REIS ROND DE WERELD. Reis yan Holstafle naar Mongolië KERKELIJK NIEUWS. de W erkma »sk viiiü van Aalst I)E KOOKKUNST MARTELDOOD YAN*EENEN GAZETSCHRIJVER, zekere M. Dumortier, ne mensch van 65 jaar, wiens honden razend geworden waren en zijn moeten afgemaakt worden, is van schrik gestor- en De dierentemmer Pezon is te Bezlèrc >or eene leeuwin Saida, bijna in stukken van i :n getrokken... Vroeg of laat betalen die ba- .kmannen hunne stoutmoedigheid toch met hun even. IHccrbcke begint vermaard te worden jor zijne prijsvliegende duiven... Over eene goei veertien dagen heeft nen brusselaar er voor mer platte duivenjongeren de som van 100 fr. ctaald. M. Snoy, komt te overlijden. Broeder Jozef, de algemeene overste van de b 'oeders der christelijke scholen, is op nieuw- >&arsavond bezweken aan eene langdurige ziekte, he hem sedert maanden reeds had aangetast de kanker aan de maag,... iets dat niet mis en -peelt I In den oude wereld was gewoon lijk 't vrouwvolk die het al te zeg gen had, maar nu in de nieuwe wereld zal het de man zijn die de broek zal dragen. De kleinste der groote kerken van Europa is te S. Mareo, te Venetië; daar kunnen slechts 7000 menschen in. De dom van Pisa is al wat groo- ter, deze biedt plaats aan 13,000 menschen de Notre Dame te Parijs aan 21,000; de Aya Sophia te Konstantinopel aan 23,000 de St-Pauluskerk te Londen aan 25,000de Dom te Milanen van 37,000 menschen de St- Pieterskerk te Rome aan 45,000 en de kerk van Ottergem aan ongeveer 400 Apothekers, apothekers opgeletIn eene gemeente van den omtrek van €lmi*lei*ol is een kind overleden ten gevolge van eene vergissing van een apotheker deze had op een voorschrilt van den geneesheer pium gelezen in plaats van opeca. De opium werd aan het kind toegediend, dat weldra den t- est gaf... De apotheek is gesloten. Coeragie naar, vrienden! Nog 17 maanden en wij s ju onzen vierden kwijt. En nu iets van 'i bijzonderste, zelle Zondag verleden, omtrent k vaart na twaalf uren vrienden, heeft uw ge- i fd Kibeladoeken het bezoek gekregen van den htbaren heer Woeste, die ons zijne be-te nieuwjaarswenschen kwam aanbieden en ons oeg van al de Lezers van 't Stemmeken te zeg- n, dat hij hun alle geluk en zegen wenscht oor 't jaar 1897.... Zulk een bezoek is waarlijk een jaar verlengenis aan ons Ie* Zaterdag verleden, nog maar tweede dag van't jaar, en id's al een schrikkelijk onge- IiVk... Zondag morgend zag een der machinisten van Aalst een stuk van eene ondervest hangen aan 't lokomotief van den trein, die 's avonds te voren van Erpe was gekomenMen vreesde reeds voor een ongeluk... Men doet op zoekingen en op wijk Kerrebroecktusschen Erpe en de stad Aalst, vindt men ne zekeren Van Caver in stukken van een gereden langsheen den ijzerenweg liggen. En d propos van malheuren aan den ijzerenweg, over eenige dagen te Den derleeuw, de trein komende van Brussel, staat daar in de statie stil juist op 't oogenblik dat de internationale sneltrein of malle daar in volle vlucht voorbijsjoeft.... Ne militair wil van den trein stappen en gaat onvermijdelijk door de malle verongelukt worden als ne zekere Van der Weeën, statiebediende, met gevaar van zijn leven over de rails vliegt en 't deurken van den trein met geweld weerom toeslaat.... De statie overste M. Maes, heeft Van derWeeën voor zijne moedige daad bedankt en 't is 't hopen dat de minister hem met een kruisken zal vereeren.... 'tEn ware maar verdiend... De baronnes Kirsch, dochter van den ouden brusselschen senator Bisschoffsheim, heeft aan het gesticht van den beroemden Pasteur te Parijs eene som gegeven van twee miliioen. Over de drij honderd «enertcurs zijn er sedert nieuwjaar in België reeds aangehouden en ge zult me vragen, hoe komt dat?... Wel eenige gazetten hadden ge schreven dat ons gouvernement ter gelegenheid van de tentoonstelling van 1897 volle kwijtschel ding zou vergunnen aan de belgische soldaten, die gedeserteerd hadden.... En meenende dat die gratie reeds verleend was, zijn ze de grenzen ko men overgestoken waar ze weldra bij den scha- bernak werden gepakt. Zondag is te Moes- kroeu ne mensch gestorven van razernij. Tot Brussel, ne zekere fabriekwerker Karei Devise, 23 jaar oud, woonachtig in de Jollystraat n" 150, is bezig met zijn kaffekanneken te warmen aan't machien... Op eens 't kanneken ontploft, de brandende kaffe vliegt hem in 't wezen en zijne twee oogen gansch verbrand, zoodat de brave man blind is voor zijn leven. Tot Var- sovlc stierf op 24 December de gravin Helena Potveki... Haar lijk werd in den familiekelder begraven,... maar eenige familieleden, beweren de dat de gravin niet dood was, haalde men het lichaam er weerom uit... Geen spoor van verrot ting was er nog aan te zien... 't Lijk blijft nog voortdurend in 't kasteel tentoongesteld. Peetje Nobel, den uitvinder van den dynamiet geboortig van Stockholm, heeft bij testament gansch zijne fortuin, die tot vijftig miliioen be loopt, gemaakt aan twee zijner hertvrienden, die het moeten gebruiken om wetenschappelijke op zoekingen te doen en de stad Hanovre komt een testament te krijgen van 40,000 marken, waar van de intresten jaarlijks bij het kapitaal zullen moeten gevoegd worden volgens de inzichten van den gever totdat zij te samen de som van 100 miliioen uitmaken.... Ewel, weet ge nu wan neer de stad Hanover van die som zal kunnen gebruik maken??... Wij hebben het uitgerekend en gevonden dat het zal zijn in 2150. 't Jong dochterken van Prinses Josephine, dochter van den graaf van Vlaanderen, heeft voor voorna men Maria-Louisa-Fernanda-Charlotte-Henrietta. De kleinste hond van gansch de wereld komt te sterven tot Londen.... 'tWas die van den engelschen generaal Archibald Maclaine.... Hij was maar vier duimen lang, geen tien centime ters... Op 't hand eens klein kind kon hij gemak kelijk slapen. Vrienden van 't Stemmeken, gij hebt verleden week gelezen de beschrijving van 't geen er in onzen Werkmanskring op Kerstdag is omgegaan...Ewel, om te toonen dat wij de pure en loutere waarheid schreven, geven wij nu op onze eerste bladzijde 't verslag dat de ga- zette van 't bisdom, de gods dienstige week vanVlaanaeren zelf geeft. Maar waarbij komt het, dat de Koning op nieuwjaarsdag geen woord afzonderlijk heeft gewisseld met geenen eenen volksvertegenwoordiger.... Was het mis schien omdat onze vierden van de compagnie was De liberalen van Eugliicn wilden absoluut zittingen houden van den gemeeteraad op de Zondagen.... De katholieken wilden daar niet van, met recht en reden.... en zie nu komt de gouverneur van Henegauwen te laten weten, dat de gemeenteraad van Enghien geene zittingen 's Zondaags mag houden. De kardinaal San felle© is Zondag ,ot Napels overlede óm x uur 40 min. morgenus. - In Fcusylvaula zijn ze nu voorn men1:. ter dood veroordeelden het leven 't cr.cnen.en met hun te versmachten gedu- :tr>de hunni slaap.... Zoodat zij zullen de eeuwigheid intrekken zonder dat zij het weten of' gevoelen. De eenige dagen van verlóf of va kantie zijn weerom al gaan fluiten voor onze studentjes en deze zitten weerom tusschen de vier muren van de kostschool op hunne boeken, te zweeten.... En'tpijpken is weerom al voor nen geheelen tijd van onder in den koffer wegge- Kibeladoeken. VANILLE-GALETTEN. Bewerkt 500 grammen bloem met 200 grammen versche boter, met weinig zout; slaat in schuim het wit van vier eieren, roert er lang zaam 250 grammen witten brood suiker onder, daarna de vier dooi ers. Maakt van alles te samen een harden deeg met zeer weinig wa ter, waarin gij 5 grammen bicarbonade breekt en den essence naar uwe goesting. Men bekomt vanille-essence met een tijd lang eenige stekjes vanille, in stukjes gesneden, te la- tei^trekken op spiritus van Frauschen. Men hoeft er alleenlijk eenige druppels van te gebruiken. Maakt van den deeg kleine ronde bollekens, de welke gij s'anderdaags bakt in een klein wafel ijzer daartoe geschikt. Men kan die galctjes zeer lang bewaren. Roeseken. DAGWIJZER Zondag, 10 Januari. Het evangelie van 't Kind Jesus dat te Jerusalem verloren was in den tempel, en dat Sint Joseph en Maria wedervonden na drie dagen, zittende onder de leeraars, die hij aanhoorde en ondervroeg. Maandag, 11. H. Higinus, paus en marte laar. Dijnsdag, 12. II. Arcadius, martelaar. Woensdag, 13. II. Godelridus. Donderdag, 14. H. Hilarius, bisschop. Vrijdag, 15. H. Paulus, eerste eremijt, 342. Als hij 22 jaar oud was trok hij naar de woestijn, en leetde er tot zijne 83 jaar met de vruchten van eenen palmboom van dan af werd hij op eene wonderbare wijze gespijsd door eene raaf die hem alle dagen een half brood bracht. Hij stierf in den gezegenden ouderdom van 113 jaren. Ook H. Maurus, patroon der kleermakers. Zaterdag, 16. H. Marcellus, paus en mar telaar. Oude Postzegel». Al deze welke hunne oude postzegels bewaren en die naar 't bureel van 't Stemmeken zenden, verrichten een uitstekend gced werk ten voordeele der Missiën. Het getal, hoe klein ook, wordt dankbaar aanvaard. Priesterlijke benoemingen. Bisdom van Gent. Zijn onderpastoor benoemd te Loo- tenhulle, de E. H. Roman, onderpastoor te Berlaere te Berlaere, de Eerw. Heer L. De Man- gelaere, onderpastoor te Lootenhulle te Somer- ghem, deE. H. F. De Bruyn, onderpastoor te Wor- teghem te Worteghem, de Eerw. Ileer E. De Schryver, onderpastoor te St-Lievens- Essche te St-Lievens-Essche, de E. H. E. Lcloup, oud-professor vau 't Pen sionaat van S. Gregorius te Ledeberg te Zele, de E. H. K. Van Quekelber- gho, coadjutor te Cruybeke, waar hij vervangen wordt door den E. II. F. Van Ilaelst, priester der laatste wijding. ERPE. Zondag toekomende wordt alhier tusschen vespers en lof, plechtig ingehuldigd en gewijd een al lerschoonste beeld van den II. Antoni- us, aan onze parochiekerk geschonken door de achtbare familie De Wolf-V an der Noot, uit erkentenis voor eene bij zondere weldaad, bekomen door de voorspraak van dien gevierden mira keldoener. Een gelegenheidssermoen zal er gepredikt worden door een eerw. Pater Recollet uit het klooster van Gent. Ter zelfder tijd zal hier ook in gericht worden het schoon werk van St-Antonius-brood 't Is gebeurd iu de Republiek vau don Evenaar, in Amerika. Te wreed om te vertellen. Een katholieke gazet schrijver, juist omdat hij kath. gazet schrijver was, is door een onmensche- lijken gouverneur veroordeeld gewor den om op de markt van Quito doordon kop geschoten te worden. Vóór dat men hem ter dood bracht, gaf de gouver neur, het bevel, een helsch bevel, van met ijzeren taugen al de nagels uit de vingers uit te trekken van zijne rechterhand, van die haud waarmee de brave man zooveel schoone artikols had geschreven voor God en 't Vader land. En om hem de dood nog schrik- kelijker te maken, hebben zij hem be let van zijne biecht te spreken voor dat hij stierf. O die goddelooze schelnfen zoo eene handelwijze roept wraak, ten hemeldat zal niet ongestraft blijven de Groote Rechter zal hem wel vinden. DuitAcliInnd. Te Aken is een offi cier door eenen student in tweegevecht gedood. De tweegevechten vermeerde reu iuDuitschland op verbazende wijze f Op 8 dagen t.ijds hebben er een half dozijn plaats gehad. Wat dom en bar- baarsch gebruik is dat nu toch 1 Als de eene den anderen omver geschoten heeft is de eer dan hersteld Waarom maken ze daar geene strenge wetten tegen 't is waarlijk eene schande van daar zoo licht over te gaan. De H. Kerk veroordeelt uitdrukkelijk de tweege vechten, ze heeft er zware straffen op zet. Te Locon (Pas de Calais) was het op drij koningendag de jubilé van twee honderdjarige Mniel)elery en Mme Souil- lart. Die parochie heeft maar 1263 in woners en daaronder zijn er 33 die in de tachtig jaar oud zijn. 't Is daar good om wonen. Italië. De meeste krijgsgevangen zijn uit Abyssinië weergekeerd in hun vaderland. Zij spreken met den meesten lof van Menelik en zijn volk. Hij heeft hen op vaderlijke wijze behandeld, hij liet hen zelf toe van te rooken. Amerika. Moorddadige aanslag tegen den voorzitter der Republiek van Venezuela. Hij was iu den Schouwburg waar eene groote vertooning plaats had. Een onbekenden kwam hem opzoeken hij moest hem spreken. Als hij voor den president kwam trok hij eensklaps een mes uit en wilde hem doorsteken. Gelukkig had de lijfwacht het gezien en hij greep den arm van den moordenaar vast, zonder dat had hij dood ge weest, nu is hij maar licht gekwetst, 't Schijnt dat de man krankzinnig was. Congo. In de soldatenschool van Boma zijn tegenwoordig 500 negers die in den krijgsdienst onderricht worden en bestemd zijn om later onder-officier en officier te worden. Cuba. Daar zijn er nog altijd die willen hebben dat Maceo niet dood is, maar erg gekwetst dat hij zich verdo ken houdt in eene hut, waar hij ver zorgd wordt. Te Madrid heerscht groote ontevre denheid tegen generaal Weyler, omdat zijne zakeu zoo slecht vooruitgaan. De Spanjaards willen hem absoluut doen terugroepen en door een anderen ver vangen. Wat zouden wij er van zeggen Dat het moeilijk is aan 't hoofd staan in den oorlog. Mislukt ge, of behaalt ge geene groote zegepralen genoeg, ge zijt den beer van 't spel, en iedereen roept Barrabas op u. Het laatste nieuws nu is dat de Cu banen in verschillige ontmoetingen verslagen zijn geweest, met nog al zwa re verliezen. Canada. In den Canada begint er een schoolstrijd gelijk bij ons in 79. Het Staatsbestuur wil kost wat kost 't goddeloos onderwijs opdringen. De katholieken met hunne bisschoppen aan 't hoofd, maken zich gereed tot kloek moedigen weerstand, 't Besluit is geno men overal zal men katholieke scho len oprichten. Mgr Langevin, aartsbis schop van Sint-Bonifacius geeft het voorbeeld hij heeft tot zijnen laatsten penning gegeven, en zelf zijn gouden zakuurwerk verkocht, en zijne gouden ketting met diamanten tot ouderstand der katholieke scholen Dat God hem zegene en ondersteune 1 (CHINA,) dooi* den Eerwcerden !MU»iouunris E. JD. B. Hoofdstuk IX. d'Eerste Chinezen.Saigon. Ge moet weten, langs dees kanten bestaan er geen postkan- tooren, die de brieven binnenlands brengen, noch ijzerenwe gen, die aan de Missionarissen het noodige van onderhoud voor hunne Christenheden aanbrengen, zij zijn dus genood zaakt van zich zeiven eenen agent aan te stellen, die hen in verbinding met Europa brengt en die hun de noodige voor werpen doet geworden. Die agenten worden gewoonlijk geko zen onder de oudste Missionarissen, die wel de taal derstreek bezitten en met de gewoontens van het land bekend zijn. Die heeren vestigen zich gewoonlijk in de eene of de andere zeestad 't is daar dat men hun alles wat voor de Missiona rissen gestuurd wordt, doet geworden en zij gelasten zich dan met de verzendingen in het binnenland het huis waarin die Missionaris woont, draagt in de Missietaai den naam van Procure en hij zelf wordt Procureur genoemd. Daarmee zult gij genoegzaam ingelicht ziju, om te weten als ik in 't vervolg van Procure of Procureur spreek, wat ik wil zeggen. Mijnheer Couvreur (naam van den Procureur) onthaalde ons met eene ware broederlijkheid en ik moet bekennen, dat wij met hem een aangenamen avond overbrachten. Als wij 's anderendaags Mis gelezen hadden, brachten wij een bezoek aan Monseigneur Gasnier (een goede en deugdzame man, in de missiën grijs geworden), waarna wij de stad en omstreken doorwandelden om er de schoonheden en eigenaardigheden *■-. at van te leeren kennen rechtuit gezegd, Singapour met hare breede en lange straten, met hare prachtige gebouwen en schoone winkels, is eene allerschoonste stad het groenge- was, ook heel prachtig, is er zoo overbloedig en zoo weelde rig niet als in Colombo, maar ouder het betrek van de gebou wen overtreft zij die laatste stad verre. Singapour heeft eene bevolking van 120 a 130 duizend in woners, waaronder er zich 80 duizend Chinezen bevinden, de overige zijn zwarten (Malezen); 't was de eerste stad waar wij Chinezen aantreffen, ik moet bekennen dat het mij deugd aan het hert deed van ze te zieu 't was immers voor hen dat ik Vaderland, Familie en Vrienden had verlaten en in hen ging ik nieuwe bloedverwanten, vrienden en landgenoten aantref fen. Dat hun zicht mij dus gelukkig maakte, is niet te ver wonderen ik dacht dat ik reeds in mijne Missie was aange komen en mij reeds te midden van Mongolië onder mijne lieve Chinezen bevond maar, och arme, 't was mijne inbeelding die werkte, wij waren er immers nog zoo ver af 1 In Singapour troffen wij eene vieze soort van vigilanten aan die wij vroeger nog niet gezien en hadden 't zijn kleine kar- rekens met twee wielen, voorzien van twee straffe ressorts voor den vorm gelijken zij veel aan onze tilburys, maar daarin is de aardigheid niet gelegen. Kijk eens naar de tremen en belet wat aardig paard dat er ingespannen is 't is een paard met twee beenen, voorzien van rede en verstand. Och arme, ja 'tls een mensch en dan nog al een Chinees van 's mor- gends tot 's avonds laat loopen zij gedurig met hunne waags- kens rond, alle straten doorkruisende en de heeren van die streek voor eenige centiemen, in vollen galop, naar alle wen dingen vervoerende; men zou er waarlijk medelijden en com passie meê hebben, als men ze ziet voorbij loopen gedurig in beweging, blootgesteld aan eene brandende zon en dan nog al tijd zulke zware lastdieren moeten voorttrekken, ge kunt den ken hoe zij afzien. Ik heb er gezien, die heigden naar hunnen adem, juist gelijk bij ons de vermoeide lastdieren, 't en is op recht niet menschelijk. Het is waar, zij doen het met vrijen wil, om aan hun brood te komen, maar 't is toch altijd eene zelfbeuling, die voor gevolg heeft van al die ongelukkigen voor hunnen tijd in 't graf te doen neerzinken. Op eenige ja ren zijn zij teenemaal versleten en onbekwaam van nog eenig werk te verrichten en men ziet daar, van die frissche en kloe- Wij kunnen ze overigens niet ontloopen... n Wij liggen onder hunne klauwen Wees koelbloedig, ik bid u, smeekte Rambold, daar hij Cliton het hermelijn op de borst toegespte. Stel u gerust, n antwoordde de Normandiër, zette de kroon op het hoofd en nam den schepter. a in de war is uw prikkelbaar zenuwgestel... n Ik ben reeds mijzelven meester. Niemand zal mijne inzichten doorgronden. Niet altijd spuwt de krater vlam en vuur, ofschoon in de ingewanden des vuurbergs dood en vernieling voortzieden.... Willem trad, bij afgemeten schreden en uittar tenden blik, de zaal binnen en nam plechtstatig vóór den troon plaats. Rambold was insgelijks tot op de trede gedromd. Doodstil hield zich een ieder en keek met uitgerekten hals. Op des dwingelands koud, gestreng gelaat was geen spoor van hartstochten waar te nemen na den orkaan, is ook de zee ter oppervlakte gestreken, ofschoon zij in hare diepten nog holt en grolt. En de dwingeland sprak Leenhouders en afgevaardigden der oproerige ge meenten, verneemt ons besluit. Gaven wij enkel gehoor aan den eisch onzer verbolgenheid, het zwaard der Ge rechtigheid zou u treffen veler leven ware bedreigd weinige steden en burchten zouden nog roemen op ves tingen en torens. Edoch, voor het heil des vaderlands, onderdrukken wij de stem der rechtmatigste wraak. Een iegelijk zij dan kond, dat wij de oorlogsverklaring in trekken. Vlamingen en hovelingen stonden c4"m vrn ver baasdheid. Alleen eenige Kerels riepei mid Nee De oorlog is en blijft verklaard En in koelen bloede sprak de Normandiër voort u Meer nog. Uw verzoek om eenen landdag toad jp'.j ons, ter oorzake uwer c heuschheid, eer ngenegen cc; 212

De Volksstem | 1897 | | pagina 2