IWEIN VAN AALST. I 3° JAAR N' 114. ZATERDAG 12 MAART 1897. SLECHTE TIJDEN. Dr Is. Bauwens. Lantllooperij en Bedelarij. RAADSEL N° 6. Vrienden, Werkstaking te Brussel. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werélddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent111 Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen" alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Iedereen klaagt over den slechten tijd, de landbouwer zoowel als de ambachtsman, de winkelier zoowel als de koopman, en voegen wij er maar bij Iedereen klaagt met reden Alles kwijnt, alles gaat achteruit, van daag vliegt hier een overhoop, morgen daar eenen alleen in schijn blijven sommigen nog recht staan. 't En is op onze dagen niet zoozeer eene schande arm te zijn dan wel arm te schijnen. Schoone kleederen bedekken niet zelden de naakste ellende en velen trachten zich stevig te houden, alhoewel zij dood zwak zijn. De tijden zijn slecht, maar wat erger is, wij bekampen die slechte tijden niet met behoorlijke middelen. Wanneer een schip roer en masten verloren heeft en op den onmetelijken Oceaan aan zich zeiven overgelaten rond zwalkt, zoodat het voor de bemanning een geheim blijft, waar en wanneer zij ooit land zullen bereiken, dan is 't eene eerste voorzorg, naar een redmiddel uit te zien. Dan worden de porties afgemeten, en allen zonder onder scheid op rantsoen gesteld en zonder op beknibbelingen of geschreeuw acht te geven, rekt men op die wijze 't veege be staan, tot dat er hulp opdaagt. Men springt niet hooger dan zijn hout lang is. Zoover is't nu wel zeker met velen niet gekomen, dat ze zich het noodige moeten onttrekken, en is't zoover, dat ze dan nog liever op Gods genade leven en werken zoo hard ze kun nen, voor de bete broods. Maar, zoover is 't wel gekomen, dat iedereen verkeerd han delt, die hooger wil vliegen dan hem zijne vleugels kunnen dragen. Men zegt wel eens, alles is goedkoop, neen, integendeel ik zeg, alles is peperduur. Houdt gij dienstboden ze werken niet al te hard, krijgen het dubbele loon van vroeger en veel beter eten. Bewoont gij een andermanshuis, de huur is zoo vreeselijk hoog, dat ge na eenige jaren den prijs van een huis verwoond hebt. Is uwe woning uw eigendom, ons belastingstelsel, dat g GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Walter ontdeed zich van zijne schier ongeschonden wapendracht, zette Huibrechts helm op, gespte dezes harnas aan en trok zijn gefopten evenknie bij het oor, daar hij lachend zeide Haantjepik sleure dat dom kalm ter hel Dan zocht hij weer verder, in den glans der wuivende vlammen, zijn mageren metgezel op en riep nu en dan Hé, Disdeer, waar ligt ge Hij heeft waarschijnlijk de groote reis langs het water aangenomendie poetsenmaker heeft plompverloren geduikt en ligt in den vijver, spotte de dikke drinkebroer Dat is wel van zijnentwege het beloofde geld, zal nu mijnen zak alleen vullen.... Zoeken wij thans den vlas haard op.... Weer lichtte hij over het gelaat van eenige gesneu velden zoo doorsnuffelt de afzichtelijke hyena een lijken- veld. Ten langen leste*trol hij Boudewijn's lichaam aan. Het lag op den buik, tusschen de vier pooten van het strijdros, waarop hij, naar meening der roovers, den hel dendood stierf. Walter grinnikte, zeide Best zoo hij taalt nog teekent meer.... hij blies den laatsten adem uit schopte uit verachting eenige keeren op het lichaam en hinkte voort. De duivelsche mankpoot had echter nog geen vijf stappen gedaan of keerde tot Boudewijn terug en dacht Hoe dom ben ik toch die melkbaard heeft gelden dat komt mij toe... n Hij trok de pooten van het paard weg en keerde het lichaam met geweld om, maar hol over hol grepen krampachtig gesloten handen hem bij de kuiten. Hij plofte voorover en de toorts vloog nevens hem. Boudewijn, door het bloedverlies en den geduchten knotsslag van zichzelven gevallen, was door Walter's vraagt voor 't licht, hetwelk de goede God gratis laat schijnen, voor de goede lucht,die wij inademen, voor den rook die opstjjgt, enz., dan reist er van uw eigen huis jaarlijks een zoodanig bagatelletje af, dat ge ook daarin nog eene huishuur verwoont. Kleederen, levensmiddelen, alles veel slechter, maar toch alles veel duurder en nochtans moet er niet weinig aangekocht worden en daarin j uist moet men zich zelve en de zijnen een beetje op rantsoen stellen. Eten is eene onvermijdelijke uitgave, maar lek ker eten heeft de Schepper niet onder de onver- mijdelijkste levensbehoeften geplaatst. Drinken moeten wij ook, maar drinken gelijk men het hier tot Aalst dees jaar gezien heelt op die droeve karnavaldagen, drinken, dat de kapstok van den muur valt, dat is zich overgeven aan een bees tig vermaak, dat de gezondheid benadeelt. De algemeene achteruitgang bijzonderlijk in de werkende klas ligt in het zwieren en in het bras sen. Verlangt gij naar betere tijden, vervloek den drank, en gij zult er wel bij varen. En dan de zware lasten, die aan elk huishou den worden opgelegd door de mode I Slechte, dure waar, schoone stoffen, die 't vol gende jaar weer door even slechte en dure moeten vervangen worden, verslinden in elke familie een aanzienlijk deel van 't gezamenlijk inkomen. Dat is nu juist nog een van de middelen om arm te zijn, maar welvarend te schijnen, dat is de laag vernis, die over de ellende gestreken wordt. Vroeger waren er ook zware lasten, er waren ook slechte jaren, even als den dag van vandaag, maar onze voorouders wisten zich beter te behel pen met eene kleinigheidtegenwoordig gaapt een ieder verder dan hij gapen kan. Men maakt groote verteeringen, omdat het zoo de gewoonte is, omdat anderen zoo doen de eene gaapt den anderen na, zoowel voor de mode als voor de groote uitgaven. Dorp en stad wedijveren met elkander in pronk en praalzucht even als in drankverbruik. Vroeger kende men niets van die talrijke, dure familiefeesten, die nu ook al mode geworden zijn. IJdelheid is een machtige stroom, die alles mee sleept, en dat bewijst zich hier eens te meer. Er worden ons zoovele schoone dingen langs al le zijden getoond, spoorwegen en andere oorzaken hebben ons zoo spoedig de nieuwste uitvinding der mode gebracht, dat wij met den stroom mee drij ven, en zoo vergeten dat men niet verder mag springen dan zijnen stok lang is. Jefken. Ziehier de voornaam ste bepalingen der nieu we wet tot beteugeling der landlooperij en be delarij, waarvan de tekst in het Staatsblad van Zondag verschenen is. Wordt een kind van min dan 16 jaar oud voor de rechtbank be trokken, en plichtig bevonden aan eene wetsovertreding, waar op slechts eene policiestraf kan toegepast worden, dan zal de rechtbank, zelfs bij hervalling, het kind noch tot gevangenzitting noch tot boete veroordee- len. De rechtbank zal het kind veroordeelen tot de kosten, en, zoo er reden toe bestaat, teruggave en schadevergoeding en bovendien het kind berispen of, indien de zaak erg is of de omstandigheden het vereischen, het kind tot zijne meerderjarigheid ter beschikking stellen van het staatsbestuur. De verantwoordelijke personen zullen samen met het kind gedagveerd en tot de kosten, de terugga ve en schadevergoeding veroordeeld worden. Die vervolgingen en veroordeel ingen worden in de rechterlijke dossiers niet vermeld. Al wie voorwerpen verheelt, door kinderen van min dan 16 jaar oud gestolen, zal gestraft worden mee eene gevangenis van 1 tot 7 dagen en met eene boete van 1 tot 25 frank, of met eene dier straffen alleen. De ouders, bij voorbeeld, die hunne kinde ren niet doen teruggeven wat zij gestolen hebben, zullen aldus gestraft worden. Wanneer een kind, voor eene wetsovertreding vervolgd, zonder wettige reden niet voor de recht bank verschijnt, kan de persoon, onder wiens hoede het kind staat, veroordeeld worden tot eene boet van 1 tot 25 fr. en tot eene gevangenis van 1 tot 7 dagen, of tot eene dier straffen alleen. Vrienden, waar is de Zoon Prijs te verloten onder al de oplossers Quinten Metsys, Zangspel door Doktoor Bauwens. De werkstaking der gaz- arbeiders is geëindigd op eene wijze, zoo onverwacht als droef voor de stakers. Inderdaad, deze, ruim 400 in getal, zijn eenvou dig afgedankt en door an dere werklieden vervan gen. Deze maatregel zal op 't eerste zicht hoogst betreurenswaardig schijnen. Doch de oorzaken der werkstaking waren in dit geval van zulken aard, dat men verplicht is ge weest op dusdanige wijze te werk te gaan. Wie zal nu de ontslagen arbeiders werk ver schaffen Wie zal brood verschaffen voor zoovele vrouwen en kinderen Er zal voorzeker hulp en onderstand komen in de eerste weken, maar later wordt dat aanhoudend geven onmogelijk. Maanden lang misschien zullen de werkeloozen langs de straten om arbeid zoeken en intusschen lijden vrouw en kinderen gebrek. Werklieden, overweegt toch driemaal alvorens eene werkstaking te beginnen, die negen maal op tien, ten uwen nadeele afloopt. De werkstaking is een verschrikkelijk wapen, dat meermaals den onbezonnen en onhandigen han- teerder vernietigt. Werklieden, hoedt u voor de kopstukken, voor de socialistische leiders Zij roepen meestal de werkstakingen uit, maar gij draagt er de schrikkelijke gevolgen van 1 Enfin I... De droeve Karna valdagen zijn gaan fluiten Dagen van groot verteer, van ze- debederf en zat- lapperij... Maar gebeurde er van den eenen kant veel kwaad in Aalst op die da gen, van nen anderen kant toch ook werd er binst 't Veertig Urengebed veel en vurig gebeden voor 't Heilig Sakrament, dat hier in onze St-Mar- tenskerk toch zoo prachtig stond uit gesteld Maandag is tot Niuove begraven den heer Karei De Quick, nog ne katholiek van den ouden stem pel, van iedereen geacht en bemind.... De brave man ruste bij den Heer, R. I. P. O die heiligschenders. Hoort men nu toch nog iets anders als van kerkdieften Tot Antwer pen zijn over eenige dagen dieven ge drongen in de kerk van den H. Eligius en hebben er twee gouden ciborieën meegenomen na de HH. Hostiën op den vloer te hebben rondgestrooid.. Gelukkiglij k dat de dieven overal zoo wel niet en varen, want tot Gcnd- briigge zijn z'er over eenige dagen niet in gelukt in de kerk in te bre ken... De E. Heer pastoor wakker geschoten door 't vallen van eene ruit loste een revolverschot in de lucht en de dieven aan 't zijlen of ze den duivel gezien haddenTot Dixuiudc is er door den geweldigen rukwind, die twee dagen lang gewoed heeft ne muur omver gevlogen en een scholier ken van 7 a 8jaar werd eronder ver pletterd. Zaterdag verleden zonk er tot Bordeaux een schip, dat met rhum geladen was... Wat zullen de visschen er een borreltje gepakt heb ben Hl Over eemgen tijd werd Gony, schepen van Seraiug, veroor deeld tot nog al eene grove som aan stonds werd erin 't roode kamp eene omhaling gedaan om deze te kunnen betalen, maar ingezien er slechts eeni- i ge honderde franken zijn kunnen in gezameld worden, en hij de gestelde som niet en kan betalen, zal hij solemneel voor eenigen tijd de kas jpgedraaid wordenIn Holland gaat 't vrouwvolk nu ook stemrecht hebben en kiesbaar zijn voor de werk kamer... Ongelukkige mans, wiens vrouw hunne kandidatuur zal stellen, want voorzeker zullen ze binst den kiesstrijd nu zelf de patatten schellen, wiegen en de pap roeren. Einde van wereldSedert de pest in Engelsch- Indië is uitgeborsten zijn er reeds 6097 sterfgevallen en de verledene week alleen waren er nog 1484 over- lijdens. Tot 's Craven zeel, mid den in den bosch, werd graaf Cornet de Peissant zaterdag door zes wild- stroopers aangevallen gelukkig dat hij zijuen revolver op zak had... en op 't eerste schot waren de kerels aan 't loopen. Minister Beernacrt gaf over eenige dagen voor de katholieke studenten van Brussel eene voordracht over de evenredige vertegenwoordi ging en stond deze geweldig voor.... Sedert jaren reeds zou de achtbare staatsminister dit nieuw kiestelsel willen doen doorgaan hebben in de kamers, maar wij zijn er, Goddank, tot hier toe nog bevrijd van gebleven, 'tis hopen dat wij er altijd zullen van bevrijd zijn, want zeggen wij het maar recht uit, het ware de verrijzenis van 't oud liberalismusVolgens de weervoorzeggers zou het er in Belgie kunnen gesteren binst de maand Maart... Van de 12 tot den 18 zal't nog al stil weer zijn, maar van den 18 tot den 21 zullen wij van onzen Lieven Heer zijn slechtste hebben,zoo zeggen die liefhebbers toch I Maar in gezien dat ze van hun leven nog mis ge weest hebben, en zullen wij voor al hunne voorzegging't slapen niet laten.

De Volksstem | 1897 | | pagina 1