DE AALMOES VAD HET GELUK. Laatste Depechen. HERSTELLINGSWERKEN LUIBRECHTS. De Kookkunst van ons Roeseken. De Bruid van den Notaris. COUR i OIS Nieuws van soorten. Denderleeuw. Schrikke lijk spoorwegongeval. Dijnsdagmor- gend rond 3 ure, kwam de boterkoop- man Vermoesen van Assche-Ter-Hey- den met een camion met twee peerdeu bespannen langs den bareel der statie gereden om zich naar de markt van Ni no ve te begeven, toen het gespan op eens verrast wierd door een buitenge wone koopwarentrein komende van Gent. De twee peerden waren op den slag los, en liepen recht naar de af spanning Au Telegraphe waar zij gewoon waren stil te houden, de cami on, waarop Vermoesen, zijne vrouw en hunnen schoonzoon bevonden, werd een 350 tal meters ver mede gesleurd, manden en eene groote som geld, lagen op eene groote uitgestrektheid rondge strooid vrouw Vermoesen heeft schrik kelijke wonden bekomen en is seffens moeten berecht worden een oog zal verloren zijn, de schoonzoon van Ver moesen heeft wonden bekomen aan ar men en beenen. Geul. - Een prachtig brandkoffer, tegen inbraak en vuur bestand, is maandag naar de wo ning van citoyen Van Beveren gebracht. Arme Schaarbeek. Ecu jong meisje onthoofd. Dijnsdag avond is een jong meisje Tan 12 jaar, Maria De Smedt, wonende te Schaar beek, aan den overgang van den spoorweg, ter hoogte van de Paddestraat, door eene locomotief verrast en onder de wielen geworpen. MNOVE. - Jï, Nieuws uit Aalst. Burgerstand. Aelst. Parochiekerk te Hof&tadc. Fr. 8637-59. vermoeid gelijk wij waren, zouden wij voorzeker algauw in slaap geweest zijn, had de waker van de herberg zich maar wat stiller gehouden maar die liep maar gedurig met eenen klabettermolen den koer rond, altijd maar lawijt makende, om gelijk de Chinezen zeggen, de dieven te verwittigen dat er gewaakt wierd. (Wordt voortgezet). GROENKOEK. Vergaart in uwen tuin een hands vol suikerij-salade, eenig bladjes reinevaart, sleutelbloemenkruid, vi- olettekruid, citroenkruin, moerbe- ziënbotten eu bladeren. Kuischt en reinigt het wel, kapt alles te samen zeer fijn. Beslaat 4 of 5 witten van eieren in schuim met wat zout, en roert in de doijers een lepel tarwe of patta- tenbloem met een koffielepeltje bi- carbonade. Roert alles goed onder een, eieren en groen, en giet het in eene op voorhand goed geboterde schotel, die zoodanig heet moet geworden zijn dat den koek seffens van onder eene korst bekomt; schuift hem voor 1/2 uur in den oven en indien gij de eieren goed geslagen hebt, zult gij eenen koek bekomen zoo dik als een wittebrood. Roese. De aalmoes, waaraan niemand denkt, is de aalmoes van het ge luk. Een weinig geluk rond zich verspreiden, welk een genot 1 Zich toeleggen om degenen die ons omringen gelukkig te maken, welke beminnelijke en gemakke lijke bezigheid Het geluk is een van die goe- deren, welke men aan anderen kan geven, zonder bewust te zijn dat men het zelf bezit. Ieder een bewaart er eenen voorraad van in den grond van zijn hart. Het kan gebeuren dat zij er niet van weten te genieten, wij kunnen er toch altijd van geven. En, als men zijne meening zuivert, o met hoe weinig kosten kan men zich dan zalig maken 1 Heeft God niet beloofd, aan ons te doen wat wij aan anderen zullen gedaan hebben O mijn God 1 indien ik, om U te behagen en U na te vol gen degenen gelukkig maak, die mij omringen, dan zult gij mij zeiven gelukkig maken. Heb dank, o mijn God, heb dank 1 De kleine munt van het geluk, eene kleine munt, die de armste bezit en waarmede men ieder oogenblik eene aalmoes kan geven, is de welwillendheid waarmede men eene vraag een bezoek, eene tegenstreving ontvangt. Het is de gewoonlijke glimlachdie zonder moeite aan de lippen ontsnapt door genegenheid eenen glimlach gaat doen ontstaan op de lippen van de anderen. Het is een dienst, bevallig bewezen, somtijds eenvoudig ge vraagd. Het is eene dankzeggingoprecht gemeend en zonder praal van woorden een woord van goedkeuring op eenen vriend- schappelijken toon gegeven aan degene die met ons en bij ons gewerkt heeft. 0 dat alles kost zoo weinig Weiger het niet, God zal het u wedergeven. Deze bevallige regels, hebben wij voor u, dierbare lezers, tot heden bewaard, en wij voegen er nog bij Geef de aalmoes van het geluk aan die zielen welke gij bemind hebt en u mis schien de hand reiken van gene zijde zijde des grafs, dat hen van u scheidt geeft haar iets beters dan eenen glimlach, geeft haar een gebed, eene H. Communie, eene mis God zal het u vergelden, want Hij heeft beloofd aan ons te doen wat wij voor anderen zullen gedaan hebben. 265 Door het gehossebos van haren draver was Lauretta wellicht nu half tot hare kennis geraakt, want zij slaakte een diepen zucht en hare krachtelooze stem vezelde een langgerekt Vader.... vader.... Iwein... Iwein... Robrechts ruwe hand onderdrukte die ontboezeming, maar deed tevens, bij een geweldig toenijpen van den mond, de jonkver de bezwijming heel te boven komen. «Waar ben ik gilde zij en poogde zich los te rukken. Op mijn paard, donders 1 beet Robrecht af. Bek toe n snauwde de toortsdrager. Diedaart keek verstoord om en grauwde Indien ze nog verroert, leg haar de handschroeven aan. Lauretta zweeg eenen stond en had als een visioen van het gebeurde. De aanranding, haar val, de vlucht in het heestergewas, haar neerzijgen aan den voet des eiks, het aanstaren van het bloedtooneel, hare bezwijming het schemerde haar alles vóór de oogen... Wie zijt ge? Om de liefde Gods! Spreekt! hervatte zij. Dat weten, kan u niet baten... Lust het u even wel zulks te vernemen vroeg de praatzieke Robrecht. «We zijn lieden van het edel gild der dieven en baanstroopers, viel de knotsdrager jokkend in. B We zijn allen op éene leest geschoeid, boertte de toortsdrager Allen van denzelfden stempel, schertste Robrecht. Door roovers geschaakt nokte Lauretta huiverend, sloeg een kruis en steende Wat toch heb ik u mis daan Ons legdet ge geen stroo in den weg, geen grasje, aarom men u deed oplichten, gaat ons niet aan. aarheen voert ge mij hernam de jonkver. Dat zijn onze zaken Gaat ge zwijgen, babbelkous Anders voegde de praatachtige Robrecht er bij zal ,k u den mond snoeren. Houd u stiller of ik koord en bind u aan handen en voeten. Wees braaf. Zoo is het I goed. Ge zijt onze krijgsgevangene. Wil u dus goedschiks Een inwoner van Brussel schrijft aan een blad der hoofdstad het volgende Mijne meid verhaalde mij dezer da gen dat zij met eenen notaris van Leu ven ging trouwen. Verwonderd vroeg ik den naam van haren toekomende zij noemde mij dien en ik zegde haar dat er te Leuven geen notaris van dien naam bestaat. Dan zal ik slecht verstaan hebben, zegde zij, en is het waarschijnlijk een notaris uit den omtrek dier stad. Kort nadien, verplicht zijnde naar Antwerpen te gaan, moest ik mijne meid alleen laten. Zij vroeg mij of haar toekomende gedurende mijne afwezig heid met twee vrienden mocht komen dineeren, daar zij niets wilde doen zon der mijne toestemming. Ik weigerde en het meisje ging mijn antwoord overbrengen aan den persoon in kwestie, die op straat wachtte. Nauwelijks was zij weer binnen of er werd gebeld. Een policieagent was het, die nu aan de meid vroeg of zij wel wist met wien zij daar gesproken had. Ja, was het antwoord, met mijn toekomende, een Notaris van Leuven. Wat verlangde hij Wel hij vroeg toelating om in af wezigheid mijns meesters met twee vrienden hier te komen dineeren. Die man een notaris riep de agent hij is een oud-veroordeelde van de gevaarlijkste soort. Komt hij Neen. Nu dan moogt ge van geluk spre ken, want hadt gij hem mer zijne vrien den binnen gelaten, dan waart gij stel lig vermoord en het huis leeg gestolen geweest, tegen dat uw meester terug keerde. De meid is bij het vernemen van dit nieuws ziek geworden. Nochtans is het niet onmogelijk dat hetgeheele verhaal een aprilvisch is. Zondag verleden kwam Spiegels binnen bij zijnen vriend Lui- b rechts, die hem zei 't En zal niet meer blijven duren... Zoo verre moeten gaan om den trein te nemen en hem hier altijd van achter mijn huis zien voorbijrijden.... Ik ga mij van de naaste week af hier eene statie bouwen. Spiegels. Jomoör, hebt ge reeds de permissie gevraagd aan minister Van den Peereboom Luibeken. Goed mor, jongen, mag ik op mijnen eigendom niet bou wen wat ik wil, hé Ja, diene oude policie-commissaris van Brussel, ge wetj wel, die daar tot de dood gekondamneerd is... Awel, op de foore van Schaarbeek stond er Zon dag ne liekenszanger meê e lieken en 'k heb het gekocht voor de Lezers van 't Stemmeken. Hier is 't, zie 1 Hij was nog al nijg habiel Hij kost hij meer als eenen stiel Hij hae koroge Hij was commissaris en dief, Hij gonk hij geere met zijn lief Eens op voyooge. Hij dronk hij zoo geerne Iambic Allen daagen hae hem zen chic Met zen rooie kouke Mo nu kan dat nemier waar zijn Nu moet hem drinke poumpe wijn Zal hem dat smouke En ze ne schoone kameroot Die luetgieter van op d'Hoogstraat Ook zoo ne gooie Den dienen hebben zook goed vast Hij heet d'ijgste kapot gepast Mee al zen vlooeie. Ge ziet nu wel met slecht te doen, Gij die wotsch ne maQ van fachoen En zoo ne steerke Oo dat gij nu gevaaren zijt Nu zijt u hier en u naam kwijt Sterf naa maar, veerke. Vermoesen is bedlegerig van de schrik. De drie ongelukkigen verblijven in de af spanning Au Telegraphe. Dit ongeluk heeft in Denderleeuw eene groote verslagenheid te weeg gebracht. citoyen Het hoofd werd van het lichaam gereden. Het lijk van het arme kind werd in dien afgrij selijken toestand naar zijne ouders gebracht. op 19 April (2d* Paaschdag) een luisterrijk tooneelfeest iu den Katholieken Volkskring van Ni no ve wordt gegeven. Het zal een waar feestmaal zijn voor de lek kerbekken. Men zal er opvoe ren het groot geschiedkundig drama Boudewijn van Gent in drie bedrijven. De prachtige taferee- len, het uitmuntend muziek, de kostelijke kostu- men en wapenen, welke dit stuk doet uitschitte ren, het onberispelijk spel der kunstenaars, de fraaie zaal die tot kader zal dienen voor die roem rijke herinneringen onzer christene voorouders, dit alles zal het volk van Ninove en van omliggen naar den Volkskring doen toestroomen. Men zal ook opvoeren het blijspelDe levende dooden Er zal dus zijn van alle goesten. Men zegge het voort. (Pee Telefoon). 1° Uit New-York. Doktoor Astor Kane komt zich tot het katholiek geloof te bekeeren. 2° Uit Heyst-aan-Zee. Ne zekere Meneer Mathou, die hier sedert eenige dagen was komen wonen, is woensdag subiet gestorven al zich te ont- kleeden gelukkiglijk had hij 't daags te voren nog 't Onzen Heeren geweest. 3° Uit Bergen. Minister Van den Peereboom komt de verkoop te verbieden eener goddelooze franschegazet, viermaal per jaar verschijnende... Tot hier toe zijn er 17 fransche dagbladen, die hier niet en mogen verkocht worden. ItffAlfYl! QlTl De Concerts van Moor- ÏUUUIVJM^. gel niet te vergeten, Vrien den Op 2eu Paaschdag en den Zondag nadien, telkens om 4 uren 's namiddags, in de Meisjes school. Op 2en Paaschdag trekken de Katholieke Trompetters van Aalst, gevestigd bij M. Fr. Tack, naar Moorsel, naar den Socissekermis. 't Zal er leutig zijn voor d'Aalstenaars. Ze trekken te voet op en komen alzoo af. ¥5 De Pris is> bÜ loting» gevallen aan Jufvr. Louise Verdonck te Denderwindeke, Rendestede. Woensdag avond, 7,52 uren. Ons blad gaat ter pers. Daar stormt de brandklok van 't Belfort; de klok der St-Jozefskerk mengt hare jagende toonen met deze harer zuster. Markwaarts is de lucht akelig verlicht. Onze koeriers, geestelijken, doktors, pompiers, soldaten, politie en gendarmen, volk van alle slach is op den loop... De regen valt bij stroomeu neder. Men roept dat het brand in de fabriek La Linièee Alostoise. 8 uren. Eerste nieuws. De brand is losge broken in de kleiue Drogerij (er zijn er twee), waar op dit oogenblik eene groote hoeveelheid koopwaar berust. Het is een afzonderlijk gebouw. De oever des Denders ziet zwart van 't volk. In de Pontstraat verdringt zich eene groote menigte, niettegenstaande er weinig of niets te zien is. De pomp van 't fabriek is reeds aan 't werk. De Vrije Brandweer valt het vuur met onversaagden moed aan. De soldaten der Pupillenschool werken dapper mede. 8 lj2 uren. Het dak is gansch weg alles wat zich ter drogerij bevindt, ligt vernietigd... Met wijs beleid worden de aanpalende gebouwen bevrijd. De regen valt nog sijpelende neêr. Het gerucht loopt dat de ketel dreigt te springen. Men ver schrikt zich desaangaande ten onrechte, daar den doom gelost wordt. 9 uren. Alle verder gevaar is geweken. Het volk vermindert zichtbaar. Er wordt gezegd dat er ter Drogerij minstens 3000 kilos garens hong is dit waar, dus zal de schade zeer aanzienlijk zijn. 9 112 uren. Weinig of geen volk meer. Men roemt de heldhaftigheid, waarmede den agent F. De Vylder en den meestergast der fabriek, Alex. Van de Velde,van het eerste oogenblik af, ter plaat se snelden en werkten tot het vrijwaren van het ge bouw; de regen heeft opgehouden. 10 uren. Het vuur is uitgedoofd. De Pom piers verlaten de plaats der ramp. Er blijven nog hoogstens een twintigtal nieuwsgierigen. Men kent de oorzaak niet,welke tot den brand aanleiding gaf. Boekennieuws. Het Gouvernement komt, na bevolen onderzoek door den heer Minister van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onderwijs, het werk Geloof en Liefde van onzen uitgever Petrus Van Nuffel, aan te koopen. De bibliotheken van het Vlaamsche land zullen er oen of meer exem plaren van bekomen. Het werk blijft op ons bu reel te koop aan 1 fr. Jongciispairoonscliap S( Jozef Onze beste pen gescherpt, zei Ie Deze zoo schoone en nuttige instel ling, op onze volkrijke Sint Jozefs- Parochie tot stand gebracht en alles zins beantwoordende aan de nood wendigheden van den huidigen tijd, sloot den dag harer wijding door een voortreffelijk, wonderschoon avondfeest, gegeven door de ieverige Meesters der Zondagschool van St Jozefsparochie. Dien dag der inzegening lukte de v tooning op buitengewone wijze en de verlich ting van onzen Suisse, M. Jan Sergeant, bracht niet weinig bij tot het wel lukken der feestviering. Op algemeene aanvraag had er Zondag verleden eene tweede opvoering van het avondfeest plaats, en, verhaasten wij ons het te zeggen, gelijk de vo rige Zondag was de zaal bezet door een deftig pu bliek, ditmaal grootendeels bestaande uit onze werkmanshuisgezinnen Een puik stuk voor symphonie ging het Gelegen heidskoor vooraf en oogsten een welverdienden bij val in. Daarna ging de gordijn op voor het blijspel Jocrisse de Vondeling. Of er daar gelachen is Maar ook, 't kon moeilijk anders Jocrisse is nog eene van die fijne, snedige stukjes uit den ouden bak en, men weet het, de oude liedjes blijven im mer de schoonste; trouwens,... d'Aalstenaars moe ten maar socissen en miriameters hooren, om in hunnen schik te zijn De vertolkers halen eer van hun spel Jocrisse, als huisknecht, was onverbe terlijk; M. Zorg kenden we bij voorbaat en kweet zich meesterlijk van zijne taak, terwijl de luitenant advokaat en notaris in rolvastheid en losheid van spel wedijverden. De Symphonie Burlesque en het kluchtlied, uitgegalmd door M. I). W., werden wel verdiend toegejuicht, zooals de luimige twee spraak van onze vrienden, de heeren De W. en Jos C. Maar het Zangspel CONGO was, ons er- achtens, de bouquet van de vertooning. Aireede tweemaal hadden wij de gelegenheid dit kluchtig zangspel in twee bedrijven te zien opvoeren en tel kens zien wij het met genoegen herhalen, 't Zal wel overbodig zijn nog lof toe te zwaaien aan Ko ning Massala, Tooveraar èn Tisten èn Crispynen zeggen,wij enkel, dat de Scbaarbeeksche bevolking hun eenstemmig Dank weten voor hunne kracht dadige medewerking Het tooneel, 't werk van M. Leo Corten en de versieringschildering van M. Jozef Van Cauwen- bergh, waren tijdens de rustpoozen de voorwerpen eener drukke bespreking en goedkeuring. De gor dijn verbeeldt het Esplanadeplein met de St Josef- kerk zooals ze zijn zal bij hare voltrekking) en de daarnevenstaande huizen. De schilderij is zeer wel gelukt, gelijk men overigens van M. Van Cauwen- bergh mocht verwachten. Moge thans de Patronagie groeien en bloeien tot heil en zaligheid van Aalst, God ter eerP1#tor« Ka Ui. Werkmanskring. Op Zondag 16 Meiaanst., viering van het Tienjarig bestaan. Groote feestelijkheden zullen aan 't dagorde staan, waaronder een festival voor Harmonie,- Fanfaren- en Koorzangmaatschappijen. Later meer n. pQvIrfcii* Domien. Wij verwachten de xdllUlI. timbers. Hum. Dank. Te laat gekomen Tist. Is alles goed toegekomen Snoeck. Ons niet vergeten, hoor Daniël. Wan neer toch eindelijk Vr. tot Velm. Ze zijn gar- reveerd heb dank Vr. tot Bever, 't \Vas te straf!... Dus onmogelijk I In alle geval dank voorChaleken. Geen nieuws B. De tijd begint te korten A. B. Nog 20,000 moogt gij er verwachten Vr. V. G. teN. Er gebeurt ginder tegenwoordig zoo weinig Jan. Waarom krijgt gij geen congé Weet gij niets van den twee den brief die wij geschreven hebben Geboorten Mann. 12 Vr. 10 22 Huwelijken. A. Bombeeck, twijnd. met T. Weliekens, twijn. F. Van der Eist, schoenm. met M. Schoon, br. E. Bolangicr, landb. met D. De Boeck, landbst. Ovcrlijdcns. M. Meermans, vr. Matthieu, z. b. 45 j. Keizestr. M. De Bruyn, vr. De Bruyn, landbouwst. 52 j. Papenstr. J. Dierickx, 13 j. Violettestr. V. De Petter, w" De Meersman, z. b. 76 j. Beekveld- str. L. Tas, z. b. 15 j. Gentschestr. E. Van Nuffel, breist. 20 j. Oude Dendermondschen steen weg. P. Van Koninckxloo, vr. Weimees, z. b. 75 j. Brusselschestraat. 2 kinderen onder de 7 jaren. Beweging van den Burgelijken Stand van 1 Ja nuari tot 31 Meert 1897. Huwelijken 54. Geboorten: mann. 162, vrouw 140, té zamen 302. Overlijden 130. Doodgeboren 11. OPENBARE AANBESTEDING VAN aan de Op Dijnsdag; 20 April 1807, om 3 ure namiddag, ten Gemeentehuize. De werken zijn begroot op I)e plans, begrootingstaat en Kohier van Lasten, berusten ter inzage der belanghebbenden in het Gemeentehuis, waar men er alle werkdagen ken nis kan van nemen van 4 tot 7 ure namiddag.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3