IWEIN VAN AALST. 3' JAAR N 120. vBÏ!h> ZATERDAG 24 APRIL 1897. NA HET WERK. Dr Is. Bauwens. RAADSEL 12. Eene nieuwe H. Kerk. OPGEPAST LEVENSREGEL Vrienden, Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. ((((.O.)))) Welke vreugde, welk genot, welk ge luk staat er den braven werkman niet te wachten wanneer hij des 's avonds van \zijn werk huiswaarts keert. Nauwelijks hebben zijne kinderkens, ..die ongeduldig zijne aankomst op den f dorpel van 't vaderhuis alwachten, hem van verre gezien, of zij loopen algauw aan moeder zeggen dat vader daar is. De arme man is afgemat en moe maar nu is op eens al zijne moeheid weg't is alles zóo vroolijk daar in zijn ne derig huisje. Trees verwelkomt hem met 't zelfde lachje waarmede zij vroeger zijn hart zoo wist te bekoren de huppelende kleinen hebben plotseling hunne spelen gestaakt om vkder te streelen en te plagen alle drie willen op zijne knieën kruipen, 't En is niet zonder moeite dat hij ze kwijt geraakt om aan tafel te kunnen zitten, waar eene lekkere schotel dampende aardappels zoo geel als eiers met eene smakelijke salade hem tegenlachen. En zietTrees heeft niets vergeten. Hier langs het vuur staan de pantoffels gereed daar op den hoek der schouw ligt de pijp met de blaas. En wat is daar toch alles proper en netjes Ge zoudt van den vloer kunnen eten. Weldra komt Jantje met zijn lijmborstelken over het oog der duurbare kleinen streelen dezen knielen voor vader neer en worden, na zijnen zegen te hebben ontvangen, door moeder slapen gelegd. Nu dit alles gedaan is, valt Trees aan 't kousenstoppen en Flip trekt dikke wolken uit zijn doorrookt pijpken, ter wijl hij zijne vrouw het Stemmeken voorleest. Wat geluk, wat zalige vrede in die eenvoudige herten Maar waar vindt ge zoo'n gebenedijde huishoudens nog Daar alleen waar geene socialistische of scheurmakers gazetten den werkman hebben ontevreden gemaakt in zijn lot, daar alleen waar God geëerd en.... den drank geweerd wordt. Doch heel anders is 't gelegen in 't huis, of liever in het dakkamertje van den dronkaard daar staat tegen dat vader GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Evenals ik mijn eerewoord voor uwe belooning verpandde, sta ik borg voor uw leven. Door Iwein be schermd, kan Rambold u niet treffen, zwoer de jonkver. Hij beschermde ook u.... en niettegenstaande.... spotte Robrecht. En weer zwegen beiden Robrecht legde diepnaden- kend de winstkansen in de balans Lauretta bad, beangstigd, opdat hare hoop niet zou verijdeld worden. De balans, lang in evenwicht gehouden, helde nu voorzeker ten bate van Lauretta over, want Robrecht sprak op beslissenden toon Donders 1 ik wil het waag stuk bestaan, doch te gelegener ure en plaatse. Hier staat er niet aan te denken. Wel rijden wij op eenige boogscheuten der wallen van Aalst, maar mijn paard is al te afgemat. Joeg ik het op hol, in een amerijtje werden we ingehaald. Al mijne makkers voor dit plan winnen is ook een onmogelijk iets men krijgt zoo in een om zien geen zes hoofden in éeneu zak... Wat gedaan?... Ha er valt mij eene goede gedachte in.... Te Geni blijven al de gezellen, Diedaart uitgezonderd, achter. Welnu, indien de opperste daar ligt de knoop in uwe redding toestemt, dan vliegt ge achter de grendels met.,.. Ik zal er met hem over raad plegen. Bekennen moet ik u nochtans, dat de hoofdman, ofschoon hij veelal den mantel naar den wind hangt, soms koppig is als een muilezel... Hij zal beslissen... Houd u nu bladstil... Hadden Robrechts eerste woorden de jonk ver moed ingesproken, de laatste, vrij weifelend. geuit, boe zemden haar vrees in. En te recht, whnt de roover .stond heel onder den invloed van zijn eigenzinnigen hoofd- cnan. Hoe dikwerf reeds had hij. tot inkeer gekomen, 1 van zijn werk weerkeert angst en vrees op het wezen van vrouw en kinderen te lezen. Ziet, daar komt hij aangewaggeld en stoot de deur open zonder een woord te spreken laat hij zich op eenen stoel vallen. De vrouw pinkt heimelijk eenen traan weg, terwijl de kinderen angstig in eenen hoek krui pen. Is dat een avondeten zoo bromt de brutale kerel, en meteen werpt hij tafel met al in duizend stukken ten-gronde. Geef mij geld om beters te koopen I roept de vrouw hem toe. Dat is genoeg om 't onweer te doen loskraken. Arme vrouw arme schaapjes van kinderen, wat zijt gij te beklagen 1 Alles is hier ook zoo droef, zoo arm, de klee- ren zijn maar lompen meer en de bedden zijn vervangen door stroozakken, die daar in eenen hoek op den platten grond liggen. Aan den muur noch Kristusbeeld noch schilde rijen den haard ligtdoodsch te treuren. En zeggen dat deze armoede en nood slechts toe te schrijven is aan vader's drift naar drank. Vader 1 verdient hij nog wel dien zoeten, dien heiligen naam, de leelijke woestaard, die nu daar met het hoofd op de tafel ligt te ronken als een beer.. Vader hij die zijn loon dagelijks gaat opdrin ken, terwijl vrouw en kinders brood noch vuur noch kleeren hebben. Vader hij die zoo meteen zijne ongelukkige vrouw dorst slaan en verwenschen. Vader die zatterik, die de liefkoozingen zij ner kleinen afwijst en nooit een lief woord voor zijne kinderen over heeft. Vader Ja, hij is 't, maar 't is spijtig genoeg dat hij het is want hij verdient dien naam niet meer. En als de kleintjes beter wisten en als de moe der dorst haar hert rechtuit spreken, dan zouden ze zeggen Een vader hebben wij niet, maar een beul, ja Hoevele huishoudens zijn er dan toch niet die een aardsch paradijs konden zijn met God, de deugd en de matigheid en die nu met den drank, den duivel en de ondeugd eene hel zijn. Jefken. Vrienden, waar is de Molenaar Prijs te verloten onder al de goede op lossers Répertoire des Sociétés par Acti ons(waarde 10 fr.) In zijn nummer van Zondag schrijft de hoofdman onzer scheurmakers een artikel die waardig is van Luther of Calvien Vele dwaas heden en aanvallen tegen de Katholieke partij hebben we sedert een drietal jaren uit zijne pen zien vloeien, maar wat hij ons over acht dagen heeft opgedischt gaat zijn vorig schrijven te boven De reden om dewelke volgens dit heerschap de volkspartij in 't land van Aalst hier tot stand is gekomen, is dat onze oude Katholieke partij niet kristen meer is. Onze Katholieken beweert hij, zijn eenvoudige politiekers die den godsdienst slechts tot dek mantel nemen om al hunne onrechtvaardigheden tegenover de werkmansklas te duiken: Bisschop pen en priesters liggen onder den hiel der rijken, en maken zoo de kerk bij den werkman hatelijk. Eene hervorming is noodzakelijk en deze zal te weeg gebracht worden door de Daenspar- tij Schrijver kon niet openlijker de gedachten weer geven die hem sedert lang door den geest woelen en den oorlog verklaren niet alleen aan alle wereldlijk, maar ook aan alle geestelijk gezag I Reeds lang hadden wij onze lezers doen ver staan hoe onze scheurmakers, door hunne bedek te handelwijze, den naam van groene socialisten verdienden; wekelijks hebben wij hun voor oogen gelegd hoe zij onze vijanden in de hand werkten, maar dat wij zouden genoodzaakt geweest zijn hun te doen kennen als stichters eener nieuwe heilige kerk, neen daaraan en hadden wij ons nooit verwacht En nochtans het is zoo Weldra zal Chipka in een nieuw vatikaan her schapen worden, waarvan Pië de wereldlijke paus zijn zal. Maar welke voorwaarden zullen er dan toch vereischt zijn om als lid der nieuwe groene kerk te worden aanvaard Deze alleenlijk van alles wat deftig en kristelijk is op snoode en valsche wijze aan te vallen en tegen de voor schriften van den catechismus op, het verkeer met liberalen en socialisten niet te vluchten. Ziedaar, hoever hoovaardigheid en koppigheid iemand kunnen brengen De vrijmetselarij is volop aan het werk om boven water te geraken, om haren invloed te rug te krijgen in de zaken van ons land. Zij heeft bevel gegeven aan alle liberale en so cialistische dagbladen om overal de afschaffing der plaatsvervangers, den persoonlijken dienstplicht en alleman soldaat te gaan preeken gelijk onze vierden het in volle Kamer reeds heeft gedaan. Verdeeling brengen onder de katholieken en met de hulp der socialisten ons ministerie doen vallen, ziedaar haar doel. Wezen wij dus op onze hoede om de plannen der vrijheidhatende en godsdienstplagende libe ralen te verijdelen. De redevoeringen in de vrijmetselaarslogen, door generaal Bouget en andere kopstukken uit gesproken, zeggen ons klaar en duidelijk wat de liberalen willen en moeten ons aanzetten om zoo gauw mogelijk al hunne pogingen te keer te gaan. Opgepast dus der ter dood veroordeelde» in het gevang van Lcnveu of Gent. Ter gelegenheid der ter dood veroordeeling van Courtois en Restiaux, is er nog al veel ge klapt geworden van die gevange nissen en de levenswijze der pensionnairen dezer gestichten. Wij willen aan onze lezers ter kennis brengen hoe de mannen aldaar hunnen tijd overbrengen en de levenswijs die zij er leiden. Kleeding Broek, vest, hoofddeksel van grof lijnwaad, sletsen van zelfde stof. Zijn naam wordt afgeschaft, en hij krijgt in plaats een numero, en voor woonst een cel. Kost Koffie van eikelen, zwart brood, soep van vet en van boonen, water, stukskens spek. HoudingBraaf zijn, gehoorzaam zijn gelijk een wassen beeld, opstaan ten 6 ure 's morgens, seffens zijn bed maken, de col kuischen, eten, dan aan 't werk, rechtstaan en groeten als de directeur of iemand anders komt, zak ken plakken of uitschrijvingen doen voor de leerlingen der universiteiten of alle andere personen, zwijgen, een uur de lucht gaan scheppen, daar niet zitten, rnaar wandelen, beleefd, pro per en gemanierd zijn. Alle dagen 't zelfde, zomer en win-, ter, weekdag en Zondag. De disciplien is daar uiterst streng. De gevangenen hebben maar een vooruitzicht om eens de vrije lucht wederom te kunnen inademen, na lange jaren gevangenschap, en dat is braaf en gehoorzaam zijn Als ze braaf zijn, krijgen de gevan genen boeken te lezen elke maand mogen hunne familie hen een bezoek brengen, vader, moeder, man, huis vrouw, broeder, zuster, oom, moei en voogd zij zien hunne familie van ach ter eene tralie, en dit van achter eene tralie, onder het oog der cipiers niets mogen zij ontvangen, hoege naamd niets, zoo luid het reglement der gevangenissen. In de celgevangenissen is het er zoo stil als op een kerkhof. Als de gevangenen hunne cel verla ten, moet de kap over hun hoofd, met twee openingskens voor hunne oogen en 's Zondags naar de kapel, de kap over de oogen. Dat is het leven dier gevangenen. Immers, van al die daar zitten, en is er geen een of hij zegt Kon ik hier uit, men zou er mij nooit meer inkrij gen. Wat die veroordeelden het meest pijnigt, 't is die gedurige stilte, die on- verdragelijke eenzaamheid, afgeschei den van ai wat op de wereld leeft. Ter dood veroordeeld worden, ge guillotineerd worden, zegde een dezer opgesloteuen, is eene kleinigheid, het duurt maar eenige oogenblikken,doch wat die straf ver overtreft, is de eeu wigdurende opsluiting, afgescheiden van de wereld, die schrikkelijke een zaamheid, van welkers folteringen geen mensch zich een gedacht kan ma ken. Alleen zijn, niet spreken, noch dag noch nacht, binst den dag, de be zigheid verbetert het wat, maar des nachts, als men wakker wordt en denkt aan de eenzaamheid, oh! dan is er geen mensch die deze foltering kan begrijpen. Zoo waren onlangs de woorden van een veroordeelde aan leden zijner fa milie die hem een bezoek brachten. Lezers en Le zeressen van 't Stemmeken, van herte profi ciat voor uwen Paaschplicht, dien gij allen nu hebt volbracht.. Mochtet gij den vrede des her ten en 't geluk bewaren dien gij gesmaakt hebt in 't naderen tot de H. Sakramenten. Tot Luik heeft den baas van eene herbeg een wedspel aangegaan op 14 dagen tijd, samen met eenen compagnon om en weerom naar Parijs te gaan.... Ze zullen de reis afleggen per karreken... Terwijl de eene er zal opzitten, zal de andere hem moeten voortstooten... Zondag om zes uren 's morgends hebben ze hunne reis aangevangen. Desire-

De Volksstem | 1897 | | pagina 1