Ws< auw IWEIN VAN AALST. i 3' JAAR r 121. De Zusterkens der Armen. ZATERDAG 1 MEI 1897. MOORDAANSLAG OP DEN KONING VAN ITALIË. Dr Is. Bauwens. UIT BRUGGE Zeer wel Welkom, schoone Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Allebrief- wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centf™ Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Over eenige dagen brachten wij een bezoek aan het alomgekend Missiehuis van Scheutveld dat op den steenweg naar Ninove slechts eenige minuten van het midden van Brussel gelegen is. Bij het uitkomen bemerkten wij ter linkerhand, in 't wijde veld een ruim gebouw. In rooden steen opgetimmerd, heeft het een eigenaardig en nieu- werwetsch voorkomen, in tegen- stelling met het kleinere gebouw, welke zich eenige meters dichter bij den grooten steenweg bevindt. Dat ruim gebouw waartoe men langs een aarden weg geraakt, is het ouderlingenhuisover eenige jaren opgericht, daar het klein gebouw niet ruim genoeg was om al de ouderlingen en gebrekkigen die zich aanboden te ontvan gen. Een overgroot getal ouderlingen, mannen en vrouwen, maken thans de familie van de Zusterkens der Armen uit, welke voorzeker niet groot genoeg in getal zijn om in het onderhoud en de verpleging hunner groote kinderen te voor zien. Rechts bevinden zich de lokalen der mannen, links die der vrouwen. In het benedenhuis is de werk- en vereni gingszaal, waar de vrouwen, welke niet teenemaal door ouderdom of kommer gebroken zijn, zich meteen of ander gemakkelijk handwerk onledig houden. De lieve zon kijkt vroolijk door de heldere ruiten en de oudjes, allen zuiver en net, zien er allen best gemoed en tevreden uit. Op het eerste verdiep bevindt zich de ziekenzaal. Een aantal gebrekkige vrouwen zijn hier vereenigd. Hagelblank zijn de gordijnen, hagelblank de lakens, ha gelblank de kap, welke het hoofd der tachtigjarige oude dekt, welke het eerst onze aandacht gaande maakt. Zeg eens, moedertje, zoo spreekt het Zusterke haar minzaam toe, hier is eën heer die u komt bezoeken en iets voor u mede gebracht heeft. Het oudje glimlacht en reikt de hand, waarin, na een GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Hoofdman, ge moet u toch daarvoor zóo op uwe achterpooten niet zetten. Iedereen kan het immers eens verkeerd ophebben. Vergeef me dezen misslag. Gaan wij onze keel spoelen ik heb eene smach tende tong, n sprak Diedaart bits. Zij traden de gelagkamer in, dronken eenige bekers wijn en slorpten eenige eiers in. De spitsboeven hadden, gedurende Diedaarts wegzijn, den wijn met gulzige teugen in de keel gelapt hij smaakte hun als godendrank 1 en zich zij hielden van de smul, de slokoppen aan het kloek voedsel vratig vergast. Haast waren hunne lachspieren opgewekt. Zij tierden in uitbundige blijdschap. Hun laag gesprek en de schaterlach, welke op de onkuischte kwinkslagen volgde, hadden voor zeker Lauretta den schaamteblos op de wangen gejaagd, had zij er iets van gehoord. Met hare gedachten en zinnen was zij echter zóo volkomen in de zijkamer ver plaatst, op welker d'eur zij de oogen strak gevestigd hield, dat zij zelfs niet bemerkte hoe een der smullers haar een stuk brood toestak, daar hij snauwde He 1 aardig ding, steek dat in uwen mond. Bij gemis van beter, kunt ge hiermede uwe maag wat opvullen. Ha 1 ge wilt het niet koppige ezelin 1 Toen de ongelukkige zag, dat Robrecht en Diedaart het aangezicht afwendden of haar ijskoud aanstaarden, nam de droefheid haar hart weer in. Zij getroostte zich evenwel aanstonds bij de gedachte mogelijk is het eene list om bij hunne makkers geen achterdocht te verwek ken... Klampt de drenkeling zich ook aan de graszoden des oevers niet vast, al zijn ze losgerukt? aan de twijgen, al zijn ze half gebroken warmen druk, een oranjeappel gestopt wordt. De kinderlijke vreugd schetsen welke zich aanstonds over het gezicht der oude vrouw uit spreidt is onmogelijk. O, ik dank u, lieve mijnheer, God zal 't u loonen Geloof echter niet dat die engelen, en hiermede wees zij op de Zuster, mij het geringste laten ontbreken Ik vrees alleen dat ik te gelukkig ben en mijn hemel reeds op aarde geniet.... Een. snik kropte haar in de keel en twee pe rels rolden over de wangen der tachtigjarige, perels die getuigden van dank en erkentenis. Nu moet moederke rustig blijven en maar eens den oranjeappel proeven, zegde de zuster en daarmede werden wij verder geleid. Die goede oude is het bedorven kind der Zus terkens, en dit begrijpt zich nog al, want 'tis door haar dat het meeste werk en leed veroor zaakt wordt. Een twintigtal zieken of gebrekkigen bevinden zich in de zaal. Allen moeten dagelijks gewas- schen, gekleed, verzuiverd, kortom, als kinderen verpleegd worden. Op het tweede verdiep bevinden zich twee ruime en luchtige slaapzalen die kraken v»n net heid. Het wijde veld ligt voor ons, en door de geo pende vensters schouwen wij op de meest afwis selende natuurtafereelen. Wat vooral onze aandacht trof, waren de dui- zendkleurige dekkleeden welke het voeteinde van elk bed versieren en welkè ons aanstonds aan het kleed van Arlekijn deden denken. Onze geleidster bemerkte spoedig onze ver wondering en verklaarde dat deze dekkleeden gedurende de lange winteravonden werden ver vaardigd bij middel van duizende stukjes rood fluweel en blauwe zijde, groen satijn en gele lin ten, welke de Zusterkens bij de Brusselsche ta- pisseerders gaan bedelen. Alles, alles moet gebedeld worden, en.... er is toch zoo veel noodig in een zoo groot huishou den Daarbij komt het ook dat wij thans nog geene stoelen in de slaapkamers hebben. Maar hoe schikt gij het dan Helaas I de ouderlingen zijn verplicht eiken avond hunne stoelen naar het tweede te brengen! Wij hebben er zoo weinig. Aan de vensters bemerken wij oude tapijten, door liefdadige personen geschonken of door de Zusterkens der Armen gebedeld. Die gordijnen hebben een dubbel voordeelzij behoeven niet gewasschen te worden en bevrijden in den winter tegen de koude. De beste kamers zijn natuurlijk voor de ar men de Zusterkens moeten zich met het overi ge bedienen. Maar waar slaapt gij dan, Zuster Wij slapen op zolder, antwoordde zij met eenen glimlach, en wij eten in den kelder. Zij zijn immers toch maar de dienstboden der armen 1 Dienstboden zonder loon Dienstboden zonder kleederen Wij ontmoeten er inderdaad twee, welke ge deeltelijk met lompen gedekt zijn. Gisteren gaf een hunner haren mantel, het eenigste stuk van waarde dat zij bezat, aan eene arme moeder wel ke haar om eene almoes gevraagd had Om hunne behoeftige Zusters en Broeders te ondersteunen, gaan de Zusterkens der Armen van deur tot deur bedelen en,... worden soms met harde woorden afgewezen. O rijken 1 kendet gij die engelen van meer na bij, zaagt ge met welke zelfopoffering zij hunne jeugd, hun leven, hunne toekomst aan het lij dend menschdom ten offer brengen, voorzeker zoudt ge min hardvochtig jegens die engelen we zen Niemand komt ons ooit bezoeken, zegde ons de zuster met een droeven glimlach, en in dat woordje niematid legde zij zulken weemoedi gen toon, dat 't hert er door geroerd werd. Gij hebt het gehoord, o rijken, niemand bezoekt de zusterkens der armen, en nochtans een bezoek bij hen is toch zoo verkwikkend en hartver sterkend, zoo heilvol en leerzaam daarbij Leerzaam, want wij zagen er op eenvoudige doch praktische wijze het maatschappelijk vraag stuk opgelost. Gaat, ziet en geeft, o rijken Jefken. De Deiiioki*»tcn afgewezen. Eene belangrijke stemming heeft Zaterdag avond plaats gehad in de Katholieke Burgersgilde, namelijk voor of tegen de propaganda der zoogezegde christen democraten, die men alhier met den titel van groene socialisten bestempelt. De heer Dr Van Steenkiste, hoofdman der Burgersgilde, had verklaard dat hij zou aftreden indien hij het derde der stemmen niet zou ver krijgen. Ziehier den uitslag Stemmers 230 tegen de houding der zooge zegde christendemocraten, 217; voor4; ont houdingen 9. Er waren dus 13 stemmers voor de zoogezeg de christene democraten 111 En deze laatsten hadden verklaard dat de Bur gersgilde hunne versterking was dat de 4/5 namelijk der leden hunne aanklevers waren. Hartelijk proficiat, Dr Van Steenkiste en Ka tholieke Burgersgilde Donderdag verleden is op korten afstand van de stad Rome eene moord poging op den Koning van Italië gepleegd. Rond 21/2 uren reed de Koning, in burgers- kleeding, en vergezeld van zijnen eersten aide- de-camp, generaal Ponzi- ovaglia, naar de peerden- koersen van Capanella, toen op twee kilometers van de St. Janspoort, een smidsgast, met name Pietro Acciarito, het koninklijk rijtuig snel na derde, en een dolksteek gaf in de richting van den Koning. Dank aan zijne koelbloedigheid, kon de Ko ning den slag ontwijken. Hij richtte zich op in het rijtuig en gaf aan den koetsier bevel, zijnen weg naar het koersplein voort te zetten. De dader van den aanslag had aanstonds het dolkmes laten vallen. Hij werd onmiddelijk aan gehouden door twee carabiniers, die groote moei te hadden om hem aan de woede van het veront- weerdigde volk te ontrukken. Pietro Acciarito is 24 jaar oud en geboortig van Artena. Hij heeft geene vaste woonst en se dert twee dagen was hij zonder werk. Uit het eerst ingesteld onderzoek blijkt dat hij geene me deplichtigen heeft. Acciarito is gekend als een dweepzuchtige ke rel. In zijne ondervraging verklaarde hij dat de honger hem tot misdaad had aangezet. Het schijnt zeker te zijn dat de aanslag voorberaamd was. Inderdaad, Acciarito had zelf het moordtuig gemaakt, een dolkmes, langs beide kanteu gesle pen, en waarvan het lemmer 30 centimeters lang was. Wat meer is, woensdag zou hij aan kennissen gezegd hebben Morgen zal ik eene groote personagie vermoordenDe policie zocht hem dan op. Op het oogenblik van den aanslag, had Accia rito de rechterhand met een zakdoek omwonden. Hij verklaart uit eigen beweging gehandeld te hebben. Eenige Christene Demokratcu hebben te Schaarbeek een weekblad gesticht, dat heet le Devoir en waar zij het volgende in verklaren Nooit hebben wij eraan gedacht eene katho lieke werkliedenpartij te stichten bui ten de tegenwoordige inrichting der katholieke partij. Nooit zullen de christen demokraten zich afscheiden van de katholieke partij, die, wij zien het, onder de wijze leiding van het gouvernement, op de hoogte is van alle gevaren, van alle plichten, van allen vooruitgang. Dat zijn wijze woorden van eendracht. Vrienden van 't Stemme hen elk ne góeien dag Vandaag zaterdag zijn we dus de schoone maand van Mei ingetredenMo ge het voor elk een onzer Le zers eene maand van zegening zijn, van voorspoeden geluk daarom, vallen wij dagelijks onze Goddelijke Moeder te voet om door hare machtige voorspraak te bekomen al wat we noodig hebben zoo voor ziel als voor lichaam. Tot Eecuibodegeui, wie zou het gelooven Daar zijn reeds groote en schoone kampernoelifin te zien en of ze smaken. IflgeKoicipp, pastoor van Wörishoven, in Beieren, is voor goed aan 't beteren de dok- toors hopen hem weldra volkomen hersteld te zien. Wij zijn zuivere materialisten, Zoo schrijft Vooruit.... Dus loochenen de socialisten God, ge looven aan het bestaan der ziel niet, en aanzien Paus, bisschoppen en priesters als bedriegers.... Zij geloo ven slechts in den buik en maken er hunnen afgod van. Zaterdag verle den was het de opening der Wcreld- tcntooiiatcliBB>£ tot Brussel, maar, och erremen, 't is nog zulk ijremoei- ken.... Er en is bijna nog niets ge reed.... Twee goei maanden zullen er voorzeker nog verloopen, vooraleer alles in orde zal zijn wezen wij dus maar niet te haastig om er naar toe te trekken Volgens dat onze couriers van Brussel beweeren, zou onze Koning Leopold de officieele opening doen den 15 Mei. In de maand December 1889 hebben niet minder dan 32,000 Italiaanders hun vaderland verlateu om in Amerika hun brood te gaan zoeken. Arm Italiö, gij wordt gestraft, omdat gij den Paus gevangen noudt. De ganzen wag gelen, de dronkaard ook de ganzen worden levendig gepluimd, de dron kaard ook de gan zen gaan barre voets, de dronkaard ook de ganzen hebben roode neu-i zen, de dronkaard ook de hemel is voor de ganzen niet, dus, de hemel is voor den dronkaard niet. Stanley, de wereldberoemde reiziger, is Zon dag tot Brussel geweest en een oud vrouwken van Ath, die binnen eenige weken haren honderdsten verjaardag moest vieren, is zaterdag omtrent 3 uren van den namiddag gestorven. Mr IVothomb, senator van Arlon ligt erg ziek, en te Decatur, in de Veree- nigde Staten van Amerika, is zater dag bezweken ne zekeren Mathias Sether, nen duitschman, die twee honderd drij en veertig dagen had overgebracht zonder eten of drinken,

De Volksstem | 1897 | | pagina 1