IWEIN VAN AALST. iR N 115. m ZATERDAG 20 MAART 1897. SINT-JOZEF. r Is. Bauwens. RAADSEL N" 7. Kiezing voor den Werkrechtersraad van Aalst. Griekenland en Cr et a Vrienden, Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werélddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. De HJ ozef, wiens feest dag wij vandaag vieren, was een eenvoudige werkman uit koninklijken bloede gespro ten. God nam hem tot voed- ster vader van zijnen eenigen 1 zoon en tot schutsengel van de Moeder-maagd. 't Was een rechtvaardig en rechtschapen man, die na een leven vol verdiensten in de grootste heiligheid overleed in de armen van Jesus. Thans eeren wij hem onder den glorievollen titel van pa troon der gansche Katholieke Kerk. Sedert de geboorte van den Zoon Gods in 't stalleken van Bethleëm, waar hij de herders en de wijzen van het Oosten ontvong, verscheen hem menigmaal des nachts een engel, die hem beurtelings blijdschap en droefheid in 't hert kwam spreken. Droeve en pijnlijke dagen heeft hij voorzeker beleefd, maar wie zal van eenen anderen kant ons zeggen wat hemelsch genot hij niet smaakte in't bijzijn van het God delijk Kind en zijne Moeder De H. Jozef was het toonbeeld van den nederigen werk man, van den moedigen arbeider. God heeft in hem de ware armoede met de strengste eer lijkheid gepaard, veredeld als hij voor ons uit den hemel daalde, om hier onze menschelijke natuur te komen aan nemen, verkoos hij aan al de pracht en luister der paleizen de nederigheid van dezen eenvoudigen ambachtsman. 't Was op Jozef dat de goddelijke zwakheid van de heili ge Maagd zich mocht steunen 'twas op zijn eerlijk hert dat de Godmensch dagelijks insliep. Jaren lang ontvong hij samen met Maria de liefkozingen van Jesus, en was deze hem ten volle onderdanig. Gelukkig in het zweet zijns aanschijns het dagelijksch brood te verdienen voor zijne familie, droeg hij eenen on vergelijkbaren lichtkrans om het hoofd zijn huisgezin, al hoewel doodarm, was een hemel op aarde. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Licht gebood hij tot Walter. Er glinsterde den rechtschapen jongeling een traan in het oog, als hij Disdeers bont en blauw geslagen kaken, kin en voorhoofd aanschouw de, den afgeknotten, opgeblazen neus zag, de gezwollen keel bemerkte. Hij deed de oogleden des verraders open de kijkers waren dof en glansloos bij beluisterde den adem en het slaan van 't hart geen ademtocht, geene hartklopping waren waar te nemen. Zijn leven is uitgebluscht, zuchtte Boudewijn. De duivel hale de prij jubelde Walter binnens monds. «Wij zullen hem tot ginder voorttrekken, zeide de Bottelier en sleurde, hierin geholpen door den hinkepoot, Disdeer tot op den weg. Wat gerustik ben uitgeput van krachten, Walter.» Ik ook hijg van vermoeidheid. Godlof dat ge nog in leven zijt Ge zult, vóór Mher Iwein, mijne onschuld getuigen, niet waar? Reken op mij, Mher Boudewijn. Hierop verlaat ik mij.... Nog sprak Boudewijn als in de richting van den be- wusten eik, een licht tintelde. Een lijkroover Ditmaal een echte!...» morde Walter. De verrader wellicht.... Dien moeten wij snap pen.... De toorts uit, Walter Boudewijn vergat zijne vermoeienis, liep eerst hol over bol, deed dan eenen omweg, vatte den ongenoodigde bij den kraag en smeet hem op den grond juist als deze uit het kreupelhout behoedzaam stapte. Hoe groot was des edelraans verbazing, hoe hevig zijne woede, als hij in den aangehoudene Albrecht her- De eeredienst van den H. Jozef welke sedert eenige jaren wijd en zijd bestaat brengt in ons de heilzaamste vruchten te weeg. Den voedstervader van Jesus beminnen, 't is de ware deugd, de nederigheid liefhebben, 't is tevreden zijn in zijn lotden bruidegom der on bevlekte maagd vereeren, 't is de deugd van zui verheid in zijn hert zorgvuldig bewaren zich toewijden aan dezen machtigen voorspreker, 'tis het dagelij ksch werk, de menigvuldige lasten van het huisgezin niet ontkennen den Heiligen Jozef navolgen 't is in alles den wil van God vol brengen met het oog op de eeuwige belooning die ons te wachten staat. Al de personen die den heiligen Jozef als bij - zonderen beschermer in al hunne noodwendig heden hebben aanroepen, zullen bij ondervinding getuigen, dat zij door zijne voorspraak de geluk kigste uitwerksels bekomen hebben. Daarom ook is het dat het getal der bijzonde re vereerders van den H. Jozef, zoo zeer aan groeit en bijna van dag tot dag vermeerdert. Ik herinner mij niet, zegt de H. Theresia in een harer werken, tot heden ooit iets gevraagd te hebben, aan den H. Jozef dat hij mij niet heeft toegestaan. Trachten wij dan allen door eigene ondervin ding ons te overtuigen hoe voordeelig het is, zich aan dezen glorierijken Aartsvader aan te bevelen, en hem met eene bijzondere godvruch tigheid te vereeren. Jefken. Dc blinde en zijn hond. Vrienden, waas* is de hond Prijs te verloten onder al de goede oplossers Leven van Dierik-Mariens, door Petrus Van Nuffel. Zondag toekomen de is het dus kiezing voor twee leden van den werkrechters raad Wij hooren velen onzer lezers ons vragen Maar die werkrechtersraad, wat is dat voor iets Ewel, luistert De werkrechtersraad is een soort van tribu naal, dat al de moeilijkheden tusschen patroon en werkman vereffent en vonnist, voor zooveel deze moeielijkheden betrek hebben met het werk, loon, wegzending of doorgaan, afhoudin gen van loon, enz. Als er nu zoo een geschil bestaat, dan wordt het eerst opgeroepen voor een verzoeningsbureel waar men alle middelen aanwendt om werkman en meester overeen te brengen zoo niet vonnist de raad. Ge ziet dus klaar en duidelijk dat de werk rechtersraad zeer belangrijk is Maar hoe doet de kiezing van Zondag zich voor Daar de liberalen en de donchisten zich ont houden, zullen er slechts twee lijsten zijn, die der katholieke en die der socialisten. Dat onze liberalen uit haat tegen kerk en priester voor den lijst der socialisten zullen stemmen, hoeft niet gezegd te worden. En onze Donchisten dan Wel, die zullen 't zelfde doen want die man nen moeten toch na de kiezing kunnen uitroe roepen Ziet eens, menschen, wat ontzagge lijk groot getal stemmen de socialisten niet en hebben bekomen... Hoeveel veld zij niet en hebben gewonnen Er moet kost wat kost eene kristene volkspartij zijn of anders is 't katholiek om zeep, niet alleen 't Aalst, maar overal Daarom, brave en deftige werklieden van Aalst, en omliggende, als eenen man gestemd voor onze twee kandidaten Jan Blanckacrt, katoenbewerker. Walleze Leo, tabakbewerker. Zondag toekomende moeten de namen dezer twee verdienstrijke werklieden zegepralend uit de stembus Zondag moeten onze liberalen schuimbekken van woede, moeten onze verra ders van Chipka knarzetanden, samen met de socialisten, ziende dat ons oud katholiek leger onoverwinbaar blijft Sedert eenige weken zijn de oogen afgetrok ken van het ongelukkige Spanje dat in het eiland Cuba zijn geld en zijne soldaten verspeelt en waarschijnlijk zal moeten eindigen met de onafhan kelijkheid van het oproe rige eiland te onderteeke nen. Alle oogen vandaag zijn gericht naar het eiland Creta waar de geloovige Grieken de dwin gelandij en de moordenarijen der Muzelmannen moede zijn en willen onder de bescherming van den koning van Griekenland gesteld worden. Eene der redenen om dewelke Leopold, die onze eerste koning zou worden, den koninklijken troon van Griekenland geweigerd heeft, was dat Creta aan het grieksche koningdom niet verbon den werd en onderworpen bleef aan de over macht van den turkschen Sultan. Het vervolgde eiland heeft maar al te lang en te erg onder den dwang van de Muzelmannen geleden de maat van ongeduld en lijden komt eens vol en dan moet er opstand uitbersten. De Koning Georgius van Griekenland heeft verklaard dat hij sedert jaren aan de poorten van alle koninklijke hoven heeft geklopt om een ein de te stellen aan den droevigen toestand der Grieken die in 't eiland Creta verblijven. Maar hij heeft vruchteloos geklopt en gesmeekt. De Turksche sultan, die in bedreigingen en arglisten sterk staat, heeft door zijn schrijven en wrijven altijd weten de Europeesche vorsten te overhalen om in de zaken van Creta niet tusschen te komen. De Christenen werden vervolgd door de Tur ken in Armeniëdeze vervolgingen hadden wel haast hunnen weerklank in Creta. Daar ook de Turken, verstout door de strafloosheid met de welke de christenen in Armenië en Turkye uit geplunderd en uitgemoord werden, begonnen de zelfde euveldaden in Creta. Koning Georgius en zijn volk hoorden de noodkreten van hunne broeders en vaarden naar Creta om ze te beschermen. Maar zie, wat gebeurt er Aanstonds zenden de verschillige mogendheden van Europa oorlogschepen naar 't eiland en in plaats van de Grieken te ondersteunen beletten zij hen tegen de Turken te handelen. Dat is een schelmstuk dat wraak roept. Griekenland wil vooruit om den Turk uit Creta te drijven maar de vreemde oorlogschepen bedreigen op de griek sche vloot te schieten indien zij iets tegen den Turk durft beginnen. De goddelooze oud-minister Crispi van Italië zegde zelf dat het turksche of mahomedaansche ras, de schande is van Europa en er moet verdwijnen en terug moet gedreven worden naar Asië van waar het gekomen is. Hoe kan men die schandige handel wijze van de Europeesche landen uitleggen De politieke wereld is dikwijls zoo duister als eene inktflesch en in vele gevallen geraakt men er maar uit wijs vele jaren nadat iets gewichtigs is voorgevallen. Iets is zeker, dat de mogendheden van Europa tegenwoordig zelfs in tijd van vrede van kop tot teen gewapend zijn het eene land is afgunstig en be nijd van het andere. De Turk die weet het maar al te wel, dat de klein ste oorlog zou kunnen gansch Europa in vlam en vuur zetten. Daarom maakt hij misbruik van die gespannen gesteltenis van Europa om zijne slaaf- sche dwingelandij en wreedheid op ongelukkige christenen van Turkije en Creta uit te voeren. Ja de strafloosheid van den Turk is een gevolg van het gewapend Euro pa en dat is eene schande voor onze eeuw. 't Is te hopen dat de mogend heden hunne schanddaad zullen ge voelen en tot betere gevoelens komen om het moedige kleine Griekenland te ondersteunen in den strijd tegen den wreed en Turk. 't Is te hopen dat men aan de inwoners van Creta zal laten kiezen tusschen de onafhankelijkheid of de onderwerping aan Griekenland om een einde te stellen aan de droevi ge dwingelandij van den Sultaan. Katholiek. Aan al de Jef- kens, Lezers van 't Stemme- ken, nen Zaligen feestdag.Moch ten zij hunnen heiligen patroon meer en meer in deugd- en eerlijkheid na volgen, 't is het geen wij wen- schen uit den grond van ons hert. M. Houzeau-de Lehay is zaterdag als liberale senator van 't arrondissement Bergeu uitgeroepen... Er en was maar eene kandidaat voorgesteld, en daarmeê moest er geene kiezing plaats hebben. De fransche gazetten spre ken nu van ne stier, die tot Parijs zou verkocht zijn aan 22 duizend frank... Denken de franschmans dat z'ons zulke klodden kunnen opvijzen, ze zijn leelijk mis Zondag is W. Woes te, onzen achtbaren volksvertegen woordiger, eene voordracht gaan geven in den Katholieken Werkmans kring van LuikGedurende omtrent 2 uren heeft hij daar 't socialismus op meesterlijke wijze ontkleed.... Aide werklieden hongen aan zijn lippen om geen sillabeken te verliezen, en... ge plakt dat er werd, dat 't witsel van de muren viel. Tot Gent kwam de zoon van Doktor Sioen, een der uitstekend- ste studenten der Hoogeschool, in volle vaart op zijnen velo afgereden... Op eens, hij boddert er af en werd in zoo eenen deerlijken toestand opge raapt, dat hij Zondag morgend over leed.Tot Brugge hebben de katho lieken in de kiezing voor den Werk-

De Volksstem | 1897 | | pagina 1