Laatste Depechen. LUIBRECHTS. fi De Rookkunst van ons Roeseken. De socialisten en de plaatsvervanging. Gemeente Moorsel. Het rijwiel een geesel. Nieuws van soorten. Lomlcrzcel. Wat aardige zaak is dat nu Eenige boeren werk- mans hebben vrijdag op Sint-Jozefs- gehucht in de beek het lijk ontdekt van nen ouderling. Het was met de voeten vastgebonden aan nen staak die van voor in 't water stond, 't Lichaam is overdekt met wonden en kneuzingen waarschijnlijk zal de ongelukkige zich fel tegengeweerd hebben. Het slachtof fer is zekere Jozef Teugels, 63 jaren oud, wonende te Londerzeel. Antwerpen. Opweck. Maandag namid dag heeft alhier een bloedig drama plaats gehad. Een schaapherder stond aan zijne weide, toen de genaamde Wauters er kwam om water te putten. De eerste wilde er zich tegen verzetten, en na eene hevige woordenwisseling wierp hij zijne schup met zulk geweld op het hoofd van Wauters, dat deze gansch bebloed neervielgeheel zijn schedel lag open. Dcui'iie. De policiekommis- KERKELIJK NIEUWS. Nieuws uit Aalst. Solo-Slim. In St-Antonius Molen straat, bij de W* Van Humbeek, is er verleden Zondag eenen Solo-Slim gespeeld door den Heer Ivo Vlassenbroek maar 't schoonste daarvan was nog, dat Mijnheer Parewyck Misère-Slim op tafel legde, die dan in plaats van 30 centiemen te trekken er 25 moest betalen dat en ging hem wel niet, maar toch was het tc plooien met Augusto en Mil. Den zelfden avond is er nog eene misère-slim gespeeld door Rozeken. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN, Burgerstand. Aelst. gelijk men zegt, volkomen reisvaardig en vertrekkens gereed. In den voormiddag brachten wij een bezoek aan den fran- schen contul van Tien-Tsin, die ons buitengewoon veel gene genheid betoonde en ons in den namiddag met een tegenbezoek vereerde. Daarmeê wierd het al stillekens aan avond en daar wij 's anderendaags zoo vroeg moesten vertrekken vonden wij niets beter dan ons nog al tijdelijk naar ons bed te begeven. De nacht was weldra voor ons vervlogen om 3 ure van den morgend kwam men ons wekken en een weinig na 4 ure (op Goeden Vrijdag 11 April), rolden wij in onze voituurkens gezeten, de procure uit, gevolgd door de hartelijkste wenschen van den Procureur M. Alofs. (Wordt voortgezet). STOKVISCH. Legt den stokvisch in zuiver water, tot dat gij hem gaat gebruiken. Laat in eene kasserol de noodige hoeveel heid water (om den visch te oversoppen) zie- deu, met eenen eetlepel zout en de schil van eenen citroen of oranjeappel. Dit geeft eenen goeden smaak aan den visch en maakt hem verteerbaarder voor slappe magen. Wanneer het water aan 't zieden is stelt uwe kasserol ter zijde der stoof en legt er uwen stokvisch in zet het deksel op en laat hem een 1 /4 uurs wallen zonder te zieden (past hier goed op dat het water in geene zieding komt). SAUS. Gewoonlijk dient men den stokvisch op met versche gezoden aardappelen maakt de volgende saus Kneedt een 1/2 koffielepeltje patate-bloem in uwe boter, wat sitroensap of een weinig wijnazijn en voor 't overige moogt gij 't sop gebruiken van den visch. Laat wat opwarmen, en roert goed, opdat de saus gebonden weze. Dient uwen visch op in eene schotel met pateel, opdat er zoo weinig water mogelijk in blijve pataten en saus ook elk afzonderlijk. Roese. Iedereen weet hoe de socialisten uitvallen tegen de plaats vervanging in 't leger 't Is eene onrechtvaardigheid die ver dwijnen moet, 't is dit, 't is dat, iedereen opgaan voor zijn lot, zóo willen zij het hebben,... ten minste toch in hunne ga zetten, voor de hunne niet... Zoo schrijft men ons uit Gent dat citoyen Van Bcreren, een van de kopstukken der socialisten, 200 fr. gestort heeft om nen remplacant te koopen voor mijnheer, zijnen zoon. Wat zal het werkvolk daarvan zeggen Hoe is 't mogelijk dat er nog een werkman naar die roode bedriegers luistert Groote, Luisterrijke Avondfeesten op Maandag 19 en Zondag 25 April 1897, door de Koninklijke Harmonie, in 't lokaal der Meisjesschool. Het programma belooft eene schitterende vertooning. Men zal o.a. opvoeren het groot geschiedkundig drama uit de 14" eeuw Beul en Martelaar en Een Neef uit Batavia kluchtspel. Verders twee groote stukken voor Har monie, romance, duo, alleenspraak, enz., enz., M. Gustave Pape, bestuurder der Koninklijke Harmonie, zal de piano houden... Prijzen der plaatsen Voorbehoudene 1,50; Eerste: 1,00; Tweede 0,50 cent. Men begint om 4 uren's namiddags. Ewel, daar trekken wij naartoe, zelle wij hebben die manhaftige mannen van Moorsel verleden jaar aan 't werk gezien en tot heden en zijn wij er niet van uitgesproken... Eene zaal zoo vol als een ei, een muziek extra-ordinaire en eene tooneeluitvoering dat den grootsten lof verdiende 't was oprecht wel... Wij zetten onze Vrienden van Aalst aan, kaarten te koopen en tot Moorsel een genoeglijken avondstond te komen door brengen het feest zal geëindigd zijn vóór het vertrek der laatste treinen. Elk zegge het voorts. 253 knecht, bedacht stenendWat zal er mij nog over den kop waaien I en zweeg. Mher Iwein zal er over oordeelen en... n Des oppersten volzin werd schielijk gestuit door het opspringen en hinniken van een paard in het heester gewas. Goddank dat dier komt te sta. Leid het herwaarts Walter. Zulks valt me onmogelijk, Mher Boudewijn. Verschoon. Albrecht, volbreng mijn bevel. De eenarmige slaagde er in het beest 't was Lau retta's hakkenei bij den toom te grijpen en trok het tot bij Walter voort. De zwaarlijvige deugniet werd, terwijl hij weeklaagde, in den zadel geholpen. Nu eene berrie gemaakt 1 zeide de ridder. Eene draagbaar werd inderhaast met bogen, pijlen en takken vervaardigd. Na eenige minuten, lag er Dis- deer op uitgestrekt. Albrecht, een hangzeel van teenen en boogpezen over de schouders, tilde de berrie vooraan opde j onker hief ze van achteren omhoog. Vooruit 1 klonk des bevelhebbers stem. En de treurige terugkeer begon. Walter reed voorop en hield de toorts. Hoe verschillend de gepeinzen en gewaarwordingen dezer drie mannen Om des verraders lippen speelde een duivelsche glimlach. Ging hem alles niet naar hartewensch Vóór Iwein verschijnen, sprak hij bij zichzelven dat was me eenige uren geleden, de drommel. Het scheen me een heet hangijzer om aan te vatten; nu ben ik dat hoekje te boven het is gesneden brood. Hoe heerlijk 1 Albrecht dien ik eerst enkel voor een haspel van eenen menscb deed doorgaan, wordt als verrader aangeklaagd De ver waande Boudewijn zal, als voor het hoofd geslagen, met hangende pootjes bij Iwein staan en zijne onbezonnen heid ontgelden Ik, dank zij den dommen Huibrecht, Spiegels had hem ne frank gereskeerd voor een lot der ex positie van Brussel. Hij stond woens dag juist de winnen de nummers na te zien in eene brussel- sche gazet als zijn vriend Luibreckts binnen kwam. Ewel, Luibe- ken zei Spiegels, waarom en hebt gij ook niet mee gedaan in deze loterij Neen, neen 'k, zei Luibrechts, 'k heb er mij éenen keer ingetrokken en da's genoeg Een amerikaansch blad, wil nu het rijwiel of den velo doen doorgaan als eene miserie, als een geesel, allons, als eene ware oorzaak van ellende. Hoort eens wat er al over het rijwiel gezegd wordt. Een barbier te New-York zei dat zij ne zaak te niete ging want alle man nen zaten op het rijwiel en bekommer den zich weinig of ze geschoren zijn of niet. n In de koffiehuizen wordt niet meer gedronken want de jongelingen zijn steeds onderweg. De schoenmakerij en aanverwante vakken kwijnen want op het rijwiel lijden de zolen niet. De kleermakers klagen, omdat een kostuum voor wielrijder te goedkoop en te eenvoudig is. De hoeden-fabrikanten zijn weg want het rijwiel laat slechts eene muts of klakke too. Uitvoeringen van tooneel en muziek mislukken want 's avonds bij goed weer, is ieder aan het wielrijden. Zwaar getroffen wordt den handel in tabak. Het gebruik van sigaren is ruim een miljoen achteruit. Dat de peerdenhandel lijdt, spreekt van zelfook de zadelmakers werken nog alleen aan rijwielzadels. Het meest gewaardeerd geschenk is nu geen piano of geen uurwerk meer, maar een rijwiel. Vroeger las men aankondigingen als u Wie wil eene piano ruilen voor eenen canapé Nu is het Wie wil eenen canapé ruilen voor een rijwiel. Een 44jarige oud-veroor deelde, bijgenaamd Flip den Horen, die reeds 42 maal veroordeeld werd, waartus- schen straffen van 5 en 4 jaar, en die ook reeds uit de gevangenis onzer stad losbrak, bevond zich nu te Vilvoorde, voor 15 jaar onder policie- bewaking. Maar de lucht van Antwer pen was hem te aantrekkelijk en I'lip was hier over twee dagen in banbreuk gesingnaleerd. Dinsdag morgend wilde nu het toe val dat Flip, aan den hoek der Nationa- lestraat, werd ontmoet door een zijner oude kennissenden policieagent Moors. Flip die echter niet veel van zoo'n ken nissen houdt, keerde zich om en was weg, als een pijl uit den boog. Maar juist keerde nu een detache ment van 20 gendarmen te peerd van het oefeningsplein terug en M. Moors, die hulp ziende opdagen, riep Houdt den diefDe 20 ruiters schoten vooruit en, op eenen omzien stond Flip, niet meer wetende waar hij het had, in de Kronenburgstraat te midden van 20 gendarmen, die hem omsingelden en op leiden. En 't was van avantFlip vloog de doos in met krot en mot. De dader is aangehouden en naar Brussel gebracht. Het slachtoffer is reeds overleden. saris van Deurne bad een kerel van Schilde aangehouden, die verdacht werd te 's Gravenwezel deelgenomen te heb ben aan eene moordpoging op graaf Cornet le Peissant gepleegd. Zondag namiddag is de aangehoudene uit het gemeentehuis van Deurne ontsnapt, na den veldwachter zulken hevigen slag in het gelaat toegebracht te hebben, dat deze bedwelmd neerviel. De vluchteling is verdwenen in de richting van West- malle. O die sloeber DAGWIJZER. Zondag, 21 Meert. Het Evangelie van Jesus, die den duivel verjoeg uit eenen mensch, die stom was, en hem tot verwondering der menigte, de spraak teruggaf. Maandag, 22. H. Catharina van Zweden. Dijnsdag, 23. H. Cyril lus. Woensdag, 24. H. Simon. Donderdag, 25. O. L. Vrouw Boodschap, als de Engel Gabriël aan Maria komt boodschappen dat ze moeder zal worden van Jesus. Vrijdag, 26. De vijf bloedige Wonden Christi. Zaterdag, 27. II. Joannes Damascenus. Jongelingen Congregatie. Zondag 21 Maart. Algemeene Communie ter eere van den H. Jozef in de Kapel der I)amen, Molenstraat, om 6 ure H. Mis met zang en onder richting. Volle aflaat. Om 11 ure geen vergadering. Oude Postzegel». Al deze welke hunne oude postzegels bewaren en die naar 't bureel van 't Stcmmoken zenden, verrichten een uitstekend goed werk ten voordeele der Missiën. Het getal, hoe klein ook, wordt dankbaar aanvaard. Priesterlijke benoeming. E. H. De Rid der, onderpastoor in St Martinuskerk alhier, is pastoor benoemd te Schellebelle. tO verlij den. Dijnsdag nacht, rond 1 ure, is alhier, iu den ouderdom van 59 jaren, in den Heer ontslapen Mevrouw Philemon De Wolf, geboren Henriette Van der Noot. De Volksstem sluit zich aan bij den algemeenen rouw, welke door dit afsterven onder gansch onze bevolking heerscht en stuurt aan de hooggeachte, van elk beminde Familie zijn innig rouwbeklach. Groote Brand. Zaterdag nacht, eeuige minuten na den tienen, klepte men de noodklok, eerst op St. Jozefskerk, vervolgens op het Stadhuis. Vlie- gens stroomde ee ne overgroote me nigte op de Groo te Markt saam en ijldemet ons moe- dig Pompiers korps naar de plaats der ramp. Het vuur was uitgeborsten in de pantoffelfabriek van M. J.-B. Temmerman, aan den Zwarten Hoek. Met eene ongelooflijke snel heid verslond het vuur het dak en vervolgens de verdiepen van 't gebouw de vlammen sloegen langs alle vensters uitduizenden vuurgensters vlogen, als reusachtig vuurwerk, tot honderd me ters ver heel den omtrek was akelig verlicht. Trots het gevaar, waarin men verkeerde met het brandend gebouw te naderen, aarzelden onze dap pere brandweermannen geen oogenblik de kornis sen te beklimmen en stroomen water op den vuur poel te gieten. Rond 1 uur was men den brand meester. Het materieel van M. Temmerman, bestaande uit schoenmakersgerief, Ieder, stoffen, naaimachie- nen, enz., is reddeloos verlorende schade beloopt tot een 6000 tal franks. Niets was verzekerd dan het gebouw, waarvan nog enkel de vier muren rechtstaan. Een deel van het materieel is door de Pompiers, geholpen van de onderofficieren der School en eenige moedige burgers, kunnen gered worden. M. Leonard Gits, policieagent en M. G. Van der Veurst, kleermaker, verdienen den mees ten lof voor hunne heldhaftige medehulp. Een vijftigtal werklieden vallen door de ramp zonder werk. De oorzaak van den brand is onbekend. Zooals het licht te begrijpen is, heerschte in de drankhuizen der buurt eene ongewone drukte. Langs den anderen oever des Denders, in de her berg van M. Gustaaf Hutsebaut, zat het kroppend van 't volk. Eenige verbruikers bestelden eene flesch bier, waarop den waard met eene brandende petrollamp naar den kelder ging. Of nu de lamp ontplofte, of de herbergier uitgegleden is, gelijk sommigen beweren, zulks blijft tot nog toe een raadsel. Op het gerucht van den val liep men zien en vond den ongelukkigen op den keldervloer, om ringd van een hevigen vuurgloed, uitgestrekt. De brandende kleederen werden met moeite uitge doofd en M. Hutsebaut bovengebracht. Dan eerst zag men hoe afgrijselijk hij verbrand was. Onver- wijl werd de hulp ingeroepen van M. Doktor De Clercq, in den omtrek aanwezig, en werd E. H. Boxtael, onderpastoor, ontboden. M.M. De Clercq en Valery De Valkeneer, apo theker van 't korps, brachten den lijder de eerste zorgen toe. M. de Onderpastoor bediende hem van zijne H.H. Rechten. M. Hutsebaut bekwam, boven eene breede kneu zing aan het hoofd, vreeselijke brandwonden aan de borst en het aangezichteen oor is gansch weg, tong en lippen zijn verbrand, al het hoofdhaar af. Zijn toestand blijft voortdurend bedenkelijk. Zondag morgen is eene afdeeling van 't Pom pierskorps ter plaats der ramp geweest, om een nieuw begin van brand te dempen. Ten half tien uit het Arsenaal vertrokken, was hunne taak om half twaalf geëeindigd. Benoemingen. M. Felix De Looze is be stuurder der Stadswaag benoemd en M. PrQSuer Buys luider der Stadsklok. Sint-Jozcfspai*ocliic. Morgen Zondag, om 11 uren 's voormiddags, de plechtige Wijding van het Nieuw Jongelings-patroonschap, die nuttige instelling bij uitnemendheid, waaraan ons Aalst toch zooveel behoefte heeft met deze tijden van zedebederf en opstand tegen geestelijk- en wereld- gezag. 's Avonds om 5 1/2 uren prachtig Avondfeest door de Meesters der Zondagschool van de pa rochie. Die een programma ontvangen heeft zal met geheel de familie toegelaten worden. BERICHT. Wij ontvan gen klachten nopens het tehuisbestellen der Volksstem. Er zijn abonnenten, die hun blad te laat ont vangen of zelfs in het geheel niet. De bestelling wordt regelmatig op ons bureel gedaan. Don derdag 's namiddags gaan de gazetten naar den post, dus moet iedereen De Volksstem 's vrijdags morgens ontvangen. Degenen, bij wie zulks het geval niet is, zijn vriendelijk verzocht, ons daar onmiddelijk kennis van te geven. Wij zullen zien waar het hapert. D« Dirk Itlurtciiazoncn. Maandag, 22 dezer, om 8 1/2 uren 's avonds, algemeene Verga dering bij M. Petrus Van den Bergh, Denderstraat, 36. Al de dompers op post Het feest van den Meiboom. Algemeen is het verlangen eene tweede opvoering te zieu ge ven van dit overschoon Avondfeest. Wij hopen dus ook, dat aan dien wensch zal gevolg gegeven wor den. Het Bnrgersreclit. Morgen Zondag ver schijnt n° 7 van Het Burgersrecht, het orgaan van den Kath. Nering- en Burgersbond. Kiekendief. Verleden dijnsdag is op de markt van Ninove nen kiekendief bij den kraag ge pakt. De waar, welke hij te koop bracht, bleek den eigendom te zijn van M. L. Van Mol, wonende Sint Job, alhier. Kadé is zonder complimenten in 't gevang van Audenaarde opgesloten en M. Leo nard heeft zijne kiekens weergekregen. (Per Telefoon). 1Uit Brussel. Het lot van 20 duizend fran ken is gewonnen door Oscar Depelsenare, en Karei Dumont van Ath... De èerste is direkteur van een fabriek, de andere klerk. 2. Uit Val-St.-Lambert. Wodon, die 't lot van 100 duizend franken komt te winnen, wint maandelijks van 160 tot 170 franken. 3. Uit Aalst. Zijne Hoogweerdigheid Mgr Van Ronslé, bisschop van Tymbrium, is donder dag met den trein van 12,14 uren hier afgestapt. De Z. E. H. Lacompte is titulaire kanunnik ge noemd van St.-Baafs, en M. Saeys, principaal van 't Kollegie te Geerardsbergen, is eerekanunnik ge noemd, direkteur der Zusters van Liefde en lee- raar van Godsdienst in de Staatsnormaalschool te Gent. fi De Prijs der verledene l u. week is gewonneu door M_ Frans De Wilde, achter het Belfort te Aalst. Pavlniv Domien- 't Is met ons allen hier X dl 1U11>(- Aalst opperbestDaniël. Wan neer eindelijk, wanneer I Zander. Ge zijt ook maar ne soepsoldaat, zou Pië zeggen B. In 't kort zal 't beloofde u geworden Tist. Alles wel toegekomen! Snoeck. 'tis wel! Maar meer wint toch! A. B. Droomt g'er nog altijd van Chaleken. Nen allerzaligsten I T. F. Onze beste wenscbeu 1Jeiken.'n zaligen zelle, en veel navolgende Met 't eerste schoon weêr, trek ken wij naar Audenaarde, zelle 1 Hum. Hebt ge nen boek waar de gebeden der stervenden in staan? Geboorten Mann. 14 Vr. 12 26 Huwelijken. F. Cornand, kleerm. met L. Pollyn, twijnst. .1. Goossecs, twijnd. met M. De Gols twijust. H. De Sterk, bob. met I. D'Haeseleer, tw. Overlijdens, P. Vindelinckx, man Pirou, stoker, 74 j. over leden te Mortsel.L. Lenssens, schipper, 22 j. overleden te Oyghem. J. Van der Borght, vr. Verhaegen, schip. 72 j. overleden te Antwerpen. M. De Smedt, z. b. 38 joverleden tc Lede. A. Van der Ileyden, z.b. 39 j. Gentschestraat. T. DeStrooper, man Dierickx, herbergier, 36 j. overleden te Herdersem. M. Holsteyn, wed® Meert, z. b. 60 jOuden Dendermondschensteeu- weg. 8 kinderen onder de 7 jaren,

De Volksstem | 1897 | | pagina 3