Eer en onze Keepers Openbare Zitting van den Gemeen teraad der stad Aalst, gciiOHdcn op 12 Fcbrsiari 1897. Redevoering van M. Dr Is. BAUWENS. dank aan Kerkelijk Nieuws. Vrienden van 't Stem- meken, zet uwe oorekens goed open en luistert naar 't geen Kibeladoeken U te vertellen heeft!... Ansee- le is ziek en moet op be vel van de doktoors eene goei twee maanden rusten, en ouzc viei'dcia zit ook in 't merteleerstretjen.... Hij is ook ziek, menschen, en geloott mii vrij, onze volkskamer en zal bij d'afwezigheid van dienen liefhebber niets verliezen, weest gerustIn d'universiteit van Luik staat er een plaats open van leeraar in geneeskunde... Ewel, weet ge hoeveel kandidaten er zich reeds voor die eenige plaats hebben voorgesteld 35 astablieit Men zou waarlijk zeggen dat 't stielken van dok- toor van langzamerhand om zeep gaat. Pm van de vischmijn zou nu willen dat 't vrouwvolk ook stemrecht zou hebben. Ewel, waarom stelt onzen broeder dat in de Kamers niet eens voor De gevel van 't Koninklijk paleis te Brussel gaat nu toch eindelijk eens geverwd en in 't nieuw gesteken worden.... Maar of 't noodig is. want gelijk het daar nu staat trekt het niet slecht op eene ijzer for ge of den ingang van eene kool mijn.Tot Chapelle, in de Walen, heeft de socialist Rombeaux zijn ontslag gegeven van ge meenteraadslid.... Nog al eenen die er zijne goes ting van heeft. 't Schijnt dat de loten van den I tombola van d'expositie van Brussel gekocht worden gelijk brood... De laatste trekking van de serie A en heeft maar dijnsdag plaats gehad en reeds zijn bijna al de loten voor de eerste trekking van de serie B uitgegeven. Sedert eenige dagen is er tot Opliasselt eene samen werkende melkerij gesticht... 160 koeien zijner reeds ingeschreven Tot Escauafïles, in de walen, Jan Roquet den 10 Februari juist hon derd jaar geworden, ten minste volgens den re gister van den burgerlijken stand want van nen anderen kant beweert Jan geboren te zijn in 1795, onder de revolutie gedoopt te zijn in eene schuur en twee jaar te laat opgeschreven te zijn.. Zoodat hij dan geen 100, maar wel 102 jaar oud is. Tot New-York, op nen theater, zekere Armand de Castan is bezig met zingen, op eens hij verbleekt, valt... en is mortibus, dood, ge passeerd, d'eeuwigheid binnen. Ai, ai, ai Wat hooren wij daar van Nedcrbrakel...??? Zekere meneer M. B. kwam naar huis gereden in voiture, en op eens zijn peerd op hol.... hij stuikt uit zijn rijtuig en morssteen dood.... Wat is de mensch nu toch op de wereld als ge dat overdenkt Wezen wij toch altijd gereed om voor onzen oppersten meester te verschijnen. l»lgrllne», bisschop van Carington in Amerika, geboortig van Kortrijk is tot Brugge toegekomen en zal er voor eenige dagen bij zijne familie ver blijven. gramschap zendt hij den soldaat naar den officier om de meid te gaan halen en in afwachting dat de kindermeid afkwam, bleef de generaal met het kind aan de hand in de straat staan wachten. Minister Scholliicrt komt aan al de gemeen tebesturen te herinneren dat, volgens de wet, elke landelijke gemeente haren bij zonderen veld wachter moet hebben. Vrijdag verleden werd tot Meeneu een der zoons van M. Hoornaert aan de Kortrijkpoort gebeten van een klein zwart razend hondje.... 't Beestje werd kort na dien doodgeschoten door ne vlaswerker, Petrus Desloover, en ge-opereerd door de peerdemeester M. Snoeck, die verklaarde dat 't hondje inder daad al de teekens had van de razernij zoowel zot te gebaren, dat de genees- heeren hem paar een zothuis deden overbrengen... Voor dat hij de vlucht nam heeft hij eenen brief geschreven, waarin hij zegt den eersten omverre te schieten, die hem zal trachten aan te houdenZe zullen dat ventje nen garla leeren gaan De E. H. Van Dauime, missionaris in Congo, die over pas een jaar de laatste H. Sakra- menten toediende aan den E. H. De Deken, komt in 't Zwarte land te overlijden.... 't Is een pijnlijk verlies voor het missiehuis van Scheutveld... Hij was in Congo sedert 't jaar 94. Om u te O die stekeiverkens, die lesbeeren Tot Meirelbeke zaterdag verleden op lotersdag werd door de lotelingen nog al ambras gemaakt in de herberg de RoskamDe baas kwam er tusschen, kreeg ne steek in de rechterzij en ne zekere Willems die den baas wou verdedigen, werd gesto-i ken in den onderbuik... Men vreest voor 't leven van die twee slachtoffers. In de maand Mei zal de paus een belangrijk consistorie houden men denkt dat er wel 8 of misschien wel 10 nieu we Kardinalen zullen benoemd worden.... Leve Leo XIII, Paus en Koning De studenten en oud studenten der katholieke Universiteit van Leuven richten eene huldebetooging in ter eere van Monseigneur CartuyvelsHet zal dan dit jaar 25 jaar zijn dat Mgr Cartuyvels onder rector is der Hoogeschool. Hoe is het toch mogelijk Tot Ea,t, zeker armonikaspeler, met name Desiré Benit, 32 jaar oud, die eenige lotelingen vergezelde, wilde in eene herberg eene wafel in eens inslikken.... Hij stikte er in en stierf juist als de doktor, die men in allerhaast was gaan roepen, binnenkwam.... Hoe droef toch voor zijne arme weduwe en zijne twee bloeikens van kinderen Pater Leo van de kapucienenorde, begaf zich pp zekeren dag, ge durende eene zending die hij te Parijs predikte, bij eenen bankier... Deze bekeek hem met ver achtenden blik, zeggende dat hij zijne beurt moest afwachten. Het duurde nog al lang, eer de beurt des paters kwam.... Bij het binnentreden zegde Pater Leo Mijnheer, ik zal uwen tijd niet stelen. Ik breng u 40 duizend franks, die mij voor u in den biechtstoel zijn betaald.... Ge ziet van hier, hoe verbaasd de bankier de oogen open trok en hoe hij den pater bedankte. JYog 15 maanden en wij zijn onzen vierden kwijt... 't Begint te korten. Onze vriend de heer Leo De Paepe, armmeester tot Aalst, komt vereerd te worden met het burgerlijk kruis van ie klas.... Onze hertelijkste gelukwenschen. Hebt ge van uw leven al hooren spreken van ne generaal, die kindermeid wordt, ewel luistert Over twee, drij weken liet graaf dc Hne selcer, generaal tot Itlctz, aan al zijne onderhoorigen weten dat geen een soldaat de kinderen van nen officier mochten naar school geleiden.... en zie, 's anderendaags komt hij in volle straat ne piot tegen met een kind van 6 a 7 jaren aan zijn hand en schoolgerief onder den arm.... Razig van Eindelijk toch zijn we van dien droeven,piassenden ensmee rigen regen afgeraakt... Of het tijd wordt!Over eenige dagen te ViiMskrornmadame Du- jardin, 62 jaar oud, naderde ee nen put om eenen eemer water te putten... Op eens schoof de grond onder de voeten der vrouw weg en de ongelukkige viel op den bodem van den put... De ge- buren, die getuigen van het on geluk waren, moesten zich terug trekken om het zelfde lot niet te ondergaan... Als men er in ge lukte de brave vrouw uit den put te halen, was zij reeds een lijk. In de gemeentekiezing van Zondag laatst tot Luik, is de socialist ft#» ge kozen... onze luiksche Donchisten bekwamen er och erremen, 753 stemmen... En dat zijn dan die mannen, die volgens Pie van de vischmijn, de groote volksmacht uitmaken in LuikAlia alia, tot Luik zoowel als 't Aalst, is de scheur makersbende samengesteld door eenige sibedo- minés, flagekesmannen, soepsoldaten, platte keesmannen, mannen goed om in d'erwten te zetten Herinnert g'u nog, vrienden, de spoorwegramp dat in den nacht van 14 Augustus 1895 tot Landegem voorviel en 't leven aan verscheidene personen koste Awel, de ma chinist Meirlaan, die vervolgd was om door na latigheid of onvoorzichtigheid de oorzaak van het voorval geweest te zijn, komt vrijgesproken te worden. Schepen Gonij van Seraiug, is voor veertien dagen door den gouverneer afgezet van zijn ambt. In Duitschlnnd als man en vrouw hunnen jubilé vieren van vijftig jaai trouwd, dan worden de ceremonieën van t hu welijk nog eens vernieuwd... Zoo zal t bijvoor beeld gebeuren binnen eenige dagen voor de prins en de prinses de Hohenzolern...'t Is de Katdi- naal Kopp die het zal doen. De Italiaansche stad Venetië gaat een congres tegen de pest houden... 't Is te zeggen men gaat daar beramen over de beste maatregelen om Europa te bewa ren van dien wreeden geesel, die nu in Indien heerscht... Omtrent alle regeeringen van Euro pa gaan naar die vergadering een of twee afge vaardigden zenden.... Bdgie zal vertegenwoor digd zijn door de heeren Beco, sekretaris-gene- raai in't ministerie van landbouw en Van Er- mengem, hoogleeraar tot Gent. M. Solvay, over eenigedagen zonder strijd senator van Bius- sel uitgeroepen, komt naar het komiteit der soci alisten eenen brief te schrijven, waarin hij zegt Ver van het socialismus vijandig le zijnkomt het li beralisms juist met het socialismus overeen, 't Is t geen wij altijd gezeid hebben. den Eer en dank aan onze Katholieke Keeper» Hun feest van Zondag laast- leden in onzen Werkmans- krir.g heeft eenieders verwach ting overtroffen... Een klein bemerkingsken nochtans, 't is van in 't toekomende op tijd te beginnen. Halte zelle, vrienden 't Staat geboekt en vergeten en mogen wij niet, dat 't hoofd onzer scheurma kers verleden jaar naar Rome is geroepen en geen verhoor en heeft verkregen van den Paus... Is dat nu toch het schoonste bewijs niet, dat onze twistzoekers door zijne Heiligheid ten volle afge keurd zijn De chineesche alphabet en telt niet min dan 80 duizend letters ge zoudt waar lijk zeggen dat ze ginder niet weinig tevreden zijn.... Maar hoe moeten de Chineezen toch hun ne tong kunnen draaien om zooveel verschillige letters met den zelfsten en eigensten mond te kunnen uitspreken. Geen een stad in onzen Belgique waar de straten zoo wel onderhouden worden en zoo proper liggen als tot Aalst. Den 6 Maart, 't is te zeggen den zesden van de toekomende maand, vertrekt de E. H. Behiels weerom als missionaris naar Congo Zondag verleden, omtrent 9 uren 's avonds, nen eerw. heer onderpastoor van Aalst, gekomen op 't Sta tieplein, wordt op venijnige en schijnheilige wijze aangevallen door een hoopken Donchisten en dit nog van de kopstukken, die naar Gijsegem waren gaan meeting geven... Is 't daarom dat ze naar 't bisdom gedurig schrijven Er moge voorvallen wat er wil, uwe priesters zullen wij altijd eerbiedigen O gie Pharazeeërs weet wel, dat het volk begint overtuigd te zijn, dat velen onzer oude liberalen meer eerbied voor de geestelijk heid hebben dan gij. Tusschen Zondag en maandag nacht is uit het zinneloozengesticht van Froidmont gevlucht ne zekere Arnold Freyson, beter gekend onder den naam van Noele den dief... Die kerel was over eenigen tijd veroor- deeld tot 5 jaren gevangenis, maar wist zich toonen hoe vrien delijk en lieftallig somm ige personen aan hun ne vrien den en kennissen kunnen schrijven. Ziehier een brief je, dat we maandag vonden steenweg van Aalst naar Hofstade Valsche vriend, menschenfopper, zeggen met uw heimelijk gezicht Ik kom bij u, en binnensmonds zeg gen Ik veeg! Schrijf maar op uwen almanak: Hier wonen demenschen- foppersAls gij de naaste week hoort zeggen Chaleken, dat arm schaap is weeral ziek, denkt toens maar, gij, driekantigen neus, dat het uwe schuld is, dat gij mij giste ren doen verkwijnen hebt. Tot 't a- vond, verbrande siroopbol, en uwe geconfijte mandarine, ik zal u ver wachten, maar slagen zullen er bij zijn... Tot ziens. Hoort nu 11e keer!... In nen theater te San Fran cisco, er ontstaat op eens brand Iedereen neemt de vlucht36 too- neelspelers en over de 3 honderd aan wezigen zijn er in omgekomen. Menschen, menschen, ze zeggen en schrijven dat onze vierden ziek is, daar en is niets van... Maandag verleden stond hij in volle straat te lachen en te schiggelen al zoo gezond als een blieksken.... Kwestie om van zich doen te spreken. d'Ezels en ver gaan maar door hunne pooten. 't Is eene leelijk en slecht gebruik van met kleine kinderen, na hun H. Doopsel in d'herbergen te gaan zittenGe zult gaan hooren wat er van komt Tot Exouten», in Frankrijk, werden er over eenige dagen drij kinderen ge doopt van 't mannelijk geslacht. Na den doop recht d'herberg in.. d'Arme bloeikens om peter en meter op hun gemak te laten drinken, werden in eene benedenkamer op een bed ge legd... Maar als wanneer dat de drij doopen 't huis kwamen waren er twee moeders die beweerden dat hun kind verwisseld was met een ander, 't Was dan een krakeel, en een gekijf en een rommelen zonder einde, en tot hier toe en is men nog niet zeker en vast dat iedere moeder haar eigen kind heeft. Sedert jaren en is er nog geen een ministerie in Frankrijk meer dan vijf zes maanden ten hoogste aan 't bewind geweest, en nu bestaat't ministerie Mcliuc reeds bij 't jaar.... t Zal zeker in kort wel ne post pak ken. Wat dunkt er u van, beste vrieden ons Stemmeken wordt weke lijks gedrukt op 4550 nummers..... Chipka mag prichmeulen, maar 'tis toch zoo en 't en staat op geen ver slechteren. De E. H. Simons van iviuovc, leeraar in 't bisschoppelijk kollegie van Eecloo, om reden van ziekelijkheid zijn ontslag te geven. Maandag verleden is Leonie Van der Velden, van Vollezeele, tot Saaitbcr- gen in de Keeringstraat op heerter- daad betraapt... z'Had bij de schippe- rinne 40 fr. en bij David Bruyland 55 fr. gestolen. Van de Loters van Griiuiulngcn zijn op 5 vier in en tot Smecrliebbc-Vloerscgeui en was ér dees jaar maar een loter en de sukkelaar heeft er zich dan nog inge trokken. En nu vrienden tot de naaste week. Kibéladoeken. MIJNE HEEREN, Op aanvraag van acht onzer geachte medeleden, werden wij, door het geëerd Schepenencollege, tot deze vergadering hoog dringend opgeroepen. De dagorde meldde het te berde bren gen en bespreken van een verzoekschrift, welk men naar de Kamer der Volksvertegenwoordigers sturen zou, ten einde het pas veroverd gelijkstellen der talen te handhaven. Niemand van ons baarde het verwondering, dat men, voor zóo belang rijk eene stemming, ons tot eene buitengewone zitting dag vaardde. Kon het ook anders? Is de taal van een volk, Mijne Heeren, zijn dierbaarste pand niet zijn weergalooze schat Is ouze taal het kostelijkste kleinood niet, dat schittert in Vlaanderens kroon de heerlijkste parel, die er in flonkert Is zij geen gehard schutswapen tegen verbastering geen op geworpen dam tegen Frankrijks Godtergend ongelooi?het bol werk onzer onafhankelijkheid, de waarborg van ons zelfbe staan Ja, dit alles is zij, doch op nog meer mag zij roemen de taal is de ziel der natie, zij is de natie zelve Mijne Heeren, het stormt in den Vlaamschen lande Het klept in alle gemeenten allerwegen, tot in de geringste dor pen, stijgen klachten, bedreigingen, wraakkreten op. Waarom die opschudding die brommende noodklok die alarmkre ten Is er onraad Ja, Mijne Heeren, er is verraad 1 Het hei ligste onzer rechten wordt verkromd, de zuurgewonnen gelijk heid onzer landstalen voor de wet is in haar bestaan be dreigd. En daarvoor stormt het in Vlaanderen Zijne koene zonen snellen ten strijde, vastberaden hunne moederspraak, dit palladium hunner vrijheid, zonder vaar of vrees, met hand en tand, te verdedigen. Laat ik eenen blik werpen op die donkere bladzijde onzer volksbeweging. In zitting van 19 November, had de Kamer der Volksverte genwoordigers een einde gesteld aan het schreeuwendste on recht ooit tegen een vrij volk bedreven het verbannen zijner taal uit de wetgeving. De Kamerleden riepen de gelykheid der beider landstalen uitde stiefmoederlijk behandelde, ootmoe dige moederspraak zou voortaan gelijken tred houden met hare zoo lang bevoordeeligde zuster, de trotsche Fransche. Dit rechtsherstel geschiedde, Geachte Ambtgenooten, met eenparige stemmen, op drie na. Walen en Vlamingen reikten hiervoor malkaar de broederhand en vergaten hunne oude veeten. De twistende partijen, hoe fel op elkander ook gebe ten, legden voor eenen stond hunnen wrok at. Katholieken, Demokraten, Liberalen, Progressisten, Socialisten juichten dien genadeslag aan de onbeperkte heerschappij van den ee nen volksstam op den anderen toe, jubelden bij het eindnemen van de vernedering der Vlamingen. Gedenkwaardige gebeurtenis, welke in het geheugen der Vlamingen onuitwischbaar zou gegrift blijven Zij, die in ver leden tijden, votfr haardsteden en altaren onverschrokken vochten, hadden 65 jaar lang voor hun taalrecht in de bres gestaan en zegepraalden nu De gewichtigste stap van hun politiek leven was gedaan 1 Vlaanderen was in feestgedos. Triomfkreten Joorschalden stad en landjieders oogen tintelden van blijdschap; elks boezem gloeide van grooter liefde tot het vaderland. De algemeene geestdrift tooverde zich voor onzen stam eene nog glansrijker toekomst voor Dra zou men, bij het uitvaardigen der wet, de banieren zwaaien, de leeuwenvaan ontrollen, in uitgelaten vreugdegejuich zijn hart uitstorten Eilaas het grenst aan het ongeloofelijke onver wachts stortte het gebouw onzer verwachtingen in, onder hei- ligschendende mokerslagen vermorzeld.... De billijkste der wetten leed in den Senaat, na veel gewrijf en geschrijf, schip breuk door het laakbaar samenspannen van halsstarrige Wa len met eenige plichtvergeten Vlamingen, door do hartelooze samenzwering van den overmoed der eersten en de slaafsche onderwerping, het laf verraad der laatsten Daartegen baatte geen tegenspraak, geen handtastelijk recht0 verbastering, ziedaar uw rampzalig werk Schande! dubbele schande over die ontaarde Senators, wier namen door de rechtgeaarde drukpers werden gelaakt, door de Vlaamsche nieuwsbladen geschandvlekt, in elke gemeente aan den schandpaal gena geld Dit bericht verbrijzelde het hart der Vlamingen. Er ont stond geweeklaag, gejammer en getreur onder het volk, maar welhaast maakte de neerslachtigheid plaats voor gramschap alom barstte men in bedreigingen en verwenschingen uit en spuwde men vlam en vuur. DAGWIJZER Zondag, 21 Februari. H. Able- bertus, een heilige uit het land van Aalst, geboren op het kasteel van Ham, (de wijk Hei Hammeken bestaat nu nog), tegen Herdersem. Vele heiligen zijn oorspronkelijk van die Heerlijk heid. Ablebertus leefde in de T eeuw. Hij heeft vier zusters die ook als heili ge vereerd worden Renilde, Pharail- de, Ermentrude en Eudula. Maandag. '22. St. Pieters stoel te Antiochie. Vóór dat hij zich te Rome kwam vestigen, verbleef St. Pieter ee nige jaren te Antiochie. Dijnsdag, 23. H. Petrus Damia- nus. Woensdag, 24.—H. Mathias, Apos tel, die door de Apostelen gekozen werd in de plaats van Judas. Donderdag, 25. H. Walburga, kloosterzuster, zij kwam met haren oom St. Boniiacius uit Engeland naar Vlaanderen om 't christen geloof te hel pen verspreiden, juist gelijk onze non nen nu naar Congo gaan om te werken aan de bekeering der heidenen. Vbïjdag, 26. II. Margareta. Zaterdag, 27. H. Leander. De E. II. Goossens is coadjutor benoemd te Maria-Leerne. 236 zonnen poets zou spelen, had Ivo de plaats bereikt, waar de aanvallers schuilden. Wie daar klonk eene zware stem. St-lvo t antwoordde de vos en werd, bij dit order woord, tot den aanvoerder, eene oude kennis, geleid. Hoe sterk is uwe bende vroeg Ivo. Honderd twintig man, van kop tot teen gewapend. En de paarden tot het wegvoeren der maagd Zij staan een kwartier van hier. Hun gehinnik zou ons te dezer plaats verraden. Opperbest, Diedaart. Hoe den aanval begonnen u Laat mij u eerst lof toezwaaien over de keus van het strijdperk de weg kronkelt tot hier toe tusschen grach ten voort, door heestergewas bezoomd rechtover den heuvel waar we achter schuilen, strekt zich die diepe vijver 'uit. Overheerlijk!... Wij treffen ongemerkt die wij willen en elk schot is natuurlijk een eendvogel. Nu, ik ben voornemens eerst en vooral den ridder, den hoofd man, naar het pierenland te zenden... Het is zonneklaar: de haan dood, de hennen vliegen weg... en, zonder slag of stoot, lichten wij de jonkver op. u Neen toch, viel Ivo in, die er aanhield Walter en Disdeer eene kool te stoven dat ware de ossen achter den ploeg spannen. Denk niet, dat de Aalstenaars, bij den dood van Mher Boudewijn, over heg en steg de vlucht zullen nemen. Neen, neen die laten nooit hunnen rug zien. Er dient dus anders gehandeld. Luister. Er zijn twee hoofdmannen, de grootste schelmen der wereld. De opent den stoet en de andere rijdt vóór den ridder n' - t»-:-1— dragen toortsen. Die moeten eene en dezes reisgezellin. Beiden wij eerst doen tuimelen - Wij dooven hunne levensfakkel te gelijker tijd s hunne toortsen uit, n merkte Diedaait spottend op. Ivo begon eensklaps te schaterlachen. Wat is er nu vroeg de verwonderde Diedaart 1 Waarom lacht ge

De Volksstem | 1897 | | pagina 2