t REIS BORD DE WERELD. iKZEhpiiidh nsriEmitó LUIBRECHTS. GELOOF EN LIEFDE Hef werk der oude poslzcgcls. De Kookkunst van ons Roeseken. Hout in Congo. Heiligschenderij gestraft. iloci. Het is de moeite weerd om te vertellen; luistert wel 't is gebeurd op den trein van Hoei-Andenne. Juist als hij ovei de brug van de Maas reed, is de machinist van zijn machien geslibberd, men weet niet hoe, en over de brug in 't water geworpen. 500 meters ver is hij meê gevoerd door de onstuimige waters en moederziel alleen is hij er uitgekro pen hij is terug naar zijnen trein ge- loopen (de stoker had hem doen staan), hij is er opgesprongen met zijne natte broek en is voortgereden zonder van iets te gebaren Denderleeuw. Bijzondere Correspondentièn Nieuws uit Aalst. Verandering van Woonst. Louis De Sclieyver, Van één frank. Herrinnert u dat eene enkele doos Walthcrypaslillen van één frank vol doende is om uwen hoest, die dreigt gevaarlijk te worden, te genezen. PRIJSKAMP 01» den BAK. Een Huis te Huren Les Bees a incamlcsecnce kon ik u maar zeggen wat geluk zij ons schonken wie zou het ooit gedacht hebben dat wij meer dan 3 duizend uren van het Vaderland verwijderd onze schoone moedertaal nog zou den hooren spreken hebben Dat ze nu nog zeggen dat het vlaamsch niet verspreid is, wij troffen hier in Shang-Haï verscheidene Vlamingen aan die het zich allen voor eene eer achten van hunne Moedertaal zoo dikwijls mogelijk te spreken. De beer die ous aan de have 'was komen groeten, is geboortig van Gent en bekleedt tegenwoor dig een plaats van officier bij de Chineesclie douane van Shang-Haï. (Wordt voortgezet). 14. DAGWIJZER - Zondag van Septuagesima, de negende vóór Zondag Paschen. Maandag, 15. H. Faustinus en Jovita, martelaren. Dijnsdag, 16. H. Gregorius, Paus. Woensdag, 17. H. Flavianus, bisschop. Donderdag, 18. H. Simeon, bisschop van Jerusalem, van de nabestaanden van Jesus. Hij werd gekruist in den ou derdom van 102 jaren. Vrijdag, 19. H. Bonifacius. Zaterdag, 20. H. Eleutherius, bisschop van Doornijk. Wij bedanken ten zeerste al onze abonnenten en vrienden die ons oude postzegels hebben gezonden ten voordeele der vreemde missiën. Daar er met nieuwjaar veie briefwisselingen gedaan woi den verzoeken wij onze ieverigé inzamelaars nog maals hunne ronde te doen om ze ons voor de verzending van de maand Maart nog te laten geworden. Wij bevelen aan allen, zooveel mogelijk de nieuwe postze gels der tentoonstelling van Brussel, te verspreiden en in te zamelen daar hunne loopbaan van korten duur zal zijn, zul len zij zeer zeldzaam worden en daardoor in waarde klimmen. APPELEN. Men vraagt hoe men in dit seizoen de appelen het best bereidt. Ziehier In deri oven gebraden, is zeer smakelijk, maar ik voor mij, verkies de volgende manier. Waseht de appelen eens lichtelijk in koud water, droogt ze af, en leg ze in eene halve diepe casserol, overgiet ze bijna gansch met bruin bier of't zij gelijk welke soort van wijn, madera, bijzonder is lekker (maar dit kan men altijd niet go- bruiken), daarom neemt bier, dekt de casserol en laat 5 minuten koken voegt er dan den noodigen suiker bij (de appelen zoo bereid, vragen tamelijk veel suiker)Laat voort koken tot de appelen bersten en 't sap een weinig vermindert. Voor het opdienen der tafel kan men deze spijs eene vol doende oog geven, met een of twee der meest gekookte appe len door den tems te steken en er langzamerhand het overge bleven sap door te roeren zoo bekomt men eene goede gebon- deue saus. Warmt de saus nog eens op proeft of ze genoeg ge- suikert is, eu als wanueer gij bier gebruikt hebt, voegt er ee- nige druppeltjes Rkum bij (of eeneu anderen geurigen drank) Overgiet met de saus de appelen en draagt ze ter tafel. Of ze zullen smaken Roese. i I nrii Maatschappij Be J, AiUjO 1 vlugge Keepers. Zondag 14 Februari 1897 vermakelijk Avond feest iu de groote zaal vau deu Katholieken Werkmanskring. Ziehier het programma 1° Eene mislukte Bakte, tweespraak. 2° Gondellied Bacarol- le 3° Een varken met twee bespen, blijd- spel. 4° In Zee, romance. 5" Jan Spruit, alleenspraak. 6° Prachtige Reepersdans. Orkest onder het geleide van M. Gustaaf Pape. Begin om 5 uren. Prijzen der plaatsen 1,50, 1,00, 0,50 en 25 centiemen. 233 Een hevige schrik vermeestert me, Mher Boude- wijn. Gevolg van een geschokt zenuwgestel. een voorgevoel van ach en wee, welk al lang aan mijn hart knaagde, ontstelt me weer... Er hangt mij iets boven het hoofd... Alles roept mij geheimnisvol tegen, dat we gedurende dezen tocht, iu eene hinderlaag vallen zullen. Ban die ongegronde vrees, joukver. En waarom zouden de vijanden, die naar het le ven des vaders stonden, de dochter sparen?... Laten wij wederkeeren... sprak zij gejaagder. Bedaar toch, jonkver Lauretta. Wil redeneeren. Onze keurbende is heel in het ijzer uitgerust, iu gevaren gehardgeen vijand vermoedt deze vluchtWillem en Rambold zijn te Gentbet weder is allergunstigst de duisternis neemt toe, het waait dat bet krijt, het wan luidend fluiten des winds verdooft zelfs het gerucht der hoefslagenbinnen éen uur zijn wij ter bestemmings- plaats.... Moget ge waarheid spreken O ik heb het zóo bang... zóo bang!... Moed gevat, jonkvrouw j Welnu ja ik zal het beproeven enin Gods geleide Terwijl Lauretta sprak en Boudewijn hare woorden met die van Albrecbt weer diepdenkend in verband stel de, galmde Walter's stem De Osbroeken Halt a We zijn aan den zoom van 't woud, zeide Bou dewijn tot Lauretta. De ruiters hielden stil. Walter ontstak twee toort sen, gaf er eene aan Disdeer, wien hij toefluisterde Wij zullen de slachting nauwgezet verlichtenriep dan hardop Eq8 is de weg. Men rijde met zijn tweeën n en plaatste zich weer vóór Lauretta en Boude- ■wiju. Spicgelshad dijns dag verleden zijnen vriend Luibrechts uitgenoodigd om eens nen nieuwen wijn te proeven, die hij eenige dagen te voren had afgetrok- ken. Nauwelijks was er Luibeken een glas geschonken, of hij proefde hem met attentie. Ewel, vriend, sprak Spiegels, hoe vindt gij hem En Luibrechts met volle overtuiging Hoe is't mogelijk Zoo jong en •eeds zoo slecht De dokken te Antwerpen liggen vol hout uit den Congo. Verschillige soor ten van acajou donker geel, bleek 1, roos en rooJ. De kenners zeggen er veel goed van... 't Is schoon, sterk en gemakkelijk om bewerken. Voor meubels is het eerste klas er zijn bijna geen weers in en als het gepolisseerd is, blinkt het gelijk een spiegel. Die iu de tentoonstelling van Antwerpen geweest is, zal zich nog heriuneren de schoone meubels uit Congoleesch hout, die daar te zien waren. In de expositie van Brus sel zal er een prachtig paviljoen opge richt worden van onder tot boven uit hout van Congo. De fransche gazet LaBourgogne ver telt van eene goddelooze feest, die plaats gehad heeft te Vinneuf. De fra- massons, om met den godsdienst te spotten, vergaderden te midden van de markt en deden de cermoniën na van de H. Mis, onder het toejuichen van eenige slechte krawatten. 's Avonds moest de feest eindigen met een groot bal. Juist als de danspar tij geopend werd, viel een der framas- sous plotselings dood. De anderen had den niet veel lust meer om te dansen, ge ziet dat van hier. Maar toch ze wil den zich niet bevreesd toonen en 't spel ving aan. Een tweede plofte neer, dat zijn hoofdschedel opensprong. Tegen woordig is hij al dood Een minuut na dien brak een derde de been. Dan was het dansen uit. Al stinkende trokken zij een voor een naar huis, zonder nog een woord te spreken. Dat zal hun lee- ren den spot drijven met 't peen er hei ligst is in ons Geloof het H. Sacrificie der Mis. Als gij hem wilt proficiat wenschen, en een kaartje zenden,hij heet Sauveur. Zondag verleden moesten de Donchisten hun lokaal in huldigen... Sedert veertien da gen werd er in hunne gazetten en vlugschriften van anders niet DER VOLKSSTEM GALMAARDEN Uitslag der loting van 3 Februari 1897. Het nummer 1 is 46 het hoogste nummer 181. Het kanton Herne telt 136 lotelingen. 100 133 92 171 152 174 58 1. Alleboscli Maximilien 2. Beeckmans Alphonse 3. Bouillon Charles-Louis 4. Dauwe Oscar 5. Debruyne Joseph 6. Demecheleer Félix Julien 7. De Mol Auguste 8. Denutte Polydore 48 9. Devos Charles Louis 57 10. Durant Joseph 60 11. Leirens Victor 52 12. Lison Gustave §9 13. Massaer Félix lo5 14. Mignon Edmond 15. Paeleman Jules lo2 16. Papeleu Victor 1°5 17. Pletincx Théophile 54 18. Schollaert Louis 55 19. Timmermans Jean-Baptiste 148 20. Yandenneucker René 46 21. Vanderschueren Cyrille lo7 22. Vandersmissen Emile 61 23. Vantrimpondt Gustave 154 Men ziet dus, dat onze kloeke Galmaardenaren dit jaar weinig geluk gehad hebben. Hoewel het grootste deel een slecht nummer trokken, is er nochtans op sommige plaatsen, waar men gelukki ger geweest was, dapper gefeest geweest; onder an dere bij den landbouwer en Gemeenteraadslid J Dauwe, wiens zoou het nummer 171 bekwam, heb ben geburen en vrienden den ganschen dag letter lijk in den lekkeren Galmaarschen Iambic gezwom men. RENDERWI1VDEKE. Met het begin der verledene week ging zekere Isidore Hauters met zijne echtgenote een huis be wonen op het gehucht Steenhout. Binst den nacht van dijnsdag op woensdag ontwaken zij bij het ge rucht van iets dat, boven hun hoofd, op den zolder viel. Het waren stukken van het dak, dat in vlam en vuur stond. Haastig springen zij uit het bed en redden hunne meubels, die nog niet talrijk waren. De schuur lag reeds in asch. 's Morgends heeft men een spoor bemerkt, komende en keerende van de publieke baan, langs door het veld tot aan de plaats waar de brand ontstaan is. Daar het voetstappen waren van groote schoenen met plompe nagels, zoo vermoedt men dat de brand er door kwaadwillig heid zal ingestoken zijn. Het parket is ter plaats geweest. Wij hebben tot hiertoe nog van geene ontdekking van den misda diger gehoord. ondergang van zijnen mededinger. Geholpen door eene lage ziel, Ploury met name, .stort hij hem in het verderf, beschuldigt hem vau diefstal. Pierre wordt van elk verstooten, zijne moeder sterft van verdriet Voor acht jaren naar de galeien luidt zijn vonnisAcht jaren zijn vetïoopen daar A Pierre terug, als armzaligen marskramer hij komt terug aan den dorpel der dorpskerk. Bichon, zijn vijand heeft tot nog toe de kuische Bertha ten hu welijk niet bunnen oveihalen... Ilij herkent Pierre; smeed nieuwe plaunen, legt uieuwe strikken, met behulp vau Ploury, om zijnen vijand te doen val len, maar thans valt hij zelf in den gespannen strik, hij en Ploury... Alles kumt uit, alles 't was hij ook die Bertha's vader naar de galeien zond en die ook rijst plotselings als uit het graf op en staat daar,den booswicht verpletterend onder de schaam te en de straf... Mijn God dat was schoon En of er geweend werd Neen, nooit zullen wij dien Ploury, dien Bichon, dien Pierre, noch Martin ver ten 1 Recht billijk dan ook, bedankte M. Eug. Van Itterbeekde edelmoedige jongelingenschaar, bood hen een fraaien lauwertak aau en drukte de hoop uit, hen nogmaals in ons midden te ontvangen. En dat hij de tolk was van het talrijk publiek, bleek genoeg uit de geestdriftige ovatie, welke zijne woor den bekrachtigde. In gepaste termen, bracht daar op een der tooneellisten hulde eu lof aan de wakke re leiders van onzen Kring, M.M. Eug. Van Itter- beek en Baron Leo Bethuno, aan den schutsengel van ons braaf, katholijk Werkvolk, E. H. Bonnet, en aan M. Ivo Vlassenbroek, onzen onvermoeibaren en beminden Secretaris. Toen spreker de menigte een hartelijk Tot weerziens toeriep, barstte een oorverdoovend handgeklap en bravogeroep los. Een woord ten slotte over het muziekaal gedeelte. Bekennen wij het maar onverbloemd, spre ken wij maar openhartig Wij hadden van M. Frans De Wil de en zijne Muziekanten eene zóo wel gelukte uitvoering niet durven verwachten. De muzie- kale spelwijzer was uiterst wel gerangschikt en do stukken voortreffelijk gekozen, dit naar liet oordeel van meer bevoegden dan wij. M. De Wilde heeft ons in hem eene waarborg voor de toekomst, blij ken van echt kunstenaarsgevoel gegeven en door een onverpoosd werken en streven de hinderpalen in het zóo moeilijk vak der toonkunst weten uit den weg te ruimen. Wij drukken het verlangen uit, hem dc gelegenheid te zien geven, meermaals de talrijke toehoorders onzer feesten met zijn puik re pertorium te bezielen en danken hem en al de hee- ren muziekanten voor hunne bereidwilligheid. I)iutor Zondagi-Iiat. Zondag 14 Februari, van 's middags tot middernacht. Dienstdoende apothe ker, M. DE WAELE, Kerkstraat. Overlijden. Vrijdag 5 Februari II. is in onze Stad godvruchtig in den Heer ontslapen M. Jacobus Verhulst, echtgenoot van Mevrouw Theresia Jacob, geboren te Aalst deu 6 April 1826 Wij bieden de achtbare Familie onze innige deel neming aan in den rouw welke hun komt te tref fen. R. I P liet Land van Riem. Zondag 31 Januari hadden wij het genoegen de tweede vei tooning van het tooneeljaar dezer gewaardeerde Maatschappij bij te wonen. Het is met innige voldoening, dat wij de heeren tooneelspelers mogen verzekeren, dat de verwachting van het talrijk publiek, iu onzen Schouwburg vereenigd, ver overtroffen is geweest Inderdaad. Algemeen hoorden wij het gevoelen uiten Een Vrouwenhart, is eene comedie bij uit nemendheid, eene der schitterendste paaiden uit de Kroon van ons Vlaamsch Tooneel. Ziedaar een stoute greep uit het leven der hooge wereld, vol i verhevenheid en waarheid, van het begin tot het einde doorstralende van edel gevoelen en treffende opvatting. Het dringt tot het diepste der ziel, ver- overt de aanschouwers en ontperst den versteen- j sten stille tranen. Wij gelooven, nergens het dra- ma beter te zullen zien vertolken. Een Onweer van Huibrecht Melis, is een stukj dat met onbetwistbaar recht zijnen naam van blij spel voert. De typen, er in voorkomende, vonden Eetlust. Indien gij geeuen eetlust meer hebt, indien uwe tong beladen is, de mond vuil, het hoofd zwaar, 't is dat uwe maag onzuiver is. In dit geval, neemt een of twee dosissen vaa de Walthe- rypastillen, eu gij zult eetlust, frissche kleur en gezondheid weervinden. (Fr. 1,25.) Ptrlmv Vooruen voor alleen Zander. _L til 1UU "jjgk Jank; wij wenschen u eene spoe dige herstelling. Hum. Goeie moed na lijdon komt verblijden. Daniël. Niets beter als eene limonade purgative. Tist. Ileeit G... kontent ge weest Lode. Men is hier in achterdenken over u A. B. Dank voor de mededeolingen. 't Was uiterst wolT. F. Nu moest gij eens komen O die frikadellepatatten Domien. Er is eene nieuwe meid Snoek, 't Was toch zoo wel geko men Vr. te Velm. Geen teeken van leven meer De complimenten van F. B. Chaleken. Dijnsdag. moest ge dat hoeiken gezien hebben N. B. Schoone vriend vanGyseghem, eren was dijnsdag geene samenzwoering.,. We zijn beter geranseigneerdMaar in alle geval, hartelijk dank voor uwe moeite tocht door Betrus Van Nuffel. Ten Bureelo dezer* roman uit den eersten Kruis- Prijs 1 frank. gesproken...'t Ging iets zijn dat wij zeer karakteristiek, de kleedij recht eigenaar- i j digde rols zijn, zonder uitzondering, gespeeld met welgepaste boert, ongedwongene aardigheid. Alle spelers Fleven vrij van die overdrevenheidwelke wij zóó dikwerf, bij sommige tooneelliefhebbers ge dwongen zijn af te keuren. Was de tooneeluitvoering overheerlijk, het mu ziekaal gedeelte was het niet min. Al de stukken waren nieuw en kwamen onberispelijk ten gehoore. Iuzonderheid moeten wij de Serenade voor Hobo een welverdienden lof toezwaaien. De Cneepmarche afgewisseld door den duitschen zang der heeren muziekanten, verwierf een ongemeenen bijval en een applaus zonder weêrga op... de Galeries tot groot genoegen en pret van heel de zaal..Beste daak, heeren Muziekanten, zóo verkleefd aan het Land Innige gelukwensch, begaafde Vriend, ie- verige Bestuurder M. Pape Wij wenschen dat Ons Land zijne voortref felijke faam zal weten te handhaven en het Aalst- ersch Vlaamschminuend publiek kortelijk tot een derde avondfeest uitnoodigen zal. Pioter* wel was En och erremen Voor 't begin, onze vierden, die er moest zijn en eenen reuzendiscours doen, en was er met geen oogen te zien... De vent had lont geroken.. Hij werd er vervangen door zijnen broeder, 1 i die er al boemmelen en hakkelen nen 1 hevigen uitval deed tegen d'expositie van P>russel en den Koning... Volk en was er niet en bijgevolg ook geen ver teer... Maar en denkt niet, dat hunne gazetten van Zondag daarom zullen la- I ten van te boffen... O neen Volgens de I bladen van de Visc'nmijn zal er ne schrik van volk geweest zijn Feitelijke rede voeringen, schoone liedjes d'herten zullen er geklopt hebben van volkslief de alles zal er in eerlijkheid en deftig heid zijn afgeloopen en... 't bijzonderste van al't volk van Denderleeuw zal braai, kloek, manhaftig volk zijn, wa- re helden voor de deugenietenparty 1 KatBiolijke Werkiiiaiiskrlnff. De Oud- Upf «luiten Studentenbond van Antwerpen, die vereeniging («iïlmaarden. Tan bij uitstek moedige jongclmgeu, was voor ons geen nieuweling. Het was derhalve met een dubbel der Kermis, is alhier bijna een groot ongeluk geschied. Drij jongelingen en eene jonge doch ter zijn alhier iu den Kapelleput geval len, maar gelukkiglijk uitgesparteld. Die put staat ten minste drij meters onder water.... Eerst is er nen apostel met zijne con fraters ingeloopeu, 10 minuten nadien twee jongelingen en allen zijn moeten bij Leo Bauwens binnengaan en deden versche kleederen halenhet water liep er langs de deur uit... Te rekenen van 15 Februari zullen winkel en werkhuizen van het van ouds bekend Huis Lange Zoutstraat, 23, overgebracht worden naar de KERKSTRAAT, N' 16, waar hij als voorheen zich gelast met al wat zijn artikel betreft, nog altijd naar het goede oude ge bruik, goed genaaid werk aan de laagst mogelijke prijzen. Bijzonder werkbuis voor reparation, zeer goed en onmiddellijk uitgevoerd. N. B. Al wie van mijn werk iets heeft dat los gaat, zal hun kosteloos hernaaid worden. Men vraagt ook bekwame gasten. Onnoodig zich aan te bieden zonder wel zijn stuk te kunnen maken. genoegen en grooter vreugd, dat wij ons verleden maandag naar den Werkmanskring begaven om er eene hunner prachtige tooneelvertooningen bij te wonen. Dit maal voerden zij op: Pierre, de Galeiboef. Men moet dit drama zien om er een juist gedacht j van te kunnen vattenDie Pierre, een braaf, op- passend werkman, verkrijgt de hand van Bertha, de pleegdochter zijns patroons maar zekere Bi chon, rijke grondeigenaar, aanziet dit met leede oogen bij ook hij bemint dit meisje en zweert den BUITENGEWOONE naar een prachtig TAFELSTEL, 77 stukken, EENIGE PRIJS, en een schoon Schouwgarnituur voor Onderprijs, op Zondag 7 Februari 1897, 6 tot 9 uren 's avonds en, desnoods, de volgende Zondagen, bij M. Louis IIf.ndbickx, A la belle Javanaise Dendermondschesteenwog, N1' 21 in de Veldstraat, N° 17. Zich te bevragen M. Vic tor DeSomer, Gentschestraat, 17. dela Lumière (Société Anonyme, 12, Place Rouppe a Bruxelles), sont en vente a Alost, chez Monsieur D'Hoik-Mathïs, Rue courte du sel, N° 21.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3