REIS ROD DE WERELD. yan naar De verpefling aan Je milicianen. X. man is DE KOOKKUNST. Iets over sprot. i H-'- manskring, maar niet verkroppen ze ligt voort durend op hunne maag te branden en hoe langer dat ze brandt hoe liever wij het hebben. Al de gazetten van Brussel schrijven dat de nieuwe tciiloous telling zal gereed zijn tegen den ien April... Maar gelooft dat ook 1 Indien alles zal in orde zijn tegen't begin van Juni, zal 't zeker al wel zijn Sedert nen dag of tien ro deerde er ne wolf in d'oinstreken van Erezee, zoodat de boerkens er niet meer en durfden uit gaan zonder gewapend te zijn, maar z'hebben kerel gelukkiglijk dijnsdag verleden kunnen afmaken. Zoodat er alles thans in rust en vrede is.. De leden van den Derden Regel zullen in September 1897 een congres houden tot Brussel. Geene eeuw kan beginnen op eenen woensdag, vrijdag en Zondag... Oktober begint altijd op denzelfden dag, gelijk de maand Januari, April den zelfden dag als Juli. Decem ber denzelfden dag als Sep tember, Februari, Maart en November beginnen dezelf den dag der week... Mei, Juni en Augusti beginnen met ver schillende dagen der week... Maar deze regels zijn niet toepasselijk op de schrikkeljaren... Het gewoon jaar begint en eindigt altijd denzelfden dag. Alle twintig jaren kan dezelfde almanak dienen... Welke maanden 30 en welke 31 dagen hebben, kan men zich ge makkelijk door het volgende versje herinneren. Dertig dagen heeft November, April, Juni en September. Februari acht en twintig alleen En de rest dertig en een. Zaterdag morgend tot Vollezecle twee man- nenmenschen waren bezig met eenen boom te kappen, die stond nevens 't huizeken van M. De Muyter... Rond den tienen trekken z'er voor eenige oogenblikken van door om een pijpken 't ontsteken eri middelerwijl ploft de boom naar beneen en valt op 't huis dat we daar vernoem den... Gelukkiglijk zijn er geen menschenlevens te betreuren. De Kamers van Volksvertegen woordigers gaat weerom open op 19 Januari en rond Londerzecl en Boom rodeert er tegen woordig eene dievenbende, aan wiens hoofd een vrouwmensch staat met name Zwarte Griet.... Geenen nacht en passeert er, of er zijn aanran dingen.... Zouden ze die hekske niet kunnen knippen Wie weet of die Zwarte Griet 't fa meus wijf niet en is, waar de katholieken van Aalst reeds twee jaar achter zoeken. Dijnsdag verleden is te Aalst schielijk overleden M. Th. Keppens, den baas uit St-Cecilia, aan St-Mar- tenskerk, een der ieverigste Katholieken van heel 't Land van Aalst... M. Keppens was van 't jaar 1833. Dat zijne ziel in vrede ruste 1 Odie schelmen!... Tot Leunick-St Queiitln is verleden zaterdag het hof met stallingen en heel den boel afgebrand van boer De JongheDe schade wordt berekend op 100,000 fr.,en zeggen dat 't vuur er waarschijnlijk door kwaaddoeners is ingesto ken... Ze presumeeren nen vagebond, die eenige dagen te voren was komen vragen om in de schuur te slapen, die niet en mocht en al vloeken en tieren er van door trok. De gendarmen zijn er achter. Koeragie, vrienden 1 Nog 17 maanden en wij zijn onzen vierden kwijt En a propos van onzen vierden, 't schijnt dat hij voor den moment ziekelijk is wij wenschen uit den grond van ons hert, dat hij binst de dagen dat hij moet binnen blijven, eens eene serieuze mede- tatie doe over al 't geen hij sedert twee, drij jaar in 't land van Aalst verricht heeft en 't vast voor nemen make van zich te biechten en zich te bete ren. Mgr Clari, de nieuwe pauzelijke nuncius voor Frankrijk, is te Parijs over eenige dagen toe gekomen en zijn eerste werk heeft geweest de basi liek van 't H. Hert te Montmartre te gaan bezoe ken. Nemna Zouden ze te Brussel nu heel en gansch zot worden1?... Zoo 't schijnt, zouden de katholieken niet strijden voor den openstaanden senaatzetel van M. Snoy, overleden, en zou M.Van Bunnen door de brusselsche dommekraten als kan didaat worden voorgesteld... Zou er éen katholiek van Brussel of omliggende ooit kunnen stemmen voor ne vent die over twee jaar de katholieke lijst in ons arrondissement kwam bevechten? Neen.... Duizendmaal neen Het nieuw wetsontwerp no pens de burgerwacht of garde-civique is door de middensectie der Kamers gestemd met 6 stem men tegen een, die van M. Heuvelmans, volksver tegenwoordiger van Antwerpen. Och erremen tot Oiguics-AIscaii de nicht van Pie- ter Boimej on komt rond den avond de koeien van haren nonkel bezorgen en zie, in huis gekomen, gt hij op den vloer uitgestrekt, verwurgd door bandieten, die hora zijn geld hadden komen ontste len, maar die nochtans nen bundel aktieën hadden laten liggen, er de weerde waarschijnlijk niet van kennende. Tot Ath en omliggende en spreken ze niet meer als van ne liefhebber van nen nego- ciant, die gaan fluiten is en nen tekort in zijne kas laat van over de 2000 franken... Wa blieft êr u En nu, beste Lezers, den vriendelijken goeden dag, eene hertelijke salewade en tot de naaste week. Kibeladoeken. Ai, ai, hoe wreed toch 1! Tot Kriescrn zes Jufvrouwen, die aan 't schaverdijnen waren op een rivier, schieten allemaal onder 't ijs... Ne kloeke mans kerel, die er niet verre van en stond en wel kon zwemmen, vliegt hun ter hulp hij gelukt er in ze alle zes aan strand te brengen, maar ongelukkiglijk van de zes waren er vijf versmoord en 't ergste van al, de brave man erkende in een der verdronkene zijn eigen kind. Mgr Walraven», de nieuw genoemde hulpbisschop van Doornijk, zal in den loop der maand Februari de bisschoppelijke wijding ont vangen in de kapel van het bisschoppelijk Semi narie. M. Doktor Hielmes, leerling van M Denis, leeraar der hoogeschool van Leuven heeft een serum tegen de longziekte (pneumonie) ontdekt... Deze merkwaardige ontdekking strekt onze katholieke hoogeschool en heel ons land tot eer, M. Buis is vertrokken naar de warme landen en M. De Mot, eerste schepen, is dienst doende burgemeester van Brussel binst zijne afwezigheid. 't Daags voor Kerstdag kwam Keizer Wilbcin van Duitschland eene groen- selvrouw tegen, gezeten op haar karreken, met eenen ezel bespannen... Nauwelijks had de Keizer den ezel stilgehouden of T vrouwken niet wetende wat er gaande was en den Keizer niet kennende, begon op te spelen dat het geen haar en schold...'k Zeg, vrouwken, sprak Zijne Majesteit, zoudt gij geene almoes van mij ant- vaarden en dit vragende stak hij haar een stuk van 5 marken in de hand... Da's goed voor eene keer, was haar antwoord.... Eenige stappen ver der ontmoette zij eenige officiers van 't leger, die vroegen of zij wist tegen wien zij kwam te eken, en hoorende dat het de Keizer was v t ze kar en ezel staan, nam hare blokken h iden en liep de Keizer achterna, die van verre 't spel had afgezien, zich achter nen boom had gedoken en hertelijk moest lachen met de ver- babberatie van 't groenselvrouwkenTot Mespelacre hebben ze tusschen zaterdag en Zondag in de kerk gebroken en al meêgedragen wat maar eenige waarde had, zoodanig dat men naar eene naburige kerk eenen kelk en eene ciborie is moeten gaan halen om te kunnen mis doen en de H. Communie aan de geloovigen uit te deeleD... De schelmen hebben zelfs de overschoone remonsirancie meegenomen, die verschillige dui- zende franken weerd was. Zouden de kerkdie ven, die sedert eenigen tijd hunne ronde hebben gemaakt in 't Walenland, nu naar Vlaanderen zijn afgezakt frankrijk. To Arras, schrikke lijke brand in de bougiefabriek van M. Anselin en Ci#. 200,000 fr. schade; maar alles is verzekerd. Te Maizières, twee menscben van in de tachtig jaren 'smorgends ver moord gevonden den bals toegewurgd met eenen zakdoek. Dielstal is waar schijnlijk de oorzaak dier dubbele moord. Duitschland. In Hamburg loopt iedereen tegenwoordig met heel zijne kleerkas aan, broeken, vesten, calesons slaaplijven, zoo koud is bet er. Als de vriezeinan maar langs ons niet afzakt. Engeland. Te Plymouth is een schip uit Calcutta toegekomen. Onder weg bad het 5 sterfgevallen gehad 3 eugelscbe soldaten en 2 indische ma trozen en er waren nog zieken aan boord. Men telt dat de cholera aan boord is, maar 't zou wel kunnen erger zijn 't is misschien de pest, want het schip komt uit Indië, waar ze tegenwoordig zoo geweldig beerscht. Koningin Victoria beeft 500 pond sterling ingeteekend voor de honger lijdenden in Indië, 't is te zeggen 12,5000 fr. Zoo is 't goed een koning of prins moet de vader zijn van zijn volk en helpen waar nood is. Indië. De bongersnoed neemt nog gedurig toe de helft der bevolking moet door den Staat onderhouden wor den. De pest breidt zich ook op schrik verwekkende wijze uit. Er zijn steden waar de bevolking al de helft uitge storven is. Op dc Philippine. Groote ver betering in den toestand. In de provin cie Loguna zijn de Spanjaards teene- maal meester Te Cavite hebben zij eene bende opstandelingen van 6,000 man achteruitgedreven en dan groote verliezen doen ondergaan. Als bet zoo voortgaat, zal er Spanje nog doorge raken. Uit wraak over de terechtstelling van Pufcal hebben de opstandelingen een ouden overal geachten kloosterling ge dood. Dat is lafheid foei De krijgsraad beeft weerom 7 opstan delingen ter dood veroordeeld. In 't kort zal de raad moeten uitspraak doen over de zaak van 110 gendarmen die naar den vijand hebben willen overloo- pen. Het Staatsblad vau Donderdag bevat een konink lijk besluit van 25 December, waardoor de beta ling van de vergoeding aan de milicianen, in den loop 1896 door de KamerB gestemd geregeld wordt. Wij laten er hier de voornaamste bepalingen van volgen De maandelijksche vergoeding van 30 frank is verschuldigd 1° aan de milicieaneu die voor hun lot opgaan 2" aan de milicianen die vrijwillig diensc genomen hebben 3" aan de vrijwilligers die bij het contigent gerekend worden 4° aan de jongelingen die moeten deel nemen aan de loting en dienst nemen voor een milicietermijn 5° aan den broed r die zijnen broeder vervangt. De vergoeding wordt insgelijks toegestaan aan de manschappen, onder de wapens geroepen in geval van mobilisatie van het leger of in zekere bijzondere gevallen. Voor de vaders des huisgezins wordt de vergoeding vermeerderd met 50 centie men per kind en per dag zonder dat de vermeerde ring hooger moge loopen dan 1 frank per dag. Van de vergoeding worden tweedeelen gemaakt: de eene helft is voor den miliciaau de andere voor zijne ouders, of, indien hij getrouwd is, voor zijne vrouw. Sterft de miliciaan in zijnen dienst, of ten gevolge eener ziekte in zijnen dienst opge daan, dan blijven de ouders of de vrouw die tweede helft der vergoeding trekken voor gansch den tijd van den milicietermijn, alsook de vermeerdering voor de kinderen. De sommen, aan den miliciaan toegekend, wor den in de Spaarkas gestort. Na vier jaar dienst kunnen de milicianen, die trouwen, of een handel of bedrijf beginnen, de hun verschuldigde som geheel of ten deele trekken. Zij kunnen dit ook in geval van nood of van ziekte. Dev sommen toekomend aan de ouders of de vrouw, zullen betaald worden bij middel van man daten, te trekken bij de ontvangers der recht- streeksche belastingen. Armenië. Het schijnt dat er wederom nieuwe moorderijen' ge pleegd zijn te Tre- bizonde. De mo gendheden zouden er met de vuile voeten moeten doorgaan, en den Turk eens duchtig atdrogen, anders zal het niet beteren. Holland. De verschillende volks- vereenigingen te Amsterdam hadden besloten Hare Majesteit de Koningin, op haren kroningsdag een vergulde staatsie-koets aan te bieden. De Konin gin heeft hare ingenomenheid met dit ontwerp betuigd. De inschrijving wordt bepaald op 25 centen. De koets wordt gemaakt door Amsterdamsche werklie den. GEWONNEN BROOD. Laat eenige sneedjes witbrood, zonder korsten en ter dikte van een centimeter, in lauwe melk weeken. Men mag in de melk wat suiker met citroen of vanille mengen. Eenige minuten weeken is vol doende. Laat ze op een stramijn wat uit. zijpen. Intusschen, breekt 6 of 8 eieren, slaat ze goed ondereen met wat zout en suiker. Laat een goed stuk boter smelten in uwe braadpan, giet er een deel der geslagen eieren op tot dat den bodem gansch bedekt zij plaats uwe sneedjes witbrood nevens elkander en giet er het overige deel der eieren over. Laat voort in den oven bakken. Dient ze warm op, met %uiker bestrooid. Moet er gèn vii»- sche sprot zijn Zoo klinkt het dag aan dag sedert verscheidene weken in Oostende. Eu dat vele inwoners dier goede stad dat ronde traanachtige vischje als eene lekkernij beschou wen, getuigt genoeg zaam de alles behalve welriekende dam pen, die schier den geheelen dag door uit kelder en keuken opstijgen. De prijs waartegen dat zeeproduct verkocht wordt, kan dan ook voor nie mand een bezwaar zijn, zich er ons te goed te doen, want voor 25 a 30 centie men kan men er zich eene mand vol van aanschaffen. Nooit werd de sprot zoo overvloedig langs onze kust aangetroffen als dezen winter; nooit hield zij zich hier zoolang op als dit jaar. Gewoonlijk telt het sprotseizoen slechts ettelijke weken dezen winter, dank zij het betrekkelijk zoele weer duurt ze reeds meer dan twee maanden en zoo de vorst nog wat uitblijft, zullen we, voor zich laat aanzien, nog ver scheidene weken in de gelegenheid zijn het blanke zilverkleurig vischje hier levend te koopen. Honderden lieden leggen zich op de vangst van de sprot toe, die bij duizen den dagelijks hier wordt aangevoerd. Een groot gedeelte ervan wordt uitge- leurd, een ander gedeelte wordt tot be mesting van het land of tot voeder van varkens gebruikt, terwijl duizenden, ik zou bijna durven zeggen miljoenen, exemplaren verhuizen naar de zooge- naamde sprotfabriek, onlangs door i eene hollandsche firma hier opgericht, vanwaar zij, na daartoe de noodige toe bereiding te hebben ondergaan, als sardines a l'huile naar Amerika ver zonden borden (CHINA,) door den Ecrwcerden Missionuarls E. E. 23. Hoofdstuk IX. d'Eerste Chinezen.Saigon. In den namiddag, als wij reeds in de Procure teruggekeerd waren, kwam onze goede Commandant Mr Didier ons ver wittigen dat de Natalslechts 's anderendaags zou vertrek ken, zoo dat wij nog eenen nacht aan land mochten overbren gen wij waren er precies niet ontevreden over, integendeel die tijding beviel ons fel, nu konden wij ons nog het eene en het andere aanschaffen dat ons volgens het zeggen van Mr den Procureur later in de Missie van groot nut zou kunnen geweest zijn en 't geen wij ons in Singapour, waar alles te vinden is, gemakkelijk konden bezorgen daarmee wierd het weer avond en 's anderendaags na de H. Mis, viel er aan niet veel anders te denken, dan aan onze terugkomst op den boot, die, zooals men zegde, nog al tamelijk vroeg het anker zou gelicht hebben om 8 ure waren wij op onzen post en weinigen tijd daarna zagen wij van Siugapor dat alleen wat er in onzen geest van gebleven was. Wij bevonden ons hier heel dicht bij den équateur (even nachtslijn) of het er brandend heet was, hoef ik u niet te zeg gen, maar 't zal stillekens aan gaan beteren, van hier af gingen wij immers het Noorden in, gij zult in het vervolg nog zien dat wij het nog zoo koud zullen krijgen dat de winterkleederen van België ons niet genoegzaam zullen kunnen beschutten, maar laat ons niet vooruit loopen, op het punt waar wij ons bevinden, zijn wij ver van op den koude te denken. Wij verlieten Siugapor op eenen zondag (16 Maart). Twee dagen daarna, kwamen wij aan de kaap van den H. Jacobus, die juist van de rivier ligt, die naar Saigon leidt, wij moesten hier eenige uren het hoog water alwachten wij verloren er niets bij, want de plaats waar wij stilhielden, was zoo schoon dat zij verdiende van eenigen tijd het voorwerp onzer bewon dering te wezen. Wij bevonden ons voor eene aaneenschake ling van hooge en statige bergen met Cocosboomen en ander schoon gewas beplantdaarbij de ligging van die bergen was allerschoonstmet zulkdanige prachtigheden voor onze oogen vervlogen de uren gelijk als minuten immers, toen men bet signaal van 't vertrek gaf, waren wij verwonderd dat de tijd reeds gekomen was, wij scheidden allen met tegenzin van die door de natuur bevoorrechte plaats. Weldra waren wij de rivier in en kort daarna (dijnsdag 18) rond 5 ure kwamen wij in Saigon aan, eene stad van Cochinchina. M1' de Procureur was weldra bij ons, om ons te komen ver zoeken van mat hem tot bij de Missionnarissen dier streek te gaan vernachten, wij maakten maar geene moeilijkheden en namen zijn vriendelijk verzoek maar seffens aan eenige oogenblikken daarna bevonden wij ons in 't gelschap van een tiental Missionarissen die ons met dezelfde genegenheid en vriendschap onthaalden alsof wij hunne eigene Confraters ge weest waren en leden van een en dezelfde Congregatie. In Saigon even als in Singapour behoort de Missie aan de bui- tenlandsche Missiën van Parijs Missions Etrangères). Aangezien het bij onze aankomst alhier reeds donker wierd, was de nacht weldra daar, met de tijd om zich ter ruste te begeven als wij dus een vrolijk praatje met onze vriendelijke waarden gevoerd hadden, wees men ons onze kamers aan, waar wij een bed aantroffen in evenredigheid met de land streek waar wij ons bevonden hier is het onmogelijk van op eene matras te slapen, 't is er jaarin jaaruit altijd even heet, (Zomer en winter zijn daar niet bekend als bij naam). De bed- dens aldaar bestaan uit eene mat van biczen gemaakt die opengespannen in een ledekant van hout vast gemaakt is, op de plaats waar bij ons de matras ligt, men rust daar heel wel op, zonder veel te lijden van de heette. Daar de Natal hier in deze have al den voorraad voor het leger van den Tongkijn moest aflossen, moest hij drie da gen stil blijven, wij hadden dus meer dan tijd genoeg om met deze gewesten kennis te maken. 216 Bij het verlaten der zaal, bowolkte schielijk Iwein's gelaat hij dacht aan Lauretta.... Vreesde hij eenig gevaar voor zijne bruid Helaas waar vlucht gij heen, verdoolden wendt den steven, Keert weer, naar de oorden weer, voor 't gapend graf begeven! Tollens, Overwintering op Nova Zembïa Onzinnigen, ontsluit uwe oogen Ziet voor u, kent zijn wraak en beeft 1 Bilderdijk, De moord van den hertog van Enghien. Wat vreest gij voor verraad Bilderdijk, Het wiel van Heusden. En Lauretta's vlucht? Terwijl de vergadering te Gent ten einde liep, was er, bij het grauwen van den avond, een groot gehaast en gejacht op den buitenhoi van Iweins kasteel. Lijfeigenen en oorlogslieden snelden er vlijtig heen en weer om met de voorbereidsels van de ontworpen reis klaar te raken. Ofschoon, in die woelige jaren, tochten bij nacht en on tijden niet ongewoon waren, baarde nochtans deze reis groote opschudding onder het krijgsvolk en vroeg menigeen zich diepdenkend af wat de burchtheer er meê ten doel had. Veertig paarden stonden aireede, getoomd en gezadeld, van ongeduld te trappelen nevens hunne geharnaste ruiters. Onverpoosd werden andere strijdrossen in gereedheid ge bracht. Het werd donker. Men ontstak eenige toortsen. Walter bulderde zijne bevelen uit. Middelerwijl vloog hem eene booze gedachte door het hooid. Indien ik, zoo sprak hij bij zichzelven na den aanslag met eene

De Volksstem | 1897 | | pagina 2