VISIETKAARTEN Appelterre, KERSTNACHT. LUIBRECHTS. 5Z£* KERKELIJK NIEUWS. KOOKKUNST. Nieuws van soorten. Nieuwenhove. Veri. zon- Herdersem oP 14 dezer heeft onze nieuwe Zangmaatschappij, De Vriendenkring haar eerste St-Ceciliafeest met veel luister gevierd des-morgens, om 8 1/2 uren plechtige mis, daarna een uitstapje uaar de Broekstraatom 12 uren'een lekkere maaltijd in de Katholieke School, waaraan 85 leden deel namen. Na de maaltijd wierd er aan onzen ievervollen bestuurder een prachtig geschenk aan geboden als blijk van genegenheid voor zijne bewezene diensten aan de katho lieke zaak ter deze gelegenheid wierd er door een ieverig lid onzer zangmaat schappij, Alfons Vermoesen, het uiterst schoon gelegenheidsschrift afgelezen Luik. 't Is wel besteed. Hoort wat er aan eenen advocaat-socialist van Luik is voorgevallen. Hij had gepleten voor eene vrouw, een burgers- mensch, en geraakte aan zijn geld niet. Hij bracht de vrouw voor deu vrederechter, omdat zij niet wilde betalen, want de socialisten zien ook geern geld. - Scliaarhcck. Zondag nacht in eene brouwerij van de Kesselstraat als de waker zijne ronde deedzag hij twee kerels met een van de peerden der brouwerij weg gaan, den koer over, naar den sluitmuur van 't hof toe. Kerkdieften. - Alle weken hooren wij tegenwoordig van kerkdieften in de Walen. Nu is liet te Surice, dat er ingebroken is. Een gat in de deur gezaagd, waar een mansmonsch door kan; al de offerblokken ogengebroke, de kassen in de sa- kristij onderzocht, maar niets gevonden dat hun dienen kon. Onze Raadselprijskamp. SchrikkeHjke Zeeramp. Nieuws uit Aalst. Sint Antonius-Almanak BREIWERK.E™ belangrijk fabriek Les Bees a Ineaiulesecnce De ingang van de have is er wonderschoon zij is van alle kanten omringd van hooge bergen waar zich de prachtigste engelsche hoven bevinden met het jeugdigste groengewas voorzien en die zoo niet door het vernutt der menschen, maar door de natnur zelve of beter door den Schepper zelf gemaakt zijn. Wij waren pas stil, toen de Procureur van de stad, een bejaarde Missionnaris, ons kwam uitnoodigeu, om met hem naar de procure te begeven en er den nacht over te brengen. Wij lieten het ons natuurlijk geen tweemaal vragen want als men zoolang op 't water is geweest, dan verlangt men vurig naar 't land eenige oogenblikken daarna trokken wij stadswaarts en weldra kwamen wij op de procure uit. Maar weet gij wel waarin eene procure bestaat waarschijnlijk neen, daarom zal ik er u trachten een gedacht van te geven, want dit woord zal voortaan nog dikwijls voorkomen. ('t Vervolgt.) I. Eene dikke sneeuwvlaag overdekt de velden. Wit is de bodem, wit zijn de daken van huizen, schuren en stallen wit de struiken, de hagen en de toppen der boomen. En daarop glinstert het even witte manelicht. Grachten en voren zijn met sneeuw gevuld straten en vel den maken te zamen maar éene onmetelijke, effene vlakte uit. 't Is als eene nieuwe vervulling van hetgeen de profeet Izaïas, aangaande de komst van den Zaligmaker, voorspelde Erunt prava in directa et aspera in vias plancis. De kromme wegen zullen recht en de oneffene effen gemaakt worden. Het is Kerstavond. Daar, bezijden de groote baan, die naar de dorpplaats van geleidt, staat de hofstede van Karei Braems. Dwars door de spleten en lichtgaten der vensterblinden van het groote boerenhuis, schittert licht en een aangenaam ge rucht van juichende stemmen dringt naar buiten. Daarbinnen is men dus nog niet gaan slapen, ofschoon het uur reeds ver gevorderd is, want, op den witbesneeuwden kerktoren is het zoo even tien ure geslagen. Luisteren wij, vooraleer binnen te treden, naar het gezang der huisgenooten. 't Is een oud Kerstlied, dat de kinderen van pachter Braems hebben aangeheven. Het luidt als volgt I. O Nacht, o blijde Nacht O Nacht vol wonderheden Messias, lang verwacht, Komt nu tot ons getreden. Hij daalt van zynen troon En komt uit 's Hemels woon Hier op het aardsche dal, Tot ons verlossing al. III. St. Jozef heeft, met vlijt, Voor onzen grooten Koning Een kribbeken bereid, In eene beestenwoning, Op eenig hooi en strooi Tusschen ezel en koei, 't Klein kind, Emmanuel Den vorst van Israël II. Maria, zuivre maagd, Al weenen en al zuchten, Heeft naar een schuil gevraagd. Zij wist niet waar te vluchten. Tot Bethleëm in een stal, Tot ons verlossing al, Gebaard heeft een klein kind, In regen en in wind. IV. En de engelkens, verheugd, Van blijdschap opgesprongen, Die hebben, vol van vreugd, Den Gloria gezongen. Dat nu uw harte brand' Doet hem een offerand, Aanbidt hem met ootmoed Het is uw Jezus zoet (1) Helder klinken de stemmen in de stille avondrust. Laat ons ongemerkt binnen gaan en kennis maken met de zangers. Zij zitten in de ruime boerenkeuken, rond een groot hout vuur geschaard, 't Is de voorvaderlijke boomstam, de Kerst avondklok v die aan den haard ligt. Wij bemerken eerst en vooral Leo, den zoon van vader Braems, een forsche boerenknaap met een open gelaat, dat van goedheid getuigtMelauie en Boza, zijne zusters, twee aan wie men zien kan dat hare handen naar het werk staan, maar uit wier oogen tevens vrouwelijke eerbaarheid en kris- tene vroomheid stralen. ('t Vervolgt). (I) Zie Geschiedenis van de gemeenten der provincie Oost-Vlaan- deren door Frans de Potter en Jan Broeckaert (achtste deel bladz. 38). van zijn gladgeslepen staal in het verhoog en dreigde met afgebroken woordenO maak het kort!.... kort!.... Ons beeft de verbolgen, straffensgereede hand Ein dig eindig O tegenstelling Terwijl zijn vorst was om duivelsch te worden, had Rambold den vrijen loop aan zijne ge peinzen gelaten nu des graafs oogen vlamden van spijt, drift, verontwaardiging, scheen hij vroolijk gestemd, scheen vreugde zijne gedachten te boeien. De dwingeland grim- bekte, hij glimlachte de hoop, de zekerheid van Lau retta s schaking, doortrilde zijn hart, doorglansde zijn aangezicht!... I Is de beslissing der vergadering u voordeelig, I hernam Iwein, die des raadsheers zonderlinge gemoeds- i gesteldheid bemerkte zonder er evenwel de oorzaak van te kunnen vatten, wij willen buigen en u aan ons hoofd behouden. Maar is het anders is het aller mee ning, dat gij U inderdaad boven de wetten steldetis het aller meening, dat gij arglistig, trouweloos, meinee- dig waart, vertrek dan uit dit graafschap, opdat wij het bestuur er van hem toevertrouwen, die bekwaam en be reid is het naar recht te regeere'n. alschaard r> schold Willem en het gejaag zijns adems nam toe Ik doorzie uwe bedoelingen. Dirk van Elzaten moet regeeren, niet waar Hij begeert kroon en schepter en ge zijt zijn verachtelijk schepsel. In uw muitersnest schuilde Dirk. Hij ontsnapte mijne wraak, eerlang echter fnuik ik voorgoed zijne macht!... Rambold, wien nu angst op het hart klom, dewijl tij, in zijne gedachten verloren, den uitslag der scha king in eens betwijfelde en door hoop en vrees werd ge slingerd, kwam, door het uitspreken van Dirk's naam, eensklaps tot het besef van den toestand.. Straks is Dirk's dochter in de val Laat dat jan hagel maar uitrazen, drong hij aan. De vorst zag zijnen vertrouweling misprijzend aan. Gij rekent, Heer van Aalst, buiten mijne krijgs- Sinds ruimen tijd viel Spiegels op zij nen vriend Lui- brechtsaltijd uit om dat bij toch zoo schromelijk veel ge- never dronk. Zondag kwamen zij rond den noen elkaar op de groote merkt 't Aalst tegen en 't volgende ge sprek ving aanvang 'k Zeg, Spiegels, zoudt gij nu nog houden staan dat men met genever te drinken langzamerhand zijne krachten en zinnen verliest Waarom niet O gij sukkelaar Ge zult het wel ondervinden als het te laat zal zijn Ja 't dunkt mij 'k Kreeg over veertien dagen een vaatje genever 't huis en had al de moeite van de we reld om het met mijne twee handen te verleggen en nu dat ik er alle dagen goed aangezeten heb, kan ik het al met mijn ecu haml gemakkelijk opheffen dag avond heeft de baas uit het gemeen tehuis eeneu jongen dief betrapt en ge knipt. Sedert eenigen tijd had de baas en bazin met verwondering bestatigd, dat er uit hunne geldlade van den toog in den winkel geld verdween. Daar zij ondervonden, dat zulks meest des Zon dags gebeurde, zoo stelden zij eene lis tige wacht. De zoon van 13 a 14 jaren oud moest zich achter de deur verber- bergen en, als de dief kwam stelen, luidkeels op zijne moeder roepen. Zoo gezeid, zoo gedaan. Zondag avond, toen het reeds wa£ donker geworden was, verstak zich de jonge zoon achter de deur. Aangezien hij daar reeds een tij deken stil zat, zoo begon het wachten hem te vervelen, toen hij een lange, magere manskerel de winkel zag binnensluipen, die stil- lekens de tooglade opentrok. De verdo- kene zoon zag er hem eene greep geld uitpakken en in den zak steken toen hij de tweede greep uit de lade nam, riep de verstokene knaap zoo luid als hij kon Moeder 1 Moeder 1 de dief sprong van achter den toog en liep den winkel uit. Maar de baas, die in zijne herberg aan 't kaarten zat, liet zijne kaarten vallen en m plaats van naar den winkel te loopen, sprong hij buiten en daar liep de jonge dief hem in de armen hij was gekniptDe baas leid de hem binnen in de herberg, waar de miskweekte kerel, vol schaamte en tot zijn groot affront, herkend werd. Na dat er hem eene duchtige les gegeven was, werd hij losgelaten. Elkeen is nieuwsgierig om te verne men hoe die zaak zal afloopen. ber en op den Twee den Kerstdag, groot Concert, 't Zal de moeite weerd zijn Drama, blijspelen, al leenspraken, zang en pantomiem, er is van alles. En de spe lers zijn ware artistén. den 9 Dec. 1896 Mijnheer In uwe gazet De Volksstem van Zater dag laatst, 5 dezer, lees ik in eene briefwis seling uit Nieuwenhove, dat heeren landbou wers eenen prijs bekomen hebben op de Ta baktentoonstelling van Geerardsbergen.Uwe correspondent maakt van die gelegenheid gebruik om eens uit te varen tegen den Ap pel terschen tabak. Immers, hij zegt dat de tabak van Nieu wenhove deze van Appelterre verscheidene malen overtroffen heeft op de tentoonstelling van Geerardsdergen Gij zult u gemakkelijk overtuigen van de onwaarheid van dit gezegde,als gij weet dat op den tabakpryskamp van Geerarsdbergen alleen mochten mededingen de gemeenten deel makende van het landbouwcomice van Geerardsbergen. De gemeente Appelterre, die behoort tot het cornice van Ninovewas dus uitgesloten en niet een Tabakplanter van om dorp nam er deel aan. Hoe kon de tabak van Nieuwenhove, in die omstandigheid, dezen van Appelterre overtreffen Dat ksm ik niet verstaan en ik vind dus het besluit van uwen briefwisse laar onrechtvaardig. Hoe zeer Nieuwenhove aan het hart schijnt te liggen, Mynheer, durf ik echter verhopen, dat gij eene kleine terechtwijzing zult gelieven te doen in uw eerstkomend nummer, want men mag aan de planters van Appelterre geen nadeel berokkenen op eene onbillijke manier. Aanvaard, Mijnheer, de verzekering my- ner hoogachting. E. Bruggeman. Nog andere brieven kwamen ons uit Ap pelterre toe, doch De Volksstem denkt thans haren plicht gedaan te hébben. dat wij te naaste week in 'tStemmeken zullen meedeelen. Om 2 ure hebben wij een uitstapje gedaan naar de Wijk (Kluis) en hebben ons op de deftigste wijze verzet en des 's avonds om 9 uren is elk verheugd en welgemoed naar huis gekeerd. Op 't tribunaal, de vrouw, voor bare verdedi ging, baalde een gedrukt papier uit den zak, dat de advokaat voor de kiezing bad doen rondstrooien, en waarin hij beloofde van gratis voor niet te plei ten voor al zijne kiezers. Als zij dit boorden de ju- ge en heel het tribunaal schoten zij in eenen groo ten lach en de advokaat-socialist liep bijna het tri bunaal af van schaamte. Dat zal hem leeren van te beloven en niet te ge ven. Hij springt om zijnen revolver, lost oen scheut en loopt naar den muur toe. Daar stond hij voor eene soort van brug, die de dieven, want 't wa ren dieven, van weerskanten tegen den muur met balken en planken hadden opgeslagen en langs waar ze vau zin waren het peerd over te leiden. Door 't schieten verschrikt gingen zij op de vlucht. Een van de twee viel in de handen van den politiekommissaris, die juist op ronde was maar gladalseen paling slibberde hij er uit, en een stoni nadien was hij uit 't gezicht. Men heeft vermoedens op eenen kerel die's mor gens in de brouwerij naar werk was komen vragen en maar aardige manieren over hem had. Denzelfden nacht zijn er ook dieven geweest in de kerk van Omezée, die maar 20 minuten verwij derd is van die van Surice. Ongetwijfeld zijn het dezelfde dieven. A ÏC Onze fransmans! 1 jaz> Ze zuneQ 't met plezier vernemen, als ze in Mei zullen optrekken en eens naar den Vlaamschen Kring in Parijs om bunnen kaffé bij Mario gaan. Een edelmoedige Vlaamsche ziel heeft daar een autaar gegeven ter eere van O.-L. Vr van Vlaan deren; hij kost duizende, duizende en dan nog dui zende franks in heel Parijs is de weerga niet. Hi is Zondag 11. geïnstaleerd. De kerk strijkende vo' Vlamingen. Processie met flambeeuwen en vlaamsch gezang dat de tranen van de muren liepen. In den Vlaamschen Kring alles zoo vol als een ei dat vol is. - Sint Niklaas gevierd voor de vlaam sche kinderen... Er was zoo veel volk, dat er bers ten in den muur zijn gekomen. En liever als daar eenen band rond te leggen, lijk rond de kerk te Deftinge, zijn ze beginnen nen nieuwen vlaamschen kring te bouwen om aan alleman kunnen plaats te geven. De vlaamsche kerk komt stillekens aan in haar meubels. Er is al eenen anderen autaar gebedeld van de H. Familie, en nu komt er nog eenen der den, toegewijd aan de vlaamsche heilige Sint Go- delieve. Er is nog geenen enkelen centiem voor dat stuk. Wie zendt er de eerste gilto voordat goed werk (Op ons bureel of naar E. II. Bestuurder, Werk der Vlamingen 181,rue deCharonue, Parijs). DAGWIJZER Zondag, 20 December. Het Evangelie van Joannes den Dooper, den vooriooper van Christus die in de woestijn predikte om de Joden te berei den tot de komst van den Zaligmaker. Maandag, 21. II. Thomas, Apostel en mar telaar. Hij werd met een pij k doorgesteken aan den voet van een kruis, te Meliapore in Indien, waar hij het geloof was gaan verkondigen. Er is in Belgie maar een kerk aan den H. Tho mas toegewijd, te weten de kerk van Maulde, in 't Doorniksche. Dijnsdag, 22. St. Flora. Woensdag, 23. H. Victoria, maagd en mar telares. Donderdag, 24. Kerstavond, Vastendag. Vrijdag, 25. Kerstdag, als Jesus te Bethle hem geboren werd in eenen armen stal. Vandaag is het aan iedereen toegelaten vleesch te eten. Zaterdag, 26. H. Stephanus, oerste marte laar door de joden gesteenigd. Velen onzer geachte Lezers en Lezeressen heb ben ons hunne oplossingen gezonden,, doch slechts twee hebben de volledige oplossingen kunnen vinden. Waren de raadsels te moeilijk 't Kan zijn, edoch, eenieder zal met ons bekennen, dat bet ons in die voorwarden niet mogelijk is de schoone prijzen toe te kennen. De naaste week dus een prijskamp veel gemakkelijker en met de zelfde prijzen. wijn, het sap van 1/2 citroen en een snuifje brood suiker bij dc suiker mag niet door smaken. Moest bet gebeuren, dat de saus daarbij te dun is geworden, breekt nog wat bloem in wijn, en voegt het er bij, haastig roerende. Roeseken. HESP IN MADEIRE-WIJN. Snijdt dunne sneedjes hesp, (bijna zonder vet) en legt ze eenige minuten vooraleer op te dienen in de volgende saus SAUS: Roert een lepel tarwebloem in 1/20 bo ter laat smelten met wat bouillon of vleesch- extract. Wanneer gij eene goede gebondene saus bekomen hebt (zy moet eerder dik dan vloeiend wezen), voegt er, voor het laatste 1 2gia- madeire- Bij de 300 Slachtoffers. Het Duitsch Zee schip Saliör, dat langs over Spanje naar den Argentine vaarde is mot man en muis vergaan op de kusten van Spauje. Door een hevig orkaan over- vallen en tegen de rotsen aan stukken geslagen. De kusten van Spanje zijn van de gevaarlijkste der wereld veel schepen zijn daar reeds vergaan. Aan boord van de Saliër waren 280 man waar onder 66 man der bemanning, onder de passagiers waren 113 russische landverhuizers, 10 Italiaan- sche, 35 Galiciaansche, 35 Spaansche en 1 Duit- scbe. Niemand is gered. De Saliër een groot zeeschip van 351 voet lengte op 39 breedte, het bad 2000 peerden stoomkracht. Volgens aangekomen berichten zijn 28 lijken op de kusten aangespoeld. De dood vinden in volle zee, dat moet toch ver schrikkelijk zijn en die zien aankomen met volle verstand I Arme landverhuizers, die naar Ameri ka geluk gingen zoeken. Och God wat is het leven van den mensch bijzonderlijk voor iemand die den hemel vergeetIn de zee verzinken en van. daar misschien in de hel. Nog een ander schip is vergaan, bijna op dezelf de plaats van de Saliër, maar de schipbreukelin gen zijn gered, door eenen stoomer die iu de nabij heid was, en die de noodsignalen van den zinken den boot bemerkte 23 man. Oude gediende zeemannen zeggen dat ze nog upoit van hun leven een orkaan gezien hebben, ge lijk dat van verledene week. De zee was als eene helsche furie, de masten der schepen werden ge broken als solferstekken, de red booten aan stuk- ken geslagen en hemelhooge baren dreigden eiken I stond het schip te verzwelgen. Het oorkaan heeft 38 uren geduurd," 38 uren van schrik en doodangst! f Maria, ster der zee, bewaar alle Belgen die op zee zijn Ave Maris stella. Zondagruwt. Zondag 13 December. Dienst doende apotheker, van 's middags tot midder nacht M. B. De Waele, Kerkstraat. itedci-ijkkaiiicr «Wc Catharlnlaten. Zondag aanst. 20 December, om 5 1/2 uren van den avond, groote Vertooning opStadsschouwburg. Opvoering van De Hand Gods, drama in 3 be drijven en Nen artist in nesten, blijspel. Groot orkest, onder leiding van M. K. De Mette. Voorbehoudene plaatsen, 2,00; Is rang 1,50; 2° rang, 1,00 bovenplaatsen, 1,00 en 50 cent. Voor de voorbehoudene plaatsen, wende men zich tot M. H. De Saedeleer, Nieuwstiaat. Kei-stuits. Het Kribbeken zal in 't Ge slicht der Damen van Maria, tot Aalst, te zien zijn op 25 en 27 December, 1, 3 en 6 Januari, van 9 tot 12 uren en van 2 tot 4 uren op 2 Januari van 9 tot 12 uren. Dank aan veel loopmarkt, beste Lezers, hebben wij nog 40 van die uitstekende almanakken kunnen krijgen 't zijn de laatste 100 bladz. druk, aan 10 centiem. De liefhebbers moeten zich haasten I RPWP7PN De meest verwaarloosde en pijnly- IIli TT Jj/jLIL ke hoest wordt door eene enkele doos, van Eén Frank, der smakelijke Walthcrypastillen penezen. Parl oir T7 Saoeck- g Haalt er eer van I Al- AU11 tijd maar vooruit voor 't goed I Domien. Alles wel ontvangen heb dauk, duizend maal dank de groeteuissen van W. Cbalekeu. Ai 1 diene sport 1... Na lijden komt verblijden. Hum. De gazet was al opgezonden... Ge doet uw best. Vr. V. E. Waarom niet wekelijks zoo ietsonze hartelijkste groetenissen. Lode. Geeft ge geen teeken van leven meer wij zullen bet ook zoo doen. T. F, Ge moogt hem hebben, zelle B. Voor u en voor u alleen...!!! Tist'. Brief ontvangen 1 Zoo, zoo, Tonen is af I 't Ge vraagde zal u zaterdag geworden. Daniël. Wan neer mogen wij u verwachten Roese. Wij heb ben niets meer. VFÏiWA ATV!! for,;ler verwaand, noch zelfs I Uil 11 AAI III. fier te zyn, heeft men niet veer- ne plekken, puisten, dauwworm, noch roode vlekken op het aangezicht. Daarom ook bevrijden er zich van al diegeen die er hebben, met zich het bloed te zuiveren door de Waltherypil. (Fr. 1.25). 't Is hoog tijd om er aan te denken 1 Nergens zult ge schooner en zuiver drukwerk verkrijgen dan in de Drukkerij van Do Volksstem, Leo'pold- straat, 19, Aalstnievers zult ge goedkooper ge diend worden. 100 Visietk., (schoone geschrevene letter 1,00. 50 q 'j5' 100 (prachtige gebloemde 1,25. 50 l'oo! N. B. Voor het opzenden met den post 10 cen tiemen per 100 kaartjes. van Brijwerk vraagt een Meestergast, fransch sprekende en op de hoogte zijnde der breimachienen. Schoon bestaan en verzekerd werk. Getuigschriften vereischt. Adres ten hurecle der Volksstem. de la Lumière (Société Anonyme, 12, Place Rouppe a Bruxelles), sont en vente k Alost, ehez Monsieur i rts, Rue courte du sel, N° 21,

De Volksstem | 1896 | | pagina 3