DE GODSLASTERAAR. De Kookkunst van ons Roeseken. Nieuws yan soorten. Meehelen. Zaterdag nacht zijn schelmen over den omheiningsmuur van het groot kerkhof geklommen en hebben er verschillende graven ge schonden. Op een der graven hebben zij al de kronen geroofd. Zondag mor gen reeds is een der daders betrapt, op het oogenblik dat hij vier kronen voor éenen frank wilde verkoopen, in een winkel der stad. De winkelier kreeg achterdocht en verwittigde de policie die onmiddelijk aankwam en den dief aanhield. 81 A'ik «daas In de kiezing voor den Goedenmannenraad werden Zondag de katholieke kandidateu geko zen met 3041 stemmen de socialisten bekwamen slechts 1337 stemmen. Andcnaardc. zondag laatst Ophas- sclt#— jü jiet Gceraardsbcrgcn. KERKELIJK NIEUWS. Nieuws uit Aalst. Bijzondere Correspóüdentiën Raadsel n° 7. JVïïU C&ï Burgerstand. Aelst. Bericht aan de lief Eicbbcrs! PRIJSKAMP op deiv BAK. NAAR EEN PRACHTIG TAFELSTEL 77 STUKKEN - Groote Beslissing. Verellen den sterksten onzer muilezels, die ziek in 't vervolg allerbest vau zijne lastige taak kweet. Kort na dit ongeval, dat ons voor eenen zekeren tijd stil hield, was het middag geworden en meteen tijd om eene kleine maaltijd te nemen, wij 'gingen dan in de eerste herberg de beste onzen nood klagen. Men ontving ons mot veel beleefd heden, Chineesche complementen en men behandelde ons oprecht gelijk mannen van importentio. (Wordt voortgezet). Een voerman had de ongelukkige gewoonte van vloeken Iedere valsche stap, door een zijner paarden gezet, was on- middelijk gevolgd van een zweepslag en een vloek. De zweep slag, dat kon er nog door, alhoewel hij toch dikwijls nutte loos was maar de vloekging het paard er een zier beter om Op zekeren dag was de voerman, geheel verslonden in zij nen iever om zijn gespan te bestieren, plat op den grond ge vallen het was met hem gedaan, indien een man niet ware toegesprongen om de kar tegen te houden. De voerman stond op en bedankte zijnen redder, die niemand anders was dan de onderpastoor der parochie. Gij zfjt een dapper man, Mijnheer de onderpastoor; gij hebt mij daar uit een leelijken steek getrokken zonder uEn om beter zijne erkentenis te bewijzen, trok hij een feilen vloek af. De priester zag hem verwonderd aan, zonder hem eenig verwijt te doen. Ik zie wel, Mijnheer de onderpastoor, dat ik mij weer te buiten ga maar ik kan daar niet aan doen 't is eene oude gewoonte, Gij zoudt nochtans moeten weten dat gij God ver- gramt, met zijnen heiligen naam te lasteren. Zoudt gij willen dat uwe kinderen u publiek beleedigden Is God uw vader niet? Maar ik ben te oud om mij te beteren. Daarbij mijne paarden zouden niet voortgaan, indien ik er niet op schreeuw de. n Schreeuwen moogt gij wel doen maar kunt gij uwe stem niet doen hooren met andere woorden Gij hebt immers keus genoeg vau woorden die geene vloeken zijn 1 Zoo zoudt gij vele zonden vermijden... Luister ik zal u een middel lee- ren om u te beteren probeer het eens, en gij zult er mij we ten van te spreken. «Ik neem het aan, als ik u daarmee kan plezier doen. lederen keer dat gij nog zult Tloeken, raap eenen steen op en steek hem in uwe tesch. a Als de priester weg was, begon de voerman te lachen. Wat zot gedachtsteenen in mijne tesch steken 1 Tik, tak, tau 1... De eerste steen was weldra opgeraapt; een tweede volgde de tesch van de bovenvest, waar gewoon lijk pijp en tabakzak instaken, werd opgevuld met die onge wone gasten de tesschen der ondervest kregen ookal hun deel. De steenen wonnen gedurig veld. Wie nu niet meer lachte, dat was de voerman, die het gedacht van den priester minder zot begon te vinden. Hij was verplicht van op zijne woorden te gaan letten hij won eene eerste victorie. Naar mate de last van de steenen hem zwaarder woog, deed bij nieuwe pogingen kortom, om onder de steenen niet te be zwijken, deed hij zoo lang en zoowel, dat hij eindelijk gansch gebeterd was van zijne slechte gewoonte. Wat voelde hij zich gelukkig op den dag dat hij pijp en ta bakzak op hunne oude plaats mocht terug steken 1 Met welke blijdschap ging hij dit goed nieuws aan zijnen redder aankon digen I Deze drukte hem met vriendschap de hand en zegde Ziet gij wel Wat men ban als men maar wil 1 EIEREN. De maanden Maart en April zijn jaarlijks den geschikten tijd om eieren op te leggen voor het lange winter-seizoen. Daar zij op heden zoo goedkoop zijn, raad ik eenieder aan, zijnen voorraad op te doen. Ziehier op welke wijze 257 Luidens het gezegde der wapenknechten, was het henengaan der oorlogsbende op uitmuntende wijze afgeloo- pen. Dit bericht deed Iwein niet tot verademing komen. Hij legde zich eindelijk, gelaarsd en gespoord, door het geweld der pijnlijkste gewaarwordingen afgestormd, voor een half uur ter ruste. Slapeloos bracht hij het ech ter door. Zijn hoofd gloeidehet hart popelde de adem steeg lastig uit den bedrukten boezem eene groote droefheid door niets te stelpen, neep hem de keel toe. Waarom ging Lauretta's vertrek hem zóo grievend door de ziel Waarom die geeselende benauwdheid Geen uitleg bleek hem voldoende. Op het ondermaansche is er voorzeker niets te betrouwen en de fortuin draait er sneller dan een weerhaan maar, redelijk gesproken, welk gevaar kon zijne bruid bedreigen Was ze door geene uitgelezen krijgsbende beschermd onder Boudewijn's geleide Rambold toch was te Gent gebleven.... Er was dan onraad noch ver raad te duchten... Niets... Haast zou een bode met het bericht der komst zijner welbeminde op Liedekerke's slot aanrennen... Die redeneering gaf het gezond verstand in en noch tans heviger werden de hartkloppingen, welke hem deden opschrikken onstuimiger sloeg de angst, die hem bet bed uitjoeg meer benauwend werd de onbepaalde vrees welke hem doelloos deed voortschrijden of plotselings stilhield. Ieder minuut scheen eene eeuwigheid... Iwein trok een venster open, trachtte de duisternis te doorpeilen, spitste het oor en hield den adem op om beter te kunnen luisteren, om uit den mond van den gierenden wind eenig nieuws van haar op te vangen. Hoe wonder hij, de onverschrokken krijgsman, griezelde bij het minste gerucht. Ontstond er, bij het geloei des winds een licht gekling der burchtklok, een gepiep of geklapper van openschuivende of openslaande deuren, hij kreeg kippenvleesch. Het geklipper eens ooievaars op het Neemt daarvoor eenen bruinen stee nen pot, die er honderd kan inhouden. Legt uwe eieren voorzichtig in den pot zoo dicht in een gesloten mogelijk. Bluscht eene brok kalk de dikte van eene mansvuist (zoo een goed 1/10 kilo) met eëne greep zout. Laat. wat koelen en giet het bovenste ltalkwater over uwe eieren. Plaatst denpot in den kelder en wanneer gij na twee of drij dagen er een vel- of kalkschors op bemerkt, weest gerust uwe eieren zullen zich een jaar lang bewaren. Laat den pót.oagedekt staan alleen lijk in het gure winter getij moet men zorg dragen ze niet te laten bevriezen. Neemt alleenlijk eieren met goede, dikke scholpen de geele eieren ver dienen altijd den voorkeur voor 't lang bewaren. Roese. had hier een jammerlijk voorval plaats op den toren van St-Walburga- kerk. De klokluiders waren aan het luiden, toen opeens de voet van August De Baermacker, eenen braven jongeling steun zijner bejaarde ouders, door eene verkeerde beweging aan een der groot ste klokken haperde, zoodat hij tot driemaal toe met de klok medevloog. De jongeling heeft op het hart en op het rechterbeen eenen slag van de klok bekomen. Men heelt hem gauw van de H. Hechten bediend, doch de geneehee- ren hopen hem te redden. Door dit voorval is de klok gansch uit haren haak, en is het onmogelijk ze voor den oogenblik te gebruiken. gehucht de Vrijheid is eene samenwer kende melkerij gesticht, onder voorzit terschap van onzen geliefden Burge meester M. Van Peteghem, zij zal reeds de toekomende week in werking ge bracht worden. Bijna al de boeren van de gemeente maken er deel van, en voorzien eene voordeelige en winstgevende onderne ming. 'tls hetgene De Volksstem hun uit ter harte wenscht, maar ook hoe kan het anders, zij wordt ingericht, en zal bestuurd worden door de bijzonder ste ingezetenen der gemeente. Ook zouden zij eene wekelijksche markt willen op den gapenbergh en hebben al verschillige weken marktdag gehouden, waar koopers en verkoopers opgetogen naartoe stroomden en die er hun telkenmale lustig vermaakten en kermis hielden van eierkoeken, enz. Maar wat zal Steenhuize daar van zeggen Een geheimzinnige aanslag, die eene groote ontroering verwekt heeft, is zon dag avond alhier gepleegd. Rond 7 uren kwam M. Joes, bestuurder der papier fabriek, vau eene wandeling met zijne vrouw en kinderen thuis. Hy ging met zijn zoontje iu bet salon, toen opeens langs buiten door het venster een ge weerschot gelost werd. De lading trof hem in de beenen. Het kind werd niet gekwetst. Doktoor Vanderkelen werd dadelijk geroepen en dieude aan bet slachtoffer de uoodige zorgen toe. De 1 wonden van M. Joes zijn nogal erg. j De gendarmerie werd oogenblikke- lijk verwittigd en opende een onder zoek, dat tot biertoe nog geen uitslag opgeleverd beeft. Gansch den nacht heeft men rond de fabriek de wacht ge houden. Het parket is ter plaatse geko men. Men denkt dat wraak de drijfveer der moordpoging is. M. Joes heeft ver klaard dat hij over acht dagen een zij ner werklieden weggezonden heeft. Het slachtoffer van dezen laffen aanslag is van duitsehen oorsprong hij is 40 iaar oud en geniet de achting van gansch de Geeraardsbergsche bevolking. Bl'Ilft'SC. De liberalen ko men teeuo IN V LEVEN. Zouden de liberalen van Brugge wederom het hoofd willen oprichten Het schijnt van ja 1? Zij gaan eene algemeene vergadering houden betreffende de herinrichting der liberale partij te Brugge I Oef 1 Dat zal 'ne slag geven 1 De liberaaltjes hebben verleden zon dag. in de kiezing voor den werkers- raad, 665 stemmen bekomen, dank aan de openlijke medehulp der socialisten en dergenen, die zich christen-demo craten noemen. En de liberalen roepen victorie en besluiten tot de herinrichting hunner partij. Deze partij was dus beden ontschakeld, uiteen- verspreid en bestond niet meer op ernstigen voet Wij kouden ons aan géene sohoonero bekentenis verwachten. En 't is nu maar, als wanneer de oplossing der maatschappelijke kwestie volop besproken wordt, dat de liberalen van Brugge er aan denken zich een erstig bestaan te geven. Zij verdienen waarlijk de gelukwenscbeii hunner confraters van gansch België 1 St.-Lieveus-Hautem en, willen of niet, het Volk eischt eene tweede opvoering. Zou dit niet moge lijk zijn DAGWIJZER. Zondag, 28 Het Evangelie van Jesus die 5 duizend menschen spijst met vijf gersten broo- den en twee visschen. Wij staan verwonderd over dit mirakel, zegt Augustinus, en wij bemerken niet dat God alle dagen zulke wonderen doetuit een handvol graankorrels, die de landbouwer in de aarde werpt, doet bij eenen overvloedigen oogst opschieten, waar hij duizenden en duizenden men schen mede voedt. Maandag, 29. H. Eustasius. Dijnsdag, 30. H Joannes. Woensdag, 31. H. Guido. Donderdag, 1 April. H. Hugo. Vrijdag, 2. Het kostbaar Bloed van Jesus- Christus. Zaterdag, 3. H. Richardus. Priesterlijke Benoemingen Zijn Hoogw. de Bisschop heeft de volgende be noemingen gedaan De Z. E. H. kanunnik L. Lacompte, bestuurder van Nonnenbossche, te Gent, is verheven tot de weerdigheid van kanunnik-Titularis. De E. H. J.-B. Saeys, principaal van het colle ge te Geeraardsbergen, is Eere-Kanunnik van St, Baafs benoemd, en bestuurder van bet Huis vau Bermhertigheid der Zusters van Liefde, te Gent. Hij wordt vervangen door den E. H. C. De Corte, principaal van het collegie te Ninove. De E. H. E. De Ridder, onderpastoor op St. Martinus te Aalst, is pastoor benoemd te Schelle- belle. Zijn onderpastoor benoemd te Hamme, de E H. A. De Saedeleer, onderpastoor te Cruyshau- tem te Chruyshautem de E. H. P. Herpelinck onderpastoor te Waasmunster te Waasmunster, de E. H. D. Schouppe, onderpastoor te Opdorp te Opdorp, de E. H. G. De Blandere, onderpastoor te Seevergem te Seevergem, de E. H. A. De Smet., onderpastoor te Drongen te Drongen, de E. H. D. Rooms, oud-coadjutor van den E. H. pastoor Hermans aldaar. De E. H. Van de Putte, priester in het Semina rie, is coadjutor benoemd van den E. H. pastoor te Mullem. Oude Postzegels. Al deze welke hunne oude postzegels bewaren en die naar 't bureel van 't Stemmeken zenden, verrichten een uitstekend gced werk ten voordeele der Missiën. Het getal, hoe klein ook, wordt dankbaar aanvaard. Wie, wie, wie heeft er Zondag morgen, in eene herberg tot Hofstade, eene schotelvodde van papier in brand gestoken Zijn die Tentjes niet Yerveerd van onzen broeder Jambonus Verongelukt. De zoon van don landbouwer Matthys, wonende aan de Zoutstraatpoort, is ver leden vrijdag, door het paard en kar, welke hij mende, overreden. Zaterdag was hij reeds aan de bekomene wonden overleden. Katholijke Trompct- tcrsclnb. Men spreekt over de aanstaande inhuldi ging van het Lokaal dezer jonge, maar reeds zóo bloei ende Vereeniging van moedi ge Katholijke Jonkbeden, ge sticht om eens de Voorwacht uit te maken van ons groot Behoudsgezind Leger. In het kort zullen wij breedvoeriger over de Feestviering uitweiden, maar van nu af zetten wij de Kath. Maatschappijen ten dringendste aan, de noodige toebereidsels te maken, om dit waar Broe derfeest met hunne tegenwoordigheid op te luiste- m RICHT. Twee winnende nummers, elk van 1 OöO fr. der laatste trekking van d'Expositie te Brussel, zijn tot Aalst verkocht geweest en nog niet atgehaald. Het zijn de nummers n° 8121 1 en 81588 5. Elk nog eens goed zij ne lotj es nagezien IEr is 1000 fr. aan vast I Patronagle St.-Jozefsparochic. Verle den Zondag had de plechtige wijding onder een grooten toeloop van volk plaats de geestdrift wel ke er heersehte, bewees met wat verlangen en wat vreugd onze bevolking de stichting van dit Jonge- lingspatroonschap tegemoet zag. Lof en hulde aan de heeren Stichters I Mochten hunne edele pogingen met den besten uitslag wor den bekroond I Dank aan al degenen die tot de op richting mede geholpen hebben 's Avonds had een luisterrijk avondfeest plaats, dat, in zijnen aard, alles overtrof wat men tot he den heelt bijgewoond. De heeren Meesters der Zondagschool mogen er zich meè bemoeieu, dat is vast. Er was een volk gelijk op de jaarmarkt van DER VOLKSSTEM BEVER. (Hciicgouw.) Zondag laatst heeft het Con cert der Ware Vrienden n, hetwelk wij in een onzer vorige nummers aangekondigd hebben, plaats gehad. Eenige liberale heethoofden der gemeente hadden gewensebt om het te doen mislukken, dat het op dien dag zou moeten str... geregend heb ben. Maar hun wensch is niet verwezentlijkt ge weest het weêr was allerbesthet was waarlijk een zomersche dag. Langs alle kanten en reeds zeer vroeg in den namiddag zag men volk aankomen. Ook was de zaal proppens voler was plaats te kort. De deftig ste familien van Bever en der omliggende parochi ën waren er vertegenwoordigd. Al de stukken, die op bet programma voorko men, zijn op eene uitmuntende manier uitgevoerd geweest. De muziekmaatschappij De Ware Vrien den n opende het Concert met het stuk Le Crl- ptiscule n dat meesterlijk gespeeld werd. De figu ranten der andere stukken balen waarlijk eer van hunne speelwijze en het volk heeft meermaals zijne voldoening getoond door zijn herhaald hand geklap. De finalDe Congo beeft vooral veel bijval gehad. Dan heeft iedereen eens hertelijk kunnen lachen. Doch dat alleman voldaan was, is niet te verwonderen, want alles wierd goed ver staan men speelde immers in 't Vlaamsch, onze moedertaal. De vertooning eindigde rond 9 ure. Dan keerde iedereen blijgezind en tevreden huiswaarts, na nog lustig een pintje gepakt te hebben. Voor zekere felle mannen van Bever zal het Concert der Ware Vrienden mislukt zijn ze zul len er toch iets weten over te preutelen, want al 't geen de katholieken doen is mis. 't En zijn maar die felle jannen, volgens hunne klap die iets kun nen verrichten dat wel is, en hetgeen zij zei ven niet kunnen doen, ewel, dat beknibbelen zij... DENDERLEEUW. Vriend Volksstem, daar moet ge komen naar zien, zulde Zondag, die komt, (Half-Vasten), luisterrijk muziekaal Avondfeest, door de leerlin gen der muziekschool, in de zaal van Den Haze laar. n Ingangprijs 1 fr. 2e pl. 50 cent. Men zal om 5 uren 's avonds beginnen. MOORSEL. De kaarten voor de Concerts van 19 en 25 April verkoopen gelijk als koekenbrood, 't En is niet te verwonderen ook 't Manhaftige Moorsel staat te boek voor zijne Tooneelspelers en Muziekanten. Aalst moet voorzeker de Moorselsche Vrienden eene behulpzame hand in hunnen strijd toereiken. GIJ§EGHEM. Morgen Zondag, om 3 uren van den namiddag, komt de E. H. Van der Schueren van Aalst hier in de Gemeenteschool eene Voordracht houden over de pokziekte en andere gevallen bij het slachten der runddieren. Taelen, Burchtdam, N° 20, tot Ninove. "Pnvlnïv Domien. Schellebelle groet u van iuli verre I Daniël. Wanneer zijlt gij eens over Zander. Beloven kunt ge, maar an ders niets I Velm. Stond de voituur gereed Lode. Wij en gelooven niets van al wat er geschre ven is. Die eene laryngite heeft mag geene hoppe- keestenetcn. T. F. Gij hebt er zeker gedeelte lijk de schuld van geweest B Met d'eerste dagen der Paasckvakantie 1 Tist. Nog altijd geen nieuws 1 Snoeck. Te naaste week, zelle 1 Chaleken.... Tot in 't kort 1 Joók, hoe is 't met het steertjesbier Geboorten Mann. 13 Vr. 09 22 Huwelijken. A. De Loose, landb. met A. Booykons, z. b. M. De Smet, metser, met F. Gysens, twijnst. Overlijdens. 1). Bicquet, vrouw De Neef, z.b. 34 j. Bolleweg. I. Verleyeu, z.b. 81 j. Burcht.H. van der Noot de Vrechem, vrouw De Wolf, bez. 59 j. Kei zerlijke Plaats. R. Bruyland, wed» Boeykens, landb. 76 jMijlbeek. 2 kinderen onder de 7 jaren. BUITENGEWONE EENIGE PRIJS, EN EEN SCHOON §choDWgariiitnup voor Ondcrprijs. bij M. Louis Hendrickx, A la belle Javanaise, Dendermondschensteenweg, N° 21 Op Zondag 28 Maart 1897, om 6 ure 's avonds.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3