Reis ra üstaile naaf Mongolië IN HET OOSTEN. Leve onze Christene Slaven van Aalst Over de Meikevers. Uit den Vreemde. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Turkschen dwingeland, voor den beul Abdul Ha- mid, die drie honderd duizend Armeniërs heeft doen om den hals brengen Wat is de ramp van Parijs vergeleken bij de onmenschelijke moor den en slachterijen van Marzouck en Orfa Schande en verachting voor den valschen en laf- fen en bloeddorstigen Abdul Hamid, aan wien de mogendheden al te lang vrij spel hebben gela ten. Wee de wreede en valsche Herodessen van onzen tijd g§Vrienden van 't Stem- meken, wij en weten waar lijk niet hoe beginnen Er is waarlijk te veel nieuws... Om u al te ver tellen wat er Zondag tot Aalst is voorgevallen, zou den wij U ten minsten veertien dagen aan éen stuk vertellen... Moralla, alia, 't bijzonderste zult gij er toch van weten. Nog nooit of nooit en heeft onze achtbare staatsmi nister Woeste toegejuicht geweest gelijk Zon dag onder de overschoone dankrede van onzen Eerw. heer Ponnet... Groote, kloeke mannen- menschen kregen er de tranen van in d'oogen 't was meer als aandoenlijk... Wat zal dit dien braven man toch deugd gedaan hebben, na al die laffe en helsche aanvallen der Donchisten Maandag liep 't gerucht in Aalst dat de E. H. Pastoor van Moorscl overleden was, doch er en is gelukkiglijk niets van. Bravo, Ninove g'Haalt er eer van Geen gemeente of stad van ons arrondissement was zoo deftig en talrijk ver tegenwoordigd op onzen stoet van Zondag als gij Men is er niet van uitgesproken van de hartelijke aanspraak, hier in de Dekenij gedaan door uwen Eerw. Heer Brocorens, onderpas toor... En voor wat uwe Koormaatschappij be treft, 't was wel, uiterst wel, de E. H. Saudan, bestuurder en al de werkende leden mogen er fier op zijn De gemeenteraad van Spa heeft eene som van iooo fr. gestemd om werklieden van al le ambachten naar <T expositie te zenden en hun zoo de gelegenheid te geven vooruitgang te doen in hunnen stiel. Maar wat was het toch schoon en troostend, Zondag verleden al de geestelijken van 't stad met de Z. E. HH. Raemdonck, deken en Kanunnik Thibaut aan 't hoofd, in den stoet der christeue slaven te zien gaan... Ah eerw. heeren, 't werkvolk van Aalst is er U dankbaar over. Frankrijk heeft drij nieuwe Kardinalen te weten de aartsbisschoppen van Lyon, Rennes en Rouen. Spijtig toch, dat 't overschoon muziek van Overboelaerc, (een der schoonste van 't land), zich in d'onmogelijkheid heeft bevonden Zondag verleden te spelen op den kiosk van onzen Werkmanskring... De trein ab soluut moeten hebben... Er en was niets aan te doen... Maar bedankt zijn de vrienden van Overboelaere in alle geval en dat hertelijk voor hunne talrijke opkomst.. Dat hun ne muziekmaatschappij voortdurend groeie en bloeie onder 't bestuur van hunnen Eerw. Heer Onderpastoor Van Langcnhove Zaterdag is gekozen tot hoogweerde abt der abdij van Parc- bij-Leuven, de Z. E. H. Quirinus Nols, licenci- aat in Godsgeleerdheid. Maar hoeveel pries ters zouden er in de manifestatie gaan der Don chisten den 13 Juni aanstaande Misschien zouden onze vrienden van Hcrdersem en seghem ons daarop kunnen antwoorden. Zondag verleden was het festival der socialisten tot Geeraai'dsbergen Ah eene zoo brave en deftige stad die thans onder 't juk ligt te zuchten van liberalen en socialisten... Donchisten, Don chisten, dit is uwe fout, gij zijt het die tot Gee- raardsbergen de neerlaag der Katholieken hebt bewerktDe Belgische Volksbond zal het zesde congres houden op Zondag 6 en Maandag 7 Juni 1897 (Sinkxen), in het lokaal der Gilde van Ambachten en Neringen tot Leuven... 't Is 't ho pen dat de Belgische Volksbond, onderricht over de schandalige handelwijze onzer Donchisten, deze op de toekomende vergadering zal aan de deur zetten en dat voor eeuwig. De Stoet der Christene Sla ven van Zondag verleden telde niet min dan IOOOO man Had onze vierde dien moeten zien, hij had den dag zelf nog zijn demissie gezonden naar de Kamers... En zeggendatelkeen van die 10,000 man liever zou sterven, dan nog iets gemeens te hebben met Daensekliek 1 Sedert eenige dagen heeft onze H. Vader de Paus eene nieuwe encykliek uitge geven, waarin hij de geloovigen aanzet den geest der dwaling te vluchten en vuriger te bidden, om door de voórspraak der H. Maagd den terugkeer tot de Katholieke eenheid te verwerven. Zon dag verleden, binst het banket dat onze Z. E. H. Deken den Eerw. heer Ponnet en al de bestuur leden van den Werkmanskring aanbood, is onze achtbare burgemeester Mijnheer Ghceraerdts, aan 't hoofd van zijn Schepenkollegie, onzen heer Onderpastoor komen gelukwenschen en hem een geschenk aanbieden, in naam van gansch den gemeenteraad, De Zwemtijd komt aan,.. Wij durven verhopen, dat onze stedelijke policie haren plicht zal weten te kwijten en alle schandalen zal weten te beletten... Maar ja, a propos van zwem men, wanneer gaat onze Zwemkom open Zou den er dees jaar nog geene abonnementen zijn voor de warme baden Zondag verleden, nen Donchist van d'eerste klas staat op den Stoet der Christene Slaven te kijken.... En er na een dik kwar tier maar nog altijd geen einde aan ziende, zich niet meer kun nende bedwingen en uitroepen Mor, die dompers komen hier zeker uit den grond En zeggen dat tot Kcrckxkcu de helden vau Chipka terwijl bezig waren met voor een aantal eenvoudige werk lieden hunne gal uit te spuwen op al wat eerlijk en deftig is in gansch ons arrondissement. Vrienden, leest en herleest den telegram, gezonden aan onzen Katholieken Werkmanskring door Z. H. den Paus Leo XIII... 't Is 't grootste en merkweerdigste stuk van goedkeuring, dat ons ooit kon gegeven worden, 't Is den hevigsten kaakslag, die de Daenspartij reeds gehad heeft. Herinneren wij ons wel, dat 'de scheurmakerspartij, tot Ninove vergaderd op 17 Juni 1895, ook naar Rome eenen telegram zond, die onbeantwoord bleef.Dat was zeker ook eene goedkeuring Onze Koning Leopold zit tegen woordig in Engeland en Seffers, de socialist van Gent, komt zijn ontslag te geven als bediende en lid van Vooruit. In de manifestatie van ver leden Zondag te Aalst had eenieder op den hoed of muts twee kaarten, waarop te lezen stond: 1Hul de aan E. H. Ponnet, 2. Christene Slaven. Vrienden, en vergeet het toch niet dat de gazetten der Daensisten gedoemd zijn, ja, ja, gedoemd door onze Geestelijke Overheid in den vollen zin van 't woord. HalteZelle, Vrienden van Aalst en gansch 't ar rondissementNog 13 maaiidckcns en wij zijn onzen vierden kwijtLaat ons dat toch niet vergeten't Is toch zulk troostend gedacht Prins Albrecht zal binst de maand Juni voor veer tien dagen naar 't kamp van Beverloo trekken. Mor, Vrienden, de kostelijke geschenken, die onze eerw. heer Ponnet gekre gen heeft ter gelegenheid van zijnen jubilé, da rfioeste eens zien... Zijn schoon geschilderd por tret, een gouden kelk van 1200 fr., zilveren kan delaars, een overschoon Christusbeeld... Bloemtui len en bloemkorfjes met de macht, alia, alia te veel om te melden en complimenten en gedichten en felicitaties, er en was geen eind aan. Maan dag vierde de heer Lambert Gilbert tot Suzc- Lougchamps zijn honderdste verjaardagen dijns- dag is Koningin Victoria van Engeland 78 jaar geworden... z'Is geboren den 24 Mei 1819 in het paleis van Kessington. Geen beter hesp als te Smcerhebbe-VIoersegein, geen beter kam- pernoeliën als tot Erembodegcin, geen beter radijzen als tot Hofstade, geen beter meloenen als tot Lede. De feesten van Zondag in onzen Werkmanskring zijn gesloten geweest door eenen schoonen festival en verlichting... Tot laat in den avond heeft men er zich deltig vermaakt. Wij zeggen deftig en 't was deftig in den vollen zin van 't woord. Maar wat zouden wij al zeggen van de vereeniging maandag avond Van al de leden van den Kring, die alsdan door de E. H. Ponnet getrakteerd wierden voor al de moeite en iever die ze aan den dag hadden gelegd om zijnen jubilé te vieren Een gedacht geven van den geestdrift die alsdaar heerschte, neen, dat kunnen wij niet.. En of de pistolets met hesp, cie cigaren en 't lekker Aalstersch bier gesmaakt hebben!! St.-Pie- ters-Capelle heeft op Onze Lieven Heer Hemel vaart eenen schoonen dag beleefd ter gelegenheid der plechtige inhuldiging en wijding van St. Anto- niusbeeld. Droef ongeluk tot Dcndcrwindc- ke... Vrouw Mers, geboren Delphine Lambrecht, op het gehucht Runderstée zoodanig door hare ei gene koei gestooten, dat zij in groot gevaar is van haar leven. Maandag verleden is tot Wacrbe- kc begraven de oud-burgemeester M. Fr. Somers. Van in den vroegen morgend op weg zijnde, ge voelde hij zich onpasselijk, ging eene "herberg bin nen en had er zich nauwelijks neergezet, als hij door eene geraaktheid getroffen werd. Hij is naar zijne hofstêe vervoerd, waar geneesheer en pries ter in allerhaast werden bijgehaald... 's Avonds was de brave man reeds een lijk. En nu voor te sluiten, beste Vrienden, kunnen wij niet nalaten onzen hertelijksten dank toe te sturen aan onzen dapperen TROIHPETTERSCLIIB, de schei li vat» f'hiplio, die onze feesten van Zondag zoo deftig heeft opgeluisterd... Vrienden van den Club, ge zijt den goeden weg ingeslagen... Vooruit Kibeladoeken. De tijd der mij kevers is weer daar. Tot hiertoe werden de meikevers niet algemeen aanzien voor schadelijke in secten. Nochtans zijn er weinige kerf dieren die meer schaè aan land- en tuinbouw teweeg brengen. Het zijn wel juist de meikevers niet, die de schaê aanrichten, maar wel de wormen, waarvan zij voortkomen. Om de wormen te keer te gaan, is er echter maar éen afdoende middel en dat is de meikevers te dooden. Die wormen, vetwormen genaamd, komen voort van de eieren, door de meikevers gelegd en gedurende vier ja ren tot meikevers ontwikkelen. Gedurende den tijd dat zij in den grond verblijven, knagen zij een over groot getal wortelen van planten af, welke zij doen sterven. Die wormen zijn zeer verlekkerd op de wortelen van aardbeziënstruiken. Als ge een aardbeziestruik ziet verdro gen en ge daar den grond omdelft, zult ge eenen vetworm onder den struik vin den. Die vetworm zou het volgende jaar tot eenen meikever volgroeid zijn. Op vele plaatsen wordt tegenwoordig reeds jacht gemaakt op de meikevers. Minister De Bruyn heeft veel kleine hulpgelden uitgeloofd voor de kinderen die meikevers vangen. AIOME. Den 27 Mei heeft de Paus plechtiglijk de heiligverklaring ge daan van twee gelukzaligen van den gelukzaligen Antonius Maria Zaccaria, stichter van de orde van den H. Paulus en van den gelukzaligen Petrus Four- nes, pastoor. De stad was des 's avonds prachtig verlicht. Meer dan honderd bisschoppen, waaronder on/.en gelief den Kerkvoogd Mgr Stillemans, woon den de plechtigheid bij EA'GEMjAU'IP. De voorbereid sels, die gedaan worden voor het zestig jarig jubelfeest der troonbeklimming van Ivoningin V ictoria, gaan alle ge dacht te boven. De Engelschmans reke nen dat de helft van de wereld naar de feesten zal komen. Ook worden de vens ters, langs de straten waar de stoet moet voorbijtrekken, verhuurd aan een zotten prijs. In een klein huisje met 3 vensterkens is ieder vensterken ver huurd voor 5000 fr., dat maakt op eeni ge uurkens eene winst van 15000 fr. Proficiat M*EMISIE. Er is over eenige da gen geschoten naar den Koning van Persië, den Shah, gelijk ze ginder zeg gen. De dader trachtte zich onder de menigte te verbergen, maar spoedig werd hij vastgegrepen. Als men hem voorbij het Koninklijk Paleis leidde, riep hij schertsend Ik weet wel dat gij mij zult doen ombrengen, maar ik ver zeker u, dat gij binnen dit en 12 maan den ook vermoord zult zijn Voor Keizer en Koning, 't Is al geenen honing Veel pracht en veel eer, Maar toch ook veel zeer. Gemengde Tijdingen. De ontriggeling van eenen trein te Dorpot, in Rusland, heeft het leven ge kost aan 47 soldaten 115 andere zijn gekwetst. In Denemarken is de nieu we minister van Eerediensten en On derwijs een bisschop, Mgr Thys. Ge moest bij ons van zoo iets spreken, ge zoudt de liberalen hooren huilen. Te Tourcoing, in Frankrijk, is eene spinnerij afgebrand. Men spreekt van 500,000 fr. schade. De brand was zoo geweldig en liep zoo snel voort, dat er aan geen blusschen te denken viel. Op een vuurwerk te Saint-Nazaire heeft eene ontploffing plaats gehad 4 personen werden gedood, waaronder deze die het vuurwerk afstak. Te Alexandrië, op de slaapzaal van 't be delaarshuis, heeft men 4 personen dood vinden liggen in hun bed, verstikt door koolzuur. De andere heeft men met moeite tot het leven kunnen roepen. UWJtTSCHLAXD. In het Grunewald, bij Berlijn, aan den oever der Havel, werd Zondag voormiddag een wandelaar aangevallen door twee straatroovers, die hem beroofden van alles wat hij bij zich had, en hem daar na met messen aanvielen. De aangevallene had echter zijn mes kunnen behouden en hij stootte het een der roovers in de borst, met zooveel ge weld dat hij dood neerstortte. De ande re nam daarop de vlucht. (CHINA,) door den Eerwccrden Hinsloonarti E. E. B. DeE. H. De Swaef, bestuurder der Katholieke Scholen te Temsche, is pastoor benoemd te Eist. De E. H. Van den Doren, pastoor te Vlassenbroeck wordt pastoor van Mullem hij wordt vervangen door de E. H. Vercruyssen, onderpastoor van M'as- semen. Overlijden. Verledene week is te Ronsse godvruchtig overle den de E. H. Ghys, onderpastoor van St.-Hermes. De Mogendheden hebben het reeds zoo ver gebracht dat er wapenstilstand is. Nu zal er onderhandeld worden over de voorwaarden van den Vrede. De Turk stelt zware conditiën, maar Griekenland schijnt niet genegen om met hem te laten lachen. De Grieken stellen zich in staat van verdediging er zijn te Athene 20 duizend nieuwe ge- weeren toegekomen. Turkije vraagt 8 millioen Turksche ponden vergoeding. Daarvan zal er Griekenland 2 moeten betalen aan Turkije en de 6 andere zal Rusland opstrijken als afkorting voor 't geen Turkije aan Rusland nog schul dig is. Dat is nog geen zot gedacht voor den keizer van Rusland. 's Anderendaags, 22 April, stelden wij ons reeds vroeg in den morgend op weg ten einde nog al tijdelijk bij de EE. PP. Lazaristen aan te komen, die hunne residentie in de stad Swain-hua-fou hebben. Wij ontmoetten op dien weg geene nieuwe hinderpalen het waren oude kennissen die ons last aandeden, zooals bergen, zand en rotsen om 1 uur kwamen wij reeds voor de groote poorten van Swain-hua-fou, eene groo te chineesche stad, gansch met muren omringd die haar van verre het voorkomen geven van een dier prachtige oorden, waar weelde en rijkdommen schuilen doch, och arme, nau welijks is men die statige muren door, of men bemerkt weldra dat de pracht zich bij den schijn bepaaltmen treft er geen enkel steenen huis aan en de kleeme of houten huttekens die er zich in bevinden, zijn meestal zoo bouwvallig en zoo ellen dig dat men ze waarlijk onbewoonbaar zou wanen; en toch men zegt dat er daar verscheidene mannen met veel sapeken (geld) wonen (de sapeek, eenige munt der Chineezen, is vaH koper geslagen, heeft de grootte vaneenen cent bij ons; te midden is er eene vierkantige opening iu, waarmede men ze aaneen rijgt bij middel van een koordekende waarde van een sapeek is zoo wat de helft van een onzer centiemen.) Waar om dan, willen zij hunne dagen in zoo afgrijselijke koten slij ten Om de eenvoudige reden dat een Chinees met zijn huis niet in zit, dat is de minste zijner bekommernissen. Hij denkt meer op zijne doodkist dan wel op zijne woonstals deze hem een weinig tegen regen en wind beschut, dat is hem voldoen de, en 't bijzonderste voor hem is, van eenen goeden voorraad eten (vogeltjeszaad en rijs) te hebben en eene kist, wel opge vuld met sapeken, dat is hem voldoende en het overige kan hem weinig of niet schillen. Maar zietin die straat is men bezig met een nieuw huis te bouwen 't zal waarschijnlijk eene nieuwe familie zijn die zich zoekt te installeeren, want voor een ander bouwen (ou ders voor hunne kinderen b. v.), dat kent men in China niet, de eigenliefde is er te grootiedereen moet zich zeiven behel pen en zien dat hij door zijne eigene zorgen de wereld door ge raakt doch bemerkt die manier van bouwen 't is weeral teenemaal anders als bij ons twee, drie timmermans die reeds het houtwerk van de benedenplaatsen aaneengesloten hebben, zijn vlijtig aan de kap bezig het huis is bijna voor 't geen 't houtwerk betreft, voltrokken en de metsers hebben zich nog niet vertoont't is maar, wij zijn in China hier, als er kwestie is van een huis te bouwen moet men de schrijnwer kers eerst verzoeken en als hunne taak af is dan komt slechts de metser om de plaatsen die in de binnen- en buitenmuren tussehen de balken opengebleven zijn, met steenen of met kleem dicht te maken Ge ziet, 't is voor eene verandering, weeral gansch verschillend van de gebruiken onzer streken. Daar komen wij voor eene prachtige poort waarboven het alvermogend verlossingsteeken praalt binnen de muren ver heft zich een schoone en hooge toren, waar nogmaals de naald het kruis voor sieraad draagt en die op eene groote Kerk, in Europeeschen stijl gebouwd, geplaatst is. Gij begrijpt dat wij ons voor de Residentie der Missionnarissen bevonden. Wij waren er reeds lang verwacht en door ons lang wegblijven be gon men hier al ongerust te worden en te denken dat ons soms 't een of 't ander ongeval overkomen was onze komst die alle kwade vermoedens verijdelde, was er zooveel te meer aangenaam en geruststellend door. Hier hadden wij tijd om ons een weinig uit te rusten, daar wij om half twee aangeko men,'s anderdaags slechts om 7 ure vertrokken. Onder de EE. PP. Lazaristen, die ons met ware broederlijkheid ont haalden, bevond er zich een Hollander, M. Wynhovewij mochten dus voor de poorten van de Mongolië onze Vlaam- sche tong weêrom in beweging stellen en over vrienden en kennissen nogmaals in Vlaamscbe taal spreken, ge kunt niet denken hoe aangenaam het is van in die verre gewesten de 292 schen Trouvère, den I'rovcngaalschcn Troubadour en den En- gelschen Minnestrel. Boudewijn sneed zijne golvende haarlokken af, ver wisselde zijne prachtige wapendracht met den eenvoudigen, donkerkleurigen kolder der zingende rondzwervers, sloeg om de schouders de banden eener harp en eener rote, eene kleine lier, en nam met bekreten oogen afscheid van Iwein, wien insgelijks tranen aan de wimpers parelden. Waar zou hij eten, rusten, slapen Die vraag werd zelfs niet geopperd een minnezan ger vindt altijd ievers voedsel en huisvesting en, ware het anders, vast geduldig en slaapt onder den blooten hemel. Waarheen gereisd Boudewijn was het eerst zelf niet wijs. Vast en ze ker was het raadzaam in de nabijheid van Willem en Rambold te geraken aanbevelenswaardig was ook het rondleuren dicht bij de legerscharen. In de omgeving des vorsten kon hij misschien eenig nieuws over Lauretta opvangen; tussehen de wapenknechten vermocht hij het wellicht de schakers hij had ze, voor dat hij den slag ontving die hem neervelde, strak in de oogen gezien te herkennen. Gent, verblijf des graven en vergaarpunt der oorlogsbenden, was de geschikte plaats. Ook trok hij derwaarts. Onderwege veranderde hij echter van voornemen. Hij kwam peinzend tot de overtuiging was het zijn goede genius, die hem eene heilrijke gedachte ingaf? of de Booze, die hem een nootlottig plan inblies dat de reis naar Ieperen verkieslijker was. Daar zou immers, binnen vier dagen, de fel besproken landdag gebeu ren. Willem en Rambold zouden er zonder twijfel zijn en aau krijgslieden zou het er niet ontbreken. Wie weet of hij zijne vrienden onverwachts geen dienst bewijzen kon. Zoo gepeinsd, zoo gedaan. Niet éene deur bleef voor zijn wonderschoon snaax^

De Volksstem | 1897 | | pagina 2