Telegram van Ijr Stillemans luws per Vjicpri. DE KOOKKUNST. Tienjarig Jubelfeest van den Kath. Werkmanskring REDEVOERING Waar gebeurd. Nieuws van soorten. KERKELIJK NIEUWS. Nieuws uit Aalst. aan den K. Werkmanskring: taal van Moeder te hooren weergalmen, rechtuit gesproken, in zulkdauige oogenblikken smaakt men al de vreugd, al het ge not aan den goeden Vlaamschen Vaderlijken haard eigen!!! Buiten M. Wynhove was er nog een andere Missionnaris, M. Chevrier, die, alhoewel reeds bejaard, slechts over weinige ja ren Priester en Lazarist is geworden om zijnen zaligen broeder te vervangen die als Martelaar in 1874 te Tien-tsin stierf. Ik denk dat het onnoodig is te zeggen dat wij in zulkdanig gezel schap de kostelijkste oogenblikken overbrachten de tijd ver vloog er met eêne onuitlegbare snelheid, een bewijs dat wij hem op eene aangename wijze waarnamen. (Wordt voortgezet). uitgesproken door VI. C. Wjnendaclc, iu den naam der inwoners van Borsbeke, geboorteplaats van den E. H. Pounet. Heden viert de Katholieke Werkmanskring van Aalst zijn tienjarig bestaan. De Maatschappij van Onderlingen Bij stand der gemeente Borsbekeisdubbel gelukkig aan dit plech tig feest te mogen deelnemen ten eerste, omdat het hier een feest van werkers, van broeders geldtten tweede, omdat wij er aan houden tevens een blijk van liefde, van genegenheid en van hulde te brengen aan den Eerweerde Heer Ponnet, den ievervollen bestuurder des Krings, die niettegenstaande zijne talrijke bezigheden immer de belangen van zijn geboortedorp uit al zijne krachten behertigt. Zooeven hoorden wij in gloedvolle woorden den lof maken van den Katholieken Werkmauskring. Met fierheid zagen wij op den afgelegden weg terugblikken en met betrouwen op de toekomst te gemoet zien. Eu niet zonder reden Op maatschappelijk gebied is hij met vereenigde krachten tegen den gemeenen vijand, onder wel ken naam hij ook optrad te velde getrokken en heeft hij menige roemrijke zegepraal behaald. Op godsdienstig gebied heeft hij steeds manhaftig het katholiek geloof en de eenvoudige zeden onzer voorvaderen ongeschonden bewaard. Ja, vrienden van den Katholieken Werkmanskring van Aalst, uw verleden getuigt dat gij mannen zijt die Godsdienst, orde, vrede en vrijheid mint, uw voorbeeld zal ons steeds tot les strekken. Eere daarom aan U, koene werkers, om uwe eensgezindheid, uwen onvermoeibaren iever en uw vredelievend karakter Eere aan de inrichters van uwen kring, die niets verwaar- loozen om uwen toestand m de maat van het mogelijke te verbeteren, en die U hunne genegenheid en verkleefdheid, niet met woorden, maar door daden bewijzen Doch Eere vooral aan uwen ievervollen Bestuurder den E. H. Ponnet, die zijnen tijd, zijnen persoon, zijne veelvul dige talenten onbedongen 't uwer beschikking stelt en voor uw geluk opoffert Gij alleen beseft wat hij voor u doet, gij alleen kent tot in de fij nste plooien al de uitgestrektheid van zijn liefdevol hart, gij alleen weet dat zijne zelfsopofferiug geene palen kent wan neer het de belangen van den werkman geldt Ja E. 11. Ponnet, in u begroeten wij vandaag den held van het feest In U begroeten wij den moedigen Borsbekenaar, die den roem van het Arrondissement staande houdt. Dat de Werkmanskring van Aalst immer groeie en bloeie, dat de geest van vrede en broederlijkheid steeds in uw midden heersche 1 Dat zyn achtbare Bestuurder Ponnet nog lange jaren aan uwe liefde en genegenheid behouden blijve, ziedaar wat onze grootste wensch is. Daarom, sluiten wij, niet alleen in onzen persoonlijken naam, maar ook in naam onzer afwezige broeders die thans reeds in Frankrijk zijn, met den kreet Leve de Katholieke Werkmanskring van Aalst Leve lang de ievervolle Bestuurder Ponnet. In name der Sint Antonius Gilde De Voorzitter, CAMIEL WYNENDAELE. 293 gezang gesloten. Liefde, huwelijksheil, koenheid, zelfsop- offering, drink- en eetlust, natuur, hij bezong het al. Zóo dramatisch of komiek, naar gelang van het onder werp, was zijne voordrachtzóo aangenaam klonk zijne zoetvloeiende stem zóo goed overeenstemmend met beide was de harpbegeleiding; dat, naar aller getuigenis, Vlaan- derens gouwen nooit voordezen zulken toonkunstenaar hadden gehoord. Dat was nu voorwaar geen rijmelaar, maar een puike rijmdichterOok, wanneer hij der harp een laatsten toon aftokkelde, steeg in burgerswoning, boerenhut en ridderzaal een algemeene kreet van bewon dering op. Vóór den luisterenden kring van poorters, landlieden en soldaten klonk nu eens het jubellied ter viering van doop en bruiloft, dan weer de rouwzang ter -verheerlij king van overledenen. Het drinklied, welk in Frankrijk eerst in de XVI1 eeuw door Baïf en ftonsard werd in zwang gebracht, hief hij insgelijks menigwerf aan. Natuurlijk bereids te dien tijde was de Vlaming op druivenbloed en gerstenat verlekkerd. Het minnelied vooral ketende dikwerf aller aandacht. De bevende be wegingen der harpsnaren brachten ook zulke hemelzoete klanken voort, dat de woorden diep in de ziel grepen 1 Geen woord ontging den hoorders van het gevoelvolle Ghequetst ben ic van binnen, Duerwont myn hert soe seer, Yan uwer ganscher minnen, Ghequetst soe lanc soé meer. Het streelendst toongemengel ruischte bij den haard als hij dichtte en zong van Het viel een hemels dnuwe Vor myns liefs vensterkyn... Lief ook was het gezang van het in verzen gebracht, luimig Die nachtegael die sanc een lied... Ter prachtzaal der edelen, wist Boudewijn, bij het aanhalen der avontuurlijkste voorvallen, zijne harp door lichte tokkeling, gemeten strijking of hettigen aanslag zóo Onlangs kwam een welge kleed heer in een groot ho-1 tel dineeren, en bleef er tot in den avond. Als 't oogen- blik van betalen gekomen was, verklaarde hij nog kruis nog duit te hebben... Ge ziet van hier de gramschap van den hotelhouder, die kost wat kost, wilde betaald zijn. Mijnheer, zegt de heer tot den ho telhouder, ik zal u iets in pand geven wat wilt ge Uwe horlogie. 'k Heb er geene. Uwen ring. 'k Heb er geene. Uwen hoea. Mijnen hoed Maar, mijnheer, ik kan toch zonder hoed op straat niet gaan. Hoor 'k heb eene schoone splen- ternieuwe broek aan....? Onze mijnheer trok zijn langen over jas aan, speelde de broek uit en daar hij hooge gendarmbotten aan had, kon nog niemand zien dat hij zonder broek was. Zoo uitgespannen gaat hij naar een ander groot hotel, vraagt er logist en begeeft zich per express naar zijne kamer. 's Anderdaags hoort de hotelhouder roepen van uit Mijnheer zijne Kamer Mijnheer, mijne broek is weg, mijne broek is gestolen. De gargons worden ondervraagd ze zoeken, en zoeken overalgeene broek te vinden. Mijnheer speelt op te gen den baas, die hem eindelijk beloofd eene nieuwe te doen halen... Na de broek aangeschoten te hebben Mijnheer zegt hij, mijn porte-mon- naie is ook gestolen hij zat in mijne broek 1 Zwijg, zwijg, antwoordt stillekens de baas, 'k zal er aanstonds in voor zien en hij geeft hem ne porte-mounaie met geld. Als de heer nu wegging na een lek ker ontbijt genomen te hebben, fluis tert de hotelhouder hem in 't oor Mijnheer, ge zult zoo goed zijn van dit geval niet voort te vertellen Deze beloofde het geerne en was de gaten uit. LcUerhauteui.Tweegeburen, Eduard Van Tittelboom en Jan Ael- brecht, die sedert lang op malkander nen pik hadden, kregen Zondag nacht twist in de herberg van M. Braeckman. Van Tittelboom trok zijn mes en bracht aan Aelbrecht een zoo geweldige steek toe dat hij op den slag dood was. De moordenaar nam de vluchtCyriel Buysse, de gezel van Aelbrecht, zette hem achterna, maar moest het duur be- koopen hij heeft een 30tal messteken ontvangen, ener is groot gevaar voor zijn leven. Te middernacht hebben de gendarmen Van Tittelboom aangehou den en naar de gevangenis van Oude naarde gevoerd, t Parket is ter plaats Dc koude. Eindelijk zijn wij aan wat warmte geraakt 1maar over eenige dagen, alzoo nen beer van een weer 1 En dit heeft omtrent geheel Eu ropa door geweest. Op sommige plaat sen zelf is er veel schade veroorzaakt. In vele steden van Frankrijk zijn de wijngaards vervrozen Te Blois lag het ijs ne vinger dik op de groensels al 't vroeg fruit is verloren, vele hoveniers zijn half geruïneerd. In Oostenrijk is er veel sneeuw ge vallen men vreest voor de fruitboo- men, die juist in vollen bloei stonden. In Zwitserland was het gelijk te midden van den winter de boomen stonden wit van den sneeuw. Ledeberg. Dezer dagen reed een muzikant van den Wielrijdersbond van Ledeberg met zijn instrument per veio van deze gemeente naar zijn huis. Op den Boulvard Frère-Orban gekomen, ontmoette hij drie mannen, die dron ken waren, een dezer kerels scheidde zich af van zijne makkers, sprong voor het rijwiel van den muzikant en liet zich ten gronde vallen. Deze kon bij tijds zijn rijwiel niet inhouden en vloog ten gronde, met het ongelukkig gevolg dat zijn schouder ontwricht was. Zijn rijwiel was gebroken en het paviljoen van zijn instrument plat geduwd. Brussel. Heel de historie van den zandleurder van Rebecq, die het groot lot had gewonnen, is eene flauwe grap geweest. De man had de aanzeg ging van zijn geluk gekregen door ee- nen brief, geteekend S..., een hande laar uit de Vooruitgangstraat te Brus sel. En toen deze S. door den bezitter van het lot werd opgezocht, wist hij van niets. De schrijver van den brief wordt door 't gerecht opgezocht en zal voor schriltvervalsching aangehouden wor den... Ja, dat is allemaal goed, maar zullen ze den fargeur vinden Het personeel der Banque de Bruxelles werd dijnsdag in opschudding gebracht door eene stoutmoedige en be hendige poging tot aftruggelarij, door eenen jongeling van een 20-tal jaren gepleegd. Hij poogde bij middel van eene chequedie het valsche handteeken van M. Jacques Wiener droeg, eene kleinigheid van 23,900 fr. les te maken. Gelukkig werd het bedrog bij tijds ont- I dekt en de bedrieger aangehouden. Aarion. Een inwoner dezer stad i hoorde hulpgeroep in de kamer, waar j zijne twee kinderen waren. Toen hij i binnen kwam vond hij de beide kleinen door vlammen omgeven. Hij kon het vuur uitdoo- ven, doch de kinderen verkeeren in levensgevaar. Men denkt dat zij met stekskens gespeeld hebben. Brugge. Zooals men weet hebben de wedu we en de kinderen van M. Lesaffre, de groote gist- fabrikant van Marcq-en-Baroceil, die verleden jaar op zoo ongelukkige wijze het leven verloor in het treinongeval van Brugge-Kom, den Belgischen Staat voor de rechtbanken betrokken tot het beta len eener som van drie millioen, ten titel van scha devergoeding. Om dien eisch te verrechtveerdigen, brengen de eischers in dat M. Lesaffre eene zuive re jaarlijksche winst had van 100,000 fr. De Staat hoort al die oor niet en brengt in dat de erfgenamen Lesaffre geen andere vergoeding mogen vragen dan deze die verschuldigd is voor het niet aankomen van M. Lesaffre in den gestel den tijd dat M. Lesaffre op den slag gedood ge weest zijnde, men ook geene vergoeding kan vra gen voor de ziekte die zou moeten doorstaan heb ben. Indien integendeel de erfgenamen eene persoon lijke aktie denken aan te gaan, moeten zij de oor zaak van het ongeval bewijzen, alsook de fout van den Staat. Pleiten Mtor' Woeste tegen Lejeune. IJPfJ IPIHT1 Zenden de Donchisten een telegram naar Rome op 13 Juni aanstaande, een antwoord en zullen ze niet krijgen. Ze zijn nu verwittigd. MAYONNAISE-SAS MET SALADE. Roert 1 klein lepeltje mostaard in eenen dooier van een ei met wat peper en zout. Giet er lang zaam 1 eetlepel fijne olie in, en blijft dit alles roe ren tot wanneer de saus begint stijf te worden. Voegt er voor 't laatste een halve lepel wijnazijn bij. Roert de saus onder de salade, en indien het ge schikt is voor avondeten, kan men er elke soort van afgediend vleesch, in kleine stukjes gesneden, bijvoegen, alsook overschot van gezoden pataten. 't ls zeer smakelijk en goed voor eenieder in 't warme zomersaisoen. Rose. DAGWIJZER. Zondag, 30 Mei. H. Ferdinandus, Koning. Het Evangelie van Jesus die zijne apostelen ver maant dat zij om zijnentwille veel zullen te lijden hebben de uur is gekomen, zegt hij, dat zij zullen peinzen dat ze God eenen dienst bewijzen met u- lieden om hals te brengen. En dat zullen ze doen omdat zij den Vader niet kennen, noch Mij. Maar die zaken heb ik u gezeid, omdat gij, als hunne uur zal gekomen zijn, zoudt indachtig worden dat ik het u gezeid heb. Maandag, 31 Mei. H. Angela. JUNI. MAAND VAN HET H. HERT JESUS. Dijnsdag, 1 Juni. H. Simeon. Woensdag, 2. H. Erasmus. Dondebdag, 3. H. Clotilde, Koningin der Franken. Vbijdag, 4. H. Quirinus, martelaar. Zaterdag, 5. II. Aglaë, edele roomsche da me en martelares, 318. Vandaag Vastendag. Oude postzegel». Het werk der oude post zegels verzoekt nogmaals de postzegels der tentoon stelling van Brussel neerstig in te zamelen en bij zonderlijk den zondagdienst (niet bestellen op Zon dag) niet af te scheuren wilt men het ongeldig maken, men hoeft het alleenlijk te doorlijnen met pen of potlood» Dit bericht geldt ook voor al de Belgische post- Met den Zondagdienst af te scheuren, verliest de postzegel 2/3 van zijne weerde. leverige inzamelaars, opgepast om dit vermaan ten uitvoer te doen brengen Portret van den E. H. Ponnet. Degenen die nog wenschen in te teekenen op het gesteen drukt afbeeldsel van den gevierden Jubilaris, zijn vriendelijk verzocht zonder uitstel hunne inschrij ving te laten geworden aan den heer Ivo Vlassen broek, schrijver van den Kath. Werkmanskring. Eerckruis. Het burgerlijk eerekruis van eerste klas is bij Koninklijk besluit toegekend aan M. Frans Bogaerts, apotheker onzer Burgerlijke Godshuizen. Wij wenschen M. Bogaerts oprecht geluk maatschappij de Iweiuszoncn. De Hee- ren leden worden vriendelijk verzocht de Algemee ne Vergadering bij te wonen, welke zal plaats heb ben Zaterdag 29 Mei aanstaande om 8 1/2 ure 's a- vonds, bij de heer Frans Colpaert, Rozemarijn straat. Dagorde Laatste schikkingen te nemen nopens onze patroonfeest van Zondag 30 Mei. Programma der Feestelijkheden Zondag 30 Mei 1897. Om 9 1/2 ure bijeen komst bij d'heer Frans De Wilde, Groote Markt, om zich van daar stoetsgewijze, met muziek en vaandel aan 't hoofd naar St. Martinuskerk te be geven, alwaar door den E. 11. Vlerick, eene mis zal gelezen worden tot lafenis onzer overledene me deleden. Om 6 ure 's avonds, vergadering in den Kring l'Union Groote Markt, alwaar op klokslag van 7 uren een prachtig avondmaal zal plaats hebben voor de Leden der MaatschappijEen puik or kest zal het zelve opluisteren. De Dirk Itlarfcnszouen. De vergadering, verschoven uit hoofde der Feesten van den Werk manskring, zal plaats hebben Maandag toekomen de, om 8 1/2 uren 's avouds, bij den heer Victor Segers, Leopoldstraat, 61. Zondagru&t. Zondag 30 Mei blijft de apo theek open van M. Meirschaut, Zoutstraat. Tot Rome toekomende verhaast ik mij mij ne dankbetuigingen en wenschen te sturen aan al de leden van Uwen Werkmanskring. Den Z. E. H. A. Raemdonck, Pastoor- DekenAalst. 't Zonneken lacht toch zoo vriendelijk, 't is oprecht Meiweerken.De calatj ous van 't veloken opgobleezen, de wieltjes en pedallekens gesmeerd en dormeê, zelle vrienden, in den zadel ge sprongen en en avaDt, op weg onderwege goed rond- gesjoerd, de oorekens wijd1! open en alles zorgvuldig aan- geteekend.. We zijn de Kattestraat uit, de Nieuw- straat door, den hoek van M. Kiekens, gareelma ker, om, de Nieuwstraatpoort op... Een troeble- ment van volk I Wat nieuws, menschen Brrrr 1 Ne vent, die zijn wijf den nek afgesneden heeft I.. Is dat echt? Ongelukkiglijk, ja, maar alia, toch een beetje overdreven ook de vrouw is naar het gasthuis gevoerd en de man naar 't prison van Der- remonne ze presumeeren dat er eene vijs bij hem zot draait. Tot llcrdcrscin heb ik met groo te verontwaardiging hooren spreken over de bal dadigheden, aldaar door de Donchisten gepleegd... Vloeken gelijk losgelaten duivels, met steenen en vuiligheid werpen naar oude werklieden en vreed zame Priesters, staat dat ook in d'Eneycliek van den Paus, misschien De champetter heeft de namen der stcenenwerpers opgeschreven en of die kerels hun koekskeu zal geboterd worden, ge ziet dat van hier eerst affrontelij k op 't banksken, een fel replement van de juges en eene duchtige straf op den hoop toe... Bene meritis dat wil zeggen dat z'hulder plan trekken, ze zijn oud genoeg om te weten wat ze te doen en te laten hebben en die zijn achterste verbrand moet op de bleinen zitten.. Ergo dus, bijgevolg.... Ei, dat en is niet slecht Tot iMooPHel, aan de Falluintjes, zag ik van verre nen landsman op 't veld werken met een rooze kaart op zijne klak, waarop gedrukt stond Christe- ne slaven. Die brave man zegde mij dat heel Moor- sel nog altijd van den schoonen stoet van onzen Werkmanskring spreekt. Nog nooit, van den eeu wigen jamé nie, sprak hij, en is er zooveel volk t'Aalstnie bijeengeweest... 't Was grandioooos Eere aan Moorsel voor hare felle opkomst van Zon dag verleden I Hebt ge dat al gehoord van Schcldcwindekc Maandag gepasseerd, op een pachthof, ruzie en broeillamie ontstaan voor eene fouter-bagatelle tusschen knecht en meid de ver woede knecht die eensklaps eene riek pakt en deze in de borst der meid ploft, en dat met zulk geweld, dat men slechts na veel moeite het gevaarlijk stuk alam uit haar lijf kon trekken... Dood Neen, maar het en schilt toch niet veel. In een stami- né tot Wcile een pintje drinkende, vernam ik dat de leden der kath. maatschappijen zoo content waren over hunne gewonnen premiën op den Fes tival van onzen Werkmanskring en dat ze zaterdag avond den Eer weerden Heer Onderpastoor D'Hondt zijn portret gaan aanbieden. En tot IVlcuwcr- kerken heb ik in 't passeeren, namens M. den Onderpastoor Ponnet, de Fanfaren Kunst en vreugd in deugd geweest bedanken voor de bereidwillig heid waarmede zij Zondag avond, na het Festival, eenige vroolijke arias ten gehoore bracht. Het heeft gebrand tot Ercinbodegcin, doch bij wie en zou ik niet kunnen zeggen. Langs den water kant naar huis sjoevende, hoorde ik van nen schip per, die van Antwerpen kwam, vertellen, dat hij ginder Zondag laatst onze vierden gezien had Awé, vroeg ik, hoe zag er Jambonus uit Och veloman, antwoordde de schipper, mij docht mij, dat hij ka had, want hij zat in een dikke frak ge- doeffeld 't was alsof hij het op de zenuwen had, azoo beven en aardige paretten maken! Zie, ik ge loof dat kadé 8 uren ver gewaar werd, dat ze op dien moment bezig waren tot Aalst mot preparatie ven te maken om hem binnen 13 maanden met zijn voetjes in de Bergemeerschen te zetten. Dat zei de schipper. En nu, Vrieuden en Con fraters, ben ik weder thuis van mijn rijtoertje, 't peerdeken op stal en ik in mijn kamertje, vóór de schrijftafel, tusschen boeken en schriften.- Uw verkleefd Velomanneken. Pnrlm'r Flisken. Is't gevraagde verzonden Tist. Wees gerust. Alles zal u op tijd geworden. Snoeck. Dit en is niet wel van uwen kant. Zander. Ge moest daar Zondag acht dagen geweest zijn. Wij verwachten iets. Vr. V. G. to N. Heb dank. Domien. Wij zullen ons beteren. Hum. Ai, ai, ai, ai, ai, ai, ai, ai 11 B. Liever zelf hebben

De Volksstem | 1897 | | pagina 3