■^Êi IWEIN VAN AALST. 3° JAAR N' III. ZATERDAG 20 FEBRUARI 1897. EEN MARTELAAR. D1 Is. Bauwens. De Vlaamsche Wet. In dé Kamers. RAADSEL N° 3. De vervolging op Creta. Onze raadsels. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureeie der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. De rol die de katholieke drukpers in den strijd voor 't goede speelt deed eens een en grooten redenaar uitroepen Leefde de H. Patdus in dezen tijdhij zou gazetschrijver wor den En Tertulianus zegde reeds Eens zal de inkt der schrijvers denzelfden prijs betaald wordenals het bloed der martelaren Die prijs is de glorie, niet de glorie dezer wereld, maar de eeuwige, de hemelsche glorie. Deze glorie viel ten deel aan eenen dier koene verdedi gers, dier moedige strijders hij viel martelaar van gehecht heid aan de H. Kerk hij viel, slachtoffer van de onver draagzaamheid der vrijmetselarijmaar zijne dood is zijne glorie, zijne glorie voor eeuwig en zijn naam gisteren nog onbekend, glinstert nu met gloriestraal omringd en wordt rondgebazuind op de vier hoeken der wereld. Vivar Ziedaar den schrijver-martelaar de held, geval len, vermoord, gemarteld door diezelfde vrijmetselarij, die eens Garcia Moreno martelaar maakte van zijne liefde tot zijnen God, tot Jesus' H. Hart, tot zijn volk 1 Zoo toont nog eens de vrijmetselarij, het liberalismus, de maat zijner liefde voor vrijheid, zijner verdraagzaamheid voor de meening van anderen. In het land, geheiligd door het bloed van Garcia Moreno richt de vrijmetselarij voor goed de vervolging van den godsdienst in zij legde verbod op het inkomen van vreem de missionarissen, om zoo den heilzamen invloed van Ro me tegen te werken en den grooten Paus Leo XIII te belet ten, deze kerken wederom te verheffen door het zenden van kloosterlingen. In die vervolging werd Vivar, katholieke dagbladschrij ver, aangehouden door den gouverneur van Quito, ter dood veroordeeld, en de wreedheid werd zoo ver gedreven, dat men zich zou terug wanen, niet in het vrije Amerika, maar in het barbaarsch heidendom te zijn vóoi* zijne te rechtstelling werden hem een voor een de vijr vin geren der rechterhand afgezetDe wraak werd ge pleegd op de hand, die altijd het wapen der pen voerde tot verdediging der H. Kerk. Hij stierf omdat hij katholieke dagbladschrijver was. Ziedaar hoe ver die wreedheid gaat van die mannen die GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Een voor een gebood Walter, keerde zich om cn zeide, terwijl de wapenknechten zich geregeld achter elkander schikten, Het pad vernauwt, Mher Boude wijn... Een weinig geduld, Weledele jonkver, we zijn reeds op Denderleeuw's grondgebied. Nog een half uur en wij bereiken Liedekerke's slot. Lauretta deed haar paard achter dat van Boude wijn stappen. En weer reed de bende stilzwijgend voort... Het geloei des winds overheerschte elk ander gerucht. Bij poozen nochtans, als hij min hevig gierde, hoorde men een ge dreun van hoefslagen, een gekrikkraak vau afgerukte takken, een geklikklak van staal tegen staal of net schril gekras van wegvluchtende uilen Laten wij Boude wij ns oorlogslieden eenigen tijd hunnen weg in het bosch vervolgen en gaan wij na wat Ivo ver richtte. Had de vos, in Walter's bijzijn, ferm op zijnen poot gespeeld, dat belette hem niet, eenmaal alleen, te proesten van het lachen. Waarom die uitgelaten vreugde Wel de looze kwant had schielijk een koddig plan in zijne hersen pan gevormd en juichte de uitvoering er van luidruchtig toe, daar hij dacht Donders Walter zal de te bakken parten wat grof achten.,..: zijn buik moet eraan!... ik hoor den dikzak al vloeken Ha ha Disdeer heeft me leelijk de huid geschaafd, maar, bij mijne zolen dat zal dien spitsboef, met zijn perkamenten gezicht, den hals breken zijn neus moet weg Wat zal hij tempeesten Hi hi Al nadenkend hoe hij zijne vroegere vrienden de ver- altijd schermen met het woord VrijheidVrijheid voor hen alleen, slavernij voor al de andere. Ziedaar hunne leuze. Maar noch hunne wreedheid, noch de schimp en spotwoorden, die onze tegenstrevers overal over hebben voor de katholieke strijders der pers, zullen hunnen moed doen wankelen altijd op de bres, zijn de soldaten van dit moedig leger gereed te strijden en zonder rust noch verpoozing te werken voor de verdediging van dien gods dienst, waarvoor zij bereid zijn hun bloed te ver gieten. Mogen de katholieken, hunne broeders, hunne strijdmakkers beter hunne pogingen waardeeren hunne moeielijkheden begrijpen en hun altijd en overal ter zijde staan Ziedaar hun wensch, hun eenigste wensch, tot dat voor hen, gelijk voor Vivar, ook de dag aan- breke, waarop na eenen kortstondigen strijd, de eeuwige triomf, na het tijdelijk werk, de eeuwi ge rust zal komen in de glorie van dien God, voor Wien zij streden en werkten. Jefken De Vlaamsche Wet is dus verworpen. Die stemming door den Senaat uitgebracht heeft heel 't land door eene groote verontwaardiging verwekt. Weihoe, de Vlamingen vragen niets dan hun rechten 't wordt hun geweigerd Zij vragen om op dezelfden voet gezet te worden als de Walen, alle Belgen zijn gelijk voor de wet zij vragen dat de wetten van Belgie niet enkel meer in 't frausch, maar ook in 't Vlaamsch zouden gestemd en bekrachtigd en verkondigd worden en dit voorstel, dat iedereen rechtveerdig vindt, dat in de Kamer toegejuicht en eenpariglijk gestemd werd, wordt door den Senaat verworpen met 3 stemmen meerderheid. 't Schandigste van al, het is dat er vlaamsche senators met de vijanden van Vlaanderen meege- stemd hebben, Vilain XIIII van Sint-Nicolaas, Surmont en Struye van Yperen en de Borchgrave van Tongeren. Wat zullen de kiezers daar van zeggen Is het daarvoor dat zij hen naar den Senaat gezonden hebben Mannen, die de Borchgrave, van den Burch, van den Bossche, Van den Corput heeten, durven tegen 't vlaamsch stemmen, en zonder 't vlaamsch hadden zij zelf geenen naam 't Is schande, 't is schande Eer en lof aan de senators van Aalst die hunne plicht gekweten hebben Onzen innigen dank bij zonderlij k aan Mr Van Vreckem, die verslaggever was van het wetsontwerp en die het dapper verde digd heeft! In plaats van het ontwerp De Vriendt-Cooremans, heeft de Senaat een amendement gestemd van Mr Lejeune de wetten zullen enkel in 't fransch gestemd worden, maar nevens den wettelijken cekst zal de Koning eene vlaamsche vertaling bekrach tigen en afkondiger Dat is eenvoudig een kin derspel. De kwestie moet nu opnieuw voor de Kamer komen. Blijven de volksvertegenwoordigers bij hunne eerste stemming, 't geen wij hopen, dan is het oorlog tusschen Kamer en Senaat. Moest de Senaat op dit vraagstuk ontbonden worden, dan zou het kunnen stormen in de Vlaamsche streken. De vlaamschgezinde Senators zonden het hun kun nen beklagen, en God weet of de katholieke partij er ook niet erg zou door te lijden hebben en dit ware spijtiger. Onze Volkskamer heeft de zer dagen een schouwspel op geleverd dat alle weldenkende menschen met droef heid ver vuld. Zij geleek eer aan een vismarkt, als aan een parle ment. De socialisten waren immers aan den gang roepen tieren, verwijten, liegen, af- loochenen ze zijn te werk gegaan gelijk oprechte wildemans.» De Kamer besprak het ontwerp aangaande het toezicht in de koolmijnen. Wat schoone kans voor de rooden om te donderen tegen de eigenaars, tegen de capitalisten. De eene na den anderen zijn ze recht gesprongen, Defuisseaux (de millionnair), Brecez, Cavrot, enz. om hunne gal uit te spuwen tegen de eigenaars der koolmijnen; die luiaards,die schelmen, die uitbuiters, die dieven, die het werkvolk verdrukken, die het vry willig laten ver ongelukken, enz., enz. De Heer Nyssens, minister van Arbeid heeft die mannekens met klank geantwoord en zulke ferme zweepslagen toegebracht dat zij zich zaten te krin kelen van de pijn. Hij heeft bewezen, met de papieren in de hand, dat al de beschuldigingen die de socialisten voor brachten, valsch waren dat er in 1893, in de kool streek van Bergen, op 27,000 werklieden maar 147 gevallen geweest hadden van erg gekwetsten, en geen 1316 gevallen, gelijk Defuisseaux publiek dierf beweren. Alzoo ten minste 50 leugens heelt de minister weerlegd. Keer op keer dopte hij de lawijters met hunnen neus in hunne eigene vuilig heid. Ook op 't einde waren ze zoo beschaamd dat ze niet meer durfden opzien. 't Is spijtig dat dit allemaal tot niet veel dient, want dit zal hen niet beletten in de volgende zittin gen weerom met nieuwe leugens af te komen liegen en bedriegen is hun ambracht, en daarin, kan hen niemand af als het verradersblad, het Land van Aalst. Met al dat is weerom veel tijd verspild, die nut tiger zou kunnen gebruikt worden. En wiens schuld is het De schuld der socialisten, de schuld van die schoone volksvrienden, die in de Kamer moeten zetelen, opdat er wat vlugger wetten zou den gestemd worden voor het welzijn van den werkman. Als zij de zaken moeten vooruit helpen zullen die wetten nog lang onderweg blijven. vuur. De muzelmannen hebben Canea aan de vier hoeken in brand gestoken. De vreemde oorlogschepen hebben hun ne mannen aan wal moeten zetten om te gaan blusschen of er bleef geen enkel huis recht van gansch do stad. Al de christenen die in de handen der Turken vallen, worden onmeedoogend ver moord. Het is eene ware slachterij. Het getal der vermoorden is onbereken baar. Die nog kunnen, vluchten weg op de schepen. Een fransche boot is te Milo aangekomen met 300 vrouwen en kinders. 't Was ellendig om zien, hall dood van honger, vermoeienis en schrik en bijna zonder kleeren. De Turksche troepen, in plaats van .de christenen te verdedigen, beschor en helpen de moordenaars. Er wordt zelf gezegd dat de overheden in 't ver doken wapens leveren aan de muzel mannen. De huizen der christenen die door den brand niet vernield zijn, wor den door de Turkefi: leeggeplunderd. Alle dagen hebben er hevige gevechten plaats. Waar zal dat eindigen Van alle kanten vraagt men dat Creta aan Griekenland zou gelegd worden, liever als het nog langer aan Turkije te laten. Dit ware de beste oplossing. Maar dat kan niet geschieden zonder de tusschen- komst der mogendheden en die schij nen niet heel bereid om zich van zoo dicht bij in die zaken te bemoeien en ondertusscben blijven de onglukkige chiistenen weerloos overgelaten aan de woede der bloeddorstige Turken. Waar i§ de Natuurkundige Prijs te verloten onder al de oplossersQuynten Metsijs, Zangspel in twee bedrijven. Het bloed stroomt op nieuw in het Oosten. Iede reen had gemeend als de afgezanten der mogendhe den samenkwamen, nu zal 't gedaan zijn, de Turk zal benauwd worden, en helaas, 't is nu nog erger als vroeger. Creta, dit schoon en vruchtbaar ei land, staat in vlam cn Hoe langer hoe droever nieuws, Creta dit schoon en vruchtbaar eiland, Creta staat in vlam en vuur Nieuwe vervol gingen zijn tegen de christenen losgo- borsten. De muzelmannen hebben de stad Canea in brand gestoken. De oor logschepen der mogendheden hebben hunne manschappen aan wal moeten zetten om te gaan blusschen, of er ware geen huis overgebleven. De muzelman nen gedragen zich alsoprechte barbaren, met eene wreedheid die walgelijk is. De turksche troepen, verre van de weerlooze christenen te verdedigen, ondersteunen de vervolgers, en de overheden, (zoo schijnt het toch), leve ren hun in 't verdoken wapens. En Europa laat dit gebeuren, en staat dit af te zien met gevouwen armen 1 't Is eene eeuwige schande voor de mogend heden zoo onverschillig te zijn aan die gruwelen op ónschuldigcn gepleegd. Verleden jaar heeft de Turk 30,000 christeuen vermoord in Armenië, ver scheidene duizenden op de vlucht doen omkomen vau honger eu gebrek, eene gansche bevolking geplunderd, en de mogendheden hebben laten doen nu is 't zelfde spel aan gang op Creta en ze laten nog voortdoen. Griekenland wil er tusschen springen eu heeft zijne vloot gezonden om de christenen te gaan verdedigen. Do Cretauen vragen niet beter dan bij Griekenland ingelijfd te worden En wat doen de mogendheden nu Zij beletten de Grieken faunae troe pen op Creta af te zetten. Kwestie van jaloezie. Ze willen niet dat Griekenland zijne bezitten vermeerdere door het aanwerven van Crota. Er mag niet go- vochten worden, zeggen ze, de vrede van Europa raag niet gestoord worden, en ondertusschen laten zij onze chris- tene broeders weerloos bij duizenden vermoorden. Ze moeten tegen dien bloeddorstigen Turk met gewold te werk gaan, 't is nen booswicht die niet te bedwiugen is als met slagen zoolang als hij de stok niet gewaar wordt zal hij hem niet stilhouden. ->o8c» Raadsel N° 1Prijs aan M.Gustaaf Saey, Burchtdamstraat, 118, Niuove. Raadsel N" 2. Prijs M. Jos. Re- dant, totHaeltert.

De Volksstem | 1897 | | pagina 1