Reis van Hoistale naar Mongolië waar de hond Uit den Vreemde. rank rijk. De Staatsraad heeft de kiezing van Roubaix verbro ken. Oostenrijk. De Kiezin- rechtersraad gezegepraald met eene meerderheid van 400 stemmen... Bravo! MM. Ministers Schollaert en Begerem zullen den 22 Augustus de inhuldiging van het standbeeld van David te Lier bijwonen.... Ons Vlaanderen zal bloeien Aan aller volken hoofd, In glorie zal het groeien In luister nooit gedoofd Zoolang 'tzijn taal, zijn zeden, Zijn godsdienstzin behoudt. Veel papier wordt van hout gemaakt, maar nu heeft men in Amerika wat anders uitgevonden daar maakt men nu hout van aardappelen Nog nooit of nooit heeft men tot Aalst ge lachen gelijk Zondag verleden op 't Concert van den Meiboom, spijtig dat onze vierden daar niet en was, hij zoo zalige en heilzame lessen gratis voor niet gekregen hebben, en harde waarheden hebben gehaord. Ten tijde der Expositie zul len er in de Noordstatie van Brussel niet zes, maar tien onder-statie-oversten zijn.... Zooveel te beter want er en kunnen geene voorzorgen genoeg genomen worden om alle ongelukken op den ijzerenweg te vermijden en de vreemdelingen die onze hoofdstad zullen komen bezoeken het verkeer op de treins gemakkelijk te maken. Onze Koning heeft voor eenige dagen naar Eng land geweest en woensdag verleden is tot Grim bergen den ZE. H. Ev.Lahause tot abt gewijd der abdij, door Zijne Eminentie Kardinaal Goossens. Tot Lftlle-St.-Hubert heeft men over eenige dagen reeds nen musschennest gevonden met vijf jonkskes en 111't kamp van Beverloo heeft er nen onderofficier reeds nen veel- kleurigen vlinder gepakt. Dit alles voorspelt ons eene vroeg tijdige lente en bijgevolg goed weer. Door de benoeming van M. Eeman, volksvertegenwoordiger, tot rechter in Egypte, zal er eene wetgevende kie zing in 't kort plaats hebben tot GentOnze donchisten verzetten reeds hemel en aarde om er hunnen Plancquaert als kandidaat op te drin gen aan de katholieke Associatie... Maar of zij er zullen neffens pakken... Ne vent die hier tot Aalst over twee jaar onze katholieke lijst kwam bevechten zou ginder als katholieke kandidaat optreden??... Neen, dat is onmogelijk, daten zal nooit of nooit gebeuren. Zaterdag mor- gend vond men tot Loudcrseel, nevens eene beek, het lijk van zekeren Jozef Teugels, 63 jaar oud... De man, zoo men veronderstelt, zal door kwaaddoeners verdronken geweest zij nen daarna aan eenen staak gebonden. Coeragie, mor vrienden, nog 14 maanden en wij zijn onze vierden kwijt.... Wat zal onzen broeder Petrus alsdan zeggen Onbetwistbaar is het dat het vlaamsch een der machtigste middelen is tot behoud onzer belgische nationaliteit.Mgr Na- meche, oud rector der Universiteit van Leuven, schreef eertijds Blijven wij Vlamingen, indien wij Belgen willen blijven ons nationaal bestaan hangt er van afZiehier wat La bataille, een socialistisch dagblad van Namen, zegt van de roode coöperatieven Die maatschappijen met hun groot getal bedienden en ambtenaars, leiden de partij door hunne broodwinning ge dwongen, zijn de bedienden min onafhankelijk, stemmen volgens het verlangen der beheerders, en soms tegen hunnen zin, nemen zij maatrege len aan, die zij in een anderen toestand zouden verwerpen. Sedert twee jaar zijn er rond Antwerpen niet min dan tien fabrieken van margarina opgericht.... Waar gaat dit toch naar toe Dijnsdag verleden, twee Donchisten van llcrderscm, elk met een kostumeken aan van dat goed, sterk en onverslijtelijk blauw soldaten- laken naar Aalst komen langs den Zwarten hoek, niet ver van de brug, bij den nek gegrabbeld worden door nen hennekenniet of champetter en maar aanstonds zeggen en houden staan dat ze van Herdersem niet en zijn en dat hun kostume ken treffelijk betaald was. Wat zijn ze toch schoon en indrukwekkend, die medidatieën over 't bitter lijden... In 't land van Aalst bestaat nog al de gewoonte van binst den Vasten naar de eene of andere naburige kerk te trekken om er het vastensermoen bij te wonen. Dit en is nochtans niet te prijzen, want de parochiekerk moet voor alles gaan. IS Maar waarom toch en heb ben de Donchisten nu voor de kiezing van Zondag geene kandidaten voorgesteld, zij die nochtans in meetingen en gazetten het volk trachten wijs te maken dat ze hier in ons arrondissement en bijzon derlijk in de stad van Aalst de meerderheid uitmaken Zij die beweren dat de twee der den der leden van onzen werkmanskring met hert en ziel tot hunne partij behooren Dit bewijst dus nog eens te meer dat ze hier volkomen machteloos zijn en dat hun rijk van leugentaal, valsche beloften en volksbe driegerij uit is voor eeuwig en altijd! Ne ware vriend is een onwaardeerbare schat,... maar ze zijn er ook zoo raar als de sterren met ne steert 't Is voor ons, Vlamingen, een plicht, zei Mgr Lainbrecht zaliger, de voorkeur te geven aan onze geliefde moedertaal.... Zij moet altijd en overal de eereplaats bekleeden, welke haar van rechtswege toekomtd' Eerste hoppe- keestjes zijn op de vroege markt 't Aalst reeds verschenen... Dijnsdag werden ze nog verkocht aan 1,20 tot 1,60 de kilo... 't Is toch nog een beetje te veel, hoe goed zij ook zijn of niet Sedert Zondag is de stad Thuin verlicht met den elektriek juist gelijk Ninove. Ottygnies, Ottygnics, waarover een goed jaar die schrik kelijke ramp op den ijzerenweg plaats had, ewel, 't Ottygnies Zondag avond nen heer stapt van den trein, valt, geraakt onder de wielen en werd zoo geweldig vermesseld dat men hem niet meer en kon herkennen. Op donderdag 25 dezer wordt Itlgr Va» Rouslé ingehaald tot Loveu- dcgciu, zijne geboorteparochie... Men zegt wonderen van de toebereidselen die er gemaakt worden om den hoogweerden prelaat op de luis terrijkste wijze mogelijk te ontvangen. In den loop der verledene week hebben de verschillige sloepen van Oostende 6966 manden visch ter mijn gebracht. 't Is te wreed gelijk er tot Gceraerdsbergen en in 't omliggende gestolen wordt.... Over eenige dagen nog zijn er dieven ingebroken bij M. Isidoor Van der Putten op den oudenberg. Eerst trachtten zij den hond te ver giftigen, en daarna hebben ze eene ruit uitgesneden, dat ze eerst met zeep bestreken hadden.... Wat ze kunnen knippen hebben is 't volgendeEene kostelijke gouden horlogie, een schoonen gouden ring en eene kostelijke pijp. Maandag verleden zijn de oversten der broeders van de christelijke scholen in geestelijke afzonde ring of retraite gegaan vooraleer op 19 Maart eenen nieuwen algemeenen overste te kiezen. Och erremen Maandag tot Ninove men gaat 't lijk uithalen van eene vrouwspersoon in de Geeraards- bergestraat, en juist als de geestelijklieid daar is, valt er eene gebuurvrouw plotselings dood!!... Heilige Barbara, bewaar ons toch van eene haas tige en onvoorziene dood. Mccncn mag voorzeker ver maard genoemd worden voor 't genever drinken, want hoortIn 1895 zijn daar gedronken 81,500 liters genever... Dat is 815 hectoliters, dat is 510 tonnen van 160 kannen of meer dan 1000 halve tonnen van 80 kannen... Kan het dan min dat iedere Meenenaar ne jeneverneus heeft?!? Hoort nu ne keer Over eenige dagen had tot Adcglicm, tegen Eecloo, de lichting plaats der zegels ten sterf huize van Karei Geirnaert, den be- ruchten vrek van Adeghem. Vooraleer het arm huisje te verlaten, raadde de vrederechter de erf genamen aan, nog eens wel te zoeken, omdat Karei toch gewoon was zijn geld weg te steken, en dat men tijdens het liggen der zegels overal in hoeken en in kanten sommen geld gevonden had... Of er gezocht en herzocht was, moeten we niet zeggen, maar toch op 't aandringen van meneer de juge werd het zoeken herbegonnen. "Welnu, onder den vloer van een klein voutje, dat tot rommel- kotje diende, werden nogmaals twee beurzen geld gevonden die te samen inhielden 2,050frank.... 't Geld bestond uit vijffrankstukken van Leopold I.... Men heeft in 't al en in 't geheel zoo iets ge vonden van 30 duizend franksDaarbij heeft Geirnaert nog al aanzienlijke goederen achterge laten, en zeggen dat de man letterlijk van armoe gestorven is. Tot Ninove zouden ze tegen woordig iets krijgen als ze hooren van Engelsen zout spreken.... Ge moet weten, dat er sedert eenige dagen een vijftien a twintigtal specerijwin kels een proces op hunnen nek hebben om deze waar te verkoopen. Dijnsdag verleden was het de 3e trekking voor den tombola der expositie van Brussel! Het groot lot van 100 duizend frank is dezen keer gewonnen door Jan-Baptistc Wodon glasblazer te Val-Saint-Lambert, en daarmeê is er Kibeladoeken weerom al eens nevens, maar, alia, andere trekkingen volgen nog, en geene moed op gegeven. Peetje Ansecle, Defnet en CP16 heb ben dijnsdag verleden hunnen beer weerom uitge laten in de Kamers.... De voorzitter kon met moeite orde houden.... Ze moesten die mannen muilbanden gelijk als d'honden. Tot Heyst- aan-Zee, gemeente van een goei drij duizend zie len, en zijn er sedert nieuwjaar nog maar vier overlijdens geweest, waaronder twee kleine kin- ders, geboren den 31 December 1896 en van nen anderen kant zijn er reeds 36 geboortens.... Er en is dus geen vrees dat Heyst zal uitsterven.... 't Waar te wenschen dat het in al de gemeentens van Frankrijk 't zelfde ware.Dijnsdag vierde tot llussctgncs M. Louis Chevalier zijn honderdste verjaardag. een parochie in 't omliggende die niet dichter bij Heyst of Blankenberg en is. Mysterie, mysterie Maar 't en doet toch, T zal voor de werken zijn van Brugge-Zeehaven. Maandag namid dag heeft er eene geweldige ontploffing plaats gehad in een dynamietfabriek tot Hilgersdorf in Saksen... Vijf werklieden op den slag dood en velen erg gekwetst. Zondag morgend tot Namen in de St. Niklaasstraat, eene brave familie, vader, moeder en twee kinderkes eten een stuk peerdenvleesch. Korts daarna iedereen werd onpasselijk; 's avonds was de vader reeds overleden en 't oudste kind is nu stervend. Tot Ulalonnc vond men maandag eene ou de j uffer met name Philomène Renier, in haren zetel vermoord't Schijnt dat de misdaad zou gepleegd zijn door nen bloedverwant, ne kerel van 23 jaar die sedert eenige dagen uit 't regiment is opgestoken en thans ieverig opgezocht wordt door de gendarms. Dijnsdag werd tot Meclielen uit de Dij le in de meerschen van Neckerspoel het lijk ge trokken eener jonge dochter van om trent 24 jaar... 's Avonds al van haar werk te komen door de duisternis in 't water geloopen. Woensdag avond is onze Koning Leopold uit Engeland weergekeerd. Courtois, de gepre sumeerde moordenaar van Madame Herry te Brussel, zit nog altijd op het schabelleken... 't Proces duurt nog al tijd... Eene belangrijke en ingewikkel de zaak, en der grootste processen van onzen tijd... En nu om te sluiten, vrienden werklieden, van stad en bui ten, die stemrecht hebt voor den werk- rechtersraad, Zondag toekomende allen op uwen post zelle Dat er niet eene ontbreke Weest er fier op het uwe te kunnen bijdragen tot verplettering uwer blauwe groene en roode vijanden en tot den zegepraal onzer katholieke partij Kibeladoeken. (CHINA,) door den Eerwcerden Niisionuarls Zou het nu toch nog geen einde van wereld worden als wij zulke toeren zien gebeuren Op twee den paaschdag toekomende zullen vier gezusters (weezen) van Conr- cellcs tot heden toe onder het zelfde dak wonende, allen gelijk 'hethuwelijk aangaan... 't Zijn de mamezellekes QuarièreZe zijn van de 22 tot de 30 jaren oud, en zeggen dat er onder de vier bruidegoms twee ge broeders zijn. Tusschen Heyst-Sluizen en Blan- kcnbcrgli zullen alle treins in 't vervolg blijven stil staan, 't is te zeggen dat er daar nu eene halte is, Zee-Brugge genaamd, in afwachting dat er eene statie kome... En waarom blijven de treins daar staan Er en is immers in twintig minuten in de ronde nog huis nog staak te zien en er is geen De socialistische gemeenteraad was herkozen maar 't was een kiezingsken geweestGeweld en bedrog. De burge meester had de getuigen uit de kieszaal verjaagd, niemand mocht de stemopne ming bijwonen, niemand tegenwoordig zijn als de socialisten van 't bureel. Ge ziet van hier wat dat er moet gekonke- lafoesd zijn. Zoo eene kiezing moest natuurlijk vernietigd worden, dat was te veel schreeuwend. Groot-Hcrtogdom-Luxcmburg. Wreed ongeluk. In het dorp Wel len is eene koolmijn ingestort. 15 werk lieden begraven. Seffens was er hulp, de redding werd met spoed verricht, maar toch was het te laat. Een eerste werkman die men ontdekte was de borst verpletterd, een tweede het hoofd bei den waren dood na eene uur werkeus had men 4 lijken en 3 gekwetsten van onder de pui nen gehaald. Men vreest dat de overige begravenen allen zullen dood zijn. Hoeveel huishoudens weerom in 't verdriet gcii. Zegepraal der Katholieken. Het luidt triomf voor de Katholieken in Oostenrijk. In de kiezingen voor den Rijksdag, (alzoo heeten de Kamers in Oostenrijk) hebben zij verledene week eene onverhoopte zegepraal behaald. Te Weenen bijzonderlijk is de uitslag schitterend. Al de katholieke volksge zinde kandidaten zijn gekozen met groote meerderheid. De socialisten zijn verpletterd, zij staan van verbazing als aan den grond iageld. Zij waren zeker van te zege vieren moeite noch geld was er ge spaard 't was socialiste meeting op meeting dag en nacht. De liberalen, te laf om met eene eigene lijst op te ko men, ondersteunden de socialisten. De joden, anders zoo gierig, openden nu hunne geldkoffers, en lieten de goud stukken met duizenden rollen voor de propaganda der socialisten. Rothschild heeft voor zijn deel alleen 100,000 gul den gegeven voor het kiesfonds der socialisten. En toch is het niet gehol pen. Zij liggen vertrapt onder den hiel der katholieken, 't Volk heeft hen weg- gestooten met hunne vleierij en hunne ilrogredens. Leve de katholieken 't Schoonste van alde socialisten hadden reeds groote zalen gehuurd voor het monsterfeest waardoor zij hunne overwinning schikten te vierenzij kunnen er nu nen lijkdienst in doen voor de gesneuvelde kandidaten. $P«tIljC« Het Staatsbestuur heeft heel Spanje door laten afkondigen dat er 6000 vrijwilligers gevraagd wor den voor den oorlog op dePhilippijnsche eilanden. Op eenige dagen boden er zich zooveel aan dat men er een groot getal heeft moeten weigeren. Daaruit ziet ge hoe gemakkelijk het zou zijn een vrijwilligerslegers te vormen. Wanneer zullen wij een hebben, en wanneer zal de hatelijke loting afgeschaft worden Armenië. De Turken hebben Youwuf vermoord, die zich gelastte met geld en hulpmiddelen uit te deelen aan de noodlijdende Armenianen. Zij heb ben ook 12,500 fr. gestolen die hem toegezonden waren door den hertog van Westminster voor de Armenianen. Daar zullen de mogendheden zeker niet op spreken E. ID. IB. Hoofdstuk XI. De Geele Zee. Chineesehe korte-wag-eus en Vervoer van Koopwaren en Reizigers op 't vaste China-Land. Dat duurde en bleef duren zonder einde, den woensdag daar na stonden wij daar nog altijd te koekeloeren, men zou er waarlijk al zijn geduld bij gelaten hebben eindelijk om 2 ure van den namiddag (woensdag 9 April) trokken wij de rivier binnen, maar nauwelijks waren wij eene uur ver gevaren, of onze Hai-Ting loopt aau eenen draai met vollen stoom den kant in daarna zaten wijbijna verzonken in het slijk, men werkte uren en uren, om los te geraken en toen men er einde lijk ingelukte van den boot weêr in beweging te stellen, was het avond geworden, wij moesten hier vernachten er was te veel gevaar, om met den donker voort te varen Patiëntie, wij zijn in China, geduld komt er dikwijls te pas. 's Anderendaags (Witten Donderdag) reeds heel vroeg in den morgend, vorderde de Hai-Ting zijnen weg en deze maal zonder eenig ongeval te ontmoeten om half acht kwamen wij reeds in de have van T'ien Tsin aan. Alles was rustig op onzen doortocht, maar laat ons niet te rap vooruitloopen. Voor de H. Mis wierd er nog beschikt dat wij 's anderen daags vroeg in den morgend, elk met een Chineesch Karreken zouden vertrekken om de paaschfeest in Pekin te kunnen overbrengen, terwijl onze koffers alleen langs de vaart den weg, die 8 dagen duurt, zouden doen zij waren reeds voor onze aankomst ingescheept door de goede zorgen van M. Zijl mans. Met de karrekens konden wij er op twee dagen komen, terwijl wij langs den gewoonen weg 8 dagen noodig hadden en daar de Paaschteesten in de Hoofdkerk van Pekin zoo schoon zfju, was er geen middel van te twijfelen, nogtans de voorkeur dien wij aan de Chineesehe voituurkens gaven, kost ons duur gelijk gij het later zult hooren. In alle geval, nu wa ren wij er uit, met eenen geleider in den zin en met de onder vinding van Confrater Zijlmans hoefden wij niets meer te vreezen wij waanden ons al 't huis (och arme wij kenden de Chineesehe wegen nog niet); ons geluk was oprecht te groot, en onder de H. Mis die weldra na onze aankomst in de procure begon, bedankten wij uitganscher harte den Goeden God over zijnen zonderlingen bijstand, ons tot hiertoe zoo mildadig verleend en wel bijzonderlijk over de nieuwe weldaad die hij ons in de komst van M. Zijlmans schonk. In den voormiddag hadden wij al niet veel te ver richten daar onze goede confrater M. Rijckmans, tijdens zijn verblijf in Tien-Tsin voor alles had gezorgd en ons van al de noodige voorwerpen voor de reis had voorzien wij waren ingespannen even als oude missionnarissen nogtans ge moet precies niet denken dat wij ieder eene volle kar reisbehoeften hadden reizen in China, menschen lief, dat is heel eenvou dig buiten een weinig eetwaren die men in zijne zakken kan verstoppen, neemt men anders niets meê dan een bed, be staande uit een geiten- of schapenvel (dat voor matras dient) en een deken met katoen opgevuld, daarmeê is het alles. Maar, zult gij mij wellicht zeggen, bestaan er dan in China geen huizen waar de vreemdelingen kunnen vernachten, dat gij dat beddegoed moet meenemen Wel zeker zooveel als ge maar wilt, men komt er bijna alle stappen tegen, maar voor hetgeen 't slapen betreft, vindt men in die prachtige hotels waar wij later met gelegenheid zullen over spreken unders niets dan een gemetseld bed of oven, van boven met steenen en kleem dicht gemaaktvan beddegoed is er geen kwestie, daar moeten de reizigers zelf voor zorgen of te wel kunnen zij maar op de bloote steeneu den nacht overbrengen. Met een bed en sapeken (Chineesehe munt) daarmeê kan men China door reizen door de goede zorgen van Confrater Zijlmans hadden wij het eene en het andere, wij waren dus, ware ik krijgsman verschal- bleef 252 kende Ha schelm riep hij nu betrap ik u op heeterdaad. Gij hebt ons verraden en gij komt, ellendige het uitwerksel van uw laffen aanslag aanstaren. Iwein, de gestrenge rechter, zal uw vonnis vellen. De grijsaard, heel verbouwereerd, kon geen woord uiten. «Wat kwaamt ge hier doen Spreek En de bedremmelde oude stamelde Ik kwam Ik zweer u bij mijnen patroon dat ik.... Het verraad was u bekend. Had ik u mijn vermoeden medegedeeld, schuldig geweest antwoordde de verminkte met vaster stem. Eene doortrapte voorzorg om mij te ken Ge sloegt mijne vermaning in den wind. Ik echter gevaar duchten en snelde, door vrees en gedreven, mijns ondanks, door dik en dun, naar hier.... Die gidsen... Genoeg, adderSta op VooruitGe zult u, zien der oogen, overtuigen welke dapperen ge belasterdet. En Albrecht werd voortgestampt tot bij Walter, die van pijn kermde... De oude schrikte, beefde had hij zich zóo ver gist?... Ziet ge dat lijk, eerlooze Disdeer werd in het aangezicht, op het slagveld, getroffen... Daar is die Wal ter, edel slachtoffer uwer euveldaad. Kniel vóór dat lijk I Kniel vóór dien held! Vraag vergiffenis. De grijsaard, op de knieën geduwd, stotterde een vergeef mij uit, terwijl de tegenstrijdigste gedachten in zijnen geest woelden. Walter, de schavuit, jubelde doch sprak op medelij denden toon Neem zijn verraad niet euvel op, beste Heer, die man is onverantwoordelijk hij is in het hoofd geraakt... Ik een zot zuchtte de hoogbejaarde wapen-

De Volksstem | 1897 | | pagina 2