Katholieken met Daensisten nooit of nooit RAADSEL IV0 II De Goede Week. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 joer jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centr Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. die onze geestelijken hebben aangevallen en on- teerd Nooit of uooit zullen wij gemeenschap wil len met mannen die hier voor de socialistische propaganda meer hebben gedaan dan de mannen van Vooruit zelf op twintig jaren zouden heb ben kunnen teweeg brengen Zijn onze Daensisten waarlijk volksgezind en katholiek, waarom dan toch sluiten zij zich niet aan bij ons katholiek leger, waarom en nemen zij ons volksgezind programma niet aan Maar helaas I Katholiek zijn ze met naam, maar niet met de daad Met de Encykliek Rerum Novarum in de hand en de taal van socialistische oproermakers op de lippen, loopen zij de gemeenten van ons ar rondissement rond om overal eenen voortduren- den strijd te voeren tegen alle geestelijk en we reldlijk gezag Ongelukkiglijk hebben zij gedurende een twee tal jaren het volk kunnen bij den neus leiden maar sedert dién zijn de oogen open gegaan en daar waar eertijds hun eene overmacht was ver zekerd, zijn ze teenemaal onder de verachting van 't volk gevallen. Onze overschoone zegepraal in de gemeente- kiezingen tot Aalst zelf, de uitslag der kiezingen van Meire, van Haeltert en van Lede, drij onzer volkrijkste gemeenten, zijn er een klaar bewijs van. En nu dan, dat wij onzen groenen vijand heb ben verslagen, nu dat wij, na drie jaren strijd, onzen vijand onder den knie verpletterd houden, nu durft men ons komen aanzetten met hem eene overeenkomst te sluiten Ware het niet dat wij de oprechte inzichten van onzen brusselschen confrater niet en kun nen in twijfel trekken, wij zouden hem toeroepen dat wij compassie hebben met zijn schrijven Dat onzt groenen maar voortgaan met de socialisten onderduims mede te werken gelijk zij het drij weken geleden nog gedaan hebben in de kiezing van den werkrechtersraad, wij zijn gerust in hunnen handel en wandel, met moed en betrou wen zien wij de wetgevende kiezing van 't jaar 1898 te gemoet en in afwachting eenen de profan- dis over de politieke levensbaan van onzen vier den te mogen aanheffen roepen wij hier onze Vrienden van het Vlaamsche Volk toe Nooit of nooit zullen wij met de Daensisten iets gemeens hebben Leve onze achtbare staatsminister Woeste Neemt les aan de Katholieken van Aalst 11! Jefken. 't moet beteren of andersen fleus kiezing I Onzen broeder. Pie. Jommer, ge zucht gij, maar dat en zal nie helpen. Ik en weet niet, voortijds wierd er van u gesproken en nu... Onzen broeder. Pie. Ja, schudt ge maar uw hoofd. Ik en weet niemeer wat ik met mijn arm hoofd moet gaan beginnen. Uitvallen tegen de katholieken, datis een versleten lieken tegen 't geeste lijk, tegen d'overheid en de ministers, z'en antwoorden nietal de katholie ke gazetten tegen ons... Onzen broeder. Pie. Dat 't eiland Creta zoo ver van hier niet en ware, daar is tegen woordig nog rumoer en misschien kans. Onzen broeder. Ik heb over vier weken een papierken helpen tee kenen voor Creta, en mij flink tegen de Mogendheden gedeklareerd, ik peis toch wel dat ze mijnen naam zullen gezien hebben. Pie. Over vier weken!... En nog geen nieuws gekregen Onzen broeder. Neen.... niet.... Pde. En nog geenen oorlog ook Onzen broeder. Neen. Pie. 't Is krieus.... Onzen broeder. 't Is waar. Pie.Zoo de mogendheden van Europa en luisteren ook al niemeer naar u Onzen broeder. Pie. 't Is van de beest Onzen broeder. Pie. Als er nog één meertsche bui opkomt, schiet g'er u mee in Onzen broeder. Pie. Ik vlieg mee, zeÜe, 'k ben da spel hier beu. Onzen broeder. Begint gij maar te gaan, en zegt dakkik zal volgen. Pie. Hoelang schikte gij nog te blijven Onzen broeder. Nog dertien maand en dan zijn z'hunnen vierden kwijt! Het Vaamsche Volk, een brusselsch iwlJjèsÊÊBÊÊS*. dagblad, vroeg zaterdag in zijn hoofdar- artikel hoe lang in 't land van Aalst de strijd nog duren zal tusschen Katholieken en Daensisten Volstrekt onbekend met de schandige en eerlooze handel wijze onzer Daensisten, onbekend met de inzichten onzer scheurmakers, durft dit blad ons voorstellen een ver drag met deze laatsten te doen sluiten door gezaghebbende scheidsrechters om zoo de herkiezing van, onzen achtbaren Staatsminister Woeste en die van onzen vierden te verzeke ren en den broedertwist in der minne te schikken. Onze brusselsche confrater late ons toe, onze verwonde ring hier uit te drukken van dergelijke regelen in een katho liek blad te zien neerschrijven Voor wie dan toch aanziet hij de katholieken van Aalst Mogen wij niet veel meer dan onze Daensisten ons betitte- len met den naam van volksgezinden of Demokraten Wat hebben wij immers in onze stad en arrondissement Aalst op demokratisch terrein niet al te weeg gebrachtIn onze laatste gemeentekiezingen heeft onze katholieke werkmanskring, die niet min dan 1600 leden telt, vrij en v.rank zonder tussehenkomst van den burgerskring, zes kandidaten mogen voorstellen, die God dank, zegepralend uit de stembus zijn gekomen I In onze wetgevende kiezing zelf hebben onze werklieden zoo wel als welke burger of rijke ook, hun woord te zeggen gehad in het aanduiden onzer kandidaten Werkmanskring, Werkbeurs, Ziekenfonds, Vakvereni gingen, boerenbonden, dit alles werd door ons gesticht, zoo dat wij er moeten op roemen onder opzicht van volksliefde voor geen onzer vrienden van 't zij gelijk welk arrondisse ment te moeten onderdoen Waar kan dan toch de reden bestaan om met eenige heet hoofden, die kost wat kost, op de groene kussens willen geraken, een verbond te sluiten Neen nooit of nooit zullen wij verbroederen met man nen die onze liberalen en socialisten op het stadhuis van Ninove en Geerardsbergen hebben gebracht. Nooit of nooit zullen wij de hand drukken aan mannen Vrienden, waar la de Duif Prijs te verloten onder al de goede oplossers Quynten Metsys, zangspel door D' Is. Bauwens. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR I»c Uoornckroonbloeni. Toen onze goddelijke Zaligmaker in de bitter ste pijnen den geest gaf en gansch de natuur de stuiptrekkingen van den doodstrijd gevoelde, staakte ook de nachtegaal zijne verrukkende zangen en deed Golgotha's toppen van de roe rende tonen zijner rouwklachten weergalmen de planten trokken krampachtig ineen, de bloe men sloten hunne kelken en neigden treurig ten gronde. Een enkel bloempje, dat aan den voet des kruises bloeide, richtte zijn hoofdje omhoog, als wilde het den stervenden Zaligmaker in zijne verlatenheid troosten en zijnen smartelijken doodstrijd door eenen laatsten glimlach verzach ten. Ziehier wat de legende daarover verhaalt Toen Jesus aan 't kruis hing, op Golgotha's top, Toen hief onder 't kruis een klein bloemken zich [op En blonk er, als waren de blaadren bedauwd Men vonklende dropplen van 't zuiverste goud. De rechterhand Gods, zoo verscheurd en door- [wond, Verhief zich ter plaatse, waar 't bloemetje stond; Daar lekte van boven een puren drop, En bloemetje ving in drie bladeren hem op. PtB. Iets dat zeker moet aardig schijnen (daar en valt er niet aan te twijfelen) 't is dat ons partie over vier weken met de kiezing voor 't werkvolk, alleens geen kandidaten voorgesteld en heeft. Onzen broeder. Pie. Gij zwijgt, maar is 't alzoo niet Ehjo, altijd schrijven dammen wij alleen 't werkvolk zijn, en nu ons alleens nie voorstellen als 't ne keer den toer is van 't werkvolk, knoopt mij dat aaneen! Onzen broeder. Pie. 'k Zou toch iets zeggen da 'k in uw plaats ware, ge zitj gij daarl Onzen broeder. Pie. 't Was toch een occasie om ne keer lawijt te maken, ze zoün ten minsten ne keer van ons gesproken hebben. Onzen broeder. PlE. En 'k en weetgelijk niet, maar 't dunkt mij dat onze winkel,... en 't volk... en ons mee tingen, er en is daar niemand niemeer op te zien, 'k geloof dat 't nieuws daar af is... Onzen broeder. PlE. Ik sta kik daar meest altijd voor nen hoop stoelen en tafels en ik val ekkik dan met den baas en de bazin en de kinderen een lieken aan 't zingen van de christene volkspartij alia I

De Volksstem | 1897 | | pagina 1