Reis m Hotstade naar Lafaardswerk tot Herdersem. Onze Werkmanskring van Aalst Voor 't Vrouwvolk. Kerkelijk Nieuws. De gazelten der Daen- sisten geven tegenwoordig snoer op 't Stemmeken dat het wreed is.'t Doet ons waarlijk plezier, confra ters, hoe meer, hoe liever! De wijding der zee zal dees jaar tot Oostende plaats hebben den 27 Juni en het internationaal post- congres dat thans te iVew-York gehouden wordt, heeft het voorstel om een algemeenen postzegel uit te geven, verworpen... Dat is een nieuwsken dat de verzamelaars van vreemde postzegels goed zal aanstaan. Zondag verleden had tot St. Trui- den de vereeniging plaats van al de katholieke kringen, onder 't Voorzitterschap van onzen heer Woeste... De achtbare staatsminister heeft er eene merkweerdige redevoering uitgesproken over de eendracht in de Katholieke partij. Dijnsdag ver leden is onze bisschop Mgr Stillcmans naar Ro me vertrokken... Zijne Hoogwaardigheid is verge zeld van den Z. E. Heer Kanunnik Segers, presi dent van het groot seminarie. Zondag verleden was er te Brussel eene grootsche betooging, ter gelegenheid van den jubilé van 10 jarig bestaan van den Kring Concordia. Zijne Eminentie Kardinaal Goossens van Mechelen was aanwezig en heelt eene overschoone redevoering uitgesproken over den geest van liefde en eendracht, die ons ka tholiek kamp moet doordringen. Sedert de manifestatie van 1 Mei zijn twee bedienden van Vooruit op speelreis, en ver- ledene week zijn vier andere bedienden weggezondenOf er daar overal, maar bijzonderlijk tot Gent, over gesproken wordt! Te lllulliauseu in den El- zas, hangt aan den gevel van het stadhuis een dikke steen ge naamd steen der babbelaars en die het volgende opschrift draagt Vraagt gij mijn naam Ik ben de klappersteen ge- [naamd, Bij al de babbelaars van deze stad befaamd "Want wie in achterklap en twisten vindt behagen, Die zal gedwongen zijn mij door de stad te dragen. Het dragen van dezen steen door de stad, was eene straf om de misbruiken der tong te beletten. Deze straf werd voor de laatste maal toegepast aan een oud verrompeld wijf in 1781. Deze steen heeft eertijds veel gediend, want er ging bijna geene week voorbij zonder dat men de eene of de andere kwade tong met den fameuzen steen zag door de stad wandelen... Moest deze straf nog bestaan, ik geloof dat men in vele steden en zelfs in dorpen met éenen steen niet en zou genoeg hebben. Zijne Eminentie Kardinaal Richard van Parijs .heeft in al de kerken eenen inschrijvingslijst geo pend ten einde den grond te koopen, waarop de af gebrande weldadigheidsbazar gebouwd was, om er een liefdadigheidsgebouw met kapel te laten op zetten. 't Schijnt dat er reeds schromelijk veel volk naar d' Expositie van Brussel gaat, alhoe wel ze nog verre is van gereed te zijn. Zondag ver leden waren er niet min dan vijftig duizend in- gangkaarten afgeleverd. raededeeling toekent K. R... Van waar toch zou den al die franschmans komen, ingezien wij in ons arrondissement maar tachtig gemeenten en hebben en bijgevolg iedere parochie er 500 zou moeten zenden Zulke leugens zijn tastbaar en zijn voor zeker gef'abrikeerd door 't groot leugenmachien van Chipka... Laat er ons twee OOkens afdoen... 't Zal dan zeker al heel wel zijn Groote Bede vaart van Moerbeke (Geeraardsbergen) naar Averbode en Scherpenheuvel op 3 Juni aanstaande! De personen, die er verlangen deel aan te nemen, moeten zich laten inschrijven bij Louis Van Den- houte, bareelwachter, of tot Bever Bij Louis Arno- Vrienes. Dijnsdag morgend werd tot ©osteude de heer René Van Loo, schepen, in zijn bed dood gevonden... H. Barbara, van eene haastige en on voorziene dood bewaar ons toch En nu zelle, vrienden, tot Zondag toekomende, dan zullen wij ons hert eens ophalen... 't Zal nen dag zijn dat ze bijzonderlijk op Chipka in geen duizend jaar en zullen vergeten... 't hert zal er breken van razer nij en jalousie. Kibeladoeken. Men beweert dat de eindjes cigaar en cigaretten, die jaar lijks in Engeland worden weggeworpen 26 millioen bedraagt. Zeven socialisti sche gemeenteraads leden van Patura- ge» zijn Zondag door den socialistischen bond van den Bori- nage, te Quaregnon vereenigd, uit de par tij gesloten Ee- cloo, Eecloo wat gaat er daar toch gebeuren Op 29 Augusti aanstaande gaat onze prins Al- brecht het standbeeld inhuldigen van onzen Vlaam- schen dichter Ledeganck... 't Is ongelooflijk welke toebereidsels er gemaakt worden groot en klein, arm en rijk iedereen is er van nu af mee bezig ook zal men nooit iets dergelijks in onze porcopolis of verkensstad gezien hebbenBever, Bever! Woensdag 12 dezer is er brand ontstaan in de wo ning van Emile Van der Schueren, op den Kuylen- berg... De brand is begonnen rond 7 uren 'smor- gends en een uur later bleef er van het huis niets anders meer over dan de muren... Vrouw Van der Schueren heeft ook nog brandwonden bekomen, zij heeft in den brand gansch haren haarbos verloren. 't Geen wij daar zooeven schreven over de reis van Mgr Stilleinans naar Rome en is niet juist, 't En is de Z. E. Heer Segers niet, die zijne Hoog waardigheid vergezelt, maar wel de Z. E. Heer De Bock, leeraar in 't groot seminarie. De Z. E. Heer president is belet geweest de reis naar de eeuwige stad te doen door 't schielijk overlijden van zijnen achtbaren vader tot Appel». Eenieder vraagt ons inlichtingen nopens het van dalen werk, door de Daensisten Zondag verleden tot Herdersem gepleegd. Ziehier, geachte Lezers, dienaangaande de loutere waarheid, welke wij, daar we ooggetuige der feiten waren, desnoods on der eed zullen bevestigen. Gaan wij een drietal weken achteruit. Het Land van Aelst van Pie Daens, schold de katholieke Trompetters uit voor hongerlijder», Bohe mer», afgedragen frakken, kerels uit Hoogstraeten ontsnapt, enz., enkel omdat de leden dier maatschappij werklieden, die geen trek gevoelen om naar de pijpen der Daensen te walzen een katholiek concert te Moorsel hadden opgeluisterdMaar Pie werd gewaar, dat hij wat te onbezonnen zijn scheld woordenboek geraad pleegd en er den inhoud van toegepast had hij hoorde van Moeder Themis gewagen en wanneer hij vernam dat er hem vóór 't Gerecht over zijne beleedigingen zou worden rekening gevraagd, kreeg hij de poepers op het lijf; mijnheer Petrus krinkelde zich gelijk den droes in het wijwater en poogde den Trompetters eene reeks baldadigheden op den nek te schuiven, die, volgens zijne inbeel ding of bij valsche inlichtingen, tot Moorsel hadden plaats gegrepen, doch waarvan er, jammer genoeg voor zekere volksbedriegers, niets is kunnen bewe zen worden, geen enkelen dader kon aangeduid worden.... Hebt ge den truk beet, vrienden V Na onze katholieken in een zóo hatelijk daglicht te hebben gesteld, en goed wetende dat de kath. Werkmanskring, samen met den Trompettersclub van zins was naar 't concert van Herdersem te gaan, voegde het Land van Aelst bij zijne vroegere verklaringen dat de gemeenten nu verwit tigd waren, tegen dat die Trompetters afkwamen. Als dit geen ophitsen, geen bedekt aanzetten tot twisten en vechten mag genoemd worden, dan be kennen wij ootmoedig, geen Vlaamsch te ver staan. Welnu, de wensch van 't opmakersblad der Werf is volbracht geworden eene ellendige SAMEN ZWEERING was tot Herdersem op touw gezet en, met behulp van Aalstersche groene socialisten, die reeds van in den namiddag ginder waren toegeko men, ten uitvoer gebracht, 't Slecht volk der ge meente, getrouw aan de verwittiging van Het Land van Aelst, waakte en lag op loer in de kroegen, waar de stoet der Aalstenaars voorbijkomen moest. Ternauwernood had deze dan ook het grondgebied der parochie betreden, of men kou gevatten, dat de scheinheilige groene dwarsdrijvers iets aan het brouwen waren. Desnietaltemiu gingen onze leden kalm hunnen weg geen onpuntig woord werd ge uit, geen hoegenaamd gezang opgehaald, want, volgens den raad van hunnen Bestuurder E. Heer Ponnet, hun bij het vertrek goed op 't hart ge drukt, waren de leden vast besloten alle beleedi gingen goedsmoeds te verduren. Van uit de kavee- ten, waar Daensisten zaten, kwam men buitenge- op, tot de steunpilaren der Christene Volks!!partij te behooren Eindelijk ontstak do algemeene ver- ontwaardiging der lang genoeg geterg de en mishandelde leden de compag nie was o]) een omzien van een gerukt, wanneer, GÉLUKKIG LUK twee pries ters van Aalst, op het Feest van alles verwittigd, ijlings kwamentoegeloopen, en onze vrienden tot kalmte aanmanen de, hen verzochten mede huiswaarts te keeren. Een afschuwelijk, schrikkelijk gevloek begroette de verschijning der geestelijken de vredelievende bemid delaars werden uitgejouwd en verweten. Gemeen, vuil vrouwvolk, slonsen en sla wellen, nog te slecht om des nachts de boulvards van Parijs op- en af te loopen, riepen den priesters toe Viva pastoor Daens Gij zijt en middelerwijl toonden zij hunne verach ting voor de Dienaren Gods, of beter gezegd hunne diepe bedorvenheid, door voorstellingen, welke wij, uit eerbied voor onze Lezers, gehouden zijn te ver zwijgen.... En tijdens dit alles, waren er rakkers, die, volgens afspraak, dui ven naar Aalst oplieten, hierdoor aan zekere kwaadvuurstokers te kennen ge vende letterlijk dit dat het er reeds op WAS. Herdersem Herdersem 1 Wie had zulks ooit van u gedacht Voorzeker, 't goed, braaf en 't ware katholiek volk is bij u nog de meerderheid, maar eene laffe bandietenhorde, die zich kristen noemen durft, heeft u in uwe goede faam deerlijk getroffen O, dat toch de blinddoek van het wezen valle der genen, die, door schuldige onver schilligheid, door hunne ophitsingen ot anderszins, de oorzaak zijn dier eer- looze schandalen en duizenden gods- lasteriugen Wie, wie is er de schuld van die be treurenswaardige eerloosheden? Wie? Kan de toestand derwijze blijven duren Stellig NEEN. We zijn er niet ver meer af van den dag dat er eens be- weenlijke voorvallen zullen moeten aangestipt worden, is het zake dat er geen KRACHTDADIG VERZET de snoode werkingen der Aalstersche groe ne socialisten in hunnen loop fnuikt. Een onderzoek is ingesteld. De gen darmen waren maandag reeds te Her dersem. Maar er en valt daar hoege naamd niet te zoekengelijk tot Moorsel: de kerels, die met steenen hebben ge worpen en de herbergen, waarin zij zaten, zijn gekend. Zeever nu maar op, Pie Feiten zijn en blijven feiten. Wij kennen den heer Burgemeester van Herdersem in het uitvoeren zijner ambtsplichten te wel, dan dat wij het noodig achten hem, als hoofd der poli tie, te moeten aanzetten, krachtdadig zijnen plicht te doen. Zoo zoo zoo Onze Donchis- ten zullen op 13 Juni hier tot Aalst komen iniinlfcstecrcnEene Brusselsche scheurmakersgazet Le Devoir spreekt zelf van 40,000 franschmans, die hier naar Aalst zouden komen!!! Maar wie zou toch die Aalstersche zwanzer zijn, die zulke tastbare leugens naar Brussel durft schrijven en die zijne Opgepast met de corsées 1 Te Brussel is eeue juffer begraven vau 19 jaar. Zij is zelf de schuld van hare dood ne corsée dragen en hem te nijg toeriemen.... Over zes maand werd ze ziek ze smolt, gelijk sneeuw voor de zon, ze kloeg van hevige inwendige pij nen de doktoors oordeelden eene ope ratie noodig. Men vond van binnen een groot getal zweeren, veroorzaakt door 't prangen van den corsée. De zweeren werden twee, drij maal opengesteken, maar iederen keer stonden zij er weer ua twee dagen. De lever was zoodanig samengeprest, dat hij maar't derde paart groot genoeg meer was alle eet lust was verdwenen. Na zes maand schrikkelijk lijden is zij bezweken. Zij moest in 't kort trouwen met eenen jon geling vau zeer goede familie. De onge lukkige is een droef slachtoffer van de zotte mode. (CHINA,) door dcu Eerwcerdcn IMiftNlounarl» E. E. B. XIV. De Baan naar Mongolië. Gelukkiglijk, ik deed mij geen zeer, en was er met een wei nig schrik af en als wij samen over mijn ongeval eens ferm gelachen hadden, kroop ik terug op mijnen grijzen, die in het vervolg zijne zotte toeren achterliet. Ilond den middag waren wij van dien schrikkelij ken weg verlost daar wij allen en bijzonderlijk onze ezels, buitengewoon vermoeid waren, stap ten wij eene herberg binnen, waar wij in eenen fermen chi- neeschen diner (rijst, vogeltjeszaad, enz., op alle mogelij ke manieren gereed gemaakt,) nieuwe krachten voor de aan staande tribulaties en miseries vonden. Nu waren wij van de steenen en rotsklonten verlost, ja, maar ge moet daarom niet denken dat wij eene baan haddcu inden zin van de schoone gelijke kassei van Hofstade naar Aalst 't scholt zoo nog al veel Onze ezels hadden voor den oogenblik met hinderpalen te doeu, die juist wel zoo hard niet waren dan de vorige, maar daarom niet min last veroorzaak ten den ganschen namiddag wandelden zij tot aan de knieën in het zand de arme beesten konden bijna niet vooruit, 't was om er medelijden meê te hebbeu, en toch, er was geen genade, zij moesten voort voorzeker, had er zich onder ons een lid bevonden der sociëteit De bescherming der dieren, hij zou dien dag onze ezeldrijvers gedurig in de boet moeten slagen en zou misschien, wie weet, onzen vooruitgang verhin derd hebben. Gelukkiglijk, de Chineezen, die nog niet ge noegzaam voorzien zijn van inrichtingen om hun eigen te be schermen en te verzekeren, zijn ver van op sociëteiten te den ken voor de bescherming hunner lastdieren Dit maakte, dat wijniettegenstaande de moeielijkheid van den doortocht, toch onze vijf uren op dien namiddag maakten en rond 7 uren van den avond in een dorp, Huai-Nani genaamd, aankwamen, waar wij den nacht in eene herberg doorbrachten. 's Anderendaags waren wij reeds van 6 ure van den mor gend op onze tronen gezeten en weerom op 's Heeren genade En avant Voor eene verandering hadden wij nu scherpe en steile rotsen te beklimmen, die onze muilen, ondanks hun ne zware lasten, met dezelfde gemakkelijkheid overstegen als of het platte grond geweest ware. Wondere beesten toch, die muilezels van China Geen hinderpalen kunnen ze in hunne gang tegenhouden, geene moeielijkheid is in staat van ze te verschrikken, zij geraken overal door Wat is 0. L. Heer toch wonder in zijne werken Wat is zijne goedheid toch groot In alle gewesten en streken, hoe dor en verlaten zij ook schij nen, weet Hij den mensch middelen aan te schaffen in evenre digheid met zijne noodwendigheden. Spijtig maar dat de men- schen zoo ondankbaar zijn en 's Heeren aanhoudende welda den zoo dikwijls tegen dien goeden Vader keeren. Rond den middag trok onze karavaan de poorten van Sa- Tcheng binnen 't was er juist marktdag en al de straten wa ren er opgepropt van volk, dat om ons te bewonderen, de ver- koopers met hunne kramen verliet en ons de vroolijkste groe ten toewierp. De huizen van die groote stad zijn meestal vau kleem tot het dak toe, waar er genoegzaam gras op wast om de beesten van een goed voorzienen stal eenen ganschen dag te gerieveneenige woonsten nochtans zijn van hout vervaar digd, maar allen zijn op dezelfde manier gebouwdeene voor plaats en twee kleine kamerkens met kaug of bed. Hier ech ter bemerkt men achter de huizen nog een gebouw meer wij hadden het vroeger reeds belet, 't is eenvoudig eene kamer, waar de vrouwen, die zelden of nooit mogen buiten komen, hun verblijf hebben. De straten zijn hier per uitzondering, breed en wijd, men is er min gepraamt en de gang is vrijer. Wij hielden hier stil in eene herberg maar ge moet niet den ken, dat wij daar van de nieuwsgierigheid der Chineezen be vrijd waren geen apprentie van op eenen oogenblik was on ze kamer door eene gansché bende kijkers ingenomen, die ons allen met opene monden aanschouwden en van kop tot teenen DAGWIJZER Zondag, 23 Mei. H. Desiderius. 't Evangelie van Jesus, die zeide aan zijne Discipelen Voorwaar, voor- loopen er werd geroepen, gehuild, de schurftigste 1 waar, ik zeg het u, is t dat gij mijneu I \TmIrav ïmfc vraaert. in mnnpn scheldnamen, de ijselijkste godslasteringen uitgebraakt. Een doodelijke angst beving de oude werklieden, bij het gezelschap aangesloten, en dit zette den jongeren nog meer tot verdraagzaamheid aan. In het Klooster aangekomen, brachten de Trompetters onmiddellijk hun te spelen stuk ten gehoore en besloten, ten einde alle moeilijkheden te vermijden, onverwijld huiswaarts te keeren. Zoo gezegd, zoo gedaan. Was zulks niet wijs en voorzichtig gehandeld Ja maar, dat viel geenszins in den smaak der Daensisten, zij hadden liever in het dmher gewerkt (dan immers zijn alle katten grijs?) en hunne prooi bij klaarlichten dag vreedzaam ziende ontsnappen, kende hunne woede perk noch paal. De leden van den Werkmanskring werden onderwege op steen- geworp onthaald, belasterd en overvloekt. Kerels, krawat en sloeber tot in het merg der beenderen, wierpen naar kromgewerkte zeventigjarige werk lieden En dit alles lieten onze jonge vrienden ge dwee en straffeloos toe Niet waar, Pie Daens, die trompetters zijn toch barbaren, hé Viva phster Daens I galmde het op zekere plaats en een zwaren steen vloog rakelings een braven, 50ja- rigen huisvader die oolijke rekel is gekend hij zet nooit een voet in de kerk, deed reeds pension- naat voor het stelen van kiekens en roemt er zich Vader iets vraagt in mijnen naam, Hij zal het u geven. Tot nu toe hebt gij nog niets gevraagd in mijnen naam, vraagt en gij zult verkrijgen. Immers, de Va der bemint u, omdat gij mij bemind hebt, en geloofd hebt dat ik van God uitgegaan beu. Maandag, 24. Onze Lieve Vrouw Hulp der Christenen. Dijnsdag, 25. H. Gregorius VII, Paus. Woensdag, 26.H. PhilippusNe- rius. Donderdag, 27. 0. L. Heer He melvaart. In de Hoogmis, na 't Evan gelie, als de priester gezongen heeft dat Christus ten hemel is geklommen, wordt de Paaschkeers uitgedaan, om te beteekenen dat Jesus de aarde verlaten heeft. De Paaschkeers beteekent im mers Christus, die het licht is van de wereld. Vbijdag, 28.H. Augustinus,apos tel van Engelaud. Zatebdag, 29. H. Germanus.his schop van Parijs. Ol'OE POSTZEGELS. i Al deze, die ons hunne oude postze gels willen opsturen, verrichten een uitstekend goed werk ten voordeele der Missiën. Hoe kleiu 't getal ook is, het wordt dankbaar aanvaard. wachting aan het beteren viel, was de dikbuik als van alle duivels gestampt. Hooger nog steeg zijn toorn toen de houtmagere deugniet, tot zichzelven gekomen, hem de hand drukte en bedankte hij wenschte Disdeer bij monde geluk met de herstelling, maar vormde in zijn hoofd allerlei plannen om zijuen vriend van kant te hel pen. Om dezes gezelschap te vluchten en ook om Ivo te kunuen ontmoeten, giug hij dagelijks, op krukken ge steund, de stad doorkuiereu. Blij te moede, lachte hij de toekomst toe hij had immers de koe bij de horens ge vat de groote hinderpalen uit den weg, komt men ge makkelijk kleine moeilijkheden te boven. Wanneer hij evenwel Ivo's taveerne voorbijsukkelde, bruiste hem de gal op. Zijne oogen schoten vlammen en zijne tong mor de Wanschepsel, ik heb uwe deugnieterij in miju oor geknooptWacht maar, ik zal ze u inpeperen Wacht maar n Disdeer herstelde van lieverlede, doch had nog lang het bed te houden. Hij, reeds zóo houterig van aard, was nog magerder geworden zijne knokken staken meer en meer uit. Gedaan was het ijlen, maar nu viel hij bijwijlen, door den onverzadigden honger gekweld, tegen eenen oven aan het gapen. Het ongeval, welk den drogen komiek voorheen in de vergadering zóo bespotteüjk maakte, greep weer plaatszijne onderkaak raakte uit het lid. Daar de oppasser er niet in slaagde het kaaksbeen weer in het gewricht te krijgeu, was alras heel het hospitaal in rep en roer. Monniken en zieken, allen waren te heen om bijstand te verleenen. Slechts na herhaalde pogingen kon men den mond sluiten. Walter, wien Disdeer, bij driftig handgebaar, om hulp had gesmeekt, was er bij een schaterlachen en een smalend schouderophalen van onder getrokken. Hiervoor vatte de magere een hevigen pik te gen den dikbuik op en zou het hem inwrijven. Verveel de hem vroeger het te bed blijven uitermate en snauw de hij meermaals den oppasser, die hem tot geduld aan maande, toe dat patiëntie een goed kruid was voor

De Volksstem | 1897 | | pagina 2