Reis ra Hofstafle naar Mongols is de Gans KERKELIJK NIEUWS. MEN MOET ZIJN VOLK KENNEN. Aanhouding van eenen missionnaris. Uit den Vreemde. Frankrijk. vaisciic dok- Griekenland. - Den God zet de prinsen af, en doet de wereld drillen, En gaat dan wederom de groote winden stillen Hij recht dan weder op, dat plat ter aarde lag, Zoodat men aan zijn werk zijn krachten kennen [mag. 'tIsGod,'tis God alleen, die geeft de groote rijken Die breekt wat machtig is en doet den hoogmoed [wijken. Zoo sprak vader Cats in zijnen tijd De maand April belooft dees jaar buitengewoon schoo- ne droog en zacht te zijn, en zal dus haar Aprilachtig ka rakter verloochenen... En een bewijs dat 't schoon weder aanstaande is, 't is dat Kibe- ladoeken reeds van zaterdag zwaluwen rond onze St-Mar- tenskerk gezien heeft. Men weet dat te beginnen van deze maand, het 24-urenstelsel in België zal toegepast worden... Reeds van Zondag verleden hoorde men te St-Truideu ten 1 uur namiddag de torenklokken 13 slagen geven, ten 2 uren 14 slagen, enz... Zouden ze te Mespelaer er al op gepeisd hebben om er 't horlogiewerk op den toren te verandereu De socialistische gemeenteraad van Roubaix, is door beslissing van den president der fransche Republiek afge zet, en 't is M. Petit, vrederechter der stad, die met het stadsbestier gelast is tot dat de nieuwe gemeenteraad gekozen is. Och erremen, toch, tot Pniuier», in Frankrijk, werkte de heer Paul Estrade, eigenaar eener groote mekaniek- zagerij, aan de groote lintzaag, wanneer hij, ziende dat de beweging der zaag niet snel genoeg was, hij aan een zijner werklieden vroeg de be weegkracht te versnellen.. Meneer Estrade had nauwelijks dit bevel gegeven, of hij gleed uit met zijnen rechter voet, viel op de linkerzaag en in een oogwenk was zijn hoofd in twee Gelijk d'ouders verplicht zijn hun kinders te kleeden en te voeden, eveneens zijn ze verplicht aan hun kinders een behoorlijk ouderwijs te ver schaffen, dat is zeker... Maar wil dat zeggen dat de Staat het onderwijs moet verplich tend maken Volstrekt niet, want met 't verplichtend onderwijs zullen ondereen socialisteministerie al onze werkmanskinderen als socialisten worden opgevoed Zondag hielden de Donchisten meeting tot Ueldcrgem.... Buiten de sprekers waren er in de herberg nog vier kaarters tegen woordig, maar van zoohaast ze begonnen te spre ken werden de kaarten toegeschoven en de sprekers stonden alleen !M De brave boerkens van Schellebclle en kunnen er niet van over van 't schoon sermoen dat hun Eerw. heer Pas toor er Zondag predikte op het Bitter Lijden. Wat toeren gebeuren er toch al in de we reld tot Liuiagcs vond zekere dief geenen beteren middel om in een huis binnen te dringen als zich door de schouw te laten doorrijzen. Maar zie, op drij vier meters diepte bleef hij hangen en kon noch zakken noch naar omhoog klimmen... Zoo bleef hij in die positie tot 'smor gens tot als het vuur aanstoken wierd... Dan begon hij te roepen en te huilen tot als er om de policie geloopen werd, die dan eindelijk bestatig- de dat de schouw bewoond was. Men klom als dan op 't dak en wierp den ongelukkigen eene koord toe, maar reeds was hij langsheen de koorde tot in 't bovenste van de schouw gekro pen, als de koorde op eens brakzoodat men eindelijk om den dief te redden, de schouw heeft moeten afbreken. vlogen, en zie op 't kompartiment waar de heer griffier dier stad inzat, werd er een revolverschot gelost... Gelukkiglijk is niemand geraakt. Tot Denderleeuw, terwijl de E. H. Pastoor, Zon dag aan 't prediken was over 't Bitter Lijden, op eens men roept 't brandt't brandten op de weerdij van ne minuut stond de kerk leeg Op dat ne kalkoen van pas zou zijn, moet hij absoluut in eenen ontleenden ketel zijn gezoden. 't Nichteken van den eersten minister van Italië is gepasseerde week in 't klooster getreden. De wereld en al zijne vermaken vaarwel zeggen, vraagt moed en zelfopoffering, maar ook wat loon en zal er Onze Lieven Heer niet voor geven En nu, beste vrienden, hand en groet en tot de naaste week als 't God belieft Kibeladoeken. DAGWIJZER. Zondag, 11. Palmenzondag. Maandag, 12. H. Julius, paus. Dijnsdag, 13. H. Ida van Leuven, maagd. Woensdag, 14. H. Ludwina, maagd. Dondeedag, 15. Witten donderdag: het laatste avondmaal van Jesus met zijne apostelen. Veijdag, 16. Goede Vrijdag als Jesus aan kruis gestorven is. Zatebdag, 17. Paaschavond. Vandaag is het verboden vleesch te eten. Priesterlijke Benoemingen. Zijn Onderpastoor benoemd tot Wetteren de E. H. Van de Walle, onderpastoor te St Paulte St Paul de E. H. Van Gheluwe, onderpastoor tot Vra- ene-Waes tot Vracene de E. H. Oosterlinck, on derpastoor tot Opbrakeltot Opbrakel de E. H. VanMullem, coadjutor tot Mullem tot Ronse (St Marten) de E. H. Boone, onderpastoor tot St Gillis Waas tot St Gillis-Waas de E. H. Bonner, onder pastoor tot Ronse. Dijnsdag morgend, o die mal- heuren, die malheurenEen boer- ken Een boerken van Aster- yen, van 's morgends vroeg met eene keef viggens naar Ninove rijden tot Denderleeuw over den ijzerenweg moeten, juist nen trein afkomen en heel 't gespan in twee stukken ge sneden.... 't Voorste deel werd nog eene goei honderd stappen door 't lokomotief meegetrok ken.... maar God dank, 't boerken is er zonder persoonlijken hinder van af gekomen. Ewel op den raad van Pie van Chipka, hebben wij dien man deze week gevolgd op zijne levensbaan van Aalst naar Schellcbellc.... Maar, wat schoon liefelijke parochie is mij dat Hoe schilderachtig en is zij daar niet gelegen op de boorden van de Schelde... Waar zou men nog nergens eene zoo overgroote dorpplaats, met notelaars bezet, die jaarlijks eene goei 6oo fr, opbrengen, vinden... Alia, alla, de schoonste brusselsehe boulevard en heeft er niets aan. 't Groot lot van honderd duizend franken uit den tombola van d'expositie is dezen keer gevallen aan ne metser van Thy-le-Chateau, zijn naam Casimir Servotte en zoo 't schijnt zou er ne prijs gewonnen zijn van 5 duizend franken door nen individjoe van Dendermonde. Slechte bankbrieven van 20 franken zijn in omloop en nog al veel.... Opgepast dus als er papierengeld moet verhandeld worden. Onze Koning Leo pold is naar Nice vertrokken om er zijne villa te gaan bezichtigen, die in dien omtrek opgebouwd wordt en tot Madrid is de werelberoemde tableau van Itlnrlllo de H. Anna en Onze Lieve Vrouw gestolen. Maandag avond de trein van Doornijk komt de statie Iloussc binnenge- Bij het uitbersten van <len jonsten oorlog, spoorde een pruisische pre dikant, des zondaags op den preekstoel de boeren zijner gemeente aan, om zich aan de verdediging van het vaderland toe te wijden. Ten einde hun moed aan te zetten, schilderde hij de Franschen af als barbaren die voor nemens waren, het schoone Duitschland te verwoesten. Ik zie reeds de vijanden naderen, riep hij, zij dringen het dorp binnen, zij steken uwe huizen in brand, zij slachten uwe vrouwen en kinderen Ja, zij zijn in aantocht, zij komen... ziet gij die va nen niet wapperen hoort ge het ge roffel der trommels niet?Bij deze woorden trommelt de predikant met de handen op den preekstoel, ten einde den indruk nog te verhoogen. Op hetzelfde oogenblik hoorde men achter den preekstoel den koster bla zen Tettereteteitetteretetei De predikant keerde zich om en vroeg zacht Wat doet gij daar, koster Ik help een handje, dominè ik ken onze boeren door en door om de infanterie alleen geven zij niets, er moet ook cavalerie aanrukken. (CHINA,) dooi* den Eerweerden ItIi«siouiiaris De Bien Public had dezer dagen het publiek ge waarschuwd tegen de oneerlijke handelingen van een franschen priester, die bewerende bestuurder te zijn van een weezenhuis, overal giften wist af te truggelen. Van Gent scheen hij naar Brussel overgestoken te zijn, waar ook de aandacht der policie op hem werd getrokken. Nu zondag, zegt de Croniqueontmoette een po litieagent een priester die eenen baard droeg, zag hem voor den Franschman aan en leidde hem naar het policiebureel te midden van eene troep volk. Daar had de aangehoudene geene moeite om te bewijzen dat hij niemand anders was dan de eerw pater De Gryse, missionnaris van Scheut, onlangs uit Congo in België teruggekeerd. De pater heeft den commissaris verzocht, het voorgevallene te acteeren en het voornemen uitge drukt eene klacht neer te leggen voor onrechtveer- dige aanhouding. De liberale en socialistische bladen laten dit be richt volgen door de volgende bemerking Waar blijft bij dezen priester de vergiffenis voor de beleedigingen De Courtier de Bruxelles den eerbied van de Brusselaars voor het priesterkleed en de gewoon ten van de brusselsehe agenten kennende, begaf zich naar Scheut en vernam daar van pater De Gryse zelf, hoe de zaak zich had toegedragen. Vrijdag rond 4 1/4 ure werd de pater, die bij eenen vriend een bezoek had afgelegd, in de Bra- bantstraat aangesproken door den agent Van de Wiele, die hem inlichtingen vroeg over zijnen per soon. Zeer verwonderd antwoordde de pater. Ik behoor tot het Seminarie van Scheut. Scheut dat ken ik niet, antwoordde de agent op hoogen toon. Hebt gij papieren Ik ben te Brussel, niet waar I hervatte de pater. Dat men mij in Congo naar mijn paspoort vroeg, dat zou ik begrijpen. De agent nu beleefd wordende legde uit dat de policie sedert eenige dagen naar een franschen priester zoekt en verzocht hem, mee naar het poli ciebureel te gaan. Pater De Gryse veel te goed, zegt de Cour- rier wilde wel aan die uitnoodiging gehoor ven, doch op voorwaarde, niet vergezeld te worden In tegenstelling van wat de liberale bladen zeggen had er geene samenscholing plaats. In het bureel werd de priester met veel voorko menheid ontvangen door den adj unct van dienst, die dadelijk merkte dat zijn onderhoorige eene dwaling had begaan, daar de priester hoegenaamd niet aan het opgegeven signalement beantwoordde. Niettemin oordeelde de adjunct het noodig, zich te verzekeren over de antwoorden, door den pater gegeven en zond om inlichtingen naar den eerw. h. pastoor in SS. Jan en Nicolaas. Het was eerst toen, dat de weerdige missionna ris kon henen gaan, nadat de adjunct hem dui zendmaal om verschooning had gevraagd voor den overdreven iever, door zijnen agent aan den dag toor. Als ge dat nu peist, alzoo de filoe spelen zekere Gauneau, zat vrij dag te Marsaille op 't banksken, be schuldigd van eene kolossale deugniete rij die kerel was er in gelukt zich op een schip te doen aanvaarden als ge neesheer, en nooit van zijn leven had hij eenen boek van medecijnen in han den gehad. Twee jaar lang heeft hij heen en weer gereisd met het schip, en zijn ambt van geneesheer uitgeoefend hij heeft zelf binst dien tijd twee opera- tiën gedaan, onder andere een been af gezet. Züne schelmerij is maar bij toeval ontdekthij had eene aftruggelarij ge pleegd van 16,000 fr. en dat heeft hem verraden. DllltSClllaild. Sedert jaren is het aan de Jezuieten door de wet verboden in Duitschland te verblijven. Nu is in den Rijksdag voorgesteld dit gebod in te trekken. Ouder Bismark, den kerkvervolger, werden veel kloos terlingen uit 't land gedreven, veel priesters en bisschoppen in 't gevang geworpen, en nu moet de regeering de paters ter hulp roepen om den stroom van 't socialismus tegen te houden. ROIIIC. Zijne Hoogheid de Bis schop van Saint-Flour, in Frankrijk, Mgr Lamouroux ging over eenige dagen zijnen Sint-Pieterspenning dragen aan den Paus en voegde er een stuk verzen bij. Zijne Heiligheid vroeg hem of hij zoo goed wilde zijn de verzen af te lezen. De bisschop maakte zich gereed om 't verzoek van den Paus te voldoen, en haalde zijnen bril uit. Geef mij de verzen eens, zei de Paus, ai lachende, ik zal ze zonder bril lezen, zoo goed als gij. En hierop las Leo XIII met klare stem en zonder de minste aarzeling gansch het stuk af, terwijl hij er min nelijk bijvoegde 't Is heel lief. Men weet dat de gewezen minis ter Crispi door het gerecht onderhoord is betrekkelijk sommen gelds, die hij van de Bank van Napels heeft ontvan gen en niet weergegeven heeft. Het schijnt dat er pogingen aangewend wor den om die zaak in den doofpot te krij gen. Crispi beweert dat dit geld moest dienen om zijne herkiezing en die der andere ministers te verzekeren, en hij dreigt onthullingen te doen, indien men hem niet gerustlaat. Amerika. In dé Minnesota heeft eene overstrooming van den Mis- sisipi groote verwoestingen veroorzaakt. 200 huizen staan tot boven 't dak onder water, en nog gedurig ziet men andere onder de golven verdwijnen. Heel het veld in den omtrek van Saint-Paus eene ware zee, zoover de oogen dragen. Duizende familien zijn zonder schuil plaats. Men voorziet dat de wateren nog 6 dagen zullen klimmen God weet welke ongelukken er dan nog gaan te betreuren zijn. E. E. B. X. Op een kar, naar Peking. In den namiddag, (om de relatie voort te zetten) waren de wegen wat beter als 's morgens, en daar men al doende leert, waren wij ook aan onze karrekens een weinig gewoon gewor den rond 7 ure kwamen wij frisch en gezond in He-siou aan, een klein dorpken, waar wij den nacht in eene herberg over brachten. Nu, om getrouw te zijn aan hetgeen ik u wat hoo- ger beloofde, ga ik trachten u in eenige woorden een klein ge dacht over eene chineesche herberg te geven. Veel aardig- heid is er precies niet aan gewoonlijk bestaan zij uit eene aaneenschakeling van kleine huizekens, in kleem gebouwd, die langs de vier kanten van eenen grooten koer gerangschikt zijn eenige van die huttekens dienen voor stallen, terwijl de andere voor de reizigers beschikt zijn. De eenige iogang be staat uit eene groote dubbele poort, die meest altijd op de bij zonderste straat uitkomt. Op den koer gekomen, vindt men buiten een aantal karren en draagstoelen, eene ontelbare me nigte van paarden, ezels, muilezels, kemels, ossen en koeien, die maar allemaal dooreen loopen en den weg van alle kan ten belemmeren met den stok in de handen moet men zich tusschen die tallooze viervoeters van allen aard, eenen uit vlucht weten te banen, totdat men eindelijk aan een hutteken komt dat nog niet ingenomen is, daar installeert men zich heel deftig, omringd van honderde nieuwsgierigen, die u van kop tot teen komen bewonderen veel meubels zijn er niet te vinden, huiten een klein houten banksken, is er anders niets te zien dan eenen grooten.kaug of chiueesch bed, dat bijna de twee derden van de plaats beslaat. (In de herbergen waar er dikwijls Europeanen vernachten, treft men in sommige ka mers, voor hen bewaard, eene tafel aan, met twee houten stoelen, dit was het geval voor onze eerste herberg). Maar, zult ge mij zeggen, dien kang of dat ehineesch bed, ge moest ons daar eens een goed gedacht van gevenMet veel plezier, luistertde kang is een gemetsten oven, die eene hoogte heeft van omtrent een halve meter, (de mijne, in San-tia, heeft 55 centim.) hij is gewoonlijk zoo wat twee meters lang, en de breedte hangt af van de plaats waar hij zich in bevindt, daar hij van den eenen muur tot den anderen gaat. Van onder zijn er twee openingen of haarden in, 't is daar dat men in den winter stookt om den kang te verwarmen het vuur loopt langs verschillige pijpen het bed door, om eindelijk in eene groote schouw uit te komen. Van boven is de Kang plat en met steenen dicht gemetseld, die met eene groote laag kleem overstreken zijn. Boven den kleem bevindt er zich eene biezen mat waar men zijn vellen matras op open spreidt, om in het deken gewenteld en met het hoofd op de kleeren rustende, die voor hoofdkussen dienen, in te sluimeren. Dat weze nu ge noeg over den Kang. In de Mongoliën zijn de herbergen veel eenvoudiger, zij hebben hoegenaamd die verschille huttekens niet, neen, er is maar een groot huis en eenen grooten kang waar de reizigers de eene nevens de andere liggen te ronken geene tafels of stoelen zijn er te zien eten, drinken, klappen en rusten, alles geschiedt op den Kang, waar men zich een voudig op zijn kleermakers op neerzet. Deze herbergen heb ben dit ook nog eigen, dat men op de muren van die bloed vlekken bemerkt, die getuigen van vroegere jachten op het zesvoetig ongedierte dat slechts in den nacht voij ageert en aan wiens onaangenaam bezoek men zich mag verwachten Laat ons nu terug komen tot onze herberg van He-Siou, wij waren er deftig gelogeerd, alleenlijk 't was er wat druk door de talrijke kooplieden die er vernachten en die een gedruis maakten gelijk een leger van duizende en duizende soldaten, dat is 't minste, de vermoeidheid van de reis zal ons in alle geval tot het slapen dwingen. Als wij een weinig rijs en vogelt jes-zaad geëeten hadden, dachten wij aan niets anders meer dan aan den lieven Kang die ons tot het rusten uitnoodigde. Weldra maakten wij kennis met het Chineesch bed, in 't eers te voorzeker kwam het ons een weinig hard voor nochtans Ten slotte is het niet waar dat de pater tegen den agent eene klacht neerlegt, en de insinuatie van Chronique en Peuple keert zich tegen die bla den zelve. De pater had zelfs den wensch uitge drukt dat de zaak niet ruchtbaar zou worden ge maakt. Zullen die bladen nu morgen hunne insinuatie intrekken April was het de verjaardag der onaf hankelijkheid van Griekenland. Al buizen iu Athene waren bevlagd, straten vol volk, en er heerschte eene buitengewone geestdrift, men had voor dien dagnogal gevreesddathetGrieksch leger, in zijne opgewondenheid, de Turksche troepen in Ütessalie zou aan gevallen hebben, maar er is niets ge weest de kroonprins had de soldaten verzocht stil te blijven en zich niet te laten meeslepen door het herdenken van de vroegere gloriedagen. In Creta is de toestand weinig veran derd. Griekenland blijft hardnekkig en wil zijne troepen niet terugroepen, maar helaas hun verblijf op het eiland dient maar tot weinig bij de eerste bewe ging die zij maken om de Cretanen te beschermen en de Turken te verdrij ven worden de kanonnen der mogend heden tegen hen gericht en zijn ze ge dwongen achteruit te wijken. De Cretanen hebben het blokhuis van Boutsonoria langs verschillende kanten tegelijk aangevallen. Het geschut van de mogendheden heelt beantwoord, de aanval heeft 4 uren geduurd. 264 De roovers namen dezen stilstand te baat om hun slachtoffer eens van nabij te aanschouwen. Zij stonden in verrukking voor de welbesneden, marmerbleeke gelaats trekken der geschaakte. Nog lag zij in bezwijming. Er ontstond een kruisvuur van uitroepingen Wat suikerzoet gezicht Hoe fijn gevormd een mondje 1 n u Hoe lief die goudgele lokken het hoofd omkronke len, den hals omkrullen 1 Zulke schooue wenkbrauwen 1 Voorzeker overscha duwen zij oogen van eene hemelsblauwe kleur. Jammer dat hare kijkers geloken blijven I Ik ben ingenomen met dat aardig neusje en ik gesteld op dat kinnetje en ik verzot op die fijne leest- en ik verslingerd op die voetjes. Geen wonder dat Mher Rambold van dat meisje gepikt is 1 n Wie zou er niet smoorlijk op verliefd zijn Zot is hij, die er niet op vergekt geraakt. Kan het anders of Iwein en Rambold zijn dood vijanden. n Geen twee hanen op éene werf! Een schoon wijf, veel gekijf I Mijn hart geraakt in lichter laaie De toortsdrager, die bij dit ontlasten van zijn hart zich vermat de hand over Lauretta's voorhoofd te strijken, kreeg van den hooidman eene duchtige oorveeg Achteruit, vlegel 1 dat is immers geen spek voor uwen bek 1... Vooruit 1 In gestrekten draf De roovers reden dra in volle vaart Diedaart hield met drie anderen den eersten rang Robrecht schikte zich achter hen, tusschen eenen toortsdrager en eenen knotsdrager. Wat al mallen praat sloegen die lompe kerels uit I Allerlei dwaasheden, grove kwinkslagen, gepeperde zotternijen hielden hun gegabber en gegiegaag gaande...

De Volksstem | 1897 | | pagina 2