LUIBRECHTS. Bijzondere Correspondentiën DE KOOKKUNST. HumHum Nieuws uit Aalst. Frisch en blozend. Les Bees a incandescence Ja, het Vlaamsche volk is woedend Het knarsetandt en crimt de onzinnigen aan, die zóo roekeloos zijn herwonnen erfrecht met de voeten traden. Gelukkig het gedane kwaad is nog te verhelpen de Kamer zal het heme tergend bestaan van den Senaat wraken, zijne hartelooze daad laken, zijn schelmstuk niet bekrachtigen. De oogen aller Vlamingen zijn op de Kamer gevestigd zij is voor hen de lichttoren, de ha ven de verlichtende hoop, de redding, de zege Het zal verzoekschriften regenen, eischen hagelen. Ge meenteraden, politieke vereenigingen, letterkundige gezel schappen, muziekmaatschappijen, burgers- en werklieden- kringen, bijeenkomsten van Ouderlingen Bijstand en zieken fonds het is alles in rep en roer en teekent verzet aan tegen het ongehoord miskennen van onze taalrechten. Antwerpen gaf hun overigens het voorbeeld der werkzaamheid de öcnei- destad stelde zich aan de spits dezei grootsche beweging en hare gemeenteraadsleden, behalve twee, eischten, bij een klinkend vertoogschrift, het handhaven der wet üe Vnendt- Coreraans. 5 Monstermeetingen werden alom belegd. Brugge s Halle was propvol van overtuigde vaderlanders Gent zag met ner- heid zijne zouen, met vaandel en kartel, naar de vergadering der Vlamingen stroomen. Geen gemeente van Vlaanderen ot het volk zal er, bij openbare zittingen, krioelen. Den 28 dezer, zullen uit alle gouwen keurbenden naar Brussel stoomen en de hoofdstad zal eens te meer getuigen, dat de Vlamingen op indrukkende wijze de taal hunner vaderen weten te huldigen. Wij ook, Mijne Heereu, wij, inwoners van Aalst, Vlaan- derenshartebloed, mogen, naar plicht en geweten, met dear- men over elkaar niet zitten. Ons, Aalstenaars, die bij onze besprekingen in deze zaal alleen de moedertaal gebruiken, haar den lauwertak aanboden en de eereplaats toekenden, ons, zeg ik, is het eene heilige verplichting de stem tegen het verdrukken van den Vlaamschen stam te verheffen en, bij een krachtig verzoekschrift, recbt te vorderen. Meer dan eene beweegreden maant ons tot het nemen van dit heilrijk besluit aan. En ten eerste. Derwijze zullen wij ons Vlaamschgeziud Ministerie in dezen taalstrijd ondersteunen, welk het wets voorstel zoo duchtig bijsprong. Derwijze brengen wij een wel verdiend huldebetoon aan Mr Begerem, eenen man uit een stuk gegoten, die door zijn doorwrocht opstel en zijne gevleu gelde woorden de aangevoerde drogredenen den bodem in sloeg en onze tegenstrevers pal zette. Leve Begerem Ten tweede. Door dit vertoogschrift drukken wij den stem pel onzer goedkeuring op het gedrag der Vertegenwoordigers onzer kiesomschrijving,, die allen, zonder uitzondering, het harnas aangordden, ten strijde rukten en, met den heer Woeste, hunnen gids en raadsman, aan het hoofd, het gelijk stellen der talen dapper verdedigden. Eere zij hun Ten derde. Door dit request hechten wij den zegel van het volk aan de edele pogingen der Senators van ons arrondis sement. Zij ook kampten manmoedig, betwistten het terrein aan de tegenstrevers, weken geen duimbreed achteruit. Hun en vooral Mr Van Vreckem, wiens goed doorwerkt verslag de Vlaamsche zaak zooveel dienst bewees, zij een eerepalm toegekend Ook den heer Baron Bethune, die met geharden moed in de eerste rangen als voorvechter streed, dragen de erkentenis- volle Vlamingen in het hart. Hem zij onze dank De namen van andere verdienstelijke Senators zullen ins gelijks in de gedenkbladen der Vlaamsche beweging met gou den letters opgeteekend worden. Maar, Geachte Heeren, boven al deze drijfveeren onzer handeling, hoe loffelijk ook, staat het onschendbaar recht van het volk zelf. Men heeft het pasgeboren taalrecht in de wieg willen ver smoren en, om die euveldaad te verontschuldigen, ingebeelde moeilijkheden opgesomd een gebrekkig vertalen der teksten; een mogelijk geharrewar over eene zinsnede een kibbelen en twisten over een woord een vitten en kijven over uitdruk kingen Alsof advocaten en wetgevers het niet veelal als het einddoel huns levens aanzagen teksten uit te pluizen, met woorden te schermen Alsof de Vlaamsche tekst den F ran- schen niet zou toelichten en omgekeerd Mijne Heeren, welke grootsche onderneming, welk om vangrijk werk heeft geen voor en tegen geene schaduw zijde Voorbeelden met de vleet zouden een ontkennend ant woord staven. Neen geene zaak of zij heeft twee haudvatsels. Waarom echter op eene lichte schaduwzijde letten als het ont werp u in vollen gloor tegenblinkt Is dat geen spelden zoe ken op eenen hooizolder Kleine moeilijkheden, dit zij verondersteld, kun nen door de bewuste wet oprijzen, maar de feiten spreken de meening dergenen tegen, die van onoverkomelijke hinderpa len gewagen. Het prinsdom van Luik nam, in langvervlogen eeuwen, het Fransch en het Vlaamsch in zijne officieele wet geving op. Wat in grauw Verleden geschiedde, kan het Heden zoo iets niet meer bewerkstelligen Dat staat als een paal bo ven water. 237 Er schoot mij zulke vieze, koddige gedachte door het brein 1 En die was Zijt ge een scherpschutter, Diedaart? Zonder boffen gezegd, ik ben heinde en ver als koningschutter geroemd. Welnu, ik bied u een nieuw koningschot aan. o Leg uit, Ivo n De hoofdman, die vooraan rijdt, mager als een ellestok, een wandelend geraamte, heeft eenen neus maar eenen neus Indien ge, uit de grap, naar den goe den gevel, die het huis van dien staak versiert, eens miktet? «Wij hebben hier wat anders te verrichten, Ivo antwoordde Diedaart verstoord doch voegde er, toen Ivo hem geldstukken in de hand had gestopt, seffens bij Zoo groot eenen gevel treffen, is geen kunst. Ik wil van zijnen neus maar juist de punt afschieten ik kan op een haar mikken. Ivo jubelde. «En ik, n sprak hij opgeruimddie nog nooit eenen boog hanteerde, wil insgelijks een heerlijk pijlschot ik doel op den tweeden hoofdman. Hem treffen valt niet moeilijk voorwaar hij heeft spek op de ribben Het is een groot gemest varkenmet gekarbonkelden snuiter Beiden schaterden. Na eene poos, hernam Ivo Eens ons schot gelost, fluit ik. Terzelfder tijd onsteken twee uwer mannen toortsen de andere soldaten schieten, snellen den heuvel af, slaan de niet gevluchte paarden de beenen af en vellen de vijanden neer. Op dit oogen blik hoorde Diedaart scherp naar een licht gerucht Hoort ge iets, Ivo Ja.... het gerucht wast... Geen twijfel het zijn onze genoodigden... Diedaart ging in der haast bij de krijgslieden, deelde eenige bevelen uit en kwam weer bij Ivo, nadat hij zijne mannen eene laatste maal had toegelispeldDe vijand Wat Canada stichtte in zijne twee talige wetgeving (Fransch en Engelsch), wat Zwitserland zonder moeite tot stand bracht voor zijne drietalige wet (Fransch Duitsch en ltaliaansch), dat zou onze snedige, woordenrijke taal niet vermo gen Zulks beweren ware bezijden de waarheid blijven, ware louter onzin. De geschiedenis gewaagt van de heldendaden onzes volks, maar zij stipt ook aan dat het, in de grijze oudheid, zijne degelijke wetgeving had in zijne taal. Is het Vlaamsch nu tot dit doel einde min gebruikbaar? Kan dergelijke bewering steek houden voor het gezond verstand Transvaal, Oranje-Vrij staat heb ben thans hunne Nederlaudsche wets taal. Zijn we min bekwaam dan onze stamgenooten van Zuid-Afrika Of klinkt er eene uitheemsche spraak in Holland's wetten Of zijn de tijd schriften, die bij onze Noorderbroeders, ovei de wetgeving handelen, min dege lijk dan de Frausche Volstrekt niet. Maakt Holland's taalschat ook onzen rijkdom niet uit? Kunnen wij in die overvloedige schatkist tot over de elle bogen niet tasten Daarenboven, M. H., moeilijkhe den van welken aard ook, al bestonden ze, zouden nooit kunnen opwegen tegen het recht, dat 3 millioen Vlamingen hebben van de wetten, welke hunne belangen regelen, over hunne eer dik werf beslissen, in eigen taal te leeren kennen 1 Daartegen is niets bestand. Wat er tegen opkomt, moet buigen of barsten O M. H., wat heerlijk, roerend schouwspel, indien het gelijkstellen der landstalen werd bekrachtigd Vroeger doodde het gif der tweedracht alle vriendschap tusschen Vlamingen en Walen. Ais geslagen vijanden wierpen zij elkander gramstorige blikken toe zij hadden tegen elkander haat opgevat en een booze geest van wrevel verbit terde hunne gemoederen. Sombere wol ken trokken weswege aan den politie- ken gezichteinder samen... De wet De Vriendt-Coremans eens uitgevaardigd, zal de verzoening, bij een hartelijken handdruk, geschieden de eendracht, op genegenheid ditmaal gegrondvest, welgemeend heerschen. En het onderwijs van 't Vlaamsch, hoe zou het in glorievollen luister wel dra schitteren In alle vakken der menschelijke kundigheden zal onze taal, in Vlaande ren, den eerezetel, waaruit zij verdron- ;en werd, weer innemen. Aan allestan- ien zal zij haren rijkdom en overvloed aanbieden, allen uit de onuitputbare bron harer vakwoorden laten putten. Zij zal niet enkel heerschen in het lager onderwijs en de middelbare scholen, maar ook eenmaal het reuzengebouw eener Vlamsche Hoogeschool mei fier opgeheven hoofd binnentreden. Wat al weldaden de besproken wet op het schoolgebied met kwistige hand zal rondstrooien, dat aanteekenen laat ik anderen mijner collega's over. Hun zij die edele taak weggelegd, die heerlij - ke opdracht voorbehouden Ik eindig, M. H., deze al te lange toespraak met het voorstel het volgende vertoogschrift naar de Kamer, zoo gauw mogelijk, te zenden en eene kopij er van aan onze geachte Senators en Volksvertegenwoordigers te sturen. Aalst, den 12 Februari 1897. Aan de WelEdele Heeren Volks vertegenwoordigers Hooggeachte Heeeen, De gemeenteraad van Aalst, in bui tengewone zitting vergaderd, verzoekt, bij eenparige stemmen, de WelEdele Heeren Volksvertegenwoordigers de wet De Vriendt-Coremans onverminkt, on gewijzigd te behouden, zooals zij deze, den 19 November 1896, hebben ge stemd. De volkomen gelijkheid van beide landstalen is de uitdrukkelijke wil van het Vlaamsche Volk. Die gelijkheid, de rechtvaardigheid zelve, wordt ook door ons geëischt. Zij zal de verzoening tus schen Walen en Vlamingen herstellen, de eendracht doen heerschen tot welva ren van ons geliefd Vaderland. Vij verzoeken dus de WelEdele leden der Kamer van Volksvertegenwoordi gers het amendement Lejeune en welk onflor \x7otcvnr»r«tf»! tnl wii7iLrincr flat". rlo werd met eenparige stemmen aangenomen. Eere zij den ontwerpers dezer gedenkwaardige Zitting Hulde en lof aan M. Dr Bauwens, in den naam der Vlaamsckgezinde Bevolking van Aalst 1 DER VOLKSSTEM ander wetsvoorstel tot wijziging, dat de wet De Vriendt-Coremans zou schenden, van de hand te wijzen. Aanvaardt, Zeerstrenge Heeren, de verzekering onzer hoogachting. Eenparig, M. H., zal dit vertoog schrift gestemd worden. Er aan twijfe len, ware uwe Vlaamschgezindheid verdenken, uwe vaderlandsliefde wan trouwen. Wie van ons voorwaar zou de inspraak zijns gewetens durven onder drukken, het gevoel van eigenwaarde versmoren, zijnen landaard verlooche nen, zijn volk verraden Niet éen. Allen zijn we indachtig, dat we hier zetelen als lasthebbers van 27000 Aal stenaars allen hebben wij in onzen geest geprent, dat men, onder die duizenden volwassen stadgenooten, geen tien verraders, niet éenen misschien, zou aantreffen. Ik wacht dus met volle vertrouwen den uitslag der stemming af. Bij het eindigen dezer prachtige en beeldrijke redevoering, dikwerf door geestdriftig handgeklap onderbroken, barstte een donder van toejuichingen los. Het voorstel van M. Dr Is. Bauwens BEVER.- Henegouwen. Onze achtbare inboorling Mijnheer Jan Baptiste Lescreve is benoemd deze week als veldwachter van de gemeente. De benoeming des voormelden, voorgesteld als eerste candidaat aan de keus van de gouverneur der provincie, door de katholieke meerderheid des gemeenteraads, is ten ergsten en ten onweerdigste tegenkant geweest door onze li berale heethoofden en veelbeloo vers. Laster, val- sche inlichtingen door anonyme brieven, alles heb ben zij te werk gesteld om de benoeming te be vechten Waarom Omdat hij niet bekwaam is? Neen Maar omdat hij doorgaat als katholiek ziedaar de rechtzinnigheid, de eerlijk onzer veelbe- lovers (Geslacht Daens). De heer gouverneur heeft hunne onweerdige handelwijze met verachting verworpen met de ka tholieke candidaat te benoemen. De schoone Trio, Jantje, Baifke en Ciske, kunnen zich nu malkan deren vertroosten. Onze gelukwenschen aan den nieuwbenoemden Mijnheer Lescrevè BEVER tegcu Bassilly. Vermits er 4 Bevers zijn, wil ik kleine uitleg ging geven van Bever, tegen de Walen. Bever (in 't fransch Biévène) meerende van 3 kanten aan de Walen en van 3 kanten aan de Vlaanderen langs den noordkant aan Viane, langs den Oostkant aan Tollerabeek en St-Pieters-Capelle, langs het zuiden aan Bassilly en langs het westen aan Bois- de-Lessines en Deux-Acren. Men heeft omtrent een uur en half noodig om door te passeeren er zijn 1800 hectaren land in Bever 2872 inwoners, vroeger waren er 4500, (in den tijd van het spin nen en het weven). Er is hier veel katholiek Volk, want Bever is een der katholiekste Parochiën van België en als de Processie uitgaat, komt er Volk naar kijken, somwijlen van 2 uren in de ronde, want het is misschien eene der schoonste van de wereld. 36 Jaren lang hebben de katholieken alleen er in den gemeenteraad gezeteld nu sedert de laatste kiezing zijn er 2 liberalen bijEr zijn 2 muzieken, katholiek en liberaal er zijn 72 her bergen. Den 26 is het loting geweest voor Bever, te Lessen er waren er 35 lotelingen en 17 zijn er mgelot en verscheide in twijfel. Bij Philippe Bru- neau, den ouden veldwachter heeft de jongste zoon Bené dees jaar het n° 5 getrokken er zijn daar 6 jongens en alle 6 hadden een slecht nummer de oudste had het hoogste nummer, 14; zij hebben huns gezessen 42 getrokken, nog niet half gei om er eenen uit te zijn. Ook de twee gebroeders Motrie zijn er ingelot eenen n" 2 en den anderen n° 25. OPHA§SELT. Te Ophasselt is eene samenwerkende Melkerij gesticht. Reeds 160 koeien zijn ingeschreven. Men denkt beginnen te werken met den eersten Maai t. Verleden vrijdag heeft men 's nachts ingebroken bij de Wed. Sitter en men heeft al de hennen en de geit gestolen. Nauwkeurige opzoekingen worden gedaan om die stoutmoedige dieven te ontdekken. KIEUWE1VHOVE. Verleden vrijdag 12 dezer, was het loting te Idegem. Waren daar bijzonderlijk gelukkig, eerst en vooral Nieuwenhove Gustave Pletinckx, leer ling in het Collegie te Geeraardsbergen n° 131 de hoogste l!! 1° Joseph Ronsyn 102; 3°Polydore Sirjacobs 80 4° Theophiel De Vos 67 5° Remy Bruylandt 53 6° Emiel Neukermans 49. Alhoewel er voor dezen laatsten wat twijfel is, toch is 't alge meen gevoelen dat z'er alle zes uit zijn. 't Spreekwoord zegt Wel begonnen is half ge wonnen. Deze lotelingen begonnen met de mis bij te wonen in hunne parechiale Kerk. Na de mis trokken zij blijgemoed, al zingende, gezamentlijk op. En alhoewel zij onder weg nog al wat kappelle- kens zijn ingegaan, doch waren zij reeds iets na een uur nanoen terug op hunne gemeente, waar het volk op feest was. Natuurlijk is er in volle vreugd een goed glas gepakt, gezongen en gesprongen, maar alles in eer en deugd en elk op behoorlijken tijd te huis. Uit ter harte proficiat aan die felle brave jongheden en hunne familie !i! VIANE. Men vertelt dat de lotelingen van Viane aan dezen van Idegem geschreven hadden van maar goed hunne messen te wetten tegen op den loters- dag. Dit zou aau de ooren gekomen zijn van Mr den baron Burgemeester van Viane. Hij vergezelde dan de lotelingen zijner gemeentebetaalde hun reiskaartjen gaan en keeren van Viane naar Ide gem. De lotelingen bleven bij hem en telkens er een gelot had, kwam hij zich bij zijnen burgemees ter plaatsen. Als allen hun lot getrokken hadden, dan begaven zij zich gezamentlijk naar de herberg waar Mr den burgemeester hun het noenmaal ten zijnen koste had doen bereiden en met den trein van 12 1/2 keerden zij allen met hunnen burge meester naar Viane terug. Alzoo wierden alle onheilen voorkomen, want onder het geleide van hunnen burgemeester,waren die opvliegende jong heden allen als lammekens. Lof en eer aan Mr den Burgemeester DENDERLEEUW Ooei, oei, oeiAi Ai daar was ne schrik van volk op de meeting der donchisten, g'en kost er nie over of deur, de sprekers liepen er met eksteroogen zoo dik als bolleketten op hun zweetvoeten, nie as van het danig gestamp en gedrum... Maar, zie, dat is spijtig, de baas Uit het lokaal vertelde dat lietdrij kwaartvan 't volk Woestist was de sukkelaar had er de vliegende tandpijn van gekregen... Mor Zondag toekomende zal t beter zijn Eene liberale sociëteit van Ninof komt ten )rofijte der ouo^suip volkspartij in 't zelfste lo caal helpen baraksken spelen.... DIEP in de 5 kaarten waren er woensdag al op Denderleeuw verkocht. Es da niet strrraf En Zondag 11., liep de baas uit 't lokaal g'heel Aalst af, om toch eenige kaartjes te kunnen placeeren... Maar hier en pakte het zoo goed niet als te Leeuw... geen eentje verkocht,.... niets,... niemendalen,... nen du tout... 't Es hier van mèn hemme, zei de man, na d'halver negenmis in eene stami- né aan de Nieuwe Kerk... Jo, jongen, zei de ba- zinne, de donchisten zitten t'Oilsjt op 't schip va zevejóór... 't Dunke me ook, antwoordde de man en hij pakte den eersten trein den besten en reed met zijn kaartjes weer naar Denderleeuw. N. B. In 't lokaal der donchisten te Den derleeuw is te zien de broek van den dikken van Paemel en een paar oude versletene schoenen van onzen Vieraen twee kuriositijten, alleen de reis waard. Pellepatat. EIERENKOEK MET APPELEN. Schilt op voorhand 2 o( 3 schoone appelen, ontmaakt ze van klok huizen en snijdt ze in zeer dunne schijfjes. Legt ze in eene diepe teiloor en overgiet ze met een weinig rhum. Scheidt 4 eierdooiers van 't wit, voegt bij de dooiers 4 eetlepels brood of meelsuiker en een klein koffielepeltje bi- carbonade, (dit koopt men bij apothekers en droguisten). Slaat 't wit in schuim met wat zout, voegt alles te samen en gaat nog wat voort met slaan. Warmt wat boter in eene braadpan als de pan zeer heet is geworden, dekt dan den bodem met geslagen eieren, laat 2 of 3 minuten opstijven en legt ze gansch vol appelenschijf kens giet er terug wat geslagen eieren over zet eenige minuten in in den oven, dekt terug met appelen schijfkens en giet dan al het overige der eieren op. Laat bakken in eenen tamelijken warmen oven. lloESEKEN. Spiegels zag met tegenzin dat zijn zoon Luibeken gewoonlijk met gemee- ne kinderen speelde. Woensdag laatst, bij het terugkee- ren uit de school, zei Spiegels Luibeken, g'en moogt niet meer spelen met die gemeene Jongens uit de gemeenteschool 't Is goed, vader, maar Ik mag cr toch nog wel met vechten Vallinglijders herinnert u dat de Waltherypastil de meest ingewortelden hoest in twee dagen tijds geneest, en slechts een frank de doos kost. Zondngrust. Zondag 21 Februari, van 's middags tot middernacht. Dienstdoende apothe ker M. Ch. Meganck, Leopoldstraat. Ken nieuwen bril. Champetter Loef- ken-Doef van Chipka heeft verledene week naar Gent om nen splenternieuwen blauwen bril ge weest... Nu zal hij zeker toch klaar genoeg zien Versing over de feest der Keepers en De Stoet van Dockcs, bij plaatsgebrek, ver schoven tot de naaste week. -p i Zander. Waarom niets gezonden _l ariOll, B. Voor eeuwig en altijd 1 Tist. Is de v.... genezen Hum. De gazet was verloren geraakt. A. R. Hoe is '1 met den aven- turine en Desclée 1 Lode. Hoe is 't met de nieuwe baziliek Snoeck. Opgelet voor de naaste week I Daniël. Zijt ge uit de labrenten nog niet Chaleken. Ai, ai, ai, maar 25 oesterkens 't Was wel de moeite 1 Domien. 't Is nu bij W. een ander leven I Vr. te Velm. Ge zijt mis waar om ons de gazet niet meer gezonden Vr. V. G. te N. Heb dank. M. D. te Galm. Quynten Metsys kost 1.00 en is bij mij te verkrijgen. N. B. Ontvangen uit Gysegbem twee kaarten van ee nen mijnheer, die zegt dat hij holvergaderingen houdt hij roept uitCaveant consules Veillez au grain! Zijt op uwe hoede Gaat die mensch op hol Toch naar Lede, h j schrijft het zelf. Zwijgen en ons gerust laten, hoor-Je of wj drukken uwen naam, toenaam]en"uwen van. Om eene frissche kleur te hebben en u van bloedonzuiverheden te genezen dauwworm, puis ten, eczema, juikte, neemt de voortreffelijke bloedzuive rende Waltherypil. Fr. 1,25. de la Lumière (Société Anonyme, 12, Place Rouppe a Bruxelles), sont en vente a Alost, chez Monsieur D'Hoik-Mathts, Rue courte du sel, N° 21.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3