen..eenen muur rond 't kerkhof, zei een raadsheer, dat is volstrekt onnoodig, want die er buiten zijn willen er niet inkomen, en die er in zijn, kunnen niet gaan loopen. Opgelet zelle Er zijn tegenwoordig valsche vijf frankstukken in omloop met de beeldtenis op van Leopold II en het cijfer 1873... De stukken zijn nog al tamelijk goed gemaakt, doch wat donker van kleur. Verleden Zondag is in eene danszaal der Oranjestraat te Antwerpen een meisje schie lijk gestorven... Die danszalen, Jie danszalen ze zijn 't verderf van onzen tijd, ze zijn de ingangdeur der hel Weet ge wat verschil er bestaat tus- schen Koning Salomon en den bankier Rotschild? 'k Zal 't u zeggen Salomon was de Koning der Joden en Rotschild is de Jood der Koningen 't Is schandalig I 't Roept wraak voor God en voor de menschen, gelijk zekere gazet van Aalst verleden Zondag uitviel op onzen Werkuinnskrlng.... De schrijvelaar van die helsche gazet weet wel dat de menschen daar alle mogelijke voordeelen genie ten, dit weet hij opperbest, maar hij wil dat alle werklieden klagen en kermen en uitvallen tegen burgers en rijken, gelijk hij, en daarom is hij tegen onzen nooit volprezen kring. Regen, regen, regen, altijd re gen en anders niets dan regen Waar gaan we toch naartoe 11! Zie-de-wel 1 Wij hadden het wel gepeisd.In al de bisdommen van België, zal er op Nieuwjaars dag, die dees jaar ne vrijdag is, door bijzondere dispensatie,mogen vleesch geëten worden. Tot Antwerpen is maandag overle den Mejuffer Teichman, die als kloosterzuster gansch haar leven heeft overgebracht in 't hospitaal om lijdenden en stervenden te helpen en bij te staan... Zij ruste in vrede. R. I. P. Maandag is in de gemeente raad van Vcrvlers ne socialist, met name Fluse, tot Schepen gekozen, en de opvolger van M. de baron de Coninck-de Merckem, als senator, zal waarschijnlijk zijn de heer Raphael »e Spot, schepen van Veurne. Ge zoudt waarlijk zeggen, dat het maandag altemaal gebeurd is... Danen zelfden maandag heeft 't parket van Charleroi een onderzoek geweest doen in 't speelhuis van Ergnc- lines.... De spelers werden op heeterdaad betrapt en wilden vluchten langs alle kanten, maar overal liepen ze in d'handen van de gendarmen, die het huis omringden. Op 't oogenblik dat 't parket bin nen kwam, werd er gespeeld voor 100,000 fr.,... die natuurlijk werden aangeslagen... Onder de spelers waren er slechts 8 Belgen... Eene vreemde dame verklaarde aan den onderzoeksrechter, dat zij fr. had verleren... 't Parket - Olaba dag tot Gent de jaarlijksctK-1 éreenigïng voorgezeten der leden van den H. Vin- centius a Paulo. Al de duitsche ga zetten schrijven dat de keizer van Buitscbland zoo zotgeern oesters eet... 'k geloof ik dat, zulke menschen zijn er nog en onder andere Kibeladoeken. Binus. Kozijn jongen, ge zijt zoo nat, ge drupt Kloemp. - Ge kunt dat hebben, Binus, van in de regen te loopen. Binus. 'k En weet gelijk niet, mor 't weer en staat gelijk op 't vriezen of 't winteren niet van 't jaar. Kloemp. Bat is waar, maar en laat ons nog niet roepen, want als z'het ne keer ophebben, bakken die mannen dag en nacht. Binus. 't Is spijtig, Kloerap, da't azoo regende op de begrafenis van on zen oün burgemeester, 't was nu al ne stoet en een kortege, maar 't zou nog een ander lap geweest hebben. Kloemp. 't Is azoo. Maar, Kozijn Binus, wij hebben na ook in ons leven al alle sóórten van reglementen bijge woond, maar hedde gij da wel a gezien azoo nen toeloop naar die begrafenis Binus. Van mijn leven niet elk wilde daar nu ziju, nemna, 't liep al da planken aan zijn voeten had. Kloemp. M. Van Wambeke, Bi nus, had veel vrienden, 't is te zien ge weest, en iedereen heeft met veront- weerdiging hooren zeggen, kozijn, hoe zelfs nu dat de mensch al in een lijk lag, 't stramijnblad, de gazet van Bonsj geschreven heeft en beschimpt, Binus Binus Binus, 't Vat geeft uit wat het in heeft, Kozijn Kloemp galle, bitter, fe- nijn al twintig jaar hebben z'er op uitgevallen, alle 8 dagen nen artiekel in 't jaar 94 om hem uit de Kamers te krijgen en in zijn plaats te gaan zitten, hebben ze gelogen, gelasterd, al de priesters van Aelst g'attakeerd, mee moor en drek gesmeten naar al die van hun gedacht niet en was, naar de jesui- ten en andere. Kloemp. Bij zoover dat hij zijnen voet in 't kollegie nie meer en mocht zetten, Binus, 'k weet ekkik da goed. Binus. En in hun schijnheiligheid altijd schrijven Be Bisschop is mee ons, hij heeft ons werk gezegend en op 't eerste woordeken van afkeuring leg gen wij stille, n Kloemp. Kozijn, Kozijn, 't is de schijnheiligheid in burgerskleeren. Binus. En de bisschop keurde af, 't begon te ver te gaan en hij schreef 2 brieven van condannacie en keurde 't lezen hunner gazetten af de Kerk had gesproken. Kloemp. En dan lachten zij met den bisschop Binus. En vau dien moment was 't de schismade Paus deed zeggen da't mis was, van een einde te stellen aan 't attakkeeren. Kloemp. Och Heere, kozijn, 't is d'historie van alle schismas. Binus. En azoo hebben z'onzen oün burgemeester 't hert toegewrongen, en mee lasteren en liegen en bedriegen, kregen z'hem buiten. Kloemp. En ten schreven ze, die judassen, dat het de fout was van de katholieke, zoude daar de flawenza nie van krijgen Binus. 't Is geheel en gansch d' historie van Abel en Kain, kozijn. Kloemp. Ehio, ze kondanneeren hun eigen zei ven, z en kunnen zich nog niet wachten van hem te lasteren als de mensch al dood is. Binus. Kozijn Kloemp, waar da ne mensch toch kan komen, als ge haat en nijd in 't herte draagt Kloemp. Wie zou da gepeist heb ben over tien jaar Ik kan daar zitten op dubbeneeren een half uur lang. Binus. Wa droef dingen voor die mannen, kozijnVan niemand geen respekt niemeer, schrijven tegen bis schop en paus, wetens en willens, en weten dat mis is, nog voor geen milli- oen, kozijn, en wil 't ik nen dag doen of uitstaan. Kloemp. En daar alleen zitten, al leen gelijk een luis op ne kam, en geen een gazet die nog mee u meedoet, 't\olk, de gazet van d'antisocialisten van Gent schrijftOveral zullen wij die donsjekliek bevechten gelijk vijan den Binus. 'k Geloot het nog wel, M. Verhaegen van Gent, de groote volks man, goedgekeurd van bisschop en over heid, schellen zij uit voor nen hooveer- digen, die zich op zijnen buik legt voor de rijke. Kloemp. Ai, kozijn Binus, wa zoün wij zeggen Binus. Zie nog een woordeken, Kloemp, en 'k loop voort, 't en is maar om te zeggen van wie da ne man vuil gemaakt wordt't was te kiezen te Gent voor de kamers, en 't werkvolk en iedereen wees op M. Verhaegen om op de lijst te staan, en M. Verhaegen mee al zijn talenten, en zijn goei werken, en d'honderde menschen die hem malgré willen hebben, zegt Neen, menschen, bedankt voor uwe konfiense, maar'k blijf hier te Gent werken, ik en werk noch voor geld noch voor eer. Kloemp. 't Was siperb gesproken, Binus, dat is d'oprechte deugd, zie Binus. En t Aalst komt er eenen op, waar niemand achter vraagt, die leeg liep meester in't liegen, afgekeurd van bisschop en paus, maar die eerst en voorrJ moe «'•>presaitr»p: zijn, kozijn BLoexp, zeg iw gedacht daar - keer JCHINA,) door den Ecrneerden llisaionuarls EL D. B. Hoofdstuk VIII. 't Eiland Colombo. d'Indische Zee. 's Anderendaags las ik de H. Mis in het Collegie dat aan het huis van den Bisschop paalt en door de Broeders van de Christelijke Scholen (gelijk er't Aalst zijn) bestuurd wordt; waarna ik nog eenen zekeren tijd met Monseigneur verbleef, totdat mijne twee Confraters mij kwamen verwittigen dat de tijd daar was om naar boot te keeren wij namen dus ons afscheid van Mgr. hem uit ganscher harte",bedankende om zijne overgroote goedheid jegens ons en daarmeê en avant recht naar den Natal 1 wij kwamen er rond den middag aan, en weinig daarna wierd het vertrekkingsteeken gegeven weeral vooruit, voor eenige dagen de eerste statie die wij nü zullen ontmoeten, zal Singapore zijn op het Schiereiland van Malacca gelegen. Over Colombo sprekende, heb ik vergeten een woordje te zeggen, van de verschillende Religies die men er aantreft onder dat betrek moet ik bekennen dat er alles wat gerepre senteerd is, er zijn zelf Boudhistennochtans de Katholieken hebben veruit de meerderheid, zij zijn 30 duizend in getal en 't geen nog troostelijker is, zij zijn ieverig en gansch godvruch tig de Kerken worden fel bezocht en de Sacramenten dik wijls en door velen genaderd. Dit weze voldoende hierover, laat ons nu terug keeren tot den Natal die reeds met vollen stoom zijnen weg op de Indische Zee voortzet. In die zee bemerkt men rond don avond een natuurverschijnsel dat door iedereen met bewonde ring wordt nagespoord en 't welk men de zelfverlichting der zee noemt (Ia phosphorescence de la Mer). Waarin bestaat dat nu eigentlijk Het is niets anders dan eene lichtstraal, aan blauwachtig vuur gelijkend, die zich 's avonds boven het water vertoont en die bijzonderlijk op de plaatsen waar het schip door paseert, vurig is men zou zeg gen dat het eene vereeniging is van duizende kleine vlamme- kens die boven de golven aangenaam dikkeren en in hunne onderscheidenheid en getal aan de sterren des hemels gelijken- wat is dat nu eigentlijk, waaraan moet men dit verschijnsel toeschrijven? dit is moeielijk om zeggen het is zeker eene oplossing van phosphoor, maar van waar komt die phosphoor in de zee? eenige zeggen dat hij voortkomt uit de verrotting van eene plant die op de kusten groeit en in zich eene groote hoeveelheid phosphoor behelst, andere schrijven het aan eene zekere soort van visschen toe, 't is in alle geval een schoon verschijnsel dat in de andere Zeeën niet te zien was, en 't welk hier de aandacht van alle passagiers verwekte. Maar ik spreek zoo dikwijls van passagiers zonder dat gij weet wie ik bedoellaat ons met die personen eens eene nau were kennis maken en eens zien in welk gezelschap wij ons bevinden ge moet precies niet denken dat onze reisgenoten zoovele landloopers waren die niet wetende van wat hout pijlen te maken in hun eigen land, daarom ieverst elders for tuin gingen wagen; als 't u belieft, ik zal er u eens eenige van opnoemener waren met ons eenen Gouverneur (die naar Singapour ging), een andere Gouverneur die zich langs de kanten van Calcutta ging vestigen een Consul, ook voor de Indiës, een Vice Consul voor Fou-Chiau (China)een graaf die een plezierreisje naar Ceylan maakte, verders verschillige rijke Hollandsche eigenaars die naar hunne eigendommen van Java en Batavia trokken en met wie wij dagelijks een Hol- landsch praatje konden voeren enz. enz., ge zi.et dat wij pre cies geen bedelaars met ons aan boot hadden. Nochtans, met al die bijzonderheden vergeet ik dat wij op reis zijn naar Singapour, 't is precies niet te verwonderen want de zee is zoodanig stil en het gezicht zoo eentoonig, dat er hoogenaamd niets dient aangemerkt te worden. 't Vrijdaags 14 Maart om 4 ure van den namiddag kwamen wij te Singapour aan, te midden van een grooten stortregen. zullen er gezamenlijk den toestand onderzoeken. Het oor deel, welk zij vellen zullen.... De getergde Willem zwaaide het zwaard. Hij snauwde Rambold, die fluisterde Om Godswil! bedaar zij willen u tot het uiterste drijven 1... een gemelijk Zwijg 1 toe en viel tegen Iwein uit Zij een oordeel vellen over mijl... Ik mij aan hun oordeel gedragen!... Ha! Hal Ha 1 Vermetele vazal ontvang het loon uwer..., En Ciiton, door zijne verbolgenheid voortgezweept, ijl de met vooruitgestoken staal naar Iwein. De hovelingen sprongen recht en ontblootten hunne degens de menigte drilde hare wapenen of stak de ge spierde armen dreigend omhoog. Clitons wapenknechten dreven, bij slag en stoot, de woelige Vlamingen achter uit. Geen duimbreed week Iweinin de scheede bleef zijn zwaard. Met overeengeslagen armen stond hij pal vóór den grimmenden tiran, zag hem strak, uittartend in het aangezicht en zeide, onaangedaan, Sla toe 1 sla toe Stoot mij uw wapen door het lijf. Zijt ge zoo laf?... Wat aarzelt ge Treed terug I... En de bliksemsnel ontredderde dwingeland den leeuw, die vóór des temmers vurigeu oogopslag schielijk zijn razenden aanval staakt en brieschend achteruitkruiptniet ongelijk deinsde, naarmate Iwein sprak,door dezes arends- oogen betooverd, grinnikend naar het verhoog terug. Tot het einde zult ge ons aanhooren 1 galmde op zegepralenden toon de stem des Aalstenaars. Het geraas, welk een oogenblik ophield, herbegon. Hoera! hoera! n juichten de Vlamingen. Clitons hovelingen morden bedreigingen. Dat is op den duur niet meer uit te houden 1 kreten de Fransche ridders. Wat schrikkelijke vernedering bromde een He- peeiams verweven. - tig lauzenjke nttnuns vViiiem droop het zweet s -v. tg Met- een koorts. net gelaar zijn adem stoot s-air hjj do punt

De Volksstem | 1896 | | pagina 2