■^rni. IWEIN VAN AALST. Tmlpp tegen fle Arraenianen. I 3' JAAR If 108. ZATERDAG 50 JANUARI! 897. I Pensioenkas voor oude werklieden. Dr Is. Bauwens. SLECHTE TIJD. Partij zonder geloof. ONZE VOLKSKAMER. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief- wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk ■werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. 1 I Indien wij ons uitsluitend op het gebied der grondbeginselen plaatsen, is de staat geenszins verplicht voor den kost van den werkman op diens ouden dag te zorgen, evenmin als hij ver plicht is den werkman in den winter van overjas en warm deksel te voorzien. Doch ingezien er geene wet ten en inrichtingen bestaan die arbeid en arbeidsloon zouden moeten regelen, en de werk lieden niet spaarzaam genoeg zijn om hun geld op intrest te plaatsen, wanneer het hun mogelijk is, rust de stichting der pensioenkas natuurlijk op den staat. Maar alswanneer de tijdsomstandigheden eenmaal zullen veranderd zijn, zal de staat zich hoegenaamd niet meer om de pensioenkas moeten bekommeren zijne taak zal zich uitsluitend bij het hooge toezicht bepalen. Het nadere bestuur dezer inrichting zal dan aan al de verschillige vakvereenigingen toekomen. De pensioenkas zal dus zoodanig moeten ingericht wor den, dat zij langzamerhand in de vakvereeniging ingelijfd kunne worden. Van waar komt den werkman zijn recht nu op het pensioen Is het van wege zijne hoedanigheid als burger Geenszins, maar wel van wege zijnen arbeid, van den arbeid welken zijne handen verrichtten, in den tijd dat God hem daartoe moed en sterkte schonk. Deze arbeid verdiende een loonen dat loon moest toerei kend zijn voor het onderhoud des eerlijken en spaarzanten werkmansja, deze moest zelfs een gedeelte ervan kunnen op zij leggen, om in de noodwendigheden van den ouden dag te voorzien. Op den staat rustte da plicht om door wetten en instellin gen te voorkomen dat 'net dagloon dusdanig verminderde, dat het ontoereikend werd om aan bovengemelde vereischen te beantwoorden. De Staat moest ook door zijne wetten zorg dragen, dat GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Heb dank voor uwe waarschuwing zij is evenwel overbodig. Disdeer, nader U ook wil Mher Iwein een blijk van vertrouwen geven. De geroepen aartsdeugniet kwam naast Mher Boude- wijn staan. Vrienden, zeide de Bottelierhier verbleef eene jonkver van hoogadellijke afkomst.. Ge liet ze, voor eenige dagen, de stad in rijden, Walter. Ik herinner mij inderdaad, dat eene vrouw door de Dendermondsche poort reed, verzeld door eenige rui ters... Hoordet ge van haar spreken, Disdeer? Neen, Mher Jjoudewijn. Zaagt ge ze reeds. Evenmin. Dat getuigt, Walter, hoe wel ge kunt zien, hoo- ren en zwijgen. Zulks blijft voorwaar niet ongemerkt. Nu, vrienden, weet, dat de jonkver de doorluchtige dochter is van den machtigen Dirk van Elzaten Dirk's dochter 1 riep Disdeer verbaasd uit. die, eenige dagen geleden, gedurende den sneeuw storm, den burcht verliet.. Was dat graaf Dirk v vroeg Walter verstomd. Meer nog die jonkver, de weledelgeboren Lauretta, is Iwein's bruid geworden. Uw heer en meester wil dat zij, veiligheidshalve, Aalst ontvluchte, terwijl hij te Gent de rechten der Vlamingen verdedigt. Bij zijn vertrek, herinnerde hij mij hoe het verraad alom loert, zich in hinderlaag legt en onverhoeds treft... Daarom, zouden enkel mannen van ongekreukte trouw aan dezen tocht een te lange en zware arbeid geen nadceligen in vloed op den arbeider uitoefende, geene zedelijke ontaarding bij hem teweegbracht en zoodoende eene klas van werklieden deed ontstaan die zorg loos dagin daguit leefden. Maar aan dezen plicht is de Staat, ten minste gedeeltelijk ongetrouw geweest. Daarom moet hij nu zijne wetten veranderen, en hunne volmaaktheid verbeteren zulks moet bijzonderlijk geschieden door het inrichten van pensioenkassen voor werklieden. Onze lezers weten, dat onlangs de heer Nys- sens, minister van den arbeid, beloofd heeft bin nen kort eene pensioenkas voor de werklieden tot stand te brengen. De naam van den minister, die zulke gunst aan de werklieden zal geschonken hebben, zal door velen gezegend worden. Jefken. Slechte tijd slechte affai- rens! Alles gaat om het slechste! Dat is het eerste en het laatste wat men tegenwoordig hoort. Zeker, de nijverheid doorstaat een hevige krisis, de handel wordt gedruktde konkurrentie is groot, de winsten dikwijls te klein. Maar wat doen ook de mees ten van hunnentwege om dien slechten staat van zaken wat te verhelpen voor wat hen persoonlijk aangaat Niets In het geheel niets Integendeel Den dag van heden wordt er honderdmaal meer jenever gedronken dan vroeger, dat weet en ziet iedereen. De volkstheaters zitten vol. De bals zijn druk bezocht. Geen kleed is schoon, goed of duur genoeg, alles volgens de mode. De groote menschen snoepen als kleine kin deren. Van sparen is er natuurlijk geen spraakin éen woord, de dag van vandaag moet alles op. Onze oudjes wisten het beter. Dan ook waren de tijden in het geheel zoo goed niet als velen denken Dikwijls oorlog. Alles veel duurder. Dan werd er geklaagd zoowel als tegenwoor dig, want het is nooit op zijn beste geweest. Dan ook werd er plezier gemaaktmaar men stelde de tering naar nering, dat is te zeggen Men regelde de uitgaven vol gens de inkomsten en zelfs hield men nog wat over. Men spaarde wat tegen ziekte, tegen den ou den dag, tegen tegenspoed, of voor de kinderen. Tegenwoordig is de tering niet meer volgens de neringden dag van vandaag verteert men meer dan men kan of magmen spaart ook niet meer en dit is zeer dikwijls de reden van vele klachten, van veel miseries, van veel armoede. De Turken die in 1053 Mahometanen of volge lingen van Mahomet ge worden zijn, hebben zich ten alle tijde hevige ver volgers der katholieken getoond. Eeuwen lang nebben zij getracht in Europa in te vallen om daar de christene bescha- ving met het christen geloof weg te rukken. Hongarie, Bohemen, maar bijzonderlijk Polen, hebben altijd aan die invallen weerstand geboden en alzoo Europa verlost van de mahometaansche dwingelandij. De hevige geest van vervolging der Turken ten opzichte van 't katholiek geloof, is sedert eenigen tijd weêr uitgeborsten in het Europeesch en Aziatisch Turkije en gericht tegen de Arme- nianen, die vooral handel drijven in de streek. De dagbladen hebben ons schrikkelijke too- neelen verteld van de slachtingen en moordena- rijen der Armenianen. Gansche dorpen werden uit gemoord zonder kinderen en grijsaards te sparen. Het getal der vermoorden is niet te tellen, even min als het getal dergenen die van honger omge komen zijn na in de bergen voor de komst der moordenaars gevlucht te zijn. Duizenden Armenianen moeten nu land en goed verlaten en een armtierig bestaan gaan zoeken in vreemde streken. De schrikkelijkste moordtooneelen zijn zelfs voorgevallen in de hoofdstad van Turkye, te Constantinopel. Daar nochtans zijn de verschilli ge groote mogendheden door hunne afgezanten vertegenwoordigd maar deze hebben zich ver genoegd met gedurig in onderhandeling te zijn, terwijl de Turk tot onder hunne oogen zijne slachtoffers in de straten der hoofdstad afmaak te. De groote Gladstone, oud-minister van Enge land, heeft in openbare meetingen, waaraan dui zenden Engelsmans tegenwoordig waren, ver klaard dat de vervolging in Turkye eene schande is voor Engeland en voor de andere groote lan den van Europa, die niet verroeren om den Turk stilte leggen en naar werken te straffen; hij heeft gezegd dat die vervolging de grootste maatschappe lijke misdaad is der 19Ao eeuw. Sedert eenige dagen heeft men uit Rusland ge meld, dat men daar zou van zin zijn Turkye als natie af te schaffen en het land onder verschillige mogendheden van Europa te verdeelen. Dat nieuws zal waarschijnlijk niet verwezent- lijkt worden, maar het ware maar rechtveerdig aan Turkije, dat niet meer bekwaam is vreedza me burgers tegen het zweerd der moordenaars te bevrijden, zijne macht te ontnemen en dat ont zielde koningrijk of gelijk men zegt de oude man van Europa aan andere landen te verbinden. Om een gedacht te geven over de schriktoo- neelen der vervolging, die door de politie en het leger ondersteund en aangevuurd wordt, is de volgende geschiedenis voldoende. In eene der grootste straten van Constantino- pelen woonde een rijke armeniaansche bankier. Om 8 uren van den morgend wordt op 't on verwachts zijn huis door Turken omsingeld gansch het huishouden werd vermoord uitgeno men een knecht, die langs de goot van het dak heeft kunnen vluchten. Daarna begonnen de schurken kassen en meubelen open te breken om te eindigen met de brandkas, die zij met ge weld deden springen. Daar zagen zij eenen hoop goudstukken die zij verdeelden. Als de moorderij en dieverij voltrokken was kwam er eene brigade gendarmen, die schenen de moordenaars te wil len aanhouden maar eene van de dieven vulde den hoed van den brigadier met goudstukken die op staanden voet gebood aan de gendarmen de dieven los te laten, die hunne geweldenarijen op andere plaatsen gingen voortzetten. Ziedaar de schandige handeling der Turksche politie, die de vervolging zoo wel in 't openbaar als in 't geheim onderhoudt en aanhitst. Die moordtooneelen herinneren min of meer de schrikkelijkheden der fransche Revolutie en doen denken aan de vervolgingen die de socialis ten aan rijken en burgers beloven, indien zij ooit moeten aan 't bestuur komen. God beware ons van dat roode schrikbewind en versmachte het in de verdeeldheid, die de onder gang is van al de vijanden van Geloof en Kerk, die tegen de Rots van Petrus niets vermogen. Katholiek. Wij hebben het altijd ge zegd het soci- alismus is eene partij zonder geloof en zon der eenigen eerbied voor den gods dienst. Zooals de vrijmetselaars, willen de socialistische leiders het volk beder ven. De prooi die zij willen Het is uwe ziel, werklieden, de ziel uwer vrouw, de ziel uwer kinderen Onze socialisten en de gods dienst. Vooruit toont zich nogmaals gelijk hij is Binnen korte jaren, zal het Kruis en de Heer verpletterend neervallen voor de roode vlag der verlossing. En toch beweren die huichelaars dat ze tegen den godsdienst niet zijn Mc Roode almanak. Een almanak, door Vooruit aan zijne lezers gezonden, bevat geene namen van Heiligen; deze namen zijn vervangen door de woorden Zondag, Maandag, enz. Op de hooge feestdagen leest men zoogezegd Paschen, enz. 't Verwondert niemand dat die ke rels de heiligen afschaffen, zij hebben er niets gemeens mede. Ophitsingen. Citoyen Hardyns kondigt in de Pettple een artikel af, dat schandelijke ophit singen bevat. Al is de burgerij nog zoo ver blind, toch denken wij wel dat zij be grijpt dat een geweer dikwijls een stembriefke waard is, al is het dan ook van eenen meerstemmingen kei zer. Blanqui zegde reeds wie lood heeft, brood heeft. Dat zegt ook de gewapende stroo- per, die op den hoek van een bosch afwacht. Het leger wordt langzamerhand maar zeker eeu syndicaat van socia listische geweren. En dat syndicaat, wettelijk er kend, zou aan de heeren conservatie ven wel eens onaangename verrassin gen kunnen bewaren. De dag is nabij dat de geweren op hunne beurt zullen spreken en krachtdadiger dan men het wenschen Oe ontevredenen uit het Rood Leger. Het getal afvallers der partij An- seele groeit merkelijk aan. Op het Werkerscongres in Gent, zullen ze gezamenlijk voorkomen en den kop stukken der partij rekening vragen over de schandige handelwijze van Anseele, den Fooreman. Het initiatief dezer krachtige pro- testatie, werd opgevat door Paul Braekman en Paul De Witte, alsook door eenige andere uitgeslotenen dei- partij, in 't Walenland. Onnoodig te zeggen dat 't er zal rooken 1 Sedert dijnsdag zijn ouze volksverte genwoordigers bezig met de bespreking van het wetsontwerp, neeigelegd door het ministerie tot herziening van het reglement der Kamers. 't Is Mijnheer De Saedeleer, onze achtbare volksvertegenwoordiger, dio het wetsontwerp zal verdedigeD tegen de hevige eu helsche aanvallen der socia listen. De roode kluchtspelers, ouder andere Bertrand en üemblom, en deze laatste bijzonderlijk, hebben reeds van dijns dag eene razende redevoering uitge sproken waarin zij alles hebben aange rand dat maar deftig en eerlijk was, I

De Volksstem | 1897 | | pagina 1