m gk m. 3° JAAR N' 106. IWEIN VAN AALST. u ZATERDAG 16 JANUARI 1897. BÜ de Socialisten. E J\Toch God, noch Meester Knaging van consciëntie. Volksbedriegcrs Onze vierde Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent"1 Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk-* werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Noch God, noch meester dit is de leus der socialisten. Hun hoogmoed kan geene overheid, geen gezag dulden, hoegenaamd welke. Allen gelijk, roepen zij uitWeg met de meesters. Werken wij zonder bazen! En zij stichten uij verheidsmaatschap pijen, enkel uit werkmenschen samen gesteld, ten einde zonder bazen al de levenswaren, al de koopwaren voort te brengen en den oor log te voeren tegen meesters en burgerij En wanneer die samenwerkende voortbrengende maat schappijen geen geld, geen kapitaal en hebben om tot stand te komen of om voort te doen, dan moet er, volgens de so cialisten, het Staatsbestuur tusschen komen en aan die werkmenschen daartoe de noodige hulpgelden verschaffen. Ewel, dit stelsel is eene hersenschim, eene onmogelijk heid, omdat het tegenstrijdig is met de wetten der natuur zelve. Dat verschillige werklieden, zelfs met geldelijke middels voorzien, een regelmatig en standvastig werk verrichten, zonder eene overheid, eenen baas, eenen meester die alles schikt en beveelt, dit is volstrekt onmogelijk. Veronderstel 't eenvoudigste werk Twee houtzagers za gen te samen eene plank beiden moeten de zaag heen en weer drijven, zoodanig dat wanneer de eene trekt, de andere stootte, en wederzijdsch. Welnu, daar zelfs moet de eene den anderen gebieden daar moet de een baas zijn en de andere knecht; een der twee moet aan den anderen mogen zeggen drijf nu, of te wel trek nu, anderzins zou het wel kunnen ge beuren, dat zij terzclvertijd drijven, of terzelvertijd trekken en de plank zou ongezaagd blijven I Werk verrichten zonder baas is dus eene hersenschim,een zinnelooze droom, en indien men zekere samenwerkende maatschappijen van arbeiders vindt,die toch blijven bestaan en zelfs voorspoed genieten, 't is dat er daar eenige werk lieden zijn die bijzondere begaafdheid en een buitengewoon verstand bezitten, en die over hunne gezellen gezag uitoe fenen, in een woord, omdat er in die maatschappijen, inge richt onder de leus Zonder baas, toch bazcu zijn die gebieden en knechten die gehoorzamen, zoodat het daar is gelijk overal. Vraagt het maar aan de mannen van Vooruit of het niet waar is Jefken. Wij lezen in eene Donchistengazet van over eenige dagen de volgende definitie van de knaging van consciën tie Ach, de knaging is een wreed tor- mentdat toont ons de kracht der onsterfelijke ziel en de waarachtigheid van den eeuwigen rechter... Die stem daar in 't binnen- ste van ons lijf... De stem die daar roept, de hamer die daar klopt, de klok die daar luidt, den deurwaarder die daar citeert, de worm die daar knaagtDe knaging, die met u meegaat, waar ge reist of niet, die zelfs 's nachts u kwelt en pijnigt door schrikkelijke droomen. Zouden deze weinige regelen niet opgesteld zijn door iemand wiens hert door de knaging opgevreten wordt Voorzeker, want om zoo iets te schrijven moet men competent zijn in de zaak! GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Dr Is. Bauwens. Verraad Verraad waarschijnlijk, weinig goeds in allen gevalle. En wat staat er ons te doen, spitsbroeders Het verraad te voorkomeu de gespannen strikken door te snijden «de gelegde lagen te vernietigen! galmde het uit vele monden. En ons nidt te laten vangen 1 knorde Daniël. Juist zoo, vrienden, hervatte Iwein, die gewaar werd, dat hij de gemoederen wederom beheerschte en zijn gevoelen zou weten door te drijven Daarom, gordt het wapen aan de heup en weest op het ergste voorbe reid. Iedereen houde een oog in 't zeil en trachte Wil- lem's inzichten achterna te komen. Blijkt het, dat hij eenen aanslag op ons leven smeedt, de oproervaan zal onmiddellijk waaien. Wordt geen verraad aan den dag gebracht, wij trekken naar leperen. De dwingeland schrikke er, als hier, voor onze manhaftigheid en dichte drommen. Daar moet hij buigen of barsten. Wij laten ons door geen glimpige beloften meer om den tuin leiden rechts herstel of oorlog b Hoezee Hoeze6 Wapenbroeders, gij, die voor het vaderland goed en bloed veil hebt, stroomt naar Ieperen, waar Vlaande- rens lot zal beslist worden. Geen strijdgenoot verzake dien heiligen plicht Naar Ieperen En, evenals te Aalst de kreet r Naar Gentin geestvervoering werd aangeheven, doordreunde de machtige galm Naar Ieperen het oude Gravensteen. De vergadering dunde allengskens. Reeds was de avond gevallen. De leider der socialisten te Gent, meester Anseele bekent in eenen brief, in het dagblad der gentsche socialisten medegedeeld, dat Vooruit, waarvan hij de bestierder is, zich met de andere samenwerkende maatschappijen dier stad verstaan heeft om voor de maanden Januari, en Fe bruari den prijs van het brood tot 21 centiemen te doen opslaan. Volgens het hollandsch blad, Recht voor allen, bezit Vooruit genoegzaam bloem aan den lagen prijs van 16 franken tot einde Ja nuari. Bijgevolg, ingezien het groot getal broodeu, dat er gemaakt wordt, doet Vooruit iedere week eene zuivere winst van 2,700 franken, zonder de gewone winsten te tellen, ziedaar dus 2,700 fran ken winst die Vooruit iedere week opstrijkt van de zuurgewonnen penningen zijner leden, meestal werklieden En dan komen die mannen ons spreken van liefde tot den werkman, van opoffering, van verzachting en verbetering van het lot der onge lukkige werklieden. Het zijn doodeenvoudig volks bedriegers en geldschuimers, die men al meer en meer en al beter begint te kennen. Weldra zal hun rijk ten einde zijn. Weg met die valsche vrienden. Tot over een jaar nog mocht men zeggen dat de socialisten van Belgenland hand in hand gingen en grooten vooruitgang maak ten en meer en meer een groot gevaar opleverden voor ons Katholiek Va derland. De liberalen, die de socialisten gemaakt heb ben door hunne goddelooze leerstelsels, werden de eerste slachtoffers van hunne socialistische kinderen in de laatste algemeene kiezingen heb ben de roode volksiuppers bijna overal de liber ralen uit hunne vestingen van 't Walenland bui- tengekegeld. De liberale partij is in onmacht ge vallen en nauwelijks nog vertegenwoordigd in de Kamers en door uitgezongene gazetten, die tegen de- katholieke partij versleten flauwen plaat vertellen. De liberalen hebben eenige jaren verbond ge maakt met de socialisten om de katholieken te dwarsboomen, maar allengskens hebben de so cialisten gewaar geworden dat zij de liberalen meester waren en hebben ze den kop ingeslagen, Nu mogen de verouderde liberalen staan zien naar de werken hunner roode kinderen, wiens vooruitgang zij niet hebben kunnen inhouden en 't zijn alleen de katholieken die eenen dijk kun nen aanleggen om de woede der roodë wateren in bedwang te houden. Tot over eenigen tijd moest men zich. met angst afvragen of het ka tholieke leger het zou kunnen volhouden heb ben tegen de welingerichte en altijd aangroeiende legerbenden van de roode vlag. Gelukkiglijk is de verdeeldheid ontstaan bij de roode kopstukken. De hollandsche socialist Dome- la-Nieuwenhuize had voorzegd op het socialis tische congres van Londen dat de eenheid onder de roode opperhoofden van België niet zou vol houden indien zij voortgingen met het najagen van zetels in de Kamers en andere vetbetaalde postjes. De voorzegging van Domela Nieuwenhuize wordt van dag tot dag meer verwezenlijkt en de scheuring van het roode leger geeft dagelijks hoop dat de katholieke partij over den schrikke- lijken rooden vijand eene schitterende zegepraal zal behalen. Alle weken komen er nieuwe staaltjes uit van twist en tweedracht bij de roode volksverlos sers. De oneenigheid vindt natuurlijk haren oor- spi ong in de afgunst. Al die iet of wat te zeggen heelt bij de socialisten zou willen aan 't schotel ken zitten, dat het verdwaalde volk goedsmoedig vult maar als er te veel lekkers zijn, zou 't pot- jen te gauw uitgelekt zijn. In de laatste dagen zijn er weer verscheidene roode geschiedenissen uitgekomen, die het roode werkvolk moeten stichten over de zelfverlooche ning en de menschlievendheid der roode belo- vers van het luilekkerland. Anseele, die, met de andere uitbuiters van Vooruit, de eerste in Belgenland gestraft is voor overtreding der wet die het loon der werk lieden wil vrijwaren, heeft in den tijd met woede en gedruis in de Kamers uitgevallen tegen de Hjkc dieven, die bijzonderlijk in naamlooze maatschappijen den werkman bestolen. Benoni Van Huffel, eene der bestuurders van Vooruit» van Gent, was niet meer tevreden en daagde ooi uit» voor den tribunaal om de roode maatschappij te dwingen haren bilan te doen ken nen en zijn paart te geven in de winsten. Daarmeê zat c Vooruitjen in nesten, en om zulke voorvallen in 't vervolg te vermijden, gaat Anseele van de Vooruit eene naamlooze maatschappij maken. Ziedaar hoe dat die roode grootspreker nu aanbidt wat hij voorgaande ge brandmerkt had. Dat is eene nieuwe guiten streek van den rooden gentschen koordendanser en kluchtspeler. In de provincie Luik, in eene gemeente waar de socialisten aan't roer zijn, moesten er open bare aanbestedingen gedaan worden voor bouw werken. De twee socialistische schepenen von den niets beter als van 't werk aan eenen onder nemer te verzekeren op voorwaarde dat zij zoo veel per honderd moesten in hunnen zaksteken. In den socialistischen gemeenteraad van Se- iaing, bij Luik, wilden de roode gemeenteraads leden op den rug der burgers met duizende nieuwe en onrechtveerdige belastingen leggen. Dc schepen van financiën kon die onrechtveer- digheid over zijn hert niet krijgen. Het volk, met eenige leden van den raad, begon te tempeesten en te tieren en sloeg, bij het uitgaan, al van een in't gemeentehuis wat onder zijne handen viel. De schepen van financiën moest tusschen 4 gen darmen naai huis geleid worden of anders zou het volk hem eene slechte poets hebben kunnen spelen. Defnet, de roode vertegenwoordiger van Na men, is door een groot deel der socialisten on- weerdig geoordeeld van ze nog langer te verte genwoordigen en met klank en geweld uit het volkshuis gesmeten. Ziedaar eenige der laatste broederlijke trekken van de socialistische familie. Hoe lang zal t volk zich nog door de roode kluchtspelers en uitzuigers laten bij den neus leiden Hoe is het mogelijk, dat er nog werklieden zijn, die in de roode rangen willen treden Werklieden, ziet waar uwe ware belangen ver dedigd wordenblijft getrouw aan Godsdienst en Vaderland vlucht het socialismus als den grootsten vijand van uwe ziel en uwe tijdelijke belangen. Katholiek. Beste Lezers van 't Stemmeken ziehier al het nieuws dat Ki- beladoeken voor U heeft kunnen bij een grabbe len.... i*lgr Van Itonslé, de nieuwge- noemde bis schop van Con go, zal in 't kort de bisschoppelijke wijding ontvangen, niet in de kapel van Scneutveld, maar wel in de hoofdkerk van St-Gudula te Brussel. Tot Sera111 g, tegen Luik, waar dit overgroot fabriek staat van Cocke- rill, ewel, daar is de socialistische meerderheid in den gemeenteraad om zeep... Zekeren Duchesne, schepen, heeft er verklaard, in vollen raad, dat hij met de roode kliek niet meer mee en doet en daarop is Peetje Smeets, de volksvertegenwoordiger, recht ge sprongen en uitgeroepen Ewel, als 't zoo is, lafaard, dan zullen wij allen gelijk ons ontslag geven en de kiezers over uw gedrag laten oordeelen. Meneer Stas van Waver, die 't groot lot van d'expositie heeft gewonnen, zit met^ zijne 90,000 ballekens al in 't zak... Zaterdag verleden heeft hij ze te Brussel geweest opstrijken. De stad van Thuln zal in 't kort met den elektriek verlicht worden, juist gelijk Ninove en tot Dcynzc daar woont er een vrouwken die komt honderd jaar te worden; zij heet Jeannette Dhondt; z'en heeft nooit hare geboortestad verlaten en is nog in volle gezondheid. Getrouwd en heeft ze nooit geweest. lot wapMcIiau de schouwburg Eldorada afgebrand.... De brand ont stond tijdens de vertooning... Drij pompiers zijn in de vlammen omgeko men... Die theaters, die theaters, laatsen van zedebederf en goddeloos- leid ne braven kristene mensch en zet daar zijnen voet niet. De 2 Ja nuari viel madame Francisca Alfieri, 24 jaar oud, wonende te Victoria, in onmacht... en de geneesheer verklaar de dat de vrouw dood was. 's Ande rendaags werd zij gekist en naar de kerk gebracht waar de lijkdienst plaats had... Eenige oogenblikken later hoorde de koster gekerm uit de kist komen, en met de hulp van eenige aanwezigen werd het deksel van de kist opengebroken... Madame Alfieri leefde nog, doch ondanks al de moge lijke zorgen die haar werden toege diend, gaf zij eenige uren later den geest. Tot New-Vork is nu eene biblio theek met leeszaal gesticht voor hl in den; Ze. bevat rëeds 1284 boekwerken.. Wat zullën we nog, al hoorei; DeS Katholieke Sprc- krrshoiid onzerl stad gaat zeer goed vooruit...- Men aanvaardt gedurig nieuwe leden. 4Klie 't woord een weinig machtig is, moet zich bij dezen bond laten aansluiten. Tot AVcI- kenraedt hebben de gendarmen ge nui ende den nacht een mamazelleken geknipt in de kerk, terwijl ze bezig was met de offerblokken open te bre- ken, en of ze zonder complimenten de doos ingedraaid is, en moet ge niet vragen. Onze Donchisten en kun nen de redevoering van den Z. E. H. Kanunnik De Bock, in onze werk- ik m m DOOR SCHANDE. c{&4-d

De Volksstem | 1897 | | pagina 1