m, HET FEE christene Slaven. IWEIN VAN AAL! Telegram uit Rome. i ft Fv B/ A-M ZATERDAG 29 MEI m v fv»9 ^T ft ft., Aalst. Leopoldstraat, Bureel Dr Is. Bauwens. T ES KOMMEN De sultan en de ramp van Parijs. Een abonnement voor gansch België, franco te hins, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,5OAUe brief- j wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen io centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. TeD Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone kous van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen allo soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Dat de stad Aalst kan feest vieren, dat wisten wij, maar dat zij bekwaam was zoo iets grootsch te weeg te brengen, als de betooging van Zondag laatst, ahwij bekennen het rondborstig uit, dit was ons onbekend 't Was immers niet alleen onze Werkmanskring, niet alleen onze stad, maar wel gansch ons arrondissement met onze senators en volksvertegenwoordigers aan het hoofd, dat hier binnen onze muren samengekomen, eene opentlijke hulde van eerbied en dank kwam geven aan onzen E. H. Ponnet. Reeds van in den vroegen morgend waren alle huizen met het driekleurig vaandel bevlagd en kondigde het gedu rig losbranden der kanonnen aan onze naburige gemeenten dat het feest was in Aalst. Omtrent twee uren nanoen stelde de stoet van den Werk manskring en Vakvereenigingen zich in optocht naar de statie om er de vreemde maatschappijen bij hunne aan komst te gaan verwelkomen. Onnoodig hier te spreken van de overgroote massa volk, die deelnam aan onze betooging, over den geestdrift, die eenieder vervoerde en zich maar gedurig lucht gaf in de luidruchtigste toejuichingen, dit alles, beste lezers, u is reeds bekend door vrienden en kennissen, die hier tot Aalst onze feest zijn komen bijwonen. Wij zullen ons ook. niet bezig houden met u de over- schoone geschenken te beschrijven, die na den stoet onzen Eerw. Heer Ponnet in den Werkmanskring werden aange boden daarover zal men u reeds herhaalde malen gespro ken hebben. Maar waarop wij uwe aandacht willen inroe pen,'tis op de meesterlijke redevoeringen, die er werden uitgesproken. 't Was omtrent 4 1/2 uren alswanneer de weledele heer Bacon Leo Bethune voor eene opeengestampte menigte van omtrent 2000 man het woord nam om den Eerw. Heer Bestuurder van den Werkmanskring te bedanken voor al GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Geen ander middel voorwaar dan heel Vlaanderen te doorkruisen, de steden langs straten en stegen te door wandelen, het land door bosch en akker te doorloopen, in en buiten de burchten alles af te spieden. Een door nig levenspad had hij te begaan, doch wat gaf het hem als dit pad op den te ontdekken kerker maar uitliep Ervaren in het dichten, in al de geheimen der toon kunst ingewijd, zou hij door zijne liederen in- en opge zetenen aan zijnen mond weten te kluisteren. Menig voor de vuist gemaakt dichtstuk, door onvoorbereiden zang opgefrischt, zou hij voordragen, nu, bij wintertijd, rond den haard en later, met de schoone lente- en zomerdagen, onder de lievelingsboomen der middeleeuwen, de linden. Ook bij het uitbrengen van oude en nieuwe volksliede ren en sagen, waarvan zijn geheugen eenen niet uit te putten voorraad te zijner beschikking stelde, zou hij met een ziel vollen galm, door een kunstrijk harpgetokkel ver aangenaamd, de gewaarwordingen zijner toehoorders ver tolken. Hoe zouden allen, burchtheeren, krijgslieden, ste de- en dorpelingen, hem de woorden uit den mond, de tonen uit de trillende snaren kijken In die liederen en sagen zag immers het volk zijn karakter, zijne zeden en gebrui ken trouw afgespiegeld. Als minnezanger ging hij dus, op Gods genade, rondreizen. In den riddertijd was de zwervende dichter- zanger, de opvolger van den heidenschen Bardden Skan- dinaafscRen Skald en den Angelsaksischen Sceop, wel eens in Vlaanderen te ontmoeten. Die Vlaamsche Vinder SprekerZeggerf Vedelaar) stond hoogaangeprezen bij zij ne ambtgenootenden Duitschen Minnezingerden Fran- hetgoed dat hij sedert een tiental jaren aan onze Aalstersche werklieden deed. Menige traan werd er weggepinkt onder deze meesterlijke rede, waarin de heer Voorzitter bijzonder steunde op den schimp en smaad die den Eerw. Heer Pon net dagelijks naar het hoofd wordt geworpen door onze scheurmakers. Hij leve lang, onze Eerw. Heer Onderpas toor zoo sloot de volksgezinde Redenaar hij leve lang tot heil en steun van onze werk mansklas, van Aalst en gansch het arrondisse ment I Volgaarne zouden wij hier de lofreden geven, opvolgentlijk uitgesproken door den H. De Sa- deleer, volksvertegenwoordiger, door verschilli- ge hoofdmannen van onze sektieën, maar dit al les zou ons te verre brengen en daarbij ook Chip- ka zou weerom al uitroepen Woorden van vasthoudisten, bluf en blaf van oü bewaarders. Ja, konnen wij hier de prachtige aanspraak mededeel en van onzen alombeminden en geach- ten heer Ponnet, die geen woorden genoeg en kon vinden om de gevoelens van dank- en gene genheid uit te drukken, welke zijn priestershart vervulden, nog zou Pië ons toeroepen 't Zijn daar de woorden van den hoofdman der christe ne slaven Aan dit alles is geen geloof te hech ten 1 en 't is daarom ook dat wij ons zullen bepalen met 'zoo wauwkeurig mogelijk de aan spraak mede te deelen van den heer Alexander Van de Velde, een werkman-gemeenteraadslid van Aalst, lid van onzen Werkmanskring. De diepgevoelde aanspraak van dezen eenvou- digen maar voorbeeldigen werkman zal een wel sprekend antwoord zijn op al de schimp en hoon die Chipka tegen onzen Volkskring weet uit te braken en aan alle katholieken van ons arrondis sement klaarblijkend doen uitschijnen dat de le den van onzen bloeienden Kring den iever en de zelfsopoffering weten te waardeeren van dezen die ze, volgens den alweter der Werf, in slaven- boeien houden vastgeklonken. REDEVOERING DOOR DEN HEER ALEX. VAN DE VELDE. Mijnheeren, Als werkman denk ik dat het mijn plicht is, ook,, eenige woorden van hartelijken dank toe te sturen aan onzen geachten en welbeminden heer Bestuurder, den Eerw. Heer Ponnet. Eerwaarde Heer Sedert tien jaren zijn wij getuigen geweest van den iever, waarmede gij bezield zijt om ons, werklieden, te helpen in alle onze noodwendigheden. Maar ook, UEd. ziet, dat de Priester in ons midden welkom is een Geestelijke zooals gij drukken wij volgaarne de hand omdat gij het goed meent met onze belan gen, omdat wij in u een oprechten Vader vinden. Wij denken, Eerwaarde Heer, dat ons de eer te beurt vallen zal dit kruisbeeld met twee zilve ren kandelaars door u te zien aanvaarden, u aan geboden in naam van den Bond der Vakvereeni gingen, of, beter gezegd, gelijk men ons belastert in den naam der clirisicsie ©Bavew. Dit Kruisbeeld, E. H. is de beeltenis van on zen Goddel ij ken Meester, maar bijzonderlijk het is de Meester der Werklieden immers, Hij ook, de Godmensch was werkmanHij toonde ons den weg tot den arbeid, die wij zonder morren volbrengen; de Goddelijke Meester van Nazareth heeft gezegd In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood verdienen en het is ter dier herin nering dat wij de eer hebben U het afbeeldsel van onzen God aan te bieden. Geachte Heer Bestuurder, sedert tien jaren hebt gij ons den waren weg getoond, tien jaren hebt gij u opgeofferd aan de zorg onzer zielen, tien jaren hebt gij ons met raad en daad bijge staan als een teergeliefden Vader, tien jaren zijn we u getrouw gebleven. Men heeft uwen naam bezoedeld, op de schan delijkste wijze werd gij aangevallen, niets heeft men gespaard en zelfs uw priesterskleed sleurde men door het modder. Edoch, wij, werklieden, ,zijn u verknocht gebleven en dezen, die u heden bespotten, aanvallen en smaadwoorden toewer pen, zullen met ons af te rekenen hebben. De laffe aanvallers, die niets beoogen dan hunne eigene zelfverheffing, zullen ons op hunne baan ontmoeten, en wanneer ze denken zullen het oogwit hunner snoode betrachtingen bereikt te hebben, zal de macht van ons trouw, christen Werkvolk, hetwelk ik hier vertegenwoordig,hun den genadeslag toebrengen. Aanvaard dus, Eerwaarde Heer, dit Kristus- beeld van uwe welbeminden, uit dankbaarheid voor de liefde, welke gij ons sinds zoo vele jaren toedraagt. Onze Goddelijke Zaligmaker, Hij ook werd gelasterd en door het modder gesleurd, maar een schitterende zegepraal was zijn aandeelZoo insgelijks, Eerwaarde, belastert men thans u, maar vrees niet al de smaad, al die vuige las ter, zal op het hoofd uwer aanvallers terugkomen en ook gij zult overwinnen. Gansch het arron dissement volgt u als een man elk is bereid, strijdensvaardig en vol moed en hoop op den aanstaanden zegepraal van ons geliefd arrondis sement. Aanvaard nogmaals,M. den Onderpastoor, den oprechten dank mijner vereenigde werkbroeders. «sfos»"— Zondag verleden had het Bestuur van onzen Katholieken Werkmanskring aan onzen H. Vader het volgende telegram gezonden Aan Z. H. Leo XIII tot Rome. Tien duizend katholieke werklieden van het arrondissement Aalst, vereenigd met hunne Volksvertegenwoordigers Woeste, De Sadeleer en Diericx, om het tienjarig jubelfeest te vieren van den ka tholieken werkmanskring van Aalst,vra gen eerbiediglij k Uwen Apostolieken Zegen. (Get.) Raemdonck, past.-deken, eerevz. Baron Leo Bethune, voorzitter. En ziehier nu het antwoord van Zijne Heiligheid den Paus Bc 19. Vader scheukt van harte den gevraagde» zegen aan de ka- tiaolieke werklieden van het arron dissement Aalst en aan hunne ka tholieke volksvertegenwoordigers Woeste, a*e Sadeleer eaa Bicricx. ftei. Kardinaal Rainpolla. Nu is het afgekomen, recht van Rome, de stukken liggen in 't bureel van de vischmijn, de ware, echte stukken, het handteeken staat er op en de zegel is er aan. En alzoo spreken de stuk ken dat Pië de Alweter ALGEMEENE BE STUURDER benoemd is van België en van de H. Kerk. De naaste week brengt een speciale afgezant zijn costum nen vergulden staf en nen groenen mijter met kwispels. In de brieven wordt voorgehouden en opge legd aan alle ministers, volksvertegenwoor- digers, burgemeesters en schepenen van den ganschen lande van België alsmede aan al de dekens, pastoors en onderpastoors, aan al de paters en nonnen, tot welke orde zij ook behooren, als dat zij zullen te compareeren hebben voor den Alweter, den zaterdag mor- gen van elke week, om van hem te hooren en te vernemen hoe zij het land en de H. Kerk moeten besturen. De ministers en volksvertegenwoordigers zul len een briefken krijgen met de wetten op, die zij in de Kamers moeten stemmen. 1) De wet op de bieren gelijk in Beieren, die al de hopboeren op twee jaar zal rijk maken, maar die onze broeder toch niet durft voorstellen of zelfs niet vernoemen. 2) Het verplichtend onderwijs dat door de bis schoppen, door alle voorzichtige katholieken af gekeurd wordt als allergevaarlijkst. 3) Nog meer andere wetten, die aan den Alweter dagelijks door bijzon dere verlichting worden kenbaar ge maakt. 4) De wet op de pensioenen, omdat Petit, de oude werkman van Chipka, niet meer zou moeten gaan bedelen gelijk nu, nadat de brave man zoo lang en trouw den grrrrooten werk mansvriend Pië gediend heeft. Aan dekens, pastoors en onderpas toors zal de Alweter voorhouden wat zij moeten preeken in de kerk, langs waar zij moeten gaan met de berech tingen, wat dat zij moeten zeggen in den biechtstoeldat zij mijnheer Pe trus moeten benoemen tot Bestierder van 't Kapelleken van de Werf, dat zij hem moeten in den Kerkraad ne men en dat al de doodbeeldekens, al de trouwbrieven, in een woord alle drukwerk van welken aard het ook zoude mogen wezen, moet besteld worden op Chipka. Al wie de bevelen van M. Petrus niet stipt zal naleven, zal 1) wekelijks verweten worden in den strijdpenning 2) opentlijk aangevallen in ontelba re vlugschriften 3) zal betiteld worden met den naam van soepsoldaat, flachekes- man, djeemenis, subedominé, christe ne slaaf, man goed om in d'erwten te zetten. De Sultan Abdul-Hamid zond een snelschrift aan M. Felix Faure, den Voorzitter der Fransche Republiek, om zijne innige deelneming, zijne aan doening en zijne droefheid te betuigen aangaande de schrikkelijke ramp, die Parijs en Frankrijk getroffen heeft. Hierdoor heeft hij voorzeker aan Frankrijk en aan de gansche wereld zijne gevoelens van menschlievend- heid, edelmoedigheid en teergevoelig heid willen te kennen geven. Wie zou ooit gedacht hebben zulk medelijdend hart bij den keizer Van Turkije aan te treffen? Wat bittere spotternij De sultan, zoo gevoelig, zoo diep bewogen, heeft drie honderd duizend van zijne christene onderda nen in Armenië doen om den hals brengen en vermoorden, zonder on derscheid van ouderdom, noch van geslacht. Kleine kinderen en vrouwen werden in stukken gesneden en hun ne lijken afgrijselijk verminkt. De - heer Drumont verhaalt dat op de markt van Marzouck drie honderd jonge dochters onmenschelijk mis handeld en levendig verbrand wer den. Drie duizend ongelukkige Arme niërs, die te Arfa, in de hoofdkerk wa ren gevlucht en daar meenden in vei ligheid te zijn, stierven eene afgrijse lijke dood in de vlammen, want de wreede soldaten van Abdul-Hamid hadden de kerk in brand gestoken, na ze eerst met petrol overgoten te heb ben. En gedurende die ijseliike men- schenslachting, stuurden vijf mollahs of turksche priesters gebeden van dankzegging tot Mahomet. Met duizenden onnoozele kinderen werden door bajonetsteken vermoord en hunne hoofden in triomf rond ge dragen En al die moorden, al die wreedhe den, werden bedreven, al dat bloed werd vergoten door den wil van den Turkschen Keizer. E11 zulke dwingeland, zulke beul drukt zijne droefheid, zijn medelijden uit voor de ramp van den liefdadig- heidsbazar te Parijs. Geen twijfel, dat wangedrocht heeft den spot willen drijven met den heer Felix Faure, Voorzitter der Fransche Republiek met hem bovengemeld snelbericht te zenden. Honderd en twintig fransche vrou wen levendig verbrand,. Ah! Ah, 'tis schrikkelijk! Maai* wat is dat voor dén

De Volksstem | 1897 | | pagina 1