Ms Tan listalle laar Mongolië REIS ROD RE WERELD. Vrienden, waar is de bewaker Beste vrienden van 't Stemmeken, wij beginnen deze week met U allen zooveel ge zijt ne zaligen Vasten te wenschen En dat toch elkeen binst deze droeve dagen van Carnaval, het veertiguren gebed niet en vergete,maar dagelijks zijne uur gaat bidden voor 't Allerheilig ste, om zoo de oneer te herstellen, die God wordt aangedaan. 't Groot lot van Brussel, 100 duizend frank, is gewon nen door de familie Lanneau, twee gebroêrs en eene zuster, woonachtig tot Requeguies, en nen armen blinde huisvader van Rèves heeft 't ander gewonnen van 20 duizend frank.... Ze mogen zij lachen. 'tZal nog al gaan beteren.... Tot Audcrlcclit heeft een oud vrouwken geweest loten voor haren zoon die in een vreemd land was en 't madammeken heeft er ne goeien uitgehaald... Numbero 410 Volksvertegenwoordiger Rogerne socialist, dienstdoende burgemeester van Quaregnou, is afgezet als schepen door den gouverneur van Henegouwen.... 't Is nog al eene schoone eer, bijzonderlijk $oor ne wetgever Ze zijn bezig met ne muur te metsen rond 't buitengoed van onzen Koning Leopold tot Villefrauclie, in Frankrijk.... Weet ge voor hoeveel het onderno men is?.... Voor 100 duizend franken, juist op de kop Och erremen, tot Verine, madame Pronteau, nog een jong mensch is bezig in haar oor te koteren met eene breinaalde... Haar doch terken van eenige maanden oud, vliegt haaf plotselings aan den hals en stampt de naald zoo diep het oor in dat de ongelukkige moeder eenige oogenblikken nadien den geest gaf't Is schandalig, 't geen er 's avonds van half acht tot negen uren, hier 't Aalst, in de Zoutstraat gebeurt!... Al wat men er hoort en ziet, is niets dan zedebederf... Konden de kasseistee- nen blozen, ge zoudt wat zien Wij hopen dat er bij de eerste gelegenheid een onzer katho lieke gekozenen in den gemeenteraad zal vragen dat er maatregelen genomen worden om een einde te stellen aan die schandalen die alle wel denkende en deftige inwoners verergeren en be derven. Onze oude kabinets-overste, M. clc Burlct is Zondag in den namiddag tot Brussel aangekomen uit Lissabon... de man is ziek, en nijg ziek en zal waarschijnlijk naar den vreemde niet meer trekken.Telleriunc», bij Enghien, is zekere Victor De Valkeneer verdwenen sedert eenige dagen.... Men heeft zijne muts gevonden in den omtrek van een beek en daar er doodsbe dreigingen tegen hem waren uitgesproken sedert eenige maanden, denkt men dat de man om 't le ven zal gebracht zijn Onzen vierden, waar geen ziekte aan of omtrent heeft geweest, gebaart nu dat hij geneest... Komedie, vogel, komedie en anders niets.... Maar alia, wil hij van zich nog wat doen spreken, 't wordt hoogtijd, want binnen 15 maanden zijn wij Iicm kwijt. De socialist Wil liam Morris, die komt te overlijden heeft een half mil- lioen nagelaten.... Ge zult misschien denken dat hij dit gemaakt heeft aan zijne partijgenooten Neen, neen, neen, aan zijne erfgenamen, de kapitalisten ziedaar hoe die kerels hunne prin ciepen werkstellig maken Die wapens, die wapens Tot Leipzig, verleden Zondag, zeide een knaapje tot zijnen vader, die bezig was een geweer te poetsen Schiet mij eens dood De vader niet anders wetende dan dat het geweer niet geladen was, legde al lachen aan, trok de haan over en het kind stortte dood ten gron de. Het huwelijk is het graf der liefde, waar de vrouw het kruis van is. Gansch 't vlaamsche land door houdt men maar gedurig meetingen, waarop krachtdadig geprotesteerd wordt tegen de stemming van den Senaat, en besloten wordt aan de Kamers te vragen weer het oorspronkelijk ontwerp De Vriendt-Coore- mans te stemmen. Weg de bastaards, weg de Lauwaerts, Ons behoorde 't Noordzeestrand, Ons de kerels, ons den klauwaerts, Leve God en Vlaanderland Op ons Vlaamsche lippen smoort Spotternij, noch laster, 't Edel, fiere Vlaamsch woord Vrij zal 't leven eeuwig voort, Immer taaier, vaster Vrij zal 't leven, 't Vlaamsche woord, Spijts verraad en laster. Tot Bois-Borsu, niet verre van Hoei, en spreken ze nietmeer als van een tweede mada meken Joniaux, die haren broeder een ouden notaris zou willen vergiftigen hebben de man had zich doen verassureeren voor 200 duizend franken ten voordeele van zijne zuster, die, zoo 't schijnt, niet gauw genoeg aan dit sommeken en kon geraken.... De notaris heeft eene klacht ingediend tegen zijne eigene zuster, zoodat 't ge recht de zaak in handen heeft en dat er 't madam meken geweldig zal tegen vliegen. Zondag toekomende zou het Vlamingen geregend hebben tot Brussel. Duizenden en duizenden, uit al de gewesten van het land, zouden zich naar de hoofd stad begeven hebben om de rechten van het vlaamsche volk te verdedigen'Maar de ma nifestatie is verboden.|Zaterdag avond tot Brus sel, Madame To net, woonachtig in d'Abrikozen- straat, neemt haar avondmaal en wordt korts na dien onpasselijk.... Men brengt haar over naar St- Janshospitaal waar de doktoors bestatigen dat zejvergiftigd is. z'Had in een oude beroeste koperen kaserol haar eten gereed gemaakt en daarmeê 't Schijnt nu heel vast en zeker, dat ze aan de nieuwe statie van Aalst, niet en zullen beginnen in den loop van dees jaar. Tot Bergen, waar er in het kort eene kiezing zal moeten plaats hebben voor ne nieuwe se nator, zullen de liberalen, pro gressisten en socialisten te samen als kandidaat voorstellen den heer Honzeau- De Lehayoud volksvertegenwoordiger van Ber gen en gebuisde senatorkandi daat van Atli In Mei toekomende zullen vier paters Trappisten der abdij van Westmalle als missionarissen naar Congo vertrekken... De congo, de congo, veel goed, schromelijk veel goed, wordt er daar verricht door onze Zendelingen en onze Zusters van Liefde. Te beginnen van 1 Mei aan staande zullen de koepoukskes op den ijzerenweg veranderen van prijs I Die van eerste klas zullen 10% opslaan en die van tweede klas 5 terwijl de koupons van derde klas 10 zullen afslaan. Verleden Zondag had er tot Walia eene gemeente- kiezing plaats omdat er twee socialistische gemeen teraadsleden hun ontslag hadden gegeven... De twee katholieke kandidaten, de heeren Dumont en Toussaint zegepralen er met eene overgroote meerderheid... Bravo Zal de zittingtijd der Kamers eindigen in Mei, zooals sommige bladen het sedert lang aangekondigd hebben Wij ge- looven het niet, want na de bespreking der mijnen waar de Kamers thans mede bezig zijn, zal het bud jet van 't ministerie van den arbeid op 't tapijt komen,waar er reeds 28 redenaars voor opgeschre ven zijn en 't Ministerie wil kost wat kost binst de zen zittijd nog het wetsontwerp der burgerwacht doen doorgaan... Die den tijd heeft van te wachten, zal zien hoe alles zal afdraaien. Dijnsdag verle den heeft de Z. E. H. Van Damme de vergadering van den Kostersbond der Dekenij van Aalst met zijne tegenwoordigheid komen vereeren.. Iedereen weet dat onze Kostersbond voor bestuurder heeft de E. H. Stevens, onderpastoor van Hofstadc, ne muzikant di primo cartello Eer en dank aan onze verkoopers van Nieuweuhove, Denderwin- deke, in een woord aan al deze die zich met 't ver koopenvan't Stemmeken bezig houden rond J\i- novc.... 't Is wel, uiterst wel, wij en kunnen niets meer vragen of wenschen. Coeragie maar. Vrienden, God zal 't (J loonen, 't is toch al voor 't goed 1 Wij wenschen onze Vrienden van Oos tende geluk over hun knap weekblad De Zeewacht Voorzeker zal het veel goeds verrichten in huu ar rondissement en Kibeladoeken, wiens loopende nieuws zij overdrukken, zal al doen wat in hem is, om hunne taak te vergemakkelijken. O dienen droeven, verdrietigen, zij pende regen, wanneer gaan wij er toch van afgeraken Zou 't waar zijn Ze zeggen dat M. Ke nia», volksvertegenwoordiger v Gent, rechter zou genoemd zijn in Egypte en als representant zou vervangen worden door M. de ba ron Herman de la Faille-d'Huysse burgemeester van Deurle. M. Emile Demot, dienstdoende bur gemeester van Brussel, komt het inrichtiugskomiteitdcr Vlaamsche betooging te verwittigen dat Zondag toekomende hunne manifestatie geene plaats mag hebben, om dat er, ter gelegenheid van Carnaval, alle soorten van moeilijkheden zouden kuunen uit voortkomen. Moord, moord tot Geudbrngge Zekere Rai- mond Vereecke, gardechasse en herbergier in ver noemde gemeente, had over eenige dagen proces verbaal opgemaakt tegen zekere Vinck... Maandag namiddag komt deze laatste bij Vereecken binnen vraagt zich eene pint bier en just op den moment dat Vereecken hem 't glas bier overhandigt, trekt hij eenen revolver uit en schiet.... Vereecken werd getroffen in het linker oog, dat uit is... De moor- naar is aangehouden en 't slachtoffer naar 't hospi taal overgebracht. Tusschen Zondag en maan dag nacht is in de Palfijnstraat, op St Pieters tot Gent, ne wagen afgebrand van den barakman De Keyzer... Deze was met zijne vrouw aan 't kermis- vieren in de gebuurte... Men denkt, dat het zijne twee honden zijn, die de petrollamp zullen omge worpen hebben en zoo den brand veroorzaakt.... De beesten hebben het met de dood moeten beta len, want ze waren tot assche verbrand. Vrijdag verleden is Petrus Daens, gazetschrijver, op het Vredegerecht van Aalst veroordeeld tot eene boet van 10 franken... Alles in eerlijkheid en deftig heid. Brnssel, volgens al de statistieken, de gezondste van al de groote steden van Europa en tot Knocke, het zomerverblijf van onzen vier der1, daar is maandag ne zekeren Vermylen ontgra ven, die overleden was den 4 van dees maand.... Daar moeten voorzeker ook reden voor zijn, maar welk eene, het is ons onbekend... Vermylen was ne man van 50 jaar. Och erremen toch! Tot Oreye, een braaf vrouwken verlaat haar huis om op eenen afstand van 100 meters nen emmer water te gaan putten aan eene fontein... Ze komt weer en vindt in haar huis een verken, bezig met haar kind van 4 maanden oud op te eten... Drij vinger- kens, 't rechter oor en een stuk van de linkerkaak waren reeds weg... 't Arm bloeiken is in hopeloozen toestand. Ge ziet van hier de droefheid en wanhoop der moeder Niet slecht gevonden! Tot Londen liep dijns dag nen aardigen kadé van ne vaartkapoen of dokwerker met een schiljeken op zijn borst, waarop te lezen stond Hongersnood in Indië: Inschrijving 287 dui zend pond sterling.Hon gersnood in mijn huis Inschrijving ze ro franks en centiemen. In 't kort zit ik op straat, Ten 6 1/2 uren schikken naar de kerk te gaan,... u miszien op d'horlogie en... van 's morgens ten 3 uren voor de geslotene kerkdeur staan, dat zijn nog al toeren, hé?... Ewel, 't is nochtans hetgeen over eenige dagen voorgevallen is aan een heerschap van Aalst. Tot Kccloo, Zondag verleden zekere Henri Mortier is bezig op de li nie van den tram met wagons aan een te haken... Hij sleurt uit, rolt onder de wielen en wordt er onder verbrijzeld De brave man was slechts 28 jaar en vader van een pas geboren kind. M. Demot, dienstdoende burgemeester van Brussel, heeft de Vlaamsche be- toogiug van Zondag toekomende verbo den omdat, zoo hij zegde, het dien dag Carnaval was... Daarop heeft het Comi- teit der manifestatie voorgesteld deze te houden op 14 Meert aanstaande en schepen Demot heeft nogmaals ge weigerd, zeggende dat er ter gelegen heid dier betooging erge onlusten in de hoofstad zouden kunnen plaats grijpeu. Protekol, protekol, meneer Demot, fla reden, ne franskiljon, zijt ge en als vijand der Vlamingen handelt ge. Broedermoord tot Borg-Loinbeck Maar waar ligt dat Borg-Lombeek Wel, langsheen den steenweg van Brussel op Ninove, op eene goede uur afstand van laatstgenoemde stad... En wat is er daar gebeurd Ge zult het gaan hooren Twee gebroeders wa ren er sedert eenigen tijd op elkaar geweldig verbitterd.... Alle middelen had men reeds aangewend om ze over een te brengen, maar niets te doen Nu Zondag laatst was de iongste van de twee reeds om 9 uren te bed en lag dus reeds te ronken als de oudste in de klein uurkens bedronken thuis kwam... Door 't lawijt werd de jongste wakker en op een, twee, drij waren z'aan het vechten.... d'Ouders dit hoorende,staan op en in de kamer komende, vinden hunnen jongsten zoon stervend op zijn bed, gestoken in den onderbuik, in volle borst en in den rechter schouder.. De moordenaar werd maandag morgend aangehouden en naar Brussel vervoerd. Tot Arlon werd zaterdag gansch de familie Goldsmidt verstikt gevonden... Vijf slachtoffers zijn maandag begraven. De mama alleen is nog in 't leven en 't mensch, dat nog in bedenkelijken toestand verkeert, weet nog niets van het overlijden van haren man en hare vier kinders. In Hongarië, totSzne- z 11 ma, eene ontelbare menigte staat daar van eene brug naar de schaver- dij nders of schaatsenrijders te zien.... Opeens de brug zakt in... 29 dood en 11 uit 't water gered Tusschen Baesrodc en Dendermonde zijn tus schen maandag en dijnsdag nacht twee personen ne schipper en eene jonge dochter uit nen boot getuimeld en ver dronken. Mgr Gerasimons, patriark van Jeruzalem, komt te overlijden en van woensdag verleden telt België twee bisschoppen meer, op dien dag immers hebben de bisschoppelijke wij ding ontvangen de Z. E. H.Van Ronslé, missionaris in Congo en de Z. E. H. Walravens, president van 't Seminarie tot Doornijk. En nu, Vrienden van 't Stemmekeu. salut en de kost Kibeladoeken. (CHINA,) door den Eerwcerden Miasionnaris Parijs. De studenten hebben groote betooging gehouden ten voordee le van Griekenland. Zij hebben de straten doorkruist al roepende Leve Griekenland I Weg met Hanotaux De policie is er tusschen gekomen, maar heeft groote moeite gehad om den stoet uit een te drijven. Er zijn wel 200 man aangehouden. De kardinaal Richard, aartsbis schop van Parijs, heelt zijn jubelfeest gevierd van vijf en twintig jaar bisschop. De goede man heeft al veel afgezien cn veel geleden op dien tijd onophoudend werkt het tramasonsgouvernement en gebruikt alle middels om het geloof te niet te helpen uitdrijving van de kloos terlingen, verwereldlijking der scholen, over groote belastingen op de kloosters, waardoor zij na eenige jaren zullen ge ruïneerd zijn, inlijving van de semina risten als soldaatdat alles heeft Mgr Richard bijgewoond; en als gij bisschop zijt en last van zielen hebt, ge kunt wel denken dat zulke dingen steken zijn in 't hert. Italië. Te Milanen heeft eene groote betooging plaats gehad ter eere van de Grieken. 15.000 man is in stoet naar 't huis van den Consul gegaan en heeft in geestdrift uitgeroepen Heil, heil, aan de Grieken, de verdedigers der verdrukte Kretanen 1 De Consul van Griekenland heelt de menigte bedankt. E. E. B. Hoofdstuk XI. Shang-Kaï Een Noviciaat. Chineesehe Kerkhoven. Eindelijk is de Belgische Missionnaiis op Chineeschen bo dem De stomboot Natal keert terug naar Europa en de koffers worden door eenen stoomboot naar Tien-Tsin gedaan. De missionnaris zou later volgen, vermits hij te Shang-Kaï eenige dagen moest blijven. Shang-Kaï moet een prachtige stad zijn, want de eerw. Reiziger spreekt ervan, met geestdriftige bewondering Brus sel of Parijs, zegt hij, hebben er niets aan men heefter 3 verschillende groote wijken die ieder hunne eigene Overheden hebben. De Engelsche Stad, schoon en rijkelijk, met groote lusthoven en wonderbare parken de Fransche Stad, alwaar men aanstonds het katholiekschap erkent't Kruis op den hoo- gen toren der kerk van de Paters Jusuieten beheerscht er alles er zijn daar lange breede straten, prachtige winkels, rijkelijke gebouwen. De Zusters van St-Vincentius bezorgen er een groot hospitaal. De missionaris heeft daar een Zuster uit West-Vlaanderen aangetroffen. In de kerk der Jesuie- ten geschieden al de diensten op zijn Chineeschonze landgenoot woonde er de Hoogmis bij de Priester, zijn hair was met eenen langen steert en hij had den cere- moniehoed op, want in China is het een teeken van eerbied den hoed op 't hoofd te houden de choralen hadden insgelijks den hoed op 't hoofd onder de Mis zong men verscheide schoone lofzangen. Uit die Hoogmis komende, had de E. II. De Boeck weeral 't geluk eenen Vlaming te ontmoeten, zekere Bastiaens, van Akkergem; die mensch was gelukkig, men kan niet meer, en hij bad en smeekte den Missionaris om hem toch eens te komen bezoeken. De Chineesehe stad is oprecht aardig Verbeeldt u, schrijft de Missionaris een hoop van kleine houten en kleemen huttekens, doorkruist van smalle, enge, smerige en hobbelige straten, zoodanig vol volk, dat men nog vooruit kan noch achteruit op de straten waar de plaatsen iets of wat breeder zijn, moet men voorzichtig wezen om niet te vallen, de steenen zijn er zoo glad, dat men gedurig vooruitschuift, als op 't ijs. De Gentenaar Van der Stegen gaf aanstonds de rede van die slibberig heid zij is heel eenvoudigde Chineezen bezigen nooit neusdoeken, alles vliegt tusschen de twee vingers op de kalseill! Daar ook; in dio Chineesehe stad hebben de paters Jesuieten een Kerk als wij er aankwamen, schrijft onze Eerw. Landgenoot, ging juist het lof begiunen. Zoodra de kerkdeur openging, oen gedruis van lawijt en geschreeuw, gelijk in een school waar de les wordt op gezegd dit werkt geweldig op de zenuwen van de Pries ters uit Europa als zij eerst aankomen, kunnen daar moeielijk Mis lezen. Dit komt hieruit de Chineezen zijn zeer verstrooid in d'eenzaamheid of stillekes bidden is hun onmogelijk daarom, thuis zoowel als in kerk, bidden zij altijd te samen en luidop.... 'tSchijnt dat de Chi neezen teer wel zingen, en na het lof voerden eeri aantal kleine Chineeskens een lieflijk gezang uit, dat eenen zeer aangenamen indruk maakte. Nevens die kerk is een Seminarie met. een 20tal Chineesehe Seminaristen, die meestal latija spreken. De volgende dagen ontmoette de reizende Missionaris een landgenoot in den persoon van Pater Van Dosselaar, uit't Bisdom van Brugge, en in 't Weezenhuis der Voorzie nigheid gaande, hoort hij dat de Moeder een mensch was uit de Kempen sedert 19 jaren had zij geen Vlaamsch mer gehoord, en was bijna hare moedertaal vergeten de vreugde stond op haar gezicht te lezen, als zij de klanken der Moedertaal hoorde en na eenige oogenblikken sprak ze weêr Vlaamsch zonder moeite. 240 Lauretta, doodsbenauwd, in het duistere rondtastende en zich aan de handen bezeerende, sukkelde eenige stap pen verder door het laagstammig geboomte, maar viel dan, sidderend en weenend, aan den voet van een statig gekruinden eik neer. Zij verhief hare ziel tot God in een vurig schietgebed, keek eens om en zag eventjes naar het woedend gevecht... Op denzelfdeu stond verging haar hooren en zien en verloor zij alle bewustheid. Walter, die, grijnslachend, op handen en voeten in het kreupelhout geraakte, zag Lauretta aan den eik liggen en verbond dan zijne ondiepe wonde met den ontvangen sluier, terwijl hij morde En zij meent mijn hart hier door tot medelijden te stommen 1... Zij misgrijpt zich volstrekt.. Mijne hemdsslip was zoo goed als die sluier Wat gedaan vroeg hij nu zichzelven af. Verborgen blijven? Dat blies hem de voorzichtigheid in. Hij gaf echter aan dezen raad nog geen gehoor uit hoofde der gedachten, welke hem eensklaps te binnen schoten had hij den laffen Ivo niet te straffen Huibrecht niet van kant te helpen diende Boudewijn geen getuige zijner dapperheid te zijn? Heete wraakzucht en snood vooruitzicht behielden de bovenhand. Hij spoedde naar de worsteling, viel als een bezetene aan 't vechten, slaagde er eindelijkin tot Huibrecht te raken en verbrijzelde dezen het achterhoofds been. Toen zijn evenknie den doodssnik had gegeven, koelde schielijk Walters strijdlust. Waarom langer zijn leven in gevaar stellen? Boudewijn had hem bemerkt; Ivo was nergens te ontmoeten... De verrader sloop van het slagveld weg, ging zich verzekeren, dat Lauretta nog buiten kennis lag en verschool zich dan derwijze, dat hij én den eik én den slag kon gadeslaan. Disdeers paard had zich plotselings gekeerd om Aalstwaarts te stormen doch plompte den vijver in. Het lukte echter den mageren schelm het water uit te spartelen. Zoo gram te moede was hij over den aanslag op zijn leven, dat hij zijne verradersrol heel vergat. Hij vloog waar de kamp het hevigste bleek, bij de woorden

De Volksstem | 1897 | | pagina 2