Rsis van Holstafle laar Mongolië OORLOG waar is de Molenaar Het doodvonnis, O. H. Jesus-Christus. Amerika. Bij de wreed e Cuha. De opstand is zoo goed als gedempt. Spauje gaat een deel zij ner troepen weerroepen, 40,000 man om te beginnen. Die oorlog heeft aan Spanje reeds 700millioen pesetas ge kost. Cmigo. De Witte Paters van Mgr Lavigerie gaan een tweede christen dorp stichten in Congo. Het zal den naam dragen van SintLambertus Zij heb ben daarvoor 12,000 fr. ontvangen van het werk der oude timbers. Over twee jaar wierd er een eerste christen dorp gesticht, ook met de opbrengst van de oude timbers. Het heet Sint-Trudo en is tegenwoordig eene bloeiende christene gemeente. Engeland. In een ken Lepage, van Morlnnwclz, 13 jaar oud, is sedert den 10 Maart laatstleden van huis ver trokken en is niet meer te vinden. MgrKaieip, pastoor van Wörishoven, is nog altijd voortdu rend ziek... Ne kou opgedaan in den biechtstoel Maandag verleden, op den tweeden Paasch- dag, is Mgr Decrolière, bisschop van Namen, vertrokken naar Rome.... Hij zal den 15 Mei weerkeeren. Tot Gent een manneken van 3 jaar, Chaleken Termon,uit de Charlekinstraat, een ei opeten, hem verslikken en morssteen dood van zijn stoelken vallen. Graaf Karei van der Burch, senator van Brussel, is nog verre van hersteld te zijn en het Fransch gouvernement heeft besloten het voorbeeld van minister Van- denpeereboom na te volgen en den XXIV-uren- wijzer aan te nemen. Er is weerom al eene nieu we soort van gaz uitgevonden, het is eene soort van acetilène gaz, maar het is veel beter dan de eerste uitgevondene soort en daarbij er en is geen gevaar van ontploffing. De ster lUercurius zal zichtbaar zijn tot 13 Mei, 2 uren na den ondergang der zon.... 't Is ietsi dat zelden gebeurt. De brusselsche socialisten verkeeren in groote verlegenheid voor het vieren van het roode le Meifeest.... Ge moet weten, de eerste Mei valt op ne Zaterdag, een betaaldag voor het meerendeel der werklieden en 't is te peizen dat de arbeiders dien dag't werk niet zullen staan voor de schoone oogen van de roode kop stukken Over eenige dagen zijn ze bijeenge komen en hebben besloten den eersten Mei maar te vieren met eene manifestatie, die maar ten 7 uren 's avonds zal beginnen. Met Paschen is het verlof in al onze onderwijsgestichten. Hoe ongeduldig worden die blijde dagen door de leerlingen verwacht!... Die brave jongens ko men toch zoo geerne terug in het vaderlijk huis, bij hunne lieve ouders, bij broeders en zusters, bij vrienden en kennissen.... O, metwathemel- sche vreugd halen ze alsdan de tabakblaas en 'tpijpken uit den zak, die ze maanden lang on geroerd hebben moeten laten liggen. Den 16 Mei toekomende zal er te Nauicn een bedevaart vertrekken naar Lourdes, die uitsluitelijk zal samengesteld zijn uit mannen.... 't Is de eerste keer dat dit gebeurt in België.Nog 13 maanden vrienden, en wij zijn on zen vierden kwijt. Mi nister Begerem is voor eenige dagen naar England geweest om er eenige zinneloozenge- stichten te gaan nazien. Is het nu toch niet om met te lachen Prinses Marie-Dorothea van Saxe-Cobourg-Gotha, 15 jaar oud, is sedert eenige dagen verloofd met hertog Gunther de Schleswig-Holstein Tot Matlock Batli, in England, twee jongelingen, twee heeren en twee mammezellekens gaan varen op eene rivier... Op eens hun bootje kantelt om en alle zes den dieperik in. Tot Biscage, in Spanje, overleed over eenige dagen Juan Quevedo in den gezegen- den ouderdom van 148 jaren... De man laat eene weduwe achter van 135 jaren, eene doch ter van 102 jaar en twee zoons, waarvan de oudste 97 en de jongste 87 jaar oud is Men- schen, 'tis afgrijselijk gelijk de gazetten der Daenaisten tegenwoordig razende uitvallen doen tegen al wat deftig en katholiek is.... z'En sparen noch geestelijk noch wereldlijk gezag..,, 't Is de razernij die bij hun begint te werken. Ze worden van dag tot dag meer en meer gewaar dat hun rijk hier in 't land van Aalst uit is Meerbeek, Meerbeek Zondag verleden, ter gelegen heid van 't Paaschfeest, heeft de Zangmaatschappij De Vlaamsche Strijders er op meesterlijke wijze de mis uit gevoerd van Aloïs De Smet, onder het bestuur van haren talentvollen direk- toor Mr Petrus De Cooman, sekretaris der ge meente... Aan allen de hertelij kste gelukwen- schen van 't Stemmeken. 't Is Prins Albrecht die onze koninklijke familie tot Londen zal ver tegenwoordigen op de feesten, die er zullen plaats hebben ter gelegenheid van de 6o® verjaar dag der troonbeklimming van Koningin Victoria. Bravo 't is meer als verdiend Onze wel gekende Aalstersche maatschappij het Land van Riem komt door Z. M.Leopold II gemachtigd te worden den naam van Koninklijke Maatschappij te dragen.... Proficiat, mannen! De eerste steen van Brussel-Zeehaven zal dezen zomer nog gelegd worden.... Of het er op dien dag zal spannen, moeten wij er niet bijvoegen... Maar de datum is tot hiertoe nog niet gesteld. Woensdag avond zijn Koning Leopold en Prin ses Clementine van hunne omreis in Italië tot Brussel weergekeerd. Den oorlog den oor log Hij is losgeborsten tusschen Griekenland en Turkije't Zal eene helsche moorderij zijn, en zeggen dat dit alles de fout is van die vijf plat- broeken, die wij doorgaans weg de vijf Eufo- peesche mogendheden noemen. M. Waroc- qué, onlangs door de rechtbank onder rechter lijke voogdij gezet, heeft zijn ontslag gegeven als beheerder der koolmaatschappij van Marie- mont en Bascoup... Maar wanneer gaat die lief hebber zijn ontslag eens geven als volksvertegen woordiger van Thuin en burgemeester van Mariemont Maar wat beteekent dat?Alle maanden zijn de steenbakkers van Brussel of van Boom op nieuw in werk staking Blijft hun loon zoo maar voort durend verhoogeren dan zullen ze als werkstakers in 't kort vele navolgers hebben... Maar wat zullen we zeggen, d' opmake- rij, die al deze moeielijkheden te weeg brengt, zal toch wel eens een einde nemen Maandag ver leden heeft Z. H. de Paus drie fransche prelaten tot het Kardinalaat verheven, namelijk Mgrs Couil- lie, aartsbisschop van Lyon, Sourrieu, aartsbis schop van Rouaan en Labouré, aartsbisschop van Rennes. Tot JXice hebben ze bij nen goudsraid om niet min dan voor 80 duizend franken juwee- len uit zijnen winkel weggefoeffeld en de muzi kanten van 't Oud Brussel, die een engagement hadden aangegaan voor den tijd van d'expositie, liggen al in proces met hunnen patroon... Ze wil len hun gegeven woord intrekken. Beuder- leeuw 'tzal weerom al iets zijn in de gazetten der Daensisten over hunne bijeenkomst van maandag verleden Er zal weerom eene zee van volk geweest zijn Denderleeuw zal weggedragen geweest zijn door de dommekraten Ewel, om u een juist gedacht te geven van 't getal scheurma kers, die er maandag tot Denderleeuw op de Don- chistenmeeting waren zal ik u zeggen, dat 't hall tonneken bier, dat om 2 uren in hunne vergader zaal gestoken was, 's avonds om 9 uren nog altijd goed liep, zonder dat men het had moeten onderleg gen. Al zoo is 't gebeurd, zegt Kibeladoeken. §g)dlIJC. Op Goeden Vrydag,- op het oogenblik dat het Kruis in de hoofdkerk aanbeden werd, heeft de Ko ningin van Spanje aan 14 ter doodver- oordeelden genade geschonken. Moch ten die menschen hun leven lang ge denken dat zij aan 't Kruis Christi hun ne verlossing verschuldigd zijn (CHINA,) door den Eerwccrdcn Misslonuaris eiken door Pilatns uitgesproken tegen Het toeval heeft eene kopie op koper doen ontdekken van het in drukwekkendste rechterlijke docu ment, dat in de menschelijke geschie denis bestaat-, 't is te zeggen de ter dood veroordeeling van Jesus-Chris tus. Dit vonnis is gegraveerd op een koperen lemmet, dat op zij de woor den draagt Dergelijk lemmet is naar stam gezonden. Dit kostbaar voorwerp werd gevonden in eene antieke wit marmeren vaas, ontdekt in de villa Aquila, koninkrijk Napels, tijdens opgravingen in 1729 door de kunstcommissarissen, uit Frankrijk gezonden. De oude vaas wordt nu in de kapel van Caserta bewaard. Ziehier den tekst van dit vonnis, uit het he- breewsch vertaald door leden van de kunstcom missie Vonnis, uitgesproken door Pontius Pilatus, gouverneur-regent van Neder-Galilea, houdende dat Jesus van Nazareth de straf des kruises zal ondergaan. Het jaar 17 van het keizerrijk Tiberius Cesar, en de 25e dag der maand meert, in de .heilige stad Jerusalem, Annas en Caïphas, priesters en offe raars van Gods volk, Pontius Pilatus, gouverneur van Neder-Galilea, gezeten op den voorzitterszetel van het Pretorium. Veroordeelt Jesus van Nazareth te sterven op een kruis tusschen twee moordenaars, volgens de groote en bekende getuigenissen van het volk 1" Jesus is verleider. 2° Hij is oproerig. 3° Hij is vijand aan de wet. 4° Hij beweert valschelijk de zoon Gods te zijn. 5° Hij beweert valschelijk koning van Israël te zijn. 6° Hij is in den tempel getreden, gevolgd door eene volksmenigte, die palmtakken in handen droeg. Beveelt den eersten honderdman Guirihir Cor nelius hem naar de strafplaats te geleiden. Verbiedt aan al de personen, arm en rijk, de dood van Jesus te beletten. De getuigen, die het vonnis tegen Jesus getee- kend hebben zijn 1° Daniël Tobani, Phariseeër. 2° Joannes Zorobabel. 3° Raphaël Tobani. 4° Capet, openbaar man. Jesus zal de stad Jerusalem verlaten langs de Struneesche poort. De Karthuizers bij Napels bewaren dit kostbaar document in een ebbenhouten kist. M. Denon liet er eene kopij van maken, die bij den verkoop van zijn kabinet verkocht werd aan lord Howard, mits 2890 fr. overstrooming van den Mississipi, die zulke schrikkelijke verwoestingen heeft aangericht, komt nu- nog een tweede plaag de hongersnoodmeer dan 10,000 menschen zijn zonder voedsel. Het bestuur heeft hulp gezonden. Nog slecht nieuws uit Amerika, te weten, dat de Vereenigde Staten schrik kelijke hooge rechten komen te stem men op 't uitlandsch glas. Dat is ne wreede slag voor onze belgische glas blazerijen, die veel naar Amerika uitle veren bijzonderlijk vensterglas. Met den nieuwen tarief zal het om zoo te zeggen onmogelijk zijn nog zaken te doen met Amerika, de rechten zijn te geweldig groot, 't Is spijtig voor ons Waalsch werkvolk. magazijn te Londen is de grootste casserol te zien van de wereld zij heeft eene doorsnede van 3,75 me ters, en eene diepte van 1 meter. Ze weegt 2,200 kilos. Er kan een geheele os in met eenen keer. 't Is een waar meesterstukzij is uit een stuk, ingeslagen kopergansch Londen komt er naar zien. Alzoo zouden wij 't Aalst moeten eenen hebben om de myriameters saucissen te stoven. Oorlogvci'klariiig. De oorlog is verklaard. De betrekkingen tusschen Turkeije en Griekenland zijn afgebro ken. Het was te voorzien. De Grieksche regeering heeft haren gezant te Constantinopel teruggeroepen. De gezant van Turkeije heeft ook Athe ne verlaten. De Turksche Kamer heeft den oorlog aan Griekenland verklaard en Griekenland aanvaard. Bij die ver klaring ging er een algemeen gejuich op in de Kamer. Aan wien is de. schuld van den oorlog wie heeft de vijandelijkheden eerst begonnen De Turken steken het op de Grieken, en de Grieken op de Turken. In eene mededeeling die hij aan het Turksch Bestuur gezonden heeft, bewijst de minister van Griekenland dat de Turken de schuld zijn van alles, en ook verantwoordelijk zijn voor de gevolgen. Be Gevechten. In vele plaatsen te gelijk wordt er gevochten. Volgens de depêchen zoudeo de Grieken in ver schillende ontmoetingen de bovenhand gehad hebben. Het gevecht is bijzonder hevig aan bergpas van Meluna. Grieken en Tur ken strijden om 't hardvochtigst voor 't bezit van den bergpas, want daar hangt veel van af. Wie zal ze winnen 't Schijnt dat het Turken zullen zijn. Zij hebben aan de Grieken reeds twee sel- lingen ontnomen. Valt de bergpas in de handen van den Turk, dit zou een erg verlies zijn voor de Grieken, 't Gevecht duurt al 24 uren zonder ophouden en 't is nog niet ten einde. Veel doodeu zijn er precies nog nietgelukkiglijk van den kant der Turken nog maar 30, zeggen ze, van den kant der Grieken een honderdtal. Te Negero heeft er eene botsing plaats gehad. De Turken wilden eenen post hernemen die in de handen der Grieken gevallen was, maar 't is mis lukt; na 4 uren vechtens moesten zij den aftocht blazen. Zij hebben ook Reveni willen innemen, maar insgelijks mis lukt; zij werden door de Grieken ach teruit gedreven. Fuad-Pacha, een van de mannen waar de Sultan meest mocht op rekenen, heeft aan den Keizer zijn ontslag van Maarschalk gezonden, en is van zin het land te verlaten. Hij kan niet langer meer de onrechtvaardigheid verdragen, zegt hij, die hij onder zijne oogen ziet gebeuren. Hij wil niet langer in Turkije blijven, waar geene plaats meer is voor treffelijke lieden. De Keizer heeft stafet I op stalet gezonden om hem te smeeken l van toch te blijven Als de Keizer wil van gedragslijn veranderen, en recht- veerüig bestieren, volgens de wetten voor Katholieken zoowel als voor Mu- zulmannen, dan wil hij blijven, anders niet. Zijne drij zoons hebben ook hun ontslag gegeven. Ze zeggen dat die Fuad-Pacha nog al een deftig man is tijdens de moorderijen beschermde hij de Armenianen. Iemand die eenen nieuwen knecht aanneemt na zijne getuigschriften ge zien te hebben Gij schijnt een zwak punt te heb ben, namelijk de drank? O neen, mijnheer, daar juist ben ik sterk in. Een haatdragei wordt van elk ver acht. E. ID. B. XI. Pasehen. Wandeling in Peking. Om 10 ure deed Monseigneur, bijgestaan van 5 Priesters en een aantal Seminaristen, een solemnele pontificale Mis het muziek was allerschoonst, en voor en na de mis, alsook onder de Offerande voerden dè fanfaren van het Seminarie, met eu- ropeesche instrumenten, als 't u blieft, de mooiste stukken van hun repertorium uit. Ge kunt niet denken hoe aangenaam en verrukkend de gevoelens zijn, waardoor men zich in zulk- danige plechtigheden bewogen gevoeltmen kan dat onder vinden en smaken, doch er een getrouwe beschrijving van op het papier zetten, dat is onmogelijk. In den namiddag was er een Lof in denzelfden zin rechtuit gesproken, de Christenen van Peking moeten de groote plechtigheden van de Europee- sche hoofdkerken niet benijden de goddelijke diensten ge schieden er op de groote feestdagen, met al den mogelijken luister. Wat waren wij nu tevreden van ons op dien dag te Peking te bevinden waarlijk, bij het geluk en het innig genoegen dat wij op Paschen genoten, waren de vermoeienissen van de lastige reis, die wij kwamen te doen, weldra vergeten. 's Maandags gingen wij Mis doen in de kerk van het Westen, die even als de Noordkerk, waar Monseigneur verblijft, in europeesche stijl gebouwd is en in pracht en luister, met onze schoonste kerken mogen vergeleken worden. In den namiddag brachten wij een bezoek aan de heeren van de fransche Legatie, die ons met veel voorkomenheid behan delden en ons de pasporten afleverden, waarmee wij vrij en vrank, Mongolië door, het H. Evangelie mochten gaan ver kondigen. Als wij die pasporten overlazen, bevonden wij ons teenemaal herdoopt Voortaan zal moeders oudste zoon niet meer Evarist De Boeck heeten, maar zijn naam zal zijn Pau- jou-tien, bevattend gelijk de hemelge ziet, ik heb er niet veel bij verloren, met te veranderen mocht mijnen nieuwen naam maar altijd waarheid spreken, mocht ik voor s'Heeren glorie en het welzijn der zielen, de hemelsche schatten steeds in mijn hert bevatten, om ze overvloedig aan die verdoolde schapen meê te deelen, tot hiertoe in de diepste armoede en ellende, door de duisternissen van het heidendom gedompeld Van de fransche Legatie begaven wij ons tot bij den minis ter van Belgenland, M. de Noydance. De goede man was uiterst over onze komst verheugd en trakteerde ons met een goed glas uier en een lekkere belgische cigaar ge ziet dat men tot in Peking zelf de aangenaamheden van den goeden Vlaamschen haard kan aantreffen spijtig, onze brave minis ter kan de lucht van Peking niet verdragen, hij had er een bronchite opgedaan, die hem bijna de spraak had ontnomen en hem teenemaal onbekwaam maakte om zijn ambt langer uit te oefenen bij onze komst was hij juist aan 't inpakken, om zich 's anderdaags op weg te stellen voor het Vaderland mocht hij eene goede reis gemaakt hebben, nogtans, ik vrees er veel voor hij zag er ziek en zoo afgemat uit, dat hij waar schijnlijk niet levend in België zal aangekomen zijn, hij zelf vreesde er veel voor ik wensch uit ganscher herte dat zijne vrees geene noodlottige gevolgen zal gehad hebben. Dienzelfden middag begaven wij ons naar de kerk van het Oosten, waarna wij de bijzonderste straten van deChineesche hoofdstad zoo wat doorliepen, om er eene nadere kennis meê aan te knoopen. Ik zal dan weêral maar van goeden wil zijn en er eenige woorden over zeggen. Voor de Chinezen is Peking voorzeker eene allerprachtig ste stad, nogtans, ge moet opmerken dat hun ideaal gansch van het onze verschilt, dit wil zeggen dat zij schoon vinden, 't geen voor ons buitengewoon leelijk is, en vice versa, wat voor ons schoon is, daar echten zij hoegenaamd geenen prijs aan. Moet gij daaruit nu besluiten dat Peking een model is van leelijkheid dat precies niet, doch ik voor mij, ik moet bekennen dat ik er buiten de schoone en hooge kerken der 272 besloten dit losbandig leven vaarwel te zeggen Een schimpwoord, een verachtende oogopslag van den verstok ten Diedaart had telkens, oogenblikkelijk, alle goede voornemens teruggedrongen. En iedermaal had Robrecht zich dieper in het slijk der zinlijkheid gewenteld, om alle gewetenswroeging te versmoren. Hij drukte zijnen draver de sporen in de lendenen en sloeg hem met geweld op hals en achterstel. Het dier holde vooruit en slaagde er in zijne plaats tusschen zijne tochtgenooten te bereiken. Daar men thans zeer dichtbij de wallen der stad stormde, werden de toortsen uitgedoofd. De spookachtige gedaanten snelden in de geheimzin nige duisternis de Keizerlijke Stad voorbij, juist toen het middernacht op den burcht sloeg. Had Iwein, dien wij op dit uur aan het venster van zijn slaapvertrek zagen mijmeren, inderdaad het geren der paarden gehoord?... Op een half uur afstands van Aalst vertraagden de bandieten den loop hunner kleppers en ontstaken weer de toortsen. Lauretta bibberde van kou. Vochtig, killig was de lucht naar Diedaart's bewering, stak er gesmolten sneeuw in en zouden ze eerlang op een nat pak, in de gure wintervlagen niet ongewoon, onthaald worden. Op heel den weg, welke Gent met Aalst vereenigt, werd geen sterfelijk mensch ontwaard. Naar Robrecht berekende, was ket ongeveer drie uren, toen de bent, op kleinen afstand van Vlaanderens hoofd plaats, aan een bierhuis stilhield en den waard opklopte. De rabuiten stegen af; de geradbraakte Lauretta werd van Robrechts zadel genomen en op den grond neergezet. Na eene kleine poos pinkelde er een licht binnens huis. De deur werd ontgrendeld en op den drempel ver schenen de baas en zijn knecht, die, van de komst der boeven verwittigd, stellig maar sliepen als de muizen ia het meel.

De Volksstem | 1897 | | pagina 2