IWEIN VAN AALST. I' JAAR N 123. Parlement. ZATERDAG 15 MUI 1897. FAMILIELEVEN. XII. Dr Is. Bauwens. Mgr Wafïelaert en de Daensisten. Verplichtend Onderwijs. M. Destrée. d'Expositie Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huts, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Niets is beter geschikt om in eene fa milie, in een huisgezin vrede, voorspoed, deugd en geluk te doen wonen dan het FAMILIELEVEN. In den stillen, vriendelijken huiselijken kring moet men de ware voldoeningen zoeken daar alleen immers zijn ze te vinden. En hoe zeer is het familieleven bij ons dan ongelukkig lijk niet verslapt Vele heeren, burgers en werklieden, brengen hunnen be schikbaren tijd over in de kringen, in de sociëteiten, in de herbergen, waar ze tijd en geld verkwisten, waar ze den familiegeest en het familiehart verliezen en den ondergang van hun huisgezin bewerken. Uitgaan is bij velen de mode, de gewoonte, ja eene nood zakelijkheid geworden. Over dag moet er gewerkt worden en 's avonds zit de va der in de herberg, de kinderen volgen het voorbeeld van va der óf loopen langs "de straat en moeder verveelt zich alleen in huis of gaat buiten huis den tijd doorbrengen. De familie is overal verspreid in de sociëteiten, in de herbergen, op straat, maar in de familie is niemand 't huis. De uithuizigheid wordt hoe langer hoe meer de kanker die de maatschappij en de familie verknaagt en verteert. Niet alleen bestaat dat verderfelijk misbruik bij de werken de klas, maar bij de burgers en de rijken. Een heer berispte onlangs een werkman, omdat deze 's avonds te laat uitbleef. De heer kreeg tot antwoord Mijnheer, gij blijft veel later uit dan ik en gij verteert meer franks dan ik centen. De werkman zou beter gezegd hebben Mijnheer, geven wij ons de hand, wij zijn beiden met hetzelfde zop overgo ten, laten wij ons beiden beteren, uw huisgezin zoowel als het mijne zal er veel bij winnen. Gelukkig zij, die na hunne dagelijksche bezigheden, hun ne voldoening zoeken in den kring van hun huisgezin. Gelukkige familieën, waarin na de volbrachte dagtaak, vader, moeder en kinderen zich te samen bevinden om zich te zien, te spreken, om eene eerlijke en eenvoudige uitspan ning en eene verdiende^rust te genieten, om te samen te bidden en elkander te tróósten en te versterken op de baan des levens en der deugd. Jefken. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Zij stak den wijsvinger naar den booswicht en uit haar vertrokken mond gilde de kreet Monster, door de hel uitgebraakt, God zal u straffen I... Zij plofte weer gevoelloos op het stroo neer en klam zweet druppelde haar uit alle poriën des lichaaras. Rambold, van de hand Gods geslagen, deinsde wan kelend terug, smeet en grendelde bevend de deur toe en verdween als een zinnelooze in de killige gangen. Woelig was Lauretta's slaap zij ijlde den ganschen dag. Wie 't zwaard voor 't onreeht op kan beuren, Is meê vloekwaardig aan ons hart Het bloed, dat druppelt van zijn handen, Zal op hem kleven tot in 't graf, En tot een eindelooze straf, Op 't schuldig harte branden Maar wie, om de eerbanier te volgen Van Rechten Onschuld, 'l zwaard aanvat, Dien is geen Godheid ooit verbolgen Om 't bloed, dat om zfjn voeten spat Die hiervoor dood - en krijgsgevaren Met onverschrokken hart bespot, Diens degen is gewijd aan God, Den God der legerscharen Is. Da Costa, Waterloo. Het is dus geklonken morde Iwein, die, met geschokt gemoed en gloeiend hoofd, weer zijn slaapver trek betrok en ontzenuwd-in eenen leunstoel ineenzakte. Iedereen weet dat se dert eenigen tijd onze Daensisten in het arron dissement Brugge alle po gingen aanwenden om even als 't Aalst de Ka tholieke partij ten onde ren te brengen. Zondag en acht dagen, alswanneer Het Gilde der Ambachten er zijn patroonfeest vierde in de Kathedraal, beklom Mgr Waffelaert den pre dikstoel en sprak er voor de honderden werklie den, aldaar vereenigd, over onze scheurmakers. Z. H. de Bisschop herinnerde, dat het Gilde der Ambachten eene vereeniging is, die eerst en vooral op den Godsdienst is gesteund, zonder welke al het streven, al de werkingen der men- schen onvolmaakt zijn de werking der Gilde is geen werk van klassenstrijd maar een werk van bevrediging. Zonder eerlijkheid, zonder plichtvervulling, zonder Godsdienst, is er geen ware troost, geen rust, geen bevrediging. Zonder het geleide der H. Kerk, is'tonmo- gelijk iets tot stand te brengen, dat zuiver en duurzaam is. Z. Hoogw. raadde de werklieden aan op hunne hoede te zijn jegens mannen, die uitroe- 1 pen dat zij alleen.de weerdige verdedigers zijn van 's werkvolks rechten, en alzoo dit laatste van den waren weg trachten af te leiden. Zoo stout zijn deze mannen, dat zij denken alleen bij machte te zijn de H. Kerk te geleiden en te besturen. Zij zien de Geestelijkheid over het hoofd en luisteren zelfs niet naar de stem van den H. Vader, den Paus, die nochtans al zijne pogingen in't werk stelt, om het lot van den werkman te verbeteren. Hunne werking is geene werking van be- vrediging, het bestaat slechts uit valsche be- loften en heeft tot hiertoe geen enkel werk tot stand gebracht. Hunne overwinning kan slechts onrust en revolutie teweeg brengen. Zij spreken gedurig van de rechten der werklieden, maar verzuimen de vervulling van hunne plichten te herinneren. Eindigende, doet Mgr een warmen oproep, opdat alle christene werklieden zich onder den standaard van het kruis zouden scharen, en met de mannen samengaan, die de verbetering van hun lot betrachten en aan de vervulling van hunne plichten herinneren. Deze aanspraak heeft op alle aanwezigen een diepen indruk gemaakt. Stien. Maar, Vien, wij zijn na toch aan 't raison, en er valt mij daar iet in, gij zijt azoo nog een wijs man, n gestudeerd.. Vien. Kozijn, al dagge wilt, zelle, daarvoor zijn wij kozijns. Stien. Dat êr daar van de week iemand van familie bij mij gekomen is met den trein, kozijn Lowie, die gewei kent.... Vien. Zeker, en hoe is 't er meê Stien. Opperbest, merci. Maar de zaak is dees, da kozijn Lowie nie en wist om wat uur dat den trein vertrok z'hebbeu na in de staties nieu we horloges geplaceerd en ze vertelden da kozijn Lowie om achttien uren moest vertrekken ze re kenen daar na mee 24 uren en er en was geenen duivel die wist wat uur dat den trein was. Vien. Hij is toch vertrokken zeker, onze ko zijn Lowie Stien. Ja toch. Ne statieman zei dat achttien uren ze^ uren was, maar begint dat aaneen te knoo- pen voor no simpele meusch In uw oü dagen moede nu nog d'horloge loeren. Vien. Ik weet u daar ne goeie raad voor, ko zijn, om da van den eersten keer te verstaan. Stien. Is da waar, kozijn, 'k en kan 't be- kaust nie gelooven,... Vien. Toetoet, kozijn, er zijn er die nog dom mer zijn als ge gij, luister ne keer ne pink. Stien. Kozijn, ik luister, zelle. Vien. Zo rekenen nu met vierentwintig uren in plaats van met twee keeren twaalf. Stien. Da weet ik, kozijn zoo ver zijn wij al Vien. Tot 's noenens ten twaalf uren blijft alles gelijk, maar éen uren noemen ze nu dertien uren in de staties en azoo voort. Stien. 't Is percies daar da'k nie uit en kan als ze met 15 en 16 en 19 uren afkomen ge moet daar liggen tellen en rekenen en cijferen, dagge wel altijd een schalie op uwen rug zoudt moeten hebben voor de kalkul. Vien. Awé, luister, niet da zoo gemakkelijk is. Ge doet van die groote uren boven de twaalf, twee af en de tien laat g'alzoo geen mankement mogelijk. Stien. Kozijn, g'hebt een betjen te rap ge weest, zeg het nog ne keer. Vien. Zie Kozijn Lowie moest vertrekken om 18 uren... Stien. Just, awé Vien. Ge trekt 2 van 8, blijft nog 6 over en ge laat de tien altyd onverlet, bijgevolg vertrok kozijn Lowie om 6 uren. Stien. Ik begin het te verstaan... 't Is waar, 2 van 8 blijft 6 uren. Vien. Luister nog ne keer Ge moet ver trekken om 14 uren. Wat uur is dadde Stien. Wacht ne keerEerst 2 aftrek ken, zegde, bijgevolg, 2 van de 4 blijft 2, en de tien onverlet laten, zegde, is dus om 2 uren vertrekken. Vien. A la bonheer, azoo en kunde nie vera- buseeren. Stien. Alia, alia, ik en wist niet da't zoo ge makkelijk was, want 'k was goed van 't gedacht da'k nooit den trein niemeer en zou gehad hebben met die hooge cijfers. Vien. Ge moet da voortvertellen, kozijn, da't iedereen weet. Stien. Ja maar, ge doet uw dingen toch per- tekelier kleer uiteen ook, zelle. Vien. 'k Moe zeggen, kozijn, da'k mijn volle scholen hier t'Aalst gehad heb bij Meester Andrê zaliger. Stien. Kozijn, van dezen keer hebben wij lang bezig geweest, zelle, nu val ik aan 't loopen, maar, in Godsnaam, ik weet na toch wat uur da't is in de statie. Vien. De komplimenten, zelle, kozijn, ik zal van de week ne keer komen omsteken. Stien. Zonder mankeeren, Vien, ik gaan 't hun thuis ook algauw leeren maar goed zien da't ik onderwegen zelf nie en vergeet... Wacht eens... Van die hooge cijfers altijd 2 aftrekken en de tien onverlet laten bijvoorbeeld om 18 uren vertrek ken van 8 moet ik 2 aftrekken, blijft nog 6 en de tien van achttien onverlet laten, is 6 uren. 't Is azoo... Kozijn Lowie is te 6 uren vertrokken. Ik heb het vast. Geleerd zijn is toch gemakkelijk. De vierde man moest weer van hem eens doen spreken. Als bij over maanden laten weten had dat hij van zin was bet verplichtend onder wijs in de Kamers voor te' stellen, hebben vele katho-' lieke dagbladen en bijzon derlijk de Bien Public bewezen hoe dat voorstel reeds door hooggeplaatste katholieken veroordeeld werd als nadeelig aan het katholiek onderwijs. De ondervinding, volgens het zeggen van Minister Schollaert en andere ka tholieken, heeft geleerd dat men zoo veel mogelijk het ouderwijs uit de han den van den staat moet trekken. De ka tholieken zijn nu reeds sedert 1884 aan het bestuur en dat heeft niet belet dat het officieel onderwijs nog gansch ver- kankerd is door don ongodsdienstigen geest der liberalen, die meest bijge bracht heeft tot het vormen van socia listen. De roodc kopstukkeu vergen dat al les in de handen van den staat zou moeten zijn, ook opvoeding en onder wijs der kinderen, en alzoo vindt men in het voorstel van den vierden man weer al eene wending, die hom tot de socialisten nabij brengt. Ook wierd zijn voorstel warm verdedigd door de roodo socialisten en natuurlijk niet min door de groene socialisten. Maar de katho lieken hebben in de Kamers do gevaren van het gedacht van onzen vierden doen uitschijnen en het met klank verwor pen. Dat is een nieuwe fiasco voor den vierdenmaar dat is niets men, heeft toch weeral van hem gesproken. Dat heet men het lot van 't volk ver beteren Droeve kluchtspeler die allo jaren 4000 fr. aan 't land kost UI Sis. De socialist Destrée is een advokaat, zooals men weet, die zich nog al goed doet betalen, zelfs als hij voor 'tarm volk moet plei ten. Overlest had de gemeente Lode- linsart, do'or eene socialistische meer derheid bestierd, aan den socialisti- schen volksvertegenwoordiger last ge geven om hare belangen voor het tri bunaal te verdedigen. Welnu, nauwelijks had het tribu naal uitspraak gedaan, of de heer Destrée heeft zich gehaast aan zijne vrienden, de socialisten eene rekening te zenden, eene kleine rekening van 4000 fr... Juist de jaarwedde van ee nen representant. De socialistische gemeenteraadsle den van Lodelinsart vonden dit reke- ninksken nog al gepeperd en prote steerden De heer Destrée sloeg de helft af maar dan nog waren de socialisten niet tevreden. Hij had hij wel te zeggen dat zijn vriend Edmond Picard wel 25,000 fr. had gerekend als hij voor de gemeen te Jumet had moeten pleiten, de ge meenteraad van Lodelinsart blijft mee- nen dat hun advokaat de weerde van de vijffrankstukken opperbest kent. Vrienden van 't Stemmeken, den oud-vader lijken groet De laatste daen- sistengazetten zijn tot I;yt- bergi'n opge- zeid en vervan gen door Stem- m ekens. De gazetten van de vijf werelddeelenen zijn niet uitge sproken 0 verdien schromelijken brand van I'arijN... 150 dooden, 'ten is niet om op te peizen... 't Was meestal edel volk... Zaterdag verleden had er inde Kathedraal, op aanvraag van 'tgouver nement, een plechtige lijkdienst plaats voor al de slachtoffers... De president van 't Republiek was er in tegenwoor dig Zijne Eminentie Kardinaal Ri chard was expres van Rome gekomen om den dienst bij te wonen... Alla, 't is een zichtbare straf Gods... Moge Frankrijk er min of meer door tot in keer komen Ai, ai, ai I De held

De Volksstem | 1897 | | pagina 1