Reis van Hoistafle naar Mongolië BUITENLAND. Gedachten over het Huwelijk. Vrienden, waar is de duif Groot Hertogdom Luxemburg Frankrijk. Italië. In den Oosten. Congo. Amerika. Duitschland. den niet op in onze kerken, de waarheden bevat in de woorden van M. Vandervelde aan het volk voor te houden. Waarom haat dan M. Vandervelde de pries ters Waarom noemt hij de priesters de vijanden van de werklieden Waarom tiert en schreeuwt hij dat de pries ters moeten verdreven en verbannen worden Waarom zegt hij dat de godsdienst moet afge schaft worden en vervangen worden door het so- cialismus Dit alles bewijst dat Vandervelde en zijn con fraters de kopstukken van het socialismus schaamtelooze kwakzalvers zijn en onbeschofte leugenaars, eerlooze huichelaars en volksbedrie gers, de gevaarlijkste vijanden van Kerk en Staat, van Burgeren Werkman. en de Huwelijken worden in den Hemel gesloten. Daarom moet een mensch zoo'n hemelsch geduld hebben, om ze op de aarde te verdragen. Ieder huwelijk is een kruistocht, waarbij helaas! de minderheid in 't hei lig land geraakt. Het huwelijk is het graf der liefde vrouw is het kruis daarboven op. Een goed huwelijk is nog een straftijd. Wie voor den tweeden keer trouwt, is niet weerd, dat zijne eerste vrouw gestorven zij. Vrijagies zijn gras huwelijken zijn hooi, en trouwers zijn de ezels die dat eten... Trouwen isde eerste ezelarij die men begaat, als men begint verstandig te worden. De vrouwen weten een verstandig man niet eerder te waardeeren, dan 11a dat zij met 'nen ezel getrouwd zijn. Het gelukkigste huisgezin is dat van eenen weduwnaar zonder kinderen. Wat is een weduwnaar Een veroordeelde die zijnen tijd heeft uitgedaan. Het huwelijk heet heilig.... misschien wel om dat zooveel het martelaren telt. Trouwen is 't verstandigste wat een domkop doen kan 't is ook het domste wat een verstan dig mensch kan aanvangen. Beste Lezers van 't Stem- meken, van herte ne Zali gen Paschen, 't is te zeg gen de zuiverheid des her ten, de vrede met God en met de menschen. Tot Mcire is Zondag het nieuws toegekomen van het overlijden van Juf vrouw Baeten, Zuster van Liefde, in Congo. Hopen wij dat God reeds de zelfs- opoffering der moedige Kloosterzuster in den he mel reeds beloond heeft. Een arabisch spreek woord zegtWie in den dag zijn olie verbrandt, zal 's nachts zonder licht zitten. Burgemees ter Buis van Brussel is vrijdag uit Egypte teruggekeerd nog magerder als voortijds er en is aan dien kerel geen vet te krijgen. -Kanun nik Dubois van Doornijk, zaterdag overleden, heeft bij testament de eenige huizen, die hij tot Macon, zijne geboorteplaats, verhuurde als eigen dom aan zijne huurlingen afgestaan. Het nieuw ministerie van Mac-Kinley, in de Veree- nigde Staten van Amerika is gansch samenge steld uit Millionairs de minister van 't buiten landsch bezit zes millioen, die van 't geldwezen twintig millioen de minister van oorlog vijf mil lioen en de minister van 't inwendige tien mil lioen. Dieven zijn ingebroken op 't kasteel van M. Aucion, volksvertegenwoordiger van Wa- remme. Ze zijn weg met al 't zilverwerk en vele andere kostbaarheden. Zaterdag is in de have van Antwerpen toegekomen de stoomboot *Ar- chiduc Rodolphe.... In volle zee was de kapitein tot tweemaal aangevallen geweest door den kok van 't schip, die hem met een scheersmes wilde den nek afsnijden de kapitein had den kok moe ten straffen en deze wilde hem wreken... Maar gelukkiglijk heeft men het kunnen beletten en de woestaard is in de kas gedraaid. Vrijdag verleden was het werkstaking in onze Kamer van Volksvertegenwoordi gers.... President Bcernnert moest de zitting heffen omdat de kamer niet in getal was. In 1624 werd te Brussel de eerste gazet gedrukt en bin nen dertien maanden zijn wij onzen vierden kwijt en dat voor goed BravoDe antisocialisten van Gent hebben in de balloteering van Zondag laatst voor den werkrechtersraad de socialisten versla gen met eene meerderheid van 400 stemmen... Dat den alweter van Chipka nu nog schrijft dat er eeue Daensistenpartij tot Gent moet ingericht worden om 't werkvolk te vrijwaren van 't soci alismus 1De ouderdom onzer boomen de olm wordt 335 jaar oud het klimop 450 de kastanjeboom 600 de ceder 800 de eik 1500 en de iep 2800 jaar. Twee hoogleeraars van Leuven, de heeren Leo Mabille en Debaisieux gaan hunne paaschvakantie in Italië overbren gen. Ze zullen waarschijnlijk in bijzonder verhoor ontvangen worden door onzen Heiligen Vader. icliv Fanrc, de president der Fransche Re publiek slaapt, volgens 't schrijven der fransche gazetten, in een klein ijzeren bed en op zijne kamer is niets te vinden dan eene tafel, ne stoel, zijne pijp en tabakblaas't ware ook al veel beter dat er ten minste toch een kristusbeeld hong. Zaterdag verleden heeft in de Univer siteit van Weeuen de baronnes Gabrielle Posaner von Ehrenthal haar laatste ex aam voor doktor in de medicijnen afgelegd 't Is 't eerste vrouwmensch die in voornoemde Hoogeschool dit exaam heeft gepasseerd en laat ons hopen dat het de laatste zal zijn. Tot Wecncn is doktoor Lu- >uer voor de derde maal tot ourgemeester gekozen en zoo 't schijnt zal de Keizer dit maal zijne benoeming aan veer den. Tot Londen verkocht men maandag eene schilderij van Frans Hals voor 3350 pond sterling, 'tis te zeggen 83,750 fr.... Is 't niet voor niets De socialisten van Charleroi hebben in hunne gazetten aangekondigd dat ze op Goeden Vrijdag een feestmaal zouden houden aan 1 fr. per persoon en waar drie soorten vleesch zouden opgediend worden.... Zeg nu nog dat die kerels tegen de religie zijn Een schipper wordt gekend wanneer de winden blazen Een man van waarde en moed wanneer de nijders razen. Onze katholieken gemeenteraad en bijzonderlijk onze heer schepen van openbare werken haalt er eer van... De overschoone bijgangen, die ze voort durend op onze St-Jozefsparochie doen leggen, too- uen ons dat ze waarlijk met de versiering onzer stad bekommerd zijn. Tot Niiiovc zal er op 2™ Paaschdag een luisterrij k tooneel- feest gegeven worden door de leden van den Volkskring men zal er opvoeren Boudewijn van Gent en De levende dooden.n M. Stas Celestinus van Wa ver, de gelukkige winner van het eerste lot van 100,000 fr. van de tentoonstel ling, heeft met de laatste trekking een lot van 1000 fr. gewonnen en zijne zuster een van 20 I... 't Geluk vliegt en die het pakt heeft het. Verle- dene week is Zijne Hoogweerdigheid Mgr Stille mans tot Gent het H. Vormsel gaan toedienen aan een ziekelijk kind dat dit jaar zijne eerste Commu nie op zijn bed heeft gedaan. Deze plechtigheid had plaats in het huis n° 50 der Tulpstraat, be- wooud door de echtgenooten Verloove.... Gansch de gebuurte was ter dier gelegenheid iu feest.... Als Zijne Hoogw. de Bisschop het huis verliet wachtte hem eene groote menigte af en onder het aanbieden van eenen bloemtuil werd een brief van bedanking afgelezen. Deze week heeft de E. H. Mijs van onze St-Martenskerk zijnen eerweerden broeder verloren, direktor tot Lookristi... Wij bieden ODzen ievervollen heer onderpastoor ons hertelij kst rouwbeklag. een briefken afgelezen, waarop de re kening stond van nen kleinen jongen van 15 jaar, die werkt bij M. Spoo 't Rekeiiingsken was van M. Spoo zelf Leest dat met attentie 11 dagen werk aan fr. 0,25 is fr. 2,75 At te rekeneu voor verzekering fr. 0,03 j 90 voor boet 1,87 Blijft fr. 0,85 Zoodus, zegde M. Des Metz, aan die jongen van 15 jaar, aan wie gij 0,85 centiemen geeft voor 11 dagen werk, geven wij, de uitbjntersfr. 2,50 per dag Of er gelachen werd (CHINA,) door den Eerwccrden Itlissiomiaris Een goed voorbeeld, dat dient nagevolgd te wordeu. De firma De Clercq en C"Ie, fabriek van Espadrillen tot Yiiiove, heeft met deze laatste dagen een barer bureaugasten rond gezonden bij de ouders harer werkgasten om te zien of deze des zaterdags ge heel hun dagloon te huis afgaven. Het boek der dagloonen in de hand, hebben meni ge ouders moeten bekennen dat huune zonen tot üir., ja 5fr. op eene week! achter hielden.... Voorzichtige maatregelen zijn er aanstonds geno men ten voordeele der ouders. Onze prinses Clementine heeft Zaterdag haren Paschen gehou den de Zeer Eerw. Heer Deken Coekelbergs cele breerde de mis ten 7 1/2 uren, gedurende dewelke de prinses ter H. Tafel is genaderd. In de ge meentekas van Hondcng-Aimerics, waar de socialisten den baas spelen, is er een tekort van 12,000fr. Een telegramdragerken van Bergen, een weesjongen, bezat eene serie van vijf nummers van de laatste trekking der tentoonstelling twee dezer loten zijn uigekomen het eene met 1000 fr. en het andere met 20 fr. Gelukkig die het ver trouwen en de genegenheid bezit van een verkleefd en rechtzinnig hert. Verleden zaterdag werd in een der voorsteden van Brussel de meubels aange slagen van een oud artist, die over eenige jaren de eerste prijs van Rome behaalde.... De sukkelaar en had maar 40 centimen op zak meer.Hoe verre ne mensch toch kan zijlen Juist als Zondag verleden tot Bronss©, de Eerw. Heer pastoor be gon de Credo te zingen onder zijne hoogmis stortte een gedeelte der kerkvout in.... Zeven personen werden op den slag gedood en in de dertig gewond. En nu nogmaals, beste vrienden, nen Zaligen Paschen en tot de naaste week als 't God belieft. Kibeladoeken. De socialist Spoo was in de Kamer bovenarms komen uitvallen tegen de kapitalisten, de uitbui ters van 't arm werkvolk, die slechte loon betalen en er dan nog den helft van achterhouden. Nu, M. Spoo is zelf ook groote kapitalist en heeft ook een fabriek en M. Des Metz, een andere afgevaar digde 1 .mburgsche Kamer, heeft publiek Opstand. Te Chalons-sur-Marnes zijn de leerlingen der Nijverheidschool in opstand. Ze vonden het reglement van 't huis te streng, en weigerden in de klas te gaan. Zij hebben hunne sur veillanten verweten en uitgejouwd en de vensters der lokalen uitgesmeten. De gendarmerie is er moeten tusschen- komen. Dat verwondert ons niet. 't Is van de jonkheid die gekweekt is volgens de nieuwe modeNoch God, noch meester. 't Spreekwoord zegtgestolen goed gedijd nietin Italië kunt ge zien dat dit de waarheid is daar is met mil- lioenen en millioenen kloostergoed ge stolen en de armoe is er nog nooit zoo groot geweest als nu In December laatstleden hebben niet min dan 32,000 personen Italië verlaten om naar Ame rika werk en eten te gaan zoeken. Ge durende de 10 laatste jaren zijn er jaarlijks 197,000 uitwijkelingen ge weest. Eene hevige botsing heeft plaats ge had op de grenzen van Thessalië. Eeni ge grieksche benden, eene soort van vrijwilligers, die eigentlijk aan het grieksche leger niet behooren, zijn op Turksch grondgebied gedrongen. De Turken hebben de grens overschreden met een der benden te achtervolgen, en zij hebben drij grieksche posten aange vallen. Het gevecht tusschen de Turk- sche en Grieksche posten heeft heel den nacht geduurd. De Grieksche regeering beweert dat ze niets geweten heeft van den inval, en werpt al de verantwoor delijkheid op de Turken, die eerst be ginnen te schieten hebben. Natuurlyk moesten de Grieken hun verdedigen, en ook 't vuur openen. De opgewonden heid van weerskanten is groot. Als de Sultan vernam dat Grieksche benden over de Tursche grens gegaan waren, schoot hij in eeue bloedige gramschap. Sito, sito zond hij bevel naar den opper-generaal van het Grieksch leger aan te vallen. Gelukkig- lijk heeft de gezant van Rusland M. Von NelidofF, den Sultan tot bedaren kunnen brengen. Hij is op zijn besluit teruggekeerd en heeft een tegenorde gezonden, zonder dat was het al volop oorlog. En 't zal er misschien toch van komen. De kroonprins die aan 't hoofd van 't Grieksch leger staat heeft al de moeite om zijne soldaten te bedwingen Zij willen kost wat kost den Turk aan vallen De oorlog staat alle minuten om los te bersten. Berst hij los, 't is de schuld van de mogendheden, met altijd aan den Turk toe te geven hadden zij hem van eerst af gedwongen Creta af te staan, alles ware al lang in rust en vrede. Zoudt ge daar niet zot van worden Nen stijven Engelschman, Ch. Dilke, is in de Engelsche Kamer komen vertellen dat Baron Dhanis,de moedige Belgische strijder, zijne zwarte soldaten voedt met gerookt menschenvleesch Is die Engelsche prij niet beschaamd van zulke dingen te zeggen, zonder eenig bewijs Wat gemeene laster is mij dat nu Of zouden ze den onafhan- kelijken Staat weer eenige honderd duizende tranken willen afdoen gelijk voor de zaak Stokes. De engelschman is een leelijk jaloersch volk. De Consul-generaal van Congo te Londen, de heer Houdret heeft de val- sche beschuldiging van Dilke weerlegd door schoone artikels in de grootste gazet van Londen. In Mexico, tegen de stad Durango, bestaat er een ijzerberg, een ware ijzer berg, zoo ontzaggelijk groot, dat hij stof genoeg kan opleveren om al de ijzergieterijen te gerieven tien eeuwen 't Is nog niet gedaan met die vreese- lijke overstroomingen van den Missisipi waar wij verleden week van spraken. De wateren klimmen nog gedurig men vreest dat de dijken zullen doorspoelen. De stad Greenville is door 't water gansch omringd en van al 't omliggende afgescheiden over de 60 gemeenten zijn overstroomd. De angst is onbe- schrij lelijk. Mgr Kneipp, de vermaarde pastoor van Woörishofen, is sedert eenige erg ziek. E. D. B. X. Op eene kar naar Peking. Dit gedurig gedruis waaiaau wij toen nog niet gewoon wa ren, maar dat ons nu hoegenaamd niet meer hindert, hield ons lang slapeloos, en toen wij pas zouden gaan insluimeren, was het ai tijd om op te staan, dat was weeral 't minste, 't bij zonderste voor ons was de rust die wij in de ligging hadden ge noten en die ons voor nieuwe beproevingen in den schokken- stiel had vaardig gemaakt. Om half twee van den morgend (of den nacht gelijk gij het verkiest), verlieten onze vigilanten de herberg reeds, ten einde den langen weg in te slaan die ons dien dag nog tot Peking zelve, de hoofdstad van het hemelsch Keizerrijk, moest leiden. Wat was het dien morgend koud met al onze winterklee- ren aan, zaten wij nog te sidderen en te beven in een hoeks- ken van de kar, niet wetende wat doen om ons te verwarmen het vroos geweldig en wij waren reeds den 12 April, hier zou den wij het geschok gewenseht hebben om onze vertentelde lidmaten wat te verwarmen, maar aangezien den platten weg die wij hier ontmoetten, was er bijna geene beweging in onze waagskens te bemerken. De opkomende zon nochtans bracht remedie aan onze kwaal op een uur tijd was alle schijn van koude verdwenen. Wij had den weeral de wiuterkleeren niet meer noodig, integendeel rond den middag zouden wij een licht zoiner-soutanekeu ge wild hebben, zoo plotselings en schielijk zijn hier de verande ringen van luchtgesteldheid. Na gedurende den ganschen dag de voorspoedigste reis gemaakt te hebben kwamen wij rond 5 ure van den namiddag in 't zicht van Peking en korten tijd daarna bevonden wij ons voor de reusachtige poorten der hoofdstad. Die poorten zijn gemaakt te midden van ontzaggelijke mu ren die wel 6 a 7 meters dikte kunnen hebben en die de stad van alle kanten omringen nochtans, even als al de andere merkweerdigheden in China, dragen zij het merkteeken van eenen grooten ouderdom van reparatie is er in China geen kwestie, hoe bouwvalliger dat iets is, hoe schoonerde muren zijn op sommige plaatsen zoo vervallen dat men wel een akt van berouw zou willen verwekken, vooraleer er onder door te gaan. Wij geraakten er gelukkiglijk, zonder ongeval, door: nu bevonden wij ons in die alomliekende stad, de woonplaats van den zoon des hemels (zoo noemt men den Keizer), hier gingen wij voorzeker de zeldzaamste wonderheden aantreffen later zal ik er eenige woorden over reppen, nu valt er vooruit te rij den en ons te midden van die woelige straten eenen weg te ba nen tot in de residentie van Monseigneur de la Place, Bis schop van Peking. Wij waren ver van er te zijn en 't ergste van al, onze karremannen die in Tien-Tsin zóo hielden staan dat zij Peking op hun duimken kenden, wisten nu zooveel van den weg als een vreemdeling die men te midden van die groote stad uit eenen zak zou geschud hebben meer dan anderhalf uur dwaalden wij in de stad rond tot dat eindelijk onze knecht het gedacht kreeg van nog een voituurken of karreken te hu ren, dat voor ons zou rijden en ons den weg zou toonen dit middel gelukte rond 7 ure kwamen wij in de bisschoppelijke verblijfplaats aan. Een der missionnarissen (Lazaristen) kwam ons aan de deur te gemoet, en ontving ons met eene uitgelezene goedaardig heid, doch den droevigen toestand bemerkende waarin wij ons bevonnen, (wij waren als onkennelijk door het stof dat op on ze kleeren en wezens wel eenen vinger dik lag) bracht hij ons aanstonds naar onze kamers ten einde ons wat te kunnen rei nigen en te wasschen als dit gedaan was en dat wij er zoo wat treffelijk uitzagen, begaven wij ons hij Monseigneur de la Place, een eerbiedweerdige en kloeke grijsaard, die in China in vroegere moeielijke tijden te midden der wreedste vervol gingen zich in de grootste gevaren heeft bevonden en nu als bisschop van Peking, zijn uitgestrekt Vicariaat met eene bui- 268 En Lauretta zuchtte Het verdriet rijt me het hart vaneen... Robrecht, de klapper, overtuigd dat geen zijuer makkers het gesprek kon afluisteren, gat, als volgt, vrijen teugel aan zijne babbelzucht. Zijn gemeenzame toon bewees hoe de geschaakte, naar zijne meening, slechts een dier beeld- schoone, lichtzinnige meisjes was, welke genotzieke ridders van dien tijd soms elkander betwistten en roofden Uw verdriet? Tatata het zal wel doodbloeden.... er geraakt grooter droefheid in het vergeetboek.... en na regen komt zonneschijn.... Zoo 's nachts op onzachte wijze geschaakt worden, is onaangenaam... Zeker I zeker 1 Waarom ook deed Iwein u dien tocht iu het duister on dernemen 1.... Hij vreesde ongetwijfeld, dat mijn meester u te Aalst zou opgelicht hebben Zult ge uw lot ver beteren Daarover valt te redetwisten. Iwein is een schoone ridder, Rambold een leelijke kerel onder ons gezeid, een middel tegen dé liefde maar, bij meisjes van uw soort, geldt de spreuk Uit het oog, uit het hart Zij zien naar vlek noch gebrek... Mijn meester is ook, voor treffelijke lieden als wij zijn, doof aan den kant waar de beurs hangt, ofschoon hij het, onder ons ge zeid, grof en groot heeft voor een lief ding als ge zijt zal hij evenwel geenen turf in drieën klooven... Daaren boven, bij vrouwtjes van uw slag, komt het er weinig op aan bij wien zij inwonen, als ze maar met diens geld en goed kunnen pronken 1.... Waarom zóo zuchten 1... Onnoo- zel jong Luister liever naar mijn wijzen raad. Nieuwe meesters, nieuwe wetten, hé Schenk dus Rambold hart en hand. Doet ge het niet, ge vliegt achter de traliën en zult het hard te verantwoorden hebben.... Wordt ge zijne minnares, ge wentelt u in goud en edelgesteenten... Waarom zucht ge weer en schudt ge zoo hevig het hoofd Is zulk lot niet benijdenswaardig Voor vorsten als voor bedelaars is goud immers de zegen, die tranen stelpt en kwetsuren heelt De priesters zeggen wel, dat goud het slijk der aarde is, maar zij grijpen er toch ook naar... o

De Volksstem | 1897 | | pagina 2