Jaar f 124. Mm 22 lei 1881 FEEST IN AALSTAALST IN FEEST IWEIN VAN AALST. LOURDES. EERW. HEER PONNET S; Dr Is. Bauwens. De genadeslag der Daenspartij De straf van Duitschland. Leve Hij leve lang Hij leve lang! Ziedaar de kreet die Zondag toekomende uit honderden ei duizende monden, door de stra> ten onzer stad Aalst zal weer galmen Ja, hij leve lang de voorbeel dige priester, de groote volks vriend, de schrik onzer scheur- makers, onze Eerw. Heer Pon net! Twaalf jaren geleden werd hij hier benoemd in onze StMar- tinuskerk, na opvolgentlijk acht jaren surveillant geweest te zijn in het klein seminarie van St. Niklaas en gedurende eenige maanden het ambt van onderpastoor te hebben ver vuld tot Zele. Wat al heil en troost hij gedurende deze reeks van jaren hier heeft weten rond zich te spreiden, getuigen de achting en eerbied, die arm en rijk, die groot en klein voor hem heeft. Teerhartige vader in den biechtstoel, hertroerende rede naar op het preekgestoelte, heeft hij het hart weten te win nen onzer Aalstersche bevolking, waarvoor hij dan ook zij ne forsche lichaamskrachten en schoon talent steeds ten pande stelt. Doch hoe groot ook de achting is waarmede rijken en burgers hem omringen, niets evenaart de liefde, die onze werkmansklas hem toedraagt. Sedert de stichting van onzen Werkmanskring, die wij aan hem te danken hebben, heeft onze eerw. heer onderpas toor zich zoodanig het lot onzer werklieden ter harte ge nomen dat hij waarlijk de vader der werklieden mag ge noemd worden. En zeggen dat een man, zóo ieverig ais verdienstrijk, zóo talentvol als werkzaam, die steeds zijn eigen weet te verge ten om anderen goed te doen, door onze scheurmakers we kelijks moet aangevallen worden en beschimpt Zij weten het onze groene socialisten dat zij in hem hun nen gevaarlijksten tegenstrever van Aalst bekampen en daar om ook sparen zij hem noch schimp, noch smaadwoorden noch zinspelingen, noch opentlijke aanvallen. Doch hoe hardnekkiger hij door onze tegenstrevers GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR De aartsschelm bevestigde Boude wij ns relaas van punt tot punt doch bepaalde venijnig zijn meesters aan dacht op Albrechts verdachte verschijning op het sl veld. De eerste dagen verliepen in vruchtelooze opzoekin gen en ondervragingen. Men was reeds den 3 Maart. Nog vijf dagen en de plechtige vergadering zou te Ieperen plaats hebben. Iwein had gezworen het vaderland, dat hij zoo hoog hield, van de dwingelandij te bevrijden. Zijnen eed ge trouw, besteeg hij zijn strijdros, doorreed Vlaanderens gouwen, sprak een ieder, al doorknaagde Laurettas scha king zijn eigen boezem, moed in en porde allen aan naar Ieperen te trekken. Ook Daniël van Dendermonde door kruiste stad en land om de Vlamingen ter dagvaart te roepen. Wat er, gedurende Iweins afwezigheid, door de on dergeschikte personen van dit verhaal te Aalst werd ver richt, zij hier in eenige woorden vermeld. Walter, die na het bezoek van zijnen heer en meester ter ziekenzaal, zichzelven een u Hij loope naar den duivel had toegemurmeld, koesterde de hoop dat Iwein te Ieperen den dood of tenminste den kerker niet zou ontkomen. Daar hij ér geen voordeel in zag zelf op den dag des verraads in die stad te zijn, gebaarde hij zich zieker dan hij werkelijk was. Zoolang Iwein te Aalst vertoefde, bleef de schurk bedlegerig. Hij verdroeg intus- sc en het gesteun en 't raaskallen van Disdeer, bij de over ging dat zijn gezel op het uiterste lag en eerstdaags ?Q er de groene zoden zou rusten. Toen echter de har kerige schavuit, vroeger zijn tweede ik, buiten ieders ver wordt aangevallen, hoe nauwer hij ons aan 't herte ligt, hoe hooger hij stijgt in onze ach ting Dat Gods mildste zegen hem beloone voor zijn onophoudend werken en streven. Hij leve lang Hij leve lang tot heil en vreugd van onzen Werkmanskring van Aalst en gansch het Arrondissement IJ efken Wij weten allen opperbest wat al middelen onze Daen- sisten jaren lang hebben aan gewend om in den Belgischen Volksbond aanveerd te wor den. Eindelijk waren zij er in gelukt tot groote verwonde ring van al de ware Katho lieken van ons arrondisse ment. Doch ons bleef de hoop over dat de bestuurleden van den Belgischen Volksbond na met die mannen van dichter bij kennis te hebben gemaakt, zelf zouden onder vonden hebben wat een misslag zij hadden be gaan. En zie, eenige maandekens zijn pas verloopen of de Belgische Volksbond, onderricht over de schandige handelwijze onzer scheurmakers, komt hun beleefd vragen hun ontslag in te die nen. Chipka zal wellicht schrijven dat de brief van den heer Arthur Verhaegen tegen de Daensisten niet en is gericht, maar wij dagen hem uit dezen in zijn nummer van Zondag over te drukken en opdat eenieder van onze lezers de waarheid van ons schrijven zoude kunnen bestatigen, laten wij hier dien merkwaardigen brief volgen, zoo als hij door het bestuur van den Belgischen Volksbond in 't licht is gegeven Gent, 8 Mei 1897. BELGISCHE VOLKSBOND Sckretariaat, Oudburg, 32, Gent. Mijne Heeren, Het bestuur van den Belgischen Volksbond heeft den plicht te waken over de naleving der standregelen van den Bond. Deze wijzen als doel van gezamentlijke werkzaamheid aan, de verheffing van den zedelijken en stoffelijken toe stand der arbeiders en de betrachting der her stelling van den vrede tusschen kapitaal en ar beid, door het eerbiedigen van eenieders rechten en het verbeteren van betrekkingen tusschen meesters en gezellen. Die standregelen zeggen nog dat alle volks maatschappijen van den Bond mogen deelma- ken, wier doel niet strijdig is tegeu den Bond en wier standregelen het huisgezin en den eigendom eerbiedigen en den godsdienst erkennen als den noodzakelijken grondslag der samenleving. Er is reeds verscheidene malen aangetoond hoe men, overeenkomstig bovenstaande schik kingen, handelen moet. Het Bestuur acht het noodig dit nog eens beknopt te herhalen voor al de aangesloten maatschappijen zonder onder scheid. De bij den Volksbond aangesloten groepen trachten niet de werklieden van de Katholieke Partij af te zonderen om ze in verbond te bren gen met aan deze partij vijandige groepeeringen. Zij hebben voor doel de groote katholieke fa milie sterker te maken door het stichten van zelfstandige bonden en daarbij degenen aan te brengen, die sedert de grondwetsherziening tot de uitoefening hunner politieke rechten geroe pen zijn en die, zonder deze bijzondere werking, talrijk tot het socialism zouden overgaan. 2. De bij den Bond aangesloten vereenigingen mogen, onder geen enkel voorwendsel, kiesver- bonden maken noch met liberelen noch met soci alisten tegen de katholieken. 3. De aangesloten groepen mogen noch in hunne vergaderingen, noch in hunne bladen, voor stelsel aannemen de katholieken en de gees telijkheid aan te vallen, noch zich onderling te bestrijden. 4. De aangesloten groepen hebben het recht eene bijzondere vertegenwoordiging, ingevolge hunne belangrijkheid te vragen op degemeenzame lijsten der katholieke kandidaten, bij de verschil- lige kiezingen, op voorwaarde nogtans zich on derling te verstaan. Indien, in dergelijke gevallen, hun de voldoe- ning, waarop zij denken recht te hebben, werd geweigerd, dan zouden zij den Belgischen Volks bond moeten aanspreken. Hel is hun niet toegelaten, tenzij er uitzonder lijke en zeer gewichtige redens bestaan, den strijd tegen andere katholieken te voeren. De aangesloten groepen die denken in 't ver volg deze gedragslijn niet te kunnen volgen, zou den wijselijk handelen bij den Belgischen Volks bond hun ontslag in te dienen. Aanvaardt, Mijne Heeren, de verzekering on zer hoogachting. Namens het Bestuur De SchrijverDe Voorzitter, G. EYLENBOSCH. Arthur VERHAEGEN. Een zeer oude prophetie over het Koningshuis van Hohenzollern, waaraan het Duitsche volk veel prijs hecht en die tot nu toe altijd bewaar heid werd, spreekt van Willem II als van den laatsten vorst, die zal regeeren. en deze straf zou komen voor eene groote misdaad I De Cassaignac, in de Autorité, vraagt zich af of die misdaad niet zou kunnen zijn, de slachting van duizenden christenen door Europa's mogend heden toegelaten, door eenige joodsche bankiers gevergd Zeker is het dat de volkeren van Europa, die als volkeren niet in de eeuwigheid geloond en ge straft worden, maar in den tijd met Gods recht vaardigheid af te rekenen hebben, de straf voor de gruweldaden door den Turk bedreven, door Europa toegelaten, niet zullen ontgaan. Vele wonderbare genezingen zijn gedurende de laatste pelgrimstocht, te Lourdes voorgeval len. Wij laten hier de mirakelen volgen aan onze landgenoten overkomen. Den 30 werd Theresia Van der Meuten 32 jaar van St-Joris-Winghe, verlost van albuminerie en meer andere kwalen. Denzelfden dag liet Mev. Adela Goffette van Tronckoy (Neufchateau) hare krukken in de grot en kon sedert dien te voet de processiën volgen. Zij was zwaar gekwetst tijdens eene spoorweg ramp in het Noorden van Frankrijk, en trok uit dien hoofde een jaarlijksch pensioen van 4000 frank, van wege de Compagnie du Nord. Den 1 Mei is J. B. Herremans, 50 jaar, van Loth, verlost van een kankerig gezwel aan den buik. Voor zijn vertrek naar Lourdes had de ge neesheer zijner gemeente nog het bestaan van dit gezwel vastgesteld. Denzelfden dag liet Eugénie Moreau, 49 jaar, van Luik, die aan chronisch gewrichts rhuma- tisme leed, zijne krukken in de grot. Den 2 Mei genas plotseling M. A. Buzard steenweg van Hal, 37, te Nijvelhij was aange tast door neurasthenie. Denzelfden dag kon Carolina Van Loon, 31 jaar, onderwijzeres welke aan gezichtsverzwak king leed en zoo goed als blind was uit het lin keroog zien, terwijl zij met het rechteroog min of meer de voorwerpen onderscheiden kan. Denzelfden dag genazen mevr. Clemencia Fa- noy, echtgenoote Carly, van Warnant- Moulin, van eenevreeselijke vrouwen ziekte. Mad. Bcrthelsgeboren Maria Noter- mans, 41 jaren, van Hasselt, moeder van 8 kinderen, leed sedert jaren aan eene dubbele verwurgde breuk, met twee gezwellen zoo dik als de vuist. Zij leed ongehoorde smarten en voelde haar einde. Vol betrouwen ging zij naar Lourdes; zij zou er gene zen of sterven. Zij kustte haren echtgenoot, hare kinderen voor het heen gaan, alsof zij hen nooit zou weder zien. Het was haar laatst vaarwel, of wel, de Moe der Gods zou haar genezen. Hare ongeneesbaarheid was door de doctoors verklaard, en zij is te rug te Hasselt, genezen volkomen ge nezen, in het midden der haren, die met haar trouwe liefde aan de H. Maagd hebben beloofd. Theresia Üieu, echtgenoote Thijs van Hern-St-Hubert, 28 jaren, leed sedert 3 jaren schrikkelijk aan de knokkeljicht. Zij kon nauwelijks gaan. Haar kind nam zij met de tanden uit de wieg op haren schoot; hare handen waren verwrongen en gezwollen. Dokter Van Cleef van Maastricht had haar ongeneesbaar verklaard. Zij vertrouwde in O. L. Vrouw van Lourdes, vertrok, bad aan de voeten van haar beeld, nam baden in hare bron en, zij ook, zij is genezen. Liberale en socialistische gazetten van alle kleur, vooraleer nog met be schimpingen naar het reine kleed der H. Maagd van Lourdes te spuwen, onderzoekt die feiten, legt uit hoe zij gebeurd zijn, en tracht de arme lijders te troosten en te genezen even als Zij die troost en geneest. Vrienden van 't Stemmeken, Zondag toeko mende allen naar Aalst zoo veel ge zijt om het tienjarigju- belfeest bij te wonen der in richting van on zen Werkmans kring en der aanstelling als bestuurder van den E. II. Onderpastoor Ponnet. 't Moet hier dien dag krioelen van 't volk, om zoo te protesteeren tegen de laffe han delwijze der Donchisten tegenover onzen achtb. heeronderpastoor.-Zon dag heeft de heer Bccrnaert, voor zitter onzer Kamer van Volksverte genwoordigers, eene voordracht gege ven tot Waver en heeft er zijn stelsel van evenredige vertegenwoordiging ferm verdedigd... Hoe de achtbare staatsminister zoo hardnekkig de E. V. kan verdedigen, dit en verstaan wij niet, want dit stelsel hier in Belgiü inbrengen, 't ware de dood der katho lieke partij.Kleine kinderen doen moeders hoofd zeer, maar groote kin deren doen moeders hert zeer. De burgemeester van Londen zal met geheel zijn gevolg op 31 Juli aanstaan de het banket bijwonen dat zal plaats hebben op 't stadhuis van Brussel. Ilerderaem Herderstent g'haalt eer van uw prachtig concert van Zon dag, maar moet ge nu toch geene dui vels zijn in menschenvel om rustige burgers in vollen dag aan te randen, met steenen naar te werpen, alle schandige reden achter te roepen... Ah 1 had de E. Heer De Feyter zali ger nog in leven geweest, zoo iets en zou op Herdersem niet voorgevallen zijn. Mgr Van Itonslo, die op 6 Juli aanstaande naar Congo weer keert, verblijft voor den oogenblik tot Lovendegem in familie. Conra- gle maar, vrienden, nog ia maanden en wij zijn ouzeii vierden kwijt,

De Volksstem | 1897 | | pagina 1