Reis van Hoistafle naar Mongolië REIS ROND RE WERELD. KERKELIJK NIEUWS. putten De Daensisten klagen in d'aarde. RH bus als geldafpersers durft voordragen, die waar schijnlijk hunnen rug naar Ons Heer gekeerd heb bendan gelijkt men nog al aan die heeren, die vermaand en berispt door bisscbop en paus, aan de zaken zoo eenen behendigen draai weten te geven, dat de leugentaal voor waarheid voorgehou den wordt. Om te eindigen, een kleine raad aan M. P. Daens Brave man, herlees een beetje het Evan gelie, of liever lees het voor den eersten keer ge loof mij, het is broodnoodig, want gij hebt het schrikkelijk vergeten, of misschien nooit geweten. Gij zult dan mogen uwen mond open doen, en van christenc democratie spreken. Een professor der H. Schriftuur. Beste Lezers, Kibela- doeken is hier nog ne keer weer om U al 't nieuws te vertellen dat er zoo al bin nen en buiten de wereld is voorgevallenTe Liva- uiadi, in Ierland, is een madammeken gestorven in den gezegenden ouderdom van no jaar.Tot Schoo ien zijn dieven in de kerk gebroken en hebben er om eene weerde van rond de 10,000 fr. gestolen z'hadden eerst de deur van de sakristij trachten iii te loopen, maar hierin niet lukkende, zijn ze om eene leer gegaan, zijn op 't dak geklommen en zijn langs daar in de kerk geraakt. Och er- emen Te Virion ne kuipersgast trok in de brouwerij Bodson den zolder op met eenige bui zen, die hij er moest gaan wegleggen, en in den donkeren beneengedonderd in ne ketel met ko kende water.De man is heel en gansch ver brand... Eren blijft geen spierken hoop over van hem te redden en 't ergste van al, 't is ne vader van 8 kinderen waarvan 't oudste 15 jaar is. Vrienden, goe nieuws!!... Sedert eenige weken heeft ons Stemmeken zijne intrede ge daan in de schoone en brave parochie van 3\c- dci*bi'»kcl... Wij hadden er reeds eenige abon- nenten, maar nu is het met gansche pakken dat ons blad er naar toe gezonden wordt en heel in 't kort moet De Werkman die gedoem de gazet, er verdwijnen, willen of niet... Dat staat vast, en daartegen en zal er niet te doen zijn... Dat z'er zich op Chipka van nu af al maar in troosten De werkstaking in de wolfabriek van Hobokeit is geëindigd. Ne stalknecht uit 't hof, die weduwenaar was gebleven met twee jongens en twee dochterkens, komt te sterven en prinses Clementine heeft aanstonds de twee meisjes op hare kosten in een groot pensi- onnaat gedaan van Brussel... Moet ge daarvoor nu toch geen gouden hert hebben Tot Qua- regnon. waar de socialisten den baas spelen op 't stadhuis, daar en brandt er geen koolken vuur in de gemeentescholen... Dat ze dat eens in volle Kamers onder den neus vrij ven van meester Ro ger, die daar dienstdoende burgemeester is en hem vragen of zijne volksliefde wel bestaat in de arme schoolkinderen te laten vervriezen Verledene week is tot Hazebroeck, in Frank rijk, den bol afgedaan zekere Vanyngelandt, ver oordeeld om de meid van den E. H. Pastoor van Oudezeele vermoord te hebben... Juist vooraleer hij ging onthoofd worden, zei hij nog in 't pu bliek aan zijnen biechtvader, dat hij onplichtig was en dat hij de misdaad door eenen anderen bedreven, ging uitboeten... Zou het de eerste maal zijn dat de menschelijke justicie mis is ge weest Hoe spijtig toch Donderdag 21 dezer moest M. Molhaut van Waasten zijnen hon dersten verjaardag vie ren en den 12 Januari is den brave man ge storven. Te begin nen van den 1 Mei zal de nieuwe wijzerplaat van 24 uren in al de statiën van onzen Bel- gique aangenomen worden op bevel van Minister Vandenpeereboom... Wij zijn kurieus om dat spel eerst in gang te zien. -Zaterdag is onze prins Albrecht naar Antwerpen getrokken om er een der grootste zeeschepen te gaan inspektee- ren die er bestaan... De Barbarossa was 't. een schip dat toebehoort aan eene duitrche sociëteit. De toekomende zittijd der Kamers zal eindigen met 't einde der maand Mei ter ge legenheid van de wereldtentoonstelling van Brussel. Hoe troostend toch Sedert 15 maanden hebben er zich in Engeland rond de 15000 protestanten tot het Katholiek geloof be keerd De Kardinaal aartsbisschop van West minster heeft het zelf aan Z. H. den Paus ge schreven. Zondag verleden moest onze vierden eene meeting geven in eene liberale herberg, in een «lanskot tot Boem, maar sedert vrijdag had hij laten weten dat hij niet en kon komen, dat hij ziekelijk was. Dcftaet, de socialistische volksvertegenwoordiger van Namen zal ophou den van deel te maken van den gemeenteraad van St-Gillis in mei aanstaande. Madame L... van Sottegcm was Zondag naar Brussel gegaan en werd op de Kiekenmerkt omverre reden door eene voiture voorbijgangers namen haar op en bestatigden dat haren linkerarm ge broken was. Tot .\cw-Vort is er brand ont staan in een weezenhuis.... 15 meisjes verbrand en 9 geblesseerd. Tot hiertoe is de winter zacht't Is wat anders dan in 1890 dien strengen winter zal men niet gauw vergeten. De liefhebbers van 't schaverdijnen klagen dat ze hun geliefkoosd spel aan den kant moeten laten. Dat ze maar niet te hard roe pen, want het kan nog vriezen dat de kasseisteenen uit den grond komen. In alle geval, de dagen beginnen toch al te lengen 's avonds wordt ge het al goed gewaar. Wij ho pen dat we geen strengen vorst meer zullen krij gen, want een strenge winter brengt toch zoo veel armoede meê Hoevele menschen en heb ben dan geen werk, geen eten 1... Hoe weinigen weten in den zomer iets te sparen voor den win ter. 't Is bij velen mei 't trommelken gewonnen en met 't fluitje verteerd. Dat zulke menschen in nood zijn, is hunne schuld. Daarom nochtans en mo gen wij den armen niet verstooten en vergeten... Aanzien wii slechts hunne groote armoede, hunne droevige ellende en reiken wij hem eene liefda- dadige hand toe... Wat wij aan de armen geven is aan God geleend. Droef nieuws uit Lissa bon Onze oude kabinetoverste M. de Bur- let die er ziek ligt... De mensch en heeft maar eene wankelbare gezondheid, en moest hij het laten zitten, het zou ons geenzins verwonderen. De zot roemt op zijn eigen krachtde wijze steunt op 's Hemels macht. Vrijdag verleden zijn er vier personen op eenen dag tot Brussel zinneloos geworden. Over eenige dagen vierde de achtbare Senator Ectors tot Brussel zijnen jubilé van 25 jaar notaris... Aan 't banket dat hij ter dier gelegenheid vrienden en kennissen aanbood, waren drij bisschoppen tegenwoordig, te weten, de kardinaal Aartsbisschop van Meche- len, Mgr Van Ronslé, bisschop van Congo en Mgr Emmanuel, Aartsbisschop van Agra. Mgr Clarl, nuntius te Parijs, is zaterdag ontvangen geweest door Felix Faure en heeft zijne pauzelijke brieven aan den president der repu bliek overhandigd. De kiezers van het arrondissement Brussel zullen te stemmen hebben voor ne nieuwen senator op Zondag 14 februari. De moeder van den oud president der fransche Republiek, Madame Car- not, ligt op 't sterven en den Czar van Rusland is ook aant kwanselen De russische gazetten zeggen wel dat het geen erg en is, maar waarom spre ken ze dan van hem te doen eene operatie onderstaan in 't hoofd 't Is doktor Bergmann van Berlijn, die d'operatie zal doen. Over eenige dagen heeft er hem uc jongeling van 16 jaar gengageerd in het I2de linieregiment, en raadt eens hoe lang dit ventjen is Ne meteren 93 cen timeters... Wat gaat dat voor ne groo- ten duivel worden als hij blijft groeien tot op zijn twintig jaar Ongeloof lijk, maar toch waar, zelle, vrienden... Ne zekeren Gnlibcut. van rond Mila- nen, deed een verken dood, dat hij tot Rodez had gekocht en weet ge wat hij in de maag van de beest vond Een metalen doosje, waarin twee bankbrieven staken van 1000 fr. elk moest ieder boerken bij 't slach ten van een verken zoo ne vond doen, de boerenstand waar voorzeker weldra gered, Kibeladoeken. Frankrijk Dat is nu de moeite weerd zie Te Lyons heeft de rechtbank burggraaf d'Hugues (CHINA,) d«or den Ëerwccrden Mlssiouuarig Dat zal geholpen en heb ben, zie In den zomer van 1833 kregen de soldaten van het Turks leger witte linnen broeken. Maar ais zij die ook gedurende den winter moesten dragen en de winter was zeer streng klaagden de soldaten bitterlijk. Èn weet ge wat het ministerie deed Het liet de broeken blauw verwen en zoo kregen de sol daten ze terug. In zijn nummer van Zondaj verleden geeft 't Land van Aalst eenen hevigen artikel tegen de E. H. geestelijken omdat zij sedert een jaar twee drij hem geene kalanditie niet meer en verschaffen voor druk en boekwer ken, gazetten, enz.... 't Land klaagt geweldig.. En nochtans in den Werkman van dezelfde week staat er te lezen Veel werk op Chipka die iets te verwachten heeft, patiencielieve Confraters Wie knoopt dat aaneen Goeie moed vrienden, nog 16 maanden en wij ïijn onze vieeden kwijt De oudste inwoner van Wcencn, Mauritz Kolm, heeft woensdag verleden zijn noen verjaardag gevierd. Kolm werd in 1787 te Franenkirchen in Hongariê gebo ren en was slager van beroep. Op zijn 67° jaar trouwde hij voor de tweede maal. Hij is nog flink en helder van hoofd, alleen zijn oogen en zijne beenen zijn niet allerbest meer... De oude heer herinnert zich nog zeer goed vele gedenkwaar dige épisoden uit het begin dezer eeuw toen Oos tenrijk oorlog voerde tegen Napoleon. Over eenige dagen gaf Le Petit Bleu eene libe rale gazet van Brussel, een artikel waarin onze vierde man hevig werd aangevallen, en waarin er aardige dingen van hem werden ge zegdVoor zooveel wij weten en is er tegen dien artikel geene terechtwijzing gezonden.. Zou het dan toch waar zijn al wat dien artikel bevat Zaterdag verleden is er te Toulon nen belgische gevangene getrouwd met eene kleermaakster hij werd naar 't stadhuis gedaan tusschen twee gendarmen en eens 't huwelijk voltrokken moest hij zijn vrouwken verlaten en weerom de kas in. Is 't nu toch geen einde van wereld In den staat van Nebraska, in Noord-Ameri- ka, branden de menschen nu graan in plaats van hout of kolen omdat het daar tegen woordig de goedkoopste brand stof is.... En zeggen, dat er thans in Indiê zulke geweldige hongersnood is, dat er daar in dit overgroot land geen zaksken tarwe te vinden is. Verleden vrijdag op de jaarmarkt van Saïgon. E. E. 3. Hoofdstuk X. Melaatschen. Liefdadigheid. Clncy stonden er omtrent 1000 peerden en 700 hoornbeesten.... 't Zijn weerom de Duitschmans die met 't grootste getal peerden zijn opgetrok ken, Tot Haniieschc stierf er over drij jaar ne schrijnwerker, die zijne eigene doodkist had gemaakt.... Ge zult mij zeggen, daar en is niets aardig aan.... Neen, maar 't geen kurieuser is, 't is dat zijne vrouw, die met hare dochter sedert naar Lavoir was gaan wonen en dezer dagen overleed, voor hare dood verklaarde dat hare doodkist in haar oud huis van Hannesche was blijven staan.... Ge ziet van hier, hoe die huurlingen opkeken als die kist kwamen halen, waarop een papierken was vastgehecht aandui- j dende dat de kist reeds gemaakt was sedert acht j jaar.... Moeten wij nu toch niet bekennen dat j sommige menschen te veel vooruitzicht hebben veroordeeld omdat hij eene flambeeuw in dè processie gedragen heeft. Had hij zoowel met de roode vaan der socialis ten door de stad gewandeld, zij hadden hem gedecoreerd. Helaas Frankrijk, dat schoon land, is diep gevallen Een schip, met 4500 vaten petrool geladen, dat tegen Bordeaux op anker lag, is in brand geraakt, op drij uren tijds was alles verteerd. Engclscli-Iiidie. De Pest, de schrikkelijke pest breidt meer en meer hare verwoestingen uit. Vrijdag stier ven te Bombay 223 menschen velen worden als neergebliksemd. De helft van de bevolking is de stad ontvlucht. Heel de handel ligt stil. Magazijnen, scholen, tribunalen alles is gesloten. Er heerscht eene ongelooflijken angst on der 't volk. Mot oogenblikken liggen de straten vol lijken, de inwoners weigeren de dooden weg te voeren uit vrees vooi besmitting. Het zjjn bijzonderlijk de kinderen en de Mahometanen die door de ziekte aangetast worden. De rede daarvan is hunne afschuwelijke vuiligheid in huis houden en kleeding. Dat iedereen het wel ontboude, de propreteit bewaart ons van vele ziekten. Een wonder dingende Parsis hebben de gewoonte hunne lijken op den zooge- naamden Toren der Stilte te dragen, waar de roofvogels ze komen verscheu ren maar sedert die ziekte, laten de gieren de doode lichamen der pestlijders onaangeroerd liggen, en zouden er onder die kerels ook doktoors zijn, die zulke spijzen afraden en verbieden Cuba. Sedert 't begin van den opstand hebben de Spanjaards 180 doo den gehad en 450 gekwetsten de op roerlingen 7.100 dooden. Daarbij werden 170 hunner krijgsge vangen genomen, 400 uit het land ver voerd en 2000 aangehouden. DAGWIJZER Zondag, 24 Januari. H. Titno- theus, bisschop en martelaar. Maandag, 25. Sint Paulus' be keering. Dinsdag, 26. H. Polycarpus, bis schop en martelaar. Woensdag, 27. H. Joannes Chry- sostomus. Dondeedag, 28. H. Julianus. Veijdag, 29. H. Franciscus van Sales, bisschop. Bij ons bestaat het werk van Sint-Franciscus van Sales dat aalmoezen inzamelt tot onderhout der werken van het bisdom, bijzonder lijk de katholieke scholen. Niets iu de wereld is zoo belangrijk als eene goede school. Eene goede school vormt goede kinders, goede kinders worden goede burgers, goede burgers maken een goe den staat uit. Zatebdag, 30. H. Aldegonde, maagd en abdis, vereerd te Mespelaere Onze eerste bezoeken waren voor de Europeesche stad, waarin wij ons bevonden, en gelijk het billijk was, gingen wij eerst en vooral bij Monseigneur Colombert, bisschop dier streek, onze groetenissen aanbieden, die ons met dezelfde goedheid omringde als zijne Missionarissen nevens het bis schoppelijk paleis, ('t is een oprecht paleis) bewondert men eene groote Europeesche Kerk, wiens luister en pracht ge noegzaam toonen dat zij, even als de residentie van Monseig neur, uit de enge beurs van den Missionnaris niet is gebouwd; men heeft ze aan het iransch gouvernement te danken voor de Catkedraal alleen is er een millioen uitgegeven, oordeelt daaruit over hare schoonheid 't is waarlijk spijtig dat men de vensters niet wat grooter gemaakt heeft, binnen ziet men er bijna niet. Maar laat ons onze bezoeken voortzetten of wij geraken er nog niet door. In den namiddag begaven wij ons nog naar de verschilligo gestichten die de Zusters van den H. Paulus van Chartres in Saïgon'bezitten. Vooreerst kwamen wij in hun hospitaal waar wij alle plagen, alle mogelijke ziekten vertegenwoordigd zagen, nogtans 't geen dat wij buiten al de andere kwalen afschuwe lijk en walgend vonden, dit was de melaatschheid. Wij vonden in de zaal van de melaatschen, waar vooreerst een reuk heerschte die alles buiten aangenaam was, wij von den daar menschen die aan geene menschen meer geleken hier ziet men er eene wiens beenen en armen door die wreede ziekte aangetast zijn en die reeds opvolgentlijk zijne teenen en vingeren, zijne voeten en banden heeft zien afvallen en nu ook zijne armen en beenen stuksken voor stuksken voelt ver dwijnen met de verzekerheid dat zijne kwaal vroeg of laat zal inslaan en hem alsdan tot het graf brengen daar bemerkten wij er nog een anderen, wiens hoofd bijzonderlijk is aange rand, zijne ooren zijn verdwenen en reeds heeft zijne droevige kwaal een deel van zijnen neus met het vleesch dat de oogen omgeeft, weggenomen zijn wezen is een levend afbeeldsel van de dood zelve, en toch het leven is er nog in, een leven van ellende en wreed lijden dat met nog eene wreedere dood zal eindigen maar och arme I ziet daar op dat klein beddeken een onnoozel wichtje beweegloos neêrliggen het is pas eenige dagen oud en reeds is zijn klein lichaam de zetel van onuit- ekbare pijnen en ellenden van den kop tot de teenen is het slechts ééne wonde die van dag tot dag in diepte aanwint en de pijnlijkste zuchten aan dat klein schaapken ontrukt. Dit zijn nu drie voorbeelden die ik aanhaal, maar er is zoo eene gansche zaal vol van die ongelukkigen die van iedereen verlaten en verstooten, hier bij die goede en heldhaftige zus ters eenen prinselijken oppas genieten. O heilig Geloof 0 alvermogende Godsdienst I Gij alleen I gij zijt in staat van zulkdanige zelfsopofferingen in te boeze men Met een opgezwollen en bekrompen gemoed verlieten wij die plaats van ljjden, uit ganscher harte wenschende dat de Heer toch een weinig verzachting van pijnen en smarten aan die droevige slachtoffers zou verleend hebben. Van het hospitaal gingen wij over tot de gestichten der heilige Kindschheid, en vooreerst bij de jongens komende, zagen wij ze allen in het werk verslonden of druk aan ti#? leeren van den eenen of den andereu stiel die hun later een bestaanmiddel moest verzekeren ziet hoe properkens dat zij allen aangedaan zijn en bemerkt met wat order zij zich van hunne taak kwijten 't en is niet te verwonderen, want hunne verzorgsters zijn engelen in de gedaante van menschen en dan nog engelen van de volstrekste zelfverloochening. En zeggen dat die kinderen, die nu zoo gelukkig hunne dagen slijten, zoovele verworpelingen van ontaarde ouders zijn, die vroeger verstooten in den uitersten en diepsten nood, door de Christelijke milddadigheid wierden opgenomen en nu Congregatie der jfongelingei ae 24 Januari. Feestdag der 'en. Zon- o 24"Januari, Feestdag der H. Fami lie. Algemeene Communie in de Kapel derEerw. Damen Molenstraat. Do H. Mis om 6 1/2 ure. Vollen aflaat. Geen vergadering om 11 ure. HOC Olld, ingeworteld., pijnlijk uwen hoest weze, toch kunt gij hem op wee dagen tijds genezen, met de yoor- reffelijke Waltherypastil te gebruiken. Wat spoed, Walter Ieder oogenblik kan Boude- wijn ons verrassen... In het woud rijden wij man voor man. De gauzenorde die stomme ganzen gaan zoo te paard den dood te gemoet. Hihi Gij, Disdeer, rijdt, eene fakkel in de hand, vooraan en ik verlicht de laatste groepen. Ik plaats me onmid dellijk vóór Boudewijn en de jonkver, die den stoet sluiten. Met deze schikking maakte ik Ivo bekend. Hoe onvoorzichtig, Walter 1 Kon ik anders handelen Hoe wilt ge, dat Rambolds huurlingen ons het leven sparen, indien zij ons niet herken nen Ivo gaf zijn eerewoord, dat we gaaf en ongeschon den uit den slag komen. Ivo's eerewoord Een vos verliest wel zijne haren, maar zijne streken niet, spotte Disdeer Nu, om het even, gezwind naar de stallen Aan 't werk Albrecht, die de booswichten allengskens was gena derd en van hun gesprek eenige onbeduidende woorden opving, kon zich intijds uit de voeten niet maken. Disdeer botste tegen den verminkten krijgsman, die struikelde en op Walter viel. De ijselijkste vloeken vlogen Albrecht naar het hoofd, toen de deugnieten hem herkenden. Gij verachtelijke spioen, tierde Disdeerik zal u het verklikken wel verleeren en gaf den weerloozen oude eene duchtige oorveeg. Wij zullen later morde Walter en vatte den luisteiaar bij den kraag onze rekening vereffenen. Gij ijzebijter Albrecht woedde en riep Een paar schavuiten zijt wien de galg de oogen uit ziet En gij ziet er uit als de gele nijd schold Walter. Ik zal u beiden doen hangen u Daar is wel wachten, maar geen vasten naar, lachte Disdeer. ge,

De Volksstem | 1897 | | pagina 2