Moorsel. LUIBRECHTS. Bijzondere Correspondentie» Nieuws uit d'Hoofdstad Raadsel II. Er ™ren ;13 e°e.d? ?p1os~ KERKELIJK NIEUWS. Nieuws uit Aalst. Burgerstand. Aelst. EE. PP. Lazaristen, uiets merkweerdigs in gevonden heb. Schrikkelijk groot is zij, en de meeste straten overtreffen in breedte, de grootste onzer Europeesche boulvards, maar lie ven hemel toch 't zijn mij de straten.; de huizen, meestal van hout en zonder verdiepingen, zijn beladen met vieze schilde ringen en eigenaardige ornamenten, die ze eer overwegen dan versieren men moet oprecht Chiueesch zijn, om dat voor schoon te aanzien. (Wordt voortgezet). DER VOLKSSTEM I. Uit GRIMillKGEK. Over eenige maanden nog zag er ons kerkje waarlijk erbarmelijk uit. De muren werden sedert jaren niet meer gewit en bevonden zich, ondanks den oppas, in eenen staat van onreinheid, die, bij hoogdringendheid, herstelling verlangde. De ruiten en vensterramen, met hunne vale mos- kleur de altaren, biechtstoelen, predikstoel en beelden, eer tijds met slechten vernis door eene onbehendige hand bestre ken de bovenruiten onkundig met grof rood, geel en blauw beschilderd, brachten niet weinig bij om het nederig uitzicht onzer kerk nog erbarmelijker te maken. En nochtans is ons kerkje gebouwd en gemeubleerd in nauwkeurigen stijl. Eene nieuwe decoratie was dus hoogst noodig, want men zou einde lijk mogen veronderstellen hebben, dat Gods tempel, het Huis van troost en vrede, het Huis van gelijkheid en broedermin bij uitmuntendheid Spoedet ge uit paleis of kluis Kinderen Gods, zijt ge, in Gods Huis door de Grimmingenaars niet meer behartigd en geëerbiedigd werd. Maar hier was de oorzaak niet. O neen, voorzeker niet, want nauwelijks had onze Heer Pastoor hiertoe eenen oproep gedaan of zijne parochianen beantwoordden hem eenparig met eene gulhartigheid die den waren christene kenschetst. Zij wezen hiervoor allen hartij lijk gedankt. Maar wat vermag den obool in eene kleine parochie om zul ke werken uit te voeren Daarbij het inkomen der kerkfa briek is gering en de minste subsidie werd ontzegd. Ziedaar wat gedurig aarzelen deed en uitstel van dit zoo noodig als ge- wenschte werk oorzaakte. Nochtans hebben deze netelachtige omstandigheden onzen moedigen dorpsherder niet kunnen wederhouden. Hem het spreekwoord toepassend Christelijke liefdadigheid begint met zich zeiven heeft hij, in dees loffe lijk werk, zijne edelmoedigheid boven zijn inkomen gesteld. Daarenboven heeft hij zich sedert lang de moeite getroost om medehulp af te smeeken tot het voltooien van zijnen tempel, wiens versiering hem zoo nauw aan 't herte lag. Nu, men mag het zeggen, is de kerk van Grimmiugen in een waar klei nood veranderd. De heer Joannes Van den Bossche, schilder te St-Martens-Lierde, heeft doen zien dat hij op de hoogte was zijner taak. Het hoogaltaar is met kunstsmaak geschilderd de drapeering en de decoraties der zijmuren, alsmede het ge welf en de kroonlijst, zijn nauwkeurig afgewerktde kleuren der motieven zijn wel gekozen en hebben een bevallig voorko men. Dit, opgehemeld door twee prachtig geschilderde kerk ramen (persoonlijke giften der Eerw. heeren pastoors Van de Velde en Jozef Teurrekens), vormt eenen fraaien samenhang, die den besten indruk maakt en aan de koor een prachtig uit zicht geeft. De zijaltaren, de predikstoel en andere kerkmeu- belen zijn in denzelfden zin zeer fraai geschilderd. Wat betreft de eigenlijke kunst, in overeenkomst met den bouwstijl der kerk, daarvan laat ik de waardeering over aan bevoegde kunst vrienden die zich gewaardigen zullen de kerk van Grimmin gen te komen bezichtigen. J. V. B. II. Uit PARIJS. 't Is spijtig Ik moet beginnen met rampen en ongelukken méfaits sinistres et accidents 1 Geslagen, gevochten is er 1- bloed geslagen I en dat alleenlijk om een Stemmeken te kun nen krijgen Da' wilt zeggen dat er met Paschen zooveel Vla mingen in den Vlaamschen Kring waren en zoo weinig Stem- mekens 1 Er zijn er die al in vier huisgezinnen gediend heb ben en nu nog moeten met den post gezonden worden naar 273 Zijn de versche paarden hier gestald voegde Diedaart den waard toe. «Ja, heerschap, antwoordde de hospes en beval zijnen knecht nadat de opperste den wensch had uit gedrukt zoo gauw mogelijk te vertrekken de dieren op te zadelen. Intusschen waren de afgereden dravers door twee roovers op stal geleid. Gezellen, sprak Diedaart draagt de lonkver in de gelagkamer. Baas, een hartsterkende beker wijn voor mijne mannen 1 u Het zal smaken als honing, viel een boef smak muilend in. Een bekertje op zijnen tijd, houdt de mot uit de maag, jokte een andere en deed zijne tong slaan. u Baas, n hernam de hoofdman, toen de fielten rondom de tafel stonden te watertanden Eieren, kaas en hesp Het is tijd, zeide er een ik heb honger als een paard. Ik rammel van honger! sprak een tweede. u Drank en eten, dat is schering en inslag, juichte een derde. Terwijl de waard de gulzige schavuiten bediende, wenkte Robrecht den bevelhebber. Zij traden eene zijka mer in. Lauretta kléurde en verbleekte beurtelings haar geluk hing aan een zijden draadje. Wat zou de uitslag van dit onderhoud zijn Weet ge wel, hoofdman, sprak Robrecht dat wij eene overheerlijke vangst deden I Die jonkver is schat rijk. Zij is de dochter van den wijd vermaard en Dirk van Elzaten, de verloofde van den vermogenden Iwein. u hoefdet ge mij niet te zeggen, gaf Diedaart tot antwoord, terwijl hij zijnen mindere met een hoonen den blik opnam dat wist ik bereidsmaar wat ik ook weet, is dat gij weer met den vijand heulen wilt. Mie gaf u, babbeltong het recfrt de gevangene aan te Th. Van Driessche van Charenton, die geen had kunnen krijgen. Het en is van al ze leven niet te zien geweest, hoe de Vlamingen, en in 't bij zonder onze Franschmans n opgeko men zijn om hunnen Paschen te hou den. Om 6 ure 's morgens waren ze daar al van 8 en 10 uren verre. De Pa- rijsche Vlamiugen ook zijn goed opge komen, en 'k mag zeggen dat er een steenen hert zou van breken als ge die algemëeneCommunie ziet en dat schoon statig gezang hoort. En de kerk van de Vlamingen Wel Heere Dominus er was eene fransche Dame, die uitriep c'Est un véritable bijou 1 Er wordt nu weer een schoone standaard gemaakt van 't H. Hert door de Damen van Audenaarde. Den autaar van St-Godelieve begint ook in gisting te komen... En de Vlamingen, ziende dat hunne kerk zoo schoon wordt, ko men dobbel en dik af En Zondag en acht dagen eerste Zondag van Mei (en het Vlaamsch Mei-altaar van onze kerk te Parijs spant de kroon van gansch de stad het bezoek van Mgr Stillemans, Bis schop van Geut, den vader en bescher mer van de Vlamingen te Parijs. Wij ding van de nieuwe zaal, een affaire van 36 meters langen ze klappen weeral van vergrooten Heeren van 't Stemmeken, wij zullen er u over schrijven, zelle I Maar, als 't a blieft, zendt ons op dien dag toch Stemmekens genoeg, of wij riskeeren van slagen te krijgen van ons mannen. Missie geweest voor de Vlamingen van Levallois tegen Parijs. Al mannen van den Doel, van de Klinge, Sint-Gillis- Waas, enz... Goed opgekomen en op 1* Paaschdag allemaal geweest bollen naar den Vlaamschen Kring. Groote bekeeringen met den Paschen, onder andere gasten van 40 en 50 jaar geleden er zijn er die 14 dagen te week gelegen hebben. Ill, l it DENDERWINDEKE. Op 2d,a Paaschdag is Deuderwinde- ke bijna weggedrommen door al dat volk, dat er toegestroomd was om er de voordracht te aanhooren van M. Brug- geman van Appelterre, en daarna de veetentoonstelling te bezichtigen van het landbouwcomice van den linken oe ver van den Dender Pollaere, Windi- ke, Meerbeeke, Neyghem en Liefferin- gen. Men spreekt wonders van de schoo ne beesten die er te zien waren. IV. Uit BEVER. Op Zondag 2° Mei, groot Avondfeest tot Sint-Peeters. Dat niet vergeten, Be- verlingen en in groot getal daar naar toe Het zal er leutig zijn. De muziek maatschappij De Ware Vrienden gaat ook raeê. Opgepast om niet te laat te komen, want de schoonste plaatsen zijn voor de eerstkomende. V. Uit IIERZELE. Onze Achtbare en volksgezinde volksver tegenwoordiger, M. Vincent Dierickx, geeft Zondag, 25 dezer, eene Voordracht in de nieuwe Feestzaal van 't Gemeen tehuis te Herzele, ten 3 uren, over Landbouw en Werkmansbelangen. Daarna uitstap van de muziekmaat schappij. Onze vriend Spiegels lag op sterven en Luibrechts paste hem op. Maar, Spiegels toch, zei Luibrechts, kan ik u nu toch met niets meer ple zier doen En Spiegels de oogen ronddraaiende, zag eene hesp hangen en sprak Och ja, vriend, zeg aan mijne vrouw dat zij mij daar eene schel van die hesp zou snijden 1 Luibrechts. Spiegels. g'En antwoordt gelijk niet Luibrechts. Och Heere, neen ik 1 'k Zou u geerne voldoen, maar 'k weet dat die hesp bewaard moet worden voor uwe uitvaart Om te beginnen, een ongeluk in de Tentoonstelling. Twee metsers waren bezig aan t'afbrekcn van een huis. In eens stortte een groote muur in en be groef de twee werklieden. Seffens was men aan 't werk met nen heelen, hoop volk om de ongelukkigen te redden. Het duurde lang voor dat ze verlost waren men vreesde voor hun leven gelukkig zijn ze niet dood, maar toch erg ge kwetst. Judocus Muylaert, die in Terka- merenbosch een stormende paard wilde inhouden, is onder de wielen van den wagen geraakt en de twee beenen afge reden. Bij eenen koperslager, in de Mor- chisstraat, werden sedert eenigen tijd rollen koper gestolen op 't werkhuis. Na eene laatste diefte, verledene week gepleegd, had de baas de deur van het werkhuis met eene elektrieke bel in verband gebracht. Gisteren morgen om 4 uren klonk de bel. De knecht sprong op, liep naar 't werkhuis en stond voor een heer, wel gekleed, die ingekomen was met eenen valschen sleutel. Hij be dreigde den knechtmaar gelukkiglijk had deze nen revolver, hij loste eenige scheuten en seffens was alleman in huis te been. De dief werd vastgegrepen en naar 't policiebureel geleid. "RFiUFlR Verleden Zondag had, zooals aangekondigd was, liet Concert onzer liberalen plaats. Ze zullen natuurlijk roepen en schreeuwen dat alles opperbest afliep en vrel gelukte, maar wat ze stillekens zjilleu weten te verzwijgen, 't is dat onzen eerbiedweerdigen en ge- achten heer Pastoor, van elk bemind, in volle straat, werd belcedigd en uitgescholden door vreemdelingeu, die onze liberalen naar het Concert hadden doen komen, uit vrees dat er anders te veel ledige stoelen en bankeu in hunne zaal zouden gestaan hebben. Te dezer gelegenheid, veroorloven wij ons een kleine raad aan onze liberalen, te weten, dat zij zich in 't vervolg toch zouden wachten nog vreem delingen van gemeenen caliber naar hunne feesten te roepen. Want, zeg mij met wie gij verkeert en ik zal u zeggen wie gij zijt. sers. De prijs is bij loting gevallen aan Oscar Do Geeter te Nederbrakel. Zoo is de naam van het lied der fJiristciie Volkspartij van Aalst. Verl. Zondag vonden wij het op 't eerste blad in 't Laud van Aelst. opgesteld door den heiligen man van Chipka, in bloemletters gedrukt. Wij deelen er éen coupleetjo van mede, want 't is oprecht merkweerdig 2° COUPLET. Het vrouwvolk mag ook een striksken dragen Van schoon groen lint, al op hun beste kleed De andere staan niet in ons behagen Want zij co worden van ohm ook niet geërd Zij mogen hier met ons niet mede wandelen Lanags boscli en velden, al in het jeugdig groen; Zoo zingen wij al met malkanderen, Daarom hebben wij 'ne groene strik vandoen. bis. Ehwel, hebt ge 't vast, valsche Catholijken van Aalst, mannen met eenen schijn van Godsdienst behangen Kent ge nu, oude verstokte bewaarders, de wer king der edele, verhevene Volkspartij?... Ziet ge nu, welke ernstige princiepen zij in meetingen en liederen verdedigt Zult ge nu nog durven lachen, als de Christene Democraten in hunne gazetten van eerlijkheid en deftigheid spreken Zult ge nu eindelijk over het zoete, aangename feest van't Lindeken en het gloriëtje beginnen te zwijgen De Koninklijke Akademie heeft het prachtig dichtstuk aangekocht. Hulde aan de dichters der Chr. Volkspartij 111 DAGWIJZER. Zondag, 25. April. H. Marcus, Evangelist. Het Evangelie van den Goeden Herder. Ik ben de goede Herder, zegde Jesus, die zijn leven geeft voor zijne schaapkens. De huurling vlucht als hij 't gevaar ziet. Ik ken mijne schapen en mijne schapen kennen mij En ik heb nog andere schapen, die van dezen schaapstal niet zijn, die moet ik bijhalen en zij zul len mijne stem hooren, en 't zal éen schaapstal en éen Herder zijn. Maandag, 26. H.H. Cletus en Macelinus, paus en martelaars. Dijnsdag, 27. H. Anastasius. Woensdag, 28. H. Paulus a Cruce. Donderdag, 29. H. Petrus, martelaar. Vrijdag, 30. H. Catharina van Senen. MEIMAAND. Zaterdag 1I1.H. Philippus en Jacobus, apostelen. Priesterlijke Benoeming. DeE. H. Delacroix is bestuurder benoemd van 't klooster der Visitatie, op Sint Amandsberg. De Iweinszoiien. Buitengewone Verga dering op Zaterdag 24 April, om 81/2 ure 's avonds bij den heer Lodewijk Schellekens, Saskaai. Be langrijke mededeelingen nopens den Feestdag zijn aan het dagorde. Alleman op post dus 1 De Din'k lUartcnszoiieii. Maandag 26 A- pril, om 8 1/2 uren 's avonds, dringende vergade ring bij M. Ben. Callebaut, Koophandelstraat, 4. Schoone Prijskamp. Niemand mag ontbreken Allen, als trouwe leden, opgepast Het Laud van Riem. Ons gewaardeerd Zang-, Tooneel- en Letterkundig Gezelschap komt gemachtigd te worden den titel van koninklijke Maatschappij te dragen. Wij wenschen den sym- patieken Voorzitter M. Hector Arijs, gemeente raadslid, het Bestuur en de ieverige heeren Leden warm geluk met deze hooge onderscheiding I Moge het Koninklijk Land in voortdurenden groei en bloei nog vele jaren met fierheid zijn eer vollen titel dragen Katholieke Werkmaiiskring. Op Zon dag 23 Mei aanstaande zal onze Werkmanskring het tienjarig Jubelfeest vieren van zijne stichting en van de aanstelling van den E. H. Ponnet, On derpastoor der St Martensparochie, als Bestuurder van den Kring. Wij geven later het orde der feestelijkheden. OBidcrsclieidiiig. Bij Koninklijk besluit van 19 Maart 1897, nu onlangs in 't Staatsblad af gekondigd, werd de burgerlijke medalie van eerste klas toegekend aan den heer August Daeseleire, plaatsvervangend lid van den Goedenmannenraad van Aalst. Van herte proficiat. lYlllOVO M. de policiekommissaris heeft alhier een frauschman aangehouden die in zijn land vervolgd wordt voor talrijke dief stallen, misbruik van vertrouwen, enz. Zaterdag werden twee oudveroordeelden van Ninove door de rechtbank van Audeuaarde gestraft om aan een inwoner van Ninove slagen en verwon dingen toegebracht te hebben. Toen zij van Aude naarde terugkwamen, gingen zij naar de woning van het slachtoffer en sloegen er alles kort en klein. M. de policiekommissaris en een zijner agenten snelden ter plaatse. De kerels keerden hunne woe de tegen hen en brachten hevige stampen toe aan den kommissaris. Dank aan de tusschenkomst van eenige moedige burgers werden de kerels aange houden. De Concerts op 16 en 17 jxciuciacni. Mei niet te vergeten, vrien den Er zijn kaarten te bekomen van 2,00, 1,00 en 0,50 centiemen. Het programma belooft een luis terrijken avondstond, in den aard van de Feesten tot Moorsel. Alles doet van nu af voorzien dat er een schrik van volk zijn zal, daarom is het geraad zaam op te passen... Wij vernemen dat Hcrdersem den Kath. Trompettersclub van Aalst zal vragen om het Concert op te luisteren. Pnrlmr Morgen, morgen, morgen B. 't Doet ons nog altijd deugd van er aan te denken. Snoeck. 't En is niet schoon van uwen kant. Hum. Is ze goed toegekomen Al wat ge zendt is ons uiterst aangenaam. Zan der. Zoo moet het zijn. Domien. De timbers aan ons zenden, zelle. Chaleken. Nog niemand gezien. A. B. Wij zullen op post zijn. Lode. Brieven zenden naar Aalst en naar ons niet T. F. Komt Jef van de vakantie niet, hè Vr. V. G. te N. Heb dank... maar 't en is toch niet ge noeg. Vriend Camiel, Gent. Ge verschoot zeker? d'Engefsche zat te Moorsel. Moorsel! Honor vobis, katholieke trouwgebleven Vrienden I Eere, lof en dank voor de aangename stonden, welke wij Maandag, van 3 uren tot half tien in uw midden doorbrachten Het Concert is gelukt op eene gansch buitenge wone wijze men moest den belft van 't volk weige ren en de Meisjesschool is zóo groot de geestdrift steeg ten top, de vreugd was algemeen... Wel, wel wat hartroerend drama Beul en Martelaar I Tot tranen toe bewogen, barstte het publiek meer maals in uitbundige toejuichingen los voor Colders, den verrader, de vrijheidsminnende Verhagen's en den gestrengeu baljuw van Vlaanderen de koste lijke costums en de welverzorgde baarden en prui ken van het huis Klinkenborgn van Aalst verhoog den in ruime mate de waarde van het treurspel.... Wat gezegd van 't kluchtspel Och, zwijgt er af 't was om u krom te lachen I! Zebedeus en Nikodc- mus, ze mogen u hebben, zelle, azoo iemand onge makkelijk maken van 't lachen, 't is ongepermet- teerd Tobias heeft er ook een handje van profi ciat. De romance, het kluchtlied en duo, meester lijk uitgegalmd, oogsten een welverdienden bijval in en werden zelfs gebisseerd, niet ten onrechte nochtans. Kortom, alles was onverbeterlijk. 117 bulten zijn er gelachen, en 209 eksteroogen en buiten dat al 't witsel van het gewelf viel, nie als van 't eeuwig handgeklap, is alles wel vergaan zo vreesden voor erger. En 't muziekaal gedeelte ?...De stukken van den Trompettersclub van Aalst verwierven de volmon dige goedkeuring en dwongen eene rechtmatige be wondering af. Het stuk La Bohemienne door de Koninklijke Harmonie van Moorsel, werd even eens opperbest gespeeld maar waar blijft het ope ningstuk de Kéler-Béla Ai, sjeemouis mon- schen, zoudt g'het nu toch gelooven indien gij het met eigene oogen niet gezien hadtDe muzikan ten waren een pintje gaan pakken en als ze terug kwamen, in de zaal nie meer kunnen, geen plaats niet meer vinden en alleens niet kunnen spelen 1! Hebt ge nu toch van den eeuwigen jamé zulke toe ren weten gebeuren Ten slotte Er was daar ne schrik van volk uit Aalst, Herdersem, enz., allemaal katholieken van 't recht bodde, die de onverbasterde Moorselaren nen goeden penning hebben gejond... maar ook, de socissen en trippen waren eerste klas en 't bierken uitnemend lekker. Awel, Vrienden van Moorsel wat dunkt er u van den Kath. Trompettersclub van Aalst Zijn dat geen mannen met bloed in hun lijf? En wa zegde van hunnen president Azoo kunnen bleezen, voor azoo een menneken, is dat niet de moeite weerd, hè?.... Wanneer de Trompetters naar Aalst terugkeer den, liepen er Donchisten op de dorpplaats rond z'hadden eene smeet van razernij weg en ze trok ken gezichten gelijk stoofscheelkens met een hol in de uojsSipoom riepen Viva onzen Loebadou I Viva Kledden I Och erremen, jongens, ge zijt te beklagen, w'hebben compassie met u ge gaat, met of tegen uw goeste in 't lieken van de Miserere. Jniiibonns Eremijt. P. S. Zondag toek. opvoering van 't zelfde programma. Dan is men zeker goede plaats te heb ben en op 't gemak te zijn. Begin om 4 uren, ge- eindigü vóór 't vertrek van den laatsten trein. Geboorten Mann. 16 Vr. 22 38 Overlijdens. B. Cornelis, wed' Rimbaut, z. b. 65 j. Windmo lenstraat. Ph. Marcoen, wed'Gillis, z. b. 83j. Postweg. C. De Kegel, vr. De Waegenecr, landbouwster, 64 jZoutstraatp. A. Meert, w" Mertens, z. b. 79 j. Zoutstr. D. Schollaert, m. Standaert, landb' 63 j. S' Job. 6 kinderen onder de 7 jaren.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3