Reis van listale naar Inpi Waar is de schelm? W kleine Vrienden van 'tStemme- ken, van deze week is 't eerste nieuws, slecht nieuws 't Wetsont werp Coorcmans - Be Vidcndt met eenparigheid van stemmen om zoo te zeggen in de Kamers door gegaan, is verworpen in 't Senaat De Walen hebben hemel en aarde verzet om de wetten in 't Vlaamsch niet te doen voordragen en stemmen en ze zijn er in gelukt Spijtig is 't, meer dan spijtig, en eene schande voor 't vlaamsche land Zaterdag verleden, op eene vereeniging van katholieken tot Ameins, in Frankrijk, sprak de E. H. Lemiec, afgevaardigde van 't Noorden eene redevoering, uit waarin hij zegde Wij demokraten willen de rijken niet vernederen die boven ons zijnmaar wij willen iets maken van deze die lot hier toe niets zijn geweest, wij willen den armen arbei der verheffen die onder ons is... Ewel, dat heet ik nog spreken zie dat is anderen thée als van den werkman op te maken tegen al wat edel en burger is en hun onmogelijke beloften maar altijd en gedurig op te dienen. Vrijdag verle den is er in den gemeenteraad tot Gijsegcin spraak geweest van 't kerkhof te vergrooten.... Men zou den weg afschaffen tusschen de pastorij en de kerk.... In 't pensionnaat der jongens wa ren er verledene week niet min dan 3 lijken i° Zuster Laurentia, begraven verleden donder dag 20 Tambieen jong Congolanderken, over leden vrijdag om 9 uren 's morgends en zaterdag begraven 30 Manalanog een ander Congolan derkenVolgens on2e laatste berichten zijn er nog verscheidene andere congolanderkens ziek en nochtans men mag niet zeggen dat er op Gij- segem eene ziekte heerscht. Dees jaar heeft er ne weduwenaar tot St-Hi iklaas moeten loten In de straten van Brussel hangt er al eene hor- logie van 24 uren.... 'k Ben kurieus 0111 dienen 24-urenwijzer eens aan gang te zien 't Zal de moeite weerd zijn, want plezier zal er bij zijn, dat is zeker. Aan eenen magistraat werd er gevraagd, waarom er in de gevangenissen meer mannen zitten dan vrouwen En 't antwoord luidde Omdat er in de kerk meer vrouwen zijn Wat dunktu van zoo een antwoord Den nagel op den kop hé De alcool leidt er naar 't Gevang 73 °P de Zelfmoord 40 op 't Hospitaal 80 op 't Zothuis 40 op 't Kerkhof 15 OP 100 Tot Berclicm moest dees jaar de laatste van de zes zonen der familie Van Waenroy loten.... En 't voorbeeld volgende van zijne vijf broeders trok hij een goed lot. Onze kabinetsoverste Hl. de buiet-de Nacyer is nog altijd ziekelijk, maar gevaar en is er gelukkiglijk toch niet bij. Sedert eenige dagen spreekt men te Brussel van ne groote fabrikant die zinneloos geworden was en waarvan men thans alle spoor verloren heeft... De man zinspeelde reeds sedert eenigen tijd, maar ingezien hij geen kwaad deed liet men hem maar doen wat hij wou donderdag nam hij nog al een rond Katholieke zaak genegen is, zal het zich eenen plicht achten deze verdienst- volle maatschappij met zij oen penning te ondersteunen, haar feest met zijne tegenwoordigheid te vcreeren. Over niet en moeten vreezen hunnen welbeminden deken kwijt te geraken. Tot Oostende, in 't kollegie zaterdag morgend, twee jongelingen waren aan'tspelen op den koer; een van hun o. gaf den genaamden Deenen slag in den rug eenige dageu werd totNaaaien begraven toe, die hem deed ten gronde vallen... Men Z. E. H. Kanunnik Descamps, pastoor bracht hem naar de keuken, waar de ongelukki ge jongeling begon bloed te spuwen Zijn toe stand verergerde gedurig. Zoodat hij binst den nacht overleed.... 't Manneken was maar 11 jaar oudGe ziet van hier de droefheid der ouders. De katholieke vlaamsche Senators, die tegen 't vlaamsch in de kamers gestemd hebben, zijn juist ten getalle van dertien: Ziehier hunne na men Allard van Brussel Diimout van Brussel Ectors van Brussel Lefebvr© van Braband Lejeune van Braband Marnix van Brussel Van den Corput van Brussel de Borchgrave van Tongeren Striiye van West-Vlaanderen §11 ©na «tut van Ieperen Van den Bossche van Leuven Van dei» BurcSi van Brussel Vtlain XII» van St. Niklaas. van St-Jan-Baptist... Z. D. Hoogweer- digheid Mgr Decrollière woonde de be grafenis bij... De lijkrede werd uitge sproken door den Z. E. Heer Houba, aartspriester... Nooit of nooit zag men in de bisschoppelijke stad eene indruk wekkender plechtigheid... Rijk en arm, jong en oud, mannen van alle gezind heden woonden den dienst bij en getuig den zoo opentlijk van de weergalooze eerbied en achting, waarmede de voor beeldige priester in zijne stad was omringd,... Men spreekt reeds van dezen grooten volksvriend een stand beeld op te richten. 100 IOO 100 100 sommeken uit zijnen kofferfort en was weg als 11e pijl uit ne boog... Men zond er aanstonds de policie achter, maar niets aan te doen de kerel is weg en blijlt weg... niet te vinden Over eene maand of drij gaf de socialist Jordens zijn ontslag als gemeenteraadslid van Anderlecht^ en hij werd vervangen door zekeren De Battice die nu op zijne beurt zijne demissie komt in te dienen, zonder te zeggen waarom of waarvoor... Er zal eene nieuwe kiezing moeten plaats heb ben en die zal aan 't gemeentebestuur de bagatel kosten van 2,200 fr.Leg ze mij daar. Coc- rngic maar vrienden, nog 1 ft maanden en wij lijn onzen vierden kwijt. Een nog al groot getal vlaamsche senators hebben Vlaande ren verraden, met te stemmen tegen 't wetsont werp Cooremans-De Vriendt, maar... 't Zal hun eens gedenken. Niet verrre van Baron, in Zwitserland, waar men sedert eenige jaren de teringlijders naartoe zendt om de gezonde en afwisselende temperatuur die er heerscht, ewel teDavos daar zijn 5 personen in eenen sneeuw storm omgekomen. De gemeenteraad \an Scrning zal in 't kort nen commisaire special op den nek krijgen't Schijnt dat die socialistische lief hebbers zich zoo goed verstaan aan t bestuur ecner gemeente als eene koe aan t suiker eten Over veertien dagen komt er tot .luuict ne werkman 'thuis, wordt ongemakkelijk, naar zijn bed waar hij weldra insliep.... En sedert dien is hij nog niet ontwaaktde dok tors beweeren dat hij maar en zal ontwaken om te sterven. Tot Bms«cl, op den Ninoofschen steenweg, is er eene geheime stokerij ontdekt. Als de policie hare huiszoekingen ging doen, waren de eigenaars gaan fluiten. Mgr Jacobs, deken van Brussel, zou volgaarne, ingezien zijnen hoogen ouderdom en zijne wankelbare gezondheid zijn ontslag geven, maar Z. Eminen tie Kardinaal Goossens tracht hem zoolang aan 't hoofd der stad Brussel te houden als het maar eenigzins mogelijk is, zoodat de Brusseleers nog Ongelooflijk is 't, hoe de Vlamingen verbitterd zijn over de stemming door deze keeren uitge bracht... Doch 't kalf is nu verdronken... Met hun den naam van judas en verrader naar het hoofd te werpen, winnen wij niets, maar wachten wij ons wel hun nog ooit onze stem te geven... Zij hebben hunnen toer gehad verleden vrijdag in t Senaat, wij zullen den onzen hebben met de toekomende kiezing, in het kiesbureel. Het engelsch stoom schip Hawk, dat regelmatig de have van Antwer pen bezocht, is zaterdag bij het invaren in het ka naal van Londen gezonken... De manschappen zijn gelukkiglijk kunnen gered worden. Maar Pië vau de Vischmerkt en durft gelijk niet meer schrij ven dat de oude werklieden in 't jaar 97 huu g»eia- sioeu zullen hebben Dunkt het hem dat hij reeds genoeg gelogen heettE11 zou onze vier den in de Kamers durven zeggen over dit pensioen wat er in de gazetten der Douchisten over gestaan heeft???—Als een jongen tien jaar oud ia, dsin denkt hij evenveel te weten als zijn vaderOp twintigjarigen ouderdom weet hij tweemaal zoo veel als ziju vader... Op dertigjarigen leeftijd wil hij den raad zijns vaders wel eens hooren... Veer tig jaar oud, begint hij in te zien dat zijn vader toch zoo dom niet was... Op den leeltijd van vijftig jaren begint hij vaders raad te volgen, en als hij zestig jaar oud is (als zijn vader reeds in t graf rust), komt hij tot de overtuiging dat zijn vader de slimste man was die ooit bestaan heeft. Vrijdag laatst tot Schacrhcek, eene huisvrouw koopt visch van eene rondleurster... 's Noenens iedereen eet er van en allen worden onpasselijk.Men roept den doktor, die bestatigt dat geheel 't huishouden vergiftigd is... Aanstonds medekamenten gegeven en gelukkiglijk 11a eenige dagen was iedereen komen hersteld. Te St-Pieters-Jctle, (Jetle- St-Pierre,) woont in de rue des pierres de genaamde Pierre Pierre, tailleur de pierresAls dit geenen versteende en is, en verstaan wij er niets meer van. Tot iMasvseille is eene vrouw, met name Tree/.e Cau- vin, verdonderd in haar bed. Tot TossSo 11, eene 70 jarige vrouw, Maria Brun genaamd, was na eene langdurige ziekte gestorven. De ge neesheer die haar behandeld had, gaf een bewijs an overlijden af en de begrafenis werd op woens dag bepaald.... Des morgends richtte de doode zich op en vroeg te drinken.... Ge ziet van hier hoe de waakster, die er bij zat, eene figuur trok Toe Bombay hebben zich volgens officiëele statistieken 4396 gevallen van pest voorgedaan Goed jongens, de kerkvisieten van den alweter van de vischmijn gaan voort.... 't Is verle dene week totErpe te doen geweest Den neus overal in steken, tot in de grafsteden toe, en dan nog zoo venijnig 't volk opmaken.... Hij ziet met voldoening dat 't volk oo- gen trekt op den kruisdragerFoei, loei, welke handelwijze? Waarom niet vlakaf zeggen Toe, menschen, maakt revolutie, steekt den stok in 't wiel overal waar ge kunt.... Wat kan het hem schelen wat er tot Erpc omgaat Wat komen die ruziestokers op onze buitenparochiën dóen Dat men die mannen eens trakteerde met nen schup onder hun broek, zoün ze 't niet ver dienen Dat ze de buitenmenscken gerust laten en tot Aalst blijven zeven- teenen Maar 't is omdat hun haring hier niet meer en braadt Nieuws van JXTIbbov© In Januari 1887 vier den de echtelingen Mr en Mmo De Buyst- Van Lierde (oud-gemeenteraadslid der stad), hunnen vijftigjarigen huwelijks- jubilé.... Dezer dagen hebben deze beide echtgenoten in stillen familiekring hunnen 60 jarigen jubilé herdacht daar zij alle twee, Goddank, in goede gezondheid verkeeren, verhopen wij het gelukkig en achtbaar echtpaar bin nen 15 jaren de diamanten kroon te mogen aanbieden... Onze beste en har telijkste gelukwenschen Voorzich tig zijn In den vcrwijtpeiuiing van de Vischmijn niemand te kwetsen.... en ondertusschen rhaar snoer geven. Tot tlenaelveerdcgcisa, alias te Sint- Jans, d'hellt in en d'helft uit, van de lotelingen, wel te verstaan... Ze waren met zes, en d'helft van de zes is toch wel drij Sint-Jan, een parochie uitermate 1 Had St-Amandus of Julius Coesar daar geweest, ze zoün alle twee geschreven hebben. Deftig, kloek, man haftig en werkzaam volk. De ge naamde Maria-Joanna Van Eesbeke, in dienst bij de familie van den overle den notaris Leenaert, tot JXinovc, vierde er den laatsten zomer haren vijf- en-twintigjarigen jubilé als dienst meid... Toekomenden zomer schijnt het de beurt te zijn der meid van mevrouw Goelens-Germanes tot Meerbek©... Eere zoowel aan meesters als aan dienstboden want op onze dagen zijn er vele dienstboden (om niet to zeggen allen) met den geest van socialismus bezield. OeiOnze inzichten zijn zoo zuiver schrijft Pië van de visch mijn Och armen toch Luistert menschen van EreiubodegcmFeest dag van den H. Amandus, nog tot Erembodegem gewoond, eene kapel gebouwd! Goed! A la bonneheure maar 't venijn zit in de steert lijk bi alle diugen van dat slack.... Luistert De H. Amandus schreef Erembode gem, eerlijk, treffelijk werkzaam volk maar dat hem stokkedood zou vechten tegen 'tonrecht Onrecht kunnen ze daar niet lijden....» Oei, wat zuivere inzichtenTe naaste week zal hij i 't zelfde clichéken geven over een ande- re parochie. Kloek, manhaftig volk i maar dan zal't weer van Julius Coesar komen... De H. Schriftuur bij 't haar (CHINA,) dooi' deii Eerwecrdeu MI#sIoniiarIs E. D. B. Hoofdstuk XI. Hong-Kong1, Chineesehe stad. Storm op zee, en ramp op zee. 6 dooden. Een Gentenaar. Wij verbleven omtrent twee dagen in Hong-Kong, waar wij eene uitgelezene gastvrijheid bij de Missionarissen genoten. De Natal vertrok's woensdag (26 Maart) om 7 ure 's mor gens. Nu was er plaats op den boot, bijna al de passagiers, met ons in Marseille vertrokken, hadden ons reeds hunne vaarwel wenschen toegestuurd iu de tweede klas waren wij gansch alleen en van de 1"° en derde bleven er slechts samen 6 a 7 over. Den eersten dag bleef de zee steeds de kalmte bewaren die onze reis sedert zoo langen tijd alleraangenaamst had ge maakt, maar 's anderendaags, eigentlijk den laatsten vollen dag dien wij ons op den Natal nog moesten overbrengen, wierd het op eens in den namiddag zoo onstuimig, dat wij dachten van een groot onweêr te zullen moeten doorstaan. Het latijusch spreekwoord dat zegt in cauda venenum het venijn komt op't laatste, was hier maar al te waar. Op sommige oogenblikken sloegen de baren met een zulkdanig geweld over de brug, dat men alles moest vastmaken wat er zich op bevond onze reusachtige boot wierd heên en weer geslingerd, juist of het maar een uotenschelp geweest ware binnen in het schip moest men zich aan het eene of andere vast klauteren 't was een oprecht helsch lawijtgelukkiglijk dat spel duurde niet lang, de grootste hevigheid was na eene goede uur voorbij, nogtans de bui hield den ganschcn nacht vol, en rond den avond was een zoo dikke mist gevallen dat men geen drie stappen voor zich kon zien om de ongelukken te voorkomen, vertraagde onze boot natuurlijk zijnen gang en gedurig weerklonk het alarmgefluit om de nabijzijnde schepen te verwittigen niettegenstaande al die voorzorgen liep er dien nacht eene visschersloop tegen den Natal aan, met die droevige gevolgen dat het schuitje iu twee gekloven wierd en het ganscke manschap (men denkt 6 personen) in de baren begraven wierden. Terstond na het ongeval wierden er bootjes in de zee gelaten om de schipbreukelingen te gaan opzoeken maar men vond niets meer, de onstuimigheid van de zee op dien oogenblik maakte allo redding onmogelijk de ongelukkigen mogen zij in vrede rusten Daarmee wierd het zaterdag 29 Maart wij gingen weldra Shang-Haï laatste statie van den franscheu boot, aanlan den. Rond 12 ure hield de Natal stil aan den mond van den Warnpo (groote stroom waarop Shang-Haï gelegen is). Daar er bij onze aankomst alhier leege tij was, moest onze boot het hoog water, dat slechts om 3 ure 's namiddags zou komen, afwachten nogtans er was in de nabijheid een klein stoombootje van de Sociëteit der Messageries, dat terstond op ons afkwam om de brieven en Correspondenties te nemen en tevens de passagiers die zulks begeerden, gratis aan wal te brengen wij maakten gebruik van eene zoo voordeelige gele genheid en een uur daarna zagen wij de schoone en prachtige zeestad voor onze oogen oprijzen nog eenige oogenblikken en wij zijn aan land een aantal nieuwsgierigen, meestal Euro peanen, (want in Shang-Haï hoelt men ze met geen lanteerns te zoeken, er zijn er veel) wachtten onze komst af. Onder hen bemerken wij weldra M. Meugniot, procureur der EE. Paters Lazaristen, die ook met de procure van onze Missie gelast is hij wierp ons reeds van verre den welkom - groet toe. Weldra bleef ons bootje aan de kaai stil, wij gingen afstappen, toen tot. onze groote verwoudering, een vreemde beer tot ons kwam en ons den eersten groet in hot Vlaamsch toestuurde. Welkom de Vlaamsche missionarissen in China, zoo sprak hij; hoe aangenaam en verrassend klonken deze vlaamsche en zoete toonen in onze ooren wel, menschen lief, waarbij 3215 met de dood voor gevolg.... tDuitsch 1re^|jen ea de Heiligen doen spreken gouvernement heeft eene commissie van genees- heeren naar Bombay gezonden om de pest te bestudeeren. De gemeenteraad van St-IVikliia» heeft in openbare zitting besloten Z. K, H. prins Albrecht te vragen naar hunne gemeentefeesten van dit jaar.... Ongetwijfeld zal deze vraag inge willigd wordeD. Bier moet altijd in donkere fles- schen zijn de werking van het licht bederft het bier spoedig... Daarom zijn kruiken te verkiezen boven flesschen. Maandag verleden hadden wij naar zijnen zin Maar alles in eerlijk heid en deftigheid Onze inzichten zijn toch zoo zuiver Bravo Leve Ncdei-brakcl, waar de lotelingen op lotersdag zich zoo treffelijk gedragen hebben.... Daar en was het geen kijven of tareesten, geen vloeken en zweeren neen, maar alles in vreugde en plezier alles in deftigheid... De E. H. Pastoor Vael had hun des morgends een aller- schoonste en treffend sermoen gedaan en zijne jonge parochianen hebben na ir hier in' onzen Werkmanskring een overschoon zijue stem geluisterd... Spijtig dat de avondfeest, gegeven door den oud-SIiidcnten- houd van Antwerpen... Hun stuk Pierre, dc Halcibocf hebben z'op meesterlijke wijze voor gedragen, zoodat eenieder bij 't sluiten vau het leest uiterst tevreden er van doortrok met de hoop onze vrienden uit de scheldestad in 't kort naar Aalst te zien weerkeeren. Het muziek, onder de leiding van M. Frans Be Wilde, verwierf den grootsten bijval en werd luidruchtig toegejuicht. Maar 't was dubbel verdiend ook M. De Wilde verdient allen lof en zijne ieverige muzikanten den besten dank. De heer baron Weltlinall, sena tor van Hasselt, is met algemeene stemmen kwes- tor van den Senaat genoemd in vervanging van zaliger M. Baron Snoy. Zondag toekomende, vrienden, hebben wij hier in Aalst het eerste feest onzer Katholieke Keepers.... Al wie onze lotersdag overal zoo wel niet af en loopt. Er is kwestie van de landde j keus af te schaffen... Volgens Pië van de vischmijn zouden zij zich met l hun eigen kerk moeten bemoeien, cu Pië zal de kerkvisieten in hunne plaats doen, mits een klein traktementjo.. om ook naar Knocke te kunnen gaa en op zekeren ouderdom ecu klein pe sioentje te hebben met recht van opvol- ging voor Baaske Van de Wlele. Hebt g'het nu toch van uw leven ge hoord?... Vijf frank hebben ener nog I geen pint moe kunnen betalen?... j HoortTe Ea S.onvlëre werd doktor Delattre naar 't hospitaal geroepen om I er de maag open te snijden van ne veut die een vijffrankstuk had biuuenge- slokt. En daarmeê, zelle, vrienden, saluweert u Kibeladoeken. 232 het toch ik kan mijue kwade vermoedens niet verzwij gen. Als ik aan onze gidsen denk,... Op dit oogenblik werd Lauretta's ontboezeming ge stuit door het loopen der paarden, welke op Wal ter's bevel, begonnen te draven. Boudewijn overwoog Lauretta's en Albrecht's waar schuwing en vroeg zich meermaals af of het spreek woord Geen rook zonder vuur op die vermaningen toepasselijk was... Ziju antwoord bleef echter ontkennend luiden. En weer sprak de jonkver, bij het herhaald telgaan der paarden Mijn hart versmelt bij de herinnering aan Iwein's afscheidsgroet. Ik dacht op dien plechtigen stond spiegelt hij me het gelukkigste huwelijk voor... Eilaas!., geeu woord hierover!..: hij zag de toekomst te donker Diepgevoelde liefde is sprakeloos, jonkver, moe digde Boudewijn aan. Ziju blik verried angst, bekommernis over het mij beschoren lot... u Waanziu uwer inbeelding...: gij alleen waart met angst vervuld. Neen toch, Boudewijn. Tranen biggelden langs zij ne koonen, tranen hem door het onzekere van mijn mor gen afgeperst... Is or rijker tranenbron dan de min Droefheid doet bittere tranen schreien maar ook vreugde doet ze opborrelen. Toen de vaarwelkus mij op de wang brandde, beefden zijne lippen 0 Van zalige aandoening, jonkver. Toen bij me zuchtend toelispelde Dat God u geleide! trilde zijne stem, rilde heel zijn lichaam...» Dat het hart u en hem bloedde, is heel natuur lijk bij het afscheidnemen, jonkver... Mag ik naar de oor zaak uwer sombere gemoedsgesteldheid vernemen? JW jS. •oWi-

De Volksstem | 1897 | | pagina 2