f REIS ROM DE WERELD. Laatste Depechen. DE LOTING. LUIBRECHTS. De Kookkunst van ons Roeseken. Veekweek. KeISKELIJK IVlELWS. UITSLAG Nieuws uit Aalst. Parloir. Twee ten hoogste. Een of twee Aieuws van soorten. PRIJSKAMP oi> den RAK. naar een prachtig TAFELSTEL, 77 stukken, en een schoon Schouwgarnituur voor Onderprijs, op Zondag 7 Februari 1897, 6 tot 9 uren 's avonds en, desnoods, de volgende Zondagen, bij M. Lours Hendrickx, A la belle Javanaise, Dendermondschesteenweg, Nr21. Een Iluis te Huren Les ïSccs a incandescence toet ramen voorzien, er *is een plas van voren en ook een klein lookje van achter. Onder de deurkens (die nog al tamelijk hoog zijn) bevinden er zich twee groote stokken die op de scheuders van twee Chinezen rusten, een voor en een achter. Belieft het u niet van de steile wegen op te klimmen, spring dan maar in eenen van die bakken, gij zult er voorzeker ge makkelijk in zitten, daar zij van binnen met fijn fluweel be legd zijn voor eenige centiemen en in weinigen tijd zullen de Chinezen u in vollen galop op uwe bestemming brengen 't is een aardig doch gerieflijk ding, maar ongelukkiglijk, weêral geenen menschenstiel. (Wordt voortgezet). WIT-LOOF (Chicorée). Berooft het wit-loof een weinig van zijne vuile buitenste bladeren, spoelt het lichtelijk in koud water, droogt het wat af en werpt het aanstonds in eene kasserol met ziedend wa ter, zout en een klein theelepeltje wijnsteen. Vijf minuten zieding is voldoende laat het wat afdruipen terwijl gij een stuk boter met wat bloem laat smelten mengt er het wit-loof onder, bestrooit het met wat zout en peper en laat het eenige minuten toegedekt staan vooraleer op te dienen. Op deze manier alleen kan men het wit-loof zijne schoone witte kleur behouden. nog al goed werk gemaakt ten voordee- le van onze boerkens. De Amerikaansche ossen mogen wel binnenkomen, maar op geene merk ten, recht naar de slachtbank. De provincieoverheden hebbeu inlichtingen gekregen om die aan de burgemeesters over te maken, ten einde alle verdere uitbreiding van muil- en pootplaag te voorkomen. De merkten moeten bewaakt worden. Onze landbouwvrienden van de Volkskamer hebben 500000 franken gevraagd om schadeloosstelling te geven aan de land bouwers, die muil- of pootplaag op stal gehad hebben. Het crediet van den landbouw zal van een millioen en hon derd duizend franken op twee millioen gebracht worden, ten einde niet alleen schadeloosstelling te kunnen geven aan die ren, die voor betrapelijke ziekten moeten gedolven warden, maar ook voor alle delvingen opgeleid voor reden van open- bare gezondheid. Van waar wel het spreekwoord Op grooten voet leven En zeker graaf van Anjou, Foulques le Rechin (Fulco IV), aan het einde der elfde eeuw, had eenen mismaakten voet en ver borg zijn lichaamsgebrek in eenen langen schoen met op waarts gekromden punt of tip. Dat de tipscboenen mode wierden, daarvoor zorgden Fulco's hovelingen want alles, zelts degene die onberispelijke voeteu hadden, volgden wel haast zijn voorbeeld men vond smaak in de nieuwe mode die spoedig door geheel Europa wierd gevolgd. Doch men bleef niet bij tamelijk matige tippen hunner schoenen.Om het zonderlinge tot het hoogste te drijven, en ook om te bewijzen boe kinderachtig de mensch door ijdelheid en naaperij worden kan deed men het volgende. Wanneer men bijzonder schoon wilde uitkomen, maakte men de zolen dezer schoenen uit zeer fijn, zacht leder en om er meê te kunnen gaan, hechtte men zilveren of gouden ketingj es aan het bovenste van de tippen, trok ze aldus in de hoogte en maakte de ketingj es aan de knieën vast. Ook placht men, zooals de hebreeuwsche volke ren, klokjes aan de tippen te hangen en de schoenen uit glan zende, kleurrijke stoffen te verveerdigen. Eindelijk in de 14d0 eeuw wierden er wetten tegen de immer grooter en groo- ter wordende schoentippen uitgeveerdigd. In Frankrijk wierd stipt vastgesteld voor iederen stand hoe lang de schoen tippen zijn mochten. De schoentippen van eenen prins moch ten 2 1 /2 voet, die van eenen baron 2 voet, die van eenen burger tot 1 voet lang zijn. Zoo wierd dan de groote van eenen schoon of schoentip, welken een persoon droeg, het uitwendig erkenningsteeken van zijnen stand, rang en vermogen. En daarvan het spreekwoord op grooten voet leven, tot op onze Zondag 7 Februari. H. llotuu- aldus, abt. Maandag, 8. H. Joannes de Ma- tha, stichter van het Order der H. Drij- vuldigheid. Dit order werd op Gods in geving gesticht tot afkooping der chris ten slaven. Bij de drij gewone klooster beloften voegden deze paters eene vier de belofte: deze van zelf als slaven te dienen in de plaats der christenen, als er anders geen middel was om hen uit de klauwen der Heidenen te verlossen. Dijnsdag, 9.H. Apollonia, maagd en martelares, patrones tegen do tand pijn al hare tanden werden door de beulen uitgebroken. Woensdag, 10. H. Scholastica. Donderdag, 11. H. Pkaraildus. Vrijdag, 12. H. Vedastus, bis schop, in 't fransck Gaston. Zaterdag, 13. H. Gregorius, Paus. Zondag verleden na d'elfure mis kwam Spiegels in de Zout- straat i'Aalst zijnen vriend Luibrechts tegen in gezelschap vau zijne 2 zonen. Ewel, Luibe- ken, sprak Spiegels, welk is nu ae oud ste van de twee B&ic vaai 19 jaar, antwoordde Luibrechts, Ellezelles, in de Walen, Engeland. Wilt ge weten hoe veel branden dat er te Londen geweest zijn in 1896 3616, In die rampen zijn er 106 menscben verongelukt, en 399 van dio gevallen zijn veroorzaakt ge weest door den petrol. Het is alzoo dik wijls gebleken, en toch zijn er nog al tijd menscben die onvoorzichtigheden begaan met dien gevaarlijken petrol. Spanje.—Eindelijk, enfin zegt de Franschiran, de opstand in de Koloni ën vermindert. Aguaraldo, 't opper hoofd van de opstandelingen in de Plii- lippijnsche eilanden, beeft voorgesteld de wapens neer te leggen, maar op voorwaarde dat de generaal der spaan- sche troepen vergiffenis schenket aan al de deserters. Het is nog niet geweten wat de generaal zal doen. Op Cuba gaat Spanje groote verande ringen brengen in 't bestuurmeer onafhankelijkheid en meer vrijheid verrleenen aan de Cubanen 't is juist 't geen dat ze vragen en waar zij voor strijden die verbeteringen zullen wel gekomen zijn, daarmee zal de opstand misschien in eens gedempt zijn 't ware te wenschen, want iedereeu zucht naar rust en vrede. Griekenland. Zie, zie, er is ravole onder de studenten van Athenen. Ze zeggen dat een der professors hen beleedigd heeft en ze gaan zich wreken. Zij houden de lokalen der hoogeschool in bezet. De politie bewaakt den omtrek zonder binnen de gebouwen te dringen 't Is eene schoone Universiteit waar de jongens meester spelen. En a propos j van universiteit, 't en is niet geperme- j teerd dat er katholieke families hunne j zoons naar de hoogeschool van Gent zenden. Naar Leuven moeten ze gaan, naar Leuven en niet anders. Ontplofrillg. Maandag avond, om 10 uren, meenden ze dat geheel Brussel in de lucht sprong. Een slag gelijk van een kanon, en daarach ter nog verschillige andere, maar wat min bard. Iedereen kwam verschrikt buitengesprongen, nie mand wist wat er gebeurd was. 't Waren gazont- f ploflingen. De hevigste had plaats op de groote markt, vóór 't stadhuis de steenen van den bij gang werden in de lucht geworpen, de vitrienen der omliggende huizen verbrijzeld. elkeen vlucht te weg, meenende dat de buizen gingen instorten. Er had nog eene schoone klucht plaats ook als de eerste ontploffing op de markt plaats had was er juist een zat boerken, dat niet mee wilde naar de permanencie, maar als hij een stuk gazbuis bij na op zijne hielen kreeg, liep hij zoo hard naar 't policiebureel, dat de gardevil hem niet volgen kon. Dc lotersdagen komen aan vechtersdagen. Tot niet ver van Bonsse is er hevig gevochten tusschen bedronken lotelingen een van haar is met een mes gesteken, en mors dood, en 't is dan nog een die er hem uitgetrokken had. Te Dixmude 't zelfde lieken lotelingen van Merckem tegen lotelingen van Woumen. De gen darmen zijn er tusschen moeten springen. De brigadier Van Overbeke heeft eenen messteek be komen aan 'thoofd; 'thoofd is eene gevaarlijke plaats. Gebeel den dag hebben de gendarmen de handen vol gehad om de orde te handhaven te Woumen. 's Avonds om 10 uren, als ze meenden dat alles gedaan was werden zij in eens aangevallen door 15 man te gelijk 't was eerst nen regen van kas- seisteenen, pintglazen, daarachter slagen met kluppels, steken met messen 't bloed stroomde langs de straat; zoo wreed was het dat de menschen van schrik in huis vluchtten. Al de gendarmen zijn gekwetstop 't einde zijn die woeste jonkhe den loopen gegaan maar 't zal niet helpen, bijna allen zijn gekend. vertrokken op aanvraag van 't ministerie, vertrok ken naar de eilanden Lof oden om er de Noorweeg- sche vischvangst te leeren. 4° Uit Spa. 't Staat hier al onder water wat er is 5° Uit Ramegnie8. Men is nog altijd op het spoor der moordenaars niet 6° Uit Mechelen. Chaleken Kepper, 3 jaar oud, is hier woensdag namiddag iu ne ketel koken de water, verbrand, verdronken en-gestorven. 7° Uit Koetrijk. Een twaalfjarig kind, H. Sabé, is hier onder 't ijs geschoten en verdronken. van onzen raadsel prijskamp van 23 Jan. Van den Eynde M. Hubert Van Onze geatoonneerden kunnen op o bureel GHATI9 den nllslag ran verleden Woensdag bekomen. Zondagmis!. Zondag 7 lebruari, van s middags tot middernacht. Dienstdoende apothe- ker, M. Ch. VanTilborg, Zoutstraat. Zondag verleden is alhier in den jeugdigen ouderdom van 39 jaren godvruchtig overle- den Mijnheer Karei Colioet. De katholij- ke partijwelke hij met hart en ziel aankleefde, verliest iu hem eenen barer dapperste leden, de groote vriendenschaar, welke hem zijn vriendelij ken omgang en zacht gemoed verworven had, een rechtzinnigen en goeden kamaraad. Zijne - dachtenis blijve in zegen 1 R. I. P. 229 De Bottelier had eene moeilijke rol te spelen. Zijne gidsen hoefde hij niet te verbitteren, des te meer daar hij op hen geen achterdocht had. Albrechts beschuldiging hield hij immers voor gekkenpraat. Den oude verdriet aandoen, hem ruw behandelen druischte tegen zijn rid derlijk gemoed aan. Tusschen twee kwalen kiest men evenwel het minste. Dit ook deed Boudewijn en gaf den wapenknecht ongelijk. Hij keerde zich naar Walter en Disdeer, deed hun in het geniep teeken, dat de grijsaard in de hersens ge pikt was en zeide Blijft, vrienden, en duidt hem deze aantijgingen geen euvel het hoofd rammelt hem Dan wendde hij zich tot Albrecht en sprak Ge zijt een man van den ouden eed en uw raad is me soms aangenaam. Nu echter gaat uwe bemoeizucht wat te verre... Ik laat mij niet langer bedillen... Het bed wacht op u.... Meteen duwde hij zachtjes den verminkten soldaat tot over de brug en stapte dan, terwijl de guiten de paarden bleven vasthouden, het slot binnen. Albrecht, wien heete tranen over de wangen rolden, verschool zich dicht bij de brug en steende 't Is boter aan de galg gesmeerd: ik preekte voor de ganzen... Wel onzinnige die ik ben Kan Boudewijns gedrag mij verwonde ren Ben ik niet oud en versleten en jaagt men de oude paarden achter de schans niet?... Boudewijn, Bou dewijn, moge het u nooit rouwen Albrechts raad te hebben verstooten 1... Ha! ik ben een preutelaareen ongeluksbode een zot 1... Terwijl de grijsaard, verkropt van droefheid, bitter weende, lachte Disdeer, dat hij schokte, met de gebakken part Wij zaten tusschen deur en drempel, Walter. r In de pekel, Disdeer. Goddank de roe is van 't gat juichte Disdeer en luisterde. Aan de poort van 't slot hoorde men 't gedreun van voetstappen. 'rnrheyen. De afgezanten der mogendheden te Constantinopel hebben een piogramma van hervormingen op gesteld, dat in 't kort aan den Sultan zal voorgelegd worden. Onderwerpt bij hem niet, dan zal er Europa moéten tusschen komen. Het ware niet te veel dat zij dien bloedhond eens duchtig geeselden. Duizende kristenen heeft hij moedwillig laten vermoorden. Die wreedheden hebben al veel te lang ge duurd. Als hij zijn rijk nier beter kan of wil besturen, dat zij hem do kroon afnemen en in de zee verzuipen. Congo. Wij vernemen de dood van Zuster Godelieve, ge weet wel, die zuster, die zulke schoon schoone on gemoedelijke brieven schreef in de boekjes van Scheut. Wij leggen onze hulde neer op 't graf van die kloekmoe dige vrouw. Groote verdienste zal zij hebben bij den Heer. Alles verlaten vaderland, ouders, vrienden, om bij vreemde, in een verafgelegen land, te Luisterrijk Avondfeest, ópTllaandag 8 Februari toekomende, door den Oud-Studentenbond van Antwerpen, om 5 1/2 uron in de zaal van den Katholieken Werkmanskring. Prijzen der plaatsen 2 fr. en 1 fr. Prachtig orkest onder 't geleide van M. Frans De Wilde. Opvoering van Pierre dc Galeiboef groot beroemd drama in 5 bedrijven. Wij kunnen onze Lezers niet genoeg aanzetten, het feest by te wonen zij zullen voorzeker eenen genoeglijken avondstond doorbrengen en, wat meer is, een werk van liefdadigheid verrichten daar de Vertooning gegeven wordt ten voordeele van den Ziekendienst van onzen Werkmanskring 1 Eerste Raadsel. Eereprijs Karei, Landscauter. 1" Prijs Snick, Brusselstraat, Ninove. Tweede Raadsel. Prijs M. Albien Brynaert, in 't Kollegieder Paters Jesuiten, Aalst. Derde Raadsel. Prijs M. Fr. Van den Eeck- houdt, Kattestraat, Haaltert. Vierde Raadsel. Eereprijs M. Camiel Van der Meerssche, Aalst. 1" Prijs M. F'rans Tack, Werf, (Chipka) Loefken Doef. Vijfde Raadsel. Prijs Ne Zot in eerste klas, Kasteelstraat, Nederbrakel. (Naam, a. u. b). Zesde Raadsel. Prijs M. H. Is., te Galmaar den. (Naam, a. u. b). Voor de schoonste Verzen. Prijs M. A. Joo- ris, Iiaaltert. BERICHT. De Winnaars der stad ontvangen hunnen prijs te huis De buitenlieden zijn vriendelijk verzocht hem te komen halen op ons Bureel, of er met hun hand- teeken om te zenden. En nu, beste Vrienden, met moed, geduld en volharding op zoek naar den TREIN 5° Raadsel in Verzen. Wacht u, rakker, wacht u maar I 'k Zeg het t'avond aan uw vaêr, Dat gij weêr, in gindschen hoek, Stekjes krabdet op uw broek. Om uw dolleken t'ontsteken, Zijt gij moeder's oog ontweken. Weder zal uw maag verzuren En uw' bleekkleur blijven duren. Ha dat baart u groot verdriet Rooken moogt ge toch nog niet. Foei 1 uw mond riekt als een' goot En nog tien jaar eer gij loot 1 Laat ze dompen, ja, de mannen, Kloeke jongens, lelie jannen 1 Als men 't lijt heeft en de jaren, Kan de pijp geen onheil baren. Smooren is een ware lust, 's Avonds en terwijl men rust. Heelt men tabak met vertuit, Zeker gaat de pijp niet uit. 't Woordje pijp mag men omkeeren, Zonder 't woordje te bezeereu Maar het ding verkeerd aanranden, Ware zich den bek verbranden. Iiaaltert. A. JOORIS. Maatschappij l»c Vlugge Keepers. Zon dag 14 Februari 1897 vermakelijk Avondfeest in de groote zaal van den Katholieken Werkmans kring. Ziehier het programma 1° Eene mislukte Bakte, tweespraak. 2° Gondellied Bacarolle 3° Een varken met twee hespen, blijdspel. 4° In Zee, romance. 5° Jan Spruit, alleenspraak. 6° Prachtige Reepersdans. Orkest onder het geleide van M. Gustaaf Pape. Begin om 5 uren. Prijzen der plaatsen 1,50, 1,00, 0,50 en 25 centiemen. Chaleken. 's Noenens oesters ge ven aan de kat en 's avonds zelf I geen krijgen, he Snoeck. Van herte dank. Zoo moet het gaan 1 Daniël. Nog niet gevonden Zander. Willen is kunnen onthoud dit B. Den 20 April 1! Tist. Den uitslag van de loting, zelle A. B. De gazetten zijn goed toegekomen. Vr. te Velm. Hand en groet Lode. Dit zal u leeren T. F. Zou hij van de les profiteeren, hè Domien. Brief ontvangen wij zullen voor hot gevraagde zorgen. Roese. Opgepast voor de naaste week Het verslag van het Land van Riem schoven tot het volgend nummer. Dc Hlrlr-Martensaoiici». Dringende Ver gadering op Maandag 8 Februari, om 8 1/2 uren, bij M. R. Hermans, Albert-Liénartstraat. gaan werken en zwoegen, niet voor eer 1 Dagorde: Herkiezing van het Bestuur, of geld, maar uit loutere zelfopoffering i Pillen van D* Walthery zijn voldoende om de meest weerspannige verstoptheid te overwinnen en de goede spijsvertering te herstellen. (Fr. 1.25 de doos voor maanden verpleging.) voor de zaligheid" van den evenmensch zulk besluit kan het katholiek geloof alleen doen nemen. Sdendcrmoaacle. Sergeant Ver- speyen, die maandag nacht van Appels naar huis keerde, is aan de Gentsche- poort in't water gesukkeld. M. Groot- jans, die daar juist voorbijging, sprong bij en gelukte er iu, maar met veel j moeite, den sergeant tot op den kant j te trekken, 't Was hoogtijd, de jongen j was al van zijn zeiven. Dan is de kloek- moedige redder om hulp geloopeu en 1 men heeft den ongelukkigen ineeneher- berggedragen. Hij was bijna vervrozen. i Dood is hij niet maar er is toch groote i vrees voor zijn leven. ECEIC enkele. Slechts eene enkele doos Waltherypastillen van één frank is steeds voldoen de om den meest verouderden en pijnlijken hoest te genezen. (Pek Telefoon). 1» Uit Mespelaar. Hier en is voor 't jaar 97 geen eenen loteling of geen eenen eerste Commu niekant. 2° Uit Brussel. Door ministerieel besluit van Minister Vanden Peereboom moeten de solda ten des Zondags de wacht niet meer optrekken om zoo de gelegenheid te hebben hunne christelijke plichten te kunnen kwijten. 3" Uit Oostende. De E. H. Pijpe is dijnsdag BUITENGEWOONE EENIGE PRIJS, in de Veldstraat, N° 17. Zich te bevragen M. Vic tor DeSomer, Gentschestraat, 17. de la Lumière (Société Anonyme, 12, Place Rouppe a Bruxelles), sont en ventc a Alost, chez Monsieur D'Hoie-Mathys, Rue courte du sel, N° 21,

De Volksstem | 1897 | | pagina 3