VISIETKAARTEN Nieuws uit Aalst. Raadselprij skamp KERK van SMETLEDE GROOT VOLKSPARLEMENT. Aieuws van soorten. MINISTER VAN DEN PEEREBOOM, Erwetegem r« Gal maer den 'e LUIBItECHTS. Vergrooting en herstelling Stedelijke Werkbeurs. Sint Antonius-Almanak U Les Bees a incandescence kc jonkheden iugespauucu, die zoo lang hunne macht en hun ne kracht zouden kunnen benuttigen en zich nu misschien op eenigeweken gaan kreveeren. Neen, dat is teveel Men zou zich tegen zulkdanige misbruiken moeten verzetten en zij, die aan de volken bij hunne overwinning, de beschaving hebben aangebracht, zouden dien ongelukkigen stiel moeten afbreken voor het welzijn van die ellendigen, waarvan zij de bescher mers zijn. Laat ons hopen, dat er weldra ecu einde zal aan komen. (Wordt voortgezet). Vien. Stien, mensch, kom alhier en geef ze mij, en ne goeien en ne zaligen nieuwjaar, zelle, en 't gaat gelijk vrie zen, éh Stien. Van de gelijken, zelle, Vion 't zal promentig Heus gaan een partikulariteit zijn en een sirkoustancc, als we elkander nog ne keer tegenkomen. Vien. Maar, Stien, jongen, och Ileere toch, alla, oü menschen zijn, en al ne keer binueu zitten en al ne keer rondloopen 'k en weet gelijk nie, maar da komt azoo gelijk met de jaren, da ne mensch azoo meer in zijn huishouden blijft en ten nog surtoc, naar de winterkoté, g'en gaat azoa nie uit om malkander tegen te komen. Stien. Maar 'k meende toch, da'k u in onze werkmans kring zou gezien hebben met de Kerstdag, als Monseneur van Gent dienen hoogen heer afgezonden heeft om te spreken in zijnen naam en 't enkorrageeren. Vien. Ahjommer, haaf ne keer op, daar was ik zelle, jommer, gie sjerneblé al had ik moeten op mijn hoofd gaan, 'k had er nog present geweest zeker Stien. Maar, Vien, hedde van uw leven een grooter dingen geweten en solemniteit, als dien avond, en als diene Mijnheer de Kanénik sprak, azoo, da'tzoo stillekes was onder die veertien honderd man en een religioseteit en een continua tie van aandacht en attense, dagge zoudt zeggen dat d'hasom- mekes stille lagen Vien. Dat krieus was, Stien 't was er alzoo stillekes als onder den noen in een fabriek. D'atteuse was op den theater, Stien, op den orateer.... Stien. En azoo klappen, Vien, 't woord bolde er uit gelijk 't water uit de pomp en 't was Hak op, ehVieu De donchepartij gekondaneerd en gejugeerd en mijnheer de Ka nénik zeggen en proklameeren, in den naam van Monseneer den bisschop. Luistert of antwoordt nooit op lastertaal, n Vien, Vien Vien. 't Was non dag van groote waarheden, Stien, van sentensies en kondannatie van geheel de donsjekliek, en ad- vertensies en solasie voor ons Stien. De menschen en zullen 't Aelst nie vergeten ook, zelle Vien, want 't is hikstorie, mensch. Vien. Dat die kopstukken en cheffen nog een hoeksken van een consciëntie hadden Stien. Maar hoe komt dadde, Vien, da'k u daar nie ge zien en heb Vien. Een betjen op 't laatste kooreken gekomen, ge weet wel mensch, en al achter aan de deur moeten blijven staan van nie voort te kunnen van 't eeuwigste volk, maar maar, daar wij genade... «Wij smeeken geen genade afmorde Daniël. voor recht laten gelden, vergeven wij u uwe ver metelheid en geven onze bewilliging tot den landdag. Deze zal, op 8en Maart eerstkomende, ons hangend ge schil bijleggen, en, volgens uwen weusch, te Ieperen plaats hebben. Beeldt u echter niet in, dat onze verre gaande verduldigheid, onze grootmoedigheid, geen palen hebbeStelt u veeleer, in raad en daad, voor den geest, dat onze overmacht voortaan, bij de minste beleediging, uwe gelederen als kaf doet uiteenstuiven dat wij Vlaan deren heel verdelgen zullen, indien ge nog ooit ons gezag, ons souverein recht krenkt. Ik wacht u te Ieperen. Gaat De dwingeland, de vonkelende blikken op de menigte gericht, stapte de zaal uit onder de aanhoudende kreten der Vlamingen Te Ieperen 1 Rechtsherstel of oorlog De edelknapen, ridders en wapenknechten, duchtig uitgejouwd, volgden hunnen vorst. Menigeen echter slingerde de Vlamingen bedreigingen naar het Ijoofd of riep hun spotsgewijs een Tot wederziens 1 toe. Gervaas van Praat had zich, met beschaamde kaken, uit de voeten gemaakt. Rambold grijnsde eene laatste maal de afgevaardigde^ aan en sloot de deur, terwijl het verwijt Verrader 1 hem in de ooren sneed. Wat gaf hem echter de vloek zijner landgenooten zou hij morgen Lauretta niet be zitten een wonder, dat er, na zulke woelige tooneelen, eene groote ontsteltenis onder de Vlamingen heersebte. De oorlogsgezinden drukten luidruchtig hunue onte vredenheid uit. Vooral Daniël verkeerde in een hoogen gra- d an opgewondenheid en gramschap. Ook de vredelievenden waren misnoegd. Wel zou m -n rh' krijgstrompet niet steken, wat met hun verlangen «rrookte, d< h zij wantrouwden Clitong- zonderlinge haudel- toch alles gehoord en meegedregen, zelle. Stien. Alla, dat is 't principaal- ste, en azoo een woerken, eh Vien Vien. 't. Is waar, 'tis echt'hel- dergemsch weer, 't vriezemauneken is er na bij Stien. Jommer, Vien, eerste klas, zelle jongen, als 't gemodereerd en gedeponneerd gaat, hij mager hem dees tijd van 'tjaar een beetje mee moeien. Vien. Zeker, 't doet deugd aan 'tland, en eren lijdt nog tot hiertoe niemand af. Stien. Maar, Vien, ik ging u nog vergeten te zeggen, da'k prijs gewonnen heb in de loterij van den Werkmans kring, engeenen bucht, zelle Vien. Is't waar he? 'twas toch gemakkelijk 0111 te winnen op 1000 prijzen Stien. Ik heb ekkik daar een splinternieuwe wolle sargie gewonnen, Vien, en komilfo, zelle, 't wilde nog just lukken, 't en was geen drij dagen geleên da mijn vra van een gesproken had, en, marinteka toch Vien.Stien, jongen, ge zijt mee ne rechten elleboog geboren Stien. En warm, Vien, warm 't dunkt mij dat, hoe kouder da't buiten is, hoe meer warmte dat er uit komt 'k geloof dat ze met vuur gemaakt is. Vien. Ik heb mij ook te beloven, Stien mijne prijs is een schoon broek, en oprechte goei stoffanse, zelle laat er mij 11e keer mee buitenkomen, het mag zijn mee nempoort wie, 'k en zal nie afsteken. Stien. En ik zou willen, Vien, da geheel den Belgiek mij kost hooren en da'k op een tafel of op een tonne stond en ik zou roepen Fic van onzen Wcrkniiiuskring Vien. Bravo, Stien, en He van ons en ,t moet in de memore en soe- venier blijven nog wel achttien genera- raties achter ons Pr,Ui Op nieuwjaarsdag is er I hier een groot ongeluk ge beurd. Zekere J. V. C. is door den trein van ten half zes overreden. Zijn lijk is gevonden geweest op de route omtrent recht over het kasteel van M. De Wolf-Van der Noot. Het droeg won den aan het hoofd, schouders, heupen en voeten. De ongelukkige had den Oo- negem verlaten omtrent 5 ure 's na middags om naar huis te gaan. Aan de bareel gekomen is hij langshenen de route van den ijzeren weg den trein te gemoet getrokken, die moest gaan aan komen. Iedereen kan raden wat er ver ders moet gebeurd zijn. Een vernuftig man, een van de felste koppen die er zijn uit alle vreemde nati ën komen ze naar België om zijne reglementen van post en spoorwegdienst te studee- ren en na te volgen. Tegenwoordig is hij opzoek of het niet zou kunnen ge vonden worden om de brieven te laten verzenden voor 5 centiemen in plaats van 10. Als dat gelukt, het zal eene verbetering zijn, die in den smaak zal vallen van iedereen. BORGER1IOUT. Och armen, een klein schaapken van een kind, aan tafel zitten op zijn stoelken, spelen, de lamp omver trekken en van onder tot boven verbrand. Na eenige uren bezwe ken ge ziet van hier wat dit schepsel ken moet geleden hebben. Londerzeel, Merchtem, Molhem, As- sche, Meysse, Wolverthem, enz., voor zijne schoone vette, kiekens, hinden, kalkoens, ganzen, enz. Alle jaren wor den er verzonden naar Londen voor Christmas-feest. Onze hennen zijn ook zeer vermaard voor huuue groote hoe veelheid eiers. Geen beter ras als de Brakelsche. Doch, een onzer vrienden had er doen komen uit Italië en Rus land. Maar zij kregen op korten tijd Mnot en de eene achter do andere viel dood. Men had eerst het gedacht die nieuwe ziekte niet kennende dat er tooverij in 't spel was, maar na korten tijd zag men dat het enkel snot was en ook cholera. Men houde zich dus aan ons Belgisch ras om goede leggers te hebben. n* maerden heeft zekere Char les Van Bellingen alreeds vijf en vijf tig jaren het haar afgesneden van Francis Daminet, beide landbouwers te Gal maerden, BRUSSEL. Maandag om 5 uren verlieten Mr en M° D. met hunnen zoon hun huis om bij eene kennis den avond te gaan overbrengen. Als zij weerkwa- meu konden zij de deur niet meer open doen en moesten nen smid halen. Bin nen vonden zij al de meubels overhoop en de kassen opengebroken 5 aktiën van Brussel gestolen, 12 zilveren lepels en forketten, nog ander zilverwerk en kostelijke juweelen, edegem. Te Edegem tegen Ant werpen, hebben dieven den coffre-foj^t van M. Bol gestolen, op nen kortewagen gelegd, 500 meters ver gevoerd, opengebroken en het geld gestolen, te weten 150 fr. tiiiexeiy. Onvoorzichtigheid. De jachtbewaker van Wommerson tegen Thienen kwam op zijne baan eene meid van zijne kennis tegen. Onnoozel weg, neemt Guruy ziju geweer en legt aan op de meid. Helaas, 't schot ging af, men weet niet boe, en de meid viel achterover zij was geraakt in volle borst... Ge kunt rekeneu hoe dat de jachtwachter moest verschrikken... Omwillens iemand onver schieten. Hij is om zot te worden van droefheid. De meid is overleden. LOKEREN. Op eenige dagen, drij menschen subiet gestorven Leopold Lombaert, boomveiler van stiel, wonende op de wijk Heisbrug de vrouw van Frans De Groote, uit de Zeiestraat, en Karei Verijeken van de Roozen. Subiet sterven, memento mori. De dood, de dood, slaat klein en grooten belt niet aan, als zij komt slaan, maar ongewenkt, als 't niemand denkt, grijpt zij ons aan om meê te gaan. Hf'1 '1 £F slechtste maag geneest op weini- ge dagen met de. voortreffelijke ver- tcerende en bloedzuiverende formuul der Walthe- rypil. (Fr. 1.25.) (BRABANT). Op Nieuwjaars- 1 anisic avond gaat zekere Joannes M. in een gebureuhuis wat met de kaart spelen. Wanneer hij iu zijn eigen huis terug komt, dan is men daar ook nog aan 't kaartspel. Hij staat er nauwelijks eenige oogenblikken op te zien, als hij oupasseiijk wordt. Hij geeft het te kennen. Men bemerkt dat zijne toug niet wel meê wilt en men vermoedt eene opkomende geraaktheid. Men loopt om dokter en Pastoor. Deze was or 10 minuten nadien bij en kon nog zeer wel zijne biecht hooren. Hij bediendt hem daarna van de Heilige rechten, II. Communie en H. Olijsel en een uur daarna was de ziel van Joan nes, in de zeventig jaren oud, hij den Heer. Nog al een bewijs hoe broos toch 's menschens- leven is en hoewel 't H. Schrift zegt, dat de dood komt op 't onverwachts, gelijk eenen dief binst den nacht, als men ze 't minst verwacht R. I. P. In Elzas, in Duitsch- laud, iu Zweden en Noorwegen is er gedurende de drij Kerstdagdagen, vrijdag, zaterdag en Zoudag, geeue enkele gazet verschenen, om wille van de Zondagrust, en niemaud heeft er over geklaagd. Zoo moest het overal ziju. KoHom Ge zijt beet genomen, gij hoest, gij zijt bevangen, brengt slechte nachten door. Welnu neemt de Waltherypastil, en morgen zal alles vergeten ziju. Zoudagriiat. Zondag 10 Januari, van 's middags tot middernacht. Dienstdoende apothe ker, M. GhysseliNcSX, Molenstraat. Straaljoiigcugwerk. Enfin Onze groene vierden, den broer van Madame Olifanti, heeft weêral eens, tot veront- weerdiging van geheel de stad, woensdag morgend over zijne goede opvoeding en welgemanierdheid laten oor- deelcn. Eeu der deftigste katholieken, den heer Leo van den Ilende, die rustig van de kerk huiswaarts keerde, en zelfs den liefhebber niet bemerkte, werd door hein de schaudigste namen toegeroepen. Gelukkig had de groenen het verstand zich bij tijds uit de voeten te maken, want wie weet op welke wijze de getuigen dezer nieuwe schavuiten- streek, hunne verachting ten zijnen opzichte had den uitgedrukt. Hoe lang, hoe lang zullen die schandalen blijven duren Alles in cerlijkliciil en «lolligheid Eenieder herinnert zich nog wel den wafelslag en het volksfeest welke onlangs door de christene volkspartij werd gegeven in Het Lindekenop Schaarbeek Pie schreef dan in zijn Land van Aalst, dat er alles zoo deftig, zoo eerlijk, zoo aangenaam en zoet ging. Luistert nu, menschen, luistert Dijnsdag ver leden stond de genaamde Bocquet Charles-Louis, eenen der hoofdmannen der Sectie van de Donchpartij van Schaerbeek, voor de boetstraffe lijke rechtbank van Dendermonde terecht, om rekening te geven over daden, dien avond, tijdens den wafelslag, iu Het hindeken gepleegdde recht bank vond zijne daden noch eerlijk, noch deftig, iutegendeej, de feiten, ten zijnen laste, echt bevon den, zijn zóo schandig, dat wij ze uit eerbied voor onze Lezers moeten verzwijgen. Bocquct werd tot 10 maanden gevang veroordeeld en onmiddellijk aan gehouden. Welnu, vrienden, ziedaar die zoogenaamde eerlijkheid en deftigheid eeuer Donchistenfeest Verdronken. Zondag morgend, ging de genaamde Van de Perre Elodie, vergezeld van hare zuster, ter kerk naar de eerste mis. In het huiswaarts keeren, sukkelde zij, op don Beigen- kouter, in eene gracht. Voorbijgangers konden er nog slechts een lijk uithalen. Men is algemeen van gevoelen, dat het meisje eencu aanval gekregen heeft. Er was in de gracht slechts 10 centimeters water. De dioefheid der familie is niet te beschrijven. Katli.-Nering- en Burgerntbond. Maandag aanstaande, 11 Januari, drij maandelijk- sche vergadering, om 7 uren 's avonds, in den Kring L'Union, Groote Markt. Rath. ftprekei'Mbond. Woensdag toeko mende, om 8 uren, Vergadering. Laatste Uepeclien. 1° Uit Meerbeke (Niuove). Zondag verleden werd hier ouder de Hoogmis wonderschoon op de viool gespeeld door den heer Ligy volksvertegen woordiger en hemelsohoon gezongen door den heer V erwilghen, arrondissementskommissaris van Sinc- Niklaas, 2° Uit Quebec. Het klooster der Zusters Ur- selinen afgebrand... 7 zusters levend verbrand. Over veertien dagen waren Spiegels en Luibrechts naar Namen getrokken en logeerden er in het hotel St Loup. 's Morgends was Luibeken de eerste uit 't bed. 'k Zeg, zei Spiegels, vriend Luibeken, zie ne keer wat weer het is buiten. Luibrechts. Ik zou het niet kunnen zeggen, vriend, want het regent zoo hard, dat ik geen drie stappen verre en kan zien. Priesterlijke Benoemingen. DeE. II. Van Ilerreweghe, leeraar tot Ronse, is superior benoemd in 't Ivollegie van Audenaerde en de heer Haelterman, diaken, is professor be noemd te Ninove. Pari oir Domien. Onze hertelijkste nieuwjaar til lUi.1 «wen -jjen hebben den stek ver staan.Vr. teVelm. Al wat u kan aangenaam zijn, zelle. Chalekeu. Roeikoeilen met bour gogne.,.. wa blieft er u 1 B. Van langs om meerl Daniël. Tegen wanneer mogen wij u verwach ten Snoeck. Wat beteekent dit nu Hum. 't Kwaad heeft er mee gemoeid geweest dat wij malkaar niet meer gezien en hebben. T. F. Nu zou er moeten geklapt worden, 't is te wreed A. B. Den boek nog niet gevonden. De postzegels zullen u heel in 't kort geworden. Zend onder baud d annalen, die wij dijnsdag gezien hebben... Alles wel ontvangen; of ze gezocht zullen zijn 1 Vr. V. G. te N. Zouden wij u iu 't kort niet eens zien Lode. Kaart ontvangen. Onze beste gelukwen- schen... Wij en hebben niets van doen.. Verwach ten het beloofde. 1. De slek, want zij draagt haar huis op den'rug. 2. Omdat er een nacht tusscheu 2 dagen komt. 3. De echo of weergalm. 4. Haadschoonen 5. Het evenwicht.120 oplossers namen deel, waarvan 65 volledige en 44 onvolledige. Prijswinnaars 1* prijs René Van der Linden, te Hakendover. 2° J. Dauwe, gemeeuteraadsl. Galmaerde De splenteruieuwe ijsstoel aan Desiré Uylepenninckx van Aeltre. 3° n Jozef Claus, Statiestraat, Aalst. 4° n Delphiue Goossens Haaltert, (Eekent) 5° v Frans De Bruyn van Appelterre. De prijzen worden verzonden. Te naaste week een nieuwe prijskamp. Ziedaar uw raadsels opgelost, Heer Volksstem, juist en zonder faal Mijn brief bekomt gij, met den post, Ook iu beperkten tijd en paal... 't Is juist nu ook daarom, dat ik Met hoop, en recht en reden mik Qd een' van uwe schoonste prijzen Ik cc' zeergaarne hesp, 't is waar Doch, 'k C™ veel liever nog, voorwaar, Met uwen ijsslO'A huiswaarts rijzen JEFKEN CLAUS. Nr 22, Statiestraat, Aalst. DER Begrooiing der werken 10,171,34 fr». Openbare aanbesteding den Dijnsdag 26 Januari 1897, om 3 uren namiddag, iu 'liet Gemeentehuis, waar de plans, lastenboek en begrooting ter inzage liggen. Voor verdere iulichtiugen, zich te bevragen in de Pastorij van Smetlode. De Voorzitter der Kerkfabriek, De Sekretaris, V. Van den Abeede. C. Van der Linden. Bulletijn van 19 December 1896. Aanboden, gedaan door de heeren Meesters 2 leerjongens voor de schoenmakerij. 1 Sme- dersgast. 1 vuurstoker-machinist. 1 koper slager. 1 colorantbrander. Vragen door de Werklieden 1 doozennraker. 1 kleermaker. 1 bakkers ast. 1 brouwersgast. 1 strijkster-naaister.— i'erschilligc daglooners en fabriekwerkers. t Is hoog tijd om er aan te deuken Nergens zult ge schooner en zuiver drukwerk verkrijgen, dan iu de Drukkerij van De Volksstem, Leopold- straat. 19, Aalstnievers zult ge goedkooper ge diend worden. 100 Visietk., (schoone geschrevene letter 1,00. 100 (prachtige gebloemde 1,25. 50 :%00. N. B. Voor het opzenden met den post 10 cen tiemen per 100 kaartjes. Dank aan veel loopmarkt,, beste Lezers, hebben wij nog 20 van die uitstekende almanakken kunnen krijgen 't zijn de laatste 100 bladz. druk, aan 10 centiem. De liefhebbers moeten zich haasten 1 de la Lumière (Société Anonyme, 12, Place Rouppe a Bruxellos), sont en vente a Alost, chez Monsieur D'Hoir-Mathys, Ruecourte duscl, N® 21. S/Nf 213 UITSLAG STA» M IST. 50 i) 11 n 0,75.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3