De oorlog in het Oosten. Van alles wat. LUÏBRECHTS. Bijzondere Córrespondentiën DE VOORWAARDEN VAN DEN VREDE. Nog de Brandramp van Parijs. KERKELIJK NIEUWS. Lofzang aan de H. Familie. Nieuws uit Aalst. schrikkelijke rotsklompen en puinen van groote steenen, die den weg alle stonden belemmerden en den gang bijna onmoge lijk maakten. Het is moeielijk om.zich van die wegen eeu ge dacht te vormen, als men ze niet gezien heeftik kan ze niet beter vergelijken dan aan eene kassei, waarvan men al de steenen zou opgebroken hebben, om ze op do gansche baan op hoopcn te storpelen en zoo den doorgang onmogelijk te ma- keu 'ten is waarlijk niet geschikt om er door te gaan en toch de ezels weten zich daar al sukkelende eeuen weg te ba nen ze zien er nogtans schrikkelijk in af, en als zij er door zijn hebben zij de rust meer dan noodig.Op eenen zekeren oo- genblik wierd mijnen grijzen die aanhoudende sukkeling moei, hij vond weldra een middel om zich een weinig verzachting te verzekeren wat deed de deugniet? Hij liet zich eenvoudig op zijne voorste knieën vallen, terwijl hij zijn hoofd plat tegen den grond legde die streek had natuurlijk voor gevolgen van mij van positie te doen veranderen op een twee drie rolde ik mijnen troon uit, en daar lag moeders oudste kind tusschen de steenen van den Kuain-Kou te spartelen. (Wordt voortgezet). DER VOLKSSTEM I. Vit GALMAARDEN. Het Stemmeken van verleden Zondag bevatte een beknopt verslag over het Concert der Fanfaren Eendracht en Vreugd en al de lezers zullen reeds verstaan hebben dat het feest ui termate goed gelukt is. Nochtans heelt de verslaggever in zijne beschrijving, of be ter gezegd in zijne beoordeeling, eene leemte gelaten, die weldra in het oog zal gesprongen zijn van al wie het avond feest heeft bijgewoond. Indien er op het gebied der tooneelkunst aan iemand dient lof toegebracht te worden, is het zeker wel aan den heer K. Mebtens, die in het stuk Speculatie zijn natuurlijk flink voor komen in de rol van den ouden vader zoo wel wist te verande ren in eene statige en ontzagwekkende houding. Ja, iedereen moest bekennen, dat hij waarlijk doordrongen was van het ge voel dat een oprecht tooneelspeler moet bezielen kortom, dat hij zich gansch in de wezentlijkheid stelde. Billijk is het nog hulde te brengen aan de heeren Oct. en Am. Dueant, die ook niet alleen onverbeterlijk hunne rollen speelden, maar des anderdaags op het uitstapje der Fanfaren te samen metM. Merteus, naar hunne loffelijke gewoonte het gezelschap door hunne kwinkslagen en opgeruimdheid wisten te verlustigen. Eere dus aan die vroolijke makkers, die bij al de moeite, welke zij aanwenden om het welgelukken der fees ten, noch afgematheid, noch slaaplust gevoelen wanneer het er op aankomt hunne medeleden een vermakelijk uurtje te laten doorbrengen. II. Lit HERDERSEM. Zondag aanstaande dus het luister rijk CONCERT, om 4 uren 's namid- kdags, in de groote zaal van 't klooster. Ze vertellen er wonderen vanAl deze die Zondag belet zijn naar Herdersem te gaan, moeten Maandag toekomende bij de tweede opvoering tegenwoordig zijn. Er zijn nog altijd kaarten te bekomen aan 2 fr. 1 fr en 50 centiemen. Ziehier de Spelwijzer: 1. Openingstuk Koorzang; 2. In Het Gulden Vlies, blijspel iu 3 bedrijven door Silvester; 3. Ro mance te zingen door E. D. M. 10 minuten rust. 4. De twee Daniels van Dcndermondedrama met zang in 2 bedrijven door Silvester 5. 'k Kom van Rysel, boertige alleenspraak met zang door A. V.; 6. De Portretschilder, pantomiene. Brussel. Verledene week zond een ondernemer een van zijn werklieden weg, zekere Albrechts, nen dronkaard, zeggen ze. Albrechts, als hij wegging bedreigde den meester van zich te wreken, en ongelukkiglijk, hij heeft het gedaan. Zaterdag avond kwam hij bedronken op 't werk hij begon zijn oude medegezellen te verwijten, en nam daarmee een stuk hout dat hij naar 't hoofd van den ondernemer slingerde. Hij trof den ondernemer niet, maar een klein j ongsken van 8 jaar, Albert Moyoet,'t schaapken is al dood: de schedel 285 singsplan en keek met strakken blik voor zich uit... Edoch, terwijl de verloofde zijne hersens pijnigde om een redmiddel te verzinnen, schoot den vaderlander een hei liger plicht te binnen. Niet enkel Lauretta had hij den kerker te ontvoeren, ook Vlaanderen, zijn troetelkind, had hij eenen jammerpoel te ontweldigen. Bij die gedachte hervond hij zijne stalen wilskracht en de ijver voor volk en vaderland joeg hem nieuwen moed in het afgetobde lijf. Zoo worstelde Iwein uren lang tegen droom en ge waarwording. Het morgenlicht drong door het nachtelijk duister en nog sliep Iwein niet. De zon, met rozen op het gelaat, rees vriendelijk ter kimme uit, klom lachend aan den hemel, daalde slaperig ten westen en nog sliep de beproefde, vervaakte Iwein niet. En drie achtereenvolgende morgens, verrees de uit geruste dagvorstin aan de kimmen, schoot hare gouden stralen door de ochtendwolken heen, bewandelde vroolijk de hemelsbaan, verdween dommelig onder den gezicht einder en nog had de beproefde, vakerige Iwein niet ge slapen. Enkel den vierden dag genoten het afgezwoegd brein en het afgesloofd lichaam de rust van een loodzwaren slaap. De held was intusschen niet werkeloos gebleven. Daags na de schaking, van in den vroegen morgen, zond hij allerwegen, naar vrienden en magen, renboden om de bandieten achterna te zitten. Uren verre in het omliggende van Aalst werd baan en bosch, akker en wei door zijne oorlogsbenden onderzocht. Naar Rambolds Heerlijkheid, naar Straten, waren zijne beste krijgslieden gesneld en hielden er zich, in den omtrek van 't kas teel verschuild. Kwam het hun ter oore, dat de jonkver er gekerkerd zat, ze zouden zonder verwijl zoo luidde Iweins bevel het slot bestormen, nnemen en zijne was verbrijzeld. Dat is al wederom eene schoone heldendaad ten laste van den genever. Iets anders een werkman van Brus sel is zoodanig ontroerd geweest door 't lezen van dien groeten brand van Pa rijs, dat hij er zot van geworden is za terdag nacht zat hij te Schaarbeek te midden van do straat op zijne knieën, en smeekte al weeneude de voorbijgan gers hem te willen verlossen van de vlammen die hem levend verteerden. De policie heeft den ongelukkigen mee- geleid naar 't bureel. JTudas Iscariot. Op de 650 sol- dateu der bezetting van Diest hebben er 627 hunnen Paschen gehouden en 23 hebben geweigerd. Na de paasch- communie heeft de aalmoezenier de soldaten die dien plicht volbracht had den, onthaald op koffie, koeken, eiers en sigaren. Dezen die hunnen paasch- plicht niet hebben willen kwijten, heb ben natuurlijk gebruik gemaakt van een rechtimmers niemand kan er hun toe dwingen. Maar er is een Judas, die, zonder overtuiging, en alleen om den koffie, koeken, eiers en sigaren te krij gen, eene heiligschendende kommunie gedaan heeft en de schavuit schrijft zij ne eerloosheid aan het socialistisch blad de Peuple. Hij is daar wel op zijne plaats, de verrader en lafaard, wiens ziel te koop is voor een potje koffie en drie sigaren 1 Zoo laag zijn de socialis ten gevallen, menschen 1 Brussel. Ge vindt toch dweeze lappen in de wereld. Hoort nu ne keer. Vrijdag achternoen, 't kon 5 uren zijn, kwam een kerel zoo zat als een genever- tonne langs de Hallepoort. Zoodra hij den elektrieken tram zag afkomen, ging hij plat op zijnen buik op de riggels liggen. Verscheidene personen kwamen toegeloopen en gelukten er in, niet zon der moeite, den dronkaard weg te trek ken en in bedwang te houden tot dat de tram voorbijgereden was... Een half uur daarna ging dezelfde kerel bijna op dezelfde plaats opnieuw op de rig gels liggen. De champetter Parmentier denkende dat het stekelverken op deze gevaarlijke plaats in slaap was geval len, rechtte hem op tot belooning ont ving hij van den zatterik eene duchtige rammeling. De agent ging het onder spit delven en de dronkaard kon zich onder den aankomenden tram werpen, toen twee agenten hunnen kollega ter hulp kwamen. De drommedaris die kost wat kost zelfmoord wilde plegen, werd ondanks zijn wanhopig verzet naar het kommissariaat gesleurd. Hij weigerde zijn naam te zeggen of zijne woonplaats aan te duiden en werd in den amigo ge draaid. Wiezc. Zaterdag, rond 9 ure, ontstond er braud bij Isidoor De Rid der, Nieuwstraat alhier. De Ridder keerde juist huiswaarts toen eensklaps het vuur uitbrak. Een boomsnoeier, die in de nabijheid werkte, snelde ter plaats om den brand te helpen blusschen. De moedige man bekwam verscheidene er ge brandwonden. Het huis is de prooi der vlammen geworden vee en meu belen zijn verloren. Er bestaat verzeke ring. Lokeren. Vrijdag nacht, werden voor de derde of vierde maal bij Frans De Lee en de weduwe Blancquaert, Ka zernestraat, konijnen uit de hokken ge haald en dood achtergelaten. Dieften, Ongelukkeu. Zou de bende van Jan De Licht aan 't werk zijn iu de Walen Te Dinant en de omstreken is het de eene diefte op de andere sedert acht dagen is er wel op tien plaatsen gestolen bij M. Hou- lien, koopman in hout, 800 fr. bij den senator M. Poncelet, 1,000 fr. bij M. Gilliard, heeft men koopwaren ont vreemd bij M. Hambersin, te Yvoir, voor 3 a 400 fr. zilverwerk, enz. enz. In Frankrijk, te Morlaix hebben de gendarmen nen schelm aangehouden, waarachter zij al jaren en jaren zoch ten. Zij kenden hem met naam en toe naam, maar konden hem in handen niet krijgen 't is ne zekeren Pierre Si- man. Hij heeft misdaden van alle slag ten zijnen laste, waaronder niet min dan zes moorden. Zij zullen 't hem lee- ren. Te Londen, werklieden die eeuen put aan 't graven waren op eens schiet hij vol water en elf zijn er verdronken. Valsche munters. Van over eenige weken had men be merkt dat er veel valsche bankbriefkes van 20 fr. in omloop waren. De meeste waren uitgegeven te Brussel. De policie van Brussel, die nog al fijn is, heeft den krawat al bij de kraag. Hij zat in een klein stamineeken, in gezelschap van een vrouwspersoon, een juweel van d'eerste klas. Als men ze aanhield, het was zuchten en kermen dat zij onplich- tig waren, natuurlijk, maar de policie- kommissaris deed het korfken open, dat Madam aan den arm droeg, en daarin lagen twee schoon steenen, waar op het model vau een brankbriefken van 20 fr. gebeiteld was het was van die steenen dat zij afdrukten. Zij zijn naar de wacht geleid, waar zij alles bekend hebben en hunne mede plichtigen aangewezen. Aardbeving. Vrijdag nacht heeft er een groot or kaan gewoed te Rome. Binst den nacht, rond 3 uren, had eene kleine aardbe ving plaats eenige minuten later werd men een tweeden schok gewaar, hevi ger en langduriger als de eerste. Vele personen zijn ontwekt geworden door 't gerucht van tellooren, glazen en meu bels die vielen. 't Is het einde. De Grieken kunnen het niet meer uithou den. Zij hebben dapper ge vochten, dat moet iedereen bekennen, maar zij moeten wijken voor de meerderheid, de Turken zijn te groot in ge tal195,000 tegen 87,000; daarbij, Griekenland was niet gereed, het had geen vast plan en zijn leger was te veel verdeeld, 't geen onvoorzichtig was tegenover een machtigen vijand in plaats van ze uit eeu te zetten, hadden zij hunne troepen moeten samen trekken op een of twee plaatsen. Maaudag heeft de minister van buitenlandsche zaken, van Grie kenland, de tusschenkomst gevraagd der Mogend heden om een einde te stellen aan den oorlog. Om zijnen goeden wil te toonen heeft hij reeds een deel der Grieksche troepen uit Creta weergeroepen en de overigen zullen in 't kort ook weggetrokken worden. DE GEVECHTEN. De Grieken hebben Pharsalus en Volo verlaten en trekken met hun leger gedurig achteruit. Nie mand verstaat er hem aan zij hebben drijmaal de Turken overwonnen en niettegenstaande dit verla ten zij hunne beste krijgspunten en wijken achter uit. Het Grieksch leger is ontmoedigd. De Grieken versteken zich tusschen Domokos en Almyros. Ai reede hebben er schermutselingen plaats gehad tusschen hunne voorposten en de Turksche ruite rij. Bijzondere gevechten zijn er niet te melden. Volgens de gazetten zouden de Mogendheden als grondslagen van den Vrede de volgende voor waarden stellen 1Oorlogschatting door de Grie ken aan de Turken te betalen 2. Onschendbaar heid van 't Grieksch grondgebied 3. Zelfbeheer op Creta. Ze zeggen dat de sultan zich niet moeilijk zal toonen. Hertogin d'AIcncon. De Hertogin d'Alengon is ook in den brand om gekomen. Zij hield een kraam voor de noviciaten der Paters Dominicanen. Haar man was ook in de zaal. Als de brand uitbrak werd de hertog van zijn vrouw gescheiden en geraakte met moeite aan den uitgang. Hij dacht dat zijne vrouw insgelijks den bazar had verlaten. Helaas, hij moest vernemen dat zij niet gered was. De hertogin d'Alengon is do schoonmoeder van Prinses Hendrika van België, dochter van den Graaf van Vlaanderen. I)c oorzaak. Men had eerst gemeend dat er kwaadwilligheid in 't spel was van wege de anarchisten, maar 't is nu zeker van neen. De oorzaak ligt in de slechte inrichting van den cinémat.ographe, n een ma- chien om lichtbeelden te vertoonen de lamp is ontploft en heeft den brand aangestoken. De lijkdicuftt. Zaterdag middag heeft de lijkdienst iu O. Lieve Vrouwkerk plaatsgehad. De plaats rond de hoofd kerk zag zwart van 't volk. Niemand mocht binnen zonder kaart. De versiering der kerk was eenvoudig. De zij beuken waren bedekt met groote rouwdraperijen. Hier en daar op de draperijen waren lauwertakken vastgehecht, doorvlochten met doornen kronen. Midden in de kerk stond eene groote lijkbaar, waarrond duizenden lichten brandden. Boven de baar was een hoog gehemelte, dat van 't gewelf neerkwam en aan de pilaren was vastgemaakt. Al de pilaren waren met zwarte stof omhangen. De versiering, hoe eenvoudig, was grootsch en indrukwekkend. Pater Ollivier heeft eene treffende redevoering uitgesproken en getoond dat de Voorzienigheid aan Frankrijk door die schrikkelijke ramp eene les wil geven en aan dit godvergeten volk doen geden ken dat er in den hemel eene Almacht is, die al les bestiert, aan welke niets kan weerstaan. Dc inschrijvingen. De gazet de Figaro heeft eene inschrijving geo pend voor de goede werken door den Bazar onder steund. Op éenen dag heeft zij 421,049 fr. 65 op gebracht. Het Komiteit heeft daarenboven eene gift ontvangen van 937,438 fr. Die twee sommen, gevoegd bij de 45,000 fr., die de opbrengst uitma ken van den eersten dag der feesten, geven te za- men juist het bedrag der gelden, verleden jaar door den Bazar de la Charité ontvangen. De Paus. De ramp van Parijs heeft op den Paus eenen die pen indruk gemaakt. De aartsbisschop van Parijs was juist sedert eenige dagen te Rome, bij het ver nemen der ramp is hij aanstonds naar Parijs weer gekeerd. De Paus heeft zijne deelneming laten geworden aan de beproefde familieën en heeft de H. Mis op- voor de slachtoffers. Een goed gedacht. Ter plaats, waar nog slechts een uitgestrekten puinhoop getuigt van den prachtigen Bazar, is men voornemens eene kerk te bouwen. II - WIE, wie van al de priesters van het ¥f IB arrondissement Aalst, wie en zou er 1 niet geerne om 20 fr. St Antoniusbrood geven, had er hier nooit van Donchisterij spraak geweest Heel 't land van Aalst is sedert 3 a 4 jaar in woeling en wie is daar de schuld van Ze val len gedurig uit op onze katholieke volksmannen 'tis altijd WOESTE, Woeste, Woeste, maar WIE is er waarlijk bezig met verwoesten 't Zijn mij de mannen om de H. Kerk te ondersteunen 1 Ja, dat ze kosten, omver drummen, dat zoün ze PnvloiV Zander. Hartelijk dank; tot de naas- *te week. Snoeck. Opgepast voor toekomende week. B. We zijn uiterst tevreden over u. Tist. Wat heeft er u van gedacht? j Vr. V. G. te N. 't Naaste keer wat meer. Hum. Zou het u te lastig vallen voor toekomende keer i Chaleken. Donderdag verl. hé I A. B. Er zijn er weerom al veel gereed.Domien. Zorg goed j voor de timbers Daniël. Gegroet van verre. Velm. Wanneer nog eens ne peerdekensraolen j Joók. In 't kort zal het komen, DAGWIJZER. Zondag 16 Mei.H. Joannes Nepomucenus, die door den koning van Bohemen in den Moldau verdronken werd, omdat hij het geheim der biecht weigerde te verraden. 1383 Maandag 17. IL Restituta, de Afrikaansche maagd, die op een brandend schip gestoken wierd vol pek en werk van vlas en zoo levend verbrand. Dijnsdag, 18. H. Vincentius, martelaar. Woensdag, 19. H. Petrus Celestinus. Donderdag, 20. H. Bernardiuus. Vrijdag, 21. H. Felix. Zaterdag22. H. Julia. Priesterlijke benoemingen. De E. H. Conrad Hebbelynck, onderpastoor op St Jozef te Gent, is onderpastoor benoemd op St Nikolaas, in dezelfde stad. Overlijden. Wij vernemen het overlijden van den E. H. De Ruyver, pastoor van Eist. O machtige JOZEF, Voedstervader, Bewakend 't heilig Huisgezin, Wij treden smeekend tot U nader En roepen uw bescherming in. refrein Jezus, Maria, Jozef zoet, Uit ganscher herte weest gegroet Zendt Uwen zegen op ons neêr, Die zonde en onheil van ons keer Gezegend boven alle vrouwen, MARIA, zoete Moeder-Maagd, Gelief genadiglijk t'aanschouwen 't Gezin dat uwen zegen vraagt. Dat het Kind Jesus, Heeren Koning, Ons tegen kwaal en kwaad behoud, Ons stad bescherme en onze woning, Ons geve namaals 't eeuwig goed Het portret van M. Woeste. Onze geëer de abonnenten, die het portret van M. Woeste be- geeren, kunnen het GRATIS bekomen, mits erop ons Bureel de aanvraag van te doen. Kristcnc Feest van den Arbeid. Zondag aanstaande viert men in het gansche katholieke werkmansleger de uitgaaf vau den pauzelijken wereld brief Rerum Novarum. 't Is zes jaren geleden, dat de gevangen Grijsaard van het Vatikaan, de volksminnende Paus Leo XIII zijne stem verhief om den ongelukkigen werker een plan ter hand te stellen tot zijne lots verbetering. De Antisocialistische Vakvereeniging onzer stad zal insgelijks hare vaan ontrollen om dien heuge- lijken dag te vieren. Om half 9 's morgens gaan de leden in stoet naar de Hoogmis, 's Namiddags ten 3 uren heeft in het lokaal der Korte Zoutstraat eene prachtige prijsloting plaats. De Katholieke Trompettersclub zal 's morgens de Leden ter kerk vergezellen. Werklieden, niet ten achteren gebleven Zon dag allen op uwen post om den kreet van duizen den en duizenden christene werkers te herhalen Leve Leo XIII, Paus der Werklieden 1 De levende Beug. Op 16 mei aanstaande en volgende dagen zal in onze stad het groot be roemd drama De Levende Brug opgevoerd worden. Te dien einde gaat men, cp het Esplanadeplein, eenen zomertheater van 600 vierkante meters op richten. Iedereen van ons heeft met den mees ten lof over dit stuk hooren spreken het was de groote bijval der schouwburgen van Amerika, En geland, Duitschland. M. Willem Lemmens, eer ste hoofdrol van den Nederlandschen Schouwburg van Antwerpen, verleent zijne medewerking. Ongetwijfeld zal geheel Aalst de opvoering er van willen bijwonen. Kath. Nering- en Burgcrsbond. Mor gen Zondag, om 2 1/2 uren, in de feestzaal van den Kring L'Union, Groote Markt, openbare Vergade ring van kath. Werklieden en Burgers. Voor dracht door M. Vau der Cruyssen vau GentOn derwerp 1. Nut der Burgersvereenigingen. 2. Be spreking van het wetsontwerp op de vakvereeni- gingen. Het Hoofdbestuur geeft het recht van tegenspreken. Smartelijk Ongeluk. Zaterdag liep het 3jarig zoontje van M. De Wolf-Verleysen, mulder, Geerardsbergschesteenvveg op den Molenberg, ach ter zijnen vader, wanneer het door een molenwiek getroffen en een twintigtal meters ver geslagen werd. Het arm wichtje gaf eenigé oogenblikken la ter den geest. Luibrechts en Spiegels woon den nevens een en eiken mor- gend goot Luibeken 't water, waarin hij zich gewasschen had, op den Balcon van Spiegels. Dit spel begon deze laatste te vervelen en op zekeren dag joverschoeffelde hij Luibrechts daarvoor eens heel deftig. Maat hoe is het toch mo gelijk, sprak Luibeken,u daar voor kwaad te maken, gij en maakt u wel niet gram als het op uwen balcon regent

De Volksstem | 1897 | | pagina 3