Reis van Hoistaie raar Mongolië IN «ET OOSTEN. LUIBRECHTS. moet ons den vrede brengen. KERKELIJK NIEUWS. BRAND IN VOORUIT. Uit den Vreemde. Nog voortdurend en is er tot Aalst nog van niets spraak dan van onze overschoone manife statie van 23 Mei..... Chipka heeft wel te roepen en te schrij ven, dat 't grootste deel der manifestanten van zijne man nen zijn, ze zullen onzen vier den te uaaste jaar ne koek bo teren In de laatste zitting der geneeskundige maatschap pij van Oeiit heeft doktor Charles Wülems zijne ondervinding bekend gemaakt nopens het recht- maken der bulten... Tot hiertoe heeft hij zijne be werking uitgevoerd op zes personen, en in alle ge vallen erin gelukt den bult te doen verdwijnen. Op 10 leden van de werkende klas zijn 9 ons goede trouwe vrienden, schrijft Chipka.... Mor toch tegen u stemmen, he gelijk in de gemeentekiezing en in de kiezing voor den werkrechtersraad, niet waar Meneer Petrus Voltaire zei het reeds in zijnen tijd Liegt, liegt maar op, er zal toch altijd iets van overblijven. De roomboter krijgt nu eenen nieuwen mededinger... Men gaat nu boter maken van kokosnoten en ol deze lekker is Ziehier wat Louis Veuillot op bladzijde zes van zijne Cor- respondances, aan zijnen broe der Eugène Veuillot schreef Apprends une langue étran- gère, n'importe laquelle. C'est de plus haute utilité. Hors de France, le Frangaisest la seule langue qui ne serve a rien. (Leer eene vreemde taal, 't is onverschillig dewelke. Buiten Frankrijk is het Fransch de eenige taal die nergens toe dientWat zegt ge daarvan, heeren senatoren, die overlaatst tegen de Vlaamsche wet gestemd hebt Coeragie maar, vrienden, op de zitting van den Belgischen Volksbond, die zal plaats hebben op l8te en 2de Sinksendag, en zullen onze Donchisten geen woord mogen reppen, 't is hun per brief zoo aangekon digd en binnen 12 maanden ziju wij daar bij nog onzen vierden kwijt. Voldoet al tijd en in alles eenen hertevriend, die slechts uw geluk behertigt en u met raad en daad weet bij te staan. Enghien, eene kleine stad in Henegou wen, in 't vlaamsch Edingen, heeft sedert eenige dagen eenen nieuwen burgemeester, Meneer Pacco. Deze benoeming heeft in 't liberaal kamp eene on beschrijfelijke woede doen ontstaan zelfs hadden de liberalen trachten 't werkvolk doen oproer te maken, maar 't was er rap mee gedaan, de gendar men dreigden gebruik te maken van hunne wa pens en op een, twee, drij waren de lafaards op de vlucht. GentGent Vooruit! Voor uit Zaterdag na- middag is het prinselijk lo kaal der gentsche socialisten bijna ten gronde afge brand onmoge lijk u een gedacht te geven van de opschudding, die deze brand in de stad te weeg bracht... Anseele was te Brussel als hij 't nieuws vernam, 't Lokaal met al den inhoud was verzekerd voor zeven honderd duizend frank.. Weerom al nen hoop werklieden zonder werk 'tZal eene schoone gelegenheid zijn voor de socia listische hoofdmannen om hunne goedhartigheid en volksliefde eens door daden te toonen Schromelijk ongeluk tot Pise, in Italië. Brand ontstaan in de kathedraal onder de goddelijke diensten... 7 dood en 17 erg gekwetst. Mgr Stilleman», bisschop van Gent, die binnen eeni ge dagen uit Rome zal terugkeeren, is op zijne reis de overschoone Kathedraal van Milanen en het vermaarde Karthuizerklooster van Pavia gaan be zichtigen en is, na de stad Florentië bezocht te hebben, gaan bidden op het graf van den H. Fran- ciscus tot Assisië. Zaterdag morgend heeft men tot Schendelbeke uit den Dender het lijk opge- vischt van eenen werkman van den ijzerenweg, die uit Geeraardsbergen eenige dagen te voren in be dronken toestand naar huis was gekeerd, 't Schijnt dat de Keizer van Duitschland heel gaarn eens naar Parijs zou willen gaan, waarschijnlijk om er met gloria mundi ontvangen te worden gelijk den tsar van Rusland, maar de franschmans en willen er niet van hooren... De neerlaag van 't jaar 70 ligt nog voortdurend op hunne maag te branden en dit verstaat hem nog al ook... Ne mensch moet toch alle reden plaats geven. pels en champagne tot dat ze razend zijnze zijn nie tig, onbekwaam en laf... Mgr Wajfelaert is de bis schop van miljonairsgraven, hertogen, markiezen, en wat voor al ander htitsepot nog al... Ewel, beste lezers, zijn zulke mannen niet rijp om schis matiek te worden Men mag zelfs zeggen dat zij het reeds zijn Als er iemand mag fier zijn, op de manier op dewelke zij den jubilé van onzen Aalsterschen Werkmanskring zijn komen opluiste ren, dan is het toch wel Gecraardsbergeu Hunne schoone fanfaarmaatschappij en hunnen Katholieken Volksbond, met den heer Vincent Diericx, volksvertegenwoordiger afin 't hoofd, ont vangen hier daarover nogmaals onzen hartelijk en dank Vrienden van onzen Aalsterschen Werk manskring, die Zondag en maandag het Congres van den Belgischen Volksbond tot Leuven gaat bijwonen, wij zullen reeds van op den Hoogdag nen telegram verwachten, ons aankondigende dat onze Donchisten er aft'rontelijk buitengekegeld zijn Waarom toch en geeft ons gemeentebestuur geene abonnementen voor de warme baden in de zwem kom, bijvoorbeeld aan den prijs van 7,50 fr. Om niet te vergeten, Vrienden van 't Stemmeken, elk nen zaligen Hoogdag van Sinxen, met nog veel navolgende Pater Bloetc, de fameuze pater Redemptorist preekt thans eene Missie tot Over- meire... Onze Vrienden van Lytbergeii zullen voorzeker van deze gelegenheid gebruik maken om de sermoenen van dezen heiligen Kloosterling en grooten predikant te gaan hooren en moest er tot Overmeire ooit gesproken worden over slechte ga zetten, voorzeker, dat hij er de brave menschen zal aanzetten om nooit geene gazetten te lezen der Daenspartij, die tot tweemaal gedoemd zijn door onze geestelijke overheid. En nu, Vrienden, den goeien slaap wel... Want 'tis reeds 11 uren van den avond en of hij er zich gaat onder draaieh Kibeladoeken DAGWIJZER. Zondag, 6 Juni. Sinxen. De nederdaling van den H. Geest over de Apostelen. Kom Heilig Geest, mijn hert bestraalt, En in mijn dorre ziele daalt, Gelijk men u op Sinxendag Op al de Apostelen dalen zag. Geef mij dat ik hier leef' in deugd, Gelukkig sterve, en, in vreugd Des hemels, uwe Majesteit Mag schouwen in alle eeuwigheid Maandag, 7. H. Robertus. Dijnsdag, 8. H. Medardus, bisschop. Woensdag, 9. HH. Primus en Felicianus, mar telaars. Donderdag, 10. H. Margarita, Koningin van Schotland. Vrijdag, 11. H. Barnabas, apostel. Zaterdag, 12. H. Odulphus. Priesterlijke Benoemingen. De E. H. Leo Goddyn, onderpastoor te Oost- Eecloo is onderpastoor benoemd op St.-Jozef te GentDe E. H. O. Roggeman, priester in het Se minarie is onderpastoor benoemd te Deftinge De E. H. Van de Putte, gewezen coadjutor van Mul- lem is onderpastoor benoemd te Massemen. Overlijden. - Te Hamme is godvruchtig in den Heer ontsla pen de E. H. Gryspeirt, bestuurder van de Zus ters. Het Recht, eene donchis- tengazet, ferm aangepre zen door onze helden van Chipka, komt nogmaals uit te vallen op de katho lieken van Brugge en hun nen Bisschop, in andere woorden, het verklaart dat de bisschop van Brugge, de bisschop der katholieke partij is, maar dat de de- mokraten hem als hunnen bisschop niet meer er kennen. De geloovigen van Mgr Waffelaert, zoo lezen wij in fiat fanatiek blad drinken drup- Een buitengewoon hevige brand is za- teraag rond 1 uur uitgeborsten in de groote magazijnen van Vooruit, Vrijdag markt te Gent. Het vuur is ontstaan, men weet niet hoe, in de werkplaats der naaisters. De heer Geskière, die de vlam voor de vensters zag, liep met eenen policieagent naar boven, doch de kamer was zoo vol rook dat zij er niet binnen konden. Zij verhaastten zich dan te telefoneeren naar de pompiers, die onmiddelijk met al hun ma terieel ter plaats snelden. De brand breidde zich zoo snel uit dat weldra"dë tweede en derde verdieping heel en al in brand stonden. De vlam sloeg weldra over tot de groote geschil derde houten voorgevel en het geheel bood eenen vreeselijken aanblik aan. Men bewondert den moed en de onversaagdheid der pompiers, die op het hoogste der ladders de waterstralen op den brand richten. Om 1 u. 55 m. stort de houten voorgevel in en de vlammen stijgen hemelhoog. Er waaid een nogal felle wind welke de vlammen buitengewoon aan wakkerde. Alles doet voorzien dat men den brand zal moe ten laten uitwoeden, en men zich zal moeten bepa len met de aanpalende huizen, die groot gevaar loopen, te bevrijden. Nadere bijzonderheden. Ziehier nadere bijzonderheden over deze groote brandramp. Het lokaal op de Vrijdagmarkt bestaat uit twee gebouwen door eenen overdekten koer van elkan der gescheiden. De magazijnen zijn gelegen in het voorgebouw, welke eene oppervlakte van 1000 vierkante meters gevel heeft. In het middengedeelte van dit lokaal bevindt zich een groote trap, welke V99.r den dienst der verschillende verdiepen dienst doet. I)e muren welke dezen trap omgeven scheidon de lokalen in drie deelen. liet is dank daaraan dat slechts de lokalen uitgevende op de Vrijdagmarkt zijn ver nield geworden. De pompiers waren op vier minuten tijd ter plaats en aan 't blusschen. Zij wierpen stroomen water op het vuur, maar, gevoed door de groote hoeveel heid brandbare koopwaren en aange wakkerd door eenen feilen wind, sloe gen de vlammen hooger en hooger op. Na een klein half uur viel een gedeel te van het dak in en steeds sloegen de vlammen hooger. Toen het brandend dak op de boven ste verdieping viel, voelde men de hitte ten halve de Vrijdagmarkt, en de me nigte moest achteruit wijken. Toen kwamen gendarmen en soldaten aan en nog maar altijd meer volk. Weldra vlogen de vensters aan stuk ken en de windvlaag wakkerde het vuur nog meer aau. Een kwartier later bezweek de derde vloer en het heele brandende magazijn stuikte naar de tweede verdieping. De brandende massa viel daar op het werk huis der naaisters, waar de talrijke ma- chienen stonden. Toen de derde verdieping bezweek, verdween ook de steun van den monu mentalen gevel die langzaam achterover week en eindelijk viel. De gebouwen en koopwaren zijn door verscheidene maatschappijen verzekerd voor eene som van zeven honderd dui zend frank. Van zoo gouw de schatting der gele leden schade zal berekend zijn, zullen de magazijnen van kleederdracht, enz. voorloopig worden ingericht in het Feestlokaal, Bagattenstraat. Zondag was onze vriend Luibrechts naar d'expositie ge gaan. Rond den middag trad hij er een ho tel binnen om 'eenen befsteak te eten. Zou Meneer er gaarne aardappelen mee hebben vroeg de gargon. Neen ik, zelle, zei Luibrechts, geen appelen, maar patatten De stad Mansor in Noorwegen is bij na geheel en gansch vernield door ee nen brand. In 't Park van Sint Pe tersburg heeft de policie vrijdag nen kerel aangehouden die gewapend was met nen revolver en nen ponjaard. Hij was van zin, zegde hij, den Keizer te dooden die 10 minuten nadien moest voorbijrijden, 't Schijnt dat de vent van zijne zinnen geraakt was door 't lezen van slechte gazetten. Te Rome en in verscheidene andere steden heeft men vrijdag lichte schokken van aardbeving gewaar geworden. Voor 't assisenhof van Rome is 't proces begonnen van Acciarito, die onlangs den koning Hum- bert poogde te vermoorden. De beticht te zegt dat hij gehandeld heeft uit wan hoop, zonder voorbedachtheid. Met den Koning van Italië te vermoorden wilde hij den vertegenwoordiger der bemid delde klas treffen. Geweldige en langdurige regens hebbeu in Oostenrijk groote schade aangericht. Bruggen en molens zijn door de overstrooming ver nield. De velden zijn verwoest. Te Mad zijn 3 vrouwen door den bliksem gedood. Te Sevilla, in Spanje, zijn drij werklieden omgekomen in eene mijnontploffing. Heel Amerika loopt tegenwoordig te zamen om te gaan luis teren naar nen duitschen stielspreker den heer Pollak. Die man heeft 20 dui zend woorden van buiten geleerd en die geeft hij af op den tijd van 40 minuten. 20 duizend woorden, dat is 8 woorden en half per second.'t Is om de felste commeer jaloersch te maken, 't Won- derste van al is dat de woorden geenen zin hebben, het is ne mengelmoes zon der beteekenis, allerhande woorden overhoop die volstrekt niet aaneenhan gen. Zou hij naar d'expositie van Brus sel niet komen Weerom eene over strooming in Amerika te Rio-Grande 500 huizen vernield. 3000 personen zijn zonder schuilplaats. Nog de ramp der rne Jean Goujon De kerk van Sainte-Clotilde te Parijs is onlangs door den Paus tot hoofdkerk verheven. Maandag is ze als zoodanig ingewijd door den aartsbisschop van Parijs, die te dezer feestelijke gelegen heid van de parochianen 430,000 fr kreeg voor het werk dat hij op het terrein van de ramp van 4 Mei wil op richten. (CHINA,) door den Eerwecrdcu Hlissionnaris E. ID. IB. Waarlijk, toen 's anderdaags de horlogie 7 ure wees en dat de scheiding daar was, moesten wij ons moeite aan doen om die ware broeders die ons zoo wonderwel hadden onthaald, te verlaten, nochtans de baan die wij hadden ingeslagen, liet ons niet toe van de droefheid in onze harten te huisvestigen als Missionarissen trokken wij met kloeken moed vooruit, na onze weldoeners eenen welgemeenden vaarwelgroet toege stuurd te hebben. Kort daarna bevonden wij ons aan de poor ten der stad waar wij eenen troep jagers(?) aantroffen, die in werkelijken dienst verkeerden en het ovérvloedig wild, op brengst van hunne jacht, te midden van den openbaren weg, levend verslonden. Die manier van handelen zal u wellicht vreemd en barbaarsch voorkomen nochtans gij dient op te merken dat zij het wild niet verder zochten dan in hun klee- ren die er schenen van vergeven te zijn, aangezien hunne han den maar gestadig van de hairen frak naar den mond gingen zij waren op zoek naar die kleine zesvoeters die in China zoo overvloedig zijn en op dewelke de Chinezen (vergeef mij deze bijzonderheid; zoo verlekkerd schijnenMen zegt dat de Chris tenen er scrupulen in vinden, als zij dat aardig wild 's vrijdags eten I Maar laat er ons maar van zwijgen en onzen weg vorderen, terwijl die nieuwe soort van jagers zich vlijtig onledig hou den. Weldra bevonden wij ons tusschen de hooge bergen terug, onze ezels stapten vurig vooruit, zoo vurig dat éene uur na ons vertrek uit Swain-hua-fou onze knecht van zijnen troon geworpen wierd en tusschen het bergzand rolde de arme man, hij was bijna dood van schrik, gelukkiglijk hij had niet het minste letselna zich op zijn Chineesch over zijne onbe hendigheid verontschuldigd te hebben, hernam hij beschaamd zijne positie van vroeger terug en daarmeê, weêral vooruit 1 Op de bergen volgde er eene groote zand vallei waar wij bijna allen den adem afgesneden wierden, ik bijzonderlijk, ik zal die plaats nooit vergeten, daar ik er bijna, gelijk men gemeen zaam zegt, een manneken min was ziet hier op welke wijze. Op eenen zekeren oogenblik was ik van mijnen troon geko men, om een weinig adem te scheppen ja maar, mijn ezel, die waarschijnlijk de noodwendigheden waarin ik verkeerde, niet gevoelde, liep maar duchtig de karavaan na, en daar stond ik alleen te midden van het zand, ik had wel te roepen het scherp gefluit van den wind verdoofde mijne stem, ik poogde een weinig te loopen, ja, maar na eenige stappen was ik zoo afgemat, dat ik al snikkende naar mijnen adem op den grond neerviel daar lag Moeders kind machteloos in het zand te zuchten, ik meende niet beter of mijn einde was geko men, toen ik, eens opziende in de verte, onzen knecht, die mijne alvvezigheid had bemerkt, met mijnen muil op mij zag afzakken Waarlijk, O. L. Heer had medelijden met mij. Hij wilde niet dat ik, van zoover gekomen om in de Mongolië te gaan arbeiden, hier zoo verlaten zou omkomen. Weldra be- ond zich mijn redder aan mijne zijde, hij hielp mij op mijnen ezel terug stijgen en hier, met den neusdoek voor mond en is, bekwam ik stillekens aan toen ik de karavaan vervoeg de, was ik reeds teenemaal van mijne afmatting hersteld, eeni- gen tijd daarna waren wij die droeve streek door en eene groo te stad rees voor onze oogen op, wij bevonden ons voor Chang- dja-ko die met hare Noordpoorten aan de groote muur en te vens ook aan de Mongolië paalt. Het is eene groote en uitgestrekte stad van wegens bouw trant verschilt zij niet veel met de overige steden die wij op onzen weg ontmoetten, doch onder betrek van handel, mag zij met verscheidene zeesteden vergeleken worden, 't is maar ge- statig de eene winkel nevens den anderen en winkels in de Chineesche steden dat zijn geen huizen gelijk men er bij ons veel vindt, waar men eene bepaalde koopwaar verkoopt, men vindt daar alle voorwerpen die in China onder den handel ko- 't Is nog ver van vrede te zijn. De mogendheden zijn er nog niet in gelukt den Turk en den Griek overeen te bren gen. De Grieken willen zich nu wreken op de koninklijke familie, op wie zij de schuld van den oorlog leggen. De Ko ning is zooveel als belegerd in zijn pa leis indien hij kon, hij zou gaan vluch ten, zeggen ze. 296 Zoo *ljn reyn Hertekens vreuchdelijck gaende Voor 't veynsterken hun Liefs secreet in muyten Met herpen, met luyten, met quenen, met fluyten Om de Liefste uyt haer slaep 't ontweckene (1). Al zingende en verhalende geraakte Boudewijn, daags voor de vergadering, tot Ieperen, Over Lauretta had hij geen gebenedijd woord gehoord. Nog was het vroeg in den morgen als hij de Groo te Markt betrad. Wel had het gedreun van den eentoni- gen voetstap ettelijker wapenknechten reeds in eeni ge straten en stegen zijn oor getroffen, doch hij sloeg er geen acht op. Hoe groot was zijne verwondering, toen hij op het groote plein talrijke benden met gezwinden pas in de aanpalende straten zag wegstappen. Had men zulke krijgsmacht noodig om de orde tijdens den land dag te handhaven? Volstrekt niet. Wat voerde de vorst met die vergadering van oorlogslieden in 't schild? Zou hij verraad smeden tegen de verwachte Vlamingen Terwijl de minnezanger zich diepnadenkend deze vragen stelde, zag hij Willem en Rambold, op zekeren afstand door eene rijkgedoste hofkliek gevolgd, de Markt opkomen en aan de hoofdmannen der troepen eenige be velen uitdeelen. Op eens bemerkte Boudewijn, dat een (1) De aangehaalde liederen dagteekenen, letterlyk gesproken, van de XII eeuw niet. Ettelijke, zooals het verder opgenomen Bil- debrantslieddat van den hertog van Brunswyk en dal van Heer Haleioijn waren van oudsher bekend. Het eerste galmde al ten ty- de van Karei den Groote het tweede herinnert door vorm en inhoud aan de eeuwenheugende volksepossen het Nevelingenlied en Goe- droenhet derde bestond ook voor oude tijden, wat blijkt uit zyn barbaarschen inhoud. Die liederen bleven waarschijnlijk in het ge heugen der latere geslachten geprent. u Heer Danielhen werd geboekt van 1261 tot 1264, Het da- ghet in den Oosten in de XIII of XIV eeuw, Het lied der Kerels» in de XIV, Ick seg adieu en Ghequetst (aan Margaretha van Oostenrijktl530 toegeschreven) in de XVI enz. Hoeveel honderden ja ren klonken die liederen bereids uit den mond van het volk, eer ze in de schriften werden opgenomen (2) Digt- Zang- en Speel- konst, soo der ouden, als bysonder de^ Hebreen, door Salomon Van Til, Rotterdam, 1728,

De Volksstem | 1897 | | pagina 2