m Reis yai loistaile naar Mongolië BRANDRAMP VARIA- TE LAEKEN. i van Brussel is geopend TE PARIJS -S van Chipka schrijft in zijn nummer van Zondag: dat er warenduurzame vrede in Aalst zou zijn in dien men aan de Kristene Volkspartij wil geven wat haar rechtveerdig toekomt. Ah I Ah Liefhebber, de Katholieken van Aalst zouden u zeker moeten 6 zetels in den gemeenteraad afstaan voor de arm 900 stemmen die ge in de gemeentekiezin- gen bekomen hebt g'Hebt ze ai vast! Mgr Vcrsteylen, abt der abdij van Pare tegen Leu ven, komt te overlijden. De gelukkige win naar van 't groot lot van 100,000 fr. in de laatste trekking der expositie en wil zijnen naam niet laten kennen, en 't lot van 20,000 fr. is gewon nen door eene werkmansfamilie van IHerfoes- §t.Jl.'ii>ic. De heer graaf Edward de Briey, broeder van den oud volksvertegenwoordiger van Virton, is zaterdag op eene jachtpartij bij den hertog van Arenberg per malheur doodge schoten... Hij en was maar 26 jaar oud. Zoo, zoo, M. Petrus, ge schrijft dat meer Priesters dan men denkt kristen demokraat zijn in hun hert. Ewel, wij zullen er nog iets bijvoegen De priesters van ons arrondisse ment zijn niet alleen demo craat in 't hert, maar toonen zelfs hunne volksliefde in wer ken... Doch Daensist zijn ze niet, dat weet ge maar al te wel, want Daensist in 't land van Aalst wil zeg gen Ruziestoker, dweesdrijver, scheurmaker, hertefretter, pezewever, schijnheilige, haarklie ver, bedekte genetivus Zaterdag verleden werd de jongste dochter van den heer de Crom- brugge-de Looringhe, senator, als kloosterlinge gekleed in het Karmelietenklooster tot Brugge. Mgr Waffelaert woonde deze aandoenlijke plech tigheid bij. De heer Pellerin-de Lastelle, broe der van de gravin Serrurier, omgekomen in den brand van Parijs, kwam van Marseille om den lijkdienst zijner zuster bij te wonen. Nauwelijks in het sterfhuis aangekomen, is hij plotseling van droefheid bezweken. De laatste Belgische be devaart naar Lourdcs (Frankrijk) telde niet min dan 2400 bedevaarders... n wonderbare ge nezingen hadden plaats... Onder andere die van Theresia Dieu, echtgenote van Willem Thys, koopman te Heerne-St Hubert, die al vier ja ren ziek was en wier genezing hopeloos scheen, die niet meer gaan noch eten kon en volkomen genezen is teruggekeerd. Maandag heeft tot Brussel de officieele opening plaats gehad van d'expositie de ge meenteraad en de pupillen school van Aalst waren er op vertegenwoordigd. De Fi garo, eene fransche gazet, welke eene inschrijvingslijst had geopend voor de goede werken, welke door den afge- branden liefdadigheidsbazar zouden ondersteund geweest zijn, had dijnsdag reeds 45,1046 fr. ingezameld. Zoo 't schijnt zal er in 1900 eene belgische be devaart naar Lourdes trekken, uitsluitelijk sa mengesteld uit werklieden.... Men zou 's zater- daags 's avonds vertrekken, 's Zondaags d'expo sitie van Parijs gaan zien en 's maandags en 8 dagen nadien terug thuis zijn... De werklieden die willen meegaan, zullen van nu af maande lijks eene storting moeten doen van 2,50 fr. Men kan zich laten inschrijven bij de almoezeniers van den arbeid tot Seralng. De hertog d'Auma- le, menonkel van onzen koning Leopold, is tot 'I.ucco plotseling overleden bij het vernemen der dood van de hertogin d'Alenpon. - Deze week zijn onze laatste studentjes naar hunne kasern getrokken met een gezicht zoo lang als de Zout- straat... Maar, alia, ze leven toch op hoop. Nog een drij maandekens en daarmee is het weerom al prijsdeeling. Hebt ge nu toch van den eeu wigen jamé zoo eene maand van Met gezien Regen, hagel en wind, daarbij koud en killig, vuil en smeerig... Maart of April en hebben er niet aan.. De weer- voorzeggers hebben weerom al eens getoond dat z'er niets van en weten. Citoyen Bef net., volksvertegenwoordiger van Na men, heeft zijn ontslag gegeven als gemeenteraadslid werkman(?) van St Gillis en onze koning heeft Prins Albert gelast hem te vertegenwoordigen bij de inhuldi ging van den Congospoorweg, die in Juni of Juli 1898 zal voltrokken zijn.... Prins Albert zou in de maand Mei van aanstaande jaar naar Congo vertrekken. Griekeulaud ligt door den Turk al zoo plat geslagen als eene vijg... Nu dat het kalf verdronken is, nu zullen de vereenigde mo gendheden er waarschij nlij k tusschen komen Oh die ellendige kluchtspelers De Senaat is bijeengeroepen voor dinsdag 18 dezer om 2 Zondag avond is de Cirk Ulolier te Parijs door den brand vernield... Gelukkiglijk was er niemand in en er is enkel stoffelijke scha de te betreuren. De baronnes de Hirscb heeft aan het komiteit van den afgebranden wel,- dadigheidsbazar eene gift gedaan van 937,438 fr- Dat heet men nog geven, zie Aalst Aalst Nog nooit en zal men hier een feest gezien heb ben gelijk dit van Zondag en acht dagen in onzen Werkmanskring... Er wordt van anders niets meer gesproken in 't stad... De donchisten wer ken onderduims tegen, maar 't en zal niet baten. Geen stad of parochie van gansch ons arrondisse ment, of ze zal vertegenwoordigd zijn zoodat wij mogen zeggen dat het eene openbare hulde zijn zal van 't arrondissement Aalst, aan on zen eerw. heer Onderpastoor PONNET. En nu, Vrienden van 't Stemmeken, denk ik dat ge van Kibeladoeken zult kontent zijn, niet waar Kibeladoeken. positie had gekocht tot Tubise. Halt, halt, houd op Nee, nee Oese, mijnen buik Luistert Aan de statieelk een Heken van den Antekrist en een gebedeken van St Antonius van Pa dua Jommer, halt zelle, dat gaat te verre!! St Antoniusbrood in de kerk geven, dat is verre 't best... Dan zult ge toch zeker zijn dat ze met uw geld geen groene socialisten zullen kweeken. Vrienden, de kaarten voor 't Concert van Herdcrsem, ze verkoopen gelijk koekenbrood, wij moeten er altijd bijdrukken't Zal Zondag iets zijn, heeft het nog niets geweest. Hebt ge, beminde lezer, nog nooit eene kat gezien die aange rand wordt door verscheidene hon den Niet waar, zij keert, zij krabt, zij bijt, zoo rap als de wind, van den eenen kant naar den anderen Ewel, alzoo is 't met Pië gelegen tegenwoor dig... Den eenen keer bijt hij naar Aalst, dan kapt hij naar Moorsel, dan weer naar Schellebelle, stampen naar Hofstade en onzen Werkmanskring... Hij heeft waarlijk werk met zich te weren... Hij zal nog zijn hoofd ver liezen a force van te draaien de kat ten varen ook zoo. De verwij tpen- ning begint të verdroogen. Tot Jleuieppc is overlest een kindjvan pas 6 weken oud gedeeltelijk in zijne wieg opgeëeten door eene rat. Uwe priesters, Monseigneurzullen wij eerbiedigen O die falsarissen De bolle gaat zeker ten ende loopen g'Hebt gelijk van u niet meer te ge- neeren, bast maar op de priesters, noemt ze maar Tegen zijnen dank moeten loten nemen voor 't ka tholiek Concert van Herdersem, 'twil nog al iets zeggen. (CHINA,) door den Eerweerden Itlls&ionnarls E. E. B. XIII. Peking en Cineesche gebruiken. Ecu uiilliocn schade. Gekwetsten. De Brusselaars zijn voor het gemis van den fak keltocht, die ter oorzake van het slecht weêr niet kon plaats hebben, vergoed geweest door het schouwspel van een ontzaggelijken brand, die rond 9 ure de Meunerie Bruxelloisein de Groendreef, vernielde. Ten 8 u. 50 hoorde men heel de wijk door, eene geweldige ontploffing, en onmiddelijk daarna ste gen de vlammen hoog in de lucht. De hitte was zoo groot dat de volksmenigte, welke in eenen om zien het brandend gebouw omringde, zich moest verwijderen. Pompiers van al de voorsteden, van Brussel en van Vilvoorde snelden toe. De vlam verlichtte ge heel de stad. Het was de grootste brand, dien men sedert 10 jaar te Brussel gezien had. Eenige pompiers werden gekwetst. Daar op het oogenblik van de ontploffing nog een tiental werk lieden aanwezig waren, vreesde men dat er dooden zouden ziju. Negen werden er terug gevonden. De tiende werd vermist. Verscheidene huizen uit den omtrek hebben veel geleden. Men vreesde ook voor de hout- en lijsten- zagerij van M. Tollenaere, die eene oppervlakte van 3,500 vierkante meters grond beslaat. Dank aan vereenigde pogingen vau pompiers, soldaten en het personeel van dit gesticht zelf, heeft men deze tweede ramp kunnen afweeren. Tegen 11 uren was alle gevaar voor verdere uit breiding van het vuur geweerd, doch de puiuen bleven den heelen nacht voortbrandeu. De schade, een groot millioen bedragende, is door verzekering gedekt. Men weet de oorzaak van den brand niet te be palen, doch men denkt dat de ontploffing is ver oorzaakt door het vlam vatten van meelstof, wat in zulke gestichten wel meer schijnt te gebeuren. Honderd en vijftig dooden. Talrijke gekwetsten. Verledene weekheb- ben wij de ramp aan gekondigd, maar de bijzonderheden waren dan niet gekend. Men- schen, 't is verschrik kelijk de Bazar de la Charité afgebrand, een soort van vlaam- sche kermis, waar al 'tgrootste volk van Parijs vergaderd was. Er waren 1500 a 1800 personen in den Bazar als 't vuur losberstte. Het gebouw was 100 meters lang en 60 breed het was geheel in planken, van binnen rijkelijk met dra- perijen behangen het dak was in ge pekt of geteerd karton. Op nen wenk stond het gebouw van onder tot boven in vlam. Ge kunt denken wat verwar ring daar heerschen moest. Elk wilde tegelijk buiten vluchten, de uitgang werd overrompeld, de eenen vielen bo ven de anderen, aan de deuren lagen hoopen van dertig, veertig meuschen, 't was een gejammer en gehuil onbe schrijfelijk. De hulp. Er zijn wonderen verricht van zelf opoffering maar veel hulp kon niet gebracht worden. Als de pompiers aan kwamen stortte het brandend gewelf in en begroef over de honderd personen in dien gloeienden oven. Op tien minuten tijd was alles ver nield, op tien minuten tijd waren er 150 dooden op tien minuten tijd viel Parijs van de grootste vreugde in den diepsten rouw Een kloosterling, pater Bailly, heelt een dertigtal personen gered. Langs den achterkant is een lage muur hij ging daartegen staan en, ondanks de verschrikkelijke hitte, bleef daar eenen geruimen tijd staan, tot een dertig per sonen op zijne schouders waren ge klommen, en op den muur geraakten. De heldhaftige pater, metgroote kracht inspanning, kwam over den muur en deed dan de geredde personen opnieuw Wel, waarin dat gij verschiet, zegde hij ons, het zijn een voudig die duiven die daar boven ons vliegen. De Chinezen om zich dat vermaak te verschaffen binden eenvoudig een fluitje aan de pluimen van den staart dat wanneer de duiven vliegen, door den wind in werking gesteld wordt en het ge schuifel teweeg brengt, waarover gij u nu verwondert. Wel die chineezen he 1 waar dat zij het gaan zoeken 111 Wij waren proper en uitgeborsteld uit de noord-residentie der EE. PP. Lazaristen vertrokken, maar als wij aan de poor ten van de stad kwamen, kondon wij weêrom al onzen naam schrijven in het zand dat onze kleêren dik overdekte patiën tie, wij waren er uit 111 en nu dat wij nogmaals zonder onge val de bouwvallige poorten gepasseerd waren, bevonden wij ons weldra in het wijde veld, waar wij de vrije en gezonde lucht terugvonden, die wij in Peking zoo lang hadden moeten derven. Ja maar 1 ten waren hier toch ook al geen rozen die wij voor ons hadden ziet eens dien weg waarop de ezels ons brengen 11't is eerder een vijver onder water dan wel eene straat voor de voetgangers voorbewaard Ge moet weten, wij bevinden ons in den regentijd en alsdan veranderen al de stra ten in zooveel rivieren langswaar het water eenen uitvlucht zoekt die hem op andere plaatsen geweigerd wordt. Bij ons zouden de beesten door die moerassen niet willen stappen, ja maar in China is het gansch een verkeerde wereld, de bees ten zelf hebben er andere, gansch verschillende neigingen als die van onze streken ziet liever onze muilezels, zij ziju tot aan de knieën in het water, en toch zij stappen lustig voort, ja zelfs lustiger als in het zand vau daareven zoodat wij door die waterstraten in onzen gang hoegenaamd niet gehinderd wierden. Hier was het nog altijd platten grond die bezaaid was met alle soorten van vruchten zij waren nog te klein, pas uit den grond komende, kon men nog de natuur of hoeda nigheden der planten niet kennen, maar bemerkt op welke wijze dat ze in China zaaien zij doen niet gelijk de landbou wers bij ons maar zij zaaien alles op roten, juist gelijk men in onze streken de erwten of boonen plant, die roten zijn zoo een halve voet van elkandereu. Waarom al dien grond verkwisten, zult gij wellicht zoggen ja maar, ge moet weten de grond is in China zoo mager en zoo licht dat men met te zaaien gelijk bij ons, weinig of geene vruchten zou bekomen. Terwijl wij die schoone groene velden bewonderden, stapten onze muilen maar altijd vurig vooruit, dezen keer hadden wij er goede aangetroffen, zonder ongelukken moesten wij voor geene on gevallen aan de beesten vreezen nogtans ik moet rechtuit bekennen, dat de trouen die men ons boven den rug van onze dravers gemaakt had, verre waren vau gemakkelijk te ziju: men moet de voeten vooruit steken over den hals van de ezels en daar er geene leuning aan is moet men het hoofd altijd een weinig vooruit houden door den duur kregen wij zulkdanige vermoeienis in onzen rug dat wij in den namiddag het bijna niet meer konden uithouden, en voorzeker gelukkig waren, toen wij in den avond om halver tien in eene herberg aankwa men en onze afgematte lidmaten op eenen kang mochten uit strekken ik verzeker het u, dat wij dien nacht goed sliepen, niets was in staat van ons te storen, en toen wij 's morgens wakker wierden waren wij verwonderd, dat wij, niettegen staande het lawijt dat men geheel den nacht op den koer had gemaakt, zoo goed gerust hadden. Nu waren wij als gansch nieuwe mannen voor nieuwe corveën of vermoeienissen be reid. Om 6 ure verlieten wij onze herberg. Hier was de platte grond gedaan, voortaan zullen wij ons altijd nevens hooge bergen en scherpe rotsen bevinden, die wij soms al eens met onze zwaar geladene lastdieren zullen moeten beklimmen. De bergwegen begonnen voor ons op eene wijze die precies niet in staat was om er ons een aantrekkelijk gedacht van te geven. Gedurende 4 lange uren, wandelden onze beesten tusschen Halte zelle, Vrienden, 't Con cert van llcrdcrsem niet verge ten Zondag toekomende moet het daar krioelen van 't volk Al die het goed meent met de ka tholieke zaak, moet er naar toe, en d'Aalstenaars bijzonderlijk en j zullen zich niet laten trekken. Tot Tholcmbcck is over eenige dagen onder den trein veronge lukt ne zekere Pieter Van den Bosch, 18 jaren oud... Hij werkte in de glasblazerij van Charle roi ivog slechts 13 kleine maandekens en we zijn onzen vierden kwijt. Mgr (Millcuiaus, onze welbeminde kerkvoogd zal in 't kort naar Rome vertrekken.Wij zijn ten volle veroorloofd het nieuws te logenstraffen, door eenige groene socialistische dagbladen rond gestrooid dat de Eerw. Heer Patyn, als kris ten demokraat, zijne kandidatuur zou voorstel len in het arrondissement Dendermonde tegen Minister De Bruyn met de toekomende wetge vende kiezing. Deze Heer, verre van de min ste betrekkingen te hebben met onze Daensis- ten, keurt hunne handelwijze volkomen af, ge lijk alle priesters het doen... Zou M. Petrus mis schien geerne nen compagnon hebben om het on geluk, de schande en de knaging van consciëntie van onzen broeder te deelen I?? Tot Oos tende, in de Statie, vier schildersgasten werken er op eene stelling opeens, er kraakt iets en daar valt de stelling met ijselijk gedruisch bene den. Een doode, drie vreeselijk gekwetst. Op het eerste alarm en het gezegde dat er nog menschen in den brand zijn, waren de eerw. hh. Charlier en Meeussens, pastoor en onderpastoor van St.-Rochuskerk, onmiddelijk ter plaatse ge sneld. - De vrees voor dooden is gelukkiglijk niet bewaar heid. 't Staat in de groote fran sche gazet van Gent, dat er aan 't Werk der Vlamin gen te Parijs door Z. H. den bisschop van Gent een derde priester toegestaan is... Nu zullen on ze Franschmans wat meer kunnen bezocht wor den... Wilt ge wedden, dat Pie weer zal schrij ven, dat hij daar de fout van is Een hevige brand ontstond over eenige dagen aan boord van den stoomboot Leonard, als hij nau-i welijksuitde have van New-York vertrokken I was... Tien passagiers en 3 matrozen zijn ver stikt. Het boeksken voor de Franschmans, waarvan op weinigen tijd 10,000 exemplaren ver kocht zijn,gaat op aanvraag der Kerkelijke over heid herdrukt worden, met een zeer klein verbe- I teringsken aan. Dendermonde zal in 't kort eene overdekte markt hebben gelijk Aalst, maar ze zal toch nog wel een half eindeken kleiner zijn, zelle. 't Zou nu schijnen dat 't groot lot van 100,000 fr. zou gewonnen zijn door een voy- ageurken, die in 't passant een billetje van d'ex- Ieder heeft den heldenmoed van den braven kloosterling bewonderd. De held bekwam zelf brandwonden, doch scheen aan zijne eigene pijnen niet te denken. In het Hotel de Paris hebben de be dienden waren moed aan deu dag ge legd. Door een venster, waarvoor eene grillie is, hebben zij honderd vijftig personen, waarvau velen erg gekwetst waren, kunnen redden. Terwijl de be dienden op de grillie beukten, om deze uit hare hengsels te krijgen, kwamen drij personen, onder de oogen der red ders om. Dc Slaclitoüfcrs. Er ziju er 150, bijna al toebehooren- de aan den grootsten adel van Frank rijk. Onder het getal der slachtoffers is I eene zekere jufvrouw Verhasselt van Brussel, die uon was iu een klooster van Parijs. Wat er gevonden is. De soldaten werken aan 't ruimen van de braudplaats. Elk oogenblik ha len zij eenig voorwerp te voorschijn kerkboeken, O. L. Vr. beeldjes, geld beugels,] uweelen, van tijd tot tijd komt er ook iets wit te voorschijn, 't is een been of een stuk geraamte, 't Is ijselijk om zien. 87000 voorwerpen ziju reeds gevonden. Zie verder nieuws op ons derde blad, derde kolom. 284 Hij poogde in een rustigen slaap zijne zielesmarten der vergetelheid prijs te geven. Tevergeefs. Wel look een lichte sluimer hem soms de vervaakte oogleden, maar dan woelden en krioelden allerlei pijnlijke gedachten, voorstollingen en begoochelingen in zijn afgemat breiu. Hij hoorde het aanvalssein, het pijlengesnor, het knotsengebons en velerlei wapengekletter; vuurde, des on bewust, bij helklinkende uitroepingen den moed zijner strijders aan; juichte hunne dapperheid toe; rilde bij hunne nederlaag. In eens doorgilde de angstschreeuw Geschaakt 1 de kamer. De held schrikte uit zijne sluimering op. Verwilderd stonden hem de oogen klam zweet brak hem uit. En weer zeeg hij neer en weer overweldigden huive- ringverwekkende visioenen zijnen geest. Hij zag zijne beminde door bandieten wegvoeren Werwaarts?... langgerekte zuchten stegen uit zijne be nauwde borst. Zij lag in eenen kerker geboeid. Bedauwd wareu de kooneu der rampzalige, die voor hem deu kelk des lij- dens zou drinkenhare hartverscheurende kreten sneden hem door de ziel en hare bede om hulp doorgalmde heel zijn lichaam heete traueu rolden hem vau de wangen. Hoe deu beproefden Dirk het wreed ongeval bekend ge maakt gefronst waren de wenkbrauwen rimpelig werd het voorhoofd. Rambold, de gehate, was vóór de voeten van Lau retta de aaugebedene, geknield 1 Bij dit droombeeld grijnslachte Iwein, omklemde het gevest van ziju zwaard en sprong toornig recht. Hij overwreef zijne oogleden en vroeg zich angstig af of die droom een hersenschim was... Eilaas 1 neen neenl... Het was werkelijkheid I... De dierbare was ge schaakt, gekerkerd, in Rambolds macht I... Het hoofd hing hem nu moedeloos op de borst. Weldra was hij iu andere gedachten verloren hij smeedde een verlos-

De Volksstem | 1897 | | pagina 2