1 m IWEIN VAN AALST. 3° JAAR N lig Het verplichtend onderwijs. $&>Iah tja* Mg ZATERDAG 10 APRIL 1897. DE BIECHT. Dr Is. Bauwens. RAADSEL A 10. Het Heilig Graf. Vrienden, Leest en overweegt Een Socialist. waar Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 jier jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. -Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent'" Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men (jen cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Over weinige dagen verklaarde onze vierden in volle kamers dat hij eerlang een wetsontwerp zal neerleg gen over het verplichtend onderwijs. Onnoodig te zeggen dat zulk een nieuws de liberalen en socialistische volksvertegenwoordigers geweldig in' d'ooren klonk en al de leden der rech terzij met verbazing sloeg. Over eenige jaren nog werd een dergelijke voorstel gedaan in de Ka mers door den heer Funck, radikale schepen der stad Brussel, die in den schooldwang een opperbeste middel zag om ons land te vergeuzen. Mgr De Haerne werd alsdan door de middensektie tot verslaggever gekozen en in zijn verslag, waarin hij de kwestie van 't verplichtig onderwijs grondig uiteen zette besloot hij tot het verwerpen van het wetsontwerp wat dan ook gebeurde. Wie zou dan toch gedacht hebben dat het verplichtend onderwijs, na zoo met eenen dienst van eerste klas begra ven te zijn geweest door eenen hoogweerden prelaat, die gedurende een aantal jaren de roem is geweest van ons par lement, weerom zou te berde gebracht worden door onzen vierden Doch haasten wij ons hier bij te voegen dat nu niet meer dan voortijds de rechterzij het verplichtend onderwijs gene gen is en dat het voornoemd wetsontwerp indien het ooit wordt neergelegd, dan toch nooit door onze kamers zal be sproken worden. Dat onze socialisten het verplichtend onderwijs genegen zijn is geenzins te verwonderen, want deze beoogen anders niets dan de almacht van den Staat bijzonderlijk in zake van opvoeding. Dat de liberalen er zich bij aansluiten is nogmaals heel natuurlijk, want altijd hebben zij er op uitgeweest hunne scholen onder de voogdij te stellen van den Staat om zoo hunne vrijzinnige leerstelsels aan het volkskind te doen aanleeren zonder dat het een cent uit hunnen zak koste. Maar dat een katholiek het verplichtend onderwijs gene- GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Wel, oaar Rambold's kasteel vaa Straten... (1) Ge slaat er naar, als de blinde naar het ei. Hoe dat Robrecht, jongen, ik dacht u slimmer. Ge kunt wel denken, dat Iwein de heerlijkheid van Straten zal ver woesten en het slot bestormen. Rambold heeft een beter plan. En dit is Ge weet, ik kan zwijgen... Welnu dit blijve met den sluier der geheim houding bedekt Ik zweer het... wij voeren het meisje, ik had overigens last het u mede te deelen naar den steen van Mher Folket. Bij Thielt Juist zoo... Niemand toch zal de gekerkerde daar opsporen, n Niemand... Het zal reeds bereiken. Neen toch, Robrecht. Op kleinen afstand van Gent, staan drie onvermoeide, driftige paarden te onzen dienste De kinkels, die ons volgen, laten we daarachter... Voor beu blijven wij gesloten als eene oester.... Als een graf, Diedaart. Wij maken hun diets, dat we onzen schat naar Straten voeren. Maar wie is zij toch Het antwoord bleef achterwe ge, daar men juist op de heirbaan was. Wat gerust- be val Diedaart. B) Straten of Straethem was eene heerlijkheid, bij Brugge iomf' Ee" d0el Tan den grond werd' in latere tilden, het n °bdy Van Sint-Andries ingenomen, Vgl. Henschenius in u ^ommentarius proevius Acta SS, bl. 158, num. 22. zijn, eer we het slot gen zij, dat is onverstaanbaar den schooldwang hier in België invoeren, 't ware immers onze werkmanskinderen verplichten bij d'eerste ver andering van ministerie eene socialistische school bij te wonen. Zoo ook denkt er de geleerde Pater de Pascal over, die de kwestie van het verplichtend onder wijs in een zijner werken van wijsbegeerte be handelende, er over schrijft in dezer voege Het verplichtend onderwijs zal verworpen worden als uuttcloos in een land waar de ouders in 't algemeen met de opvoeding hunner kinders bezorgd zijn het zal verworpen worden als ontoereikend in een land waar men aan vrijheid gewoon is en geenen dwang en duit het zal verworpen worden als gevaarlijk daar waar de partijgeest heel hevig is en d'een of d'andere partij de school tot haar politiek doel zou doen strekken het zal verworpen wor den als verderfelijk in een land, bestuurd door sectarissen, waar het verplichtend onderwij inderdaad niets apders en zou zijn dan eene gedwongeiac slechte opvoeding. JefkEN. Vrienden, naar ia de Cans Prijs te verloten onder al de oplossers Geloof en Liefdedoor Petrus Van Nuffel. Wat is meer betamelijk voor een rechtschapen hart dan achting te hebben voor het graf van eenen teer geliefden vader? Hoe pijnlijk zou het hem niet zijn, moest het gebeu ren dat kwaadaardigen zich van deze dierbare plaats meester maken, ze schenden en beletten daar te gaan nederknielen Geen minnelijker Vader bestaat dan diegene wiens bitter lijden en wreeden dood wij thans herdenken, dan onze goddelijke Zaligmaker, die op Golgotha zijn bloed voor ons vergoot, en ook geen graf of plaats ter wereld moet ons meer ter harte gaan dan het H. Graf, dan het H. Land. Vijanden van onzen heiligen Godsdienst: Tur ken en Schismatieken, staan gereed, en wachten met een helsch ongeduld het oogenblik af om de ze allerkostbaarste gedenkteekenen onzer ver lossing te overweldigen en ze aan onze Moeder de H. Kerk te ontrekken. Enkel door vele zelf opofferingen, en door de offeranden der geloovi- gen kan nu bewaard worden, waarvoor eertijds de kruisvaarders, onze voorouders alles, zelfs hun leven in pand stelden. Om dus het H. Graf te Jerusalem en de overige heilige plaatsen van Palestina in eere te houden, hebben de Pausen,sedert eeuwen,voorgeschreven jaarlijks eene collecte of omhaling voor het heilig land te doen, hetwelk Leo XIII, nog onlangs, zeer bekrachtigde en dringend vernieuwd heeft. Het is eene gunstige gelegenheid om, terwijl men godvruchtig het Lijden des Heeren over- weegt, zijne dankbaarheid voor de groote wel daad der Verlossing, door het storten eener al moes voor het werk van het H. Land te toonen. Zoolang ik in God geloofde, kon ik armoede en miserie verdragen. Maar nu dat mijne man, die voor mij een beul is geweest, mij het geloof heeft doen verliezen wil ik niet dat mijne kinderen ongelukkig wezen en ik sterf met hun II! Vader en moeder aarzelen niet meer, als er meesters te beknibbe len zijn. De Kerk en de school wor den zoo min gespaard als de rest. En zoo is 't dat de jonkheid die schoone denkbeelden van vrijheid en onafhankelijkheid opdoetdat zij alle banden van eerbied en ontzag voor de overheid verbreekt en de snotneus van 10 jaar waant zich gelijk aan zijnen meester de kleine wijsneus, die nog met de pop speelt, verre boven hare moeder. Zoo, ja, wordt de verwaandheid en de onbeschaamdheid onzer kinderen grenzeloos. Het is Fransche mo- de! Gij, ouders, die dit leest, overweegt het wel het geluk uwer kinderen, zoowel hier als hier- namaals hangt er van af. Over een tweetal jaren stierf te Baltimore een bankier. In het sterfhuis werd eene belangrijke som geld vermist. De vermoedens vielen op den biechtvader van den bankier, den priester Lutz, en inderdaad het geld werd in zijn bezit gevon den. De priester werd vervolgd hij hield voor de rechtbank zijne onschuld staande, doch werd tot dwangarbeid verwezen. Nu is de zaak klaar getrokkende erfgenamen van den bankier hebben in dezes papieren een schrift gevonden, waarin hij verklaart dat hij aan priester Lutz de som had ter hand gesteld, om restitutie te doen aan iemand, wien door den afgestorvene schade was berokkend. De priester had zulks niet willen bekennen, daar dit hem in de biecht was toevertrouwd. Nu hebben echter de erfgenamen alles aan het gerecht bekend gemaakt. Een nieuw proces heeft plaats gehad, in hetwelk de onschuld van den priester is uitgeroepen. De voorzitter der rechtbank bracht hulde aan den priester, die ten prijze zijner eer en zijner vrijheid het geheim dei- biecht had weten te bewaren en de toehoorders juichten toe. Priester Luts had echter reeds 2 jaren dwang arbeid gedaan. Het weekblad La gazette de Pas-de-Calais verhaalt de volgende echte gebeurtenis Een socialist, schrijnwerker van stiel, ne zatlap van d'eers te soort, bezig in de herberg met zijne socialistische gedach ten uiteen te zetten, riep op eens uit Weg met de bazen 1 Weg met de gendarmen Weg met de pastoors 111 Ja, weg de pastoorsherhaalde hij. Mijne vrouw, in 't eerste dat wij getrouwd waren, ging naar de mis en derfde 's vrijdags vleesch Maar ik heb er mij tegen verzet. 's Namiddags keerde hij huiswaarts en zag eene menigte volks en twee policieagenten voor zijne deur... Hij loopt boven en vind er zijne vrouw en drij kinderen verstikt in hun bed... De vrouw had een papierken in de rechte hand waarop te lezen stond Vrienden van 't Stemmeren, de Paaschtijd is daar en meteen de P a a s c h - plicht...Trach ten wij eens ef fen rekening te maken met On ze Lieven Heer en dan zullen wij U binnen acht dagen eenen Zaligen Paschen mo gen wenschen. Woensdag verleden is Mgr Slillemans het H. Vormsel aan de eerste Communiekantjes komen toedienen. Over eenige dagen zijn dieven ingebroken in de kerk van St-Paul, tegen St-Niklaas... Een zil veren kruis en eenige relikwieën heb ben ze meê. De Z. E. Kanunnik Itlasscz, oud principaal van Geerards- bergen en thans superior in 't klein Seminarie van St-Niklaas, komt rid der genoemd te worden van het Leo poldsorde... Onze hertelijkste geluk- wenschen 1 Tot IHervplas, een manneken van 9 jaar, maar slecht ziende, in ne waterput gesukkeld en als lijk er uitgetrokken. Tot VII- lers-la-villc, zekere Matton, wil er eene petrollamp verzetten... De lamp klinkt om en Matton zijn handen ver brand, alsook een deel van zijne borst... O dienen petrol Kan men er nu toch voorzichtig genoeg mee zijn 't Jaar 1898 zal waarlijk een merk- weerdig jaar zijn voor Aalst't Is immers in den loop van 98 dat men gaat beginnen aan d'herstellingen van de statie en van onze St-Martenskerk en daarbij 't jaar dat wij onzen vierden zullen buiten zetten. En a propos van kerk, zouden wij sommige kerk bedienden mogen aanraden eens hunne ronde te doen in de kerk voor aleer deze 's noenens te sluiten?.... Dan toch en zuilen geene brave kris- tene zielen meer opgesloten worden, gelijk het over eenigen tijd in onze St-Jozefskerk gebeurde... Ze weten er tot Lede wel iets van 1 Die kerkdief ten, die kerk dieften g' En hoort tegen woordig van anders niets meer Zater dag verleden is er ingebro- ken geweest in de kerk van Leest en in die van Bat tel in deze laatste zijn de heilig schenders weg met al wat maar eenige waarde had 1 Den 24 April is het de opening der Wereldtentoonstel ling van Brusselonnoodig er bij te voegen dat er ter dier gelegenheid ge weldig veel en schoone feesten zullen gegeven worden En van de expositie sprekende, weet ge hoeveel abonne menten aan 10 franken er reeds geno men waren maandag verleden Tien duizend een en zestig II Halte zelle, vrienden, en laat ons dat uit 'toog niet verliezen Nog slechts 13 maanden en wij zijn onzen vierden kwijt —Tot St-Niklaas gaat een krankzinnigengesticht voor mannen gebouwd worden de plans zijn reeds goedgekeurd. In Grie kenland hecht men geloof aan eene zoogezegde prophetie,'volgens dewel ke het rijk van den Turk in 1897 zijn einde zou hebben.

De Volksstem | 1897 | | pagina 1