8 Reis van Hoistade naar Mongolië Be winter eindelijk gekomen. Alle beiden. mer by de hand, Beste Lezers, hoe is 't nog hé Met dat vochtig, koud, zuur en scherp weer Zijt ge nog vrij van borstvalling of flawen- za... 'k Wensch U zooveel gezondheid als onze Lieven Heer aan Kibeladoeken zelf verleentDan zullen doktoors en apothekers wel knarsetanden, maar dit moeten ze weten, als ze d£ spel moei zijn, kunnen z'ophouden. A. Haeck, champetter tot Aalst is gedekoreerd met medaillie van 3d0 klas Aan Z. H. den Bis- schop schreven wij meermaals De priesters, uw priesters zullen wij eerbiedigen kost wat kostD'Eerw. Priesters kennen ons hert...» foei welke judassentaal en ondertusschen valt de schriftgeleerden alweter van Chipka onze Geestelijkheid aan op de arglistige wijze. Mijn heer den Deken van Aalst zal moeten aan Pië gaan vragen wat er aan Sint-Martenskerk te doen is. Menschen, weest den verwijtpenning der Daensisten indachtig of in andere woorden den Judaspenning-voor 10 centiemen moogt ge eens verwijten. Men kent den boom aan zijne vruchten die schoone lekkere Autecliristcu- partij wat heeft ze al te weeg gebracht'Nen nieuwen wereld, ja, ongelukkiglijk. Als men 3 of vier jaren achteruit gaat, ons arrondissement van Aalst was 't schoonste van 't Land, 't was rustig en stille op onze brave gemeenten uit het gebuurte... Maar ga nu eens zien de ruziema kers zijn afgekomen z'hebben jaren en jaren kloosters en Pastorijen afgeloopen overal wilden ze thuis zijn kurieus gelijk 'nen mos taard pot.. alles uitpluizen alles beknibbelen... zich met alles bemoeien en zie 't is alzoo Voedt een serpent op in uwen schoot en het zal u eerst bijten Die nog wilt loten hebben van d'Expositie van Brussel van de serie A, waarvoor er trekking is in den eersten helft van Februari, moet zich haasten.... Er zijn geweldig veel prijzen en de eerste is een affijreken van 100,000 franken... Ieder lot kost ne frank. Ze beginnen nu te zeggen dat Baron lEIiniiis niet overleden is in Congo wat zou nu de waar heid zijn Wij en weten het niet en zullen om zeker te spelen 't officieel nieuws van den Congo- staat afwachten. De nieuwgenoemde bisschop van Congo Itlgr "Van Ronslé, zal de bisschop pelijke wijding ontvangen niet op den eersten Zondag van Februari, maar wel den 24en van die maand de plechtigheid zal plaats hebben in St-Gudulakerk te Brussel en beginnen om 9 ure. Den zelfden dag ook zal Mgr Walraven», hulpbisschop van Doornijk, in de kapel van het Seminarie tot bisschop worden gewijd. Hl. Woeste, die in de Kamers, door zijn wets ontwerp, voor de heeren onderpastoors een jaar geld heeft gevraagd van 700 fr., krijgt overschot van gelijk bij de katholieke volksvertegenwoor digers velen van hun zouden zelf die jaarwedde willen brengen op 800 fr. en 't en zou waarlijk niet te veel zijn... Daarbij, hoe beter de porte- monné der heeren onderpastoors gevuld is, hoe rijker de arme menschen zijn. Een eenvoudig stelsel om een gewoon zakuurwerk te verande ren voor 't 24-upenstelselneemt eene fijne pen en goeden rooden inkt en teekent de nieuwe cijfers (13 tot 24) onder de oude cijfers, langs den kant van 't middenpunt der horloge. Dit zoodanig dat 13 staat nevens 1, 14 onder 24 onder 12... Van middernacht tot middag rekent men met de oude cijfers, van middag tot middernacht met de nieuwe 't En is niet moeie- lijker dan dat. De Keizer van China meende den telefoon in zijn paleis te placeeren,... maar zijne hovelingen hebben hem wijs gemaakt dat die bellekens dien koperdraad en al wat er tot plaatsen van den telefoon noodig is, schadelijk zou zijn aan zijne gezondheid... En daarmeê blijft alles azeu Van Woensdag middag tot donderdag avond zijn er te Brussel niet min dan 7 personen naar St-Jans hospitaal gedaan.... Alle zeven subiet zot geworden. Van de 7 waren er vier bij wie het voortkwam van te veel gene- ver te drinken Och erremen Tot ftilllj, ne zekeren Desiré Frère gaat langs heen de linie van den tram naar Charleroi op eens de man sleurt uit op 't oogenblik juist dat er nen tram passeert.en rat de kop verbrijzeld onder de wielen van 't lokomotief. Zijn onze parochiën nu verbe- 't rumoer van dat antl-clirlsteii- jadasscnvolk Gaat eens rond, en vraag eens in gemoede aan al d'Eerw. Heeren Pas toors wat ze niet en zouden willen geven, had men naoit van Donchpartij hooren spreken... Wat zouden ze antwoorden Is 't met- hunnen dank dat ge hunne parochie gaat overhoop zet ten Gaat 't volk nu meer naar de Vespers Ja, naar d'herbergen uw meetings en referen dums achternaAlle zondagen roepen, tieren, drinken, ruzie maken Ja Eerw. Heeren Pastoors, preekt maar (maar zijt toch voorzich tig in uw zeggen, of Pië zal zijne Schriftuur uit halen 1) en dat spreekt van familiegeest, zij, die door het aankondigen en aanmoedigen van kroegfeesten en slemperijen, zoo menigen huis vader te laat doen wegzittendat roept en schrijft dat het slechte tijden zijn... Houdt de werkmen- schen wat meer uit d'herbergInat do rrnnsrh- niuiis. terwijl ze te huis zijn, wat meer bij vruuw en kinderen, dan zal er vrede in 't huishouden zijn. Maar al klappen die mannen veel van vredeoveral waar ze komen brengen zij onrust en twist, en het is geen wonder op iedere gemeente loopen ze bij aide dweezerikken... Zift ze maar t'hoop Oude liberalen, schoolco- miteiters, mislukte kandidaten, pennelekkers, heethoofden, in éen woord alle de miskontenten van heel 't arrondissement dat zijn overal nu de g°ei En al en moesten ze maar f mchist wor den om hunnen Pastor te plagen of om de brave menschen te tergen, dat is hun genoeg 1 En dat zijn van die mannen die dan roepen Vivan Pastoor Donche met een schietgebedeken daar achter... Zingt maar, jongens, 'tzal beteren, 't zal beteren maar als men u vraagthoe gaat het in 't land van Aalst dan moogt ge antwoor den Zoo goed als of het van den duivel in had Eene russische Madame was de winter gaan doorbrengen tot Ajnccio.... Ze sterft in haar hotel.... Men breekt hare kassen open niets te vinden.... Eindelijk, men neemt daar een leeren zaksken van achter de deur en daar zaten om een millioen 1 ankbrieven in. Alog IC maan den en wij zijn onzen vierden kwijt. De gedoemde gazetten van Chipka schrijven maar altijd gedurig dat er dank aan de kristeue volkspartij geene socialisten tot Aalst te vinden zijn, dat 't socialismus er niet gekend is.... Ewel, beste lezers, hoort eu oordeelt Te naaste week zullen 53 lotelingen, ingeschreven in Vooruit, hier onder het roode vaandel op den dag der der loting naar 't Stadhuis trekken....!!! 53 soci alistische lóters 't is te wreed 't is te wreed Die weet van geluk te spreken zie Over eenige dagen op den trein, die rijdt van Cuesmes naar Fraineries, nen garde slibbert van den trein, blijft met zijne frak vasthangen.... Wordt met den trein voortgesleurd en bekomt slechts eenige onbeduidende kwetsuren. Mr de FIc- ■•odc, volksvertegenwoordiger van Turnhout en oud minister van buitenlandsche zaken, is weer om ziekelijk op raad .van zijne doktoors zal hij naar de warme landen trekken van nu tot 1 April. IS Brrr Ne mensch kisselt er van, nie als van op te peinzen... Zaterdag verle den tot Muove iu 't fabriek van Sti- chelmans, zekeren Dherde Julien, 40 jaar oud, met te willen ne riem over een wiel van 't machieu leggen, in mes- selingen van een gedraaid... De zoon van 't slacht offer werkte nevens zijnen vader in de zelfde zaal ge ziet van hier zijne wanhoop, als hij zijn vader zag verongelukken. Hoeveel groene vlag gen van de valsche dem ikraten zijn er al door de geestelijke overheid gewijd Dat is nogtans de gewoonte voor alle katholieke sociëteiten. Is 't waar dat Pië gaat referendum geven in Sint Ja cobs te Gent? dan zal er wel mannevolk in de Hoogmis zijn Onlangs heeft de alweter Kerk- visiet gedaan te Blederbrakel. Hij vindt dat de kerk zoo schoon geschilderd wordt en dat M. de Pastoor nog al schoon preekatie doetWat blieft er a Zou je u achter zulke complimenten niet abonneeren?Jommer, halt zelle Pië! neen neen! geen klodden!... ze zullen gaan hunnen neus steken tot in den biechtstoelMoest Pater Bovy weêr komen, hij zou verschieten van 't geen de gazet der antcclirlslen van hem zegt!!! De Keizer van Duitschland en peetje Bismarck lig gen volop in ruzie. Als den alweter van Chipka schrijft over onze katholieke ministers, schildert hij ze af als nietdoeners en luiaards van eerste klas... Ewel, ziehier het dagorde van onze kabi netsoverste M. de Smct-De IVayer om 9 uren 's morgends is hij aan 't werk tot 1 uren is er Kamerzitting, hij trekt er naartoe en eens de be sprekingen geëindigd, is hij weerom aan 't werk tot 2 uren 's nachts zijn avondmaal en vraagt hem maar 5 a 10 minuten. Meermaals reeds is 't ge beurt dat zijn kamerknecht hem 's morgends vroeg in slaap vond op zijne werktafel, zoodat onze eerste minister dagen en nachten doorbrengt zonder zijn bed te zien... En zulke mannen krijgen van den luiaard... Is dit nu toch geen schande??? Ge lukkige menschen, die hun hert eens kunnen uit storten in dit van een trouwen en waren vriend.... Maar, helaas de ware vrienden zijn ook raarder dan de sterren met ne steert. In Zweden be- Over eenige da gen gaf advokaat Levie van Char leroi, een ,der wel sprekend ste mannen van onzen belgique eene voordracht voor de 1500 katholieke studenten van Leuven... De achtbare redenaar sprak over de eenheid der katholieke partij, over de verbroede ring.... Spijtig dat onze twistzoekers van de werf daar niet en waren, ze zouden er harde waarheden gehoord hebben.... Als wij het geluk hebben een ministerie te bezitten zei M. Levie, dat op het grondgebied der sociale kwestie zoo zeer vooruit gaat als het maar mogelijk is, vallen wij er dan niet op uit..:. Is eene schande het gouvernement te verwij ten niet demokratisch genoeg te zijn... Brussel en Gent en zijn op eenen dag niet gemaakt Hebben wij betrouwen in onze ministers Hebt gij het ver staan, Menheer Petrus??? De Bien Public van Zondag valt geweldig uit op Klokke Roeland van Ninove die onzen achtbaren Woeste tracht te schalotte- ren en hatelijk te maken omdat een zijner zonen als officier is ingelijfd in 't korps der lanciei s en een andere als commis is aanveerd in 't ministerie van 't inwendige... de scheurmakersgazet van Ninove, zegt de Bien Public, weet zeker niet dat beide zonen van onzen staatsminister hunne plaats hebben be komen na voorgaande exaam te heb ben afgelegd.... Uitvallen en kritikee- ren is toch maar ne weet hé vrienden. Dijnsdag toekomende bedevaart naar de H. Berlindis tot Meerbeek... de walen zullen er weerom op afkomen, dagelijks neemt de godsvrucht tot deze groote heilige toe in 't vlaamsche land. De Bien Public noemt onzen vierden in zijn nummer van Zondag advokaat der scheurmakers. Onze Katholieke Hoogeschool van Leuven telt thans 1509 studenten. Gedurende het jaar 1896 zijn er te Lourdes 225 bede- vaarttreinen aangekomen. De ellende in Italië wordt steeds grooter... Het getal werkeloozen vermeerdert van dag tot dag in de maand December zijn meer dan 32,000 Italianen naar Ameri ka uitgeweken. Tot Luik is overle den Madameken Bachu, in den geze- genden ouderdom van 104 jaar. Zaterdag werd er te Sedan in de Garabettastraat in eenen goudwinkel om 60,000 fr. juweelen gestolen Aanstonds werden er door de policie opzoekingen gedaan die tot hier toe vruchteloos zijn gebleven men denkt dat de dieven naar België afgezakt zijn, ook zijn al de belgische goudwinkels verwittigd welke stukken er gestolen zijn. (CHINA,) dooi* den Eerwccrdcn Missionuaris terd met al Neraua! weet ge welke de oorzaak is vau den ondergang vau den handel in onzen Belgique De velocipeden, vrienden, de veloci peden Éen barbier vau Brussel ver klaarde mij maan dag dat zijn affairens niet en trekken, omdat iedereen thans op ne velo rijdt en zich weinig bekom mert of hij geschoren is of met... Inde cafe's wordt er niet gedronken omdat de jongelingen steeds onderweg zijn met hunnen velo... De schoenmakerij en andere ambachten kwijnen omdat op de velo'sde zolen niet en verslijten... De kleermakers klagen omdat de kos- tumen van de velomannen goedkoop en eenvoudig zijn... De hoedenfabrikanten zijn kapot, want het rijwiel permeteert slechts eene muts... Tooneel en mu ziekuitvoeringen mislukken, want 's a- vonds bij goed weer is iedereen op gang met zijnen velocipede.Dat de paar denhandel lijdt, dat spreekt van zelf het meest gewaardeerd geschenk is niet meer eene piano of een uurwerk, maar wel eenen velo.... Ewel, vrienden, zijt ge nu overtuigd dat de velo den onder gang is van d'affairens??? Ongehoord, ongehoord!! Schrikkelijke moord tot ginnen ze nu guano te maken van haring.In de 1 Ramegnles Tusschen zaterdag en jaren 1894-95 zijn er niet min dan 7,500,000 kilos Zondag nacht drij vrouwmenschen ver van dit aardig produkt verzonden naar vreemde landen. 100 jaar is 't juist geleden dat de groo te lijnwaadkoopman van Londen John Hetc- riugston voor d'eerste maal met eene hooge buis van nen hoed op straat kwam. Delblcr, de beul van Frankrijk, vraagt zijn pensioen.... De man is 70 jaar oud en sedert 34 jaar in bediening. Weet ge hoeveel schavuiten hij 't kopken heeft af gedaan 502 De thermometer der Daensisten staat hiér t'Aalst ten minsten 10 graden onder ze ro en hunnen barometer staat op regen en wind. Vivan onzen Katholieken Sprekcrsbond van Aalst!.. Alle woepsdagen vergadering... En of er gesproken wordtWij hebben er reeds meer dan eenen keer verstomd op gestaan, hoe eenvoudige werklieden er zonder papierken in d'hand eene halve uur lang er kunnen spreken, dat men waar lijk zou denkeu dat ze nog gestudeerd hebben voor advokaat... Ook, de Donchen zullen het in 't kort ondervinden. In d'Ardcnncn lag er Zondag en maandag, op sommige plaatsen, zoo geweldig veel sneeuw, dat sommige boerkens alleens uit hun huis niet en kosten. Saigon. 3EL D. 33. Hoofdstuk X. Melaatschen. Liefdadigheid. moord en al 't geld en aktiën die er in huis waren gestolen en tot IHoutigny- lc-THIciil, zekere Maby hoort 's nachts gerucht, staat op, neemt zijn geweer eu trekt zijn buis rond op zoek achter de dieven.... Zijne.vrouw loopt hem ach terna.... Na lang zoeken, niets gevon den.... Maar op eens, nevens 't huis, ziet hij eene schaduwe, hij legt aan, schiet en een pijnlijke kreet en gekerm weerklinken.Hij loopt naar de plaats waar de dief moet gevallen zijn, maar wat ziet hij, 't is zijne eigene vrouw die hij komt omverre te schieten Ge ziet van hier de wanhoop van.Mahy. Kibeladoeken. ah 1 l Lezers, hebt im- de Waltherypastil om de vallingen in twee dagen tijds te genezen (1 fr,) en de Waltherypastil, om te purgeeren en u van verstoptheid, maagpijn, bloedon. zuiverheid, enz. te bevrijden. (Fr.1.23) Ach wat speet het mij hier dat dit verheven werk ook op mijne parochie niet bestond en dat ik zoo, even als mijne twee Confraters, niet mocht zeggen Die kinderkens zijn door onze familieleden en dorpsgenoten verzorgd en aan hen hebben zij hun geluk te danken. Het deed mij oprecht leed, nogtans ik troostte mij bij 't gedacht dat weldra de H. Kiudschheid, in vollen bloei bij ons zou bestaan hebben, daar zij reeds bij mijn vertrek in alle harten leefde. In het gesticht aan de meisjes voorbehouden, vonden wij dezelfde orde en stichtende regelmatigheid met vreugd, maar ook het hart vol aandoening verlieten wij die goede Zusters, die ons zulk eenen belangrijken voormiddag hadden doen overbrengen. Na den noen begaven wij ons in 't gezelschap van eenen Missionnaris naar de Chineesche stad die op eene halve uur van de hoofdkerk gelegen was en als 't u belieft, nog al per avapeur onze vaarwelwenschen te Marseille waren te vroeg gekomen, ('t en was toch precies geen convoi gelijk bij ons, want 't schokte gelijk een drijwielkar). Rond 4 ure kwamen wij in de drukke stad aan 't en is geene echt Chineesche Stad gelijk wij er later veel zullen ontmoeten de straten zijn er breed en de huizen groot en hoog. Maar wat zijn die bij zondere gebouwen die wij in alle straten op de overige huizen zien alsteken en die door hunnen pracht en luister onze aan dacht op eene bijzondere wijze verwekken Het zijn zoovele bewijzen van de macht des duivels in deze gewesten 't zijn zoovele tempels van afgoden, pagoden ge naamd. Door de nieuwsgierigheid aangedreven, waagden wij het ons van in eenen van die Satansnesten in te gaan en och arme, wat zagen wij daar men zou moeten weenen als men er op denkt of van.spreekt, nogtans ik moet nog lachen als ik mij dit bezoek voorstelin alle hoeken van den tempel stond er een God, de eene wat kleiner dan de andere, en voor ieder was een koperen potteken te zien waar men offeranden en den wierook in brandde, maar zij hadden mij toch allemaal zulk een vreemd wezen op, en hunne houding was zót> kluchtig, dat het ons teenemaal onmogelijk was van ons serieus te hou den wij barsten bijna van lachen, niettegende onzen besten wil het was ons niet mogelijk, telkens dat wij onze oogen verhieven, van de aanwezigen niet te stooren, bijzonderlijk als wij den bijzonderst.en,God die te midden stond, aanzagen die was nu toch zoo drollig aangedaan dat hij den serieusten mensch van de wereld zou doen crevereu van lachen en toch de Chinezen vinden dat statig en eerbiedswaardig, 't is wel dat hunne gedachten, in alles, van de onze verschillen, want anders zou men waarlijk moeite hebben om het te geloo- ven. Wij maakten ons hier al gauw uit de voeten, want onze houding, die alhouwel onvrijwillig, oneerbiedig was, zou de verbittering der boozen hebben kunnen veroorzaken en ons in eenen lastigen toestand brengen. Kort daarua kwamen wij op de residentie van den Katho- lieken Missionaris uit, die door onze komst aangenaam verlast was en niet wist wat doen om ons over onze goedheid, zoo hij ;egde, te vergelden. Ongelukkiglijk, wij hadden niet veel tijd, na slechts eenige woorden gewisseld te hebben, moesten wij terug naar de statie om den trein te nemen die ons rond 7 ure in de Europeesche stad terug bracht, 's Anderendaags bega ven wij ons in den voormiddag tot bij eenen Missionaris die op twee uren van Saigon zijne residentie tusschen de Anna- mieten heeftbij hem gekomen, bevonden wij in een huis dat in vroeger tijd de verblijfplaats van vier verschillige martelaars geweest was, vier priesters van de Buitenlandsche Missiën die tijdens de vervolgingen van den woesten Tu-Duc, hun bloed voor 't Geloof hadden vergoten 't gedacht alleen van ons op eene zoo bevoorrechte plaats te bevinden, was ons 224 wat u niet weinig tot niet beschamen, n beves- deelnemen. Zijne keus viel op eere strekt. Wij zullen zijn vertrouwen zwoer Walter. ons met eere van die opdracht kwijten, tigde Disdeer. Het plan luidt wij rijden fluks, onder uw bei der geleide, naar Liedekerke's slot... Op anderhalf uur afstands, merkte de magere boef aan. vernachten er bij den koenen Ghijselbrecht en zetten morgenochtend onzen rit naar den Elzas voort. Ik verbond mij bij eede ik zou hare Doorluchtigheid voor vader en verloofde behouden haar reddende engel zijn, indien ergens gevaar grijnsde. Die eed is ook de onze, niet waar, Disdeer? n Voor het volbrengen er van verpanden wij ons le ven, Walter. Ik wist, dat ik op u rekenen mocht. Uwe verknochtheid zal evenwel voor dezen tocht op de proel niet gesteld worden. Deze krijgsmacht werd maar voor zichtigheidshalve uitgerust. Nergens immers dreigt eenig gevaar. Waar ook zou het opdagen Niemand staat met dezen tocht bekend; het-is duister als.... Genoeg, Disdeer. Wat ik u zeide, vrienden, blij- ve allen een geheim... Mher Iwein liet nooit eenen dienst onbeloond, rekent dus op zijne mildheid. Dankmompelden de arglistigen. Nu ge ons tot gidsen aanstelt, verstout ik mij u te vragen, Mher Boudewijn, welke baan wij zullen in slaan sprak Walter. Den beirweg'volgen schijnt me verkieslijk, polste Disdeer valschweg. Gemakkelijker voorwaar is het rijden op eene breede baan dan op een nauw pad, maar... zijn de Os-

De Volksstem | 1897 | | pagina 2