%mfr. IWEIN VAN AALST. I' JAAR N' 109. ZATERDAG 6 FEBRUARI 1897. ONZE WERKMANSKRING VOORDRACHT. Dr Is. Bauwens. Stichten en afbreken. ONS RAADSEL. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 'per laar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief- iwisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent10 Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Rond de 2000 man was er Zondag verleden in onzen Werkmanskring vergaderd, en buiten de geestelijkeen wereld lijke overheden der stad waren allen mannen uit de werkmans klas, werklieden in den vollen zin van 't woord. Benevens den Z. E. Heer Deken Raemdonck, den heer burgemeester Gheeraerdts en de Z. E. Heer Kannunik Thibaut, bemerkten wij nog den heer Meert, Schepen, den heer Eeman, lid der bestendige deputatie, de heeren Dr De Naeyer, Van der Haegen en De Vis, provinciale raadsleden, de E. H. Vlerick, school opziener, de Eerw. Heeren Onderpastoors van St-Marten enEerw. Heeren leeraars van St-Martensgesticht, de heeren baron Leo Bethune, Voorzitter van den Kring, Alexander Van de Velde, Moyersoen, Vernaeve, Leo Geeroms, De Coninck, gemeenteraadsleden. Rond 6 uren deed de Z. E. Heer Claeys, lid der Vlaam- sche Akademie, zijne intrede in de zaal onder 't daverend handgeklap van al de aanwezigen en eens op het tooneel stuurde hij tot de menigte een dier aanspraken, waarvan hij het geheim bezit en welke hij met dit vuur der bezieling in de gemoederen des volks weet doen door te dringen. Wij geven hier, zoo volledig mogelijk, den inhoud dezer meesterlijke voordracht. ONZE E) E3 IMI C3- O G E 3ST ▼an den Z. E. H. Claeys. Trienden, Ik bedank u van herte om de hartelijke toejuichingen, waarmede gij mijne intrede hier hebt begroet,en ik acht mij gelukkig dezen avond voor u het woord te voeren, omdat ik hier de groote volkskwestie zal mogen behandelen niet voor eenige heeren, damen en jufvrouwen, maar wel voor 2000 eenvoudige en deftige werklieden. Ik heb van mijn leven veel gereisd, niet in Frankrijk, noch in Zwitserland, noch in Duitschland of eenig vreemd GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Verraders Ik versta geen gekscheren, Albrecht. a Ik houd het woord staande, Mher Boudewijn. Ge gaat dé schreef te buiten, Albrecht. Vertrouw ze niet En het bewijs huns verraads vroeg de Bottelier op strengen toon. Ik heb in hunne gemoederen gelezen, antwoordde de grijsaard en aarzelde. En uwe aanklacht berust op geen ander ge tuigenis n Mijne overtuiging staat paalvastdie leiders heb ben een verradersgezichtze zijn immer samen spreken halfluid achter hoek en kant... Schijn bedriegt, ge weet het wel. Ge hebt geen afdoend betoog aan te halen Albrecht slaakte eenen zucht en bleef het antwoord schuldig. Luister, Albrecht, sprak Boudewijn berispend ga niet meer op losse gronden af en wacht u voor den schijn. Uwe liefde voor Iwein doet u alles in het zwart zien. Ban dus uw kwaad verdenken. Wordt er ergens verraad gebrouwen, ik waak en zal zelf de schuldigen wel weten te ontdekken. De wolf verslindt de getelde schaapjes ook, waarschuwde spijtig de oude wapenknecht. We zijn geducht ten strijde gerust. Tegen verraad is niets bestand, beste Heer. Boudewijn werd ongeduldig «Uwe zanikerij begint my te vervelen, ongeluksprofeet 1 God geve, dat ge den put niet dempen moet, als het kalf verdronken is I vermaande AlbrechtIk vertrek. werelddeel, maar wel in de boeken, op het ter rein der historie, en 't is daar ook, dat ik de zoo belangrijke werkmanskwestie heb gestudeerd, dat ik het volk heb leeren kennen. Hedendaagsch bijzonderlijk houdt men zich met het volk bezig van alle kanten is de groote kwestie Het Volk Sedert driejaren hoe veel dagbladen zijn er niet ontstaan, die het Volk voor titel dragen, zooals De Volks stem, De Volksvriend, Het Volk, Het Volks blad, Het Volksbelang Dus alles en altijd voor het Volk. Maar voortijds bestond die volkskwestie niet, dit is nu toch wel de eerste maal dat men zich zoo met den werkman bezig houdt In 't geheel niet, want 't geen wij nu zien gebeuren, is reeds voorgevallen in vroegere tij den, zoo de geschiedenis ons verhaalt Nihil novi sub sole, zegt ons het H. Schrift. Er en is niets nieuws onder de zon Doch sedert wanneer spreekt men nu zooveel van 't volk Sedert de herziening; der Grondwet. Tot Gent onlangs, kondigde men aan dat er eene kerk ging gebouwd worden in 't midden van eenen aanzienlijken grond die sinds lang onbebouwd en zonder waarde was. Aanstonds steeg die grond in prijs, en de koopers specu leerden zich rijk. Ewel, het volk ook is thans bouwgrond geworden sedert de herziening men speculeert er op en zijn er die op dien grond fortuin zoeken, die er een huis op bouwen, waar zij zelf zullen wonen, maar waar het volk geene plaats zal verleend worden. Geldzucht en heerschzucht zoeken hun voor deel uit dien grond te trekken. Het volk in zich zeiven is niet te vreezen. Het is eene onbewogen zee maar die zee kan aan 't woelen gaan, het kan er tempeest worden. Als het volk niet opgemaakt wordt, is het rustig, maar wanneer er zijn die storm blazen boven het volk, dan wordt het woedend. Voor de Christene tijden, als Roomen nog eene republiek was, werd het aangevallen door mindere geburen dat Roomen welk geroepen was om den scepter te zwaaien over de wereld. Het romeinsch volk was verdeeld in de partij der armen en die der rijken. De vijanden kwamen opgedrongen rond Roomen, bij zoover dat men eenen inval vreesde in de stad. De consul van den dag, Quintus Capitoli- nus sprak tot het volk in dien benauwden toe stand Klimt op de muren en ziet rond uwe stad. Er was een tijd dat gij van uwe veldtochten weer keer det mei den rijkdom der vreemdelingennu, ziet hoe uwe oogsten brandenhoe uwe vijanden ron dom uwe stad vernieling en dood zaaienGij hebt u laten opmaken door zoogezegde volksminners en gij zijtvoor hen winst geweest van geld of van eere Woorden en altijd woorden, aanvallen tegen alle over heid, meetingen zooveel gij wildet, hebben zij u gege ven, maar wat nut voor u en uw huisgezin hebt gij er ooit uitgetrokken De toestand van over 2000 jaar kan toegepast worden op den dag van heden. Is er ooit iemand uit die vergaderingen geko men, die aan vrouw en kinderen eene vermee- dering van welstand heeft gebracht Opstand tegen de wettige overheid, wrok en veeten, zoo veel als ge wilt, maar eigentlijke welvaart nooit. In schijn zijn de demagogen, onze scheurma kers voor het volk. Vroeger, toen er zooveel gewerkt werd door de christelijke inrichtingen, hebben zij nooit geholpen, nooit meegewerkt. Nu «lat het volk bouw grond geworden Is, na staan zij op De hedendaagsche toestand is opperbest geschikt om het volk op te maken de toestand immers van het werkvolk en is niet 't geen hij zou moéten zijn Er ligt thans eene machtige stof tot omwenteling, die, zooals onze onstersterfelijke Leo XIII het ons in zijne Encykliek zegt, voorkomt uit de afschaffing der middeleeuwsche gilden door de fransche republiekdie afschaffing heeft voor uitwerksel gehad dat de werkman sedert dien alleen staat tegenover het kapitaal. Maar, hoe plichtig toch zijn ze niet, die scheurmakers, die het volk in hunne meetingen en vergaderingen ophitsen, en geen heil of wel vaart aan 't volk en kunnen verschaffenzij ver dienen den naam van schelmen, in den vollen zin van 't woord. Hoe edel een volk kan zijn, dit bewijst ons de boerenkrijg. Die mannen hebben met hun bloed prostest aangeteekend tegen vreemde overweldi ging en haat tegen den Godsdienst zij hebben ons voorbeelden gegeven van kracht en deugd en hebben aan ons, hunne nakomelingen, den weg naar eer en roem gewezen. Hoe edel een volk kan zijn, bewijst ons nog de hevige schoolstrijd van 79, die voorzeker niet min roemrijk is geweest voor den armen werk man, dan voor den rijken burger. De werkman wist alsdan zijn geloof, boven zijn brood te stellen 1... Hem broodrooven moch ten onze liberalen, maar de ziel van zijn kind stond hij hun niet af. Gij werklieden van Aalst, blijft getrouw aan dit roemrijk verleden Volgt geene volksminners, neen I maar schaart u rond die edele menschen, die sedert zoovele jaren uwe be langen met de grootste edelmoedigheid hebben gediend aan wien gij uwe volkscholen, uwe pa- tronagiën, uwen werkmanskring verschuldigd zijt Volgt dezen, want altijd hebben zij de zaak van 't volk gediend, zonder dat zulks iet» aan hunne geldka» of aan hunne eer heeft bijgebrachtJefken. WAAR IS DE TREIN? Prijs te verloten onder al de goede op lossers Lijkbehandeling en rouwplech- tigheden bij de meeste Volken door Dr Bauwens. (waarde 2,00 fr.) Sedert de socia listen in de Ka mers zetelen, iser het uitzicht ge heel en gansch van veranderd. Voorgaande wier den onze Kamers in de vreemde landen aanzien als een voorbeeld van deftigheid. Buiten eenige zeldzame woordentwisten wierd er in vrede en wijze overweging gesproken over de verschillige belangen van het Vader land. Gedurende het bestuur der liberalen van 1878 tot 1884 hebbeu de blauwen helsche wetten tegen het katholicis- mus voorgedragen en met eene bela chelijke meerderheid doorgedreven. In die moeilijke omstandigheden heb ben de katholieken met kracht, maar ook altijd met deftigheid verzet aangeteekend tegen de liberale on- rechveerdigheden en vervolgingen, die door de vrijmetselarij uitgevonden en opgelegd wierden. Nooit zag men in België katholieke volksvertegenwoordigers ten gevolge van redetwisten overgaan tot tweege vecht met liberalen, hetgeen men in andere landen, bijzonderlijk in het lichtzinnige Frankrijk, dikwijls heeft moeten betreuren. Maar sedert de zoogezegde roode volksverlossers in onze kamers .door de stemmen van het misleide en onervaren volk gebracht wierden, hebben er daar tooneelen plaats ge grepen, die doen denken aan aanval len van kwade vischwijven of van wilde dieren. Op sommige oogenblikken, en bij- li zonderlijk verledene week, regende het van den kant der socialisten Leugenaar, bedrieger, enz... en het was een getier in dc kamers al erger als in eene herberg, waar eene zatte bende, pinten, stoelen, tafels aan stuk ken sloeg. Alzoo hebben de katholieken met tegenzin nochtans genoodzaakt ge weest de verandering van het regle ment der Kamers te stemmen. De muilband, die men aan de socialisten heeft aangedaan is verre van te beant woorden aan hetgene zij door hunne barbaarsche manieren verdiend had den maar de katholieken zijn vast besloten, als de rooden in hunne ge- meene handelwijze voortgaan, van dan door te kappen en bijzonderlijk de onbeleefde trawanten met geld boeten te straffen. Als men eens wel over ziet wat de roode volks vrienden in de Kamers al gedaan hebben, dat kan men in weinige woorden* samenvatten tieren om pro paganda te maken voor den rooden win kel. Die mannen beantwoorden op eene eigenaardige manier al de beloften, door dewelke zij de stemmen van 't volk gewonnen nebben. In plaats van trachten tijd te win nen om de wetten voor het werkvolk zoo gauw mogelijk te kunnen bespre ken en in voege te brengen, spreken zij langdradige en grove redevoeringen uit, die den kostelijken tijd doen ver liezen en 't is alzoo dat men de be spreking van vele wetten voor de wer kende klas al een jaar heeft moeten uitstellen, en, als de roode grootspre kers niet beteren, nog al zal moeten verschuiven. Het is reeds dikwijls gezegd dat de socialistische volksvertegenwoordi gers niets meer betrachten dan de ka tholieken te beletten die volkslieven- de wetten te bespreken en te stem men, omdat het volk dan te goed zou verstaan dat zijne ware en eenige weldoeners de katholieken zijn.

De Volksstem | 1897 | | pagina 1