Reis van Mstaie naar Mongolië waar is de Zoon KERKELIJK NIEUWS. Uit den Vreemde. Frank rijk. De hatelijke Engeland. Met het aanstaan de jubelfeest van Koningin Victoria, den 60en verjaardag van hare troonbe klimming, zal er heel Engeland door een groote bidding gehouden worden. De dag die vastgesteld is, is de 20 Juni, nen Zondag. Overal in de kerken van de katholieken zoowel als van de pro testanten, zullen dien dag groote plech tigheden plaats hebben om Ood te bedanken voor de weldaden die Enge land genoten heeft gedurende de 60 jaar dat Koningin Victoria regeert. Crcta. Sedert de laatste ge vechten zijn de Grieken meester van al de krijgskundige stellingen rond Canea. Eene sterkte is nog in hunne macht niet, die van Boetsonaria, welke de waterbronuen der stad beschermt. Valt die in hunne handen, Canea zit zonder water. Maar hola, 't is al mis de mogendheden hebben 300 man afgezon den om de bronnen te gaan bewaken. Cuba. Alle weken komt er tij ding dat de oorlog gaat ten einde zijn, en 't blijft duren. Nu is 't nieuws dat de opstandelingen weerom eene groote nederlaag ondergaan hebben Riever- ra, de opvolger van Maceo, is gekwetst en krijgsgevangen genomen. OPGEDRONKEN. den, in de kiezing van den Werkrechtersraad tot Gent, zijn er twee anti-socialisten gekozen, en twee andere komen in balloteering met de kandi daten van Vooruit.... 't Zal ook eene bittere pijp geweest zijn voor Anseele. Heeft er nu toch ooit zoo een drollig en koddig weer geweest als Zondag 's Morgends nen hevigen rukwind om 2 uren heldere zonneschijn om 5 uren nen rollende donder, ne regenboog in de lucht en 's avonds rond 61/2 nen stortregen. Minister Vandenpeereboom heeft bevel gegeven dat al zijn onderdanen binst den Paaschtijd nen halven dag congé moeten verleend worden om hun in de gelegenheid te stellen hunnen Paschen te kunnen houden.... g'Haalt er eer van, meneer de Minis ter, zoo moet het zijn. In de werkhuizen van Leonard zijn op dit oogenblik een-en-twintig locomotieven in de maak, voor den spoorweg van Congo. Wie en heeft er tijdens de lotings- dagen het liedje niet hooren zingen, waarvan het refrein luidt als volgt Terwijl wij zitten in de slavernij, Zijn de rijken voor wat centen vrij.... Ewel, weet ge na wie dat dat liedje gemaakt heeft Neen Wel, 't is gezel Van Beveren, die zijnen, zoon dees jaar in 't lot is gevallen, en hem voor 1600 fr. vrijkoopt. Maandag had 't Aalst de Vereeniging plaats van al de politieke hoofd mannen onzer katholieke partij... Dat er daar mid delen beraamd zijn om van nu af met handen en voeten te werken voor de wetgevende kiezing van't naaste jaar, hoeft niet gezegd te worden Donderdag verleden, op O. L. Vrouw-Boodschap gaf de E. H. Pon- net, bestuurder van onzen Werkmanskring, tot Moortel eene meesterlijke voordracht over den onderlingen bijstand... De donchisten en kunnen den indruk, door onzen eerweerden heer onder pastoor teweeg gebracht, niet goed verkroppen en daarom moesten z' in hunne gazetten van Zondag liegen gelijk als ketters... Maar wat ze ker en vast is, 't is dat het donchistenkraam van Moorsel geweldig begint te waggelen. Tot Ath woont er een madammeken, die sedert den 26 December 1896 honderd en drij jaar is... z' Is geboren tot Antreppe-Ormeignies en heeft onder het schrikbewind hare eerste communie gedaan in eene schuur.Onze Lieven Heer bewaar ons toch dat die tijden van ongodsdienstigheid en vervolging niet meer weer en keeren Mgp Abbeloos, rektor der universiteit van Leuven, die voor eenige dagen nogal serieus ziek is ge weest, is thans aan de beterzij... Alle gevaar is verdwenen. Zaterdag namiddag hadden twee onbehendige en domme dieven in 't slachthuis van Auderlecht een verken gestolen van 195 ki los, maar twee uren nadien waren ze tot Jette reeds bij den schabbernak gepak. Zoo Zoo Onze vierden zou nu voornemens zijn 't ver plichtend onderwijs voor te stellen in de Kamers.... Laat ons hopen dat het de laatste dommigheid niet en zal zijn, die hij nog zal uitsteken Den dag dat hij dit wetsont werp zal neerleggen schikken de katholieke Aalstenaars hunne huizen te bevlaggen en hem met 't muziek der Jonge Garde naar de statie gaan af te halen.. Maar ja, nog iets, nu en rammelt en tatert onzen droeven held niet meer als van 't verplichtend onderwijs, waar Itlgr De Haerne zaliger zoo hevig tegen uitviel in de Kamers, en geen woord en rept hij meer over de pensioenkas dat de werklieden zouden gehad hebben reeds van in 97 Waarom niet liever een wetsontwerp neergelegd nopens de pensioenkas Op de slaapkamer van onzen Heiligen Vader Leo XIII vindt men geen andere meubels dan een ijzeren bed en twee kleine strooien stoelen. Meire, Meire Geen parochie in 't land van Aalst waar de Meditatiën op 't Bitter Lijden beter bijgewoond worden, en tot Er pc is er nu einde lij kspraak van nen nieuwen Kruisweg, 't Wierd tijd ook. Twintig mannen en vijftien vrouwen zullen in 't kort uit 't eiland Java vertrekken voor d'Expositie van Brussel. Hunne reis en kost hun geene roode duit en ze krijgen nog 100 florijnen op zak... Ze zul len gratis voor niet gelogeerd zijn en elk vijftig frank per maand trekken. Vrijdag verleden is M. Van Eetvcld, sekretaris van den Congo- staat, in bijzonder verhoor ontvangen geweest door Z. Heiligheid. De graaf van Vlaanderen heeft aan den Keizer van Duitschland eigen handig nen brief besteld van Leopold II hem uit- noodigende om de Brusselsche tentoonstelling te komen bezoeken... Keizer Wilhelm heeft gezeid van ja; dat hij zal komen... Het zelfde verzoek is gedaan aan M. Felix Faure, president der Fransche Republiek... Moesten die twee staats- bollen en aartsvijanden hier te Brussel malkaar tegenkomen, 't zou er kunnen gesteren. De zee, de zee, die woelige zee Vrijdag avond is de visscherssloep n° 99 van Oostende in volle zee op nen stoomboot geloopen... De vijf man schappen werden gelukkiglijk gered door een engelsch schip... Maar zie, nog eenige voorwer pen willende redden, die nog op hunnen gebro ken boot lagen, sprongen zij er weerom op en zonken op ne pink, samen met hunne sloep den afgrond in. Maandag avond op 't Concert van de Meiboom 't Aalst zijn er 31 breuken gelachen en 19 bul ten... z' Hadden nog gevreesd voor meer... Want alzoo eene kolossale, pyramidale zwans en is er voorze ker op geen een tooneel van den aardbol ooit te zien geweest. De leden van den Provincialen Kaad van Oostvlaanderen zijn in bijzondere zitting bijeengeroepen geweest den 2 April. Met de aanstaande maand Mei zal voor Congoland inschepen de E. P. Steur van Meche- len... De achtbare priester verlaat zijne geëerde moeder, die 84 jaar oud is, om in 't herte van 't Zwarte land ten dienste van de arme negers zijn eigen zei ven te gaan slachtofferen... Het is met on ze Vlaamscke bisschop Mgr Roelens en met 5 an dere priesters, 4 broeders en 6 zusters, dat de vro me zendeling naar de boorden van het Tanganika- meer zal vertrekken. In 't fameus proces Cour- tois waren drij beschuldigden, Courtois, Restiaux en de Vos... De twee eerste zijn ter dood veroor deeld, de derde is vrijgesproken!!! Weet ge waarbij het komt dat er des Zondags 't Aalst min menschen sterven dan op eenen anderen dag der week?... Omdat er alsdan maar éene apotheek open is 't Liedje van d' eerste Communie, dat op d' eerste bladzijde van 't Stemmeken staat, is op muziek gezet door den E. H. StevensDie het verlangt kan het verkrijgen op ons bureel. Mejuffer Gottigny van Aalst gaat in 't kort in hu welijk treden met den heer Nicolas Sibenaler, lee- raar aan de katholieke universiteit van Leuven. Tot Appclterre, bij Louis Mortens in de Neder- straat, broeide ne kanarievogel op 4 eiers en vijf jonge kanarievogelkens zijn er van voortsgeko- men. Maar tot Bever, Zondag na d' hoogmis, twist ontstaan voor eene beuzelarij tusschen twee herberggezellen... Een derde komt er tusschen en krijgt een pintglas in 't hoofd en zijn broer eenen steen, die hem eene ribbe brak. Den 22 Juni aanstaande zal Koningin Victoria van England haren jubilé vieren van öOjarige regeeringOf 't er zal spannen alsdan op engelschen bodem De gouverneur van Antwerpen heeft naar Hobo- ken eenen commissaire special gezonden om 't budj et der gemeente op te maken en waarom dat Wel, omdat de liberale meerderheid 't budj et niet en wou stemmen gelijk het opgemaakt was door burgemeester Coen. Er is serieus spraak de school onzer kleine soldaatjes te vergrooten. Doktor Hockcniyer, van Berlijn, beweert dat de geneesheeren in haar en baard de mikro- ben van vele ziekten vergaderen en deze zonder het zelf te willen aan hunne kalanten voortzet ten... Als dit inderdaad waar is, zouden de dok- tosrs haar en baard moeten laten afscheeren. De E. H. Fischer, de nieuwgenoemde onderpas toor van onze St. Martenskerk, is vervolgens leeraar geweest tot Eecloo en Ronse, direktor der broeders van Liefde tot Manage (Henegou wen) en onderpastoor tot Wetteren... 't Stemme ken wenscht hem uit ganscher herte welkom in Aalst en hoopt hem veel goed hier te zien ver richten. Druiuont, de fameuze gazetschrij ver vau Parijs, de schrik der verschillige minis- teriën, die elkaar op eenigen tijd in Frankrijk hebben opgevolgd, ewel, die eigenste Drumont komt door de president der republiek uitgenoo- digd te worden om naar 't Elyseum te komen en daar eene dekoratie't ontvangen... Wat zal er nu toch nog al gebeuren En nu voor 't eindi gen raden wij de twistzoekers van Chipka aan de laatste artikels van Fondsenblad en Bien Public over de demokratie van Aalst eens wel te over wegen en te mediteeren... Maar wat zouden wij zeggen ook die zijne oogen sluit voor 't licht en zijne ooren stopt voor de waarheid kan die zich beteren of bekeeren Dat vraagt KibeladoekEn. Ondc Postzegels. Al deze welke hunne oude postzegels bewaren en die naar 't bureel van 't Stemmeken zenden, verrichten een uitstekend goed werk ten voordeele der Missiën. Het hoe klein ook, wordt dankbaar aanvaard. DAGWIJZER. Zondag, 4 April. Passiezondag. Het Evangelie van Jesus, die de Joden streng berispt omdat zij geen geloof geven aan zijne woorden. Maandag, 5. H. Juliana, maagd. Dijnsdag, 6. H. Vincentius Forresius. "Woensdag, 7. H. Herman. Donderdag, 8. H. Walter. Vrijdag, 9. De zeven droefheden van Maria, Zaterdag, 10. H. Macarius, bisschop. Priesterlijke Benoemingen, De Eerw. H. Fischer, onderpastoor van Wette ren, is onderpastoor benoemd in St-Martinuskerk te Aalst. De E. H. De Ruyck wordt Principaal in 't Kol- legie van Ninove en is aldaar als professor vervan gen door M. Verniers, diaken in 't Seminarie. Sint - iNartinuskcrk, Aalst. SERMOENEN tot voorbereiding der Paaschplicht, voor het mansvolk alleen, gepredikt door den Eerw. Pater Poppe, s. J. Maandag 5 April 1897, dijns dag 6, woensdag 7, donderdag 8, vrijdag 9, telkens om 8 ure 's avonds. Na het Sermoen Benedictie van het Allerheiligste Sacrament, 's Zaterdags Biechtdag. 's Zondags Paaschcommu- nie, ieder in zijne Parochiekerk. De ingang is langs de lijkdeur. vervolging tegen 't geestelijkheid en de kloosters gaat voort en verergert van van dag tot dag. Is er een bisschop of priester, die wat te ieverachtig is naar de goesting der vrijmetselaars, hij wordt van zijne jaarwedde beroofd doet hij een sermoen, dat hun niet aan staat, hij wordt voor 't tribunaal ge bracht en gestraft met boet of gevang. Tegen de kloosters is 't volop oorlog. Het bestuur heeft op de kloosters eene schandalige en onrechtveerdige belas ting gelegd, zoo groot, dat er geen een klooster in staat is ze tweemaal te be talen zonder totaal geruineerd te zijn. De kloosters weigeren te voldoen aan die onrechtveerdige eischen van de staat, en nu worden ze 't een achter het ander verkocht. Er zijn kloosters, oude man den, oude vrouwenhuizen, weezenhui- zen, waar de staat de patatten uit den kelder doet halen en publiek op de 'merkt verkooptIs dit niet afgrijselijk, is het niet helsch, alzoo menschen be handelen die niet leven als om goed te doen aan armen en veriatenen Zulk spel zou ons ook te wachten staan moes ten de socialisten hier ooit boven ko men. Deze laatste dagen zijn er op be vel van den gouverneur van het depar tement La Drome 3 kloosterkerken gesloten die van de paters Redempto risten te Valence, die van de Capucie- nen te Crest, en die van de Carmelieten te Montélima. Ongelukkig Frankrijk, waar gaat ge naartoe Te Perpignan, in 't Zuiden van Frankrijk, loopen de menschen reeds iu hunne hemdemouwen, 't is er zoo warm als te midden van den zomer. De hoo rnen komen volop in hunne bladeren en de lieve vogelkens schuifelen reeds hunne zoetste deuntjes. In de Vereenigde Staten van Amerika is alzoo ieder jaar een dag van openbare dankzegging, 't Is de Voorzitter der Republiek die hem aanduidt, en op dien dag 't is altijd nen werkdag, mag er niemand werken. Wat aardige doening I De mogendhe den werken Griekenland tegen, en nu zendt de Keizer van Rusland 50,000 fr. tot onderstand van de Cretanen, die hun eiland moeten ontvluchten zijn. Te Gazi heeft een gevecht plaats ge had, waarin de Turken veel volk ver loren hebben. Ook schuimbekken ze van woede en hitsen 't volk op tot wraak. Openbare roepers doorloopen de straten om de inwoners aan te zet ten tot den oorlog. 't Algemeen gedacht is dat men den oorlog tusschen Griekenland en Tur- keijen niet zal kunnen beletten. Grie kenland kan zich onmogelijk niet ach teruittrekken. Moest Koning Joris spreken van de wapens neer te leggen zeker en vast zou zijn volk in oproer komen, want de geestdrift van den oor log en de opgewondenheid onder de grieksche bevolking is te groot om tegengehouden te kunnen worden. (CHINA,) door den Eerweerdeii Missionuarls In't jaar 1896 is er in België opge dronken In sterke dranken 150.000.000 In inlandsche bieren 60.000.000 In uitlandsche bieren 7.854.720 In wijnen 30.000.000 248.179.920 Dus wij hebben opgedronken voor 250 millioen genever, bier en wijn; dat maakt 42 frank voor iederen belg, vrouwen en kinderen meegerekend. Er wordt veel meer verteerd in drank dan in eten en E. E. E. X. Op een kar naar Peking. Gij zult waarschijnlijk nieuwsgierig zijn om te vernemen wat er in eene Chineesche herberg zooal bestaat, vergeef het mij indien ik u durf verzoekeu van uwe nieuwsgierigheid tot dezen avond te bedwingen d'herbergen zijn immers overal dezelfde, al het geen ik over onze logeerplaats, zal zeggen kunt gij even wel op deze en al de andere hotels van het binnen- landsch China toepassen voor deze maal zal ik mij vergenoe gen met u eenige bijzonderheden meê te deelen over de ont vangst en behandeling in de herberg. Als men binnenkomt, staat op éen twee drie de gansche plaats in rep en roer, ieder een is aan 't zoeken of er wel eene plaats te vinden is waardig en schoon genoeg om die groote heeren te ontvangen (alle maal Complimenten om die heeren hun centen af te zetten, in hun hart sturen zij de Europeanen denzelfden groet toe als de straatjongens die maar altijd op den doortocht roepen: de europeesche duivels zijn daar (yang-kuei-tze-lai-la). Als er nu eene plaats gevonden is, kan komt de baas van de herberg u vriendelijk verzoeken van in zijn nederig huis plaats te ne men, hem terzelvertijd verontschuldigende omdat hij geene plaats heeft, schoou genoeg om u te ontvangen. Daarna volgen er eenen ganschen reesem vragen door de Chineesche beleefdheid voor geschreven. Van waar komt gij waar gaat gij naartoe is de oudste broeder (alias mijnheer) niet vermoeid heeft de oudste broeder geen ongeval gehad enz. enz. eindelijk brengt men den thepot voor de pinue de knecht die men bij zich heeft werpt er wat thebladeren in, de gargon van de herberg vult den pot op met kokende water en drinken moet men, voor willen of nietdaarna brengt men water voor de handen en het wezen te wasschen, en eindelijk als men zoo door het danig wachten bijna allen appeteit ver loren heeft, komt men met het eten af, dat hier in onze eerste herberg in eene groote kom met rijs bestond, die alleenlijk zonder verdere complementen in het water gekookt was. Ik moet bekennen, als men zoo eenen hal ven dag in de kar ge schokt heeft, dat die portie, hoe eenvoudig ook, veel lekker der smaakt, dan menige fijne brokskens in het vaderland. Als men wel geëten heeft, komen ze dé pijpen vullen en u die gevuld presenteeren, (op sommige plaatsen steken ze de pijp eerst zelf aan) en als al die ceremoniën afgeloopen zijn, beginnen ze te rekenen met den knecht, vooreerst overvragen ze schrikkelijk om toch later nog het dubbel te ontvangen van hetgeen er verteerd is en als zij op den duur 't akkoord zijn, dan mag men eidelijk denken van zijnen weg te vorderen na eenen stilstand van over de 2 uren. Wij waren in de herberg om 11 ure gekomen en 't was 1 uur gepasseerd toen wij vertrokken. Wij ontvingen de vaarwel- groeten van onzen herbergier, gansch buiten zijn zei ven over de winst die hij kwam te doen en daarmeé vooruit weêr voor 6 volle uren het rosselkot in. Ik zou wel eenige woorden moeten zeggen over de streken die wij zoo doortrokken, maar ik moet bekennen dat ik er niet veel genegenheid toe heb deze streken, gansch plat, bieden niets bijzonders aan, dat eene melding verdientalleenlijk de huizen en die zijn opmerkenswaardig, 't zijn meestal kleeme huttekens van 2 1 /2 of 3 meters hoog, met eene deur en 2 vensters achter de deur is er eene ruime plaats dat voor ik of voor kamer dient, in die plaats geven twee deuren, een voor ieder der twee plaatsen die zich op zij van de ingang plaats bevinden. De Chineesche huizen zijn meestal in die goesting gebouwd; alleen de rijken die hebben voor het eigentlijk huis (in den zin van datgene waarvan ik daar juist kom te spreken) eenen koer omringd van kleeme muren en waar men langs eene groote poort inkomt. Wilt gij de nieuwsgierigheid zoo ver drij ven van in eene van die kamers te dringen, gij zult daar voor plafond een rieten dak vinden, voor meubels eene Kang of ge- 260 Mher Boudewijn ook viel op het eereveld ik redde hem het leven, voegde Walter er bij. Allen sneuvelden... Walter werd zwaar gekwetst...» stotterde de Bottelier voort, de zwaarlijvige guit wees tegelijker tijd op zijne doorkorven wapenrusting en het be bloed aangezicht Disdeer ligt in den doodsstrijd.. Ik leef, ja, maar enkel om uwe bruid te redden.... Dat zweer ik Ook ik zal daarvoor noch moeite sparen, noch ge vaar ontzien, huichelde Walter. Nog hield Albrecht den mond zijne tong was als lam geslagen. We zijn verraden!... Door wie?... hervatte de Bottelier hakkelend, haalde de schouders op en zweeg. Nu staat de melkbaard met zijnen mond vol tanden en laat het oor hangen, jokte de valschaard bij zich- zelven. «Wie de verrader is, zal vroeg of laat blijken. Wee hem beet Iwein af. Walter rilde onwillekeurig maar vermande zich terstond en sprak listig, daar hij den bedremmelden Albrecht schuins aanzag Ik houd niemand verdacht, Mher Iwein, doch die man wist bij voorbaat van eenen aanslag te gewagen;., die man kwam na de worsteling op het lijkenveld... Dat riekt aangebrand... Albrecht pinkte eenen traan weg, wilde spreken,.. Slechts bij een uiterste krachtsinspanning vermocht hij het een Op mijn eerewoord verzeker ik u... uit te stameren. Het morgen zal uitwijzen op wien uwer ik de schuld schuiven moet, morde Iwein In afwachting, neem ik u, Albrecht, in hechtenis. Boudewijn, leid hem naar het gevang en beide gekwetsten naar het ziekenhuis. Houd u te mijner beschikking. Met de hand op het hart mag ik... stotterde nog de oude. Gaat uit mijne oogen 1 Iwein, den dood in het hart, wankelde slotwaarts en

De Volksstem | 1897 | | pagina 2