Reis rai Holstaie naar ionplië waar de Zoon Uit den Vreemde. Servië. Van verscheidene plaatsen komt het nieuws toe dat de muzelmannen hunne moorderijen her beginnen. Nu is 't in oud-Servië. Tegen Prilep hebben zij eenen priester ver moord en twee boerennabij Tetuvo werd eene bruiloft aangerand, 17 per sonen werden gedood en 21 gewond. Cuba. Sedert 4 maand schrij ven zij dat den ooi log gaat ten einde zijn, en 't blijft altijd even ver. Deze week hebben de Spanjaards verschei dene ontmoetingen gehad met de op standelingen. De Spanjaards hebben het kamp en de hospitalen van den vijand ingenomen. 71 opstandelingen zijn in den slag dood gebleven. Oost-Imlic. Sedert 't begin van de ziekte zijn er te Bombay 6,079 menschen van de pest gestorven. D1EFTEN, RAMPEN EN ONGELUKKEN. Op Creta. Zes Madammekes Joniaux! Hoort nu ne keer Over eenige dagen hong op de mu ren der stad Gent een plak brief, die Vooruit veel plezier zal doen... Wij hebben hem letterlijk opgeschreven Schandelijk onrecht 35 fr. boet. De hoofdmannen van Vooruit hebben een kleermaker, voor eene fout aan eene eerste- communievest, gedwongen de schade te betalen en bovendien hem gestraft met veertien dagen werkopzegalhoewel de vest in het magazijn van Vooruit te koop werd gesteld. Nog nooit of nooit en heeft Nijvel zulke prachtige rouwplechtigheid gezien als zaterdag met de begrafenis van Staats-minister de Bur- Iet... Gansch de katholieke partij van 't land, mogen wij zeggen, was er vertegenwoordigd vijf redevoeringen werden op't graf uitgespro ken... Door M. de Smet de Nayer, in naam van 't gouvernement, door 't Kindt de Roodenbeke, in naam van 't Senaat, door baron G. Snoy, in naam der volksvertegenwoordigers van Nijvel, door burgemeester de Lalieux, in naam der stad Nijvel en door M. Carly, in naam der Nijvelsche balie.... Hopen wij, dat, terwijl de menschen hier luidop zijnen lof uitspraken, de Heer zijne werken reeds beloond had in den hemel 't Orgaan van de vischmijn gaat maar altijd ge durig voort met op bedekte wijze onze Aalstersche geestelijkheid te beknibbelen, te lasteren en te kleineeren in d'oogen van 't volk.Kon 't stand beeld van Dirk-Martens klappen, 't zou voorze ker andere -dingen vertellen over de slechte geesten (geest van haat, geest van wanhoop, enz.) die binst den nacht rond de vischmijn fladderen en daar sommige personen komen ingeven om op de bedekste manier al wat deftig en katholiek is aan te vallen en te lasteren. Volgens de gazet ten der Daensisten zitten de doiumckeatcii van Luik in grooten tegenspoed Ewel, 't doet ons waarlijk deugd aan 'therte... Hoe eerder hun kraam in deugen valt, hoe liever wij het hebben. Tot Luik en spreken ze niet meer als van den wisselagent Van Wyssen, die, zoo men zegt, in slechte lakens zit.... 't Parket zou moeten nen te kort bestatigd hebben in zijne kas van rond de 200 duizend franks... Wa blieft er a meneer Ja Wilt ge nu ne keer wat weten! Nen bediende van den telegraaf zat met eenige gezellen op den trein en bood hun een doosken pillekens aan tegen de nevralgie... Een van hun, ne zekere Palsterman, neemt er een van en valt dood al van den trein te stappen, ne zekere Crab- be, die er ook een van nam, klaagt van geweldi ge inwendige pijnen en verkeert in bedenkelij- ken toestand... 't Telegrafisjtjen is aangehou den, gelijk gewei kunt verstaan en heeft reeds een verhoor moeten onderstaan. IS Tot Mater is er over eeni ge dagen eene vaart gebeurd... Terwijl er les van Catechis mus gegeven werd aan d'eer ste communiekanten werd de deur der kerk onverwist toe gedraaid door den koster Om er uit te geraken werd er geluid met de groote klok, maar iedereen meende dat het luidde voor nen laten dienst die plaats had Men trok eindelijk aan de kleine klok, en ieder een van gedacht dat er brand was ontstaan op de gemeente, kwam toegeloopenop een, twee, drij stond er eene overgroote ^menigte voor de kerk die dan eindelijk werd geopend door den koster... Ge ziet van hier wat spel het daar moet geweest hebben. In Engeland zijn deze week gestorven een man van 110 en eene vrouw van 104 jaren. De aanstaande trekking voor den tombola der tentoonstelling van Brussel is be paald op 16 Maart. Tot Curcglicm, over ee nige dagen, eenige kinderen, die op straat aan 't spelen waren, zagen eensklaps een hunner ge zellen ineen zakken en beweegloos liggen.Het kind was dood, getroffen door eene geraaktheid. Het kerkfabriek van Oostende, met den Z. E. Heer Deken Decannierè aan 't hoofd, is aan zijne Majesteit het plan der nieuwe kerk gaan voorleggen. Den 17 April aanstaande zal de kolonel Wahis, gouverneur van Congo, tot Bo- ma inschepen om naar België definitief weer te keeren... En a propos van Congo, maandag ver leden hebben wij Zijne Hoogweerdigheid Mgr Van Ronslé, bisschop van Congo, gezien... De nieuwe kerkvoogd ziet er een weinig afgemat en vermoeid uit... De eenige maanden, die hij i België zal overbrengen, zullen hem deugd doen Waarschijnlijk te naaste week zal hij naar Aalst komen In Engeland zijn er geweldig veel valsche bankbrieven in omloop, die, zoo 'tschijnt in België zijn vervaardigd... Een aantal engel- sche policieagenten zijn naar hier overgezeild om de plichtigen op te zoeken. Alia alla Wij zullen toch eens van ons hert moeten nen t een maken en naar SafTelaere trekken om er -Ie nieuwe kapel der Zusters van Liefde te gaan ezichtigen... Ze zeggen dat haren pareil niet eer bestaat en dat de nieuwe parochiekerk, die in 't kort gaat opgebouwd worden, er niet en zal mogen aan rieken. De laatste der vasten- avonddagen was waarlijk eenyremoeiken 't Aalst! 't Was klaar en duidelijk te zien dat er geen geld meer op zak was... Rust en eerbaarheid hebben er veel bij gewonnen. Zondag, bij Louis Schols tot Galniiierdcu, daar is nen toer met de kaart omgegaan.... Ceril Ancaert speelde de eerste abon dance, L. Schols abondance in ta- roef, J. B. Somers miserie, en Petrus Vanneyen miserie op ta fel... Onnoodig te zeggen dat de flesch voor den dag werd gehaald en nen fermen druppel opgezet. t Is wreed gelijk er tegenwoordig in kerken en pastorijen gestolen wordt... Over pas eenige da gen werd er in de pastorij van Everc al 't zilver werk gestolen, in die van llaeren eene som van 400 fr. in klinkende speciën en nu Zondag nacht is er in de kerk gebroken tot Dieglicm geluk kiglij k en hebben er de heiligschenders niet veel kunnen knippenOp 28 Maart zal er tot Ber gen eene senaatkiezing plaats hebben.., De libe ralen stellen als kandidaat voor M. Houzeau-de La Haye, gewezen volksvertegenwoordiger van Bergen... De katholieken hebben besloten zich te onthouden. M. Buis, burgemeester van Brussel, zal met de eerste dagen van April te- rugkeeren uit Egypte waar hij thans verblijft en tot «flemappes is de socialist Mattongemeente raadslid, uit de roode partij gesloten omdat hij maar te veel openhertig zijn gedacht durfde zeg gen in vollen gemeenteraad over het bestuur van het socialistisch schepenkollegie... 'tls nu ze ker en vast dat M. Eeman, volksvertegenwoor diger van Geut tot rechter is benoemd in de ge mengde rechtbank van Kaïro in Egypte... Zijne aanstelling zal plaats hebben in de aanstaande Oktobermaand. Zaterdag nacht zijn tot Melle dieven ingebroken op het kasteel van M. Bier vliet op den wijk Vogelhoek... Al de kassen zijn opengebroken, doch de dieven en hebben niets medegenomen... Alleenlijk hebben zij eenige fles- schen gebroken. De rechtbank van Charie- 'oi heeft zaterdag M. Georges Warocqué, libe ralen volksvertegenwoordiger van Thuin, onder rechterlijke voogdij gesteld... Waar gaan wij toch naartoe met zulke wetgevers Onze prins Albrecht schikt in 't kort een reisje te doen van acht dagen in Engeland. Vrienden, 't is weerom al een maande- ken min: Nog slecht» 14 maanden en wij zijn onzen vierden kwijt. M. Fris, volksvertegenwoordiger, verblijft voor den oogenblik tot San Remo voor zijne gezond heid... Daar zijn toestand sedert eenige weken zeer verbeterd is, zal hij in 't kort naar België weer keeren. Tot Charleroi hebben de scheurmakers van hunnen twist en tweedracht afgezien en zich weerom vereenigd bij 't katho liek leger... Zoo zóu het overal moeten gaan Maar zeggen 'k ben mis geweest, 't is toch zoo hard, niet waar, meneer Petrus 't Schijnt dat de socialistische volksvertegenwoordigers Caluwaert en Lambillote met de toekomende wetgevende kiezing geen kandidaat meer zullen zijn... Met dat er nog al veel zijn in 't roode kamp, die goeste hebben naar de 4000 ballekens s jaars. Zal de wet op 't spel, in 't Senaat, gestemd, door de Kamers aanvaard worden Wij hopen van neen... Want hoe onze senators dit vervloekt spel in de twee Koninklijke verblijf plaatsen te weten Spa en Oostende kunnen toe laten hebben, daar en verstaan wij ons niet aan. Waarom uitzonderingen maken Alia, alla, t is 't hopen dat onze Kamer van volksverte genwoordigers zal vaststellen dat alle spcelko- ten zullen moeten gesloten worden. De kar naval tot Ninove was uiterst gemeen... Watge- meene zinspelingen op den oud burgemeester en daarmee was 'tal... 'tOnnoozel om dood te doen. Dieven hebben dijnsdag avond willen inbreken in de pastorij van Strouibeek, maar zijn er niet in gelukt... Men heeft hun een weinig poeder achterna gezet en of ze schoven Den 25 Maart zal de graaf van Vlaanderen tot Ber lijn zijn om de feesten bij te wonen, die er zul len plaats hebben ter gelegenheid van den hon dersten verjaardag der geboorte van Willem I. Zijne Majesteit Leopold II is maandag verle den naar Antwerpen geweest, samen met onzen kabinetsoverste M. De Smet-De Nayer en heeft er den wensch uitgedrukt de haven van onze belgische handelstad nog meer en meer te zien uitbreiden. 't Wordt belachelijk gelijk er maar altijd gedurig in de Kamers interpellaties ge daan worden door de socialisten... Onze minis ters zouden maar het verstand moeten hebben er in twee drij woorden op 't antwoorden ze zouden dan den kostelijken tijd der Kamers we ten te sparen en te benuttigen tot het stemmen van nooddringende wetsontwerpen, die anders binst dezen zittijd niet meer en zullen gestemd worden.Zoo toch peist Kibeladoeken. geslegen worden. De mogendheden hebben aan den Griek bevel gegeven van binnen de zes dagen zijne vloot terug te roepen. Dat zal hij doen, zoo 't schijntmaar zijne troepen van Creta wegtrekken, dit wei gert hij stellig. Garibaldi heeft aan nen gazetschrij ver verklaard dat de Garibaldianen in 't geheim een leger verzameld hebben van 20,000 man die op 't eerste teeken naar Creta zullen vertrekken. De Tursche overheden laten de gra ven der christenen onteeren. De dood kisten worden geopend, de beenderen op de kerkhoven opengestrooid, de juweelen en kostbaarheden der lijken geroofd. De Muzelmannen richten eene ware verwoesting aan. Na de dorpen der christenen in brand gestoken te hebben, rukten zij met heele velden olijfboomen uit, de olijfboomen die het bestaan en de rijkdom van Creta uitmaken. Kunnen de mogendheden dit niet beletten en de Muzelmannen be dwingen ze konden de christenen wel doodschieten Canea, 9 meert. Een hevig ge vecht is los geborsten tusschen Grieken en Turken te Acretori. De Turken heb ben eerst begonnen. De uitslag is nog onbekend. In Rusland, tegen Moscou, is een trein ontriggeld, als hij in volle vaart was en in eenen afgrond gedon derd. Van de 27 rei zigers, 19 op den slag dood en 8 gekwetst. In de Middelandsche zee is hot oostenrijksch schip San Rocco, met man en muis vergaan, 23 slachtoffers, allen oostenrijkers. Vele schepen vergaan met 't orkaan van verledene week, on der andere een omtrent Bordeaux, dat met rhum geladen was. Al de visschen hebben zat geweest. Te Dantzig in Duitschland hadden eenige uitverkoopers 't gedacht gekre gen van hunne appelcienen te verwen om ze schooner rood te maken. Ver- sclaillige personen die er van geëten hebben zijn vergiftigd. In den trein. Twee damen van Nancy kwamen op den expres-trein tusschen Parijs en Chalon in gesprek met eene onbekeude dame. De onbe kende was heel beleefd, bood met groote vriendelijkheid aan de twee dames suikerbollen, van de finste die te vinden waren. Zij bracht hun ook een fleschje reukwater onder den neus, eene nieuwe uitvindiug, zegde zij. Nieuwe uitvinding inderdaad want eenige minuten nadien lagen de twee damen in slaap. Als ze te Chalon toe kwamen waren ze van alles beroofd geld en juweelen de eene 500 fr. en de andere 400 fr. (CHINA,) dooi* dcu Eei'wccrdcn Miasionnaris Het is ongelooflijk, de geestdrift die heerscht in Grieken land. 't Is een gedurig "vervoer van soldaten, wapens en krijgsvoor raad. De Turk trekt zijne troepen te zamen aan de noordergrens van Griekenland. Ko ning Joris zendt er zijn volk ook heen. Wor den de Griek en de handgemeen 't is daar dat de groote slag zal E. ID- B. Hoofdstuk XI. De Geele Zee. Chineesehe korte-wagens en Vervoer van Koopwaren en Reizigers op 't vaste China-Land. Toen wij 's vrijdaags, 4 April, wakker wierden, was onze Hai-Ting reeds den Wam-pa uit en vaarde hij met vollen stoom te midden der golvende baren van de Geele Zee. Wij lazen algauw Mis in onze groote en rijkelijke kamers (want, daar wij hier licht in de cabine mochten hebben, baarde het mislezen geene moeielijkheden, wij moeten zelfs de toelating niet vragen) en daarna begaven wij ons samen op de brug, ten einde met ons nieuw schip eene nadere kennis te maken. Nauwelijks waren wij boven of wij bemerkten dat Haï-Ting een schoone en goed geregelde boot was voorzeker hij lag in grootte den Natal ver onder (hij kon er wel drie keeren in nogtans aangezien het klein getal passagiers (wij waren maar met zes) leverde hij veel meer gemak en ook veel min hindering of genatie op. De kamers of cabinen waren veel ruimer en rijker dan die van den Natal en de salon was al zoo schoon dan die van de fransche boot, indien hij niet schooner was. Onze drie reisgezellen waren ten onzen op zichte uiterst voorkomend en omringden ons met eerbied en achting. Onder hen bevond er zich ook een Missionnaris, maar ongelukkiglijk, zijne zending kwam met de onze niet over een, hij ging de dwaling van het protestantismus naar Tien- Tsin voort planten 't was een engelsche dominé, de man was heel vriendelijk, doch spijtig van zoo ver te komen om valsche bijbels te verkoopen, de twee andere waren vooreerst de madame van den Dominé en een doorgoede Japanees. Ge ziet, wij waren weer goed gelogeerd de miserie, die wij reeds zoo lang zochten, wilde maar niet komen nogtans ik moet bekennen dat het al geen roozen waren die wij hier plukten daar onze boot nog al tamelijk klein was en de zee een weinig onstuimig, heerschte er gedurig eene wiggeling en waggeling op 't schip die eindigden met onze hoofden in verwarring te brengen, ge kunt wellicht denken met welke gevolgen!!! Doch na eenigen tijd wierden wij ook al aan die beweging gewoon den tweeden dag reeds waren wij zoo frisch als aan land. Gedurende de drie eerste dagen zagen wij hoegenaamd niets als water en water bevindt er zich t'Hofstade gelijk overal daar hoef ik dus niet over te schrijven terwijl dat wij zoo rustig voortreizen, laat ons nogmaals voor eenige oogenblik- ken naar Shang-Haï terug keeren en nog een woordje reppen over de nieuwe manieren van vervoering die wij daar voor de eerste maal aantroffen buiten de vigilanten door Chineezen getrokken en de draagstoelen, bemerkten wij hier nog eene soort van korte wagen die met den onzen teenemaal verschilt. Het wiel, in plaats van voren aan te draaien, bevindt zich bijna te midden en is omriagd door twee breede borden of planken waarop zich van den eenen kant de reiziger plaats, terwijl zijne bagagies van den anderen kant en van voren gezet worden 't is heel prettig gemaakt en 't ziet er heel gerieflijk uitdaar de as, met zich in 't midden te bevinden, al 't ge wicht te dragen heeft, geloof ik dat die kortewagens veel min vermoeien dan de onze dat onze Landbouwers maar ne keer komen zien, ze zullen het model misschien goed vinden en navolgen Aan de have ziet men hoegenaamd geen paarden, noch kar ren, noch wagens voor het lossen van de schepen, dit alles wordt door de sterke schouders der Chineezen vervangen men ziet er daar met duizende staan, allen voorzien van eenen dikken langen stok dien zij in evenwicht op de schouders dra- 1 en waar men van voren en van achter met koorden de zwaarste en verbazendste lasten aanbindt, die zij al zuchtende en al roepende van de schepen naar hunne bestemmingplaat sen voor eenige centiemen brengen. Daar er zoo schrikkelijk veel van die dragers zijn en dat zij zich daarbij voor eenen In een dorp van Oostenrijk-Hongarie, Vasashelij, is de naam, zijn zes boerin nen en twee boeren aangehouden onder beschuldiging van hunne naaste bloed verwanten vergiftigd te hebben. De oorzaak is weerom de geldzucht. In die plaats bestaan vele begrafenis sociëtei ten, die tegen een klein inkomgeld aan de familie der overledenen eene zekere som uitbetalen, bij T afsterven. Om in 't bezit van die bedragen te geraken hadden de beschuldigden nen bond ge sloten om personen, die zich laten ver zekeren hadden, door vergift uit den weg te ruimen. Aan 't hoofd van de bende staat eene vroed vrouw. Een der aangeklaagden is verdacht zijn vader, moeder, vrouw, schoonvader en nog andere vergiftigd te hebben, 't Vergift was rattenkruid. De manier waarop zij te werk gingen was altijd dezelfde: de slach toffers werden verpleegd door vrouwen van dien begrafenisbond. Deze gaven hun in 't begin vergift in kleine'hoeveelheid, en ver meerderden stillekens aan de dosis, totdat de zieke stierf na 5 of 6 dagen. Het schijnt dat die bende al verscheidene jaren aan 't werk is. Ge zoudt zeggen hoe hebben de doktoors dit niet ontdekt De vroedvrouw, die meest moorden op haar gewéten heeft, is voor het tribunaal komen verklaren, met eene walge lijke onbeschaamdheid, dat de beste middel om niet ontdekt te worden was, van den dok- toor bij den zieke te roepen. Brrr, wat afgrijselijke woorden Al de betichten, uit genomen eene, hebben bekentenissen gedaan. Heel de streek is in opschudding moest men 't volk laten gebeuren, zij zouden de monsters ve< i e ;ren. 248 schoppen half tot het bewustzijn gekomen en, bij het ruw omdraaien zijns lichaams, de bezwijming heel te boven geraakt. Hij rukte den dolk uit Walters hand. Zoo sterven lij krooversgrinnikte Boudewijn, daar hij Walter met de linkerhand bij de keel greep en hem den dolk op de hartstreek hield. Houd op ge vermoordt eenen onschuldige gilde de dikbuik, wien de punt van het stootwapen in het vel reeds prikte. De Bottelier trok schielijk den dolk terug en morde Die stem Wie zijt ge Walter. Ge liegt Herkent ge mij niet meer, Mher Boudewijn Edoch waarom nog leven Dood mij maar Boudewijn liet de keel van den booswicht los, nam de nog brandende fakkel op en lichtte op het aangezicht des verraders. «Wat deedt ge hier vroeg de ridder en hield nog éene knie op Walters borst. De jonkver hulp en steun geven... Waar is ze n Nergens gevonden... Doemnis en dan De gekwetste strijdmakkers bijstaan.... Eilaas allen bleven in den slag... En verder spreek ras U helpen, Mher Boudewijn, indien ge door het wapen der roovers niet bezweek... Goddank! ge zijt uit den dood herrezen.,.. Boudewijn sprong recht hij was van de onschuld des deugniets overtuigd. Kon het anders Was de gids het eerste slachtoffer der aanranding niet geweest Had hij hem daarenboven, ondanks de bekomen wonde, niet held haftig tegen de schakers zien strijden Was dezes helm niet doorkloofd, het harnas doorkorven, het aangezicht

De Volksstem | 1897 | | pagina 2