MOORSELMOORSEL Heeding der Poliüeagenten in 1891 HERSTELLINGSWERKEN LUIBRECHTS. De Kookkunst van ons Roeseken. Bijzondere Correspondentie!) HERDERSEM. KERKELIJK NIEUWS. Nieuws uit Aalst. Laatste Mcpcclicn. Werkbeurs van Aelst. Burgerstand. Aelst. Stedelijk Bestuur van Aelst, Parochiekerk te llofslaile. Fr. 8637-50. tengewone wijsheid bestuurt. Ik zeg nu, dit zou waar wezen indien wij ons nog op den oogenblik van onzen doortocht door Peking bevonden, toen was zijne hoogweerdigheid nog in volle gezondheid, doch weinigen tijd na onze aankomst in Sy-Wan- Tsis vernamen wij dat hij in den Hemel de kroon was gaan ontvangen die hem door een leven van aanhoudende zelfsopof- feringen en verdiensten verzekerd was. Hij ruste in vrede, de goede Man Onnoodig van te zeggen dat wij in hem eenen waren Vader aantroffen die ons steeds met de blijken van de diepste genegenheid omringde. Hier zouden wij denkelijk eenige dagen moeten vertoeven, daar wij onze koffers moeten afwachten die omtrent 8 dagen noodig hebben, om langs de vaart van Tien-Tsin tot Peking te komen dus hadden wij tijd genoeg om kennis te maken met die werkweerdige stad 's Anderdaags, 13 April, Paaschdag, waren wij getuigen van eene dier indrukwekkende geestelijke plechtigheden die in heidensche streken den geest met aandoe ning vervullen en het hart tot tranen toe bewegen. (Wordt voortgezet). BIERSOEP. Maakt eenige ballekens van witte broodkruimels ter dikte van eenen marbol. Indien het brood wat oude- bakken is, moogt gij bij het krui melbrood eenige druppels water voegen, om het te binden en de bal lekens beter aaneen te houden. Zet de ballekens ter zijde der stoof in twee glazen koud water, met een stokje kaneel, om langzaam te weekenwanneer zij beginnen open te vallen voegt er dan 4 glazen bier bij (levensbier is te verkiezen). Wanneer er zieding ontstaat, schuift het ter zijde met twee eetlepels bruinen meelsuiker. Vooraleer op te dienen, breekt eenen 1/2 eetlepel tarwebloem in wat water met twee eierdooiers, roert goed ondereen zonder te laten erkoken. Proeft of alles naar smaak is gesuikerd en dient op. Roese. 't Groot Concert, op Maandag I aanstaande (2en Paascndag) in de PKath. Meisjesschool, door de Koninklijke Harmonie. Die Maandag naar Moorsel niet ge weest en zal hebben, en zal nie meugen meeklappen, want 't zal 3er spannen. Het prachtig drama Beul en Martelaar een puik stuk en Nen Neef uit Batavia worden o. a. opgevoerd. Verders schoone liederen, prachtig muziek, onder 't bestuur van onzen goeden vriend, M. GustaafPape, alla, te veel om hier neer te schrijven. De Katholijke Trompettersclub vertrekt in korps te voet naar onze achtbare geburenparochie, om 2 uren van den na middag voorop den meesterlijken kartel, geschilderd door M. Lod. Gits, waarachter 18 spelende leden, gevolgd door al de ware dompers van Aalst en de groote en kleine Jambonus sen. Vergadering in 't lokaal, bij M. Fr. Tack, aan 't Eiland Chipka. Elk brenge zijne vrienden meê, want een Verkens- kermis en zal er niet aan hebben van de leute 't Concert begiut om 4 u. 't Muziek v. Moorsel zal aan de Roosen staan. DER VOLKSSTEM I. Uit BEVER. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand geworpen. Bericht aan de Schrijvers. II. Uit LEDE. In zitting van 7 April heeft de heer Camiel Props, den ge meenteraad het schoon, nuttig voorstel gedaan, om voor de ge meente Lede het generaal plan van alignement aan te nemen. 269 Een hoog rood kleurde Lauretta's wangen. Hij aanzag haar dus voor eene....! Hoe afschuwelijk Zij overwon echter hare maagdelijke schuchterheid en dacht enkel aan de redding. Die man hongerde naar geld. Was dat geen veel belovend teeken Wilt ge mij redden viel zij hem schielijk in. Tatata I wordt ge stapelzot Hangt gij zoo aan dien Iwein Doe het om de liefde Gods Vroegt ge het nog om de liefde tot het geld... Volg de inspraak uws harten Ik bid u... u Honingzoete woorden brengen geen haver in de kist, mijne lieve deerne, n gaf de roover schalks ten antwoord. Zijns ondanks greep hem echter Lauretta's bede in de ziel. Goud bij handvollen staat u te winnen, hervatte zij met klem. Robrecht, de aandoening des gemoeds weer te boven, schaterlachte en zeide spotsgewijs Gouden bergen en koeien met gouden horens beloven, dat kan een ieder. En nochtans... u Uit Iweins leer riemen snijden, onderbrak hij guitig dat kondt ge gisteren nog, doch dien minnaar rijt ge kwijt. Of ge in de geldkast van uw versch lief tot over de ellebogen zult mogen tasten en de marken uit- deelen, dat is onzeker. Ge bezit dus geenen obool, aan- minuelijke vrijster.... Hooger werd het rood, waarmede het schaamtegevoel hare wangen verfde Maar ik ben Iweins bruid kreet ze met eene stem, waarin onwillens verontwaardi ging trilde. B Gij Praatjes voor den vaak u Mijn vader is de doorluchtige graaf Dirk van Elzaten Maak dat den ganzen wijs Ik zweer het u De spotlach verdween van Robrechts lippen Is het werkelijk zoo, sprak hij ernstig en de geldzucht een hoofdtrek van zijn karakter bracht een heelen Dit is een zeer goed gedacht, alle ge meenten moesten dit plan aannemen. Nu immers zijn de ingezetenen blootge steld aan den goeden of slechten wil van het schepencollege alléén, dat alléén uitspraak doet, en dat in sommige ge meenten soms maar al te partijdig te werk gaat in het laten afbreken en op bouwen der huizen. Eens dit plan aan genomen, staat alleman gelijk aan den dijk, het rijk der lieve kinderen is dan uit. De inwoners van Lede zijn den heer Camiel Props zeer dankbaar voor zijn voorstel, en hopen het door den gemeen teraad met eenparigheid van stemmen te zien aannemen. Zondag, acht dagen geleden, dag der eerste H. Communie, werd hier plechtig het beeld van den H. Antonius ingehaald onder eenen grooten toeloop van volk. Kwaart voor twee ure haalde men het beeld aan het hospitaal. Ach ter de vaandels der kerk kwamen de gelukkige eerste Communiekantjes, en onder de wijde plooien van hun prach tig vaandel, zagen wij de dichte scharen van de bloeiende Eerewacht van Onze Lieve Vrouw, deftig en rapied aanstap pen, met hunnen ijverigen onvermoei- baren Bestierder aan 't hoofd. Daarach ter kwam de geestelijkheid, gevolgd door het beeld van den alomgevierden machtigen Heilige, sierlijk gekroond en door vier kloeke jongelingen gedragen. Zoo deed de H. Antonius, door de be- vlagde straten en onder het luiden der klokken zijne blijde intrede in de kerk, alwaar de heer Pastoor het beeld plech tig wijdde. N. V. D. R. Wij zijn gelukkig aan onzen Correspondent te mogen melden dat er straf gewerkt wordt voor de kas sei in het sas eene petitie met talrijke handteekens bekleed is reeds ingediend en wij verzekeren dat de kassei er ko men zal, en dit zonder twijfel dezen zo mer nog. Ze moest er reeds lang gelegen hebben. III. Uit PARIJS. Kerk der Vlamingen, Rue de Cha- ronne, 181, Parijs. PAASCH-COMMUN1E, 1897, Geliefde Landgenooten Gij weet dat het voor ons allen eene strenge plicht is van met Paschen eene goede biecht te spreken en ten Onzen Heere te gaan. Wilt gij dan later geene onrust heb ben, wilt gij gelukkig en tevreden zijn, wilt gij als Vlamingen getrouw blijven aan den Godsdienst van uwe kinderja ren, aan dien Godsdienst die eenmaal uwen troost zal zijn in uwe laatste uur, wilt gij Vlamingen zijn van 't echte bloed, heweldan moet gij met Paschen op uwen post zijn, zonder vrees of zon der schaamte. Zorgt dat gij gebiecht hebt in uwe parochie of in de Vlaamsche Kerk waar er een vreemde Biechtvader zal zijn, en dan verwachten wij u op den len Paasch dag de mannen in de Mis van 7 ure, en de damen in de Mis van 8 1/2, om te samen te Communie te gaan. Dan zult gij mogen zeggen Ik heb mijnen plicht gekweten als Christen en als Vlaming en God zal er u voor zege nen. De Priesters der Vlaamsche Kerk. Te Parijs, in 't nieuw lokaal van den Vlaamschen Kring, 't is een op rechte schande, daar hebben ze Zondag zoo verre geweest van te durven eenen solo-slim spelen zelfs voor dat 't lo kaal gewijd is en zonder iemand aan te spreken Ze waren aan 't kaarten, Mr en Ma dame Geens, Matthieu Van den Roes- kouter eu natuurlijk 1 Van Dam metje... Alle drij zeer slimme gasten maar't is toch Madame Geens, die ze gesoloslimd heeftDie drij Heeren en moeten geenen barbier meer hebben om geschoren te worden. Onzen vriend Lui- brechts, bezig met eenen brief te schrij ven aan zijnen vriend Spiegels, ein digt in dezer voege Daar zie 1 reeds 'zes bladzijden heb ik volgekladderd en ik zou u nochtans zoo veel dingen moeten M mededeelen. Maar omdat mijn brief niet te veel en zou wegen en dat ik er geen twee postzegels en zou moeten opzetten, zal ik u de rest morgen schrijven. certs te geven door de Zangmaatschap pij De Vriendenkring op Zondag 16 en maandag 17 Mei 1897, in de zaal van het Klooster. Er wordt 0. a. aange leerd In het Gulden Vlies, blijspel en een splenternieuw drama van Silves ter, met name DE TWEE DANIEL's VAN DENDERMONDE. De handeling heeft plaats in 1104, te Moorsel. Een stuk dat veel ophef zal maken en heel den omtrek zal willen komen zien. Daarbij het wordt opgevoerd ten voor deel e der Katholieke Zaak en dit moet ons aanzetten om onze Vrienden van Herdersem krachtdadig te ondersteu nen. Kaarten aan 2,00, 1,00 en 50 cen tiemen. Wij zullen in een volgend nr op deze schoone feesten weerkomen. UAGWIJIZER. Zondag, 18 April. Beloken Paschen. 't Evan gelie van Jesus, die na zijne verrijzenis aan zijne Apostelen verscheen en hun de macht gaf van biecht te hooren. Thomas, een van de twaalf, was er niet bijAls hij weerkwam en van de apostelen de verschijning hoorde vertellen wilde hij het niet gelooven en Jesus verscheen acht dagen nadien weerom, en zei tot Thomas Breng hier uwen vin ger, zie mijne Handen, leg uwe hand in mijne zijde en wil niet ongeloovig maar geloovig zijn. Dan ge loofde Thomas. En Jesus zei, omdat gij gezien hebt, Thomas daarom gelooft gij, zalig zijn ze die niet gezien hebben en gelooven. Maandag, 19. Tweede Paaschdag. Heiligdag. Dinsdag, 20. H. Victor. Woensdag, 21. H. Anselmus. Donderdag, 22. H. Soterus en Caius, mar telaars. Vrijdag, 23. H. Georgius. Zaterdag, 24. H. Fidelis. Oude Postzegels. Al deze welke hunne oude postzegels bewaren en die naar 't bureel van 't Stemmekeu zenden, verrichten een uitstekend goed werk ten voordeele der Missiën. Het getal, hoe klein ook, wordt dankbaar aanvaard. Hl. Leo Walpot. Wij vernemen dat de heer Leo Walpot, muziekoverste bij het 3° regiment Lanciers te Brugge en leeraar bij de muziekschool onzer stad, met groote onderscheiding zijn exaam heeft afgelegd voor eenen jury, voorgezeten door M. C. Bender, muzieko verste bij het regiment gre nadiers, voor de plaats van Muziekoverste bij het le linieregiment te Gent. Wij wenschen hem hartelijk proficiat(Medeg). Kath. Nering- cn Burgcrsboiid. CONGRES VAN GENT. Zondag 18U Paasch dag, vertrek van de leden van den Bond om 12 1/4 uren. De kaarten, toegang gevende op het Congres zullen vóór het vertrek uit Aalst aan de statie uit gedeeld worden. Hop. De verzendingen hop, gedaan in de maand Maart 11., in 't land van Aalst, bedragen een gewicht van 86,791 kilogrammen. Uit PARIJS. De Vlaamsche Kring te Parijs gaat gewijd worden door Z. D. II. Mgr Stillemans den Zon dag 2 Mei aanstaande. Onze Vrienden van Parijs berei den zich om hunnen Weldoener op de treffelijkste wyze te ontvangen De naaste week nadere bijzonderheden voor de fees ten. Uit BRUSSEL. De commissie der Kamer, gelast met het onderzoek betreffende de vlaamsche wetten, zal bijeen komen na de Paaschvakantie. Povlniv A. B. Is alles goed toegekomen jr di iuii Wat dunkt er u vaü? Lode Nen zaligen Paschen Hoe is het er mee? Tist. Ten zal niet eenige uren zijn maar vele dagen Nen zaligen B. Nog eenige dagen I Hum. Te veel werk gehad, te naaste week zal ze u eer der geworden Snoeck. Ge zijt op uwen post niet geweestVoor ons en is er nooit geen rust Zander. Hertelijk dank... Ne zaligen... Wij ver wachten 't beloofde. Daniel. Ne zaligen Hoog dag. T. F. Uit ganscher herte ne zaligen Pa schen 1 Domien. Zijn de keesten en de gazet goed toegekomen Vr. tot Velm. Onze beste feestdagwenschen Vr. V. G. te N. g' En past niet op!... Nen allerzaligsten Vr. Camiel. Gent. Brief ontvangen. Met droefheid vernomen dat gij met Kermis niet kunt komen. Tracht spoe dig hersteld te zijn. VERSLAG over de inrichting en werking in 1896, aangeboden in zitting des Gemeenieraads van 12 Maart 1897, door M. Alfons Vebnaeve, Gemeenteraadslid Mijnheer en, In zitting van 14 Februari 1896, diende de heer Leo Geeroms een voorstel in om alhier ter stede eene Werkbeurs te stichten deze werd bij eenpa righeid door den Gemeenteraad aanvaard, en na onderzoek der afdeeling van arbeid gesticht. Een Bestuur van vijf leden werd in zitting des Gemeenteraads van 8 Mei opvolgende benoemd die leden werden volgens artikel 4, der verorde ningen genomen, en waarvan, als Voorzitter, de Schepen van Arbeid, M. Baron Bethunc, MM. Ka- rel Schuermans, nijveraar, Jan D'Haese, nijveraar, Bernard Klinck, werkman, en Alfons Vernaeve, werkman-Gemeenteraadslid Dit Bestuur houdt zich onledig met alle vraag stukken welke het werk aanbelangen, en zoekt de middels op om aan deze instelling de beste voor deden voor onze werkersbevolking te kunnen doen voortbrengen. In zitting des Gemeenteraads van 5 Juni werd tot Bediende der Werkbeurs benoemd de beer Hendrik Van de Velde. In Bestuurzitting der Werkbeurs van 12 Juni werd volgens art. 10 der verordeningen bij alge- meene stemmen als Schiijver de heer Alfons Ver naeve aangewezen. In zelfde zitting stelde de heer Voorzitter tooi, den Bediende onzer Werkbeurs eene studiereis naar de Werkbeurs van Brussel te laten doen, om de werkingen derzeive na te zien. Er werd besloten openbaarmakingen, bij middel van plakbrieven, en in dag- en weekbladen te doen, ten einde het doel der instelling aan onze bevol king kenbaar te maken. Ingevolge dier beslissing werden plakkaten gedrukt voor de arbeidersbevol king de Nijveraars en Werkbazen werden twee maal eerst in Juni en daarna in het begin van den winter verzocht hunne gunst aan de Stedelijke Werkbeurs toe te kennen. De Werkbeurs werd geopend den 15 Juli 1896. Hare werkingen tot 31 December 1896, zoo dus ge durende vijf maanden en half zijn als volgt: Ingeschrevene werklieden 85. Ingeschrevene patronen 26, te samen vragende 34 werklieden en 56 werkmeisjes. Van de 34 werklieden gevraagd door de patronen zijn er 31 volzet door de Werkbeurs, deze behoo- ren tot de volgende ambachten 1 Beenhouwersgast, 3 Bakkersgasten, 11 Brei werkers, 1 Da^looner, 4 Fabriekwerkers, 1 Galunbewerker, 2 Huisknechten, of 1 Letterzetter, 1 Jutewever, 2 Smeders, 1 Glucosebewerker, 2 Werkl. te Brussel, 1 Werkm. te Moorsel. 5 Daglooners voor 1 meerdere dagen. Van de gevraagde werkmeisjes zijn er 31 ge plaatst door de tusschenkomst der Werkbeurs. Deze uitslag mag reeds als voldoende aanzien worden daar deze instelling nog met vele moeilijk heden af te rekenen heeft, voortspruitende zoo van de onverschilligheid der patronen als van die der werklieden. Voor hetgeen de patronen aangaat, zijn wij bij zonder begunstigd geweest door de kleine bazen en stielemans. Op eenige loffelijke uitzonderingen na, hebben wij ondervonden dat onze instelling nog door de groote nijverheid niet gewaardeerd wordt, even als zij het verdient. De overvloed van armen en het gebrek aan werk schijnen de oorzaken te zijn van dien betreurens- waardigen toestand. Wij nemen nogmaals deze gelegenheid te baat om eenen warmen oproep te doen tot alle nijve raars opdat zij door hunne medewerking den bloei onzer instelling en hun eigen nut zouden bevorde ren. Ook de onverschilligheid van vele werklieden moet gelaakt worden. Hoevele zijn er niet die zonder werk zijnen er zelfs niet aan denken aan de deur onzer Werkbeurs te kloppen, waar men hun dikwijls werk zou kun nen verschaffen, zoo niet in Aalst, dan toch in de nabure steden, want wij zijn in betrekking met de werkbeurzen van Brussel, Gent, enz. Welke kansen deze wcderzijdsche betrekkingen voor ons werkvolk bijbrengt, blijkt uit deze om standigheid dat de Werkbeurs van Brussel ons on langs 150 daglooners vroeg tegen het loon van fr. 4,00 daags. Hoevele ongelukkige werkloozen zouden gehol pen zijn, hadden zij zich in tijds tot de Werkbeurs gewend. De werkzaamheden van de Werkbeurzen van Brussel, Gent, enz. worden regelmatig benevens de onze aan het Stadhuis aangeplakt waar iedereen ze kan raadplegen. De werkzaamheden van Aalst, worden regelma tig gratis medegedeeld door onze stedelijke druk pers aan de welke wij hierover ouzeu innigeu dank betuigen. Uit dit verslag blijkt dus dat onze instelling re gelmatig voortgaat en reeds allerbeste vruchten heeft afgeworpen, enkel het voorloopig lokaal haar aangewezen laat oneindig veel te wenschen daar het moeielijk is om het te vinden en daarbij, bin nen eenige dagen, zal moeten gebruikt worden voor de milicie. Wij weten dat het Gemeentebestuur voornemens is, een geschikter lokaal aan te wijzen, waarschijn lijk in de nabijheid van het Bevolkingsbureel, wij wenschen dat die onontbeerlijke verandering eerst daags zal geschieden. Aalst, den 8 Maart 1897. Geboorten Mann. 12 Vr. 17 29 Ovcrlijdens. M Van Driessche, landb. 43 j. Botermelkstr. C Schockaert, man Heeremans, kaaiw. 47 j Burcht. C. Beeckman, landb. 63 j.St-Job. C. Van Droogenbroeck, wed' Pyck, landb. 78 j. Brusselschensteenweg. 2 kinderen onder de 7 jaren. De belanghebbenden bekomen bericht dat op Vrijdag; 23 April aanstaande, om 11 ure voor middag, ten Stadhuize, het Gemeentebestuur zal overgaan tot de openbare aanbesteding voor de le vering van het stof noodig tot de kleeding der poli tieagenten in 1897, te weten 37 meters blauw laken (Marengo). 26 1/2 id. id. id. (Satin laine). 12 id. zwarte fransohe satijn (Satin francais). 67 id. grijze voering (dubbel breedte). 4 id. zwarte Croisé. 59 id. Coutil. De stalen zullen daags vóór de aanbesteding aan het Gemeentebestuur moeten toegezonden worden. Gedaan te Aelst, den 9 April 1897. De Burgemeester en Schepenen, Do Secretaris, M.-L. Gheeraerdts. Edmond Scheerlinckx. OPENBARE AANBESTEDING VAN aan de Op Dljnsdag; 20 April 1897, om 3 ure namiddag, ten Gemeentehuize. De werken zijn begroot op De plans, begrootingstaat en Kohier van Lasten, berusten ter inzage der belanghebbenden in het Gemeentehuis, waar men er alle werkdagen ken nis kan van nemen van 4 tot 7 ure namiddag.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3